PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσόψαρο-εξόγκωμα


Fortesque
18-05-16, 15:36
Καλησπέρα σε όλους.Σχεδόν μετά απο 5 χρόνια που συμβιώνουμε με το χρυσόψαρο έχει βγάλει τον τελευταίο μήνα ένα μικρό εξόγκωμα στην πλάτη.Τι μπορεί να είναι;
Εντωμεταξύ και όρεξη έχει και όλη μέρα πάνω κάτω πάει σαν να έχει μπαταρία,είναι πολύ ζωηρός.
Προσπάθησα να τον βγάλω μια φώτο αλλά δεν κάθεται σε ησυχία.Αυτή που επισυνάπτω είναι η πιο καθαρή που τράβηξα.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=79477&d=1463578516
79477

Elena Petrou
18-05-16, 16:30
Αν συμπληρώσεις την φορμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009) , θα ειναι πιο ευκολο να σε βοηθησουν τα εμπειρα παιδια.

tsala
18-05-16, 19:48
Συμπληρωσε την φορμα και βγαλε μια καλυτερη φωτο...
Μαλλον εχεις αρκετα λαθη...
Το χρυσοψαρο δεν το βλεπω να εχει μεγεθος για 5 ετων..ποσα cm ειναι (χωρις την ουρα);
Σε ποσα λιτρα το εχεις;
Η κοκκινιλα στο νερο που φαινεται απο τι ειναι;

Fortesque
18-05-16, 20:53
Συμπληρωσε την φορμα και βγαλε μια καλυτερη φωτο...
Μαλλον εχεις αρκετα λαθη...
Το χρυσοψαρο δεν το βλεπω να εχει μεγεθος για 5 ετων..ποσα cm ειναι (χωρις την ουρα);
Σε ποσα λιτρα το εχεις;
Η κοκκινιλα στο νερο που φαινεται απο τι ειναι;

Το χρυσόψαρο είναι 5 ετών σε 2 μήνες.Λες να μπήκα εδώ να γράψω οτι είναι 5 και το αγόρασα χθες?
Σε 14 λίτρα
Δεν έχει κοκκινίλα και δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φώτο.Ένα μικρό πρήξιμο έχει και είναι λίγο λευκό εκείνο το σημείο.
Επίσης δεν έχω τρόπο να το μετρήσω αν ξέρεις πες μου.
Παιδιά τη φόρμα την είδα.Δεν έχω τι να συμπληρώσω,γιατί φίλτρα μετρητές ph και οτιδήποτε άλλο δεν χρησιμοποιώ.
Ψαράκι-->Ενυδρείο 14άρι-->Αλλαγή νερού κάθε 5 μέρες-->Αντιχλώριο-->Τροφή sera goldy 3 φορές τη μέρα απο 3 κόκκους.

alexis cosmo
18-05-16, 21:08
Όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά πόλα λάθη.
14 λίτρα με χρυσόψαρο που θέλει τουλάχιστον 1,20 μήκος ενυδρειου
το ψαράκι έχει πάθει νανισμο και δεν μεγάλωσε σωστά ούτε θα μεγαλώσει.
στα 14 λίτρα έπρεπε κάθε μέρα να κάνεις αλαγες νερου στις 5 μέρες έχει είδη καεί εσωτερικά από την αμμωνία.
δεν υπάρχει βιολογία στο νερό και κάθε μέρα το ψαράκι παλεύει να ζήσει.
στα 14 λίτρα είναι καταδικασμενο. χάρισε το κάπου αν δεν μπορείς να βρεις ένα ενυδρείο αξιοπρεπές για να ζήσει το ψαράκι.
για μετρήσεις είναι τα υγρά τεστ πιο αξιόπιστα αλλά για τα λίτρα σου τι να μετρήσεις και να μετρήσεις θα απογοητευτείς
αλαζουν τόσο γρήγορα οι παράμετροι στα 14 λίτρα που πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις τι νερο έχεις.
3 φορές την μέρα τάισμα επιβαρύνεις πάρα πολύ την είδη επιβαρυμενη βιολογία.
διάβασε στα υπομνήματα για τα χρυσόψαρα και θα δεις τι πρέπει να κάνεις.
με το καλό να κάνεις ένα ενυδρείο στα μέτρα που πρέπει για το ψαράκι και εκεί θα δεις πραγματικά πόσο όμορφα θα νιώθει . θα το καταλάβεις θα δεις.
Αυτά τα λίγα συγνώμη αν σε κούρασα αλλά είναι η αλήθεια. :(

Fortesque
18-05-16, 21:20
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Το ψαράκι δεν έχω σκοπό να το χαρίσω.Γιαυτό μπήκα στο forum και άνοιξα το θέμα να το σώσω.Ελπίζω το forum να μην απευθύνεται σε άτομα που έχουν μεράκι και αρκετά χρήματα να διαθέτουν και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν ένα ψαράκι για παρέα στο σπίτι πάνε στην κατηγορία "εγκληματίες" αλλιώς μπορείτε να κλειδώσετε το θέμα και να με αγνοήσετε.
Alexis ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις συμβουλές.

Κωστας Malawi
18-05-16, 21:30
μα εφοσον ανοιξες το θεμα για να σωσεις το ψαρι θα πρεπει να ακουσεις και αυτα που εχουν να σου πουν..
δηλαδη ποια ειναι η σωστη απαντηση για σενα?να βαλεις καποιο φαρμακο για να σωθει το ψαρι περιμενεις?ενυδρειο θελει,οχι φαρμακα.
επισης δεν ειναι ''ψαρακι'' οπως αναφερεις..ειναι ειδος που μεγαλωνει πολυ.
η λυση ειναι ολοφανερη αν θες να την δεις.

