PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα Ενυδρειου για διακοπες


jvkalis
07-06-16, 01:49
Καλημερα!
Με την οικογενεια θα ειμαστε ολο το καλοκαιρι σε camping και μαλλον και γω θα την βγαλω εκει για ενα διμηνο!Βεβαια θα ειναι συνεχως καποιος στο σπιτι στην θεσσαλονικη αλλα προτιμαω να το παρω το ενυδρειο μαζι μου!Ειναι 23λ με 4κιλα χαλικι μια βαλισνερια και εναν μονομαχο μεσα!Μπορω να το μετακινησω χωρις να χαθει η βιολογια του η θα μηδενιστουν ολα;Απαντηστε σας παρακαλω γιατι και να μην το παρω μαζι μου γι διακοπες τωρα μετακιιζω αρκετα συχνα πχ τωρα θα ξανα μετακομισω του χρονου το καλοκαιρι και πρεπει να ξερω τι θα κανω σε αυτην τηνπερίτωση
Ευχαριστω!!!

Τάκης
07-06-16, 06:58
Σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου το φίλτρο,
και σε άλλο κουβά πάλι με νερό ενυδρείου ο βυθός,
κλείνεις τους κουβάδες καλά να μη τα κάνεις μούσκεμα , και τα παίρνεις μαζί σου,
σε άλλο κουβά πάλι με νερό ενυδρείου τα ψάρια,
ο βυθός επειδή θα σηκώσει πολύ βρώμα , μπορείς να τον ξεπλύνεις με αποχλωριομένο νερό, όχι νερό βρύσης, έχει και αυτό βιολογία.
Στο κάμπινγκ προφανώς θα υπάρχει ρεύμα

GN_AZ
07-06-16, 07:53
Τάκη, επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα, δεν θα μπορούσε απλά να κατεβάσει την στάθμη του ενυδρείου πολύ χαμηλά κ να κουβαλήσει το ενυδρείο όπως είναι στημένο ? όταν φτάσει στον προορισμό απλά προσθέτει νερό κ ρίχνει το ψαράκι μέσα.

Undertaker
07-06-16, 08:08
Όταν λέμε camping εννοούμε θα είσαι σε σκηνή ή σε τροχόσπιτο;

nazgul
07-06-16, 08:26
Τάκη, επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα, δεν θα μπορούσε απλά να κατεβάσει την στάθμη του ενυδρείου πολύ χαμηλά κ να κουβαλήσει το ενυδρείο όπως είναι στημένο ? όταν φτάσει στον προορισμό απλά προσθέτει νερό κ ρίχνει το ψαράκι μέσα.

Η αναταραξη του βυθου, που θα ειναι σιγουρη, θα προκαλεσει μεγαλο προβλημα.

Τάκης
07-06-16, 08:35
Τάκη, επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα, δεν θα μπορούσε απλά να κατεβάσει την στάθμη του ενυδρείου πολύ χαμηλά κ να κουβαλήσει το ενυδρείο όπως είναι στημένο ? όταν φτάσει στον προορισμό απλά προσθέτει νερό κ ρίχνει το ψαράκι μέσα.
Η αναταραξη του βυθου, που θα ειναι σιγουρη, θα προκαλεσει μεγαλο προβλημα.
Ετσι :smile:

GN_AZ
07-06-16, 08:36
Η αναταραξη του βυθου, που θα ειναι σιγουρη, θα προκαλεσει μεγαλο προβλημα.

το πρόβλημα θα είναι η αμμωνία κλπ που θα βγουν ή το ότι θα χαλάσει το στήσιμο ?

το φίλτρο χρειάζεται κίνηση για να συντηρεί την βιολογία ή αντέχει αν μπει απλά σε έναν κουβά με νερό του ενυδρείου ?


(ελπίζω να μην ενοχλούν οι απορίες μου σε ξένο θέμα :) )

Τάκης
07-06-16, 08:46
Μια χαρά είναι οι απορίες σου :)
Και αμμωνία , και υδρόθειο μπορεί να βγει, γενικά δεν είναι ότι το καλύτερο.
Αν μπορείς να πλύνεις τον βυθό με αποχλωριομένο νερό μπορείς, να θυμίσω πως και ο βυθός έχει σημαντική βιολογία.
Από την άλλη όμως να υπολογίσεις και την αντοχή της γυάλας

Undertaker
07-06-16, 09:28
Ρε παιδια λύστε μου κι εμένα μια απορία. Διαβάζω για camping. Είτε είναι σε σκηνή είτε σε τροχοσπιτο, δε θα αναπτύσονται στο χώρο άρα και στο ενυδρείο τρελές θερμοκρασίες; Αν δεν υπάρχει στο χώρο κλιματιστικό τα ψάρια θα γίνουν σούπα είναι και μικρό το ενυδρείο και θα επιταχυνθεί η διαδικασία πολύ περισσότερο. Είναι καλή ιδέα να το πάρει μαζί του;

nazgul
07-06-16, 10:32
Εγω δεν το θεωρω καθολου καλη ιδεα, αν και ειμαι ανθρωπος του camping.

Τάκης
07-06-16, 10:47
Το camping όντως είναι ένα θέμα.
Αν το ενυδρείο έχει μονομάχο, πιστεύω πως και 30 να ανέβει η θερμοκρασία δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, σε 25λιτρο έτσι και αλλιώς οτιδήποτε άλλο μπει θέλει ιδιαίτερη προσοχή άσχετα αν είναι σε camping ή σε σπίτι.
Τώρα , αν το camping είναι στο Πήλιο μέσα σε κανα δάσος , δεν νομίζω πως θα υπάρχει θέμα με θερμοκρασίες, αν είναι σε καμιά παραλία όμως στη Χαλκιδική ή στoν Αγιόκαμπο στη Λάρισα ή στο Νομό Ηλίας , βλέπω να γίνει μπουγιαμπέσα.
Για αυτό για πες μας τι ψάρι/ψάρια έχει το ενυδρείο , και σε ποια περιοχή θα είναι το camping ή τι θερμοκρασίες υπάρχουν στο camping

Undertaker
07-06-16, 10:54
Τάκη όπου και να πάει διακοπές, αν είναι μικρός.ο χώρος και έχει γύρω γύρω τέντα ή λαμαρίνα, φούρνος θα γίνει και στη σκιά.

Elena Petrou
07-06-16, 11:18
Camping απο Camping διαφερει. Καποιοι πχ μεναν σε μικρα σπιτακια διπλα απο τις σκηνες αλλα και παλι μεσα στον χωρο του Camping. Πρεπει να μας πει ο φιλος μας. Παντως θα ειναι δυσκολο υποθετω...

Θα εχει ρευμα 24/7 αραγε;

Τάκης
07-06-16, 11:28
Σίγουρα Πάνο, αν είναι έτσι ναι,
γενικά δεν είναι κάτι τόσο εύκολο,
ειδικά αν έχεις μικρό ενυδρείο

nemo81
07-06-16, 12:52
Πακέτο.. Καλό κουράγιο στη μεταφορά εύχομαι.Είναι ταλαιπωρία!

delta66
07-06-16, 13:52
Για μονομαχοενυδρειο 25 λιτρων μιλαμε?
Δεν χρειαζεται να μεταφερθει ο βυθος.
Ουτε το ενυδρειο.
Αυτα μενουν σπιτι αδειαζουν και καθαριζονται, να ειναι ετοιμα για στησιμο κατα την επιστροφη.

Για ενυδρειο, ενα πλαστικο sampla 22 λιτρων απο ΙΚΕΑ http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-40018/41149/
με το καπακι του http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/kapaki-gia-koyti-11-22-l-26335/27466/,
το μισο* νερο του ενυδρειου,
το φιλτρο,
ενα διακοσμητικο (πχ το ξυλο με το δεμενο φυτο)
και το ψαρι.
Αναλογα το χρονο μεταφορας, το δοχειο που μεταφερεται το ψαρι, πρεπει να ανοιγεται ανα διαστηματα, για να μπαινει οξυγονο.
Δεν σπαει τιποτα :)

* το υπολοιπο το συμπληρωνουμε που πολυ αργα με νερο που θα παρουμε απο εκει, το μετραμε πρωτα, ολα nh3 no2 no3 ph gh kh να δουμε μηπως ειναι πολυ δοιαφορετικο με το νερο του ενυδρειου).

stav
07-06-16, 15:33
Για μονομαχοενυδρειο 25 λιτρων μιλαμε?
Δεν χρειαζεται να μεταφερθει ο βυθος.
Ουτε το ενυδρειο.
Αυτα μενουν σπιτι αδειαζουν και καθαριζονται, να ειναι ετοιμα για στησιμο κατα την επιστροφη.

Για ενυδρειο, ενα πλαστικο sampla 22 λιτρων απο ΙΚΕΑ http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-40018/41149/
με το καπακι του http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/kapaki-gia-koyti-11-22-l-26335/27466/,
το μισο* νερο του ενυδρειου,
το φιλτρο,
ενα διακοσμητικο (πχ το ξυλο με το δεμενο φυτο)
και το ψαρι.
Αναλογα το χρονο μεταφορας, το δοχειο που μεταφερεται το ψαρι, πρεπει να ανοιγεται ανα διαστηματα, για να μπαινει οξυγονο.
Δεν σπαει τιποτα :)

* το υπολοιπο το συμπληρωνουμε που πολυ αργα με νερο που θα παρουμε απο εκει, το μετραμε πρωτα, ολα nh3 no2 no3 ph gh kh να δουμε μηπως ειναι πολυ δοιαφορετικο με το νερο του ενυδρειου).


Σπυρο ξεχνας δυο βασικα πραγματα:
1)Στα περισσοτερα camping και ειδικα στην Χαλκιδικη(μαλλον προς τα
εκει θα παει) το νερο ειναι απο γεωτρηση και κανει μονο για μπανιο και
μαγειρεμα.
2)Το βασικοτερο το στρεσαρισμα που θα φαει το ψαρι θα το στελει αδιαβαστο.

delta66
07-06-16, 15:41
Στα περισσοτερα camping και ειδικα στην Χαλκιδικη(μαλλον προς τα εκει θα παει) το νερο ειναι απο γεωτρηση και κανει μονο για μπανιο και μαγειρεμα.

Α οκ, πασο.

jvkalis
08-06-16, 07:15
Camping απο Camping διαφερει. Καποιοι πχ μεναν σε μικρα σπιτακια διπλα απο τις σκηνες αλλα και παλι μεσα στον χωρο του Camping. Πρεπει να μας πει ο φιλος μας. Παντως θα ειναι δυσκολο υποθετω...

Θα εχει ρευμα 24/7 αραγε;

Σας ευχαριστω πολυ ολους δυστηχως εχτες δεν ειχα χρονο να μπβ να διαβασω!!σε camping με τρπχοσπιτο θα ειμαι χαλκιδικη!

stanisalus18
17-06-16, 23:32
Δεν θα φάει τρελό στρες το ψαράκι στο κάμπινγκ??? Δεν θα ήταν πιο καλά αν έμπαινε σε μια μεγάλη κουτά πλαστική (πχ Samla του ΙΚΕΑ) στο σπίτι και κάποιος το φρόντιζε ανά διαστήματα?