PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση του ενυδρείου μου... επιτέλους!!!


Theokyr
17-10-05, 22:13
Μετά από πολλές προσπάθειες επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω φωτό. Είναι λίγο θολές αλλά δεν έχω ταλέντο τι να κάνουμε. Μην με ρωτήσετε πληροφορίες για το νερό... είναι κρατικό μυστικό.

Μετά από περίπου 5 μήνες λειτουργίας ήμαστε σε ένα σχετικά καλό επίπεδο. Ελπίζω να σας αρέσει...

Και κάτι άλλο στο αριστερό μέρος των φωτό, το ζευγάρι χρησιμοποιεί τον μαγνήτη για να βάζει τα αυγά του.

Θεόφιλος

halvas69
17-10-05, 22:17
Πολύ ωραίο Teo Attack ! ;)

Theokyr
17-10-05, 22:18
Καλά ρε Γιώργο, τηλεπάθεια έχουμε? Είσαι στο greekdivers?

Θεόφιλος

halvas69
17-10-05, 22:29
Εμ εσύ τι λες χι,χι
Στο είχα πει από την αρχή που πρωτομπήκες αλλά μάλλον σου ξέφυγε.
Και περαστικά γιατί φέτος σε πήγε.....:smt095

george hmmy
17-10-05, 22:46
Μπράβο Θεόφιλε, άψογο το ενυδρείο σου! Θα πρότεινα βέβαια τη μεταφορά του θέματος στο "καλώς ορίσατε" όπου θα μας έκανες μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου, με λεπτομέρειες για ψάρια, εξοπλισμό, τιμές στο νερό κλπ. Μπράβο και πάλι! :smt023

accnt
18-10-05, 07:31
Μπράβο Θεόφιλε,
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.:smt038
Και….. άνοιξε τα χαρτιά σου και τα κρατικά μυστικά….:D :D
Και δρομολόγησε την κατάσταση για καμιά γέννα. Περιμένουμε….

Juan
18-10-05, 13:49
Μπράβο :smt035 :smt041:smt041:smt041
Μου αρέσει που έχεις κάνει σημεία με λιγότερο φως (σκια) που αρέσουν στους δίσκους... πολύ ωραίο ενυδρείο !

Pritanis
18-10-05, 20:06
ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!! :smt023Το ξυλο που εχεις μεσα ειναι ολα τα λεφτα......... Και τα φυτα σε απολυτη ταξη , ωραιο και ισορροπημενο aquascaping.......Δωσε παραμετρους και setup του ενυδρειου..........

hoby
19-10-05, 11:35
ΦΙΛΕ ΘΕΟΦΙΛΕ
Το ενυδρείο σου είναι τέλειο
Σε παρακαλώ βοήθησε και μένα να τα καταφέρω
Πως τα έχεις καταφέρει έτσι με τα φυτά
Εχεις υπόστρωμα απο κάτω απο το χαλίκι ?
Πόσους πόντους υπόστρωμα ?
Εγω έχω σκέτο χαλίκι και τα φυτά μου χαλάνε
Εχω παραγγείλει να βάλω υπόστρωμα να βγάλω και το φίλτρο βυθού που έχω μέχρι τώρα.
Τι χωριτικότητας είναι το ενυδρείο σου ?
Εαν έχεις την καλωσύνη απάντησέ μου
Ευχαριστώ

Theokyr
19-10-05, 12:21
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :)

Τα ξύλα είναι δωρεά ενός καλού μου φίλου και είναι πράγματι πολύ ωραία. Πιάνουν κάποιες φορές τριχοειδή άλγη και τότε τα βγάζω, τα ξύνω με μία βούρτσα και ξανά μέσα.

Το ενυδρείο ειναι 120χ60χ60 με δύο φίλτρα 2217 (βιολογική φίλτρανση με siporax) και ένα 2215 (μηχανική φίλτρανση). Αλλαγές νερού 25% κάθε εβδομάδα. Θερμοκρασία 29C.

Αν και δεν είμαι ειδικός στα φυτά να μεταφέρω τι έχω κάνει: Για υπόστρωμα έχω βάλει αυτό της Sera (floradepot ή κάπως έτσι) στις αναλογίες που λέει το προϊόν ενώ έχω προσθέσει 8-10 εκ. χαλίκι διαμέτρου 7χλστ. Προσθέτω μία φορά την εβδομάδα Flourish Potassium και έχω και πολύ απλό συστηματάκι της Τέτρα για CO2 που παρόλο είναι σίγουρα ακατάλληλο για μεγάλα ενυδρεία προφανώς κάνεις κάποια δουλειά. Λάμπες έχω 2χ38 sera gro lux και 2χ38 sera warm white, 12 ώρες ημερησίως. Πάντως τα φυτά γενικά αναπτύσσονται πολύ καλά και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

Θεόφιλος

Mitsos
21-10-05, 14:01
ΠΟΛΥ ωραιο και ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!!!!
:) :) :)

johnny98130
23-10-05, 18:16
Keep going. Bravo