PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Νέου Φίλτρου περίπου 700 λίτρα


Artemisia
28-04-16, 17:44
Όπως λέει και ο τίτλος :D:D
Ο τυπος του φίλτρου θα είναι bog filter ;) σε αυτόν τον τύπο φίλτρανσης , για να έχουμε τέλεια αποτελέσματα , πρέπει το φίλτρο να είναι το 10% του συνολικού όγκου ;)
Και τώρα μάστορες του Φόρουμ χρειάζομαι ένα εργαλείο όποιος μπορεί να μου δανείσει αν θέλει και μπορεί " Ποτυροτρύπανο 2 ιντσών " αν έχει κάποιος και μπορεί να μου το δανείσει θα του το ανταποδώσω κάποια στιγμή .
Ευχαριστώ παιδιά :D:D:D
Φωτό later ;)

Τάκης
28-04-16, 18:16
Φέρτο Αθήνα να σου ανοίξω τις τρύπες, ακόμα και να στο φτιάξω και να πιούμε και καφέ :)
Εχω ποτηρότρυπανα βρε Αρτεμησία, αλλά πιο πολύ θα κοστίσουν τα ταχυδρομικά από το να πάρεις ένα σετ καινούρια
---------------------------------
Δες μήπως σε συμφέρει να παραγγείλεις
αυτά τα βλέπω πολύ φθηνά
http://www.zarkaditools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4145
αρκει να σου κάνουν οι διαστάσεις
Αποτελείτε από τα 4 ποτήρια με διάμετρο 32,38,51 & 54mm.
και ακριβά https://www.toolstore.gr/potirotrypana-potirokorwnes-c-365.html#.VyI3ozG9ESo
-------------------------------------
κεντραδόρος 10 Ευρώ https://www.toolstore.gr/kentradoros-benman-150mm-p-8168.html#.VyI9uzG9ESo
ποτηροτρυπανο 51 χιλιοστών 10 Ευρώ https://www.toolstore.gr/potirotrypano-metal-benman-p-8173.html#.VyI-JjG9ESo

Artemisia
28-04-16, 19:36
Σε ευχαριστώ για όλα Τάκη , εδω 80 ευρώ μας είπαν για ποτυροτρύπανο 2 ίντσες φ50 :confused: γι αυτό είπα κάτσε να ρωτήσω τα παιδιά ;)

alexis cosmo
28-04-16, 22:24
Αν είναι για μπετο είναι πανάκριβα.
αν είναι για πλαστικό ξύλο κτλ είναι φθηνά και περνεις όλο το σετ και τα προσαρμόζεις στην μήτρα που είναι μια και όποιο θες κουμπώνει πανω από φ16 νομίζω μέχρι 2,5 ίντσες έχω εγώ και τα πήρα 12 περίπου ευρώ. Από πρακτικέρ η leroy δεν θυμάμαι.

Artemisia
28-04-16, 22:28
Ευχαριστώ Αλέξη :D ούτε Πρακτικερ ουτε ler.... Κομοτηνή :confused: Ενταξει θα κάνω δουλεια βρήκα άκρη ;) ναι αυτο που μπαίνει στο τρυπάνι υπάρχει :D:D
Απλά κάνω τον σταυρό μου να μην υπερχειλίζει η δεξαμενή .... άντε να δούμε.

alexis cosmo
28-04-16, 22:34
βάλε βρε Άρτεμις καμιά φώτο να δούμε καμιά κατασκευή να χαρουμε:D

odin79
28-04-16, 22:54
καλη επιτυχια
Ατρεμις:):):)

Κωστας Malawi
28-04-16, 23:02
Εχω για μπετο αλλα αντε να στο στειλω ολοκληρο μπαζουκας...60αρι ειναι..θες να ρωτησω για μεταφορικα;;

Artemisia
28-04-16, 23:11
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους :D:D Θα βάλω φωτο αλλά να γίνει πρώτα κάτι χαχαχαχαχα αλλιώς τι να βάλω την δεξαμενή και το backwash :smt082:smt082
Kωστα θα σε ενημερώσω αύριο :) Θα ξέρω σίγουρα .
Το πρόβλημα μου είναι το εξης η λίμνη έχει πραγματική ροή 22000 λίτρα (κυκλοφορια/ώρα) θα με φτάσουν 2 έξοδοι 2 ιντσών ??????????

Τάκης
28-04-16, 23:21
Αρτεμησια για φτιάξε ένα πρόχειρο σχέδιο πως θα είναι το φίλτρο

stanisalus18
28-04-16, 23:21
Είναι καλά αυτά τα ποτηροτρυπανα που προτείνεις Μπομπ? Πήρα κάτι ποτηροτρυπανα σετ της Wolfcraft και το μετάνιωσα. Τα επέστρεψα την ίδια μέρα. Δεν ήταν ίσια και πηγαίναν πέρα δωδε στο τρυπάνι, δεν καθόντουσαν καλά. Είχα πάρει και άλλα πιο παλιά, κινεζικά αν θυμάμαι σωστά, ούτε αυτά μου εκατσαν τόσο καλά. Είναι φτηνά τα σετ, μονά τους να τα πάρεις κοστίζουν πολύ δυστυχώς. Δεν ξέρεις σε τι διάμετρο θα σου χρειαστούν που και που.

