PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΥΡΗ ΤΡΙΧΟΕΙΔΗΣ ΑΛΓΗ


Giorgos_89
23-04-16, 11:44
Καλησπερα στην παρεα,εχω στην κατοχη μου ενα 60 αρι φυτεμενο ενυδρειο το οποιο τρεχει οντας στρωμενο εδω και 9 μηνες.
Δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε ξανα προβλημα αλγης για αυτο και ζητω την βοηθεια σας προκειμενου να δω τι εφταιξε.
1.Τα φυτα που διαθετω ειναι ανουμπιες,μικροσορουμ,λιμνοφυλουμ και κερατοφυλλο-τα 2 τελευταια μπηκαν πριν 3 μηνες-.
2.Πριν 3 μηνες αλλαξα και το υποστρωμα του απλου χαλικιου σε λαβα.
3.Για λιπανση χρησιμοποιω το Profish micro green - μια φορα την εβδομαδα- και το Profish macro nutrition -2 φορες την εβδομαδα στην συσκευασια λεει απο1-3-.
4.Η λαμπα ειναι 15 watt λευκη με ροζ ειναι βιδωτη και οχι με κλιψακια για αυτο δεν εχω αλλες πληροφοριες.
5.Τους πρωτους 4 μηνες η αλλαγη νερου γινοταν καθε εβδομαδα 30% περιπου ενω εδω και 5 μηνες ανα 15 γυρω στο 50%.
6.Τα ψαρια που εχω μεσα εξαρχης ειναι νεον τετρα και red eye tetra
Διαβασα για διαφορους τροπους αντιμετωπισης οπως κοψιμο του πασχοντος φυλλου η καθαρισμος με χλωρινη 19 νερο προς 1 χλωρινη αλλα και υπερδοσολογια excel ωστοσο η αλγη εχει παει και στα διακοσμητικα αφενος και το κυριοτερο δε θελω να επηρρεασω τα ψαρια αρνητικα.Τι μπορει να διαταραξε το κυκλο ισορροπιας και εχω εξαρση αλγης και πως μπορω να την περιορισω;

sarpijk
23-04-16, 12:10
Μερικες φωτογραφιες θα βοηθουσαν. Απο φιλτρο τι εχεις? Εκ πρωτης φαινεται οτι εχεις πολλα οργανικα (πολυ αραιες αλλαγες νερου) και κακως λιπαινεις για τα συγκεκριμενα φυτα δεν χρειαζεται. Ποσα ψαρια εχεις μεσα?

johnb
23-04-16, 16:32
βαζεις σαλιγκαρια μεσα και μειωνεις τον φωτισμο..τι φωτισμο χρησιμοποιεις ποσα watt
http://applesnail.net/content/photographs/pomacea_brid_walking.jpg

Νάσος Αναγνώστου
23-04-16, 17:40
Μερικές ακόμα πληροφορίες είναι χρήσιμες:
- Τι φίλτρο έχεις;
- Έχεις CO2;
- Υπόστρωμα ή ταμπλέτες;
- Βάλε και καμμιά φώτο του ενυδρείου.
- Παράμετροι νερού; (kh, gh, ph, αμμωνία, no3)
- Φωτοπερίοδος;

Giorgos_89
24-04-16, 11:16
Η λαμπα ειναι 15 W βιδωτη λευκη με ροζ υποθετω το ροζ που βλεπω εγω ειναι η μιμηση της ακτινοβολιας του ηλιου.
Αμμωνια-νιτρικα ειναι καθηλωμενα στο 0.
Η φωτοπεριοδος ειναι σταθερα 6 ωρες απο της 6 το απογευμα εως της 12 το βραδυ.
Τα ψαρια συνολικα ειναι 8 -4 νεον 4 red-.
Το φιλτρο ειναι dolphin F 800 για 200αρι ενυδρειο με τεσσερις σκαλες,το δουλευω παντα στη πιο χαμηλη.
Κατα καιρους χρησιμοποιουσα diy co2 με μαγια αλλα εχω να βαλω περιπου 2 μηνες.
Οταν δεν λιπαινα τα περισσοτερα φυτα ετειναν να κιτρινιζουν και να αποκτουν μικρες τρυπες.Με τη λιπανση εχει διορθωθει αυτο το προβλημα.
Φωτογραφια δε φαινεται σχεδον τιποτα για αυτο και δεν ανεβασα.

Giorgos_89
27-04-16, 14:47
Μερικές ακόμα πληροφορίες είναι χρήσιμες:
- Τι φίλτρο έχεις;
- Έχεις CO2;
- Υπόστρωμα ή ταμπλέτες;
- Βάλε και καμμιά φώτο του ενυδρείου.
- Παράμετροι νερού; (kh, gh, ph, αμμωνία, no3)
- Φωτοπερίοδος;



Η λαμπα ειναι 15 W βιδωτη λευκη με ροζ υποθετω το ροζ που βλεπω εγω ειναι η μιμηση της ακτινοβολιας του ηλιου.
Αμμωνια-νιτρικα ειναι καθηλωμενα στο 0.
Η φωτοπεριοδος ειναι σταθερα 6 ωρες απο της 6 το απογευμα εως της 12 το βραδυ.
Τα ψαρια συνολικα ειναι 8 -4 νεον 4 red-.
Το φιλτρο ειναι dolphin F 800 για 200αρι ενυδρειο με τεσσερις σκαλες,το δουλευω παντα στη πιο χαμηλη.
Κατα καιρους χρησιμοποιουσα diy co2 με μαγια αλλα εχω να βαλω περιπου 2 μηνες.
Οταν δεν λιπαινα τα περισσοτερα φυτα ετειναν να κιτρινιζουν και να αποκτουν μικρες τρυπες.Με τη λιπανση εχει διορθωθει αυτο το προβλημα.
Φωτογραφια δε φαινεται σχεδον τιποτα για αυτο και δεν ανεβασα.

