PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταξιδι στα Ιωαννινα


tsantos
30-04-16, 03:55
Πριν λιγες μερες πηγαμε με την γυναικα μου και τη μικρη μας στα Γιαννενα και στην πανεμορφη λιμνη Παμβωτιδα.Κλεισαμε ξενοδοχειο 6χλμ εξω απ την πολη στην περιοχη Αμφιθεα,με θεα τη λιμνη και το νησακι της Κυρα Φροσυνης.Χρονο πολυ δυστηχως δεν ειχα για εξερευνηση γιατι ειχαμε παει για δουλεια αλλα κατι καταφερα,ευτυχως εχω συμμαχο τη μικρη μου που θελει να την πηγαινω συνεχεια στη φυση :grin:
Μαγευτικος προορισμος,γεματος πλατανια,δασοι απο κωνοφορα και βαλτους.
Η λιμνη ειναι δυστηχως αρκετα βρωμικη και με πολλα νεκρα ψαρια :( πολυ κριμα!!!
Βρηκα 2 πολυ μεγαλα κελυφη σαλιγκαριων μεσα στο νερο αλλα πουθενα ομοια ζωντανα!θα ανεβασω απο αυτα φωτο το απογευμα,αρκετα physa σαλιγκαρια,ψαρια κυπρινοειδη που δεν τα γνωριζω,βατραχια,φιδια και πολλα ειδη πουλιων.Φυτα εκτος απο βουρλα,ενα ειδος μεντα ή δυοσμος και ενα ειδος μικρο νουφαρο απ το οποιο πηρα και 2-3 ριζες δεν βρηκα.Σιγουρα θα ξαναπαω καποια στιγμη και ελπιζω να εχω ποιο πολυ χρονο για βολτες και ψαξιμο!

kgf12345
30-04-16, 06:11
ωραιες οι φωτο και ωραιο μερος.μπραβο για τη βολτα.
κριμα για τα ψαρια,ποιος ξερει τι φταιει.
πολυ αλγη βλεπω,φυτοφαρμακα ισως?:(
σκοπευω να παω κιεγω φετος το καλοκαιρι διακοπες προς εκεινα τα μερη(ηπειρο). τα βαρεθηκα τα νησια:D

Κλεόβουλος
30-04-16, 08:05
Ευχαριστούμε Άλεξ για τη βόλτα :)
Μια πανέμορφη λίμνη που μαθηματικά οδηγείται στη νέκρωση αν δεν (που δεν) παρθούν μέτρα. Ενδεικτικά http://www.ecoioannina.gr/category/%CF%80%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CF%8E%CF%84%CE%B9%CE%B4%C E%B1/

tsantos
30-04-16, 17:26
ωραιες οι φωτο και ωραιο μερος.μπραβο για τη βολτα.
κριμα για τα ψαρια,ποιος ξερει τι φταιει.
πολυ αλγη βλεπω,φυτοφαρμακα ισως?:(
σκοπευω να παω κιεγω φετος το καλοκαιρι διακοπες προς εκεινα τα μερη(ηπειρο). τα βαρεθηκα τα νησια:D
Να πας,ειναι φοβερη η Ηπειρος και δροσερη το καλοκαιρι ;)
Κλεο αστα φιλε πολυ στεναχωρηθηκα με αυτα που εβλεπα!απ τη μια χαζεψα με το τοπιο και απ την αλλη μου πονεσε η ψυχη!

Artemisia
30-04-16, 22:50
Αλέξανδρε πολύ ωραία η βόλτα σου και οι φωτό έπαθα πλάκα με τα νούφαρα :D:D:D βάλε μια φωτό το ρίζωμα αν μπορείς να το δω .
Πολύ κρίμα για την Λίμνη :(

tsantos
01-05-16, 07:03
http://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gifhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gif και γω επαθα πλακα που τα ειδα πιασμενα σε 5 ποντους νερο!
αλλα νουφαρα που ειχα συναντησει ποιο παλια ηταν τεραστια και σε αρκετα ποιο βαθυ νερο,στη φωτο τα εχω βαλει προσωρινα στα βατραχια,λες να επιβιωσουν ετσι οπως τα εχω η πρεπει να φυτευτουν?

kgf12345
01-05-16, 07:31
θελουν φυτεμα.θα ζησουν αλλα βαλτα σε γλαστρακια με χωμα.αν μπορεις να βαλεις και βοτσαλα η αμμο πανω απτο χωμα στη γλαστρα.
χωρις φυτεμα θα σου χαλασουν.

tsantos
01-05-16, 07:47
Οταν λες χωμα?τυρφη ή κατι αλλο?

kgf12345
01-05-16, 08:53
χωμα κανονικο.απλα κοιτα να μην εχει τιποτα προσθετα και λιπασματα αφου θα μπει σε ενυδρειο.θελει λιγο προσοχη ομως μη σου ανεβασει αμμωνια.ναχεις το νου σου.

ισως και με τυρφη να πιασει αλλα δεν το εχω δοκιμασει να σου πω σιγουρα.

στα γλαστρακια μπορεις να κανεις την πατεντα του τακη και να κολλησεις βοτσαλα απεξω.
μολις πιασουν αλγη φαινονται απιστευτα.

Artemisia
01-05-16, 09:02
Αλέξανδρε Καλημέρα Χρόνια πολλά :D:D Στα βατραχάκια δεν έχεις υπόστρωμα εεε? Μπορείς να βάλεις λίγη τυρφη καθαρή (χωρίς πρόσθετα) με άμμο ενυδρειακή (ή και σκέτη άμμο ) και θα είναι μια χαρά :D:D Ρίζωμα έχουν μόνο απο ότι μπορώ να καταλάβω .... δεν έχουν κόνδυλο .

tsantos
01-05-16, 09:10
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

Artemisia
01-05-16, 09:31
Δεν έκανα και τίποτα :) να είσαι καλά Αλέξανδρε :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsantos
01-05-16, 09:40
Καλημερα Αρτεμισια και χρονια πολλα,οχι κονδυλο δεν εχει,μονο ριζα και απ οτι ειδα πεταει δρομεα και ξεκιναει νεο φυτο!κανε λιγο υπομονη και θα σου στειλω μια ριζα ;)