PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηνιαίες Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Βόρειος Ελλάδα


Tolis
19-10-05, 23:44
ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΠΣΦΕ
ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΩΝ-ΧΟΜΠΙΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αγαπητοί φίλοι/ες χομπίστες/στριες,

Έπειτα από πολλές ανεπίσημες συναντήσεις και διαβουλεύσεις αποφασίσαμε να
καθιερώσουμε σταθερές μηνιαίες επίσημες συναντήσεις για όλους τους χομπίστες
ενυδρειόφιλους από την Βόρειο Ελλάδα με τα μέλη του Πανελληνίου Συλλόγου Φίλων Ενυδρείου.

Θα είναι χαρά μας να παρευρίσκεστε σε αυτές τις συναντήσεις που σκοπό έχουν
την διάδοση και ανταλλαγή πληροφοριών που τόσο ανάγκη έχουν οι χομπίστες.
Μέσα από αυτές τις συναντήσεις θα γνωρίσετε τις δραστηριότητες του συλλόγου
και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες όπως το ξεκίνημα στο χόμπυ, η κατασκευή
ενυδρείων, τρόπους για την διατήρηση των ψαριών και φυτών, συνδυασμούς τους
κλπ.
Βλέποντας ο σύλλογος με ευαισθησία τις ανάγκες των χομπιστών και στην
προσπάθεια ενδυνάμωσης του συλλόγου στις συναντήσεις θα προσφέρονται
κλαδέματα, ψαράκια από αναπαραγωγές των μελών, ζωντανές τροφές και ότι άλλο
προκύπτει στην εκάστοτε συνάντηση.

Λόγω εγκαινίων της πρώτης καθιερωμένης επίσημης συνάντησης του συλλόγου
στην Β. Ελλάδα την Κυριακή 6-11, στα άτομα τα οποία θελήσουν να
εγγραφούν στον σύλλογο για πρώτη φορά θα δωριστούν:
Μπλουζάκια με το λογότυπο του συλλόγου
Καπέλα με το λογότυπο του συλλόγου
Ψαράκια από αναπαραγωγή(ευγενική προσφορά του μέλους μας Dim)

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα στις 12 το
μεσημέρι στο Bowling πίσω από το Village Center, περιοχή αεροδρομίου.
(Το μέρος των συναντήσεων δεν είναι δεσμευτικό και μπορεί να αλλάξει αν
βρεθεί καλύτερη τοποθεσία. Σε τέτοια περίπτωση θα ανακοινωθεί εκ νέου η
τοποθεσία αυτή).

Το κλιμάκιο Βόρειου Ελλάδας του Πανελλήνιου Συλλόγου Φίλων Ενυδρείου
σας καλωσορίζει

AFRIKANOFILOS
19-10-05, 23:59
Ετσι μπραβο οργανοση και δουλεια!

dim
20-10-05, 01:28
Επιτέλους λίγο φώς.!! δεν έχω που να τα βάλω τα ψαράκια. να υπενθυμίσω ότι τα ψαράκια είναι μονομαχάκια, άλλα μώβ, άλλα μπλέ. τα περισσότερα είναι θυληκά. όποιος θελήσει ψαράκι μου το λέει και το φέρνω. δεν θα τα έχω όλα εκει εννοείτε,δεν γίνετε να κουβαλάω ενυδρεία μαζί μου.! κατόπιν παραγγελίας. και όσοι είστε νέοι, καινούριοι μην ντρέπεστε, και εμείς κάποτε δεν γνωρίζαμε κανέναν και τίποτα και τώρα έχουμε γίνει μια μεγάλη παρέα και βγάζουμε και καμια αναπαραγωγή.! όλα αυτά χάρην του συλλόγου, της αγάπης που έχουν όλα τα μέλη για το χόμπι και φυσικά των γνώσεων των πιο πορωμένων χομπιστών της Πόλης.!
αυτά που έμαθα για το χόμπι απο τον καιρό που είμαι μέλος δεν υπήρχε περίπτωση να τα μάθω ποτέ απο πουθενά. τα λέμε...

netblues
20-10-05, 06:15
Καιρός ήταν..
Αλλα βρε παιδι μου.. bowling και δω.. σύμπτωση? Για να μην ζηλευουν οι μεν τους δε? Μηπως πρεπει να το μετονομασουμε σε ΠΣΦΕΜΠ ?

Μηπως εκτός απο μπλουζάκια να πουλάμε και μπάλες με το εμβλημα του συλλογου τυπωμενο πάνω?

ΥΓ Ολα τα παραπανω με χιουμοριστική διάθεση (καθότι υπάρχουν και παρεξηγιάρηδες)...

koulio
20-10-05, 07:48
Καιρός ήταν..
Αλλα βρε παιδι μου.. bowling και δω.. σύμπτωση? Για να μην ζηλευουν οι μεν τους δε? Μηπως πρεπει να το μετονομασουμε σε ΠΣΦΕΜΠ ?

Μηπως εκτός απο μπλουζάκια να πουλάμε και μπάλες με το εμβλημα του συλλογου τυπωμενο πάνω?

ΥΓ Ολα τα παραπανω με χιουμοριστική διάθεση (καθότι υπάρχουν και παρεξηγιάρηδες)...

πες τα πες τα σωτηρη....κατι βρωμαμει στην υποθεση ....

παντως αντε καλο ξεκινημα και να μαζευτουν οσα περισσοτερα ατομα....