Νάσος Αναγνώστου
27-04-16, 18:07
ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΛΓΗΣ
Ξεχνάς τελείως αυτά περί χλωρίνης.
Αν τα φυτά που έχουν θέμα βρίσκονται ψηλά στο ενυδρείο τότε κατεβάζεις τη στάθμη του νερού κάτω από αυτά, (κατά τη διάρκεια μιας αλλαγής νερού) και τα ψεκάζεις με excel ή με οξυζενέ. Τα αφήνεις για 10 λεπτά και γεμίζεις με νερό.
Αν πάλι τα φυτά είναι χαμηλά στο ενυδρείο τότε μπορείς χρησιμοποιώντας μια σύριγγα να εγχύσεις όσο πιο κοντά γίνεται στο φυτό μερικά ml excel ή οξυζενέ.
Μια αναζήτηση στο forum θα σου λύσει πολλές απορίες για τη συγκεκριμένη μέθοδο.
Έχε πάντως υπ' όψη ότι πρόκειται για μια δραστική αντιμετώπιση η οποία συστήνεται ΜΟΝΟ στην περίπτωση που δεν αντιμετωπίζεται η κατάσταση με κλάδεμα. Δυστυχώς η άλγη αυτή δεν φεύγει αλλιώς.
ΟΜΩΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να αλλάξεις αυτό ή αυτά που σε οδήγησαν εδώ, και αυτά κατά τη γνώμη μου είναι δυο:
1) Αραιές και μεγάλες αλλαγές νερού
2) Περίσσια λίπανσης.
Θα σου συνιστούσα μετά την αφαίρεση της άλγης να αλλάζεις 30% του νερού σε εβδομαδιαία βάση και να περιορίσεις τη λίπανση στο μισό ή και στο 1/4 (ή και καθόλου).

globalzero
27-04-16, 23:26
flourish excel ή easylife carbo

την κανονική δόση εάν βάζεις κάθε μέρα ( 2,5 μλ/100 λίτρα) σε 2-3 βδομάδες δε θα έχεις καθόλου μαύρη άλγη.

κοίταξε μόνο εάν κάποια σου φυτά αρχίζουν να λιώνουν. μπορείς να κλείνεις το φίλτρο και να βάζεις στο σημείο που έχει πιο πολύ πρόβλημα με σύριγγα.

Τάκης
28-04-16, 06:58
Εγω θα σου πρότεινα σαλιγκάρια ramshorn, θα δεις καταπληκτικά αποτελέσματα, χωρίς χημικά (που δεν τα προτιμώ).
Μόνο αν δεν σου αρέσουν τα σαλιγκάρια, γιατί θα πολλαπλασιαστούν και θα γίνουν πολλά, πάρα πολλά.
Εχω ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο και το Χειμώνα το βλέπει ο Ήλιος όλη την ημέρα, δεν ξέρω τι είναι άλγη.
Επίσης οι καλές αλλαγές κάνουν καλό.

G_AQUA
28-04-16, 13:07
Καλό είναι να προσπαθήσεις να βάλεις φωτο γιατί μαύρη τριχοειδής είναι η ΒΒΑ αλλά και σαν "μαύρη τριχοειδής" μερικές φορές κάποιοι θεωρούν σκουρόχρωμες παραλλαγές της πράσινης ή της καφέ τριχοειδούς.
Ο τρόπος αντιμετώπισης τους διαφέρει σε αρκετά σημεία όπως διαφέρουν και τα αίτια που τις προκαλούν.

Το κερατόφυλλο δεν δέχεται υπερδοσολόγηση εξέλ ή οξυζενέ.

Λίπανση δεν έχει σημασία μόνο πόσες φορές την εβδομάδα χρησιμοποιείς αλλά και τι ποσότητα ρίχνεις. Οταν μιλάμε για υγρό λίπασμα, η δοσολογία που γράφουν οι συσκευασίες αφορούν φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Αρα αν έχουμε μικρή φυτόμαζα ή πολλά φυτά αργής ανάπτυξης πρέπει να ρίχνουμε το μισό ή και το 1/3 σε κάποιες περιπτώσεις...

Γενικά η τριχοειδής άλγη αντιμετωπίζεται με μείωση (ή και αύξηση φωτισμού κάτι δεν ισχύει στην περίπτωση σου), προσοχή στην λίπανση (συνήθως με μείωση για ένα χρονικό διάστημα αλλά κάποιες φορές αύξηση, το δεύτερο δεν ισχύει σε σένα) αφαίρεσή της με το χέρι ή οδοντόβουρτσα (με κλειστό φίλτρο ώστε να μην πηγαίνουν τριχίδια σε άλλα σημεία), προσεκτικό σκούπισμα βυθού, κόψιμο όσων φύλλων ή κλαδιών δεν καθαρίζουν και τακτικότερες αλλαγές νερού ώστε να "αδειάζει" το σύστημα απο οργανικά.
Επίσης βοηθάει το να αυξήσεις την φυτόμαζά σου με φυτά γρήγορης ανάπτυξης (θα καταναλώσουν τα θρεπτικά που την προκαλούν)
Αυτές είναι οι "φυσικές" μέθοδοι. Μπορείς να ρίξει όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι εξέλ ή οξυζενέ αν και δεν έχεις 100% εγγυημένο αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση αν δεν διορθώσεις τα αίτια που την προκάλεσαν δεν είναι εξασφαλισμένο ότι μετά απο λίγο δεν θα σου ξαναβγεί...