Fortesque
18-05-16, 21:34
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ οτι έχει πάθει νανισμό.Έχουν πολλοί φίλοι μου χρυσόψαρα αλλά τα κρατάνε 3-4 μήνες και τους πεθαίνουν.Δηλαδή δεν είχα ποτέ μέτρο σύγκρισης νόμιζα οτι μόνο τα τροπικά μεγαλώνουν.

Κωστας Malawi
18-05-16, 21:44
κι ομως ζουν 25 χρονια+,φτανουν πανω απο 30 ποντους(με τη μονη ουρα) και ειναι το ιδιο απαιτητικα με τα τροπικα σε συνθηκες διαβιωσης..

ο νανισμος δεν ειναι το μοναδικο προβλημα ομως.
σε ενα ενυδρειο που δεν διαθετει εξοπλισμο το ψαρι θα αναγκαστει να ζει μεσα σε ποσοτητες αμμωνιας και σιγα σιγα τα εσωτερικα του οργανα καταστρεφονται.

αν θες να φτιαξεις ενα ενυδρειο οικονομικο υπαρχει καθοδηγηση για το πως θα το κανεις.δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζονται οι περισσοτεροι.

Τάκης
18-05-16, 21:44
Φίλε μου πως θα σώσεις το ψαράκι όταν ζει μέσα στα σκατά του ;
Για να σου λέμε πως 14 λίτρα και χρυσόψαρα δεν γίνεται, δεν το λέμε για πλάκα , και ουτε είμαστε έμποροι που θέλουμε να πουλάμε μεγάλα ενυδρεία.
Τώρα αν σου έζησε 5 χρόνια σε αυτό το χώρο δεν έζησε, επέζησε.
Ο στόχος του φόρουμ δεν είναι να κάνει τους εμπόρους πλουσιότερους, αλλά να βοηθήσει αυτούς που "έχουν μεράκι" να φιλοξενήσουν ένα ψαράκι και να το έχουν παρέα, αλλά σκεφτόμαστε και αυτά τα ζωντανά, να ζουν και όχι να επιζούν.
Συγνώμη που δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να κρατήσει κάποιος χρυσόψαρο σε 14 λίτρα, και αυτούς τους κανόνες δεν τους βάζουμε εμείς, αλλά η φύση.
Τώρα αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις πως θα έπρεπε να είναι το ψαράκι σου σε αυτά τα 5 χρόνια που το έχεις πολύ ευχαρίστως να σου δείξουμε παραδείγματα. Ταυτόχρονα όμως η περίπτωση σου είναι παράδειγμα προς αποφυγή , γιατί δείχνοντας σου αυτά τα παραδείγματα κάποιος άλλος θα καταλάβει γιατί έχουμε δίκιο σε αυτά που λέμε.
Καλή σου συνέχεια λοιπόν

ΥΓ Τα χρυσόψαρα δεν ζουν 3-4 μήνες, ξεπερνουν τα 25 χρόνια

alexis cosmo
18-05-16, 21:48
Δεν απευθύνετε σε άτομα με λεφτά που έχουν να ξοδέψουν γιαυτό οι περισοτεροι εδώ μέσα κάνουμε τα περισοτερα πραγματα DIY.
αν θες το καλό του ψαριού και αφού το αγαπάς δεν είναι ανάγκη να έχεις την γυάλα επειδή είναι πιο όμορφη αλλά μπορείς να πάρεις ένα κουτί πλαστικό διαφανές smila από το ικεα που τα 60 λίτρα έχουν 9 ευρώ περίπου. πολύ καλύτερα θα είναι το ψάρι σου και θα μπορεί να κολυμπήσει πιο άνετα.
φίλτρα έχει και φθηνά αλλά αν θες μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου αν δεις τα θέματα θα δεις παιδιά που φτιάξανε και δουλεύουν το ιδιο καλά με τα επώνυμα.
πόλοι χαρίζουν διαφορά πραγματα και πουλανε και σε καλές τιμές οπότε δες τις αγγελίες και αν θες κάτι το συγκρίνεις και το παιρνεις,
έχω να σου χαρίσω μπεζ χάλικακι γύρο στα 15 κιλά για να φτιάξεις τον βυθο.
στο χέρι σου είναι να χαρει το ψαρι σου με πάρα πολύ λιγα χρήματα.

Fortesque
18-05-16, 22:03
Τάκη έγραψες την κατάσταση όπως είναι.Αλέξη ευχαριστώ φίλε αλλά επειδή φυτιλιάστικα τώρα θα πάω τέλος του μήνα που θα πληρωθώ και θα αγοράσω ένα μεγάλο ενυδρείο και θα ανεβάσω φωτογραφίες.Απόψε θα ξενυχτήσω στο forum να διαβάζω.