να γραψουμε οτι στις συναντησεις μπορουν να πανε και
ΜΗ ΜΕΛΟΙ του ΠΣΦΕ , απλοι χομπιστες, μελοι του gab.....

και εκει θα γινουν σιγουρα .............

george
20-10-05, 08:40
Λόγω εγκαινίων της πρώτης καθιερωμένης επίσημης συνάντησης του συλλόγου
στην Β. Ελλάδα την ερχόμενη Κυριακή 2-10, σ

Μηπως ειναι 23/10 ;;;;;


Τελικα εγινε επιτελους :smt041 :smt041 :smt041 !!

Επρεπε πρωτα να γκρινιαξω :smt076 και να φωναζω :smt013 εεε ;;

mikenuke
20-10-05, 09:10
Για την ημερομηνια, θα το συζητησουμε αποψε το 3μελες, και το μερος θα αλλαξει σιγουρα, ειναι το χειροτερο μερος που συναντηθηκαμε ποτε.
editedΔεν πειραζει, πιστευω θα βρεθει ενα καλυτερο μερος.
Καλοριζικα!

klaz
20-10-05, 09:23
αντε,επιτελους...να σας γνωρισουμε και εμεις οι ψαρουκλες.......:smt030 :smt030

lasal
20-10-05, 11:34
Kαλύτερα σβύσε αυτές τις Μ*****ες πoυ έγραψες Μιχάλη γιατι έχω φορτίσει και ειμαι έτοιμος να πατήσω το send.
Μπορείς να αφήσεις μόνον το "καλορίζικα".

mikenuke
20-10-05, 14:59
ΟΚ, ΟΚ, δεν ηθελα να θιξω κανεναν, πλακιτσα εκανα, τα λεμε απο κοντα.

salcon
20-10-05, 17:11
Για να βαλουμε τα πραματα στη θεση τους και να μη φανει πολυ αποτομη η συναντηση

6/11 ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ.

Τολη συγνωμη, αλλα αν θελεις σβησε εκει που λεει < την ερχόμενη Κυριακή 23-10 > και μη πεις οτι σε κουραζω.

salcon
26-10-05, 12:11
Για οσους δε γνωριζουν η εγγραφη ειναι 30 ευρω

Fonamstel
27-10-05, 18:36
Για οσους δε γνωριζουν η εγγραφη ειναι 30 ευρω Αυτό τώρα γιατί το ΄γραψες? :D :D :D

salcon
28-10-05, 11:59
Για οσους δεν γνωριζουν και θελουν να κανουν εγγραφη Κωστα μου Κωστα μου

Pritanis
31-10-05, 22:36
Λοιπον αυτη την εβδομαδα ειναι η συναντηση και η κινηση στις συμμετοχες μου φαινεται ανησυχητικη.......Εως νεκρη...... Μηπως θα πρεπε καποιος mod να ενημερωσει με pm ολα τα μελη της βορειου Ελλαδος για το συμβαν και την υπαρξη σχετικου ποστ;;;;;;Νομιζω οτι τα περισσοτερα νεα μελη δεν πολυμπαινουν στο συγκεκριμενο χωρο και τα παλια ασχολουνται πιο πολυ με το site του συλλογου για τετοια θεματα............

Tolis
31-10-05, 23:16
Υπαρχει ανακοινωση στο site του Συλλογου, σε σημειο που φαινεται και στα μη μελη.
Αν ειστε σιγουροι πλεον για τον τοπο, η ανακοινωση θα υπαρχει και μονιμη απο το επομενο ενημερωτικο που παει με το περιοδικο.

george
03-11-05, 11:04
Ρε παιδια ......ισχυει το μερος για την συναντηση της Κυριακης (Bowling) ή θα αλλαξει κατι ;;;

mikenuke
03-11-05, 13:37
Ρε παιδια ......ισχυει το μερος για την συναντηση της Κυριακης (Bowling) ή θα αλλαξει κατι ;;;
Ισχυει φυσικα.

gaia
04-11-05, 21:06
Ώρα συνάντησης 12 το μεσημέρι;

Tolis
04-11-05, 21:10
Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα στις 12 το
μεσημέρι στο Bowling πίσω από το Village Center, περιοχή αεροδρομίου.

.....

dim
05-11-05, 18:26
όποιος θελησει μονομαχάκια μου στέλνει ΠΜ και του φέρνω στην συνάντηση. τα περισσότερα είναι θυληκά και έχω και 4-5 αρσενικά. αν θέλει κάποιος και σκουλίκάκια grintal ας μου πει να φέρω.

mikenuke
06-11-05, 19:57
1H συναντηση και θα ελεγα μαλλον αποκαρδιωτικη η συμμετοχη.
Θα ηθελα για το συγκεκριμενο θεμα να σχολιασουν τα υπολοιπα μελη.
Εγω θα αναφερθω στα στατιστικα σοιχεια της συναντησης και στις φωτο.

Το μερος αποδειχτηκε αρκετα λαθος, φιλοξενουσε 4 παιδικα παρτυ γενεθλιων, οσες και η φορες που ακουστηκε απο τα ηχεια του μαγαζιου.Και σ'αυτα προσθεσαμε και το δικο μας, πολυ μικρο παρτυ.

Ημασταν μονο 12 ατομα.
Πολλες απουσιες απο παλια μελη και μηδενικο ενδιαφερον απο νεους φιλους, (μηπως φοβηθηκαν κατι?, ειχαμε πολλα να μοιρασουμε και μας εμειναν για την επομενη συναντηση.)

Καναμε ενα νεο μελος μονο, και 2 ανανεωσης συνδρομων.
Πουλησαμε και μερικα περιοδικα και μπλουζακια.
Το νεο μελος ηταν πολυ τυχερο, γιατι πηρε δωρεαν μπλουζακια, dvd με ντοκιμαντερ, περιοδικα, και την αγαπη μας!

Σε ολους τους παρεβρισκομενους μοιρασαμε δωρεαν αυτοκολλητα.

Οι φωτογραφιες που τραβηξαμε ειναι λιγες και μονο για το καλο της εναρξης.

http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00053_869247.jpg http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00054_722899.jpg http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00056_749720.jpg

Εγω οπως παντα σαν φωτογραφος δεν φαινομαι στην φωτο.

Αλλα οπως βλεπετε ειμασταν πληρως οργανωμενοι με δικα μας ταμπελακια, πανω στα τραπεζια, για να μην χασουμε κανενα πιθανο επισκεπτη, τρομαρα μας!

Ευχομαι συντομα να φτασουμε στον αριθμο των αθηναιων.

Παρακαλω να σχολιασουν και τα υπολοιπα μελη που ειπιαν καφε μαζι μας.

klaz
06-11-05, 20:35
1 συναντηση και θα ελεγα απο καρδιωτιη συμμετοχη.
Θα ηθελα για το συγκεκριμενο θεμα να σχολιασουν τα υπολοιπα μελη.
Εγω θα αναφερθω στα στατιστικα σοιχεια της συναντησης και στις φωτο.

Το μερος αποδειχτηκε αρκετα λαθος, φιλοξενουσε 4 παιδικα παρτυ γενεθλιων, οσες και η φορες που ακουστηκε απο τα ηχεια του μαγαζιου.Και σ'αυτα προσθεσαμε και το δικο μας, πολυ μικρο παρτυ.

Ημασταν μονο 12 ατομα.
Πολλες απουσιες απο παλια μελη και μηδενικο ενδιαφερον απο νεους φιλους, (μηπως φοβηθηκαν κατι?, ειχαμε πολλα να μοιρασουμε και μας εμειναν για την επομενη συναντηση.)

Καναμε ενα νεο μελος μονο, και 2 ανανεωσης συνδρομων.
Πουλησαμε και μερικα περιοδικα και μπλουζακια.
Το νεο μελος ηταν πολυ τυχερο, γιατι πηρε δωρεαν μπλουζακια, dvd με ντοκιμαντερ, περιοδικα, και την αγαπη μας!

Σε ολους τους παρεβρισκομενους μοιρασαμε δωρεαν αυτοκολλητα.

Οι φωτογραφιες που τραβηξαμε ειναι λιγες και μονο για το καλο της εναρξης.

http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00053_869247.jpg http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00054_722899.jpg http://www.aquarist.gr/mambo/images/gallery/DSC00056_749720.jpg

Εγω οπως παντα σαν φωτογραφος δεν φαινομαι στην φωτο.

Αλλα οπως βλεπετε ειμασταν πληρως οργανωμενοι με δικα μας ταμπελακια, πανω στα τραπεζια, για να μην χασουμε κανενα πιθανο επισκεπτη, τρομαρα μας!

Ευχομαι συντομα να φτασουμε στον αριθμο των αθηναιων.

Παρακαλω να σχολιασουν και τα υπολοιπα μελη που ειπιαν καφε μαζι μας.τι,να πω....ειμαι πλεον μελος και με τη βουλα,ευχαριστω παρα πολυ για τα ωραια δωρα υποδοχης μου,και το γεγονος οτι επιτελους γνωρισα ανθρωπους με τα ιδια ενδιαφεροντα....τωρα οσο αναφορα το χωρο,πραγματι δεν ηταν και οτι καλυτερο,περισσοτερο λογω της φοβερης φασαριας των δεκαδων πιτσιρικαδων που υπηρχαν,αλλα παρολα αυτα τελος καλο ολα καλα....αν και νεο μελος παντως περιμενα και εγω περισσοτερα μελη να παρευρισκονται..αλλα ας ελπισουμε στην επομενη συναντηση.......;) ;) ;) ;)

dim
07-11-05, 01:11
βασικά πρέπει να αλλάξουμε μέρος. δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε εκεί μέσα. όλα τα είχαμε εκεί μόνο ο φωτούλης έλειπε απο το πάρτι.!
όσο για την συμετοχή λοίπανε 5-6 ακόμη βασικοί. θα είμασταν καμιά 20αριά. κατα την γνώμη μου αν βάλεις το ποσοστό των Ελλήνων που χρησιμοποιεί ίντερνετ και σε αυτό το ποσοστό βάλεις αυτούς που ασχολούνται με ενυδρεία θα βγάλεις λίγο κόσμο.! νομίζω ότι αν στην Αθήνα μαζεύονται 70 εμείς θα πρέπει για να τους φτάσουμε να μαζευόμαστε 15( 70/4). είναι και ποιο παλιοί εκεί άρα είμαστε στα ίδια.!
άσε που κλέψανε και μέλη μας(Πρύτανης).!
για μένα αν κρατήσουμε την "βάση" και βρισκόμαστε, σιγά σιγά με τον καιρό θα έρχετε καινούριος κόσμος.

george
07-11-05, 09:52
Εγω δηλαδη θα ειμαι παλι ο γκρινιαρης της υποθεσης ;;;

Προσωπικα απογοητευκα. Περιμενα πολυ μεγαλυτερη συμμετοχη.
Τελικα ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι βρισκομαστε ... θελουμε και πανελληνιο συνεδριο παναθεμα μας !!!

Για τον χωρο..τα ειπαν και οι αλλοι.Πρεπει συντομα να βρουμε αλλο χωρο.
Αν και ετσι οπως πηγαινουμε...την επομενη συναντηση μπορουμε να την κανουμε μεσα στο αυτοκινητο μου ή μεσα σε ενα περιπτερο !!

Για να σοβαρευτουμε ... ειναι κριμα ολη η οργανωση για αυτην την συναντηση να παει χαμενη.
Ειχαμε ψαρια και κλαδεματα να χαρισουμε σε νεα μελη...μπλουζακια...καπελακια...DVD και τελικα τα κλαδεματα τα μοιραστηκαμε μεταξυ μας...τα ψαρια θα ξαναμπουν στα ενυδρεια του...και τα υπολοιπα...στις κουτες τους.

Οσο για σοβαρη συζητηση και αποφασεις...φυσικα δεν ηταν δυνατον να πουμε τιποτα (οχι μονο λογω της φασαριας) αλλα και λογω της μικρης προσελευσης.

Ζηταμε να εχουμε την δυνατοτητα ψηφου απο αποσταση αλλα πως να πιεσουμε την "κεντρικη εξουσια" οταν δεν εχουμε δυναμη και φωνη ;;

Πως να απαιτησουμε πραγματα οταν με το ζορι μαζευομαστε 12 ατομα ;;;
Μεχρι και φωτογραφιες ντρεπομασταν να βγαλουμε για να μην γινουμε ρεζιλι.

Θυμαμαι το 2002 ... μαζευτηκαμε σε μια συναντηση ... 5-6 ατομα.
Τοτε δεν υπηρχε ουτε συλλογος....ουτε τετοια οργανωση...ουτε τιποτα.
Και τωρα....3 χρονια μετα...δεν υπαρχει καμια συμμετοχη.
Ειπε ο φιλος dim ο οποιος ειναι πολυ αισιοδοξος...και ειπε οτι ελειπαν και ηταν δικαιολογημενα 4-5 ατομα.
Ε και ;; Δηλαδη αυτες ειναι η φιλοδοξιες μας ;; Το κλιμακιο ΒΕ του ΠΣΦΕ να εχει 20 ατομα ;; Δεν δεχομαι τις αναλογιες ως δικαιολογια.Δειτε ποσα εγγεγραμενα μελη απο την βορεια Ελλαδα υπαρχουν !!

Ειναι κριμα να βλεπεις δεκαδες εγγραφες στο GAB .... μελη του συλλογου ή μη να βαζουν εκατονταδες ποστ και να ρωτανε το καθε τι...και οταν ερθει η ωρα και παρουν τις απαντησεις τους...την κανουν με ελαφρα πηδηματακια.

Δηλαδη αυτο ειμαστε ;; Νεροκουβαλητες και συμβουλατορες ;;Ετσι θα παμε μπροστα ;; Να σα πουμε πως να στρωσετε το ενυδρειο σας που θα βρητε φτηνο εξοπλισμο και μετα αντε γεια !!

Δεν ειναι κριμα να τρεχουν παντα οι ιδιοι και οι ιδιοι (οσοι τρεχουν γιατι καποιοι απο τους "ιδιους" απλως καθονται) και οταν χρειαζομαστε βοηθεια και συμμετοχη ολοι βγαζουν την ουρα τους απ'εξω !!

Δικαιολογιες για εμενα δεν υπαρχουν. Και καλο καιρο ειχε την Κυριακη ... και η ωρα ηταν καταλληλη....και ενημερωση υπηρχε.

Μακαρι να βγω ψευτης αλλα και στην επομενη συναντηση του Δεκεμβριου...τα ιδια θα γινουν.

Και δεν νομιζω να κανουμε και για πολυ ακομη υπομονη και να τρεχουμε για το τιποτα !
Ουτως ή αλλως...εμεις....οι ιδιοι και οι ιδιοι...θα βλεπομαστε συχνα !

lasal
07-11-05, 10:11
Προσωπικα απογοητευκα. Περιμενα πολυ μεγαλυτερη συμμετοχη.
Δεν θα γκρινιάξω γιατί γκρίνιαξα χθές.
Είμαι υπέρευχαριστημένος
Εγώ με την σειρά μου περίμενα......μικρότερη συμμετοχή.
Και απορώ πως και γιατί περιμένατε μεγαλύτερη συμμετοχή.
Εγινε κάποιο βήμα και δεν το ξέρω?
Μόνον οταν μάθουμε να συνεργαζόμαστε τότε μόνον θα δούμε να αλλάζουν κάποια πράγματα.
Μακάρι να έβλεπα εστω ενα pm που να μιλάει για συνάντηση.
Αλλά γιατιιιιιιιιιί να στείλουμε pm εφόσον θα τα λέγαμε στην συνάντηση!!!
Δεν χρειάζεται γκρίνια απο κανένα.
Αυτοκριτική χρειάζεται.

george
07-11-05, 10:28
Ρε Γιαννη....μηπως επρεπε να τους παρουμε και απο το χερακι και να τους φερουμε στην συναντηση ;;; 'Η να τους τσουβαλιασουμε ;;;

Δεν λεω...ισως να ηταν λαθος το να μην στειλουν οι υπευθυνοι ( ΑΚΟΥΤΕ ;; ) pm με προσωπικη προσκληση αλλα ολοι τους μπαινουν και στο GAB και στην ιστοσελιδα του συλλογου !

Αν καποιος μπαινει εστω και μια φορα την εβδομαδα...διαβαζει και ενημερωνεται !

klaz
07-11-05, 10:32
Δεν θα γκρινιάξω γιατί γκρίνιαξα χθές.
Είμαι υπέρευχαριστημένος
Εγώ με την σειρά μου περίμενα......μικρότερη συμμετοχή.
Και απορώ πως και γιατί περιμένατε μεγαλύτερη συμμετοχή.
Εγινε κάποιο βήμα και δεν το ξέρω?
Μόνον οταν μάθουμε να συνεργαζόμαστε τότε μόνον θα δούμε να αλλάζουν κάποια πράγματα.
Μακάρι να έβλεπα εστω ενα pm που να μιλάει για συνάντηση.
Αλλά γιατιιιιιιιιιί να στείλουμε pm εφόσον θα τα λέγαμε στην συνάντηση!!!
Δεν χρειάζεται γκρίνια απο κανένα.
Αυτοκριτική χρειάζεται.αν και ο πιο νεος,μαλλον θα συμφωνησω οτι ειναι θεμα οργανωσης,και δουλειας απο ολους μας,και αν πραγματι ζηταμε αποτελεσματα μεγαλητερη προσπαθεια απο ολους μας............:smt095

Pritanis
07-11-05, 11:04
Λοιπον αυτη την εβδομαδα ειναι η συναντηση και η κινηση στις συμμετοχες μου φαινεται ανησυχητικη.......Εως νεκρη...... Μηπως θα πρεπε καποιος mod να ενημερωσει με pm ολα τα μελη της βορειου Ελλαδος για το συμβαν και την υπαρξη σχετικου ποστ;;;;;;Νομιζω οτι τα περισσοτερα νεα μελη δεν πολυμπαινουν στο συγκεκριμενο χωρο και τα παλια ασχολουνται πιο πολυ με το site του συλλογου για τετοια θεματα............

Θα αλλαξω το ονομα μου απο Πρυτανης σε ΠΡΟΦΗΤΗΣ....... Οι αμερικανοι αν και γενικα δεν φημιζονται για το πνευμα τους κατα τη διαρκεια του πολεμου ειχαν πει Μη ρωτας τι κανει η πατριδα σου για σενα , να ρωτας τι κανεις εσυ για την πατριδα σου.......
Δεν ηθελε και ιδιαιτερη φαντασια για να καταλαβει κανεις οτι η συναντηση της Κυριακης δεν θα ειχε κοσμο. Αλλωστε κανεις απο εμας τους γραφικους δεν εκανε κατι για να τονωσει το ενδιαφερον...

Μάγδα
07-11-05, 11:11
Εγώ με την σειρά μου περίμενα......μικρότερη συμμετοχή..

Θα συμφωνήσω με αυτό.Περίμενα μικρότερη συμμετοχή εάν λάβω υπ΄όψιν μου όλες τις συναντήσεις που έγιναν μέσα σε ένα χρόνο όπου η συμμετοχή ήταν ελάχιστη.


Και απορώ πως και γιατί περιμένατε μεγαλύτερη συμμετοχή.

Κι εγώ απορώ αφού είναι η πρώτη ουσιαστική προσπάθεια οργάνωσης του Συλλόγου στη Β.Ελλάδα.Μόλις έγινε το πρώτο βήμα περιμένουμε να έχει απήχηση;



Οσο για το μέρος μπορεί να μην ήτανε κατάλληλο αλλά είναι κάτι που μπορεί να συζητηθεί και να αποφασιστεί εκ νέου.Το να τονίζουμε τόσο τραγικά το πόσο ακατάλληλο ήτανε είναι περιττό για μένα τουλάχιστον.Μπορούν όσοι ενδιαφέρονται να σκεφτούν και να προτείνουν μέρος συναντήσεων για να βρεθεί το συντομότερο λύση.

george
07-11-05, 11:31
Κι εγώ απορώ αφού είναι η πρώτη ουσιαστική προσπάθεια οργάνωσης του Συλλόγου στη Β.Ελλάδα.Μόλις έγινε το πρώτο βήμα περιμένουμε να έχει απήχηση;
ΝΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !! ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ;;

Οσο για το μέρος μπορεί να μην ήτανε κατάλληλο αλλά είναι κάτι που μπορεί να συζητηθεί και να αποφασιστεί εκ νέου.

Εχουν γινει προτασεις...για το REMEZZO αλλα και αλλες και πρεπει να τις αξιολογησουν οι υπευθυνοι.

Το να τονίζουμε τόσο τραγικά το πόσο ακατάλληλο ήτανε είναι περιττό για μένα τουλάχιστον.
Ελπιζω να αναφερεσαι μονο στο θεμα του χωρου γιατι για εμενα ΠΡΕΠΕΙ να τονιζουμε την αδιαφορια και την ανυπαρξια αυτων που δεν μας τιμησαν με την παρουσια τους


12 ατομα παρωντες...2 ανανεωσεις εγγραφων...μια νεα εγγραφη...ενα περιοδικο και δυο μπλουζακια αγορασα εγω...τοτε...καλα πηγαμε...ετσι δεν ειναι ;;;


Αλλωστε κανεις απο εμας τους γραφικους δεν εκανε κατι για να τονωσει το ενδιαφερον...

