PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα απλό φυτεμένο


manos3
03-05-16, 17:57
Έχοντας φτιάξει (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91621) το ενυδρείο γίνεται η παρουσίαση για να το φέρουμε σε ένα καλό επίπεδο :smile:. Ξεκίνησε για να φιλοξενήσει διάφορα κλεδέματα και σαλιγκάρια που προέκυψαν αλλά θα ήθελα να μπει και κάποιο είδος γαρίδας αν είναι δυνατόν.

Τίτλος ενυδρείου: low tech φυτεμένο
Διαστάσεις: 47x30x30
Λίτρα: ~35
Χρόνος λειτουργίας: από 4/2016
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 2 λάμπες led Τ5 4w στους 4000Κ η κάθε μία, θα μπει και 3η αν χρειαστεί. Διάρκεια 7 ώρες.
Co2 και τρόπος διάχυσης: -
Λίπανση: seachem flourish και seachem potassium.
Υπόστρωμα: 2 kg Seachem Flourite Dark και 5 kg μαύρο χαλίκι quartz 1-3mm.
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο 250 l/h με σφουγγάρι και ελαφρόπετρα.
Θερμοκρασία: προς το παρόν δωματίου, τις επόμενες μέρες θα μπει σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια ελεγχόμενο από stc-1000.
pΗ: 7,2
GΗ: >16
KΗ: 20
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
Λίστα φυτών: vallisneria americana natans, echinodorus barthii, echinodorus bleheri, microsorum pteropus, microsorum pteropus windelov, hygrophila corymbosa, egeria densa, heteranthera zosterifolia 'Stargrass', ludwigia repens 'Rubin', cryptocoryne wendtii και 1-2 ακόμα που δεν αναγνωρίζω.
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων:σαλιγκάρια ramshorn και melanoides tuberculata.

79079 79080 79081 79082 79083

Όπως έχω αναφέρει παραπάνω το ενυδρείο θα τρέξει με χαμηλό προϋπολογισμό και χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό και σκοπό έχω να βάζω μόνο εύκολα φυτά που δεν έχουν σημαντικές απαιτήσεις. Μέχρι στιγμής τα φυτά πάνε σχετικά καλά, έχουν κάποια θεματάκια βέβαια, και τα σαλιγκάρια ακόμα καλύτερα αφού βλέπω συνέχεια μικρά. Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις και προτάσεις.

odin79
03-05-16, 19:12
πολυ ομορφο ειναι..δεν βλεπω τιποτα το απλο:)τα νιτρικα 0 δεν ειναι καλο για τα φυτα,ταισε παραπανω να ανεβουν στο 10 τουλαχιστον;) θα βαλεις καμια γαριδουλα η θα τρεξει οπως ειναι?αν και οι τιμες του νερου δεν επιτρεπουν γαριδα αν δεν κανω λαθος

manos3
03-05-16, 19:28
Ε, απλό είναι αλλά δε θέλω να πάω σε κάτι παραπάνω αυτή την περίοδο.

Το ξέρω οτι τα 0 νιτρικά δεν είναι καλό, προσπαθώ να τα ανεβάσω. Ίσως εκεί να οφείλονται κάποια προβληματάκια που έχουν τα φυτά.

Τις επόμενες μέρες περιμένω moss από ένα φίλο και από ότι μου είπε θα έχει και γόνο από red cherry. Θα μπει και βλέπουμε. Διαφορετικά θα κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό στις παράμετρους νερού που έχω.

odin79
03-05-16, 20:20
Τις επόμενες μέρες περιμένω moss από ένα φίλο και από ότι μου είπε θα έχει και γόνο από red cherry. Θα μπει και βλέπουμε. Διαφορετικά θα κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό στις παράμετρους νερού που έχω.απο kh gh νομιζω εισαι ψηλα για γαριδουλες..αλλα ψαχτο λιγο δεν ειχα ποτε γαριδες μπορει να μην θυμαμαι και καλα

manos3
04-05-16, 09:04
Έχει νόημα να φτιάξω την σκληρότητα κάνοντας αλλαγές με εμφιαλωμένο νερό? Αυτό που αγοράζω για πόσιμο στο σπίτι έχει ολική σκληρότητα 7ο D από ότι γράφει οπότε χρησιμοποιώντας το θα ρίξω κατά πολύ τις τιμές του ενυδρείου.

Έχω την εντύπωση οτι θα μου βγει αρκετά οικονομικά αφού βάζοντας μία εξάδα (9 λίτρα) κάθε βδομάδα θα κάνω ουσιαστικά αλλάγή 25% του νερού.

sarpijk
04-05-16, 10:24
Red cherry μπορεις να βαλεις σε νερο βρυσης. Αρκει να περασουν 1-2 μηνες να ωριμασει το ενυδρειο.

manos3
04-05-16, 10:47
Red cherry μπορεις να βαλεις σε νερο βρυσης. Αρκει να περασουν 1-2 μηνες να ωριμασει το ενυδρειο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το νερό που έχουμε στο δίκτυο είναι αρκετά σκληρό και το φοβάμαι να πω την αλήθεια. Στις μετρήσεις παίρνω GΗ >16 και KΗ 20, το μέγιστο που μου δίνουν τα τεστ (στικάκια) που έχω. Οι red cherry αντέχουν σε αυτές τις σκληρότητες?

Το ενυδρείο τρέχει 3 εβδομάδες σχεδόν και είχα σκοπό να ψάξω για γαρίδες αφού περάσουν 2-3 μήνες. Το θέμα είναι οτι μου προέκυψαν πολύ νωρίτερα αφού ένας φίλος μου στέλνει moss και από ότι μου είπε πιθανότατα θα έχει και γόνο από red cherry.

manos3
07-05-16, 16:50
Μία μικρή αλλαγή στο ενυδρείο όπου προστέθηκαν java moss και fontinalis antipyretica οι οποίες δέθηκαν στη ρίζα. Επίσης έγινε 50% αλλαγή νερού με εμφιαλωμένο ώστε να αρχίσει να πέφτει η σκληρότητα σιγά σιγά και να μπει κάποιο είδος γαρίδας.

79183 79184 79185 79186 79187

ChocolatePuma
07-05-16, 16:55
Μία μικρή αλλαγή στο ενυδρείο όπου προστέθηκαν java moss και fontinalis antipyretica οι οποίες δέθηκαν στη ρίζα. Επίσης έγινε 50% αλλαγή νερού με εμφιαλωμένο ώστε να αρχίσει να πέφτει η σκληρότητα σιγά σιγά και να μπει κάποιο είδος γαρίδας.

Προτίμησε νερό από ΑΟ
Αν επιλέξεις αμανο ή ρεντ τσερι, μια χαρά ειναι και το νερό βρύσης

manos3
07-05-16, 17:04
Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να μπλέξω με α/ο... το εμφιαλωμένο μου φαίνεται πιο εύκολο.

Δεν έχω κάποια προτίμηση για το είδος γαρίδας. θα ήθελα να είναι ανθεκτική σε νερό βρύσης όπως είπες και ίσως να μην υβριδίζει εύκολα με άλλο είδος ώστε να μπορώ να βάλω κάτι διαφορετικό αργότερα. Το ενυδρείο τρέχει λιγότερο από ένα μήνα και διαβάζω είναι νωρίς να μπουν γαρίδες, οπότε θα το αφήσω για λίγο. Υπάρχει βέβαια περίπτωση να έχει έρθει και γόνος από red cherry μαζί με τις moss που έβαλα :).

ChocolatePuma
07-05-16, 17:19
Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να μπλέξω με α/ο... το εμφιαλωμένο μου φαίνεται πιο εύκολο.

Εύκολο ειναι
Σωστό είναι?