http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/007162/7162484/medium_20150713104953_set_potirotrypano_xylou_5_te machion.jpeg

Artemisia
28-04-16, 23:26
Θα κάνω μια προσπάθεια να κάνω ένα σχέδιο ....:smt120
Τελικά βάζω κάτι που βρήκα παρόμοιο ;)
Έτσι θα είναι η εισαγωγή του νερού με pvc 2'' απο πάνω θα μπει ανοξείδωτη σκάρα βιολογικό υλικό και μετα Ιαπωνική ψάθα 10 εκατ κάτω απο το χείλος της δεξαμενης λέμε να βάλουμε 2 σωλήνες 2" για έξοδο .... Αμφιβάλω αν θα καταλάβατε εεεε χαχαχαχαχχα λοιπόν θα βάλω φωτό αυριο :D:D:D
Φαίνεται λίγο η ροή σε αυτό το βίντεο (λέμε τώρα.... )
https://www.youtube.com/watch?v=HapphrW0hyI&feature=youtu.be
HapphrW0hyI&feature=youtu.be

Τάκης
28-04-16, 23:45
Γιάννη έχω κάτι παρόμοια από το Lidl, με το 73αρι που ανοίγω τρύπες για τα ανεμιστηράκια, το 2012 άνοιξα 2 τρύπες στη πλάκα στο μπαλκόνι για να περάσω σωλήνες για την ανακύκλωση, και έκοψε και τα σίδερα που βρήκα, αργά αλλά σταθερά , με τη θέση στο κρουστικό τη ξετρύπησα
αυτά έχω, τα κόκκινα
http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-AD9AF345-21508813/lsp/hs.xsl/product.html?id=59171099&rdeLocaleAttr=el&title=%CE%A3%CE%B5%CF%84%20%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B 7%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8D%CF%80%CE%B1%CE%BD% CE%B1%20Bi-Metal%20/%20%CE%A3%CE%B5%CF%84%20%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B7%C F%81%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8D%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE% B1%20%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CE %BF%CF%85

http://www.lidl-service.com/static/59171099/91910_mod_Z28396_HR_RO_BG_EL_CY.pdf

Artemisia
30-04-16, 19:33
Η δοκιμή έγινε σήμερα :D:D:D βάλαμε έξοδο 2,5 ιντσες και την δοκιμάσαμε όλα καλά χωρίς διαρροή :D:D
Ευχαριστώ πολύ τον φίλο μου τον Σταυρο (pavos) για την εξηπηρέτηση που μου έκανε να μου χαρίσει την δεξαμενη :D:D:D να κάνω την δουλειά μου .

v7mq8DYwq3U&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=v7mq8DYwq3U&feature=youtu.be

pavos
30-04-16, 19:53
Τίποτα βρε....όσο για τα ποτηροτρυπανα είναι φθηνά αν κ είδα ότι έγινε η δουλειά σου!!!

τωρα αντε να τη γεμίσεις βιολογικό!!!

Artemisia
30-04-16, 20:27
Σταυρο τελικά το ποτηροτρύπανο έκανε 8 ευρώ για φ68 νομίζω :rolleyes: τζάμπα :D
Ακόμα έχω πολύ δουλειά .... απλά δοκιμή κάναμε για να δούμε αν θα προλαβαίνει η έξοδος το νερό .
Τώρα τσιμέντο στην βάση , αγορά ανοξείδοτης σχάρας για να μπεί πάνω απο τις σωλήνες πριν το βιολογικό υλικο (εκεινος για το crystal bio δεν απάντησε ) οπότε θα πάρω το άλλο , που σου είχα στείλει και επειδή θέλω πολλά πολλά λεφτά :confused: θα πάρω και ελαφρόπετρα μάλλον , Japanese matting και τέλος :smt120:smt120
Ααααα και πρεπει και να την μονώσω την δεξαμενη ..... πολύ δουλειά :rolleyes:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ Σταύρο :):) Την τέντα την παρήγγειλα :) :)

Τάκης
30-04-16, 21:10
Τι φιλτράρα είναι αυτή
Μπράβο παιδιά (εσυ και ο άντρας σου Αρτεμησία γιατί μάλλον τον αγκάρεψες για τα καλά :) )

pavos
30-04-16, 21:19
Τι φιλτράρα είναι αυτή
Μπράβο παιδιά (εσυ και ο άντρας σου Αρτεμησία γιατί μάλλον τον αγκάρεψες για τα καλά :) )

ΑΓΙΟΣ ο Σακης!!!! χαχαχαχα:D
Σακη ειπαμε I LOVE KOI xaxaxaxa

Artemisia
30-04-16, 21:29
Τι φιλτράρα είναι αυτή
Μπράβο παιδιά (εσυ και ο άντρας σου Αρτεμησία γιατί μάλλον τον αγκάρεψες για τα καλά :) )
Άσε Τάκη άσε , άμα σε είχα γείτονα θα καταλάβαινες χαχαχαχχαχαχα η φωνή μου ακούγεται σε 4 τετράγωνα χαχαχχαχαχαχα
αλλά άμα σε είχα γείτονα θα είχα βρεί την χαρά μου με τις κατασκευές :D:D:D Πριν τον Σάκη έφερα υδραυλικό αλλά ούτε εκείνος καταλάβαινε τι ήθελα να κάνω και δεν ξαναπάτησε :smt120:smt120

Artemisia
30-04-16, 21:30
ΑΓΙΟΣ ο Σακης!!!! χαχαχαχα:D
Σακη ειπαμε I LOVE KOI xaxaxaxa
Ναι ναι Σταυρο είπαμε εγω ξενάγηση και ο Σάκης σουβλάκια χαχαχαχχα :D:D:D

tsala
30-04-16, 21:30
Πισινα για φιλτρο δεν ειχα ξαναδει:D
Μπραβο Αρτεμισια , φιλτραρα!!!
Μπραβο και στον Σταυρο!