alexis cosmo
18-05-16, 22:12
Το καλύτερο είναι ένα ενυδρείο κατάλληλο για το ψαράκι σου αλλά αν θες να γλυτώσεις
λεφτά μπορείς να αγοράσεις τα γυαλιά και να το κολησεις μόνος σου δεν είναι δύσκολο.
εμένα για τα 300λιτρα με διαστάσεις 1,25χ0,50χ0,50 ρονταρισμενα τζαμια μαζί με κόντρες μου βγήκε 85 ευρώ και 4 σιλικόνες από 5 ευρώ.
105 ευρώ μεγάλο ενυδρείο πριν 1 μήνα.
Αν το επιχειρήσεις εδώ είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε.
αν πας σε έτοιμο θα σου πουν τα παιδιά οικονομικά ενυδρεία στις διαστασεις που σε βολεύουν. Μην βιαστείς απλά άλλαζε νερό κάθε μέρα μέχρι να μετακομίσει το ψαράκι.
μπράβο για την απόφαση σου
μακάρι να την κάνεις και πράξη και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις.
καλό διαβασμα.:D

Τάκης
18-05-16, 22:16
Φίλε Fortesque μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, δεν είναι καιρός για άσκοπες και λάθος αγορές. Σχεδίασε πρώτα τι θα χρειαστείς και μετά κάνεις αγορές. Είναι προτιμότερο να πας σε ένα praktiker ή στο ΙΚΕΑ και να πάρεις ένα πλαστικό κουτί 60 λίτρων και να βάλεις εκει το ψάρι για μερικές εβδομάδες παρά να κάνεις λάθος αγορές και να χαλάσεις άσκοπα κάποια χρήματα, ένα τέτοιο κουτί κάνει 10 Ευρώ, βάζεις το ψάρι εκεί, και με τακτικές αλλαγές νερού το κρατάς προσωρινά εκεί.
Διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
και όπου έχεις απορίες ρωτάς

Fortesque
18-05-16, 22:21
Εντάξει παιδιά τώρα ξεκίνησα και απο οτι κατάλαβα χρειάζεται και στρώσιμο το ενυδρείο πριν
.Μια τελευταία ερώτηση για απόψε.Μπορώ οτι απορία έχω να γράφω εδώ ή να ανοίξω νέο θέμα?

alexis cosmo
18-05-16, 22:26
Θα σου πει ο Τάκης γιαυτο;)

Τάκης
18-05-16, 22:26
Προς το παρόν εδώ να είναι όλα μαζί :)

Fortesque
18-05-16, 22:32
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.:) Θα επανέλθω σε 10 μέρες.
Δε θα σας πρήξω πολύ,τα περισσότερα είναι στο forum διευκρινίσεις πιο πολύ θέλω μην κάνω καμιά πατάτα.

alexis cosmo
18-05-16, 22:41
ότι θες εδώ είμαστε :smt023

tsala
18-05-16, 23:50
Το χρυσόψαρο είναι 5 ετών σε 2 μήνες.Λες να μπήκα εδώ να γράψω οτι είναι 5 και το αγόρασα χθες?
Σε 14 λίτρα
Δεν έχει κοκκινίλα και δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φώτο.Ένα μικρό πρήξιμο έχει και είναι λίγο λευκό εκείνο το σημείο.
Επίσης δεν έχω τρόπο να το μετρήσω αν ξέρεις πες μου.
Παιδιά τη φόρμα την είδα.Δεν έχω τι να συμπληρώσω,γιατί φίλτρα μετρητές ph και οτιδήποτε άλλο δεν χρησιμοποιώ.
Ψαράκι-->Ενυδρείο 14άρι-->Αλλαγή νερού κάθε 5 μέρες-->Αντιχλώριο-->Τροφή sera goldy 3 φορές τη μέρα απο 3 κόκκους.

Αδερφε δεν σου ειπα οτι το αγορασες χθες..
Σου ειπα οτι ειναι μικρο για την ηλικια του..
Τα υπολλοιπα στα ειπαν τα παιδια.

stav
19-05-16, 05:23
Το εξογκωμα δεν προηρθε απο την αμμωνια,ουτε απο τον νανισμο
γι' αυτο οποιος γνωριζει καποια θεραπεια ας την γραψει για να την κανει ο ενδιαφερομενος στο ψαρι του.

