PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοναστήρι με Poecilia wingei (Endler's Livebearer)


GN_AZ
21-05-16, 22:20
Μετά από 36 μέρες συμβίωσης με τα ψαράκια μου ήρθε η ώρα να σας τα παρουσιάσω κ επίσημα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60x30x35
Όγκος: ~60 λίτρα
Κατηγορία: -
Φυτά: Hygrophila corymbosa ''Angustifolia'', Limnophila sessiliflora, Cabomba caroliniana, Ludwigia "Rubin", Rotala rotundifolia, Egeria densa, Java moss, Hygrophila difformis, Hydrocotyle leucocephala
Ψάρια / Άλλα είδη: 19 αρσενικά Poecilia wingei (Endler's Livebearer)
Διακοσμητικά υλικά: πέτρα Καβάλας
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1x16watt (1150 lumens)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες (15:00-22:00)
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο AquaOne 102F (450lt/h)
Θερμοστάτης: BOYU HT-8100 100W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.9
Γενική σκληρότητα (GH): 14-15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9-10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <5
Αλλαγές νερού: 15 λίτρα κάθε 6-8 μέρες
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες: αρκετά Ramshorn, 6-7 mts, 1 physa fontinalis
Φωτογραφία:

δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα η κατάσταση με τα φυτά όπως είναι οπότε θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας για αλλαγές :)

tsala
21-05-16, 23:04
Ωραιος!
Θα προτιμουσα να εχεις και θυληκα (φανταζομαι και τα ψαρια σου:D) ,αλλα εφοσον το θελεις ετσι,παω πασο.
Για την διακοσμηση ,δεν ειμαι αρμοδιος .. Μια μεγαλουτσικη ριζα θα την ηθελα ομως.
Αυτα απο μενα..
Να 'στε καλα και να το χαιρεστε ολοι στην οικογενεια.

sarpijk
21-05-16, 23:53
Το ενυδρειο χανει στις φωτο το εχω δει απο κοντα. Τα ψαρια δε ειναι φοβερα! Τωρα Γιωργο εχω θα εβγαζα την Egeria και στη θεση τις θα εβαζα την angustifolia. Επισης θα προθετα μερικες κρυπτοκορινες στη μεσαια ζωνη.

Οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα κανεις απο μονος σου τις παρεμβασεις που σε ευχαριστουν στο ματι.

GN_AZ
22-05-16, 00:05
σας ευχαριστώ κ τους δύο :)

αυτό που σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες είναι να βγάλω caroliniana κ sessiflora (δείχνουν να μη βολεύονται στο ενυδρείο μου κ δεν μου άρεσαν κ ιδιαίτερα) κ να βάλω την angustifolia στη θέση τους. έτσι θα μπορέσω να δώσω κ περισσότερο χώρο στην rubin.
απ'την άλλη μεριά έλεγα να πυκνώσω λίγο ακόμη την egeria μπας κ γίνει το φυτό που ήλπιζα από την αρχή κ να πάρει έτσι ακόμη λίγο χώρο η rotala.
μπροστά από την rotala υπάρχει κ μια ρίζα "ντοματιά" την οποία δεν ξέρω που να βολέψω.

γενικά άρχισα να μπερδεύομαι λίγο με τα φυτά οπότε κάθομαι τα χαζεύω κ περιμένω τις ιδέες σας :D

lingistis
22-05-16, 11:12
Γιωργο πολύ καλή αρχή, απόλαυσε το τώρα.

Τα παιδιά που γνωρίζουν από φυτά θα σε βοηθήσουν μια χαρά.

GN_AZ
22-05-16, 23:21
χθες έκανα την παρουσίαση αλλά σήμερα βρήκα ελεύθερο χρόνο κ έκανα κάποιες μεγάλες αλλαγές που ήθελα.
έβγαλα τελείως caroliniana κ sessiflora, τράβηξα πίσω την angustifolia, έδωσα κ άλλο χώρο σε rubin κ rotala κ πύκνωσα λίγο την egeria. τώρα έμεινε κενή η μπροστά γωνία κ θα ψάξω να βρω κανα μικρό που να ταιριάζει (όλες οι προτάσεις δεκτές).
την difformis που έχει ξεμείνει μπροστά στην rotala έχει κανείς καμιά καλή ιδέα που να την βολέψω ?

sarpijk
22-05-16, 23:25
Ελα Γιωργο τωρα φαινεται η φωτο. Τη ντοματια στη θεση της egeria.

GN_AZ
24-05-16, 09:24
η egeria είναι το πρώτο φυτό που μου άρεσε πριν καν το φυτέψω οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να την μετατρέψω στο φυτό που έβλεπα στις φώτο.
θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη μαζί της κ βλέπουμε

κ μερικά χθεσινά βίντεο από τα ψαράκια μου

#1 (https://youtu.be/LDFJLhzQxZg) - #2 (https://youtu.be/upv4_tWxdOI) - #3 (https://youtu.be/U8PH5MKztqs)


παρατηρήσεις, διορθώσεις κλπ εννοείται πως είναι πάντα ευπρόσδεκτες :)

stav
24-05-16, 16:33
Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα,τα εντλερακια ακομη καλυτερα,στο
μονο που εχω ενσταση ειναι οτι το εχεις μοναστηρι.Βαλε και θυληκα
να ευχαριστιθουν sex τα καυμενα.:)

GN_AZ
24-05-16, 17:09
χαχαχα ψάχνω νύφες με προίκα κ είναι δυσεύρετες σήμερα !!! :D:D:D

tsala
24-05-16, 17:40
Το θεμα ειναι οταν και αν αποφασισεις να βαλεις κοριτσια ,θα πρεπει να δωσεις το 80% των ψαριων σου:rolleyes:

sarpijk
24-05-16, 20:24
Εαν θες θηλυκες θα βρουμε.

GN_AZ
24-05-16, 21:17
θηλυκά θα βάλω μόνο αν καταφέρω να στήσω μεγαλύτερο ενυδρείο

tsala
24-05-16, 22:10
Θα καταφερεις ,εμπλεξες τωρα! :D

GN_AZ
08-06-16, 15:57
μπήκαν κ τέσσερις γαριδούλες μαζί με τα endler :)

ελπίζω να μην είναι όλες αρσενικές :D

apostolis.pan
08-06-16, 16:42
Μπραβο!! πολυ καλο αποτελεσμα! ειδικα για πρωτο ενυδρειο!!(Αν θυμαμαι καλα..) Μια χαρα και το scape, οσο περναει ο καιρος θα το φτιαχνεις κιολας μεχρι να το πετυχεις οπως θελεις, η μονη ενσταση μου , ειναι οντος για τα ψαρια, θα ητανε προτιμοτερο ενα χαρεμι, δηλαδη ενα αρσενικο, με τρια θυλικα.. θα στο γεμιζανε συντομα.Τα αρσενικα μονα τους ισως γινουν νευρικα με τον καιρο..κατα τα αλλα , τα εντλερς ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσες να κανεις!! Πολυ ωραια ψαρια,σου δεινουν λιγο την αισθηση του ¨αγροιου¨ ομως ειναι σχετικα ευκολα ψαρια τα περισσοτερα ειδη! οτι πρεπει δηλαδη για ξεκινημα :) οι προσπαθειες σου απεδωσαν καρπους τελικα :) φτου φτου!

