PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Ενυδρειο


anasios
16-10-05, 22:11
Λοιπόν το αποφάσισα, αύριο παραγγέλνω το καινούριο μου ενυδρείο και θα ήθελα τη γνώμη σας για τι εξωτερικό φίλτρο να διαλέξω.
Το ενυδρείο θα είναι 1,50μήκος ,62 ύψος και 51 πλάτος.Κάπου 450 λίτρα.Θα έχει το εσωτερικό από τη μάνα του, πρόκειτε για ενυδρείο JYWEL RIO400.
Σκέφτομαι το εσωτερικό να το κάνω βιολογικό και το εξωτερικό μισό-μισό.
Οι ένοικοί του θα είναι δίσκοι ,μιας και είναι τα αγαπημένα μου και ήδη έχω 3.
Από βυθό σκέφτομαι κάτι σε σκούρο.
Θα΄θελα γνώμες για το εξωτερικό φίλτρο και για το φωτισμό .Τι λάμπες αφού ΄θα έχει μόνο δύο.Λέω να αλλάξω αυτές του εργοστασίου.Αλλά τι;
Θα βάλω και λίγα φυτά , ανθεκτικά βέβαια.Αλλά θέλω ωραίο φως. Όχι έντονο ,λόγω δίσκων αλλά ωραίο.
Κάποιος;;

lasal
17-10-05, 12:06
Λοιπόν το αποφάσισα, αύριο παραγγέλνω το καινούριο μου ενυδρείο και θα ήθελα τη γνώμη σας για τι εξωτερικό φίλτρο να διαλέξω.

Ενα eheim 2028 proII ειναι οτι πρέπει.

anasios
24-10-05, 23:08
Όπου να΄ναι έρχεται.Ε ε έρχεται...
Συνεχίζεται....
Κάτι σε φυτά ρε παιδιά . Πως το είπατε εκείνο στη συνάντηση ; γιατί αλτς χάιμερ έχουν πολλοί.Κάτι που στρώνεται γρασίδι και να μη θέλει και πολύ φως;

halvas69
25-10-05, 00:09
Θα στο δώσω dont worry ;)
Μονο που λέγαμε ότι το πήραμε για γρασιδι αλλα μας βγηκε Gonzilla, θα το βαλεις στο πισω μερος

anasios
08-11-05, 23:54
Μετά από καθυστέρηση που οφείλεται σε κάποιο σαίνι μαραγκό που θα μου έφτιαχνε τη βάση, μεθαύριο στήνω το νέο ενυδρείο.
Ήδη έχω εδώ και 2 βδομάδες το εξωτερικό φίλτρο να δουλεύει με το παλιό ενυδρείο.Θα βάλω στο νέο το νερό του παλιού 150 λίτρα, και θα προσθέσω το υπόλοιπο 250 λίτρα φρέσκο νερό βρύσης.
Ερώτηση.Θέτοντας το ενυδρείο σε λειτουργία , με το έτοιμο εξωτερικό φίλτρο και το κατακαίνουριο εσωτερικό, θα είναι εντάξει να βάλω τα ψαράκια;

Giorgos
09-11-05, 01:40
Αυτό έχει να κάνει με το βιολογικό φορτίο που έχει στο μικρό, στρωμένο ενυδρείο. Αν τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις στο καινούριο, άστρωτο ενυδρείο είναι πολύ περισσότερα από αυτά που έχεις στο μικρό (πολύ μεγαλύτερο βιολογικό φορτίο), τότε θα έχεις πρόβλημα που όμως αντιμετωπίζεται άνετα με συχνότερες αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει εξ'ολοκλήρου.
Αν τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις στο καινούριο ενυδρείο είναι τα ίδια με αυτά που έχεις στο μικρό, τότε θεωρητικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν έξυπνο να έκανες συχνές μετρήσεις για να ελέγχεις την ποιότητα του νερού και να δρας αναλόγως.

Juan
09-11-05, 10:25
....
Από βυθό σκέφτομαι κάτι σε σκούρο.
....
Δεν ξέρω σε τι στάδιο είσαι στο στήσιμο αλλά επειδή και εγώ έψαχνα για σκούρο χαλίκι να βάλω στο ενυδρείο μου πρόσφατα, έψαξα στα μαγαζιά της Αθήνας και δεν βρήκα. Έψαχνα σκούρο και ουδέτερο δηλαδή μη ασβεστολιθικό. Από το τηλέφωνο μου έλεγαν ότι έχουν αλλά όλοι (4 καταστήματα) μου έδειξαν το ίδιο (aquatica ή κάπως έτσι).
Μόνο το ένα μαγαζί μου είπε ότι το συγκεκριμένο ανεβάζει το pH.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι να το τσεκάρεις πρώτα, αφού θέλεις να βάλεις δίσκους.

anasios
10-11-05, 00:58
Το χαλίκι που βρήκα για υπόστρωμα είναι της Seachem που το λένε Flourite και είναι ιδανικό και για φυτά, είναι σκουρο κοκκινοκαφέ.
Πιο κάτω θα βάλω ένα γερμανικό υπόστρωμα που είναι αποκλειστικά για φυτά.
Όσο για ψάρια θα έχω προσωρινά τα ίδια , ένα ζευγάρι δίσκων, και ένα ζευγάρι αγγελόψαρα.
Μετά από 2-3 βδομάδες σκέφτομαι για ένα ζευγαράκι δίσκων ακόμα.
Από μετρήσεις σίγουρα θα κάνω αρκετές.
Ρώτησα για το αν θα είναι εντάξει το νερό γιατί το παλιό ενυδρείο θα το δώσω, αλλιώς θα τα ΄κρατούσα τα ψαράκια εκεί για λίγες μέρες πριν τα βάλω στο νέο.

netblues
10-11-05, 07:19
Καλο ειναι να δουλεψει κανα δυο 24 ωρα το φιλτρο για να μαζεψει τα αιωρουμενα σωματιδια και να ξεθολωσει, πρωτου βαλεις τα ψαρια μεσα...
Το flourite ειναι πληρες υποστρωμα και δεν χρειαζεται κατι αλλο απο κατω για τα φυτα. Κακο δεν κανει αν βαλεις βεβαια...

anasios
18-11-05, 00:02
Λοιπόν, μετά από μια καθυστέρηση, το ενυδρείο στήθηκε.
Η πρώτη λέξη είναι.....<<χώρος>>.Συνηθισμένος 5 χρόνια στο 170άρι,
αυτό -400 λίτρα- μοιάζει με πισίνα.
Πάντως μέχρι τώρα όλα πάνε καλά με το νερό και με τα ψάρια.
Μετρήσεις κάνω κάθε μέρα και είναι εντάξει.
Μόνο που το νερό δεν είναι τελείως << αόρατο >> έχει λίγη θολούρα ακόμη.
Οι 2 δίσκοι και τα 2 αγγελόψαρα χάνονται στο ...διάστημα.
Καιρός για νέα ψάρια;Και είδα κάτι δίσκους....
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φωτό.

halvas69
18-11-05, 05:31
Πάρε με και τηλέφωνο το Σάββατο για φυτά κλπ.
Καλό ξεκίνημα και υπομονή σε 2-3 ημέρες θα ξεθολώσει ;)

gsa
19-11-05, 00:49
Keep walking ;)