Τάκης
19-05-16, 06:51
Το εξογκωμα δεν προηρθε απο την αμμωνια,ουτε απο τον νανισμο
γι' αυτο οποιος γνωριζει καποια θεραπεια ας την γραψει για να την κανει ο ενδιαφερομενος στο ψαρι του.
Σταύρο σε 14 λίτρα τι φάρμακο να βάλει ; Φοβάμαι πως θα το σκοτώσουμε το ψάρι, η ποιότητα του νερού θα είναι χείριστη , αν το επιβαρύνουμε και με φάρμακο φοβάμαι πως το ψάρι δεν θα αντέξει.
Η αλήθεια είναι πως δεν δώσαμε κάποια συμβουλή μέχρι να πάρει έστω το πλαστικό κουτί.
---------------------------------------
Φίλε Fortesque ξεκίνα άμεσα καθημερινές αλλαγές. Δεν βγάζεις το ψάρι από το ενυδρείο, το νερό να είναι αποχλωριομένο, να είναι ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Για αυτό καλό είναι να πάρεις αντιχλώριο αν δεν έχεις, να προτιμήσεις το Prime γιατί είναι από τα πιο οικονομικά και ταυτόχρονα αποτοξικοποιεί την αμμωνία.
Να έχεις μόνιμα δίπλα στο ενυδρείο ένα καθαρό κουβά, που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί χημικά και απορρυπαντικά ποτέ, γεμάτο με νερό που έχεις ρίξει το ανάλογο αντιχλώριο, για να πάρει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, θα αφαιρείς νερό από το ενυδρείο και θα προσθέτεις φρέσκο.
Επειδή το ενυδρείο είναι πολύ μικρό μην αφαιρείς πάνω από το μισό γιατί θα τρομάζει το ψάρι. Μπορείς να προσθέτεις λίγο, να αφαιρείς πάλι και μετά να γεμίζεις το ενυδρείο
Αυτό να γίνεται καθημερινά, ακόμα και2 φορές την ημέρα.
Ακόμα και όταν πάρεις το πλαστικό κουτί πάλι θα κάνεις αλλαγές , 50% μέρα παρά μέρα, αν μπορείς και κάθε μέρα ακόμα καλύτερα.
Ταΐζεις ελάχιστα και όχι κάθε μέρα, μη φοβάσαι, δεν παθαίνει τίποτα.
Προσπάθησε να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία με το ψάρι που να φαίνεται καθαρά το εξόγκωμα, και να φαίνεται και το χρώμα του.
Ολα αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα, χθες :)
Μπορείς να προσθέσεις και αλάτι στο ενυδρείο, 20 γραμμάρια / 10 λίτρα νερό (1 κουταλάκι του γλυκού / 10 λίτρα). Το αλάτι θα πρέπει να είναι φυσικό χωρίς πρόσθετα, όχι δηλαδή αυτό που έχουμε στο σπίτι μας, μπορείς να βάλεις ενυδρειακό ή τυροκομικό, το χοντρό. Οι περισσότεροι παίρνουμε το πράσινο ΧΙΩΝ από τα Α/Β.
Το αλάτι δεν το ρίχνεις έτσι στο ενυδρείο, το διαλύεις τέλεια σε ένα κουβαδάκι με νερό και το βάζεις. Θα πρέπει μετά όμως να βάζεις ΠΑΝΤΑ την ίδια αναλογία με αυτή του ενυδρείου, δηλαδή στο κουβά της αλλαγής.
Αυτό μπορεί να κρατήσει μέχρι ένα μήνα.
Οταν όμως σταματήσεις αυτού του είδους τη θεραπεία , αφαιρείς το αλάτι σταδιακά.
Έστω ότι ο κουβάς των αλλαγών είναι 10 λίτρα, τον γεμίζεις με νερό, βάζεις το αλάτι διαλυμένο καλά, αφαιρείς 2 λίτρα και συμπληρώνεις με φρέσκο νερό, βάζεις το αντιχλώριο. Την επόμενη ημέρα το ίδιο αλλά αφαιρείς 4 λίτρα , συμπληρώνεις με φρέσκο και βάζεις αντιχλώριο. Την επόμενη το ίδιο και αφαιρείς 6 , και την μεθεπόμενη 8, και μετά χωρίς αλάτι. Αν το αφαιρέσεις απότομα το ψάρι θα πάθει ωσμωτικό σοκ και θα το χάσεις

tsala
19-05-16, 11:54
Σταυρο στα 14 λιτρα δεν γινεται τπτ.
Επισης ζητησα καλυτερη φωτο ,γιατι δεν βλεπω καθαρα.

Fortesque
31-10-16, 13:34
Γειά σε όλους και καλό Χειμώνα.Μετά απο καιρό επέστρεψα.Πήρα σήμερα ένα ενυδρείο 60 λίτρων για το ψαράκι μου.Αυτό εδώ

https://postimg.org/image/y5g9zpfmp/\https://s16.postimg.org/jm94yamhx/IMG_20161031_130547272.jpg (https://postimg.org/image/y5g9zpfmp/)


Έχει φωτισμό και φίλτρο.Πρώτον η πωλήτρια πρέπει να διαβάζει σίγουρα aquatek.gr γιατί μου είπε οτι τα 60 λίτρα είναι οριακά για 2 χρυσόψαρα και μια χαρά για το ένα.Επίσης μου είπε να αντικαταστήσω τον άνθρακα στο φίλτρο με κάτι βιολογικές πετρούλες αλλά προτίμησα να το αφήσω μέχρι να μου προτείνετε εσείς πως να συνεχίσω.Έπλυνα το ενυδρείο και τώρα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο.Δεν αγόρασα επίσης χαλίκι γιατί δεν ξέρω αν χρειάζεται.
Οτι ελλείψεις έχω θα ήθελα να με κατατοπίσετε πριν βάλω το ψάρι στο καινούργιο του σπίτι.:D

Lth1
31-10-16, 13:41
Τι φιλτρο ειναι αυτο??
Διαστασεις ενυδρειου?
Υλικα που εχεις τωρα μεσα σε αυτο το φιλτρο???
Αμμο βαλε μια χαλαζιακη ασπρη ή μαυρη οχι παρα πολυ μιας και ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο....

Undertaker
31-10-16, 13:51
Χαλίκι ή αμμο αγόρασε για να δημιουργήσεις ένα βυθό. Στο φιλτρο πρέπει να έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κεραμικό ή ελαφρόπετρα για πιο φθηνά) και ενυδρειακό βαμβάκι και η σειρά που σου τα έγραψα καλά θα είναι να ειναι αυτή από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο. Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι αν μπορείς να βρεις. Μπόλι είναι μια μικρή ποσότητα βιολογικου υλικου απο ένα υγιές ενυδρείο που τρέχει αρκετό καιρό, ώστε να αναπτυχθούν στο φιλτρο σου αποικίες βακτηριων και αν επιτυχεις άμεσα στρώσιμο. Το ψάρι τώρα που το εχεις;

Υ.Γ. Τι φιλτρο είναι αυτό το μικρούλι πάω αριστερά στο ενυδρείο; Δε θα σε καλύψει με τίποτα φίλε μου. Νόμιζα είχε κάνα εσωτερικό δικό του το ενυδρείο ή είχες πάρει κάποιο εξωτερικό.

Fortesque
31-10-16, 14:00
Τι φιλτρο ειναι αυτο??
Διαστασεις ενυδρειου?
Υλικα που εχεις τωρα μεσα σε αυτο το φιλτρο???
Αμμο βαλε μια χαλαζιακη ασπρη ή μαυρη οχι παρα πολυ μιας και ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο....


To φίλτρο είναι Hailea HL-BT400
Διαστάσεις: 59εκ. μήκος,43εκ ύψος και πλάτος 30εκ.(33εκ γράφει στο site αλλά το μέτρησα και είναι λίγο πιο μικρό)
Να πάρω μια 5κιλη πέτρα ψιλή ή κάτι σε πιο χοντρό βότσαλο?
-------------------------
Χαλίκι ή αμμο αγόρασε για να δημιουργήσεις ένα βυθό. Στο φιλτρο πρέπει να έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κεραμικό ή ελαφρόπετρα για πιο φθηνά) και ενυδρειακό βαμβάκι και η σειρά που σου τα έγραψα καλά θα είναι να ειναι αυτή από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο. Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι αν μπορείς να βρεις. Μπόλι είναι μια μικρή ποσότητα βιολογικου υλικου απο ένα υγιές ενυδρείο που τρέχει αρκετό καιρό, ώστε να αναπτυχθούν στο φιλτρο σου αποικίες βακτηριων και αν επιτυχεις άμεσα στρώσιμο. Το ψάρι τώρα που το εχεις;

Υ.Γ. Τι φιλτρο είναι αυτό το μικρούλι πάω αριστερά στο ενυδρείο; Δε θα σε καλύψει με τίποτα φίλε μου. Νόμιζα είχε κάνα εσωτερικό δικό του το ενυδρείο ή είχες πάρει κάποιο εξωτερικό.

Να ξεκινήσω απο το τέλος.Το φίλτρο το είχε το ενυδρείο.Αν χρειαστεί να πάρω ένα μεγαλύτερο και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο.Το ψάρι το έχω σε ένα μικρό ενυδρείο εκεί που ήταν τα τελευταία χρόνια.Μου είπαν να ποτίσω το σφουγγάρι του φίλτρου με νερό απ'το παλιό ενυδρείο.Έτσι δημιουργώ το μπόλι προφανώς που λες εκτός και κατάλαβα λάθος.

Τάκης
31-10-16, 14:14
Το ενυδρείο είναι για το ψαράκι που αναφέρεις στην αρχή ;
Κατα αρχή, το ψαράκι πως είναι ; Έφυγε το εξόγκωμα ;
Και θα σε στεναχωρήσω , αλλά αν θες να βάλεις το χρυσόψαρο ή άλλα χρυσόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, δυστυχώς δεν κάνει, είναι μικρό, και ειδικό είναι κοντό

Fortesque
31-10-16, 14:18
Το ενυδρείο είναι για το ψαράκι που αναφέρεις στην αρχή ;
Κατα αρχή, το ψαράκι πως είναι ; Έφυγε το εξόγκωμα ;
Και θα σε στεναχωρήσω , αλλά αν θες να βάλεις το χρυσόψαρο ή άλλα χρυσόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, δυστυχώς δεν κάνει, είναι μικρό, και ειδικό είναι κοντό

Ναι φίλε έφυγε σε μια βδομάδα.Του άλλαζα κάθε μέρα νερό και εξαφανίστηκε το πρήξιμο.
Μόνο αυτό θα έχω μέσα αλλά γενικά δεν παίρνω δεύτερο ψάρι,ένα και καλό.

Lth1
31-10-16, 14:19
Ας ξεκινησουμε απο το τελος προς την αρχη
Μια λεπτη ψιλη θα ηταν καλη επιλογη
Το ενυδρειο παραμενει μικρο δυστυχώς...
Οσο για το φιλτρο κατι διαβασα αλλα δεν καταλαβα για τι καδο μιλαμε...αν ειναι καλουτσικος γτ δεν πρεπει να εχει μεγαλο...βαλε λιγη ελαφροπετρα μεσα και κανα σφουγγαρι
Απλα και παλι το ψαρακι δεν θα ειναι και στα καλυτερα του γτ αν εχω παρατηρησει καλα ειναι ενα κομμετ?
τα οποια θελουν ενα μηκος πανω απο 1 μετρο

Fortesque
31-10-16, 14:27
Ας ξεκινησουμε απο το τελος προς την αρχη
Μια λεπτη ψιλη θα ηταν καλη επιλογη
Το ενυδρειο παραμενει μικρο δυστυχώς...
Οσο για το φιλτρο κατι διαβασα αλλα δεν καταλαβα για τι καδο μιλαμε...αν ειναι καλουτσικος γτ δεν πρεπει να εχει μεγαλο...βαλε λιγη ελαφροπετρα μεσα και κανα σφουγγαρι
Απλα και παλι το ψαρακι δεν θα ειναι και στα καλυτερα του γτ αν εχω παρατηρησει καλα ειναι ενα κομμετ?
τα οποια θελουν ενα μηκος πανω απο 1 μετρο

Τι έγινε ρε παιδιά,πάλι λίγα είναι 60 λίτρα για ένα χρυσόψαρο?:confused: Ναι,ένα cοmet είναι.

stanisalus18
31-10-16, 14:34
Τι έγινε ρε παιδιά,πάλι λίγα είναι 60 λίτρα για ένα χρυσόψαρο?:confused: Ναι,ένα cοmet είναι.