GN_AZ
08-06-16, 18:17
σ'ευχαριστώ πολύ Αποστόλη.
είναι όντως το πρώτο μου ενυδρείο κ όπως το βλέπω όχι το τελευταίο.
τα ψαράκια τα διάλεξα επειδή είναι ανθεκτικά κ θα άντεχαν στα λάθη ενός αρχάριου.
ίσως έχεις δίκιο (όπως κ οι άλλοι που μου το έχουν πει) για την επιλογή μου να έχω μόνο αρσενικά αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια ανησυχητικά σημάδια που να υποδεικνύουν λάθος.
ο χρόνος θα δείξει κ θα μου επιτρέψεις (για το καλό των ψαριών) να πιστεύω ότι δεν έχω κάνει λάθος.

tsala
08-06-16, 18:30
Να τις χαιρεσαι και τις γαριδες..
Αρσενικες δεν ειναι ολες σιγουρα ,γιατι αυτη στην φωτο ειναι θηλυκο.:D

GN_AZ
08-06-16, 18:39
Να τις χαιρεσαι και τις γαριδες..
Αρσενικες δεν ειναι ολες σιγουρα ,γιατι αυτη στην φωτο ειναι θηλυκο.:D

:D:D:D:D:D:D:D:D

μεγάλη χαρά μου δίνεις Γιάννη !!!!!

τώρα το επόμενο που φοβάμαι είναι να μην είναι όλες θηλυκές :smt120:smt120

πως τις ξεχωρίζω ?

tsala
08-06-16, 19:32
Χαχαχα!:D
Αν ειναι ετσι ενηλικες ολες ,ειναι ευκολο.
Γενικα οι θηλυκες ειναι πιο μεγαλες απ τα αρσενικα , με πιο ζωντανα χρωματα και πιο ογκωδης.

Δες πχ.

Αρσενικο

http://farm3.static.flickr.com/2129/2387908954_6a3233ca96.jpg?v=0

Θηλυκο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-v321-zerocatgravity-shrimp_-_rcs-19rcs426600wc.jpg

apostolis.pan
08-06-16, 19:39
φιλικα παντα :) δεν θεωρησα πως εχεις κανει λαθος , μην παρεξηγηθω, απλα θα ηταν πιο υγειη και πιο ευτιχισμενα :) Μην σε ανησιχει προς το παρον :)
πολυ καλο ενυδρειο , και φαινετε σιγουρα πως δεν θα ειναι και το τελευτεο:D
τωρα κολησεςς πααει , μπηκε το μυκροβιο στο αιμα!:D:D Καλη αρχη να εχεις και επησιμα, και τις καλυτερες ευχες μου! ειναι απο τα πιο καλα πρωτα ενυδρεια που εχω πετυχει! Ελπιζω να συνεχισεις δυνατα οπως ξεκινησες :cool:

stav
09-06-16, 04:26
Δεν θελω να σε απογοητευσω εμενα τα εντλερς μου τσακισαν τις
γαριδες δυο φορες.Ευχομαι να μην συμβει το ιδιο και στις δικες σου.

GN_AZ
09-06-16, 07:59
Γιάννη σύμφωνα με τις φώτο πρέπει να έχω δύο θηλυκά κ δύο αρσενικά οπότε φυσιολογικά θα δω απογόνους :)

Αποστόλη σε ευχαριστώ ακόμη μια φορά. Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, όλες οι παρατηρήσεις λαμβάνονται υπόψη.

Σταύρο, τις παρακολουθώ στενά από την πρώτη μέρα κ δεν έχω δει επιθετικές συμπεριφορές μέχρι τώρα. Έχουν το ίδιο περίπου μέγεθος οπότε ίσως να είναι κ αυτός ένας λόγος. Το τα τσιμπάνε γόνο δε με ενοχλεί καθώς έτσι θα ελέγχεται κ ο πληθυσμός των γαρίδων.

Μια πολύ απλοϊκή (κ αφελής ίσως) σκέψη που έχω κάνει είναι ότι οι γαρίδες θα κρατάνε τα σαλιγκάρια περιορισμένα, μιας κ θα τους τρώνε το φαΐ, κ τα endler θα κρατάνε τις γαρίδες περιορισμένες μιας κ θα τσιμπάνε τον γόνο. Δεν ξέρω αν τελικά θα ισχύσει κάτι τέτοιο αλλά θα ήταν ιδανική μια τέτοια ισορροπία.

tsala
09-06-16, 12:10
Δεν προκειται να τρωνε οι γαριδες το φαι των σαλιγκαριων:D
Μαλλον το αντιθετο:D
Γοννο θα τσιμπανε σιγουρα.
Ευτυχως ειναι μικρα ψαρακια τα αρσενικα, με τα θηλυκα θα ειχες προβλημα.

GN_AZ
09-06-16, 19:18
πρώτη ομαδική φωτογραφία των ζευγαριών.
τις βλέπω καλά μέχρι. τρώνε χωρίς άγχος ακόμη κ όταν υπάρχει endler δίπλα τους.

GN_AZ
11-06-16, 09:50
εννιά μέρες μετά την αλλαγή κ τα νιτρικά δεν έχουν φτάσει ούτε στο 5.

αν συνεχίσω χωρίς αλλαγή κ μετράω κάθε δυο μέρες θα υπάρχει πρόβλημα ?

tsala
11-06-16, 11:04
Οχι , αλλα ενα φρεσκαρισμα ,καλο κανει..
Εστω και μικροαλλαγη

GN_AZ
11-06-16, 11:33
βασικά χθες πρόσθεσα 2 λίτρα που είχαν εξατμιστεί.
θα τα αφήσω έτσι κ θα συμπληρώνω μόνο ότι εξατμίζεται.
θέλω να δω πότε θα ανέβουν τα νιτρικά.

GN_AZ
13-06-16, 21:31
12 μέρες κ τα νιτρικά δεν λένε να ανέβουν. παίζει να είναι κ μηδέν.
νομίζω πως αυτό ταλαιπωρεί τα φυτά τα οποία έχουν αρκετά αργό ρυθμό ανάπτυξης κ άρχισαν να καφετίζουν μερικά φυλλαράκια.
προς το παρόν μιας κ μπήκαν κ οι γαριδούλες θέλω να αποφύγω λιπάσματα κλπ.

με όλα αυτά που διαβάζω για τα μηλοσαλίγκαρα νομίζω πως ένα από αυτά θα βοηθούσε να ανέβουν λίγο τα νιτρικά μου.

η καφέ άλγη πότε κλείνει τον "κύκλο" της ?

κ μια ολόφρεσκη φώτο λίγο πριν σβήσουν τα φώτα

GN_AZ
16-06-16, 15:13
μιας κ τα endler's δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ακίνητα για φωτογράφιση έκανα τις γαρίδες πρωταγωνιστές :D

εγώ βλέπω δύο αρσενικές κ δύο θηλυκές ... εσείς ????

η τελευταία άλλαξε κέλυφος χθες ...

tsala
17-06-16, 02:36
3 κοριτσια , 1 αγορι (τελευταια φωτο)

τον παλικαρο και τα ματια σου :D:D:D

καλο θα ηταν να αλλαζε κελυφος καποια απο τις αλλες τρεις κι οχι ο αρσενικος :D

GN_AZ
17-06-16, 07:54
άρχοντας ... πρέπει να του κάνω DIY τροφή με καρύδια κ μέλι για να πάρει τα πάνω του :D:D:D

τα κορίτσια άλλαξαν ήδη κέλυφος πριν μερικές μέρες.
αν έχουν αυγά θα τα έχουν ανάμεσα στα πόδια τους ?

tsala
17-06-16, 12:06
Θα δεις πρωτα σελα
http://static.flickr.com/42/91809308_0a0f7b6145.jpg

Θα κρατησει περιπου 10 μερες αυτο το σταδιο ,οπου και θα γονιμοποιησει τα αυγα ο αρσενικος.
Επειτα θα τα κατεβασει στα ποδια.

GN_AZ
17-06-16, 14:16
ελπίζω να δω γαριδάκια σύντομα λοιπόν ...
πρέπει να ρίξω καμιά ιδιαίτερη τροφή για τις γαρίδες ή τους αρκεί ότι υπάρχει στο ενυδρείο ?


στο άλλο θέμα ...
από τις 2/6 (15 μέρες !!!) που έκανα αλλαγή τα νιτρικά δεν λένε να ανέβουν. άνοιξα κ καινούριο τεστ κ το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο. ΝΟ3 < 5 ...

δεν ξέρω αν πρέπει να στεναχωριέμαι, να ανησυχώ, να χαίρομαι ή απλά να το αφήσω ως έχει.
ρίχνω παραπανίσια τροφή η οποία φτάνει στον βυθό αλλά δεν βλέπω καμιά αλλαγή στα νιτρικά. μάλλον τα φυτά πεινάνε αρκετά κ ρουφάνε ότι δημιουργείται.

να βάλω κανα λίπασμα ή ένα μηλοσαλίγκαρο μπορεί να βοηθήσει ?

tsala
17-06-16, 17:43
Σε τι να βοηθησει;
Δεν πανε καλα τα φυτα;
Να χαιρεσαι πρεπει , ολα δουλευουν μια χαρα, γιατι βα στεναχωριεσαι;
Μικρες αλλαγες καθε βδομαδα /10 μερες ,για φρεσκαρισμα και εισαι ανετος.

Παρε και μια γαριδοτροφη ,ταμπλετες σπιρουλινας κλπ.δεν ξερω αν θα μενει και πολυ τροφη απο τα ψαρια... Θα τρωνε και τα σαλιγκαρια

GN_AZ
17-06-16, 18:51
τα φυτά έχουν ρίξει πολύ τους ρυθμούς ανάπτυξης κ μάλλον φταίει η έλλειψη νιτρικών οπότε σκέφτηκα ότι ένα μηλοσαλίγκαρο που λερώνει, θα βοηθήσει.

σπιρουλίνα έχουν κ τα flakes που ρίχνω κ ρίχνω μπόλικα για να φτάνουν στο βυθό αλλά θα ψάξω κ για μια γαριδοτροφή να υπάρχει

GN_AZ
02-07-16, 10:44
χθες βράδυ, λίγο πριν σβήσουν τα φώτα, βρήκα μια νεκρή θηλυκιά red cherry :(

η αμμωνία ήταν 0 κ τα νιτρικά 5-10.
το pH μέχρι τις 18/6 ήταν 7,8-7,9. στις 24/6 που ξαναμέτρησα ήταν 8,3 κ παραμένει στο 8,3 μέχρι σήμερα.
Gh:11 (παλιότερα ήταν 14), Kh:8. τα TDS από 317 που ήταν συνήθως έφτασαν τα 347 σήμερα.
από τις 25/6 άρχισα να ρίχνω λίπασμα ΚΝΟ3 για τα φυτά.

οι γαριδούλες μπήκαν στο ενυδρείο στις 4/6. προσαρμόστηκαν πολύ γρήγορα κ έκαναν βόλτες σε όλο το ενυδρείο. τις έβρισκα κάτω από το φίλτρο, πάνω στα φυτά, κάτω από το βραχάκι, μέχρι κ στην έξοδο του spray bar είχε κάτσει μία.
τις τελευταίες δύο εβδομάδες περίπου οι γαρίδες σχεδόν εξαφανίστηκαν. μπήκαν στο κούφιο βραχάκι που έχω φτιάξει κ δεν μπορούσα να τις βρω ούτε με τον φακό. πριν μερικές μέρες άρχισαν να κυκλοφορούν πάλι αλλά πολύ λιγότερο κ με λιγότερη ζωντάνια. κάποια στιγμή είχα βρει κ αυγουλάκια πάνω στη moss αλλά μετά από λίγες ώρες εξαφανίστηκαν.
αυτή τη στιγμή οι 3 τελευταίες (1m-2f) είναι πάνω στο βραχάκι της moss.

σήμερα θα κάνω αλλαγή 20-25 % κ θα καθαρίσω κ το φίλτρο γιατί άρχισε να πέφτει η ροή. μετά την αλλαγή θα προσθέσω 4ml από το διάλυμα KNO3 για τα φυτά.

έγραψα τα πάντα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα με την ελπίδα ότι κάποιος θα μπορέσει να καταλάβει τι πήγε στραβά κ χάθηκε η γαριδούλα.
όλες οι ερωτήσεις / προτάσεις / υποδείξεις ευπρόσδεκτες

sarpijk
02-07-16, 10:46
Μια αλλαγη νερου προληπτικα και η ζωη συνεχιζεται. Τυχαινει. Σαλιγγαρι εχει πεθανει απο τοτε που εστησες το ενυδρειο?

GN_AZ
02-07-16, 13:03
δεν μπορούσε να τύχει μια γέννα από τις γαριδούλες δλδ ?
βρίσκω άδεια κελύφη σαλιγκαριών κατα καιρούς αλλά είναι ελάχιστα σε σχέση με το πόσα υπάρχουν οπότε δεν ανησυχώ γι'αυτά.

delta66
02-07-16, 16:27
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=739656&postcount=4

GN_AZ
02-07-16, 21:18
δεν περιμένω να κάνω αποικία αλλά μια γέννα θα ήταν επιβεβαίωση ότι οι συνθήκες είναι κατάλληλες.
αντίθετα, αυτό που συνέβη, γεννά ερωτήματα :confused:

Irakles
02-07-16, 21:23
μπορεί να στις χτυπάνε σιγά σιγά....
γιατί όταν αλλάζουν όστρακο είναι πολύ μαλακές και δέλεαρ για τα ψαράκια να φάνε.... και επίσης όταν αλλάζουν όστρακο κρύβονται γιατί ξέρουν ότι ο κίνδυνος καραδοκεί!!!

delta66
02-07-16, 21:24
δεν περιμένω να κάνω αποικία αλλά μια γέννα θα ήταν επιβεβαίωση ότι οι συνθήκες είναι κατάλληλες.
αντίθετα, αυτό που συνέβη, γεννά ερωτήματα :confused:
Μα τι γεννα να δεις, οταν υπαρχουν απο πανω οι κυνηγοι? Ο γονος της γαριδας ειναι ο καλυτερος μεζες τους.
Το οτι κρυβονται οι γαριδες, ειναι φυσιολογικο με τα ψαρια αυτα. Δεν ειναι απαραιτητα σημαδι κακης ποιοτητας νερου, ή ασθενειας κλπ.
Οταν η ζωη της red cherry ειναι 1-2 χρονια και οταν εχεις μια γαριδα σε τελικο μεγεθος, δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι στα τελευταια της. Ετσι ειναι και παλι φυσιολογικο να πεθανει καποια στιγμη.
Και καποια στιγμη με τους αναμενομενους θανατους και χωρις νεες γαριδες, θα χαθει ολη η αποικια (μικρη ή μεγαλη).
Απο θερμοκρασια πως παμε?

.

GN_AZ
02-07-16, 21:44
τα παρατηρώ αρκετές ώρες κάθε μέρα κ μου φαίνεται ότι τα endler's είναι τόσο απασχολημένα με το να επιδεικνύονται μεταξύ τους που ούτε έχουν καταλάβει την ύπαρξη των γαρίδων.
επίσης στο κούφιο βραχάκι που έχουν κάνει φωλιά οι γαρίδες δεν μπαίνουν τα ψαράκια οπότε αν ξεκινήσει κάτι από εκεί μέσα θα ξεκινήσει φαντάζομαι.

όπως κ να έχει εφόσον δεν φαίνεται κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα συνεχίζω ως έχει κ βλέπουμε
-------------------------
η θερμοκρασία έχει ανέβει στους 27 σταθερά τον τελευταίο καιρό κ σήμερα έπιασε 28,5 για μερικές ώρες

delta66
02-07-16, 22:10
Η θερμοκρασια ειναι ΟΚ.
Δεν παιζει να καθονται και να κανουν μονο flaring τα ψαρια. Η "βοσκη" ειναι το αγαπημενο χομπι τους.
Οι γαριδες μπηκαν στην τρυπα γιατι καποια ψαρια τις χτυπησαν.
Πρεπει να υπαρχει και αρσενικη cherry για να γινει γεννα. Οι νεαρες θηλυκες μοιαζουν με αρσενικα.
4 γαριδες, ακομα κι αν δεν υπηρχαν τα ψαρια, δεν ειναι ασφαλης αριθμος για εναρξη αποικιας.

GN_AZ
02-07-16, 22:47
έχω δει τα endler's να "βόσκουν" δίπλα στις γαρίδες κ να μη τους δίνουν καμία σημασία. επίσης οι γαρίδες δεν απομακρύνονται όταν τους πλησιάζουν τα ψαράκια άρα θεωρώ (ίσως κ λανθασμένα) ότι δεν έχουν προβλήματα.

το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι πλέον έχουν μείνει μία αρσενική κ δύο θηλυκές κ έχουν όλες αλλάξει κέλυφος τουλάχιστον μία φορά.

υπάρχει περίπτωση να αλλάζει η συμπεριφορά το βράδυ που σβήνουν τα φώτα ?

Themis_aqua
02-07-16, 23:40
Γιωργο πολλα μπορει να παιζονται το βραδυ:DΚι εγω μετρουσα χθες 5 νεογεννητα πλατυ,χαρηκα πολυ μαλιστα γιατι πρωτη φορα ειδα τετοια γεννα και σημερα ειδα μονο το ενα,τα αλλα αφαντα αλλα επειδη ειναι πυκνοφυτεμενο ελπιζω πως κρυβονται..
Για να παμε και στις γαριδες εγω εβαλα 5 sakura red πριν 4 μηνες κι αυτη τη στιγμη μετραω πανω απο 30-40..Η αποικια μεγαλωνει πολυ γρηγορα,αλλα τα πλατυ δεν τους δινουν σημασια!Πολλες φορες τις βλεπω να κολυμπουν ελευθερα στο ενυδρειο απ τη μια μερια στην αλλη, μου χει κανει εντυπωση,κατι που σημαινει πως αισθανονται ασφαλεια:)
Τωρα αν παραυτα τρωνε καποιο γονο δεν μπορω να το ξερω..Εχω ομως και flame moss στο ενυδρειο που εκει μεσα εχω βρει με το κλαδεμα αρκετο γονο,οποτε βοηθαει κι αυτο σιγουρα.
Μηπως να εβαζες καποια moss;
Βεβαια εσυ εχεις αλλα ψαρια τα οποια μαλλον εχουν αλλη συμπεριφορα..

GN_AZ
03-07-16, 00:18
έχω δύο βραχάκια με moss. δεν είναι τόσο πυκνά ακόμη βέβαια αλλά ελπίζω με το λίπασμα να φουντώσουν σύντομα.

αν είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς των ψαριών δεν με ενοχλεί τόσο όσο το να έχω κάνει κάτι λάθος εγώ. ίσως βέβαια ήταν εξ'αρχής λάθος μου να βάλω τις γαριδούλες με 19 αρσενικά endler's.

δεν ξέρω ... προφανώς θα κριθώ εκ του αποτελέσματος :smt102

GN_AZ
05-07-16, 19:47
οι θηλυκές γαριδούλες είναι στη γύρα όλη μέρα σήμερα αλλά δεν μπορώ να βρω τον αρσενικό. η μια άλλαξε κέλυφος οπότε μάλλον γι'αυτό κρυβόταν κ μάλλον αυτός είναι ο λόγος που κρύβεται κ ο αρσενικός σήμερα.
κυκλοφορούν παντού αλλά η μία κάνει συχνά τον γύρο του ενυδρείου με νευρικές κινήσεις. μιλάμε για αγώνα δρόμου. κάνει τον γύρο μετ'εμποδίων σε 45" !!!

δεν ξέρω πως να βάλω μικρογραφία οπότε βάζω το link
https://youtu.be/0NxoqAs3GjE

Irakles
06-07-16, 06:54
Για αγώνας επιβίωσης Μου κάνει εμένα... οπότε πλησιάζει ψαράκι απο πανω τρελαίνεται.... Αυτή ξέρει γιατί τρέχει ...

GN_AZ
06-07-16, 08:31
φαντάζομαι ότι αν την ενοχλούσαν τα ψαράκια θα έμενε στην πίσω μεριά του ενυδρείου ανάμεσα στα φυτά ή κάτω από το βραχάκι με τη moss κ δεν θα έβγαινε στα "ανοιχτά".
κ χθες βράδυ που τα παρατήρησα μετά το σβήσιμο των φώτων, τα endler's αράζουν σε διάφορα ήσυχα σημεία κ "κοιμούνται".
σήμερα είναι κ το αρσενικό έξω κ βόσκουν όλοι μαζί, σαφώς πιο ήρεμοι, χωρίς νευρικές κινήσεις κλπ

sarpijk
06-07-16, 08:57
Δεν είχα ποτέ τέτοια ψαράκια για να ξέρω πως φέρονται στις γαρίδες αλλά πιστεύω ότι δεν βοηθάει το hardscape και χρειάζονται περισσότερες κρυψώνες. Τα αυγά που είχες δει τις προαλλες ήταν μάλλον αυγά πουν πεταξε κάποια στρεσαρισμενη θηλυκιά. Περισσοτερεσ πέτρες, ξύλα, σπηλιές θα βοηθούσαν όπως επίσης και ένα γρασίδι πυκνό που θα μπορούσε να κρυφτεί ο γόνος.

Irakles
06-07-16, 10:18
φαντάζομαι ότι αν την ενοχλούσαν τα ψαράκια θα έμενε στην πίσω μεριά του ενυδρείου ανάμεσα στα φυτά ή κάτω από το βραχάκι με τη moss κ δεν θα έβγαινε στα "ανοιχτά".
κ χθες βράδυ που τα παρατήρησα μετά το σβήσιμο των φώτων, τα endler's αράζουν σε διάφορα ήσυχα σημεία κ "κοιμούνται".
σήμερα είναι κ το αρσενικό έξω κ βόσκουν όλοι μαζί, σαφώς πιο ήρεμοι, χωρίς νευρικές κινήσεις κλπ

Το τι βλέπεις εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά το τι βλέπω εγώ σε αυτό το 2λεπτο είναι στρες για να γλιτώσει ....

Το μέλλον θα δείξει...

tsala
06-07-16, 12:03
Συμφωνω με τον Στεφανο.

GN_AZ
06-07-16, 14:46
θα συμφωνήσω μαζί σας κ ευχαριστώ που ασχολείστε :)

μάλλον η ύπαρξη κ μόνο ενός τόσο κινητικού κ ζωηρού ψαριού στρεσάρει τις γαριδούλες στον μικρό χώρο του ενυδρείου μου. προφανώς ακόμη κ χωρίς να υπάρχει κυνηγητό ή χτυπήματα η συνεχής νευρική κίνηση των endler's μόνο να χαλαρώσουν δεν τους επιτρέπει.

θα σκεφτώ τις επιλογές για παραπάνω βραχάκια αλλά προς το παρόν θα βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται τα φυτά ώστε να φουντώσουν κ να δημιουργηθούν θαμνάκια κ κρυψώνες.
θα εντατικοποιήσω το λίπασμα, θα προσθέσω κάποιο σκεύασμα CO2 κ βλέπουμε.

GN_AZ
19-07-16, 20:46
σημερινές φώτο :)
τα ροζ κοτσάνια είναι ότι ότι απέμεινε από την Alternathera αλλά είναι ακόμη ζωντανά μιας κ τα βλέπω να γυρνάνε προς το φως.
μπροστά αριστερά έβαλα κ λίγο montecarlo που έστειλε ο sarpijk αλλά ακόμη κ με τις οδοντογλυφίδες τα σαλιγκάρια δεν την αφήνουν να ριζώσει.
η μία γαριδούλα κάτω από το βραχάκι οι άλλες δύο είναι μέσα στο διπλανό βραχάκι.
τα helena από χθες είναι μόνιμα το ένα πάνω στο άλλο. κάνουν αυτό που φαντάζομαι ? τα κυνηγάω με την λαβίδα κ τα χωρίζω όπου τα βρω μέχρι αύριο που ελπίζω να δώσω το ένα.

προτάσεις - υποδείξεις - διορθώσεις πάντα ευπρόδεκτες :)

Harris1
21-07-16, 18:08
Καλησπέρα, Χάρης, ήθελα να ρωτήσω, τον μπλε τον φωτισμό πως τον πέτυχες?

GN_AZ
21-07-16, 18:39
δεν είναι μπλε στην πραγματικότητα. έτσι φαίνεται στην φώτο. είναι led pure white κ τα έχω μόνο στην γωνία πάνω από την rotala

Harris1
23-07-16, 08:58
led pure white :) και κανούρια ερώτηση, τι είναι η rotala? :)

Κλεόβουλος
23-07-16, 09:00
http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Rotalarotundifolia(033)/4447
;)

Harris1
23-07-16, 09:18
εσείς στην Taiwan μάλλον έχετε rotales Κλεόβουλε. Εγώ την επόμενη φορά που θα πάω στο, Βοιδομάτι θα μαζέψω λίγα βούρλα να βάλω.
Ετσι! Και θα αλλάξω τα χρυσόψαρα με πέστροφες.

GN_AZ
23-07-16, 09:26
τα led είναι αυτά (http://www.ebay.co.uk/itm/350900207457?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) κ η rotala είναι το φυτό στο link του Κλεόβουλου που "κρύβει" το φίλτρο μου

GN_AZ
02-10-16, 13:24
φρέσκιες φώτο κ με μεγάλη χαρά μόλις πρόσεξα τρεις μικρές, διάφανες γαριδούλες να βόσκουν στα φυτά :D:D:D:D:D

alexis cosmo
02-10-16, 15:36
Ωραιος.
Αντε και εσυ ετοιμος για τον διαγωνισμο.

GN_AZ
02-10-16, 16:17
δεν είμαι για διαγωνισμούς. έχω ευθύνες τώρα με τόσα μωρά μέσα στη γυάλα :D:D:D
άσε που ήμουν έτοιμος να κλαδέψω την moss αλλά τώρα, θέλω δε θέλω, θα την αφήσω να φουντώσει κ άλλο :smt120
ταρακούνησα λίγο την moss κ βγήκαν καμιά 10αριά μικρά να δουν τι γίνεται :)

alexis cosmo
02-10-16, 16:45
Αν ειδες καμια 10ρια θα ειναι καμια 50 αρια σιγουρα.
Κλαδευε λιγο προσεκτικα και λογικα δεν θα κοψεις καμια στην μεση.

Artemisia
02-10-16, 18:07
Να τα χαίρεσαι Γιώργο τα μικρά :D όλα ωραία !! :D

GN_AZ
02-10-16, 19:47
σας ευχαριστώ !!!
βασικά αυτό που ήθελα ήταν να κλαδέψω την moss κ να έχω μια μικρή σκούπα βυθού δίπλα να ρουφάει τα κομμάτια για να μη γεμίσει το ενυδρείο.

Artemisia
02-10-16, 20:07
Γιωργο και εγω το έχω αυτο το πρόβλημα αλλά αν ρουφάς με σκούπα θα πάρεις και μικρά σίγουρα :( Δοκίμασε να πιάνεις μια τούφα και να κόβεις ώστε να την βγάζεις έξω απο το ενυδρείο ;) και να έχεις κλειστό το φίλτρο γιατι αν παρασυρθούν απο την ροή αστα μετα ..... θα έχεις παντού .

GN_AZ
02-10-16, 20:27
αυτό σκεφτόμουν Αρτεμισία ... κ τα δυο χέρια μέσα κ τούφα τούφα.
το πρόβλημα είναι στην πίσω πλευρά. έχει αρχίσει να κολλάει πάνω στην rotala κ αν περιμένω κ άλλο θα γίνει πολύ δύσκολο αργότερα.

Themis_aqua
02-10-16, 23:59
Οτι και να κανεις με την μος ειναι αδυνατον να ρουφας οτι κλαδευεις..
παντα θα διασκορπιζονται πολυ μικτα κομματακια τα οποια μετα απο καιρο θα τα βλεπεις αναμεσα στα φυτα να μεγαλωνουν..

GN_AZ
25-10-16, 19:12
οι γαριδούλες μου φαίνεται ότι έχουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη !!!

Artemisia
25-10-16, 19:25
Ωραία Γιώργο !! :D

GN_AZ
25-10-16, 19:46
νόμιζα ότι θέλουν 3 μήνες για να ωριμάσουν σεξουαλικά αλλά μάλλον βγήκαν ζωηρούλες αυτές ;)

εντωμεταξύ έχω 2-3 μέρες που δεν βλέπω το αρχικό ζευγάρι :confused:

Artemisia
25-10-16, 19:50
Κάπου εκει θα είναι ... θα εμφανιστούν :D

GN_AZ
08-12-16, 14:57
οι δύο καινούριοι κάτοικοι προσφορά του φίλου Γιάννη (tsala)

tsala
09-12-16, 00:29
πιασανε δουλεια? :D
να τα χαιρεσαι!

GN_AZ
16-12-16, 18:58
η φύση ξαναβρήκε τον τρόπο :)

GN_AZ
23-12-16, 00:30
το νεότερο μέλος της γαριδοοικογένειας ... :)

tsala
23-12-16, 21:18
να σου ζησουν Γιωργο!

GN_AZ
29-12-16, 19:56
να σου ζησουν Γιωργο!

να ΄σαι καλά Γιάννη


κ μερικές ακόμη με νέα φυτάκια

GN_AZ
12-03-17, 12:15
αντικατέστησα το εσωτερικό φίλτρο με αυτό (https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/eswterika-filtra/sun-sun-eswteriko-filtro-jp094-650-lh) το οποίο έχει διπλάσια χωρητικότητα υλικού αλλά κ πιο δυνατή ροή.
όταν το συνδέω στο DIY spraybar κάνει αρκετή φασαρία οπότε χρησιμοποιώ το δικό του spraybar αλλά μεγάλωσα τις τρύπες για να μειώσω την ροή.

το θέμα είναι ότι παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά των ψαριών.
χθες για πρώτη φορά τα είδα να επιτίθενται κ να χτυπάνε μια γαριδούλα. τα απομάκρυνα αλλά ήταν αργά.
είναι πιο κινητικά, κυνηγάνε περισσότερο στο ρεύμα, το flaring έχει αυξηθεί κ γενικότερα η κίνηση στο ενυδρείο έχει αυξηθεί.

είναι φυσιολογικό αυτό ?
είναι καλό για τα ψαράκια ή να βρω τρόπο να μειώσω κ άλλο την ροή ?

Γιώργος Κ
12-03-17, 19:45
Ολα πανε καλα στις αρχες ... μετα αν φαει καποια γαριδα εστω ενα απο τα εντλερ θα τις κυνηγανε ... Το εχω παθει και εγω στο παρελθον!

GN_AZ
12-03-17, 20:58
οι γαρίδες μεταφέρθηκαν σήμερα στο 40λιτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1001124#post1001124) οπότε τα endler's είναι πλέον μόνα τους κ οι γαρίδες ασφαλείς.

την ροή θα την αφήσω όπως είναι προς το παρόν μιας κ παντού διαβάζω ότι τους αρέσει.

GN_AZ
21-04-17, 18:41
12 μέρες πριν κλάδεψα όλα τα φυτά μέχρι την μέση του ενυδρείου, έβαλα την αυτόματη ταΐστρα κ έφυγα.
σήμερα που γύρισα βρήκα τα μεγάλα φυτά να έχουν φτάσει στην επιφάνεια κ να έχουν κρύψει σχεδόν το φως.
προσπάθησα να μετρήσω τα ψαράκια κ νομίζω πως λείπει ένα αλλά αν δεν κλαδέψω δεν θα είμαι σίγουρος.
μέτρησα νιτρικά (υγρά Api) κ είναι λιγότερα από 20 !!! είχα κάνει 50% αλλαγή πριν φύγω αλλά μου φαίνεται χαμηλή η τιμή. το τεστ το άνοιξα τον Δεκέμβρη.

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα τζάμια του ενυδρείου είναι πεντακάθαρα από άλγη ενώ στο γαριδάδικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1004844#post1004844) είναι εμφανώς χειρότερη η κατάσταση.

stanisalus18
21-04-17, 23:21
Εχει γινει πολυ ομορφο τωρα που φουντωσαν τα φυτα. Καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετικα οπως και να το κανουμε. Παιζουν ρολο παρα πολλα πραγματα.

Γιώργος Κ
22-04-17, 04:52
αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα τζάμια του ενυδρείου είναι πεντακάθαρα από άλγη ενώ στο γαριδάδικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1004844#post1004844) είναι εμφανώς χειρότερη η κατάσταση.
Η αλγη ανταγωνιζεται τα φυτα ... για το φως κυριως! Αν τα πανε καλα τα φυτα (νικησουν) η αλγη υποχωρει. Δεν εξαφανιζεται απλα υποχωρει μεχρι να εμφανιστει η καταλληλη ευκαιρια ωστε να ξαναεπιτεθει.

GN_AZ
03-05-17, 09:30
έκανα αλλαγή χθες 25 λίτρα κ μετά από μία ώρα είδα τα μισά ψαράκια να κάθονται ακίνητα σε μια γωνία στον βυθό ενώ τα υπόλοιπα κολυμπούσαν κανονικά.
video (https://youtu.be/X55D_fqDMDw)

την Κυριακή έβαλα 32 λίτρα νερό κ Prime στο δοχείο προετοιμασίας.
την Δευτέρα έβαλα το φιλτράκι με την ρητίνη για τα νιτρικά.
την Τρίτη (χθες) έκανα αλλαγή.
η αλλαγή έγινε το μεσημέρι κ είχα βάλει 100w θερμαντήρα για καμιά ώρα στο δοχείο να ανεβάσει την θερμοκρασία.
την συγκεκριμένη ρητίνη την χρησιμοποιώ πρώτη φορά κ πρέπει να ήταν κλειστή πάνω από 1 χρόνο γιατί είχε πετρώσει κ έπρεπε να την θρυμματίσω. είναι λίγο διαφορετική από την προηγούμενη κ μάλλον έχει κ κομματάκια άνθρακα μέσα.
πριν προσθέσω το καινούριο νερό πείραξα λίγο τα χαμηλά φυτά κ άλλαξα τις θέσεις τους χωρίς όμως να προκαλέσω ιδιαίτερη αναστάτωση στον βυθό.
το νερό ήταν πιο κρύο από του ενυδρείου αλλά δεν το μέτρησα.
δεν είμαι σίγουρος για την αρχική θερμοκρασία του ενυδρείου αλλά συνήθως πέφτει 1-2 βαθμούς μετά την αλλαγή.
χθες δεν τάισα τίποτα.
3-4 ώρες μετά που επέστρεψα σπίτι φαινόταν όλα πιο φυσιολογικά εκτός από ένα που παρέμενε κρυμμένο σαφώς πιο κινητικό όμως.
σήμερα όλα δείχνουν φυσιολογικά.

τι μπορεί να προκάλεσε αυτή την συμπεριφορά ?
ήταν υπερβολική η διαφορά θερμοκρασίας ή μπορεί να φταίει η ρητίνη ?

GN_AZ
12-05-17, 14:07
χαλαρώνει στη Lobelia ο αστακούλης :)

tolisn
12-05-17, 20:57
χαλαρώνει στη Lobelia ο αστακούλης :)


Τα αδερφάκι του το έχω εγώ:). Να είσαι καλά Γιωργάρα.

Τελικά βρήκες τι έφταιγε και τα εντλεράκια καθόταν στον πάτο.

delta66
12-05-17, 21:03
Ποτε μπήκε το "αστακουδακι" στο ενυδρειο

GN_AZ
12-05-17, 21:15
Τα αδερφάκι του το έχω εγώ:). Να είσαι καλά Γιωργάρα.

Τελικά βρήκες τι έφταιγε και τα εντλεράκια καθόταν στον πάτο.

ελπίζω να είναι καλά όλη η ομάδα Αποστόλη :)

τα ψαράκια συνήλθαν μετά από κανα δίωρο οπότε υποθέτω ότι έπεσε πολύ απότομα η θερμοκρασία κατά την αλλαγή. σήμερα που σιγουρεύτηκα για την θερμοκρασία δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
-------------------------
Ποτε μπήκε το "αστακουδακι" στο ενυδρειο

έχει κανα μήνα.
γιατί ?

tolisn
12-05-17, 21:19
Ωραία, μακάρι να ήταν μόνο από την θερμοκρασία.

Τον ένα που έχω στο γαριδόσπιτο τον βλέπω συχνά με τις γαρίδες. Άρχοντας είναι αλλά λίγο ντροπαλός. Τους άλλους στο μεγάλο δεν τους έχω δει ακόμα. Ελπίζω να εμφανιστούν κάποτε.

delta66
12-05-17, 21:54
ελπίζω να είναι καλά όλη η ομάδα Αποστόλη :)

τα ψαράκια συνήλθαν μετά από κανα δίωρο οπότε υποθέτω ότι έπεσε πολύ απότομα η θερμοκρασία κατά την αλλαγή. σήμερα που σιγουρεύτηκα για την θερμοκρασία δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
-------------------------


έχει κανα μήνα.
γιατί ?Mπορει αυτο να επηρεάζει για τα διαφορα περιεργα που βλεπεις τελευταια

GN_AZ
12-05-17, 22:06
Mπορει αυτο να επηρεάζει για τα διαφορα περιεργα που βλεπεις τελευταια

η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την αντίδραση τους όταν είχα το περιστατικό με τα ψάρια αλλά γενικότερα δεν έχουν παρουσιάσει κάτι περίεργο

delta66
12-05-17, 22:07
Δεν ειναι περιεργο οτι κρυβονται?

GN_AZ
12-05-17, 22:41
Δεν ειναι περιεργο οτι κρυβονται?

οι αστακοί ?
μόνο κρυμμένοι δεν είναι.
όλη μέρα κόβουν βόλτες μπροστά στο γυαλί κ είναι κ επιθετικοί προς όποιο ψάρι τους πλησιάσει.
θα τους τραβήξω βίντεο αύριο με την τροφή ανάμεσα στα πόδια κ τις δαγκάνες σηκωμένες μη τυχόν κ πλησιάσει κανα ψάρι.

delta66
12-05-17, 22:47
Για τα ψαρια μιλαωέκανα αλλαγή χθες 25 λίτρα κ μετά από μία ώρα είδα τα μισά ψαράκια να κάθονται ακίνητα σε μια γωνία στον βυθό ενώ τα υπόλοιπα κολυμπούσαν κανονικά.