Artemisia
30-04-16, 21:35
Eυχαριστούμε Γιάννη :D:D:D

aliens-
09-05-16, 10:44
Ωραία φίλτρανση θα φτιάξεις. Έχεις μεγάλη δεξαμενή.

Χαράζεις τον σωστό δρόμο και γίνεσαι πολύ καλό πρότυπο και σε όσους θα ακολουθήσουν.

Περιμένουμε πως και πως την εξέλιξη της κατασκευής.

Artemisia
09-05-16, 12:05
Eυχαριστώ Παναγιώτη μου :D:D και η δικιά σου φίλτρανση σούπερ είναι βρε και την έκανες με τα χεράκια σου :D:D
Αναγκάστηκα να την κάνω , γιατι εγω έχω έτοιμα φίλτρα με μόνο μηχανική φίλτρανση οπότε λέω ας κάνω και μία βιολογική , τα ψάρια μου μεγαλώνουν ;) Το πρόβλημα μου είναι ότι ενω παρήγγειλα μεγάλη ποσότητα crystal bio απο το εξωτερικό (και είχα χαρεί ) μου ακύρωσαν την παραγγελία και μου επέστρεψαν όλο το ποσό (μας έβγαλε ο πωλητής απο χώρα αποστολής ) και τώρα ελαφρόπετρα μεγάλη , lava rock και japanese matting :)

Artemisia
09-05-16, 18:42
Επέστρεψα απο την δουλειά και είπα να ασχοληθώ λίγο με το φίλτρο μου , άλλαξα την βρύση , γιατι μου πετούσε απο την πίεση (όταν έκανα backwash) όλα τα εξαρτήματα :smt120 και έβαλα και μία τάπα για επιπλέον ασφάλεια .
Την δοκίμασα όλα καλά ;) Μετά έβαλα στην δεξαμενή τις σωλήνες και άνθρακα για να είμαι σίγουρη . Μόνη μου προς το παρρόν παλεύω μήπως και το τελειώσω :rolleyes: Δυσκολάκι το βλέπω χωρίς αντρική βοήθεια , με παράτησε και ο υδραυλικός ουφφφ ...

Βιντεο :

http://i447.photobucket.com/albums/qq195/Artemisia_Kou/th_20160509_164309_zps1jy1ncaa.mp4 (http://i447.photobucket.com/albums/qq195/Artemisia_Kou/20160509_164309_zps1jy1ncaa.mp4)

Φωτό
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-qq195-artemisia_kou-20160509_165108_zps1bjjhxvq.jpg (http://s447.photobucket.com/user/Artemisia_Kou/media/20160509_165108_zps1bjjhxvq.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-qq195-artemisia_kou-20160509_165124_zpshvlqz5gw.jpg (http://s447.photobucket.com/user/Artemisia_Kou/media/20160509_165124_zpshvlqz5gw.jpg.html)

alexis cosmo
09-05-16, 20:13
Αυτά είναι μπράβο Αρτεμις .
πάρακαλεσε τον μπαμπά η τον άντρα σου κάποιος θα σε λυπηθεί χαχαχααχ:D

Artemisia
09-05-16, 20:34
Δεν με λυπούνται Αλέξη μου :D:D ο μπαμπάς έχει τα δικά του (ευτυχώς με μεγάλωσε με το ρητό μπορείς να τα κάνεις όοοολα ) και ο άντρας μου είναι στα 270 χιλ. και θα ρθεί μετά απο 2 βδομάδες (άσε που δεν θέλει να ασχολείται με τα ψάρια μου ) οπότε με βλέπω να περιμένω 2 βδομάδες :D:D:D
Υ.Γ. Να με δείς με τον υδραυλικό τον κάβουρα να πέσεις κάτω απο τα γέλια ;)

alexis cosmo
09-05-16, 20:40
Οπότε θα περιμένουμε για την ολοκλήρωση 2 βδομάδες χαχαχαχα
θα έρθει ο καημένος να ξεκουραστεί σπιτάκι του και θα τον βάλεις να δουλεύει:confused::confused:
έχετε τον τρόπο σας να μας κάνετε ότι θέλετε αλλά εμείς φταιμε:D:D:D

Artemisia
09-05-16, 20:49
Aλέξη έχεις και παράπονο βρε φίλος ???? Μαρία που είσαι ??? Πόσα ενυδρεία είπαμε ότι έχεις ??????? χαχαχαχαχχαχαχα