Για να σε διευκολύνω
Δεν ξέρεις τις συνθήκες διατήρησης τους
Δεν ξέρεις αν όσα γράφει το μπουκάλι ισχύουν
Δες τα νιτρικά που αναγράφει...

http://www.vita.gr/diatrofi/article/7089/emfialwmeno-nero-prin-ksedipsasw-prepei-na-diabasw/

manos3
07-05-16, 17:33
Λες; Με την αλλαγή 50% που έκανα πάντως έπεσε η σκληρότητα στη μέτρηση που έκανα.

ChocolatePuma
07-05-16, 17:38
Λέω :D
Ψάξε διάφορα θέματα εντός κι εκτός φόρουμ...

MK1977
10-05-16, 23:43
Το εμφιαλωμένου νερού δεν κάνει για ενυδρείο. Flourish excel δεν ρίχνεις κάθε μέρα ,?μιας και δεν εχεις σύστημα co2 θα εχεις θέματα!!!!με αλγες παρα πολλά με το Excel μπωρει να γλιτώσεις λίγες

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

G_AQUA
11-05-16, 10:37
Εφ' όσον μιλάμε για τόσα λίγα λίτρα, για να ρίξεις τις σκληρότητες του νερού μπορείς να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού λίγο απιονισμένο (4 λιτρα μπουκάλια απο τα σούπερ μάρκετ) το οποίο θα το κάνεις μίξη με το νερό βρύσης.
Εγω με τέτοιο νερό κρατάω μικρά μου ενυδρεία σε ΚΗ6 εδώ και μια δεκαετία...

ChocolatePuma
11-05-16, 10:57
Εφ' όσον μιλάμε για τόσα λίγα λίτρα, για να ρίξεις τις σκληρότητες του νερού μπορείς να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού λίγο απιονισμένο (4 λιτρα μπουκάλια απο τα σούπερ μάρκετ) το οποίο θα το κάνεις μίξη με το νερό βρύσης.
Εγω με τέτοιο νερό κρατάω μικρά μου ενυδρεία σε ΚΗ6 εδώ και μια δεκαετία...

Καλημέρα
Με τι κριτήριο προτείνεις απιονισμένο?

Πάμε...:D
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10349
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71711
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55647
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43636
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4533

Δεν βάζω άλλα...:p

G_AQUA
11-05-16, 11:55
Καλημέρα επίσης!

Sorry αλλά τα θέματα που μου επισυνάπτεις αγγίζουν δεκάδες παραμέτρους της χρήσης Α/Ο, απιονισμένου, βρόχινου κλπ οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ή ένστασή σου στην πρόταση που του κάνω;

Χρηστικότητας; Ποιότητας νερού; Κόστους; Κάτι άλλο;

ChocolatePuma
11-05-16, 12:09
Καλημέρα επίσης!

Sorry αλλά τα θέματα που μου επισυνάπτεις αγγίζουν δεκάδες παραμέτρους της χρήσης Α/Ο, απιονισμένου, βρόχινου κλπ οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ή ένστασή σου στην πρόταση που του κάνω;

Χρηστικότητας; Ποιότητας νερού; Κόστους; Κάτι άλλο;

Τα θέματα που εβαλα, έχουν ως ερώτημα τη χρήση απιονισμένου νερού στα ενυδρεία
Οι απαντήσεις περιλαμβάνουν στοιχεία για ΑΟ, βρόχινο κλπ

Γενικά δεν είμαι της μασημένης τροφής :D (εννοώ είναι καλό να διαβάσεις όλα τα ποστ)
Το κόστος δεν το περιλαμβάνω - ο καθένας κάνει κουμάντο στη τσέπη. Όποιος έχει, ας βάζει και ρινίσματα χρυσού στο ενυδρείο :p

Αυτό που με απασχολεί είναι η ποιότητα του συγκεκριμένου νερού, το τι ουσίες περιλαμβάνει τι ελέγχους έχει υποστεί, πως αποθηκεύεται, πως μεταφέρεται και η παντελής έλειψη δεδομένων!

Για να το κλείσω, με καλύπτει απόλυτα η παρακάτω απάντηση

Απλα η ερωτηση ειναι του τυπου: "Να βαλω θερμοστατη το χειμωνα στο ενυδρειο ή να το αφησω ετσι? Εχω το τζακι και καιει ολη την ημερα". Ο σωστος τροπος ειναι ενας (στο ερωτημα σου 2 μαλιστα), με τις εναλλακτικες να κρυβουν παντα κινδυνους.

Θυμίζω πως η χρήση του απιονισμένου δεν είναι ενυδρειακή αλλά πχ για ατμοσίδερα ;)

G_AQUA
11-05-16, 13:06
Δεν είμαι έξπερτ αλλά ούτε και χθεσινός στο χώρο οπότε να τίθεται θέμα «μασημένης» τροφής και απορίες του στυλ αν πρέπει να βάλει κανείς θερμοστάτη σε ενυδρείο δίπλα στο τζάκι, τις έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό.:D

Ο καθένας που συμμετέχει στις κουβέντες που μου ανέβασες θέτει διαφορετικές παραμέτρους. Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να διαβάσω 500+ post για να καταλάβω αν οι ενστάσεις σου έχουν να κάνουν με ποιότητα, κόστος ή κάτι άλλο. Μια ευθεία ερώτηση, αρκεί….
Την έκανες, σου απαντώ:

Τρέχω φυτεμένα εδώ και δέκα χρόνια και τις σκληρότητες σε ενυδρεία με λίγα λίτρα τις κατεβάζω μόνιμα με απιονισμένο. Το σημερινό μου 60 λιτρο είναι αυτό :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718

Οι συγκεκριμένοι καρδινάλιοι μέσα είναι ήδη τριών χρόνων και από την πρώτη μέρα που τους πήρα ζουν σε μίξη νερού βρύσης με απιονισμένο.
Γνωρίζω πολύ καλά τις ενστάσεις που υπάρχουν και την επιχειρηματολογία από τους κατά και από τους υπέρ της χρήσης του. Έχω συμμετάσχει και σε άλλη παρόμοια συζήτηση στο forum.

Εγώ αυτό που λέω ότι στα 10 αυτά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και η μόνη -τελικά- απόδειξη με την οποία μπορώ να το τεκμηριώσω (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) είναι η κατάσταση των ενυδρείων και των ζωντανών μου. Οπότε ο σωστός τρόπος δεν είναι ένας. Πιθανόν να θες να πεις ο ενδεδειγμένος...

Αν λοιπόν παραβλέψουμε το θέμα του κόστους -ΕΓΩ προσωπικά- δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην το χρησιμοποιήσει κάποιος, κάνοντας βέβαια ανά χρονικά διαστήματα έλεγχο στις τιμές του…


Φιλικά πάντα

Γιώργος

ChocolatePuma
11-05-16, 13:33
Εγώ αυτό που λέω ότι στα 10 αυτά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και η μόνη -τελικά- απόδειξη με την οποία μπορώ να το τεκμηριώσω (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) είναι η κατάσταση των ενυδρείων και των ζωντανών μου. Οπότε ο σωστός τρόπος δεν είναι ένας. Πιθανόν να θες να πεις ο ενδεδειγμένος...



Κρατάω το πιο σημαντικό (όχι πως τα άλλα που έγραψες ήταν ασήμαντα)

Εφόσον 10 χρόνια χρησιμοποιείς απιονισμένο χωρίς να χάνεις ψάρια, τότε όλοι μας πρέπει να αναθεωρήσουμε τη συγκεκριμένη άποψη για το συγκεκριμένο είδος νερού ;)

(Τη μασημενη τροφη και το διάβασμα, δεν τα είπα ουτε για να σε θιξω ούτε για να σε μειωσω :))

Τάκης
12-05-16, 08:49
Παιδιά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, που θεωρώ πως δεν ήμαστε.
Το θέμα με το απιονισμένο νερό έχει συζητηθεί αρκετές φορές, έχουν ακουστεί κάποια προβλήματα χωρίς να είναι απόλυτο πως η αιτία ήταν το απιονισμένο νερό, υποψίες δηλαδή.
Από την άλλη όμως, επειδή σε κάποια μπιτόνια ανάφερεται ρητά πως δεν είναι πόσιμο, και επίσης δεν σε διασφαλίζει κανείς πως μπορεί να κάνει κακό ή όχι , συνιστούμε να μη χρησιμοποιείται.
Κάποια παιδιά όμως το χρησιμοποιούν, χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δεν αντιλέγω πως όντως έτσι είναι, από την άλλη όμως , η υπόνοια και μόνο πως δεν ξέρουμε τι έχει το νερό αυτό μέσα, πως έχει μεταφερθεί , πως έχει φυλαχτεί κλπ είμαστε επιφυλακτικοί.
Και όπως έχει αναφερθεί σε άλλα θέματα, μακροπρόθεσμα είναι και ασύμφορο σε σχέση με φίλτρο Α/Ο, η διαφορά είναι το αρχικό κόστος, που με τη χρήση όμως γίνεται απόσβεση.
Και εγώ φτιάχνω μαλακό και όξινο νερό με αντισυμβατικό τρόπο, χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής και έχει υπάρξει αντιπαράθεση για αυτό, αλλά θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση είναι κάπως πιο ελεγχόμενη η διαδικασία, ας μη ξεφεύγω όμως από το θέμα.
Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής,
Κάποτε, πριν πολλά πολλά χρόνια δούλευα σε μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων, που πούλαγε απιονισμένο νερό που το φτιάχνανε εκεί, σε μια αποθήκη είχαν μια βρύση με μια στήλη με τη κατάλληλη ρητίνη , και είχε 2 αλλοδαπούς που όλη την μέρα γεμίζανε μπιτόνια. Να μη πω η κατάσταση που ήταν όλα αυτά, λάστιχα , αυτό με τη ρητίνη ήταν κατάμαυρο κλπ. χάλια όλα. Αυτό και μόνο δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Έχουμε και το άλλο, διαβάσω συμβουλές από εταιρίες που πουλάν οικιακά φίλτρα άνθρακα, πως κάθε πρωί πριν χρησιμοποιήσουμε νερό από το φίλτρο, αφήσουμε να τρέξει λίγο γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχουν αναπτυχθεί παθογόνοι οργανισμοί στο νερό που έχει παραμείνει στη σωλήνα μετά το φίλτρο, γιατί στο στάσιμο νερό με απουσία χλωρίου μπορεί να συμβεί αυτό. Και αναρωτιέμαι , στα μπιτόνια αυτά , που ένας Θεός ξέρει πως έχουν διακινηθεί ή φυλαχτεί , τι μπορεί να έχει συμβεί;
Αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη λύση, και αυτό πιστεύω πως θεωρούν και άλλα παιδιά

ilias vag
12-05-16, 09:43
πολυ ωραίο μπραβο

manos3
12-05-16, 10:20
πολυ ωραίο μπραβο

Ευχαριστώ. Περιμένω να φουντώσουν οι moss και πιστεύω θα δείξει καλύτερα. Τώρα είμαι στο στάδιο που ψάχνω για γαρίδες.

ChocolatePuma
12-05-16, 10:23
Αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη λύση, και αυτό πιστεύω πως θεωρούν και άλλα παιδιά

Μέχρι χθες συμφωνούσα κι εγώ!
Εφόσον όμως 10 χρόνια ο @G_AQUA το χρησιμοποιεί, τότε 1ον εχει βρει σωστό προμηθευτή και 2ον δεν φαινεται να υπάρχει σοβαρο θεμα με τη χρήση σου

Ισως σε μικρά ενυδρεία να συμφέρει (αν οντως δεν προκαλει προβλημα)
Γιατι με την ΑΟ μην ξεχναμε πως μερος του νερου, πετιεται (αν δεν χρησιμοποιηθεί αλλου)

Τάκης
12-05-16, 10:35
Μέχρι χθες συμφωνούσα κι εγώ!
Εφόσον όμως 10 χρόνια ο @G_AQUA το χρησιμοποιεί, τότε 1ον εχει βρει σωστό προμηθευτή και 2ον δεν φαινεται να υπάρχει σοβαρο θεμα με τη χρήση σου
Σάκη εννοείται πως ο φίλος @G_AQUA έχει βρει λύση με αυτό το τρόπο, και προφανώς έχει βρει καλό προμηθευτή, και δεν πιστεύω πως υπάρχει άλλο θέμα από τη χρήση του, αν ποιοτικά είναι σωστό είναι παρόμοιο με της Α/Ο

Themis_aqua
12-05-16, 14:43
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μάνο,μπραβο!!

manos3
12-05-16, 14:59
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μάνο,μπραβο!!

:):)

MK1977
12-05-16, 18:37
Το νερό από την α/ο είναι Super για τα λουλούδια πρώτα και δεύτερον αν δεν έχετε πολλά λουλούδια για ξέβγαλμα του μπαλκονιού :)

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
14-05-16, 17:56
Σε λίγες μέρες θα παραλάβω και θα βάλω γαρίδες red cherry. Έχουν κάποιο θέμα με τα λιπάσματα για τα φυτά; Χρησιμοποιώ seachem flourish και seachem potassium.

sarpijk
15-05-16, 01:13
Οχι δεν εχουν θεμα.

manos3
16-05-16, 19:58
Νέοι κάτοικοι στο ενυδρείο!!! Μια δεκάδα για καλή αρχή :D.

79435 79436 79437

manos3
22-05-16, 09:30
Μια ενημέρωση για το ενυδρείο μετά από αλλαγές που έγιναν. Πρόσθεσα στο φωτιστικό μία ακόμα λάμπα led T5 και τώρα ο φωτισμός γίνεται από 3 λάμπες των 4 watt η κάθε μία, οι δύο είναι στα 4.000 klv (250 lumen) και η τρίτη στα 6000 klv (320 lumen). Ο λόγος της αύξησης του φωτισμού είναι οτι προσπαθώ να πάρω και κόκκινο χρώμα από ορισμένα φυτά που έχω στο ενυδρείο (ludwigia repens rubin και rotala rotundifolia (?)) και μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει. Για τον ίδιο λόγο άρχισα να προσθέτω και flourish excel αυξάνοντας παράλληλα το τάισμα για να ανέβουν λίγο τα νιτρικά τα οποία μετρούσα στο 0.

79560

Σε ότι αφορά τα φυτά έκανα μια αλλαγή που πιστεύω θα δώσει πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Έβγαλα την fontinalis antipyretica από τη ρίζα και την έδεσα σε ένα plexiglass το οποίο κόλλησα στην πλάτη ώστε να δημιουργήσω ένα moss wall. Δεν είχα βέβαια μεγάλη ποσότητα και την έδεσα αρκετά αραιά αλλά ελπίζω να πιάσει και να φουντώσει σύντομα.

79561

manos3
25-05-16, 20:32
Μια φωτογραφία από τη μεγαλύτερη γαρίδα μου η οποία είχε πάρει πόζα και με περίμενε :).

79648

manos3
26-05-16, 21:13
Καλησπέρα παιδιά, μία ερώτηση που μπορεί να είναι και χαζή... οι γαρίδες red cherry είναι μόνο neocaridina ή μπορεί να είναι και caridina? Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά τί γαρίδες είναι αυτές που έχω στις παραπάνω φωτογραφίες?

johnpecn`
26-05-16, 21:17
η λεγομενες ρεντ τσερυ ειναι neocaridina davidi variation red cherry και ειναι αποκλειστικα νεοκαριντινα,εσυ ναι εχεις νεοκαριντινα ρεντ τσερυ.

manos3
26-05-16, 21:20
Ευχαριστώ. Τώρα που έκανα την αρχή ψάχνω να δω τί άλλη γαρίδα μπορώ να βάλω αλλά έχω μπερδευτεί λίγο :confused:.

johnpecn`
26-05-16, 21:25
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

εδω εχει εναν πινακα με το ποιες υβριδιζουν με ποιες για τσεκαρε το.
Σιγουρα δεν μπορεις να βαλεις κανενα αλλο ειδος νεοκαριντινα παντως.

manos3
27-05-16, 16:31
Με σώζεις, θα το διαβάσω. Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν για amano μιας και μπαίνουν σε νερό βρύσης, αλλά θα προτιμούσα κάποιο είδος που να έχει έντονο χρώμα, μπλε ή κίτρινο.
-------------------------
Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους φίλους... γνωρίζει κάποιος ποια είναι η επιστημονική ονομασία αυτής (http://www.aquavivere.gr/zontanoi-organismoi/glykou-nerou/aspondila/blue-shrimp-caridina-sp-4719) της γαρίδας? Είναι η Caridina sp. "Blue Bee"?
-------------------------
Ρωτάω γιατί πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα αλλά η ονομασία που ξέρουν και αναγράφει το τιμολόγιο που αγοράζουν είναι αυτή που έχουν και στο site. Μου είπαν βέβαια οτι δεν κάνουν κάποια επεξεργασία στο νερό που τις έχουν αλλά θα προτιμούσα να διαβάσω το προφιλ τους πριν αγοράσω. Μην τις πάρω και τις δω τέζα καμιά μέρα, κρίμα είναι...

revolution1925
29-05-16, 09:55
Με σώζεις, θα το διαβάσω. Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν για amano μιας και μπαίνουν σε νερό βρύσης, αλλά θα προτιμούσα κάποιο είδος που να έχει έντονο χρώμα, μπλε ή κίτρινο.
-------------------------
Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους φίλους... γνωρίζει κάποιος ποια είναι η επιστημονική ονομασία αυτής (http://www.aquavivere.gr/zontanoi-organismoi/glykou-nerou/aspondila/blue-shrimp-caridina-sp-4719) της γαρίδας? Είναι η Caridina sp. "Blue Bee"?
-------------------------
Ρωτάω γιατί πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα αλλά η ονομασία που ξέρουν και αναγράφει το τιμολόγιο που αγοράζουν είναι αυτή που έχουν και στο site. Μου είπαν βέβαια οτι δεν κάνουν κάποια επεξεργασία στο νερό που τις έχουν αλλά θα προτιμούσα να διαβάσω το προφιλ τους πριν αγοράσω. Μην τις πάρω και τις δω τέζα καμιά μέρα, κρίμα είναι...

Ωραίες γαρίδες θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω τι είδος είναι..

manos3
29-05-16, 11:58
Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη... Είναι caridina απότε θεωρητικά μπαίνουν με τις red cherry που έχω. Σε ότι αφορά τις συνθήκες που απαιτούν θα αρκεστώ στο λόγο των παιδιών στο κατάστημα.

manos3
01-06-16, 20:56
Καλώς τα δέχτηκα?
7981879819

manos3
02-06-16, 08:08
Χθες για πρώτη φορά είδα μία από τις red cherry με αβγά, λογικά θα τα βγάλει τις επόμενες μέρες. Πέρα από την κάλυψη του φίλτρου με κάποιο τούλι ή πανάκι, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω για τα μικρά?

Στο ενυδρείο μαζί με τις red cherry θα προστεθούν, τις περιμένω το απόγευμα για την ακρίβεια, 4 blue shrimp caridina sp. και 3 amano, που έχω παραγγείλει. Υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψουν τα μικρά του ενός είδους από τις άλλες?

revolution1925
02-06-16, 08:36
Όχι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα τα μικρά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό...
Όσο για τις μπλε τώρα επειδή μου άρεσαν και μένα βρήκα αυτό για τις συνθήκες που ζουν ρίξε μια ματιά αν θες..!
http://www.aquaeden.co.uk/royal_blue_shrimp.html

Αντε με το καλό τα μικρά..!

manos3
02-06-16, 08:48
Ωραία, ευχαριστώ. Οι συνθήκες νερού που γράφουν στο προφίλ ταιριάζουν με αυτά που μου είπαν τα παιδιά στο κατάστημα. Βέβαια εκείνοι μου είπα οτι έχουν δει και γέννες ενώ στο link γράφει οτι είναι δύσκολο αλλά θα το δω στην πράξη αυτό. Σήμερα τις περιμένω, ελπίζω να άντεξαν 2 μέρες ταξίδι, αν και με τη ζέστη που έχει το φοβάμαι λίγο.

manos3
07-06-16, 20:50
Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου
79937

odin79
07-06-16, 21:28
πολυ ομορφες!!!αυτες ειναι οι blue rili?

manos3
07-06-16, 22:16
Ευχαριστώ. Οι μπλε πρέπει να είναι αυτές (http://www.aquaeden.co.uk/royal_blue_shrimp.html).

manos3
23-06-16, 08:06
Χάζευα χθες το ενυδρείο την ώρα που έτρωγαν και να σου δύο γαριδάκια 5mm περίπου... Κοιτάζω λίγο καλύτερα και βλέπω κάτι μικροσκοπικά "σκουπιδάκια" να κολυμπάνε σαν τρελά. Μάλλον γέννησαν οι red cherry. Περιμένω και τις μπλε τώρα αφού έδώ και λίγο καιρό μία είναι με αυγά.

80179 80180

Με βάση τις παραπάνω φωτογραφίες μπορεί να καταλάβει κανείς τί είναι αυτό το κάψιμο στο java fern και που μπορεί να οφείλεται? Να πω εδώ οτι από λιπάσματα βάζω το γενικό seachem flourish, κάλιο με seachem potassium και μικρές ποσότητες excel. Ταίζω αρκετά για να ανεβάσω τα νιτρικά και η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει τους 25,4 oC.

manos3
07-07-16, 14:01
Πήρα δύο φυτάκια της tropica χθες, ένα staurogyne porto velho mini και ένα bucephalandra spec wavy green. Ωραία φυτά και τα 2, σε καλή κατάσταση παρόλη τη ζέστη και τη διήμερη μεταφορά.
80538

Φύτεψα το staurogyne αλλά δε μου μοιάζει με αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες στο internet :(...
8053980540

Το έχει βάλει κανείς, μοιάζει με αυτό που έχω εγώ στη συσκευασία?

sarpijk
07-07-16, 14:19
Με γειά! Εφόσον τα φυτά είναι συσκευασμένα της tropica με ονομασίες δεν έχει γίνει λάθος. Απλά είναι μεγαλωμένο εκτός νερού.

manos3
07-07-16, 14:24
Ευχαριστώ. Μου έκανε εντύπωση οτι ενώ είναι της tropica δεν έχει το έντονο πράσινο χρώμα που έβλεπα σε άλλες φωτογραφίες.

manos3
21-07-16, 20:24
Μαζικός θάνατος γαρίδων... 24 red cherry (1 μεγάλη οι υπόλοιπες από γέννα), 1 blue shrimp και 1 amano. Ελπίζω να σταματήσει εδώ.

sarpijk
21-07-16, 20:38
Πολυ κρίμα! Που το αποδιδεις? Έπεσε κάτι μέσα ενδεχομένως?

manos3
21-07-16, 20:47
Έλα ντε, που να το αποδώσω... Χθες έβγαλα τη ρίζα και έδεσα ένα φυτό πάνω, έβγαλα και το πλέξι που έχω στην πλάτη, συμπλήρωσα moss και το ξαναέβαλα. Και τα δύο φυτά αγορά από tropica. Αλλαγή νερού είχα κάνει την Κυριακή όπως κάθε φορά, χθες έριξα κάλιο και ελάχιστο excel όπως συνηθίζω...

