PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση Θερμοστάτη


Juan
20-10-05, 12:34
Γειά σας !
Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζομάρα αλλά υπάρχουν περιορισμοί στον τρόπο τοποθέτησης του θερμοστάτη στο ενυδρείο ;
Το πρόβλημα είναι ότι κάνω ένα νέο ενυδρείο μόνο 60Λ και δεν ξέρω τι να κάνω τον θερμοστάτη...
Μάλλον δεν θα έχει ψηλά φυτά και σκεφτόμουν μήπως τον βάλω οριζόντια και πλάι ή πίσω. Μπορεί να ακουμπάει στην άμμο ίσως να τον σκεπάσω ΛΙΓΟ με άμμο....Λίγο έτσι. Λέτε να σπάσει... και γενικά θα έχω προβλήματα ;

(Συγνώμη αλλά έκανα λάθος στην κατηγορία..:smt030 )

johnny98130
20-10-05, 14:29
Οι περισσότεροι θερμοστάτες που έχουν πέσει στα χέρια μου έχουν μια ένδειξη στην κεφαλή τους όπου αναφέρουν το σημειο εκείνο που θα πρέπει να παραμείνει εκτός νερού.
Εχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έχει να κανει με αδυναμία του συγκεκριμένου θερμοστάτη να είναι σε οριζόντια θέση αλλα 1) για να μην ακουμπάει ο θερμοστάτης στο πατο του ενυδρειου για να αποφευχθεί τοπική θέρμανση του τζαμιου 2)Για να γίνονται οι ρυθμίσεις της θερμοκρασίας ευκολότερα.

george
20-10-05, 14:52
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9056

lasal
21-10-05, 07:53
Μπορεί να ακουμπάει στην άμμο ίσως να τον σκεπάσω ΛΙΓΟ με άμμο....Λίγο έτσι. Υπάρχει λύση δοκιμασμένη.
Μπορείς να βάλεις εναν μικρό πλαστικό σωλήνα φαρδύτερο απο τον θερμοστάτη
μέσα στην άμμο και να μπεί η άκρη απο τον θερμοστάτη μέσα
Αρκεί ο σωλήνας να εξέχει λίγο απο την άμμο και έτσι δεν θα ερχεται σε επαφή μαζί της.