τι μπορεί να προκάλεσε αυτή την συμπεριφορά ?
ήταν υπερβολική η διαφορά θερμοκρασίας ή μπορεί να φταίει η ρητίνη ?
Ααα ΟΚ επιβεβαιωση.
οι αστακοί ?
μόνο κρυμμένοι δεν είναι.
όλη μέρα κόβουν βόλτες μπροστά στο γυαλί κ είναι κ επιθετικοί προς όποιο ψάρι τους πλησιάσει.
θα τους τραβήξω βίντεο αύριο με την τροφή ανάμεσα στα πόδια κ τις δαγκάνες σηκωμένες μη τυχόν κ πλησιάσει κανα ψάρι.

Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.

GN_AZ
12-05-17, 22:59
με μπέρδεψες με τις παραθέσεις :confused:

θεωρείς ότι η συμπεριφορά των ψαριών για εκείνες τις ώρες προκλήθηκε από τους αστακούς ?
τα ψάρια δεν κρύβονται κ συμπεριφέρονται όπως συνήθως εκτός από το συγκεκριμένο περιστατικό.
δεν υπήρξε απώλεια όλο αυτό τον καιρό που είναι μέσα οι αστακοί κ δεν έχει ξανασυμβεί από τότε ανάλογη συμπεριφορά με αυτή στο βίντεο.

delta66
12-05-17, 23:01
με μπέρδεψες με τις παραθέσεις :confused:

θεωρείς ότι η συμπεριφορά των ψαριών για εκείνες τις ώρες προκλήθηκε από τους αστακούς ?
τα ψάρια δεν κρύβονται κ συμπεριφέρονται όπως συνήθως εκτός από το συγκεκριμένο περιστατικό.
δεν υπήρξε απώλεια όλο αυτό τον καιρό που είναι μέσα οι αστακοί κ δεν έχει ξανασυμβεί από τότε ανάλογη συμπεριφορά με αυτή στο βίντεο.
ΟΚ ξεχνα τις παραθεσεις και μεινε σε αυτο
Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.

lingistis
15-05-17, 08:05
Ψαρια και αστακοι δεν ειναι συμβατα ειδη. Οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα απο τα ψαρια, δικαιολογειται. Οπως και οι απωλειες.

Θα συμφωνήσω.

GN_AZ
28-10-17, 21:39
έγινε κ η μετακόμιση πριν κάνα δίμηνο χωρίς καμία απώλεια.
το ενυδρείο δεν ξεστήθηκε κ μεταφέρθηκε με 4-5 εκ νερό, χωρίς ζωντανά εννοείται.
φυτά κ ψάρια άρχισαν να βρίσκουν τους ρυθμούς τους κ σήμερα έγινε ένα γενναίο κλάδεμα.

tolisn
29-10-17, 09:10
Μπράβο Γιώργο, χαίρομαι για την επιτυχία. Ωραίο έχει γίνει

tsala
29-10-17, 10:29
ωραιος Γιωργο!
ομορφο το στησιμο! ;)

GN_AZ
05-02-18, 21:27
κ ένα update με νέους κατοίκους :)

sarpijk
05-02-18, 21:29
Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

GN_AZ
05-02-18, 21:38
Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

Ευχαριστώ Στέφανε.
Έχουν 5 μέρες μέσα κ φαίνονται υγιέστατα.
Είναι θέμα διατροφής ή πρέπει να προσέξω κ κάτι άλλο ?

sarpijk
05-02-18, 21:41
Τι να σου πω Γιώργο. Έχει να κάνει εάν θες την άποψη μου με την ποιότητα των ψαριών που αγοραζουμε. Θεωρώ ότι είναι πάντως και πολύ ντελικάτα σαν ψάρια από μόνα τους.

tsala
05-02-18, 23:09
Υπέροχα ψαρια, να δου ζήσουν!

Για την ευαισθησία τους συμφωνω με τον Στέφανο, ειναι και τι ψαρια θα τυχεις..

GN_AZ
08-07-18, 18:06
Ωραίος Γιώργο! Όμορφα τα γερτουδια αλλά πολύ ευαίσθητα αποδείχτηκαν σε εμένα όσες φορές τα δοκίμασα.

Υπέροχα ψαρια, να δου ζήσουν!

Για την ευαισθησία τους συμφωνω με τον Στέφανο, ειναι και τι ψαρια θα τυχεις..

ακόμη μια φορά που είχατε δίκαιο κ οι δυο σας.
στους 5 μήνες που πέρασαν έχουν μείνει λιγότερα από τα μισά γερτρούδια.
τα περισσότερα πτώματα, δεν τα βρήκα ποτέ.
τα δύο τελευταία αρσενικά endler's συνεχίζουν ακάθεκτα μετά από 2,5 χρόνια στο ενυδρείο μου.

προς το παρόν πρόβλημα αντιμετωπίζουν τα φυτά μιας κ η μικρή ιχθυοφόρτιση κρατάει πολύ χαμηλά τα νιτρικά.

μετά από ένα γενναίο κλάδεμα η εικόνα φαίνεται στο βίντεο.

μήπως η ροή είναι πολύ δυνατή κ τα ταλαιπωρεί ?
δεν φαίνεται καθαρά στο βίντεο αλλά κινούνται όλα τα φυτά.

https://youtu.be/8g7Wbae6WvM

sarpijk
08-07-18, 18:17
Αυτο που εχω διαπιστωσει προσωπικα ειναι πως απο ορισμενα ειδη ειναι σπανιο να βρεις καλο στοκ στην Ελλαδα. Το εχω παθει με τα γερτουδια και με τα cpd.

Αλλο να παρω το Χ ειδος ψαριου και αλλο να παρω καλα κομματια απο το Χ ειδος. Τα γερτουδια δε ειναι ευαισθητα γενικα καθως φαίνεται. Ειδικα τα rainbow fish εχουν αναπαραχθει τοσο απο τον ιδιο αρχικο πλυθησμο και πλεον πολυ ψαχνουν απο.ιδιωτες συλλεκτες που εχουν δικο τους στοκ.

Ενας λογος που δεν αλλαζω τα συννεφακια. Ομορφα, ανθεκτικα, φτηνα

GN_AZ
23-08-18, 14:50
ένα από τα γερτρούδια σφήνωσε - ακόμη μία φορά - στο τζάμι πίσω από το εσωτερικό φίλτρο κ τώρα το βλέπω να κολυμπάει με το ζόρι.
θέλω να σβήσω το φίλτρο ώστε να μην υπάρχει ρεύμα μήπως κ επανέλθει.

πόση ώρα αντέχουν τα βακτήρια του φίλτρο χωρίς κυκλοφορία ???