Πιστεύω ότι η απάντηση θα σε καλύψει στο απόσπασμα αυτό από το link:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Διατηρηση χρυσοψαρων σε ενυδρειο

(διατηρηση σε στρογγυλη γυαλα χωρις φιλτρο κλπ απογορευεται)


Τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με διπλη ουρα (Fancy) διατηρουνται σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 80-100 εκ (ακομα και για ενα απο αυτα), και μινιμουμ 40 λιτρα για καθε ενα απο αυτα.
Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε 3 fancy χρυσοψαρα.
Στην αρχη και οσο ειναι μικρα (νεαρα) τα ψαρια, το ενυδρειο θα φαινεται αδειο. Ομως εκει μπορουν να διατηρηθουν και μετα την ενηλικιωση τους (που θα μεγαλωσουν και σε μεγεθος) χωρις να χρειαστει να αλλαξουμε το ενυδρειο με μεγαλυτερο.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα fancy, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 60χ30χ35 (63 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο.
Μικροτερο ενυδρειο δεν ενδυκνειται, αφου το μικρο μεγεθος δεν θα τα αφησει να αναπτυχθουν σωστα και θα παθουν νανισμο (Stunting), με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια τους στην πορεια.
Ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων τουλαχιστον (100χ40χ50).

Τα μακρουλα χρυσοψαρα με μονη ουρα (common, comet, shubunkin) διατηρουνται (αν οχι σε λιμνη), σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 120-150 εκ. (ακομα και για ενα ψαρι μονο του) και μινιμουμ 70 λιτρα για καθε ενα απο αυτα.
Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 120χ40χ45 (216 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε εως 3 common/comet/shubunkin χρυσοψαρα.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο.
Μικροτερο ενυδρειο δεν ενδυκνειται, αφου το μικρο μεγεθος δεν θα τα αφησει να αναπτυχθουν σωστα και θα παθουν νανισμο (Stunting) με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια τους στην πορεια.
Ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 400 λιτρων τουλαχιστον (150χ50χ50).

- Γεγονος 1: Οσα περισσοτερα λιτρα δινουμε σε καθε ψαρι, τοσο λιγοτερη συντηρηση (αλλαγες νερου, καθαρισμα κλπ) χρειαζεται το ενυδρειο.

- Γεγονος 2: Σε οσο μεγαλυτερο ενυδρειο, βαζουμε ενα ψαρι τοσο πιο σωστα αναπτυσεται.

Fortesque
31-10-16, 14:43
Ο δικός μου ήδη έπαθε νανισμό ο καημένος,επειδή δεν ήξερα όταν τον αγόρασα και τον έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο με αποτέλεσμα να μη μεγαλώσει άλλο.Αν και δύσκολο να τον μετρήσω τον έχω πετύχει ακίνητο και δεν ξεπερνάει τα 10 εκατοστά.Είναι τώρα 5.5 χρονών περίπου.

Lth1
31-10-16, 14:50
αμα τον βαλεις στο αναλογο ενυδρειο μπορει και να δεις κανα μπαμ μεσα σε κανα χρονο...

Fortesque
31-10-16, 14:55
αμα τον βαλεις στο αναλογο ενυδρειο μπορει και να δεις κανα μπαμ μεσα σε κανα χρονο...

Σοβαρά?:smt118 Μακάρι!!Αν αρχίσει να μεγαλώνει θα του πάρω διπλάσιο ενυδρείο.Χώρο δεν έχω σπίτι αλλά θα τον βολέψω.Το πολύ να πετάξω τον καναπέ.:)

Τάκης
31-10-16, 14:56
Κατα αρχή, για να μη παρεξηγηθούμε,
εδω δεν πουλάμε ενυδρεία , και για το λόγο αυτό μη πει κάποιος πως βάζουμε το κόσμο να αγοράζει μεγάλα ενυδρεία,
προτείνουμε ενυδρεία ανάλογα με το είδος των ψαριών,
και αυτό σύμφωνα με αυτό που προτείνουν καταξιωμένες ιστοσελίδες του χώρου,
ή και από δικές μας παρατηρήσεις.
Για τα χρυσόψαρα , και ειδικά COMMON/COMET,
θα πρέπει το ενυδρείο που τα φιλοξενεί να έχει μήκος από 1,20 και πάνω ,
και όγκο 80 λίτρα νερό για κάθε ψάρι,
βάζοντας όμως το μήκος, αυτόματα ξεκινάμε με ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα,
άρα το ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μικρό, και ειδικά , πολύ κοντό,
διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
και ξέρω τι θα μου πεις ,
μα ένα τόσο δα ψαράκι θέλει τόσο μεγάλο ενυδρείο ;
το ψαράκι είναι μικρό όταν το παίρνουμε,
θα μεγαλώσει όμως και μπορεί να φτάσει και τα 40 εκατοστά ακόμα,
θα χωράει σε αυτό το ενυδρείο ; τι λες ;
και αν δεν έχει τον απαραίτητο χώρο, τότε το πιθανότερο είναι να πάθει νανισμό, με ότι αυτό συνεπάγεται,
γιατί το ψάρι, όπως και όλα τα ψάρια, πρέπει να φτάνουν στο μήκος που ξέρει η φύση, που είναι στο DNA του,
πρέπει να ξεφύγουμε από το σύνδρομο "Χρυσόψαρα σε γυάλα"¨.
Γιατί στο τέλος τα ψαράκι θα κινείτε έτσι μέσα στο ενυδρείο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-goldfish2_zps5e24gpph.gif