Τάκης
09-05-16, 20:55
Αυτές είναι γυναίκες,
που καλιγώνουν τον ψύλλο :p

alexis cosmo
09-05-16, 20:55
Όχι βρε την έχω κλειδωμένη το υπόγειο και έτσι δεν βλέπει τα ενυδρεία και δεν υπάρχει μουρμούρα χαχαχαχαχαχα.
κάτσε μην δει κάνα ποστ και πάω εγώ στο υπογειο τελικα:D:D:D

Artemisia
09-05-16, 21:33
Χαχαχαχαχα είσαι θεούλης :D:D:D:D

Artemisia
09-05-16, 21:34
Αυτές είναι γυναίκες,
που καλιγώνουν τον ψύλλο :p
Τάκη τι είναι αυτό ?????????? :smt120
:smt120

Τάκης
09-05-16, 21:36
Τάκη τι είναι αυτό ?????????? :smt120
:smt120
http://www.slang.gr/lemma/9291-kaligono-psyllo

Artemisia
09-05-16, 21:44
Βρε τι μαθαίνω :D:D merci beaucoup Βob :D:D

Artemisia
25-05-16, 21:20
Το λοιπόν παιδιά, η δοκιμή έγινε σήμερα με τα υλικά φιλτρανσης και απέτυχε πανηγυρικά :( με τα υλικά μέσα υπέρχιλιζει η δεξαμενή . Λύση δεν βρίσκω , μεγαλύτερη σωλήνα δεν υπάρχει , οπότε θα βάλω την μικρότερη αντλία που είναι συνδεδεμένη στο πρώτο φίλτρο . Ας ελπίσουμε ότι έτσι δεν θα έχω πρόβλημα ; )

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
25-05-16, 21:40
Γιατι δεν ανοιγεις κι αλλη τρυπα;

Artemisia
25-05-16, 21:43
Το σκέφτηκα Γιάννη αλλά υπάρχει 90 % πιθανότητα πάλι να μην γίνει τίποτα . Άσε που έχει γεμίσει το μέρος σωλήνες ..... 3 φίλτρα 2 αντλίες και μια στον κατάρακτη , εργοτάξιο είναι από πίσω ......

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
25-05-16, 21:50
Τι διάμετρο σωλήνα έβαλες Αρτεμησία ;

tsala
25-05-16, 21:53
Δηλαδη υπερχιλιζει τοσο γρηγορα;
Κανε ακομα δυο ιδιες τρυπες τοτε.. Ποσες εχεις τωρα;
Τις σωληνες δεν χρειαζεται να τις τραβας πολυ , κρατα τες κοντες και ενωσε τες με σταυρο μεταξυ τους ωστε στην λιμνη να πηγαινει μια η το πολυ δυο σωληνες(αν ειναι πανω απο 3 οι τρυπες)

Artemisia
25-05-16, 21:53
φ63 έξοδο Τάκη . Αυτή εννοείς? ? άσε που αυτή η σωλήνα δεν είναι καθόλου εύκαμπτη μας βγήκε η πίστη να την φέρουμε εκεί που θέλαμε, στο περίπου.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
25-05-16, 21:56
Χωρίς τα υλικά λειτούργησε κανονικά χωρίς πρόβλημα ;

Artemisia
25-05-16, 21:57
Γιάννη κατάλαβα τι λες αλλά Τ για αυτή την σωλήνα στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Έχω παραγγείλει στο παρελθόν για το άλλο μου φίλτρο και έχω 2 εξόδους . Τι εύκολα που είναι όλα στα ενυδρεία. Έχω φάει τρελή ήτα. ..... με τις λίμνες. Αν δεις από κοντά θα καταλάβεις ......

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
25-05-16, 21:58
Ναι Τάκη χωρίς τα υλικά δούλευε απλά έκανε δίνη και τραβούσε και αέρα. ....

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
25-05-16, 22:01
Αυτος (http://www.e-agri.gr/el/proionta/ardeftika-systimata/eksartimata-pvc-kollita/stavros-kollitos-f63-detail.html) δεν κανει;

Τάκης
25-05-16, 22:02
Αρα δεν φταίει η τρύπα, αλλά τα υλικά μπουκώνουν. Και άλλη τρύπα να κάνεις πάλι θα έχεις πρόβλημα.
Δες μήπως με τα υλικά κάνεις κάτι, αλλαγή διάταξης κλπ

Τάκης
25-05-16, 22:04
Βγάλε μια φωτογραφία να δω πως είναι τα υλικά και η τρύπα

Artemisia
26-05-16, 07:28
Τάκη είμαι στην δουλειά :D Καλημέρα !! Κάτσε να δώ τι θα κάνω και σήμερα και θα σου πώ :D

Artemisia
26-05-16, 07:33
Αυτος (http://www.e-agri.gr/el/proionta/ardeftika-systimata/eksartimata-pvc-kollita/stavros-kollitos-f63-detail.html) δεν κανει;
Γιάννη μόνο τέτοια χρησιμοποιώ (φωτό) γιατι όλα είναι εξωτερικά στην αυλή και αποφευγω κολλημένους συνδέσμους, μην έχω καμία στραβή ;)

aliens-
26-05-16, 11:16
Πωπω... τέτοιο φίλτρο που ετοιμάζεις και δεν θα δουλέψει σωστά?
Είναι αυτό που λένε "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο θεός γελάει" !!!
Στεναχωρήθηκα. Ελπίζω να την βρεις την άκρη.

Πάντως μια φωτογραφία θα βοηθήσει.
Επειδή δεν κατάλαβα πως δημιουργείται το πρόβλημα....
Τα υλικά φίλτρου βρίσκονται κάτω από τον σωλήνα εξόδου? Αν ναι, πως υπερχειλίζει?
Σου μπλοκάρουν την έξοδο? Αν ναι τότε μπορείς να κάνεις κάτι σαν αυτό που έχω κάνει με το Κ1 αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα. π.χ. μπορείς να βάλεις μια τεράστια γλάστρα (με μπόλικες τρύπες) μπροστά από την έξοδο οπότε να έχει και βάθος για να κάνει και την δίνη ...


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q673-panos_chalkiopoulos-aquazone-572013-08-19182210_zpsbf76538d.jpg (http://s1353.photobucket.com/user/Panos_Chalkiopoulos/media/Aquazone/572013-08-19182210_zpsbf76538d.jpg.html)

Artemisia
26-05-16, 11:37
Θα την βρώ την άκρη Παναγιώτη :D:D και θα δουλέψει θέλει δεν θέλει , δεν είναι στο χέρι του ;)
όχι Παναγιώτη μου τα υλικά αν και πολλά (300 λίτρα ελαφρόπετρα , 150 λίτρα λάβα , φύλλα Ιαπωνικής ψάθας , 40 Κιλά Κοράλλια σπασμένα όλα σε τσουβάλια που έφτιαξα μόνη ) , είναι κάτω απο την σωλήνα εξόδου απλά δεν προλαβαίνει το νερό . Παίζει και αυτό με την διάταξη των υλικών που λέει ο Τάκης αλλά θα βάλω την μικρότερη αντλία να δουλέψει, και άντε γειά :D:D ότι φίλτρο και να έχω κάνει και έχω δοκιμάσει την μεγάλη 22000 λίτρα/ώρα δεν δούλεψε, στο μέλλον θα δοκιμάσω να κάνω κανένα trickle filter :rolleyes: για δοκιμή .
Αυτή η αντλία δουλευει μόνο με το φίλτρο της (μηχανικό) τίποτα άλλο δεν την σηκώνει .

Τάκης
26-05-16, 11:39
Ετσι ακριβώς Aliens, για αυτό ειπα της Αρτεμησίας να βγάλει φωτογραφίες. Δεν είναι δυνατό χωρίς υλικά να μη ξεχειλιζει και με υλικά να ξεχειλίζει, φοβάμαι μήπως τα υλικά κλείνουν τη τρύπα, επομένως με κάποια σήτα θα το λύσει το πρόβλημα

Artemisia
26-05-16, 11:41
Τάκη μου όλα υλικά είναι κάτω απο την σωλήνα εξόδου του νερού , όλα ακόμα και οι Ιαπωνικές ψάθες .

tsala
26-05-16, 11:44
Δοκιμασε να βαλεις λιγο λιγοτερα υλικα..

Artemisia
26-05-16, 11:54
Σήμερα όταν σχολάσω , δευτερη δοκιμή και βλέπω ;) Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποκτήσω βιολογική φίλτρανση γιατι μέχρι τωρα έχω μόνο μηχανική και τα Πλασματάκια μου μεγαλώνουν :D:D:D και μαζί και οι ανάγκες ;)

Κλεόβουλος
26-05-16, 12:45
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, γιατί επέλεξες να έχεις την είσοδο στο φίλτρο κάτω και όχι επάνω?

Artemisia
26-05-16, 12:55
Είχα δοκιμάσει παλαιότερα αλλά πάλι δεν τα κατάφερα :rolleyes: με την ιδια αντλία. Οπότε αυτή την φορά είπα να το κάνω έτσι ;) πάλι τίποτα .....
Λές να κάνω κάτι λάθος ???Πές μου αν σκέφτεσαι κάτι :) Γιατί έχω καταλήξει ότι απλά είναι πολύ μεγάλη η αντλία για να δουλέψει σε τέτοιο φίλτρο :confused:

Κλεόβουλος
26-05-16, 13:07
Θεωρώ λάθος να έχει είσοδο από κάτω, βασικά γιατί θα είναι σχεδόν αδύνατο να καθαριστεί το φίλτρο.
Πιθανά και η αντλία να είναι πολύ δυνατή αλλά πιστεύω ότι με έξοδο(ή εξόδους) κάτω, το νερό θα φεύγει λόγω βαρύτητας πιο εύκολα και με μεγαλύτερη πίεση.

Artemisia
26-05-16, 13:20
Κλεόβουλε αυτο για το καθάρισμα το είχα σκεφτεί , πάνω απο τις σωλήνες έβαλα σκάρα πλαστική και έχει κενό , έτσι ώστε με την πίεση του νερού όταν άνοιγα την βρύση θα πετούσε όλη την βρωμιά έξω .
Μπορεί και να λειτουργήσει έτσι όπως προτείνεις αλλά θα πρέπει να βάλω την δεξαμενή ακριβώς πάνω στην Λίμνη , και θα είναι λίγο χάλια αισθητικά :rolleyes: γι αυτό και τα έχω όλα πίσω απο τον καταράκτη . Είμαι και ιδιότροπη ... :D:D

Κλεόβουλος
26-05-16, 13:33
θα πρέπει να βάλω την δεξαμενή ακριβώς πάνω στην Λίμνη
αυτό δεν είναι απαραίτητο

Τάκης
26-05-16, 13:53
Αφού το σύστημα χωρίς υλικά δεν μπούκωνε , μου κάνει εντύπωση που μπουκώνει με υλικά, και αφού λες πως τα υλικά δεν είναι μέχρι επάνω και δεν φράζουν την σωλήνα.
Αντίθετα, αν το είχες όπως λέει ο Κλεόβουλος , ήταν πολύ πιθανό τα υλικά να εμπόδιζαν τη ροή του νερού και να είχαμε υπερχείλιση.
Κλεόβουλε, θεωρώ πως αυτός ο τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός, άσχετα ίσως να μην είναι τόσο βολικός.
Και αυτό γιατί, αν η είσοδος του νερού είναι από πάνω , τότε το νερό προς την έξοδο το στέλνει μόνο η βαρύτητα, αν τα υλικά μειώσουν τη ροή, τότε θα υπάρξει υπερχείλιση.
Όταν η είσοδος του νερού είναι από κάτω , τότε το νερό το σπρώχνει μόνο η αντλία, και το νερό θέλει δεν θέλει θα πρέπει να βρει δίοδο διαφυγής, επομένως θα ανέβει στην επιφάνεια οπωσδήποτε. Και αφού χωρίς υλικά προλαβαίνει να φεύγει από τη σωλήνα , θα προλαβαίνει και με υλικά, αρκεί τα υλικά να μη φράζουν στη σωλήνα.
Επίσης , αν η είσοδος είναι από πάνω είναι πιθανό να δημιουργηθεί το φαινόμενο channeling , όταν όμως η είσοδος είναι από κάτω και η αντλία είναι ισχυρή, το πιθανότερο είναι να υπάρχει μια μικρή ανάδευση στο βιολογικό υλικό και τότε δεν θα έχουμε εύκολα το φαινόμενο channeling, γιατί το υλικό αλλάζει θέση συνέχεια

takolas
26-05-16, 15:29
Εφόσον η τρύπα εξόδου είναι πιο ψηλά από
τα υλικά νομίζω ότι δεν παίζουν ρόλο για το
φαινόμενο της υπερχείλισης.
Μήπως άλλαξες το ύψος που είχες την αντλία;
την ανέβασες πιο ψηλά;
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν άλλαξα
αντλία, οπότε έκανα μια δεύτερη τρύπα.
Θα μπορούσες να κάνεις την δεύτερη τρύπα πιο μικρή, 1 ίντσα,
για να βάλεις πιο εύκαμπτο λάστιχο, νομίζω ότι θα είναι
αρκετή.

Κλεόβουλος
26-05-16, 18:09
Αφού το σύστημα χωρίς υλικά δεν μπούκωνε , μου κάνει εντύπωση που μπουκώνει με υλικά, και αφού λες πως τα υλικά δεν είναι μέχρι επάνω και δεν φράζουν την σωλήνα.
Αντίθετα, αν το είχες όπως λέει ο Κλεόβουλος , ήταν πολύ πιθανό τα υλικά να εμπόδιζαν τη ροή του νερού και να είχαμε υπερχείλιση.
Κλεόβουλε, θεωρώ πως αυτός ο τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός, άσχετα ίσως να μην είναι τόσο βολικός.
Και αυτό γιατί, αν η είσοδος του νερού είναι από πάνω , τότε το νερό προς την έξοδο το στέλνει μόνο η βαρύτητα, αν τα υλικά μειώσουν τη ροή, τότε θα υπάρξει υπερχείλιση.
Όταν η είσοδος του νερού είναι από κάτω , τότε το νερό το σπρώχνει μόνο η αντλία, και το νερό θέλει δεν θέλει θα πρέπει να βρει δίοδο διαφυγής, επομένως θα ανέβει στην επιφάνεια οπωσδήποτε. Και αφού χωρίς υλικά προλαβαίνει να φεύγει από τη σωλήνα , θα προλαβαίνει και με υλικά, αρκεί τα υλικά να μη φράζουν στη σωλήνα.
Επίσης , αν η είσοδος είναι από πάνω είναι πιθανό να δημιουργηθεί το φαινόμενο channeling , όταν όμως η είσοδος είναι από κάτω και η αντλία είναι ισχυρή, το πιθανότερο είναι να υπάρχει μια μικρή ανάδευση στο βιολογικό υλικό και τότε δεν θα έχουμε εύκολα το φαινόμενο channeling, γιατί το υλικό αλλάζει θέση συνέχεια
Φυσικά μπορεί να έχει δίκιο ο Τάκης.
"Μηχανική των υγρών" λέγεται το μάθημα? :D θα είχα κάνει κοπάνα...
:smt102

Artemisia
26-05-16, 21:57
Βρήκα Λύση :D:D:D έβαλα το συνδετικό το Υ και χώρισα την ροή ;) Τώρα δείτε φωτό μήπως και εντοπίσετε λάθη για να τα διορθώσω ;)

Artemisia
14-08-16, 17:02
To φίλτρο μου δουλεύει μια χαρά :D:D και σήμερα μιας και το καθάρισα είπα να σας δείξω τι βγάζει ;) έπρεπε να το κάνω πιο πρίν αλλά έχω περιορισμένο χρόνο :(

Φωτό 1 κανονική ροή του καταράκτη
Φωτό 2 κλείνω την ροή προς το φίλτρο και στελνω όλο το νερό στην μηχανική φίλτρανση και όλη η ροή πάει στον καταράκτη φωτό 3 και 4
Φωτό 5 βάζω την σωλήνα στο φίλτρο ανοίγω το βανάκι . Μόλις το νερό κατέβει κάτω απο την σωλήνα που πάει στην λίμνη , πλένω όλα τα υλικά με τα τσουβάλια μεσα στο νερό (φωτο 6-7-8 )
Φωτό 10 το μπατάκι που μένει ;) φωτο 11 το σύνολο των υλικών .
Φωτο 12 -13.1 τα τελευταία πριν το καθάρισμα
Φωτό 13 γεμισμα, αντιχλώριο και όλα πάλι πίσω ;) μετα απο αυτο ξαναγυρνάω το βανάκι να φέρει νερό απο την λίμνη .

Μετα την κατασκευη αυτού του φίλτρου τα Νιτρικά μου είναι 5-10 την εβδομάδα ;)
Αυτό το φίλτρο το καθαρίζω 1 φορα την εβδομάδα δεν βγάζω τα υλικά όπως τωρα , τα έβγαλα για να δείξω τι κρατάει .
Απο υλικά έχω Ελαφρόπετρα (22-40), LAVA STONE , Σπασμένα κοράλλια (για το gh και το Κh ) και Ιαπωνική Ψάθα .

Και ένα βίντεο με ότι βγαίνει ;)
bfLeCCVqIus&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=bfLeCCVqIus&feature=youtu.be

tsoui
14-08-16, 17:20
Μια χαρα εισαι σαν το φιλτρο μου οταν βγαλω τα υλικα χαχα
Η Ιαπωνικη ψαθα ειναι αυτο το μπλε να υποθεσω στα Αγγλικα πως το γραφεις japanese mesh?

Artemisia
14-08-16, 17:28
Xαχαχαχα όλα τα φίλτρα την ίδια βρωμιά βγάζουν Χρήστο :D
Ναι είναι Japanese Jap Matting ;) στην ουσία είναι σαν 10αρα(ίσως και πιο χοντρή) μπετονιά σε πολλά στρώματα ενωμένη ;)

tsoui
14-08-16, 17:32
Τhanks!!!

odin79
14-08-16, 18:00
αυτα ειναι!!!φιλτραρα!

Τάκης
14-08-16, 18:25
Μπράβο Αρτεμησία.
Εδω θα πρέπει να τονίσω πως αυτές οι αναφορές μας δείχνουν να καταλάβουμε τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιούνται και την αποτελεσματικότητα τους.
Αυτό σημαίνει χομπίστας, να μοιράζεσαι τη γνώση σου με άλλους
Κeep Walking Αρτεμησία :)

odin79
14-08-16, 18:54
Μπράβο Αρτεμησία.
Εδω θα πρέπει να τονίσω πως αυτές οι αναφορές μας δείχνουν να καταλάβουμε τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιούνται και την αποτελεσματικότητα τους.
Αυτό σημαίνει χομπίστας, να μοιράζεσαι τη γνώση σου με άλλους
Κeep Walking Αρτεμησία :)ολα βημα βημα και αν της στειλεις πμ στα εξηγει λες και ειναι εγχειριδιο.οχι ελληνικο για αμερικανους!:D:D:D

kgf12345
14-08-16, 19:07
αυτα ειναι που κανουν τη διαφορα στο gab.
κιας λενε πως ειμαστε "αυστηροι" μερικες φορες.
Αρτεμισια,+-3+-3+-3

μονη ενσταση που εχω,οτι δεν εχεις βαλει bio crystal.
ειναι το υλικο για πασα νοσο και πασα *.....ια :D:D:D
δεν το ηξερες?:o
ντροπη!:D:D:D

odin79
14-08-16, 19:11
αχχαχαχαχαχαχαχαχχαχα κλαιω χαχαχα

Artemisia
14-08-16, 20:16
Ευχαριστώ πολύ Τάκη :D μακάρι να βλέπουμε στο μέλλον πιο πολλές κατασκευές ;)

Γιάννη μου :D ότι θέλετε θα γραφω σαν εγχειρίδιο στα θέματα σας , για να τα διαβάζουν όλοι :D ΠΜ μόνο για φυτά ;)

Ευχαριστώ Γιώργο , να είσαι καλά :D:D Δεν το ξερα η κακομοίρα ;)

Τάκης
14-08-16, 20:19
απαγορεύτηκαν τα ΠΜ, δεν το έμαθες ;
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ :D:D

κ.ω.σ.τ.α.ς.
14-08-16, 20:22
Πολυ ωραια, ευχομαι τα καλητερα για το ψαρια σου να κανεις παντα.