Εσυ να μην μιλας και να πας με τους φιλους σου τους Αθηναιους...αποστατη...παλιοΜητσοτακη !

Περα απο την πλακα ομως ... ενας απο τους γραφικους ειμαι και εγω που με ποστ στην ιστοσελιδα του συλλογου αλλα και στο GAB "ανακατεψα" λιγο τα πραγματα ελπιζοντας να ξυπνησουν μερικοι.
Μεχρι και ποστ επιτηδες εβαλα ζητωντας επιβεβαιωση για το μερος και την ωρα της συναντησης για να το δουνε αυτοι που δεν διαβαζουν ολα τα μυνηματα.

Δηαλδη την αλλη φορα στο σπιτι σου ... οταν ο Μιχαλης τηλεφωνησε σε ΟΛΑ τα μελη απο την Β.Ελλαδα...ηταν καλυτερα ;;
Ηρθαν επειδη τους μιλησε στο τηλεφωνο και του προσκαλεσε προσωπικα ;;;
Και τελικα...γιατι ο Μιχαλης να μιλαει με τις ωρες στο τηελφωνο και να πληρωνει και απο την τσεπη του για καποιους που αγνοουν την προσπαθεια που κανουμε !

koulio
07-11-05, 12:03
νομιζω οτι χρειαζετε λιγο υπομονη και πιστωση χρονου .....

μην ξεχναμε οτι ηταν η πρωτη επισημη συγκεντρωση στην βορεια ελλαδα .

και στην αθηνα τις πρωτες συναντησεις μαζευομασταν 15-20 ατομα και ειμασταν ιδιοι και ιδιοι , και θυμαμε οτι ειχανε πει οτι θα ερχομασταν 30 και.....

τωρα εχουμε φτασει να πηγαινω και να μην ξερω το 3/4 ολων που ερχονται ...

υπομονη .

Juan
07-11-05, 14:01
Το πιο σημαντικό είναι ότι υπάρχει μια ομάδα έτοιμη, έμπειρη και ορεξάτη !
Να ξέρει ένας καινούργιος στο χόμπι ότι μπορεί να σας γνωρίσει από κοντά, να κουβεντιάσει και να βοηθηθεί. Ο αριθμός δεν πρέπει να είναι κριτίριο για τις συναντήσεις κατά την γνώμη μου.
Τι να πουν και τα άλλα μέλη που είναι στην επαρχία και δεν έχουν κανέναν ;!

sot-zoe
07-11-05, 16:02
Ρε παιδια μην απελπιζεστε , αφου ειναι η πρωτη επισημη συναντηση ενυδρειοφιλων , και οχι το μαζεμα μιας παρεας , θελει τον χρονο του .
Οταν καποιος ξερει οτι εκει θα σας βρει καθε πρωτο Σαββατο του μηνα τοτε οι συμμετοχες θα αυξανονται .
Και κατι ακομα πολυ σημαντικο , αυτες οι συναντησεις δεν ειναι του συλλογου , ειναι ολων των ενυδρειοφιλων , και μπορουν να ερθουν ολοι οσοι εχουν ενυδρειο ή θα αποκτησουν ενα.
Γιατι εαν κανεις νομισει οτι οι συγκεντρωσεις ειναι του συλλογου μπορει να μην κανει τον κοπο να ερθει νομιζοντας οτι δεν εχει το δικαιωμα να ειναι εκει και ετσι να μην εχει την ευκαιρια να σας γνωρισει.

dim
07-11-05, 22:44
εγώ θέλω να πώ ότι την πρώτη φορά πριν ενάμιση χρόνο που πήγα να γνωρίσω τα παιδιά θυμάμαι ότι πήρα πμ. απο τον Γιάννη και ήταν η αιτία που πήγα και εγώ τότε. νομίζω πως αν δεν γνωρίζεις κάποιον και δεν σε καλέσει κανείς προσωπικά δύσκολα έρχεσαι στην συνάντηση γιατί νιώθεις σαν ξένος. εγώ πάντος πιστεύω πως αν κρατηθούμε, όπως είπα και παραπάνω , σιγά σιγά θα μεγαλώνει η συμετοχή.

basillis
10-11-05, 19:43
Ακούστε και μια άλλη άποψη παιδιά.
Εγω πχ θέλω να έρθω στην συνάντηση και να ξεκινήσω απ εδω 2 ώρες δρόμο για να είμαι στο ραντεβού. Όμως και τον περασμένο μήνα και αυτόν δεν τα κατάφερα παρόλο που το ήθελα πολύ, γιατί πολύ απλά, δουλεύω νύχτα, τα σάββατα κυμάμαι αργά και πως να σηκοθώ πρωί -πρωί και να κάνω και ταξίδι?
Εμένα θα με βόλευε πχ απόγευμα για να έχω τον χρόνο να έρθω και φαντάζομαι οτι και κάποιοι άλλοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Τα λεω αυτά για να σας κάνω να καταλάβετε οτι δεν είμαστε εδω μόνο για να παίρνουμε αυτό που θέλουμε (απαντήσεις), όπως είπε κάποιος, αλλά υπάρχει διάθεση και για παραπάνω πράγματα...αρκεί να μας δοθεί η ευκαιρία να τα πραγματοποιήσουμε.

lasal
11-11-05, 00:59
Εμένα θα με βόλευε πχ απόγευμα για να έχω τον χρόνο να έρθω και φαντάζομαι οτι και κάποιοι άλλοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Τα λεω αυτά για να σας κάνω να καταλάβετε οτι δεν είμαστε εδω μόνο για να παίρνουμε αυτό που θέλουμε (απαντήσεις), όπως είπε κάποιος, αλλά υπάρχει διάθεση και για παραπάνω πράγματα...αρκεί να μας δοθεί η ευκαιρία να τα πραγματοποιήσουμε.
Ολες οι παλιότερες ανεπίσημες συναντήσεις γινόντουσαν το απόγευμα.
Και τονίζω οτι όποτε γινόντουσαν απόγευμα συνήθως σάββατο ερχόταν κόσμος εκτός θεσσαλονίκης.

Μπορεί να μην εχω καλή μνήμη όμως ευτυχώς υπάρχουν τα ποστ και οι φωτογραφίες για τους αδιάλακτους.
Και δεν θα ρίχνουμε τα δικά μας σφάλματα στον παλιόγερο Lasal.
Το σφάλμα το έχουν αυτοί που δεν θέλουν να συνεργαστούν
γιατί νομίζουν οτι έχουν πιάσει τον παπά απο τα α****α.
Οποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.
Για να δω ποιος θα μυγιαστεί απο αυτά που είπα και απο αυτά που δεν εχω πεί ακόμη.

Δυστυχώς έπειτα απο συζητήσεις καθορίστηκε οι συναντήσεις να γίνονται το μεσημέρι στις 12 της πρώτης κυριακής του κάθε μήνα.
Τώρα λουστείτε το.

Εχουμε μάθει στην γκρίνια και στην μιζέρια χωρίς να προτείνουμε λύση και να κάνουμε την μλκια και μετά να λέμε Ε! ναι! είχες δίκιο"
Να το βράσω.

Βασίλη θα μπορούσες να έρθεις σε ανεπίσημη συνάντηση και σε προτρέπω να το προτείνεις όποτε ευκολυνθείς.
Αυτό σημαίνει πως δεν θα υπάρχει δικαιολογία για κανέναν εκτός θεσσαλονίκης απο την στιγμή που μπορεί να προτείνει ανεπίσημη συνάντηση.
Καλό θα ήταν να μπορούσες να βρείς κάποια ευκαιρία να έρθεις σε κάποια απο τις επίσημες συναντήσεις.
Δεν θα πω τίποτε περισσότερο...... για την ώρα.
Αν δεν καθήσεται επιτέλους να κάνεται αυτοκριτική ε τότε θα σας τα χώσω αναλόγως και δεν θα χαρίσω κάστανο.
Οταν ξεχάσουμε την λέξη ΕΓΩ και σκεφτούμε συλλογικά μόνον τότε μπορούμε να πετύχουμε.

netblues
11-11-05, 09:24
αν και η θεσσαλονικη μου πεφτει λιγο μακρια για αυθημερόν, :d γιατι δεν βλεπετε το παραδειγμα της αθηνας (και δεν εννοοω οτι οι απο δω ειναι καλυτεροι/σωστοτεροι εξυπνοτεροι κλπ) :d
η συναντηση γινεται σε μια νεκρη ωρα για την κινηση (ολοι φτανουμε ευκολα ας ειναι μακρια και βρισκουμε να παρκαρουμε, το μαγαζι ειναι αδειο, οποτε μπορουμε να κανουμε καταληψη, ειναι μετα το φαι, οποτε ενας καφες ταιριαζει, και δεν σε κλεινει και μεσα για οποιους εχουν και βραδυνό προγραμμα.
επιπλεον, στη συνεχεια κανονιζονται διαφορες παρεϊστικες "κατεδαφισεις" εδεσματων, ως προαιρετικη συνέχεια..
τωρα απο μακρυνους επισκεπτες δεν τρελαινομαστε, αλλα ευελπιστουμε.

george
11-11-05, 09:37
Mε την ευκαιρια της γκρινιας λοιπον παππου...γιατι και εγω στα βηματα σου βαδιζω...ας ανοιχτει ενα καινουργιο ποστ εδω ή στη ιστοσελιδα του συλλογου για να συζητησουμε και να αποφασισουμε για τις μηνιαιες συναντησεις μας.

lasal
11-11-05, 10:14
για να συζητησουμε και να αποφασισουμε για τις μηνιαιες συναντησεις μας.
Θα σου στείλω πμ

basillis
11-11-05, 12:15
Ευχαριστώ φίλε lasal για την εναλακτική λύση της ανεπίσημης συνάντησης που μου πρότεινες ως μέσο, για να μπορέσω και γω να γνωρίσω μερικούς απο εσάς. Συμφωνώ μαζί σου, οτι το καλύτερο είναι να είμαι στις επίσημες συναντήσεις μας,-και είμαι διατεθημένος γι αυτό-. Υπόσχωμαι να το πραγματοποιήσω, έστω και πρωί-πρωί (12μμ), όμως καλό θα ήταν να γινόταν έστω και για δοκιμή μια φορά να γίνει η συνάντηση μεσσημέρι ή απόγευμα, και οι υπεύθυνοι, να συγκρίνουν τα αποτελέσματα της προσέλευσης...
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ήρθα εδω για να σας αλλάξω τις συνήθειές σας, τους κανονισμούς σας, και γενικά οτι με κόπο, καταλαβαίνω ,έχετε πετήχει. Απλά μια πρόταση κάνω και για μας τους απομακρυσμένους απο τα κέντρα των αποφάσεων,μήπως και καταφέρουμε με αυτόν τον τρόπο να συσπειροθούμε,και να γίνουμε οσο το δυνατόν περισσότεροι...
(Σημ. αν υπάρχουν και κάποιοι άλλοι απο γειτονικές πόλεις γύρω απο την θεσσαλονίκη, που δεν μπορούν να βρίσκονται στις συναντήσεις λόγω της πρωινής ώρας, ας το δηλώσουν.)

Cydox
18-12-05, 19:16
Γεια σε ολους.. ειμαι καινουργιος στο board και το ιδιο μπορω να πω και για τα περι του ενυδρειου μολις τους τελευταιους μηνες εχω αρχισει να ενημερωνομαι καλυτερα μεσα απο εδω αλλα και απο καποιες αλλες ελληνικες σελιδες :) . Δεν ηξερα μεχρι σημερα οτι γινονται τετοιες συναντησεις.. Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με την μερα ή την ωρα.. αλλα το μερος συναντησης ειναι πολυ μακρια απο την περιοχη μου (κορδελιο) προτεινω λοιπον, να γινονται οι συναντησεις στο κεντρο της πολης για ευκολοτερη προσελευση . Θα χαιρομουν ιδιαιτερα να βρεθω σε μια τετοια συναντηση με αλλους ενυδρειοφιλους :) :) Αλλα μαλλον θα ειμαι ο μικροτερος εκει γιατι ειμαι 17 ετων :-| . Επισης μερικες ερωτησεις.. Τα χρηματα τα οποια ειναι για την εγγραφη στον συλλογο ειναι για καπιον ιδιαιτερο σκοπο? επισης ελπιζω να μην υπαρχει ελαχιστο οριο ηλικιας για την εγγραφη.. Για ολες αυτες τις αποριες δεν ξερω εαν εχει γραφτει κατι σε καποια αλλο post απο καποιον οποτε συγνωμη αν γινετε κουραστικο . :) :)

Φιλικα Βασιλης

mikenuke
18-12-05, 19:48
Aγαπητε Βασιλη, οι συναντησεις γινονται για ολους τους φιλους του ενυδρειου και εισαι ευπροσδεκτος, οσο για την ηλικια σου μην ανησυχεις υπαρχουν κι αλλοι νεαροι χομπιστες.
Τα χρηματα που ειναι για να γινεις μελος πανε για τον συλλογο και την προσπαθεια που κανει για την αναπτυξη του χομπι στην ελλαδα περισσοτερα θα μαθεις εδω www.aquarist.gr
Υπαρχει οριο ηλικιας, και ειναι τα 18, ομως οπως εχει γινει και με αλλα μελη μπορεις να γραψεις εναν απο τους γονεις σου στη θεση σου μεχρι να γινεις 18, για να λαβαινεις και το περιοδικο στο σπιτι.
Ενημερωση για τις συναντησεις θα βρεις εδω http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9672 οπου θα βρεις και χαρτη για το δρομολογιο του λεωφορειου με το οποιο μπορεις να ερθεις.
Η επομενη συναντηση λογω εορτων θα γινει στις 15/01/06 και οχι την πρωτη κυριακη του μηνα.

Cydox
19-12-05, 21:41
Ευχαριστω πολυ mikenuke εισουν πολυ κατατοπιστικος. Οσον αφορα την επομενη συναντηση.. παλι για το ιδιο σημειο λετε ? :) ενταξει παντος οπου και να ειναι εαν μπορω εκεινη την ημερα, θα ερθω σιγουρα. Ειναι πολυ καλο που εχετε δραστηριοποιηθει.. Πανελλαδικως μπορω να πω !!! :D

mikenuke
19-12-05, 23:38
Στο ιδιο σημειο την ιδα ωρα στις 15/1/06.
Πανελλαδικος, κυπριακος και διεθνως θα ελεγα!

annivas2000
20-12-05, 01:13
Παιδια το να αποφασιστει που/ποτε θα κανετε τις μηνιαιες συναντησεις, μπορειτε να το (ξανα)κρινετε με τον καιρο...αν δειτε οτι (ενω κατ'αρχην βολευε) μετα αλλαξανε οι συνθηκες μπορει να αλλαχθει προφανως (παιρνοντας και περισσοτερη πληροφορηση απο τους νεους κλπ).....ειμαι σιγουρος βλεποντας και απο τις συναντησεις στην Αθηνα, οτι (αναλογικα) μετα απο μερικες συναντησεις θα αυξηθει η συμμετοχη.......keep on going :smt023

mikenuke
20-12-05, 02:02
Eτσι θα κανουμε, μονο που λογω εορτων το τρεναρουμε για τα μεσα ιανουαριου.

ΠΕΤΡΟΣ
21-12-05, 17:19
σαν μελοσ του συλλογου θελω να πω οτι σαν συλογοσ εχει μεγαλη επιτυχια και αποδειξη αυτησ δεν ειναι μονο η συμμετοχη των μελων του στισ συγκεντρωσεισ.πολλοι απο εμασ εχουμε περιορισμενο ελευθερο χρονο και λογω αποστασεωσ δεν μπορουμε να ρθουμε.πιστευω ομωσ οτι τα κοντινα στην περιοχη μελη θα δραστηριοποιηθουνε και ετσι ο αριθμοσ των συμμετοχων θα αυξηθει.

καλα Χριστουγεννα σε ολουσ

φιλικα πετροσ