ΥΓ το GIF το έχω κλέψει από τον φίλο μου το Σπύρο :)

Lth1
31-10-16, 14:57
Μισο λεπτακι γτ μαλλον δεν με καταλαβες...
Μπορει τόνισα αρχίσει να μεγαλωνει αν μπει σε καταλληλο ενυδρειο (καταλληλο μηκος)
Τωρα τι μπορει να γινει με το μικρο δεν ξερω... :(

Τάκης
31-10-16, 15:00
Αν και δύσκολο να τον μετρήσω τον έχω πετύχει ακίνητο και δεν ξεπερνάει τα 10 εκατοστά.Είναι τώρα 5.5 χρονών περίπου.
Αν θες σου δείχνω ψάρι που είναι σε ενυδρείο 4,5 χρόνια (5,5 χρονών περίπου)
και άλλο ένα 6 μήνες πιο μικρό που για 1,5 χρόνο ήταν σε 30αρι,
και το 1ο για 2 χρόνια ήταν σε 55αρι με καμιά 10αρια χρυσόψαρα μαζί,
μη τρομάξεις όταν τα δεις πόσο έγιναν αφού μπήκαν σε πιο μεγάλο ενυδρείο

Fortesque
31-10-16, 15:09
Με τόσα forum για τα ψάρια σε ελλάδα και εξωτερικό εγώ γράφω μόνο εδώ.
Άρα δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης φίλε Τάκη και δε σκέφτηκα οτι πουλάτε ενυδρεία.

Το 60άρι το αγόρασα για το μόνο λόγο οτι είχα διαβάσει οτι το ελάχιστο είναι τα 40λίτρα.

Τώρα θα κρατήσω αυτό που έχω για λίγο καιρό και αν δω οτι αναπτύσσεται το ψάρι(το εύχομαι),θα του αγοράσω
ένα μεγαλύτερο και αυτό θα το έχω για δεύτερο.

Ειλικρινα δεν περίμενα οτι θα αναπτυχθεί ξανά το ψάρι όπως γράφει ο Τάκης και ο Lth1.

Είχα στο μυαλό μου οτι το νανισμό όπως στους ανθρώπους αλλά τελικά ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

tsala
31-10-16, 15:14
μαλλον διαβασες 40 λιτρα/ψαρι.. δεν σημαινει οτι μπαινει 1 σε 40λιτρο.

Ειλικρινα δεν περίμενα οτι θα αναπτυχθεί ξανά το ψάρι όπως γράφει ο Τάκης και ο Lth1.
Δεν ειναι σιγουρο αυτο , απλως υπαρχει και αυτη η περιπτωση..
Μπορει να παρει 2 ποντους, 5 , 10 ..κανεις δεν μπορει να το εγγυηθει αυτο.

Fortesque
31-10-16, 16:17
Ερώτηση.Πόσες μέρες θα χρειαστεί να στρώσω το ενυδρείο;

Δεν έχω μπόλι και ρώτησα κάτι φίλους που έχουν ενυδρεία αλλά μένουν μακρυά για να μου στείλουν.

Να ξεκινήσω ρίχνωντας τροφή?

Έχω τη Sera goldy και αν ναι τι ποσότητα?Επίσης ποιό τέστ να αγοράσω για τις μετρήσεις?

Lth1
31-10-16, 16:25
Στρωσιμο του ενυδρειου με τροφη μπορει να παρει και μηνα...το θεμα ειναι τι θα κανεις με το ψαρακι??
Ποσοτητα τροφης που ριχνεις τωρα θα σε γελασω..
Τεστακια 3 πρεπει να εχεις για τα χρυσοψαρα...
Αμμωνιας..νιτρωδη και νιτρικα...
Ολα αυτα μαζι σολο βγαινουν περισσοτερα απο το κιτ που πουλανε...
Απο e-bay ειναι πιο φθηνα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

klairitsa
31-10-16, 16:34
Καλησπερα κ απο μενα


Εχει το ψαρι σε 14l χωρις φιλτρο 5 χρονια
Θα πειραξει αν το βαλει στα 60l χωρις να στρωσει το φιλτρο?
Αν κανει καθημερινες αλλαγες θα στρωσει το φιλτρο με το ψαρι μεσα κ το ψαρι θα ανασανει στο ενυδρειο

Ή το εβαλες μεσα κ εγω δεν το καταλαβα?

Fortesque
31-10-16, 16:39
Στρωσιμο του ενυδρειου με τροφη μπορει να παρει και μηνα...το θεμα ειναι τι θα κανεις με το ψαρακι??
Ποσοτητα τροφης που ριχνεις τωρα θα σε γελασω..
Τεστακια 3 πρεπει να εχεις για τα χρυσοψαρα...
Αμμωνιας..νιτρωδη και νιτρικα...
Ολα αυτα μαζι σολο βγαινουν περισσοτερα απο το κιτ που πουλανε...
Απο e-bay ειναι πιο φθηνα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Του αλλάζω κάθε μέρα νερό εδώ και 5 μήνες.Όταν λές κιτ εννοείς σετ σαν
αυτό? (http://www.aquavivere.gr/analosima/metriseis-nerou/tetratest-5-in1-teststripes)
αν ναι είναι αρκετά φτηνό.

Τάκης
31-10-16, 16:43
Κλαιρίτσα δεν θα πάθει κάτι το ψάρι αν του αλλάζει νερό μέρα πάρα μέρα ή και κάθε μέρα, αλλά έτσι ούτε σε 2 μήνες δεν θα στρώσει το φίλτρο,
θα πρότεινα να βρει μπολι να ησυχάσει

Lth1
31-10-16, 16:43
Κατι σαν και αυτο

82801

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

klairitsa
31-10-16, 16:46
Αφου δεν μπορει να βρει μπολει νομιζω καλυτερα να το βαλει μεσα
Και οχι αυτα τα τεστ, υγρα να παρεις ειναι πιο ακριβα αλλα αξιοπιστα εγω εχω κ απο τα 2 και στα στικακια βλεπω χρωματα που δεν υπαρχουν στο δηγματολογιο, δεν εχω καταφαιρει ποτε να τα διαβασω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fortesque
01-11-16, 18:44
Καλησπέρα και πάλι.Είμαι στη δεύτερη μέρα που στρώνω το φίλτρο.
Σήμερα αγόρασα ένα πεντάκιλο ψιλό χαλίκι.Το έχω πλύνει 6 φορές και το νερό είναι ακόμη θολό.

Πάντα έτσι μένει ή θέλει και άλλο πλύσιμο?Επίσης πόσα κιλά χαλίκι θα χρειαστώ για να βάλω στον πυθμένα?

Η υπάλληλος μου είπε οτι με το πεντάκιλο ούτε ένα εκατοστό πάχος δε θα δημιουργηθεί.
Θέλω να βάλω 2 φυτά που επιβιώνουν χωρίς υπόστρωμα γιαυτό ρωτάω.

klairitsa
01-11-16, 21:26
Δεν νομιζω με το χρυσοψαρο να ζησει καποιο φυτο, απο οσο ξερω τα τρωνε ολα, ισως καποια ανουμπια μπορεις να βαλεις που μπορεις να τη δεσεις πανω σε ενα ξυλο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fortesque
01-11-16, 21:47
Για αυτά σκέφτηκα και εγώ,αλλά δεν ήξερα οτι τα τρώνε.:confused: Αν είναι έτσι δε βάζω τίποτα και το αφήνω έτσι.

Lth1
01-11-16, 22:35
Ειλικρινα με τα χρυσοψαρα και στο λεω με βαρυτητα δεν θα ζησει τπτ οσον αφορα φυτα
Μου πηρε αρκετα αλλα στο τελος το εμπεδωσα...
Αντε καμια ανουμπια και αυτη δεν ξερω για ποσο...

Οσο για τις ερωτησεις σου...
Το χαλικι μετα απο κανα 5-6 χερια λογικα ξεθολωνει...ειναι χαλαζιακο?
Καπου υπαρχει ποστ με το ποσο χαλικι(κιλα) αναλογα το υψος που θελεις να δωσεις στο ενυδρειο σου 2-3-4-5 εκατοστα κτλ...αλλα δεν θυμαμαι που βρισκεται...

Fortesque
01-11-16, 22:55
Τελικά ξεθόλωσε μετά απο 24(ναι τόσες ήταν) φορές που το έπλυνα.Τώρα το τοποθέτησα.Δεν ξέρω αν είναι χαλαζιακό.

Είναι απλό χαλίκι 3 χιλιοστά λευκό με λίγο κόκκινο και μαύρο.

Σκέφτομαι να βάλω ένα ξύλο αλλά αντί να πάρω τα βουνά για να βρω και μετά να το καθαρίσω και να το βράσω
θα προτιμήσω ένα απο το pet shop.

4 ευρώ τα βρήκα και περίπου 8 οι ρίζες.Πάντως σε πλαστικό δε θέλω να βάλω κάτι.

Ακόμη έχουμε μέρες μέχρι να τοποθετήσω το ψαράκι δε βιάζομαι.

Lth1
02-11-16, 16:36
Για βαλε καμια φωτο..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fortesque
02-11-16, 17:45
Για βαλε καμια φωτο..


Η ποιότητα της φώτο δεν είναι πολύ καλή.
https://s12.postimg.org/s3qqpdnsd/unnamed.jpg

Fortesque
04-11-16, 12:16
Τελικά το ψαράκι μετά απο 5 μιση χρόνια πήγε στον παράδεισο των χρυσόψαρων.
1)Συνεχίζω να στρώνω το φίλτρο και σε λίγες μέρες θα κάνω μετρήσεις.Σήμερα θα πάρω βιολογικό υλικό και θα αφαιρέσω τον άνθρακα.

2)Πρέπει να αποφασίσω αν θα βάλω πάλι ένα χρυσόψαρο ή τροπικά.

Είδα ένα θέμα οτι στα 60 λίτρα έχω αρκετές επιλογές.Θα ανοίξω θέμα να το συζητήσουμε,για να μην κάνω τα ίδια λάθη.

Τάκης
04-11-16, 14:02
κρίμα :(
κάνε ποιο προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις τώρα

Fortesque
04-11-16, 15:06
κρίμα :(
κάνε ποιο προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις τώρα

Ναι άσε Τάκη έσκασα..Αυτές τις μέρες θα ανοίξω θέμα στο forum και θα το στήσουμε μαζί.Ακόμη είναι νωρίς για να συζητήσω για ψάρια μιας και το ενυδρείο έχει δρόμο για να στρώσει.