Όπως καταλαβαίνεις άλλαξα πολλά. Το μόνο που αποκλείω είναι η θερμοκρασία (δουλεύει stc), η τροφή και το να έπεσε κάτι μέσα.

G_AQUA
22-07-16, 09:29
Τις αλλαγές που λες ότι έκανες, τις έκανες πριν τις απώλειες;

ChocolatePuma
22-07-16, 09:31
Απολύμανες τα φυτά πριν τα βάλεις? Ή έστω τα έπλυνες?

Μου έχει συμβεί το ίδιο με γαρίδες αμανο και red cherry οι οποίες πέθαναν μέσα σε λίγη ωρα, μετά την εισαγωγή φυτού το οποίο δεν "απολύμανα"

manos3
22-07-16, 11:21
Τετάρτη απόγευμα πρόσθεσα δύο φυτά, μέχρι αργά το βράδυ δεν είχα δει κάτι περίεργο, Πέμπτη απόγευμα που άνοιξαν τα φώτα είδα ψόφιες τις γαρίδες. Σήμερα το πρωί ευτυχώς δεν είχα καμία απώλεια.

Είχα προσθέσει 2 φυτά, το ένα ήταν fontinalis antipyretica οποία ήταν σε σφραγισμένο κυπελλάκι (φωτό) και η άλλη bucephalandra. Την fontinalis την ξέπλυνα καλά γιατί ήταν σε ένα περίεργο υγρό, την bucephalandra δυστυχώς όχι.

Υγ. φωτογραφία με την fontinalis antipyretica που αγόρασα 6,89 €. Με έπιασε νευρικό γέλιο όταν είδα την ποσότητα.

80740

manos3
22-07-16, 20:34
Άλλη μια μπλε και 2 red cherry ψόφιες σήμερα το απόγευμα. Φοβάμαι οτι από απερισκεψία κατέστρεψα το ενυδρείο μου.

Έκανα μία αλλαγή νερού 40% και βλέπουμε...

sarpijk
22-07-16, 21:33
Χτες μετά τους θανάτους έκανες αλλαγή? Πιστεύω κάτι έπεσε μέσα ή είχες στα χέρια.

Όσο για τη fontinalis επειδή έχω πάρει γλαστρακι 1 2 grow της tropica πάντα είχε μεσα αρκετη ποσοτητα. Μπορείς να δεις και σε φωτο πόσο έχει μέσα κανονικά. Κακώς την αγορασες κάποιος μάλλον δανείστηκε λιγάκι.

manos3
22-07-16, 22:04
Δεν έκανα αλλαγή χθες. Βλακεία βέβαια γιατί τώρα που έκανα βλέπω τις γαρίδες και έχουν πάρει τα πάνω τους, πριν ήταν σαν ζαλισμενες.

Το κυπελάκι είχε 7 ή 8 κλωναράκια και ήταν σφραγισμένο, αεροστεγός θα έλεγα.

G_AQUA
22-07-16, 22:44
Δεν είναι εύκολο να σου πούμε τι έγινε. Είτε με τα φυτά μεταφέρθηκε κάτι "κακό", είτε έπεσε κάτι μέσα, είτε με τις αλλαγές που έκανες στο ενυδρείο για κάποιο λόγο σηκώθηκαν νιτρικά ή αμμωνία και τις θέρισε...
Εγώ πιο πολύ κλείνω προς το τελευταίο αλλά το λέω καθαρά εμπειρικά .Έκανες μετρήσεις μετά τους θανάτους;
Τις αλλαγές νερού να τις συνεχίσεις καθημερινά για 3-4 μέρες ακόμα.

manos3
22-07-16, 22:58
Το να έπεσε κάτι μέσα το αποκλείω γιατί το ενυδρείο έχει καπάκι. Αν μπήκε κάτι, το μετέφερα εγώ με τα χέρια ή υπήρχε στα φυτά.

Χθες, μετά που τις έβγαλα, μέτρησα αμμωνία και ήταν 0. Νιτρικά δε μέτρησα αλλά γενικά δεν ταίζω πολύ για να πω οτι ανέβηκαν απότομα.

Αλλαγές νερού εννοείται θα συνεχίσω να κάνω και αύριο, και την Κυριακή που θα έκανα κανονικά.

G_AQUA
23-07-16, 10:18
Μετρήσεις κάνουμε πάντα αμέσως μόλις έχουμε ξαφνικές απώλειες, ειδικά αν είναι μαζικές. Οπως κάνουμε και συνεχόμενες αλλαγές νερού.
Για να χαθούν οι γαρίδες είτε κάναμε απότομη αλλαγή σε λάθος θερμοκρασίες ή παραμέτρους, είτε έπεσε μέσα κάτι χημικό, μεταφέρθηκε/αναπτύχθηκε κάποιο βακτήριο ή για κάποιο λόγο αυξήθηκαν απότομα αμμωνίες κλπ.
Αν οι απώλειες σταμάτησαν σημαίνει πως ότι τις προκάλεσε μάλλον υποχωρεί ή έφυγε αλλά κοίτα να κρατάς την θερμοκρασία σου σταθερή και να είσαι σε επιφυλακή γιατί μπορεί απλά να κάνει κύκλο και να ξαναεμφανιστεί.

ChocolatePuma
23-07-16, 10:23
Αν κάτι έπεσε στο ενυδρείο, τότε οι μετρήσεις μπορεί να μην δείξουν απολύτως τπτ
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα

Για το συμβάν, συνεχίζω να πιστευω πως την "πατησες" με το ενα από τα δύο φυτά, το οποίο μπήκε στο ενυδρειο χωρις απολύμανση

manos3
23-07-16, 11:46
Από ότι βλέπω δεν έχω νέα απώλεια σήμερα. Θα κάνω μεγάλες αλλαγές νερού το απόγευμα και αύριο και ελπίζω να μην έχω άλλα δυσάρεστα.

odin79
23-07-16, 16:19
πολλοι εχουν χασει γαριδες μετα απο ψεκασμο η Αρτεμις ας πουμε ψεκασε τους μεντεσεδες με κατι δεν θυμαμαι τι και εχασε πολλες γαριδες ο nicpapa εβαλε αμπουλα στον σκυλο του επλυνε τα χερια του τα εβαλε στο ενυδρειο και εχασε γαριδες.μηπως εγινε τιποτα τετοιο?

manos3
23-07-16, 16:59
Όχι, όχι, δεν έγινε κάτι τέτοιο. Έχω δώσει ειδικές οδηγίες στο σπίτι ;). Το καλό είναι οτι μετά από τις αλλαγές νερού φαίνεται οτι όλα πάνε καλά.

manos3
04-08-16, 08:12
Πριν λίγες μέρες είδα τον κυριούλη που φαίνεται στην φωτογραφία. Μάλλον ήρθε λαθραία με την τελευταία αγορά φυτών. Μπορείτε να καταλάβετε τί είδος είναι?

80997

sarpijk
04-08-16, 08:28
Eβαλες φυτα που δεν ηταν συσκευασμενα? Χρυσοψαρακι μου κανει.

manos3
04-08-16, 08:47
Έβαλα φυτά από tropica, η fontinalis antipyretica ήταν συσκευασμένη η bucephalandra όχι, και μετέφερα ένα echinodorus bleheri από το χρυσοψαράδικο... Λες αυτό να μου έκανε τη "ζημιά"?

Η πλάκα είναι οτι έχω τα χρυσόψαρα ένα χρόνο και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα σχετικό. Ούτε κυνήγι για ζευγάρωμα, ούτε αυγά, τίποτα. Διάβαζα άλλα θέματα και έλεγα τα δικά μου δεν ασχολούνται με το σπορ… Μακάρι να είναι χρυσοψαράκι :).

Τάκης
14-08-16, 17:49
και εμένα για χρυσόψαρο μου φαίνεται,
και αφού έφερες φυτά από χρυσοψαράδικο είναι το πιθανότερο :)

manos3
14-08-16, 17:55
Ναι, χρυσόψαρο είναι. Μεγάλωσε λίγο και μέσα στην εβδομάδα θα στήσω επιχείρηση να το πιάσω και να το μεταφέρω.

Τάκης
14-08-16, 18:00
αστο λίγο να μεγαλώσει, αν χωράει σε στόμα μπορεί να το αρπάξει κανένα άλλο

manos3
14-08-16, 18:16
Γρήγορα μεγαλώνει, βλέπω να αρχίσει να μου τρώει τις γαρίδες... Περίεργο χρώμα έχει πάντως, γκρι-καφέ.

81151

Τάκης
14-08-16, 18:24
Μπορεί να τσιμπήσει και γόνο γαρίδας.
τα χρυσόψαρα όταν γεννιούνται δεν έχουν το χρώμα που ξέρουμε , το αποκτούν αργότερα

Artemisia
14-08-16, 21:24
Και τα δικά μου τα μικρούλια χρυσοψαράκια είναι κατάμαυρα :D

manos3
14-08-16, 21:27
τα χρυσόψαρα όταν γεννιούνται δεν έχουν το χρώμα που ξέρουμε , το αποκτούν αργότερα

Και τα δικά μου τα μικρούλια χρυσοψαράκια είναι κατάμαυρα :D

Έχω περιέργεια να δώ τί θα γίνει όταν μεγαλώσει.

Artemisia
14-08-16, 21:53
Θα φανεί πολύ σύντομα . Αλλά και πάλι αλλάζει το χρώμα .

manos3
23-08-16, 07:29
Τις επόμενες μέρες περιμένω κάποια κλαδέματα από φίλο συγχομπίστα και θα ήθελα να κάνω μία τυπική απολύμανση για να μην έχω κάποιο πρόβλημα με τις γαρίδες. Ο φίλος είναι πολύ τυπικός, το ενυδρείο του προσεγμένο και έχω βάλει φυτά του στο παρελθόν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, αλλά μετά το πρόσφατο πάθημα με αγορά φυτών από κατάστημα δεν το ξαναρισκάρω. Όποιος καεί με το χυλό…

Έχω καθαρίσει παλιότερα δικές μου ανούμπιες σε διάλυμα χλωρίνης αλλά δεν ξέρω αν σηκώνουν τη διαδικασία τα φυτά που θα πάρω. Περιμένω moss, vallisneria και ένα φυτό επιφανείας. Να δοκιμάσω με χλωρίνη ή να πάω σε υπερμαγγανικό κάλιο?

stav
23-08-16, 15:37
Να δοκιμάσω με χλωρίνη ή να πάω σε υπερμαγγανικό κάλιο?

Υπερμαγγανικο καλιο.;)

manos3
12-09-16, 08:42
Έρχεται χειμώνας και ετοιμάζω σιγά σιγά τη θέρμανση για το γαριδάδικο. Αγόρασα ένα θερμαντήρα της Dolphin στα 50w ο οποίος θα ελέγχεται από τον stc 1000.

81654

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
12-09-16, 08:47
Esha2000 για τα φυτα

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

manos3
12-09-16, 08:56
Καλημέρα Κώστα, esha2000 στα φυτά για ποιο λόγο?

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
12-09-16, 09:32
Καλημέρα Κώστα, esha2000 στα φυτά για ποιο λόγο?

Για απολύμανση.

Τάκης
12-09-16, 09:47
Φοβάμαι πως με esha 2000 θα πρέπει να βάλεις τεράστια δόση, και να το κάνεις αυτό για 2-3 ημέρες

manos3
12-09-16, 09:48
Απολύμανση έκανα με υπερμαγγανικό κάλιο το οποίο μάλιστα το βρήκα αρκετά εύκολα σε φαρμακείο. Αφού βρήκα και ήταν φτηνό πήρα αρκετές δόσεις οπότε θα έχω για καιρό :).

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
12-09-16, 10:08
Φοβάμαι πως με esha 2000 θα πρέπει να βάλεις τεράστια δόση, και να το κάνεις αυτό για 2-3 ημέρες

Αν το κάνεις σε ενυδρείο 120 λίτρων θες συνολικά 60 σταγόνες σε 3 μέρες, με το μπουκαλάκι βγάζεις 7 φορές το συγκεκριμένο ενυδρείο. Για φυτά όμως που θα τα έχεις στο τάπερ θες 3 σταγόνες για 3 μέρες. Το esha2000 πολύς κόσμος έχω διαβάσει το χρησιμοποιεί μία φορά το χρόνο στο ενυδρείο για γενική απολύμανση και πρόληψη και το κάνω κι εγώ τα 2 τελευταία χρόνια, είναι βιοδιασπώμενο και δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή νερού ή ο άνθρακας. Αφού ο φίλος όμως βρήκε υπερμαγγανικό κάλιο είναι οκ, απλά πρότεινα το esha2000 γιατί πέραν από πολυφάρμακο είναι και απολυμαντικό φυτών και ψαριών.

manos3
12-09-16, 10:15
Καλά έκανες και το έγραψες Κώστα γιατί δεν ήξερα για αυτή τη χρήση, θα προγραμματίσω να το βάλω σε επόμενη αγορά.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
12-09-16, 11:12
Δύο φορές που έβαλα στη γεννήστρα αβγά από γατόψαρα φούκιασαν, την τρίτη που έβαλα το esha2000 δεν φούκιασε ούτε 1! Καλό είναι επίσης και για την προσαρμογή ψαριών, γενικά όπως σου είπα είναι πολυφάρμακο, καλό είναι να υπάρχει στο ράφι για παν ενδεχόμενο, ούτε 4 ευρώ δεν είναι η τιμή του.

manos3
28-09-16, 09:38
Νέα τροφή στις γαριδούλες για να εμπλουτιστεί η διατροφή τους :).
81951

manos3
09-10-16, 10:13
Photo update μετά από αρκετές αλλαγές που έχουν γίνει στο ενυδρείο.

82179 82180 82181

Βγήκαν κάποια φυτά που δεν μου άρεσαν και μπήκε staurogyne repens, bucephalandra cf. motleyana 'Melawi', ένα φυτό anubias (μάλλον hastifolia), και μια moss που μου έστειλε φίλος αλλά δεν γνωρίζω τι είδος είναι, αναπτύσσεται κατακόρυφα και την έδεσα στην πέτρα αριστερά μπροστά. Επίσης έγινε μία δοκιμή με java moss την οποία έδεσα σε ξύλα στην πλάτη του ενυδρείου και τώρα που άρχισε να φουντώνει μπορώ να πω οτι μου αρέσει αρκετά.

Παρατηρώ κάποιες τρύπες σε φυτά (πχ microsorum pteropus mini, bucephalandra) οι οποίες δεν ξέρω από τι είναι. Το ενυδρείο είναι low tech και από λιπάσματα βάζω seachem flourish, seachem potassium και λίγο seachem excel, ενώ νιτρικά έχω 10-15 την ημέρα της αλλαγής. Αν γνωρίζει κάποιος πιο έμπειρος τί μπορεί να φταίει για να το διορθώσω, είμαι ανοικτός σε προτάσεις :).

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
09-10-16, 10:47
Το καλιο της seachem ειναι πολυ αραιο και μαλον εχεις ελλειψη. Δοκιμασε ν αυξησεις τη δοση αφου δεν υπαρχει φοβος για αλγη απο καλιο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

manos3
09-10-16, 11:05
Για έλλειψη καλίου το νόμιζα και εγώ και είχα αυξήσει το potassium αλλά δεν είδα κάποια σοβαρή βελτίωση.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
09-10-16, 11:42
Για ποσο αυξηση μιλας και για ποσο χρονο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

manos3
09-10-16, 11:51
Το ενυδρείο έχει χωρητικότητα λίγο μικρότερη από 40 λίτρα και έριχνα 0,5ml potassium 3 φορές την εβδομάδα. Εδώ και 2 εβδομάδες το άλλαξα σε 0,5ml potassium 4 φορές την εβδομάδα. Ίσως να είναι μικρή αύξηση ή να είναι νωρίς ακόμα για να δω διαφορά.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
09-10-16, 14:06
Πράγματι είναι πολύ μικρή, σύμφωνα με τη seachem για να πιάσεις τουλάχιστον 10ppm στα 40 λίτρα, θες 8,8ml την εβδομάδα, αντιθέτως εσύ ρίχνεις μόνο 2.


http://i.imgur.com/JnvYHw1l.png

manos3
09-10-16, 14:20
Δεν το ήξερα αυτό... θα κοιτάξω να διορθώσω την ποσότητα που ρίχνω.

manos3
17-10-16, 21:47
Να κάνω μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί... το fluval stratum τι χρώμα είναι, μαύρο ή καφέ; Έχω δει φωτογραφίες που φαίνεται διαφορετικά και δε μπορώ να βγάλω άκρη :confused:.

manos3
03-11-16, 15:07
Έχουν ανακατευτεί τα υλικά του βυθού (seachem flourite dark και μαύρο χαλίκι quartz 1-3mm), περιμένω και κάποια φυτά και μάλλον θα αδειάσω το ενυδρείο για να το στήσω από την αρχή. Δεν ξέρω πώς να το κάνω όμως...

Σκέφτομαι να αδειάσω τα πάντα και να βάλω το καινούργιο χαλίκι (έχω ποσότητα που θα με καλύψει στο ύψος που θέλω). Υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα οι red cherry αφού θα είναι άστρωτος ο βυθός?

Τάκης
03-11-16, 15:34
Γιατί να το κάνεις βρε Μάνο ;
Αισθητικά δεν σου αρέσει ;
Αλλιώς θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα
Και οι γαρίδες μπορεί να την ακούσουν λίγο,
εκτός και αν κρατήσεις λίγο βυθό και τον βάλεις από πάνω, μπόλι δηλαδή

manos3
03-11-16, 15:38
Έχει πολυανακατευτεί η κατάσταση, είναι ένα μαυρο-καφέ πράγμα και δε μου αρέσει. Έχει παλιώσει βέβαια και τα φυτά πάνε μια χαρά, αλλά οπτικά...

Πιθανότατα να κάνω αυτό που έγραψες, να βγάλω τα παλιά υλικά, να διαλέξω όσο χαλίκι μπορώ (άντε να το ξεχωρίσεις τώρα...) και να συμπληρώσω νέο.

tsoui
04-11-16, 00:44
Οταν αλλαξα το υποστρωμα παντως εχασα αρκετες παρολο που ταιζα υπερβολικα για να ειμαι πιο σιγουρος,τις απωλειες δε νομιζω να τις γλυτωσεις

manos3
04-11-16, 14:08
Αν το προχωρήσω τελικά σκέφτομαι να κάνω τα παρακάτω:

- εξαγωγή φυτών-πετρών-ξύλων σε πλαστικό δοχείο με νερό του ενυδρείου
- ψάρεμα των γαρίδων με απόχη και εισαγωγή στο δοχείο
- τοποθέτηση του φίλτρου στο δοχείο
- εξαγωγή του υπόλοιπου νερού
- διαλογή του χαλικιού και συμπλήρωμα με νέο
- φύτεμα
- εισαγωγή του νερού στο ενυδρείο
- εισαγωγή γαρίδων

... και ελπίζω να πάνε καλά :).

manos3
13-11-16, 10:23
Αναβάθμιση φωτισμού για να υποστηρίξει δυσκολότερα φυτά. Στα 12 watt (820 lumen) που υπήρχαν προστέθηκε ένας προβολέας 10 watt (1050 lumen), οπότε έχω 22 watt σε κάτι λιγότερο από 40 lit. Το αποτέλεσμα είναι άμεσα εμφανές αφού άρχισε να κοκκινίζει μία ludwigia repens rubin που έχω αλλά τα φυτά θέλουν τακτοποίηση ξανά γιατί έχει αρχίσει να επικρατεί ένα χάος :).

830858308683087

Τάκης
15-11-16, 13:13
Μάνο δεν θα τα προλαβαίνεις τώρα :)

manos3
15-11-16, 13:56
Το ελπίζω, γι' αυτό το έκανα :D. Μια χαρά τα πήγαιναν όπως ήταν, με βάση τις απαιτήσεις και γνώσεις που έχω, αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό.

manos3
20-11-16, 20:08
Έγινε επιτέλους το νέο στήσιμο στο ενυδρείο :). Πριν ξεκινήσω με τις αλλαγές θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Αρτεμησία για τη βοήθεια και στους Μιχάλη ( mixalis1708 ), έστω και καθυστερημένα, και Γιώργο ( G_AQUA ) για τα φυτά.

Έγινε πλήρες άδειασμα, αλλαγή χαλικιού και στήσιμο από την αρχή με αρκετά παλιά και νέα φυτά. Το νέο στήσιμο είναι πιο οργανωμένο, τακτοποιημένο και με φυτά που θα δώσουν χρώματα. Προστέθηκαν είδη bucephalandra, staurogyne repens, alternanthera mini, lobelia cardinalis mini, hydrocotyle tripartita, fissidens και riccardia chamedryfolia ενώ έχουν μπει και rotala rotundifolia, ceratopteris και didiplis diandra τα οποία είναι πίσω και αριστερά (τα κρύβει το ξύλο) και δεν φαίνονται. Λογικά θα φουντώσουν, θα πάρουν ύψος και όγκο και θα γεμίσει το ενυδρείο.

832088320983210832118321283213

Με τα περισσεύματα έστησα ένα mini ενυδρείο να δω πως θα πάει και αυτό...
832148321583216

Artemisia
21-11-16, 15:44
Nα είσαι καλά Μάνο μου :D:D Να το χαρείς !! :D
Δεν έκανα τίποτα καλέ μου :D

G_AQUA
21-11-16, 21:19
Μάνο, καλή (νέα:D) αρχή! Αντε να το δούμε να φουντώνει!!!
Την lobelia θα σου έλεγα να την βάλεις λίγο πιο πίσω (μαζί με τα υπόλοιπα χαμηλόφυτα) και να αφήσεις όλο το χώρο εκεί μπροστά να σου τον καλύψει η tripartita...

manos3
21-11-16, 21:58
Ευχαριστώ Γιώργο, βοήθησες πολύ σε αυτή τη νέα αρχή :).
Η lobelia έχεις δίκιο, μάλλον πρέπει να πάει αλλού, και εμένα μου φαίνεται λίγο "ξεκάρφωτη" εκεί που είναι.
Λες να αφήσω όλο το χώρο μπροστά για την tripartita, ε? Εγώ στήνοντας είχα στο μυαλό μου να την αφήσω να απλώσει και να καταλάβει όλο το χώρο που είναι άδειος εκεί...
Να πιάσουν τα φυτά, να φουντώσουν και θα βρουν τις θέσεις τους σιγά σιγά.

manos3
25-11-16, 12:03
Κάποιες καλύτερες φωτογραφίες για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης για το μέλλον :).
83297832988329983300

stanisalus18
25-11-16, 19:12
Όμορφο φαίνεται, θα γίνει ακόμα πιο όμορφο στο μέλλον. Ωραίος ;)

manos3
25-11-16, 19:32
Να ˊσαι καλά Γιάννη.
Από όσα φυτά έβαλα, μόνο η didiplis diandra φαίνεται να μην πηγαίνει καλά. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια και μπορεί να θέλει χρόνο, ίσως από την άλλη να είναι και το πιο δύσκολο φυτό που έχω από πλευράς απαιτήσεων.

Artemisia
01-12-16, 18:22
Ωραίο Μάνο , να το χαρείς :D ζωάρα τα γαριδόνια ;)

manos3
29-12-16, 00:06
Photo update. Πάμε καλά :)!

Τάκης
29-12-16, 00:16
Μόνο καλά ;
Τέλεια πάει Μάνο,
Μπράβο :)

manos3
29-12-16, 00:21
Ε, είχα καλή βοήθεια.

Artemisia
29-12-16, 10:57
Πολύ όμορφο Μάνο !!! :smt041Βλέπω bucephalandra με χρώμα ???? Ζήλεψα.... :D

manos3
29-12-16, 11:50
Αρτεμησία, ξέρεις... κρίμα που δεν έχω τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπτύσσονται γρηγορότερα οι buce. Πετάνε κανένα φυλλαράκι που και που...

G_AQUA
29-12-16, 13:50
Μπράβο βρε Μάνο! Όσο φουντώνει γίνεται άλλο πράγμα! Οταν η tripartita θα σου καλύψει όλο το μπροστινό μέρος, θα δέσει ακόμα καλύτερα το όλο σκηνικό.

Το άλλο το μικρούλι ενυδρείο με τα περισσεύματα απο τα φυτά που είχες στις προηγούμενες φωτό πως πάει; Το τρέχεις κι αυτό ακόμα;

manos3
29-12-16, 14:09
Ευχαριστώ Γιώργο.
Τρέχω και το μικρό αλλά χθες παρατήρησα οτι έχουν βγει κάτι μικρά λευκά σαν σκουλίκια και πρέπει να δω τί θα κάνω...

G_AQUA
29-12-16, 15:29
Τι είδους σκουλήκια; Υποθέτω δεν είναι πλανάρια γιατί αυτά δεν είναι άσπρα. Ασπρά και μικρά (και πολύ λεπτά) είναι μάλλον νηματοσκώληκες. Στο χαλίκι τα βλέπεις, στα τζάμια ή κολυμπάνε και στο νερό;

manos3
07-01-17, 22:10
Το κοπαδάκι μου την ώρα του φαγητού.

8388983890

Δυστυχώς εμφανίστηκαν νηματοσκώληκες και στο γαριδάδικο και δε βλέπω να αποφεύγω το panacur :confused:.

Artemisia
07-01-17, 23:08
Πολύ όμορφο Μάνο, ζούγκλα !!! :D:D

manos3
07-01-17, 23:29
Ευχαριστώ Αρτεμησία :):):).

Τάκης
08-01-17, 08:39
Ωραία η ζούγκλα σου Μάνο :)
Αν δεν έχεις σαλιγκάρια Zebra μέσα βάλε Panacur να ησυχάσεις

manos3
08-01-17, 09:38
Καλημέρα Τάκη, τα μόνα σαλιγκάρια που έχω είναι melanoides tuberculata (mts) και ramshorn οπότε θα κοιτάξω να βάλω panacur όπως λες.

manos3
03-02-17, 08:23
Φούντωσε ο κήπος και θα πρέπει να κλαδέψω. Τεράστια αλλαγή σε σχέση με το post 111 (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=982723&postcount=111) και τις φωτογραφίες από την τότε κατάσταση :D.

844188441984420

Κάπου στην πορεία χάθηκαν και οι νηματοσκώληκες όπως είχε προβλέψει ο Γιώργος (G_AQUA), όλα καλά

Τάκης
03-02-17, 08:57
Ζουγκλάρα :)
Μπράβο βρε Μανο

manos3
03-02-17, 09:07
Μόνο του πάει Τάκη, κάνω μια ψευτολίπανση, αλλαγές με νερό βρύσης και αυτό είναι όλο. Το φως κάνει θαύματα!

stanisalus18
03-02-17, 10:26
Πανεμορφο εγινε, μπραβο :smt041

manos3
03-02-17, 10:42
Ευχαριστώ Γιάννη. Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις λένε και ευτυχώς το forum έχει καλούς δασκάλους.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα ενυδρεία, δεν ψάχνω κάτι εξειδικευμένο ή απαιτητικό αλλά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από ότι περίμενα.

manos3
02-03-17, 17:43
Μπορώ να βάλω κάποιο κοπαδάκι μικρόψαρα με τις red cherry? Το ενυδρείο είναι λίγο μικρότερο από 35 lit, με νερό βρύσης και θα προτιμούσα να μην έχω πολλές γέννες και ανεξέλεγκτη αύξηση πληθυσμού.

Artemisia
02-03-17, 18:50
Καλησπέρα Μάνο :D
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-pygmaeus/
http://www.seriouslyfish.com/species/iriatherina-werneri/
και boraras sp.

Τάκης
02-03-17, 18:50
Μάνο, αστο καλύτερα,
και σε τόσο μικρό ενυδρείο δεν έχεις επιλογές.
Να σου πως να βάλεις 2-3 συννεφάκια,
μετά θα δεις τα νιτρικά να εκτοξεύονται

manos3
02-03-17, 19:11
Συννεφάκια σκεφτόμουν και εγώ αλλά μου αρέσει και η πρώτη πρόταση της Αρτεμησίας. Είναι απαγορευτικό λες Τάκη?

Να δώσω και μια πρόγευση του επόμενου :D...
84827

Artemisia
02-03-17, 19:20
Μάνο, εγω σε 40 λίτρα εχω 8 corydoras pygmaeus και 30 cbs :D Νιτρικά 0 αλλιώς οι γαρίδες θα με χαιρετούσαν .
Το ενυδρείο είναι εντάξει γι αυτα τα είδη , γιατι το μήκος του είναι σίγουρα πάνω απο 6 φορες του τελικού μεθέγους των ψαριών αυτών . :grin:

Τάκης
02-03-17, 19:40
Τα pygmaeus δεν θέλουν νερό βρύσης όμως, θέλει επεξεργασία το νερό τους.
Τα Iriatherina και τα Boraras μπορείς να τα βάλεις σε νερό βρύσης.
Βάλε 3-4 Iriather;ina, όχι πάνω από 5.
Πόσα νιτρικά έχεις τώρα ;

manos3
02-03-17, 19:53
Μέτρησα τώρα και με αλλαγή 25% την Κυριακή έχω ΝΟ3 λιγότερο από 10. Δεν έχω νιτρικά, ποτέ δεν είχα, τα καταναλώνουν όλα τα φυτά.

Τάκης
02-03-17, 19:56
ε βαλε Iriatherina για να βαζεις νερό βρυσης

johnpecn`
02-03-17, 21:07
Τα boraras θελουν μαλακο οξινο νερο, αναλογα και ποια brigitae η merah 7ph μαξιμουμ με σκληροτητες 4-5

manos3
02-03-17, 21:39
Μάλλον τα ξεχνάω τα ψαράκια.

Θα βάλω ένα από τα χρυσόψαρα μέσα να γίνει το φυτεμένο κρανίου τόπος :D.

Τάκης
02-03-17, 21:44
Βυθισε όλο το ενυδρείο μέσα στο χρυσοψαράδικο και τοτε να δεις τι θα γίνει :D:D

manos3
28-08-17, 14:51
Το ενυδρείο κλείνει, "Ένα απλό φυτεμένο" τέλος.