Artemisia
14-08-16, 20:32
Eυχαριστω πολύ Κώστα :D

pavos
14-08-16, 20:43
Θέλω να παραγγείλεις Japanese matting!!! :D

Artemisia
14-08-16, 20:58
Εντάξει Σταύρο :D και άλλοι θέλουν να σας κάνω μια αγορά να πληρώσουμε μια τα μεταφορικά ;)

odin79
14-08-16, 21:57
σωστο θελω και εγω

Artemisia
14-08-16, 22:02
Οκ Γιάννη :D

Lth1
14-08-16, 22:45
Αλοχααααα μαδαμ!!!Αποριες!!!Το φιλτραρισμα γινεται σταδιακα ανα πατωματα απο κατω προς τα πανω δια μέσου των υλικων φιλτρανσης που εχεις βαλει και εξοδο απο την μια τρυπα φ(δεν θυμαμαι) και επιστρεφει στην λιμνη?Σωστα?
Η βρωμια καθεται στον πυθμενα ετσι?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
14-08-16, 22:53
Αλόχα Λουκά :D:D
Ναι η φίλτρανση γίνεται απο κάτω προς τα πάνω :)
Πρώτα βέβαια περνάει απο καθαρα μηχανική το 80% το άλλο 20% πάει στον καταράκτη .
Κάτω είναι η σωλήνα που φέρνει το νερό έχει ένα κενό 10 εκατοστά που έχω βάλει τελαράκια πλαστικά (δεν τα έδειξα :smt084) και μετα τα υλικά φίλτρανσης που είναι τα τσουβάλια με τα υλικά ;) και τέλος πριν πάει το νερό στην λίμνη η ψάθα :D
Ναι όλη η βρωμιά κάθεται κάτω αν και μερικές φορές βρίσκω και μέχρι την ψάθα αλλά ελάχιστα πράγματα :D

Lth1
14-08-16, 22:57
Χμμμμ
Πως γινεται να διαχωρισεις την ποσοτητα νερου..δηλ
Πως το 80% φιλτραρεται και το αλλο 20% πεφτει στον καταρακτη... συνδεσμος Τ?

Υ.Γ κλειδωσατε τα πμ ε??Γτ ειχα απορια που στην εστειλα σε πμ..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
14-08-16, 23:09
Ναι Λουκά φωτό 2 και ρυθμίζεις όσο θέλεις την ροή που να παέι ;) Θέλεις να βρω λίνκ για αγορά ??

Lth1
14-08-16, 23:27
Καταλαβα!!!Θα ηθελα λινκ ναι αν μπορεις σε παρακαλω...εψαξα σημερα μπορω να πω αλλα επειδη ειμαι απο κινητο δεν βρηκα κατι :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
14-08-16, 23:32
οκ Λουκά πές μου ίντσες μόνο :D για να ψάξω .

Lth1
14-08-16, 23:51
Χμμμμ un minute Madame!!
Ιντσες για ποιο πραγμα??Μπερδεύτηκα.!!(για την αντλια νομιζα οτι ελεγες)!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
14-08-16, 23:56
Η σωλήνα που έρχεται απο την αντλία πόσες ίντσες είναι ??? Εκεί το κουμπώνεις το Υ με σφιγκτήρα και το στέλνεις σε 2 κατευθύνσεις .
Δες εδω http://www.ebay.de/sch/Brunnen-Teich-Ersatzteile/181127/i.html?_from=R40&_nkw=Y+Verteiler

Lth1
14-08-16, 23:58
Ναι βρε αυτο το εμπεδωσα :-)
Εγω νομιζα οτι ελεγες για την δικη σου την αντλια... (την οποια ψαχνω αλλα δεν βρισκω) "αρχικα πρεπει να εχω αντλια για να βαλω Υ" ;-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
15-08-16, 00:09
Με μπέρδεψες Λουκά :smt120 την αντλία μου τι την θέλεις ??? Θα κάνεις Λίμνη ??
Οι αντλίες στη Λίμνη μου είναι έτσι : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88107

Πές τι σκέφτεσαι να κάνεις για να καταλάβω .

Lth1
15-08-16, 00:11
Οτσει με καλυψες :-)
Ναι ξεκινησα μελετη απο τωρα και βλεπουμε ποτε και πως :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
15-08-16, 00:18
ααααα θα φτιάξεις Λίμνη :) Μπράβο βρε Λουκά :D:D Μήν μείνεις μόνο σε αυτό σαν φίλτρο ;) υπάρχουν και καλύτερες λύσεις , απλά εγω αυτό μπορούσα να κάνω στην δικιά μου περίπτωση :D
Χρυσόψαρα ή Κόι ???

Lth1
15-08-16, 00:20
Θελεις λεπτομερειες ε?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
15-08-16, 00:22
Τα βασικά :D:D για να ξέρω τι να σου προτείνω ;)

Lth1
15-08-16, 00:27
Ειναι πολυ νωρις ακομα δυστυχώς και δεν θελω να πω καατι ακομα...!!αλλα πιστεψε θα εισαι η πρωτη που θα πριξω!!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
15-08-16, 22:36
Υ.Γ κλειδωσατε τα πμ ε??Γτ ειχα απορια που στην εστειλα σε πμ..

Ναι, τα κλείδωσα εγώ ,
ειδικά από τον χρήστη Lth1 προς χρήστη Artemisia :smt019
Μετά από κανα 2 χρόνια θα τα ανοίξω πάλι :smt082:smt082:smt082

Lth1
15-08-16, 22:37
Και βαλε..χαχχαχαχχαχ
Παμε για μεγαλαααα πραγματα κυριε τακηηηηη :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk