PDA

Επιστροφή στο Forum : βλαβερα φυτα για γαριδες?


odin79
16-05-16, 23:07
διαβαζοντας τον αδηγο της σερα για γαριδες επεσα πανω σε αυτο:confused: .Καμια γνωμη?

Τα καινούρια φυτά θα πρέπει πάντα να
τοποθετούνται σε ξεχωριστό ενυδρείο για
αρκετές ημέρες. Αλλάξτε το νερό αρκετές
φορές κατά την διάρκεια αυτής της περιόδου
για να απαλλαγείτε από το υπερβάλλον
λίπασμα και πιθανά χημικά που χρησιμο*
ποιούνται για την διατήρηση και προστασία
των φυτών. Επιπλέον, ορισμένα από τα φυτά με
μακριούς μίσχους και πολλά φύλλα (stem
plants) μπορεί να δημιουργήσουν μερικά
προβλήματα όταν δεν κλαδεύονται σωστά
γιατί απελευθερώνουν βλαβερές ουσίες στο
νερό

alexis cosmo
16-05-16, 23:15
μεγάλη κουβέντα είναι αυτή αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το παραπάνω λίπασμα στα φυτά γιατί αν μπει στο ενυδρείο μας δεν νομίζω με τόσο νερό να μην διαλυθεί.
Τώρα για το κλάδεμα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός από κάποια φυτά ΑΝ υπάρχουν που βγάζουν αυτά τα τοξικά στο σημείο που κόβονται.
Τώρα οι πιο έμπειροι θα μας πουν στα σίγουρα.

odin79
16-05-16, 23:21
κατι ειχα διαβασει γα τις ανουμπιες οτι οταν κοβονται βγαζουν ουσιες(και οχι οινοπνευματα)αλλα εδω μιλαει για στεμ..

sarpijk
17-05-16, 00:05
Νομιζω εχουμε κακη μεταφραση ή απλα ανοησιες και στις 2 γλωσσες. Old-school αντιληψεις.

Artemisia
17-05-16, 08:01
Και εγω την ίδια άποψη με τον Στέφανο έχω :D Αλλιώς δεν θα είχα ούτε μία γαρίδα ;)
Υ.γ. είχε ένα σχετικό θέμα με τα φυτά ο Σπύρος .

Τάκης
17-05-16, 10:30
Και εγώ μία από τα ίδια,
κόβω κάτι ανούμπιες μέσα στο ενυδρείο , σαν δέντρα, και εννοείται πως έχω και γαρίδες

tsala
17-05-16, 10:50
Μονο για ανουμπιες εχω ακουσει εγω για κλαδεμα εξω απ το νερο..
Παντως σε cherry ,το εχω κανει πολλες φορες..
Σε αλλες δεν το εχω δοκιμασει..

Artemisia
17-05-16, 11:00
Βρήκα και το θέμα του Σπύρου :D
Διάβασε και τι γράφει ο Γιάννης (διαχειριστής - Γαρίδες ) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28549

ChocolatePuma
17-05-16, 11:04
To 1o μέρος του άρθρου ισχύει απόλυτα
Έχω χάσει όλες τις γαρίδες μου, επειδή έβαλα ένα μόνο φυτό αγορασμένο από πετ σοπ, χωρίς να το ξεπλυνω

Το 2ο μερος τουλαχιστον για τις ανουμπιες, δεν ισχυει (το λεω βασει προσωπικής εμπειρίας)

Artemisia
17-05-16, 11:08
Βρε Σάκη :D πώς το έκανες αυτό ?? Εγω τους κάνω και απολύμανση και καραντίνα ;) Γιατι μιά φορά την πάτησα με πλανάρια ..... ακόμα και στα φυτά για λίμνες απολύμανση ;)

odin79
17-05-16, 13:00
καραντινα σε φυτα?αρα οσον αφορα το κλαδεμα στεμ φυτων μαλλον ειναι ανυποστατο?

Artemisia
17-05-16, 13:13
Ναι :D εγω τα κάνω με υπερμαγγανικό κάλιο (σε πλαστική λεκάνη), έχει και άλλους τρόπους ;)

odin79
17-05-16, 14:08
ok ευχαριστωωω

ChocolatePuma
17-05-16, 15:15
Βρε Σάκη :D πώς το έκανες αυτό ?? Εγω τους κάνω και απολύμανση και καραντίνα ;) Γιατι μιά φορά την πάτησα με πλανάρια ..... ακόμα και στα φυτά για λίμνες απολύμανση ;)

Το έκανα από την ασχετοσύνη μου, επειδή εμπιστευτηκα το μαγαζι κι επειδή βιαζόμουν να βαλω το φυτό στο ενυδρείο

Γενικά όπως ουτε απολύμανση κάνω ουτε καραντίνα
Πολλές πλύσεις με χλιαρό έως ζεστό νερο

G_AQUA
17-05-16, 17:45
Δεν θα πω κάτι καινούργιο, κανονικά και τα φυτά δεν πρέπει να μπαίνουν κατ' ευθείαν μέσα στο ενυδρείο. Ειδικά αν μιλάμε για φυτά απο πετ σοπ. Τώρα απο εκεί και πέρα το τι μέτρα θα λάβει κανείς είναι δικό του θέμα.
Απολύμανση με υπερμαγγανικό όπως η Artemisia (θεωρητικά το πιο αποτελεσματικό μέτρο αν και κάποια φυτά δεν το σηκώνουν) απλή καραντίνα για μερικές ημέρες (μέση προφύλαξη) , ξέπλυμα με νερό (ελάχιστη προφύλαξη) ή τίποτα (κι αν σου κάτσει η στραβή σου έκατσε....)

Σε ότι αφορά την επικινδυνότητα φυτών σε σχέση με τις γαρίδες, υποτίθεται ότι ο κίνδυνος υπάρχει με κλάδεμα ανούμπιας. Αλλά- στην πράξη- θεωρητικά κίνδυνος υπάρχει αν είναι να κόψεις τίποτα γαιδούρια ανούμπιες σε λίγα λίτρα ενυδρείο. Αν ήταν αλλιώς δεν θα μας είχε μείνει ζωντανό για ζωντανό τόσα χρόνια....:D

ChocolatePuma
18-05-16, 07:28
Μια που το ανοίξαμε το θέμα, η απολύμανση και η καραντίνα, γίνεται με τι σκοπό?
Για αποφυγή σαλιγκαριών ή για άλλους λόγους?

Artemisia
18-05-16, 07:55
Εγω το κάνω αυτό στα φυτά γιατί , έχω δεί απο φυτά Λιμνων να μεταφέρονται βδέλλες , απο φυτά ενυδρειακά να γεμίζεις σαλιγκάρια που δεν θέλεις , άλγες , πλανάρια ή βλαβερές ουσίες απο τον τρόπο καλλιέργειας ... αυτά τα λίγα :D Οπότε , ότι είναι να εμφανιστεί θα γίνει μέσα σε διάστημα 5-7 ημερών .
Υ.γ. όλα τα φυτά δεν αντέχουν την απολύμανση με υπερμαγγανικό κάλιο όπως ούτε και το αλάτι .

ChocolatePuma
18-05-16, 09:26
Για λίμνες δεν έχω ιδέα :D

Για τα ενυδρεία - εφόσον κάποιος δεν ανησυχεί για τα σαλιγκάρια και γνωρίζει εκ των προτέρων πως τα φυτά προέρχονται απο ενυδρείο χωρίς πλανάρια...η ερώτηση παραμένει : Μήπως ειναι υπερβολή η απολύμανση και η καραντίνα????
Η άλγη πάνω στο φυτό είναι εμφανής. Εκεί όντως πρέπει να κάνεις κάποια ενέργεια

Μέχρι σήμερα το καλό πλύσιμο, δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα

tsala
18-05-16, 10:01
Εγω δεν κανω ποτε...
Τα σαλιγκαρια ειναι ευπροσδεκτα...
Βεβαια υπαρχουν και τα πλαναρια που ειναι λιγο μπλεξιμο αν τα φυτα προοριζονται για γαριδαδικο :rolleyes: