PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με χρυσόψαρο


Paraskos
21-04-16, 23:53
Παιδιά γεια σε όλους είμαι καινούριος στο χόμπι και μ αρέσει ιδιαίτερα απλά έχω κάποια θέματα και θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. Το ενυδρείο το έχω περίπου 5 μήνες ξεκίνησα με τροπικά ψάρια κόλλησαν ικ και πέθαναν. Μετά έβαλα χρυσόψαρα (oranda) αλλά και με αυτά έγιναν τα ίδια. Αποστείρωσα το ενυδρείο μου με ξύδι άφησα τα πάντα να στεγνώσουν μόνα τους και άρχισα από την αρχή. Λοιπόν τώρα 1,5 βδομάδα είχα 2 oranda τα οποία πηγαίνουν πολύ καλά και προχτές έβαλα άλλο ένα το οποίο σήμερα είδα πάλι αυτά τα σημάδια λέτε να είναι ικ και τ να κάνω;; Ήταν φυσιολογικό από την ώρα που μπήκε.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160421/0cc3de3a1353b1607d60045b1f7b95a0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Ξέχασα να αναφέρω οτι μετά την απολύμανση είχα πάρει ένα commet το οποίο είδα την ίδια μέρα τ απόγευμα να έχει κάτι σημάδια ήρθε ο πέρδικας σπίτι να τ δει κ δεν ήξερε τ είναι αλλά ίσως να μην ήταν ικ τόσο γρήγορα καλού κακού βάλαμε φάρμακο όμως το ψαράκι ζει κανονικότατα μέχρι σήμερα αυτά τα σημάδια είναι και είναι ίδια με το παραπάνω συν φωτογραφία http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160421/298df5a7af0b7322cec4997655d804a5.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

AntoniosR
22-04-16, 00:11
Καλώς τον!!!!:D
Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα και θα σου πουν εδώ οι κατάλληλοι άνθρωποι τι να κάνεις!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Paraskos
22-04-16, 07:54
Λοιπόν το ενυδρείο είναι 80*35*40
τρέχει τώρα 5 μήνες
το άρρωστο ψαράκι μπήκε πριν 3 μέρες
Θερμοκρασία 24
Ψάρια oranda
Τελευταία αλλαγή πριν 5 μέρες
Οι μετρήσεις μ ήταν πολύ καλές πήγα εχτές νερό στο πετσοπ
Η κινητικότητα είναι όπως πριν μόνο που κάποιες στιγμές κάνει κάτι απότομα αυτο μόνο 1-2 φορές
Μόνο αυτά τα 2 σημάδια έχει στο πάνω πτερύγιο
Τα σημάδια τα είδα χτες
Από τροφή πάει να φάει αλλά οτι προλάβει







Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
22-04-16, 08:04
Μάλλον σου πουλάνε άρρωστα τα ψαράκια. Δεν εξηγείται αλλιώς από το ιστορικό της περιγραφής σου.
Οι φωτο πάντως δείχνουν ick.
Θα σου πουν τα παιδιά εδώ που ασχολούνται με τα χρυσόψαρα τι να κάνεις.
Εγώ πάντως δεν θα ξαναγόραζα ψάρι από το συγκεκριμένο πετσοπ.

Paraskos
22-04-16, 08:07
Το ψαράκι συν πρώτη φοτο είναι από άλλο πετσοπ όχι από και που έχω τα αλλά. Το κίτρινο ψαράκι είναι τώρα 2 βδομάδας και έχει αυτά τ σημάδια αλλά τρώει κανονικά και είναι φυσιολογικό χωρίς τπτ άλλο αλλά τα σημάδια υπάρχουν ακόμα.. Το θέμα μου είναι με το καινούριο ψαράκι τ να κάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
22-04-16, 08:33
Στη 1η φωτό δεν είναι ικ, πιο πολύ σαν χνούδι μου φαίνεται, δεν είναι και καθαρή η φωτό. Στη 2η βλέπω 2-3 μικρά άσπρα στίγματα στην ουρά αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται για ικ, ίσως να είναι σκουπιδάκια. Για το 1ο θα σου πρότεινα esha-2000 και αλάτι 20-30 γραμμάρια ανά 10 λίτρα νερό, τα 20 γραμμάρια είναι περίπου μια κουταλιά της σούπας καλά γεμάτη , ή τα 5 γραμμάρια ένα κουταλάκι του γλυκού. Αλάτι ενυδρειακό ή τυροκομικό χωρίς πρόσθετα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ διαλυμένο. Στο φρέσκο νερό των αλλαγών θα βάζεις και το ανάλογο αλάτι. Μετά τη θεραπεία το αλάτι το αφαιρείς σταδιακά, πχ 10% αλλαγή με φρέσκο νερό χωρίς αλάτι κάθε μέρα ή ακόμα και 10% αλλαγές 2 φορές την ημέρα, κάθε 12 ώρες.
Οταν λες πως οι μετρήσεις ήταν καλές, θυμάσαι πόσο ήταν , γιατί για κάποιους το καλές είναι άστα να πάνε.
Για το ενυδρείο τώρα, για comet/common είναι μικρό το ενυδρείο, για funcy 2 ψάρια άντε 3 με το ζόρι και με πιο τακτικές αλλαγές.
διάβασε εδώ για τα χρυσόψαρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

kostas66
22-04-16, 09:05
Τάκη εμένα πάντως αυτά τα λευκά στίγματα για ick μου κάνουν...
Δες τις φωτό...
http://imageshack.com/a/img922/9158/wOrMLB.jpg
http://imageshack.com/a/img923/5091/Q0os5i.jpg

Τάκης
22-04-16, 09:17
Κώστα ίσως αν είναι στην αρχή, από όσο έχω δει το Ικ έχει πολλά στίγματα και φαίνονται αρκετά καθαρά, καμιά φορά όμως τα μπερδεύουμε και με τα white spot. Το αλάτι σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα κάνει.
Αν είναι Ικ σε 12 ώρες το πολύ θα είναι σαν χιόνι επάνω στα ψάρια

Paraskos
22-04-16, 12:08
Μόνο fancy έχω έβαλα χτες αλάτι άνοιξα και αέραντλια ανέβασα κ λίγο θερμοκρασία τ δεύτερο ψαράκι μέχρι σήμερα έχει τ σημάδια κ είναι τώρα 2 βδομάδας κ Δη είχε πάθει τπτ είναι φυσιολογικό. Τα σημάδια στο πρώτο είναι πολύ μικρά κ έχει πολύ λευκά τ να κάνω;;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
22-04-16, 12:22
Μόνο fancy έχω έβαλα χτες αλάτι άνοιξα και αέραντλια ανέβασα κ λίγο θερμοκρασία τ δεύτερο ψαράκι μέχρι σήμερα έχει τ σημάδια κ είναι τώρα 2 βδομάδας κ Δη είχε πάθει τπτ είναι φυσιολογικό. Τα σημάδια στο πρώτο είναι πολύ μικρά κ έχει πολύ λευκά τ να κάνω;;;;;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχεις μάλλον ασθένεια σε όλο το ενυδρείο, οπότε ότι θεραπεία κάνεις γίνεται μέσα σε αυτό.
Διάβασε εδώ. (http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=22519)

delta66
22-04-16, 12:38
Επειδη εχουμε διαβασει απειρες φορες για "καλες μετρησεις", δες τι τιμες δειχνουν τα τεστ και γραψτες ακριβως εδω.

ChocolatePuma
22-04-16, 13:34
Μάλλον σου πουλάνε άρρωστα τα ψαράκια. .

:rolleyes:
Έχεις μάλλον ασθένεια σε όλο το ενυδρείο, οπότε ότι θεραπεία κάνεις γίνεται μέσα σε αυτό.


:rolleyes:

Κώστα βιάζεσαι στη διάγνωση και στις προτάσεις...
Κι αν ο συχγομπίστας αρχίσει να κάνει πράγματα σε όλο το ενυδρείο, χωρίς να πρέπει, μετά θα είναι ο μόνος που δεν θα φταίει...;)
Καλοπροαιρετα τα παραπάνω, αλλά ειδικά στο θέμα με τις ασθένειες, ακόμη και οι πιο έμπειροι δυσκολεύονται να κάνουν διάγνωση

Φιλε @Paraskos, οι μετρήσεις όπως σου έγραψε ο Σπύρος (delta66) πιο πάνω, είναι απαραίτητες (νούμερα δλδ)

kostas66
22-04-16, 13:46
:rolleyes:


:rolleyes:

Κώστα βιάζεσαι στη διάγνωση και στις προτάσεις...
Κι αν ο συχγομπίστας αρχίσει να κάνει πράγματα σε όλο το ενυδρείο, χωρίς να πρέπει, μετά θα είναι ο μόνος που δεν θα φταίει...;)
Καλοπροαιρετα τα παραπάνω, αλλά ειδικά στο θέμα με τις ασθένειες, ακόμη και οι πιο έμπειροι δυσκολεύονται να κάνουν διάγνωση

Φιλε @Paraskos, οι μετρήσεις όπως σου έγραψε ο Σπύρος (delta66) πιο πάνω, είναι απαραίτητες (νούμερα δλδ)

Puma, κανένας δεν βιάζεται, ζητάει βοήθεια ο φίλος και του είπα τη γνώμη μου, επειδή έχω προσωπική εμπειρία από ick (http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=91437).
Ήδη έχει κάνει μόνος του παρεμβάσεις στο ενυδρείο.
Άλλωστε δεν του πρότεινα κάποια θεραπεία, τον παρέπεμψα στον πίνακα με τις πιθανές ασθένειες των χρυσόψαρων του φόρουμ, μήπως με βάση την συμπτωματολογία εντοπίσει το πρόβλημα στα δικά του.
Ούτε είμαι, ούτε το παίζω ειδικός :D:D

Paraskos
22-04-16, 16:20
Παιδιά μέτρησης δεν ξέρω το στικ έκανα το δεύτερο ψαράκι το κίτρινο είναι σε άλλο ενυδρείο δεν είναι με το καινούριο που έβγαλε τα σημάδια..πως μπορώ να είμαι σίγουρος οτι έχει ικ και τ να κάνω για να τ σώσω κ αυτο και τ υπόλοιπα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Εχτές έβαλα μια κοφτη κουτάλια αλάτι ποσό πρέπει να βάλω κανονικά;; Η να περιμένω να δω αν όντως είναι ικ; Εδώ έβγαλε και σημερινές φωτογραφίες τα σημάδια είναι όπως φαίνονται ούτε πολύ μεγάλα ούτε πολύ άσπρα http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/eae87e468afb6d68bbb5f8b69d5d9618.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/b26e6a2a11670461a099deb6db9eebc8.jpg

ChocolatePuma
22-04-16, 17:14
Περίμενε τους ειδικούς και ρίξε μια ματιά σ αυτά, μέχρι να έρθουν
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36618
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424

Δεν μου μοιάζει με ick, μακάρι να έχω δίκιο

Paraskos
22-04-16, 17:21
Θα τα μελετήσω πάντως βοηθήστε γιατί όσο καιρό έχω τ ενυδρείο δεν έχει μείνει ψαράκι πάνω από μήνα μέσα κ όλα τ προηγούμενα πέθαναν από ικ


Sent from my iPhone using Tapatalk

ChocolatePuma
22-04-16, 17:23
Θα τα μελετήσω πάντως βοηθήστε γιατί όσο καιρό έχω τ ενυδρείο δεν έχει μείνει ψαράκι πάνω από μήνα μέσα κ όλα τ προηγούμενα πέθαναν από ικ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η απολύμανση με το ξυδι απ την αρχη δεν μου έκατσε καλά!

Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου πρότεινε ο Τάκης πιο πάνω???

Paraskos
22-04-16, 17:24
Όταν το πήρα τ ενυδρείο ήταν μεταχειρισμένο και μέσα στν βρώμικα και το ξέπλυνα με νερό μόνο μετά που δεν σταυρωνα ψάρι απολύμανα με ξύδι μου το είπαν πολλοί.. Ποιο δλδ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ChocolatePuma
22-04-16, 17:25
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=938978&postcount=6

Paraskos
22-04-16, 17:28
Έβαλα λίγο αλάτι χτες απλά δεν θέλω να βάζω φάρμακα χωρίς λόγο γιαυτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
22-04-16, 17:28
Θα τα μελετήσω πάντως βοηθήστε γιατί όσο καιρό έχω τ ενυδρείο δεν έχει μείνει ψαράκι πάνω από μήνα μέσα κ όλα τ προηγούμενα πέθαναν από ικ
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφού ήσουν σίγουρος για ick έπρεπε τουλάχιστον να ρωτούσες για να δοκίμαζες τη θεραπεία που αναφέρει ο Σπύρος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424) (delta), μπας και τα έσωζες τα προηγούμενα... Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν ενδείκνυται και για χρυσόψαρα. Αυτό θα μας το πει ο Σπύρος.

christoschor
22-04-16, 18:47
Αν ήταν ick το πρώτο ψάρι που τα έχει δύο εβδομάδες τουλάχιστον θα μας είχε αποχαιρετήσει προ πολλού εκτός βέβαια και είναι ο Rambo zw. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να πάρεις υγρά τεστ εάν θες να έχεις ακρίβεια στις μετρήσεις σου, διότι μετρήσεις πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν. όσον αφορά τα στίγματα, εάν δεν είναι ick, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι.

Paraskos
22-04-16, 19:38
Κ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια που κ που κάνει κ κάτι απότομα στο πλάι αλλά όχι συνέχεια.. Να τ αφήσω δλδ και βλέπω;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
22-04-16, 20:21
Κ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια που κ που κάνει κ κάτι απότομα στο πλάι αλλά όχι συνέχεια.. Να τ αφήσω δλδ και βλέπω;;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου δεν πρόκειται να βρεις άκρη έτσι.
Τα παιδιά σου είπαν να κάνεις μετρήσεις στο νερό και να τα γράψεις εδώ, για να δουν αν έχει θέμα το νερό σου και αρρωσταίνουν τα ψάρια. Ότι θεραπεία και να κάνεις αν οι ισορροπίες μέσα στο ενυδρείο είναι ένα μπάχαλο, πάλι θα σου ψοφήσουν τα ψάρια.
Λοιπόν ανακεφαλαίωση:
Πας το πρωί στο πετσόπ νερό από το ενυδρείο και σου κάνουν μετρήσεις λεπτομερείς που τις σημειώνεις σε χαρτί. NH3/NH4, NO2, N03, PH απαραίτητα.
Τα γράφεις μετά αναλυτικά εδώ και γράφεις επιπλέον με λεπτομέρεια ιστορικό και συμπτώματα ασθενειών (μπορείς να συμπληρώσεις τη σχετική φόρμα).
Έτσι θα πάρεις μετά από τους ειδικούς εδώ στα χρυσόψαρα τις κατάλληλες οδηγίες.
Χάνεις χρόνο και αυτό μπορεί να είναι μοιραίο για τα ψαράκια, όπως ήταν και για τα προηγούμενα...
Καλό βράδυ και καλή επιτυχία.

Paraskos
22-04-16, 20:27
Εξηγώ πήγα νερό και ήταν μια χαρά όλα ο πετσοπας είναι πολύ εμπιστοσύνης χωρίς αμφιβολία δεν φταίει τ νερό μ..κάτι άλλο είναι αν είναι ικ.. Τ σημάδια όμως είναι τα ίδια από χτες τ βράδυ αν θέλετε ανεβάζω και βίντεο να δείτε οτι είναι όλα φυσιολογικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
22-04-16, 20:37
Εξηγώ πήγα νερό και ήταν μια χαρά όλα ο πετσοπας είναι πολύ εμπιστοσύνης χωρίς αμφιβολία δεν φταίει τ νερό μ..κάτι άλλο είναι αν είναι ικ.. Τ σημάδια όμως είναι τα ίδια από χτες τ βράδυ αν θέλετε ανεβάζω και βίντεο να δείτε οτι είναι όλα φυσιολογικά Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε κάποιοι αφιέρωσαν χρόνο και σε διαβάζουν και σου έδωσαν κάποιες οδηγίες.
Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος, να πατήσεις ένα κουμπί και να γίνουν καλά τα ψάρια σου.
Ή ακολουθείς τις οδηγίες ή τα ψάρια σου θα ξαναψοφήσουν όπως και τα προηγούμενα. Και ick να είναι αν η χημεία του ενυδρείου σου έχει πρόβλημα, οποιαδήποτε θεραπεία δεν θα βοηθήσει.
Στο πετσοπ θα πεις μετρήσεις με υγρά τεστ και όχι με στικς.
Καλό βράδυ.

delta66
22-04-16, 20:38
Εξηγώ πήγα νερό και ήταν μια χαρά όλα ο πετσοπας είναι πολύ εμπιστοσύνης χωρίς αμφιβολία δεν φταίει τ νερό μ..κάτι άλλο είναι αν είναι ικ.. Τ σημάδια όμως είναι τα ίδια από χτες τ βράδυ αν θέλετε ανεβάζω και βίντεο να δείτε οτι είναι όλα φυσιολογικά

Ο πετσοπας τι σου ειπε οτι εχουν τα ψαρια?

Paraskos
22-04-16, 20:44
Τεσπα το νερό δεν έχει θέμα απλά ήθελα τα φώτα σας τι μπορώ να κάνω.. Ούτως η άλλως κανείς δεν ξέρει τ είναι αυτά τα σημάδια εκεί καταλήγω όποτε τα αφήνω κ αν βγάλει κ αλλά ξεκινάω θεραπεία. Ευχαριστώ καλό βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Ρώτησα τον πετσοπα κ μ είπε οτι ίσως να είναι σπασμένη σπόνδυλοι αλλά αυτά δεν γίνεται έτσι ξαφνικά αλλά από κακή μεταφορά κάτι που θα είχε από την αρχή όποτε κανείς δεν ξέρει τ αφήνω κι βλέπουμε τις επόμενες μέρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 20:44
Ο πετσοπας αφου ειναι εμπιστος οπως ειπες και αφου απο εκει πηρες τα ψαρια και αυτος κανει και τα τεστ και ξερει τα αποτελεσματα των τεστ, κατι παραπανω θα ξερει για το τι εχουν (αν εχουν κατι)

Paraskos
22-04-16, 20:45
Όχι δεν είναι ο ίδιος και τ ψαράκι που έχει τα σημάδια είναι από άλλον όχι από την δικό μ πετσοπα


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 20:47
Ο πετσοπας που σου εκανε τα τεστ μηπως ειναι ο ιδιος που ελεγες στο facebook, οτι σου ειπε να βαλεις κιχλιδες σε αυτο το ενυδρειο? Αν ναι, εγω δεν θα ημουν τοσο σιγουρος και για τα τεστ και για οτιδηποτε λεει.

Paraskos
22-04-16, 20:49
Όχι δεν είναι ο ίδιος και τ ψαράκι που έχει τα σημάδια είναι από άλλον όχι από τον δικό μ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 20:51
Τεσπα, εγω τουλαχιστον απο τις φωτογραφιες δεν βλεπω τιποτα καθαρα.
Οι τιμες του νερου, NH3/4 NO2 NO3 pH GH KH θερμοκρασια και γενικα ολα τα στοιχεια που ζηταει η φορμα, ειναι μια βοηθεια για να καταλαβει καποιος αν παιζεται κατι περιεργο.
Και τα στοιχεια τη φορμας να ειναι ακριβη και αληθη. Ακομα και με σωστα και ολοκληρωμενα στοιχεια ειναι δυσκολο να βγει συμπερασμα πολλες φορες. Ποσο μαλλον με λαθος ή ελλειπή. Εκει θα βγει και λαθος συμπερασμα.
Οπως και καθαρες φωτο και βιντεο και των ψαριων και ολου του ενυδρειου και του εξοπλισμου ακομα.
Μονο εσυ τα βλεπεις ολα. Φροντισε να τα δουν και οσοι θελουν να βοηθησουν. Σαν να εχουν μπροστα τους το ενυδρειο σου.

Paraskos
22-04-16, 20:57
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/65413622504f7e8ef9ef695de6f55992.jpghttps://vimeo.com/163863497

delta66
22-04-16, 21:00
Απο τη στιγμη που δεν εχεις μετρησεις, πρωτη κινηση ειναι να βγαλεις αυτην την πετρα.
Δεν ξερει καν τι σκληροτητες εχεις απο τη βρυση σου και δεν ξερεις καν ποσο μπορει να επηρεαζει το νερο.
Ας υπαρχει μονο το νερο τουλαχιστον.
Ασε που μπορει να περασε απο καμια τρυπα κανενα ψαρι και πιαστηκε τιποτα στην ουρα του.
Εκτος του οτι μολις μεγαλωσουν, θα σφηνωσουν εκει.
Ich δεν βλεπω να εχουν.

Paraskos
22-04-16, 21:01
Η πέτρα την αγορά προχτές από τον πετσοπα που την είχε είδη μέσα σε ενυδρείο και μ είπε οτι είναι μια χαρά και είναι μη ασβεστολιθικη


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 21:07
Μια χαρα κι αυτη?
Την ειχε και μεσα σε ενυδρειο? (στις κιχλιδες?)
Ωραια.
(Μετα φοβουνται να μπολιασουν μη κολλησουν καμια αρρωστια τα ψαρια:smt120).

Καλα. Βγαλτη, αστη στον ηλιο να στεγνωσει, χτυπα μια γωνια με ενα σφυρακι να φυγει λιγο ενα κομματακι να φανει λιγο γυμνη πετρα και ριξε εκει μερικες σταγονες ακουαφορτε (διαβαζουμε τις οδηγιες προφυλαξεις γιατι ειναι καυστικο οξυ, Καντο καλυτερα σε εξωτερικο χωρο και μη πεσει πανω σου).
Δες αν αφρισει.

Paraskos
22-04-16, 21:10
Γτ που είναι τ κακό με τη πέτρα..την είχε καιρό μέσα σε ενυδρείο την έβλεπα καιρό..πρέπει να την σπάσω υποχρεωτικά κρίμα είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala
22-04-16, 21:10
Δεν βλεπω ικ στα ψαρια και δεν βλεπω κατι επιληψιμο στις φωτο....
Βγαλε κι αλλες η κανενα βιντεο να φανει καλυτερα.
Ελπιζω να εβαλες σωστο αλατι κι οχι ιωδιουχο.
Υγρα τεστ χρειαζεσαι οπωσδηποτε, με στικς εκανε ο πετσοπας τις μετρησεις;

delta66
22-04-16, 21:21
Γτ που είναι τ κακό με τη πέτρα..την είχε καιρό μέσα σε ενυδρείο την έβλεπα καιρό..πρέπει να την σπάσω υποχρεωτικά κρίμα είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ενα κομματακι στην ακρη ειπα, μια φλοιδα απο κατω ρε αδερφε. Πως θα κανεις το τεστ με το οξυ?
Το κακο ειναι οτι αν εχεις στη βρυση σκληροτητα στο θεο και ανεβαζει κι αυτη κι αλλο, χαιρετα μου τον πλατανο.

Paraskos
22-04-16, 21:25
https://vimeo.com/163866238
Ορίστε και τ βίντεο πιστεύω να καταλάβετε τ γίνετε
-------------------------
Ποιος ο λόγος όμως να τ κάνω αφού η πέτρα είναι μη ασβεστοκιθηκη;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 21:40
Δεν εχουν τιποτα εμφανες τα ψαρια.

Ποιος ο λόγος όμως να τ κάνω αφού η πέτρα είναι μη ασβεστοκιθηκη;;

Ποιος το λεει?
nBZH4hL1YXY

Paraskos
22-04-16, 21:41
Δεν καταλαβαίνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

ChocolatePuma
22-04-16, 21:43
Για να το μαζέψουμε :D

Είτε θα βρεις τρόπο να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ είτε θα περιορίσεις τους κινδύνους που "χαλανε" το νερό στο ενυδρείο σου

Εφόσον δεν ξέρεις η πέτρα τι είναι, η πρόταση ειναι να την βγάλεις

Εννοείται πως μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ;)

Στις φωτό δεν φαίνεται ικ, σε κανένα ψάρι
Τόσα μάτια, δεν νομίζω να κάνουμε λάθος (μακάρι δλδ)

Paraskos
22-04-16, 21:46
Μακάρι να είναι απλά ξαναλέω οτι η πέτρα ήταν στο πετσοπ μέσα σε ενυδρείο που έτρεχε καιρό και πραγματικά παιδιά ο πετσοπας είναι κορυφή δεν με κοροϊδεύει και η πέτρα είναι ενυδρειακι όχι από χωράφι


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 21:48
Για να το μαζέψουμε :grin:

Είτε θα βρεις τρόπο να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ είτε θα περιορίσεις τους κινδύνους που "χαλανε" το νερό στο ενυδρείο σου

Εφόσον δεν ξέρεις η πέτρα τι είναι, η πρόταση ειναι να την βγάλεις

Εννοείται πως μπορείς να κάνεις ότι θέλεις :wink:

Στις φωτό δεν φαίνεται ικ, σε κανένα ψάρι
Τόσα μάτια, δεν νομίζω να κάνουμε λάθος (μακάρι δλδ)Ακριβως.
Το μονο χειροπιαστα υποπτο πραγμα για τυχων προβλημα που μπορει να υπαρξει, απο τα λιγα στοιχεια που εχουμε για το ενυδρειο, ειναι η πετρα.

Paraskos
22-04-16, 21:49
Αν είχε θέμα δεν θα υπήρχε όμως από πριν; Δεν θα είχε και ο πετσοπας;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κωστας Malawi
22-04-16, 21:49
γιατι οι ενυδρειακες πετρες τι ειναι?δεν ειναι απο χωραφι,ποταμι,θαλασσα,βουνο?

ChocolatePuma
22-04-16, 21:50
Μακάρι να είναι απλά ξαναλέω οτι η πέτρα ήταν στο πετσοπ μέσα σε ενυδρείο που έτρεχε καιρό και πραγματικά παιδιά ο πετσοπας είναι κορυφή δεν με κοροϊδεύει και η πέτρα είναι ενυδρειακι όχι από χωράφι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά η απορία γεννήθηκε μόλις τώρα : Γιατί δεν πας στην "κορυφή" για κάθε θέμα του ενυδρείου σου κι απευθύνθηκες στο φόρουμ?

Αν τον εμπιστεύεσαι, τότε ακολούθησε τις συμβουλές του
Αν θες βοήθεια απ το φορουμ, ρωτάς, απαντάει όποιος γνωρίζει, φιλτράρεις τις απαντήσεις και προχωράς

Δίπορτο δεν "παιζει" :D

Καλή συνέχεια

Paraskos
22-04-16, 21:50
Τ να πω είναι;; Πάντως θα ρίσκαρε να τη έχει μέσα σε δικό του τόσο καιρό κ ο ίδιος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
22-04-16, 21:50
Μακάρι να είναι απλά ξαναλέω οτι η πέτρα ήταν στο πετσοπ μέσα σε ενυδρείο που έτρεχε καιρό και πραγματικά παιδιά ο πετσοπας είναι κορυφή δεν με κοροϊδεύει και η πέτρα είναι ενυδρειακι όχι από χωράφι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και τι σημαινει αυτο?
Επειδη ηταν σε ενυδρειο, αποκλειεται να ειναι ασβεστολιθικη?
Δεν βαζουν ασβεστολιθικες πετρες στα ενυδρεια?
Για δες εδω Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
Τονοι ασβεστολιθικες πετρες. Επίτηδες ομως.

Paraskos
22-04-16, 21:53
Ναι σας λέω οτι αυτή δεν είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Ρωτάω γτ θέλω γνώμες άνθρωποι είμαστε δεν τα ξέρουμε όλα και παλιά μ έλεγαν για το άλλο ψάρι για τα σημάδια όλοι οτι είναι ικ αλλά ζει κ βασιλεύει τώρα 2,5 βδομάδες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλεξανδρος Χανια
22-04-16, 22:16
Φιλε Γιαννη δεν φαινονται τα ψαρια σου να εχουν ικ....μια χαρα ζωηρα ζωηρα χωρις σημαδια ειναι...και αυτο που λες οτι κανουν αποτομες κινησεις που και που ψαρια ειναι και κολυμπανε....Βαλε λιγο αλατι οπως λενε οι προηγουμενοι κακο δεν κανει...αν ειναι ικ πιστεψε με θα το καταλαβεις συντομα....

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
22-04-16, 22:25
Ναι και τα σημάδια;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
22-04-16, 22:25
Φίλε μου , επειδή την είχε στο ενυδρείο βιτρίνα δεν σημαίνει πως δεν είναι ασβεστολιθική, και αυτό δεν φαίνεται στο πετσοπ γιατί εκεί τα ψάρια δεν μένουν πολύ καιρό για να δημιουργηθεί πρόβλημα. Σε εμάς τους χομπίστες ο σκοπός μας είναι τα ψάρια να μείνουν σε αυτό το χώρο για όλη τους τη ζωή, και όταν μιλάμε για χρυσόψαρα είναι και για τη δικής μας ζωή, μιλάμε για πάνω από 25 χρόνια. Δεν έχεις να χάσεις κάτι κάνοντας τεστ.
Από την άλλη εγώ θα σου έλεγα να μη κάνεις τεστ στη πέτρα, αλλά να την βγάλεις τελείως, το ενυδρείο σου δεν είναι μεγάλο και αυτά τα ψάρια θέλουν χώρο για να κολυμπάνε, αλλά και ωφέλιμα λίτρα. Και επίσης είμαι της άποψης , στα χρυσόψαρα να μην υπάρχουν εμπόδια, είναι μεγάλα ψάρια και κάνουν απότομες κινήσεις και τραυματίζονται εύκολα. Να μην έχεις προτεραιότητα τι αρέσει σε εμάς , αλλά τι είναι καλύτερο για τα ψάρια.
Και κάτι ακόμα χειρότερο, λέμε πως όταν παίρνουμε ψάρια από πετσοπ, να βάζουμε τα ψάρια σε καραντίνα και να μη ρίχνουμε το νερό από τα ενυδρεία του πετσοπ, και αυτό για λόγους ασφαλείας για να μη μεταφερθούν ασθένειες από το πετσοπ στα ενυδρεία μας, και εσύ πας και παίρνεις αντικείμενα που ήταν μέσα σε αυτά τα ενυδρεία ; εγώ δεν θα το έκανα, και αν ήταν ανάγκη θα έκανα απολύμανση αλλά και οποιοδήποτε έλεγχο για να είμαι βέβαιος πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Και για Ικ στο είπα από την αρχή, και με τα βίντεο και τις άλλες φωτό σίγουρα δεν έχουν Ικ. Το Ικ είναι σαν να έχεις πασπαλίσει τα ψάρια με ασπραδάκια
-------------------------------------------
Ναι και τα σημάδια;

Βάλε αλάτι, και για πιο σιγουριά βάλε Esha-2000, είναι ήπιο φυτικό φάρμακο

Αλεξανδρος Χανια
22-04-16, 22:26
Δεν μπορεις να κρινεις απο 3 κουκιδες που καλα καλα δεν φαινονται....το σλλο χρυσοψαρο εχει βγαλει τοσο καιρο σημαδια και δεν εχει γινει τιποτα..

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
22-04-16, 22:29
Τπτ δεν εχουν τα ψαρια..
Τεστ παρε για αμμωνια, νιτρωδη , νιτρικα για να βλεπεις (οχι μονο μια φορα και τελος) συχνα πυκνα τις παραμετρους του νερου σου.

Paraskos
22-04-16, 22:37
Παιδιά πριν που ήταν άδειο ήταν κάτω από τ φίλτρο θέλαμε και κάπου να κρύβονται εγώ πιστεύω οτι η πέτρα δεν είναι κακιά και στν φύση τους έχουν πέτρες και αλλά διαφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
22-04-16, 22:41
Στη φύση όμως έχουν ΑΠΕΙΡΟ χώρο να κινηθούν, μη τα συγκρίνεις με ένα κουτί 80 Χ 40 Χ 40 ή όσο μεγάλο και να είναι, δεν παύει να είναι ένα κουτί

Paraskos
22-04-16, 22:42
Δλδ να την πετάξω τν πέτρα;; Δεν χρειάζεστε καθόλου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
22-04-16, 22:49
Εγω δεν θα την έβαζα , όπως και δεν έχω βάλει

Paraskos
22-04-16, 22:49
Δλδ υποχρεωτικά να τν βγάλω δεν έχω ελπίδες με αυτήν μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλεξανδρος Χανια
22-04-16, 22:50
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/1b0591c1f68cccd18ab0166619bbe761.jpg

delta66
22-04-16, 22:50
Δλδ να την πετάξω τν πέτρα;; Δεν χρειάζεστε καθόλου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτη η πετρα, ακομα κι αν δεν ειναι ασβεστολιθικη ειπαμε, μπορει να σφηνωσει ψαρι στο μελλον.
Βαλε διακοσμητικα, αλλά να ειναι καταλληλα και σαν σχημα.
Αλλα πες και την αληθεια, σου αρεσει η πετρα αυτη? Σαν τοιχος απο μοναστηρι ειναι και θα πετανε οι καλογεροι ψαρια απο τις πολεμιστρες :)

Paraskos
22-04-16, 22:51
Οοκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλεξανδρος Χανια
22-04-16, 22:51
Εγω παλι εχω ενα σορο πετρες απο την θαλασσα και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα...δεν ξερω καν αν ειναι ασβεστολιθικες η οχι...εχω βεβαια κιχλιδες αφρικης που δεν εχουν θεμα με σκληρο νερο....εσενα ο πετσοπας σου ειπε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη;

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
22-04-16, 22:56
Εγω παλι εχω ενα σορο πετρες απο την θαλασσα και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα...δεν ξερω καν αν ειναι ασβεστολιθικες η οχι...εχω βεβαια κιχλιδες αφρικης που δεν εχουν θεμα με σκληρο νερο....εσενα ο πετσοπας σου ειπε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη;

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο λεμε

Δεν βαζουν ασβεστολιθικες πετρες στα ενυδρεια?
Για δες εδω Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
Τονοι ασβεστολιθικες πετρες. Επίτηδες ομως.

Τάκης
22-04-16, 22:59
..
Αλέξανδρε άλλο είδος ψαριών αυτά
για βάλε ξύλα ή μεγάλες πέτρες σε αυτά και θα καταλάβεις

r9CG3BTaTgk

θα είναι μόνιμα με τραύματα

Paraskos
22-04-16, 22:59
Ναι είπε οτι δεν είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κωστας Malawi
22-04-16, 23:04
ειμαι πολυ σιγουρος οτι ετσι το ειπε χωρις να ξερει αν ειναι η οχι..πολυ που τους νοιαζει..

Αλεξανδρος Χανια
22-04-16, 23:07
Ο tyrinthos ισως εχει ενα δικιο...να στην πουλησει ηθελε...μαγαζι εχει..ισως σκεφτεται μονο πως να γεμισει την τσεπη του ...

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
22-04-16, 23:08
Παιδιά δεν ξέρω εγώ θα τν αφήσω και βλέπουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala
22-04-16, 23:09
Ειναι δεν ειναι , πιανει χωρο και περιθωρια δεν ειχει το ενυδρειο..
Εγω θα εβαζα μια μικρη ριζα με μια ανουμπια δεμενη και οκ.
Κανενα φυλλοδεντρο η ποθο απ εξω και τελος.

Paraskos
22-04-16, 23:12
Παιδιά άμα είναι έτσι όλα χώρο πιάνουν να μην έχουμε τπτ κάτι θέλουν κ αυτά να κρύβονται


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala
22-04-16, 23:16
Ποιος το ειπε αυτο;

Paraskos
22-04-16, 23:18
Ποιο;; Καταρχάς τν πέτρα τν είδα εγώ δεν μ τν πρότεινε και αλλά που ρώταγα να πάρω στν ίδια τιμή μ έλεγε οτι δεν κάνουν κ καλύτερα από οκά ήταν η πέτρα γιαυτο τν πήρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala
22-04-16, 23:23
Το οτι θελουν να κρυβονται...
Τα χρυσοψαρα δεν θελουν κρυψωνες, αντιθετως θελουν χωρο για κολυμπι το οποιο σταματαει με το κλεισιμο του φωτισμου.
Το μονο που θελουν ειναι μια απλη διακοσμηση για να μην ειναι αδειο και μονοτονο το περιβαλλον τους.
Οσο πιο λιγα τα λιτρα ,τοσο πιο λιτη θα πρεπει να ειναι η διακοσμηση.

Paraskos
22-04-16, 23:50
Μια η πέτρα είναι δεν είναι 10 πόντους


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala
22-04-16, 23:58
Δεν ξερω , απο το βιντεακι μου φαινεται πολυ μεγαλυτερη..
Τελος παντων.. Εσυ αποφασιζεις, κοιτα ομως μην σφηνωσει κανενα μεσα κι εχεις αλλα.. οπως σου ειπε και ο Σπυρος..

Τάκης
23-04-16, 00:12
Φίλε μου σου λέμε τις παρατηρήσεις μας, εσυ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις

Paraskos
23-04-16, 00:28
Ναι παιδιά και ευχαριστώ.. Όχι δν μπαίνουν μέσα.. Κάτι άλλο το καινούριο (αυτο με τα σημάδια) δν προλαβαίνει να φάει τ μπορώ να κάνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
23-04-16, 08:31
Δλδ υποχρεωτικά να τν βγάλω δεν έχω ελπίδες με αυτήν μέσα; Sent from my iPhone using Tapatalk

Με τη δημοσιότητα, λόγω προβολής, που έχει αποκτήσει αυτή η πέτρα, βγάλτη σε δημοπρασία.
Στάνταρ κάποιος θα την αγοράσει από εδώ. Με τα χρήματα, μπορείς να αγοράσεις πιο ασφαλή διακοσμητικά. :smt041

Paraskos
23-04-16, 08:32
Παιδιά τ ένα σημάδι εφυγε[emoji1][emoji1] απλά τ άλλο θέμα που έχω είναι οτι δν προλαβαίνει να φάει τ να κάνω;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλεξανδρος Χανια
23-04-16, 08:32
Πετα ενα πιατο μουσακα!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
23-04-16, 08:35
Είναι τόσο χαζό που ούτε αυτο θα προλάβει. Εδώ παίρνει η τροφή από προστασία και δν τν βλέπει


Sent from my iPhone using Tapatalk

christoschor
23-04-16, 10:38
Αυτό που ανέφερε με το πλάι με ανησυχεί λίγο. Συνήθως κακή πλευστότητα δείχνει πρόβλημα με το ψάρι. Επίσης αυτά τα άσπρα στίγματα έχεις παρατηρήσει εάν τους φεύγουν και κυκλοφορούν στο ενυδρείο? γιατί κάτι τέτοιο είχε παλαιότερα το. Black moor που έχω και οφειλόταν σε στρεςς σε συνδιασμό με κακή ποιότητα νερού. Μόλις βελτιωσα την ποιότητα του νερού εξαφανίστηκαν. Φαντασία ότι τότε μετραγα με stick και νου έδειχνε NO2 και μόλις πήρα τα υγρά τεστ έδειξε 0.8!!!!! Οπότε καταλαβαίνεις γιατί επιμενουμε:smt041

Paraskos
23-04-16, 13:00
Ναι όχι δν φεύγουν στ νερό φαίνονται οι μπουμπρποθλιθρες μόνο


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 13:54
Ειναι αναμενομενα αυτα τα προβληματα σε fancy χρυσοψαρα.
Τα telescope eye ειναι συνηθες να μη βλεπουν την τροφη.
Και γενικα ολα τα fancy ειναι επιρρεπή να εμφανισουν προβληματικη πλευση αναπτύσσοντας χρονιο προβλημα στη νηκτικη κυστη (το προβλημα το εχουν και γεννετικα, πολλα απο αυτα τα ψαρια)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230


ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ


FANCY χρυσοψαρα


Τα fancy χρυσοψαρα τα χαρακτηριζει το κοντοχοντρο σχημα και η η διπλη ουρα.
Υπαρχουν διαφορες "ποικιλιες", που ξεχωριζονται απο το χρωμα τους και καποια αλλα διαφοροποιημενα χαρακτηριστικα, οπως στο σχημα, τα λεπια, τα ματια, καποια εξογκωματα, τα πτερυγια κλπ
Δεν γινονται τοσο μεγαλα οπως τα αλλα ειδη (common, comet, shubunkin) και ειναι πιο αργοι κολυμβητες (λογω σχηματος φυσικα).
Φτανουν τα 15-20 εκ τελικο μεγεθος, αναλογα το ειδος. (καποια φτανουν και 25 εκ)
Ειναι "φτιαγμενα" μεσω μακροχρονων επιλεκτικων αναπαραγωγων, για να τονιστουν αυτα τα χαρακτηστικα μεσα απο τις γενιες.
Συνηθως, οσο πιο εντονα ειναι αυτα τα "ιδιαιτερα" χαρακτηριστικα, τοσο περισσοτερο εμποδιζουν τα ψαρια, στη διαβιωση τους.

Paraskos
23-04-16, 14:46
Παιδιά να ρωτήσω το οτι έφυγε το σημάδι κ έχει αφήσει ένα μικρό κενό δν σημαίνει οτι είναι ικ κ απλά έπεσε τ παράσιτο για να αναπαραχθεί;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 14:55
Μπορει και ναι. (αν ηταν παρασιτο πχ Argulus)
Δεν σημαινει ομως και οτι θα ξαναδεις κατι.

Paraskos
23-04-16, 14:57
Αν δν είναι παράσιτο τ άλλο μπορεί να είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:05
Τιποτα

Paraskos
23-04-16, 15:06
Αν φύγει και τ άλλο σημάδι θα πρέπει να αρχίσω θεραπεία να τ προλάβω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:13
Οχι.
Βαλε μονο λιγο φυσικο χοντρο αλατι 0,1-0,2%. (πχ τυροκομικο (http://www.chionsalt.gr/index.php?route=product/category&path=59_66_63) ή φυσικο, μη ιωδιουχο, χωρις προσθετα πχ Χιων http://www.chionsalt.gr/image/cache/catalog/products/home/cookingluxury/5201763%20133447-500x500.jpg)
10-20 γρ ανα 10 λιτρα νερου. (ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ, κουταλια της σουπας ειναι 15γρ)
Το "σπαμε "εντελως" πριν το ριξουμε και το ριχνουμε σιγα σιγα στο νερο.
Πχ σε μια φραπεδιερα (πεντακαθαρη). Δεν βαζεις πολυ γιατι δεν σπαει ετσι ευκολα. Οταν σπαμε αλατι ετσι, βαζουμε το πολύ 5-7 κουταλιες της σουπας σε ενα λιτρο νερο και το χτυπαμε μεχρι να μη φαινεται καθολου το αλατι στο νερο.
Αφαιρειται σταδικα με τις αλλαγες νερου .
Εσυ ομως που πρεπει να το εχεις κανα μηνα στο νερο θα αναπληρωνεις το αλατι που βγαινει σε καθε αλλαγη.
Πχ αν κανεις αλλαγη 30%, θα εχεις βγαλει το 30% του αλατιου. Οποτε αν πχ εχεις βαλει 100 γρ αλατι θα εχεις βγαλει τα 30, οποτε προσθετεις 30γρ μετα την αλλαγη νερου.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Paraskos
23-04-16, 15:15
Αυτο να το κάνω από τώρα η άμα δω κάτι; Και ποτέ να κάνω τν αλλαγή νερού;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:21
Καντο απο τωρα.
Γενικα ειναι καλη προληψη για διαφορα το αλατι. Ακομα και για νιτρωδη.
Χωρις κανενα υποπτο λογο βεβαια δεν χρειαζεται.
-------------------------
Τι εννοεις ποτε να κανεις αλλαγη νερου?
Δεν ξερεις ποτε χρειαζεται το ενυδρειο σου αλλαγη νερου?

Paraskos
23-04-16, 15:22
Ξέρω κάνω κάθε βδομάδα απλά μήπως θέλει πιο μετά η πιο πριν


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:23
Αλλα πως να ξερεις?
Αφου δεν εχεις τεστ νερου, ουτε για ΝΟ3.

Paraskos
23-04-16, 15:24
Δλδ εγώ θέλω περίπου 150 γραμμάρια για τ ενυδρείο μου που είναι 100 λίτρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:26
Αλατι για να βαλεις, δεν χρειαζεται αλλαγη νερου.
ΟΤΑΝ κανεις αλλαγη νερου, θα αναπληρωνεις το αλατι που βγαινει ειπα.
Αυτο για ενα μηνα και βλεπουμε
-------------------------
Δλδ εγώ θέλω περίπου 150 γραμμάρια για τ ενυδρείο μου που είναι 100 λίτρα

Ναι.
Αν ειναι 100 λιτρα το νερο και οχι ο εξωτερικος ογκος του ενυδρειου.
Πως ξερεις οτι ειναι 100 λιτρα το νερο? το εχεις υπολογισει?

Paraskos
23-04-16, 15:28
Ναι τόσο περίπου είναι 90-100.. Δν θα χαλάσω τν βιολογία μου όμως ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:30
Οχι, δεν πειραζει τη βιολογια το αλατι υπο αυτες τις συνθηκες και δοσολογιες, οπως δεν πειραζει και τα ψαρια (που ειναι γλυκου νερου).

Paraskos
23-04-16, 15:32
Δλδ αν βάλω σήμερα ποτέ πρέπει να ξανάβαλω μετά;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:33
ΟΤΑΝ κανεις αλλαγη νερου, θα αναπληρωνεις το αλατι που βγαινει.
Αυτο για ενα μηνα και βλεπουμε

.....

Paraskos
23-04-16, 15:39
Ναι αλλά πως θα φύγει τελείως αν σε κάθε αλλαγή βάζω νερό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:47
Τι εννοεις? :smt120

Paraskos
23-04-16, 15:48
Πως θα φύγει τ αλάτι αν σε κάθε αλλαγή βάζω αλάτι όσο βγάζω


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 15:51
Δεν τα ξαναγραφω. Ξαναδιαβασε οτι σου εχω γραψει

Paraskos
23-04-16, 15:54
Οοκ..θα ανεβάσω σ λίγο κ μια φωτογραφία από τ ψαράκι να δει τ σημάδι πως είναι σήμερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Τν θερμοκρασία να τν ανεβάσω και να κλείσω τα φώτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 16:11
οχι.
-------------------------
ασε το ενυδρειο να ηρεμησει
μη βαζεις χερια και μη πειραζεις τιποτα χωρις λογο μεχρι τοτε

Paraskos
23-04-16, 16:15
Όποτε ταΐζω κανονικά και τα φώτα να ανάβουν κάποιες ώρες σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 16:18
Ναι.
Ταισμα με τσιγγουνια, απο τη στιγμη που δεν γινονται κανονικες μετρησεις ΝΗ3/4 και ΝΟ2, μεχρι να περασει ενας μηνας απο οταν μπηκαν τα ψαρια.

Paraskos
23-04-16, 16:19
Ωραία κ όσο για το "άρρωστο" που δν προλαβαίνει να φάει; Να τ βάλω μέσα σε καμία γεμιστήρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
23-04-16, 16:20
οχι.
αστο να μαθει να τρωει οπως ειναι
αλλιως ....
Δεν μπορει να ζησει σε γεννηστρα ετσι κι αλλιως
Και μη ξαναπαρεις περιεργα ψαρια (παραμορφωμενα οπως τα telescope κλπ)

Αλεξανδρος Χανια
23-04-16, 16:24
Την σκανδαλη μην πατησεις μονο!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
23-04-16, 16:26
Οοκ... Ποια είναι η γνώμη σας γιαυτο;;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/9cd629021765bb55dac4621355458870.jpg

delta66
23-04-16, 16:27
Φαρμακο για ich
Τιποτα αλλο

Paraskos
23-04-16, 16:33
Μάλιστα οοκ μόλις είδα στο άλλο ψαράκι αυτο..τ ίδιο δν είναι;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/e767306ed7c50bf505835a5efae3e8fe.jpg

tsala
23-04-16, 18:18
Τι ειδες που δεν το βλεπω εγω;;:confused:

Τάκης
23-04-16, 19:07
Και εγω δεν βλέπω κατι

Paraskos
23-04-16, 20:03
Παιδιά δν φαίνεται καλά στν φωτό αλλά έχει ένα σημάδι ίδιο με το άλλο ψαράκι όποτε μάλλον είναι ικ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 20:53
Φίλε μου δες πως είναι το Ικ
https://www.google.gr/search?q=ich+fish&biw=1280&bih=647&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWzb-Ut6XMAhXlJZoKHWgqD1cQ_AUIBigB

Paraskos
23-04-16, 20:59
Τάκη το ξέρω το ικ είχαν τα ψαράκια μου παλιά να όπως αυτά που πέθαναν τελικά απλά δν μπορώ να εξηγήσω τ είναι αυτο που έχουν τώρα http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/9af9f4371a6d7e6ec709e9b1679f5e36.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/fb77d2ed28ed09ca430d009dfe6da485.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/d8052f4b2132fb146fa7545fa81ee3e7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 21:03
Αυτο ναι , μοιάζει πολύ με Ικ.
Αλλά το Ικ το προλαβαίνεις, δεν πρέπει να αντέδρασες γρήγορα,για αυτό τα έχασες, και κολλάνε όλα σχεδόν αμέσως

Paraskos
23-04-16, 21:06
Μόλις τ είδα έκανα θεραπεία αλλά μάλλον κάτι δν έγινε σωστά και τ έχασα μέσα 3 μέρες αυτο όμως είναι τώρα 3 μέρες κ είναι έτσι αλλά τι είναι;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/719f50a0ea3d12bc5c646b6ec941539d.jpg

Τάκης
23-04-16, 21:09
Δεν βλέπω Ικ σε αυτά. Με το Ικ γεμίζουν ασπραδάκια σε λίγες ώρες, αν έχουν Ικ το πρωί θα είναι όλα πασπαλισμένα, κάνεις αμέσως θεραπεία και τέλος

Paraskos
23-04-16, 21:13
Ναι αλλά τ μπορεί να είναι όμως και τ έβγαλε έτσι ξαφνικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 21:21
Αυτό το άσπρο που είδα στις άλλες φωτογραφίες, μου μοιάζει για μύκητας που συνήθως εμφανίζεται όταν υπάρχουν μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας μέσα στην ημέρα, βάζεις esha-2000 και αλάτι και σε λίγες ημέρες φεύγει. Βάλε και μέσα στο ενυδρείο μερικά ξυλάκια κανέλας, θα βοηθήσουν

Paraskos
23-04-16, 21:22
Μαμή θερμοκρασία μου ήταν σταθερή χτες και σήμερα μόνο που τν αυξησα 2 βαθμούς. Η κανέλα σε τ βοηθάει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 21:24
Δεν λέμε για 1-2 ημέρες, αλλά για μια περίοδο εβδομάδας και παραπάνω.
Η κανέλα βοηθάει στις μυκητιάσεις

Paraskos
23-04-16, 21:27
Όχι πάντα ήταν 23-24 η θερμοκρασία μ..δλδ να ρίξω χύμα έτσι κανέλα; Είναι σίγουρα όμως μύκητας μην δημιουργήσω πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 21:32
Ουτε με το esha δημιουργείς πρόβλημα , ούτε με τη κανέλα, κανέλες έχω μόνιμα στα ενυδρεία μου και τις αλλάζω κάθε 1-2 μήνες

Paraskos
23-04-16, 21:34
Αυτο δν κάνει;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/54dc669dbaf08b215af50a9055967aa2.jpg και να τν πετάξω χύμα η να τν βάλω κάπου συγκεκριμένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 21:39
Για αυτό το φάρμακο σου είπε ο Σπύρος, εγώ δεν το ξέρω.
Τις κανέλες τις πετάς χύμα μέσα

Lth1
23-04-16, 21:42
Οι κανελες που βοηθαμε εχουμε πει κ.Τακη??

Paraskos
23-04-16, 21:45
Και αν δν είναι μύκητας δν θα κάνω κακό;
Τάκη αυτο για τι σ φαίνεται http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/86a1676d861fedfbf201b8e4ddbfa7ff.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 22:09
Οι κανελες που βοηθαμε εχουμε πει κ.Τακη??
Συνήθως στους μύκητες Λουκά
Και αν δν είναι μύκητας δν θα κάνω κακό;

Ούτε με τη κανέλα , ούτε με το esah-2000 θα κάνεις κακό, καλό είναι βέβαια να μη βάζουμε φάρμακα χωρίς λόγο

Τάκη αυτο για τι σ φαίνεται

Ενα σκουπιδάκι μπορεί να είναι, μη πάει το μυαλό σου με το παραμικρό σε αρρώστιες

Paraskos
23-04-16, 22:10
Το έχει τώρα 2,5 βδομάδες όμως και ζει κανονικά ωραία να βάλω 2 ξυλαρακια;; 100 λίτρα είναι τ ενυδρείο μ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 22:11
Βάλε 3-4

Paraskos
23-04-16, 22:12
Δλδ μπορώ να τν έχω πάντα τν κανέλα μέσα.. Και όταν βάζω κάποιο φάρμακο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 22:26
Για πάντα, συνέχεια.
Βρε φίλε σταμάτα να σκέφτεσαι φάρμακα συνέχεια, δεν είναι η μόνη λύση τα φάρμακα, όταν χρειαστεί να μπει φάρμακο βλέπουμε, κάθε περίπτωση χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση

Paraskos
23-04-16, 22:28
Ναι τ λέω όμως γτ πριν μια βδομάδα που είχε μπει τ δεύτερο ψάρι είχα βάλει αυτο μέσα γτ δν ήξερα τ ήταν τα σημάδια πάνω στο κίτρινο ψάρι που έχω ανεβάσει γιαυτο ρωτάω http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/70357b7179ec6fca91e04f34fda082a2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 22:31
Βάλε αλάτι και esha και σε 3-4 ημέρες μας λες αποτελέσματα

Paraskos
23-04-16, 22:36
Οκ..μ λες όμως τ είναι τ σημάδια στ κίτρινο τώρα 2,5 βδομάδες; Γτ κάτι μ λέει οτι είναι τ ίδια κ στο άλλο αν ήταν ικ θα είχε φουντώσει τώρα 3 μέρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

ChocolatePuma
23-04-16, 23:04
Αν υποψιαστω τρολαρισμα, θα αντιδράσω άσχημα... zw

Paraskos
23-04-16, 23:06
Chocolate δν σε καταλαβαίνω;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
23-04-16, 23:24
Ο Σάκης ο Σοκολατένιος εννοεί πως μιλάμε και έχουμε γεμίσει 5 σελίδες και επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, για το ίδιο φάρμακο , για το ίδιο σημάδι και την ίδια αντιμετώπιση της ασπρίλας και αν το ψάρι έχει ΙΚ.
Θεωρώ πως το έχουμε καλύψει το θέμα φίλε μου

kostas66
23-04-16, 23:25
Αν υποψιαστω τρολαρισμα, θα αντιδράσω άσχημα... zw

Συνιστώ Ψυχραιμία... :smt020
Εγώ από χθες το βράδυ έχω φτιάξει και ποπκορν... :cool:

Paraskos
23-04-16, 23:29
Οκ παιδιά καταρχήν δν σας υποχρεώνει κανείς να απαντάτε οποίος θέλει γράφει και βοηθάει αν τ ήξερα δν θα ρώταγα προσπαθώ να βρω μια λύση γτ δν θέλω να τ βάλω στν άκρη τ ενυδρείο διότι τόσο καιρό δν το έχω ευχαριστηθεί ..θα δοκιμάσω αυτά που μ είπατε αν κ το θέμα για μένα δν καλύφθηκε διότι δν ξέρει κανείς με σιγουριά τ είναι τα σημάδια απλά λέμε μπορεί να είναι "αυτο" παιδιά ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα κάποιους


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
23-04-16, 23:38
Οκ παιδιά καταρχήν δν σας υποχρεώνει κανείς να απαντάτε οποίος θέλει γράφει και βοηθάει αν τ ήξερα δν θα ρώταγα προσπαθώ να βρω μια λύση γτ δν θέλω να τ βάλω στν άκρη τ ενυδρείο διότι τόσο καιρό δν το έχω ευχαριστηθεί ..θα δοκιμάσω αυτά που μ είπατε αν κ το θέμα για μένα δν καλύφθηκε διότι δν ξέρει κανείς με σιγουριά τ είναι τα σημάδια απλά λέμε μπορεί να είναι "αυτο" παιδιά ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα κάποιους


Sent from my iPhone using Tapatalk

To φάρμακο για το ικ το είπες εκ των υστέρων. Ήδη είχες ρίξει μέσα στο ενυδρείο, πριν ρωτήσεις εδώ οτιδήποτε.
Η ενημέρωση που κάνεις είναι σπασμένο τηλέφωνο. Και όσο το πηγαίνεις έτσι, σίγουρα δεν πρόκειται να ευχαριστηθείς ποτέ τα ψάρια σου.
Καλό βράδυ.
-------------------------
έχουμε γεμίσει 5 σελίδες και επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, για το ίδιο φάρμακο , για το ίδιο σημάδι και την ίδια αντιμετώπιση της ασπρίλας και αν το ψάρι έχει ΙΚ.


:smt038:smt038:smt038

Paraskos
23-04-16, 23:40
Οκ τ θέμα μ ήταν τ είναι τ σημάδι στο ψάρι κ ήθελα μια απάντηση όχι να κάνω πράγματα στα τυφλά
Ευχαριστώ καλό βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
24-04-16, 00:16
Τν θερμοκρασία να τν ανεβάσω και να κλείσω τα φώτα;
οχι.η θερμοκρασία μου ήταν σταθερή χτες και σήμερα μόνο που τν αυξησα 2 βαθμούς.
Καθησε ισια και κρατα σταθερο το κεφαλι σου. :D

http://www.patrisnews.com/sites/default/files/field/news/image/variopoula_0.jpg

Paraskos
24-04-16, 00:37
Χρήστο εννοώ οτι είναι σταθερή τόσο καιρό και τν ανέβασα γτ εσείς οι ίδιοι λέτε οτι ανεβάζουμε θερμοκρασία και σε ρώτησα για να τν πάω στους 30. Και θα σε παρακαλούσα τν ειρωνία άλλου όπως σας σέβομαι θα ήθελα κ εσείς ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Και αυτά που έχεις κάνει αντιγραφή δν είναι τν ίδια στιγμή οτι ανέβασα τν θερμοκρασία είναι άλλο σχόλιο και όχι όταν μιλάγαμε εμείς μην κανείς διαστρέβλωση σε αυτά π λέω για να φαίνεσαι έξυπνος ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

delta66
24-04-16, 00:56
Οι ωρες ειναι γραμμενες στα ποστ
Με ρωτας 16.54 "να ανεβασω θερμοκρασια"?
σου απανταω 17.11 "οχι"
και στις 22.22 διαβαζω "ανεβασα σημερα θερμοκρασια"
εριξες και φαρμακο για ich κι ολα αυτα χωρις να υπαρχει καμια ενδειξη ich.
Παιρνω τη βαριοπουλα ή δεν την παιρνω? :cool:

stav
24-04-16, 03:38
Αν υποψιαστω τρολαρισμα, θα αντιδράσω άσχημα... zw

Εγω παντως την απολαμβανω αυτη την συζητηση,ειναι ωραιος
π τυπος.

kostas66
24-04-16, 08:18
Οι ωρες ειναι γραμμενες στα ποστ
Με ρωτας 16.54 "να ανεβασω θερμοκρασια"?
σου απανταω 17.11 "οχι"
και στις 22.22 διαβαζω "ανεβασα σημερα θερμοκρασια"
εριξες και φαρμακο για ich κι ολα αυτα χωρις να υπαρχει καμια ενδειξη ich.
Παιρνω τη βαριοπουλα ή δεν την παιρνω? :cool:

Στη δική μου πάντως περίπτωση Σπύρο, έτσι αρχικά εμφανίστηκαν 3 στίγματα στην ουρά και την επόμενη μέρα είχε γεμίσει και η πλάτη του...
Ενδεχομένως με το φάρμακο για το ικ που έριξε μέσα στο ενυδρείο και τα αλάτια έχει συγκρατήσει την εξάπλωση. Το ενυδρείο του έχει ιστορικό ικ που οδήγησε σε μαζικούς θανάτους ψαριών και πιθανόν μια σωστή θεραπεία σε όλο το ενυδρείο δεν θα ήταν κακή ιδέα.

Paraskos
24-04-16, 08:28
Ευχαριστώ Κώστα γτ το οτι είχα 5 μήνες ιστορικό δν τ θυμάται κανείς μόνο οτι θέλουν βλέπουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
24-04-16, 08:50
Στη δική μου πάντως περίπτωση Σπύρο, έτσι αρχικά εμφανίστηκαν 3 στίγματα στην ουρά και την επόμενη μέρα είχε γεμίσει και η πλάτη του...

Κώστα ο φίλος αναφέρει πως το ένα σύμπτωμα υπάρχει στο ψάρι 2,5 εβδομάδες και το άλλο σε άλλο ψάρι 3 ημέρες, σε τόσο χρόνο όλα θα ήταν άσπρα

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=939394&postcount=125
αυτο όμως είναι τώρα 3 μέρες κ είναι έτσι αλλά τι είναι;
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=939413&postcount=138
Το έχει τώρα 2,5 βδομάδες όμως και ζει κανονικά

Κώστα πιστεύω πως όλοι έχουμε τη διάθεση να βοηθήσουμε όσο ξέρουμε και όσο μπορούμε οποιονδήποτε συνχομπίστα έχει κάποιο πρόβλημα. Οταν όμως έχουμε δώσει τις ίδιες απαντήσεις πάνω από μία φορά, δεν νομίζω πως θα βγει μια άκρη στο τέλος.

Ευχαριστώ Κώστα γτ το οτι είχα 5 μήνες ιστορικό δν τ θυμάται κανείς μόνο οτι θέλουν βλέπουν


Φίλε Paraskos το ότι υπάρχει ιστορικό απο Ικ πριν από 5 μήνες, δεν είναι απαραίτητο να είναι Ικ πάλι. Το Ικ υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία, οταν όμως υπάρχουν σωστό περιβάλλον διαβίωσης των ψαριών το Ικ δεν επηρεάζει τα ψάρια. Οταν εμφανιστεί κάνουμε τα απαραίτητα για τη θεραπεία αλλά μετά προσέχουμε ακόμα περισσότερο για να βελτιώσουμε τις συνθήκες για να μην εμφανιστεί πάλι το παράσιτο.
Και δεν νομίζω να βλέπουμε ότι θέλουμε, απαντάμε σύμφωνα με το τι βλέπουμε αυτή τη στιγμή, παίρνοντας βέβαια υπόψη και το ιστορικό, αλλά πιο πολύ δίνουμε σημασία στις συνθήκες διαβίωσης.

Paraskos
24-04-16, 08:53
Ωραία δν αντίλεγω απλά τ είναι τα σημάδια αφού δν είναι ικ γτ τ έβγαλε εμένα αυτο με νοιάζει και να μην πεθάνει τ ψάρι μέχρι σήμερα είναι τ ίδιο και είναι φυσιολογικό πέρα από κάποια τινάγματα που κάνει όταν ανοίγουν τα φώτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas66
24-04-16, 09:15
Ωραία δν αντίλεγω απλά τ είναι τα σημάδια αφού δν είναι ικ γτ τ έβγαλε εμένα αυτο με νοιάζει και να μην πεθάνει τ ψάρι μέχρι σήμερα είναι τ ίδιο και είναι φυσιολογικό πέρα από κάποια τινάγματα που κάνει όταν ανοίγουν τα φώτα
Sent from my iPhone using Tapatalk

Οχι.
Βαλε μονο λιγο φυσικο χοντρο αλατι 0,1-0,2%. (πχ τυροκομικο (http://www.chionsalt.gr/index.php?route=product/category&path=59_66_63) ή φυσικο, μη ιωδιουχο, χωρις προσθετα πχ Χιων http://www.chionsalt.gr/image/cache/catalog/products/home/cookingluxury/5201763%20133447-500x500.jpg)
10-20 γρ ανα 10 λιτρα νερου. (ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ, κουταλια της σουπας ειναι 15γρ)
Το "σπαμε "εντελως" πριν το ριξουμε και το ριχνουμε σιγα σιγα στο νερο.
Πχ σε μια φραπεδιερα (πεντακαθαρη). Δεν βαζεις πολυ γιατι δεν σπαει ετσι ευκολα. Οταν σπαμε αλατι ετσι, βαζουμε το πολύ 5-7 κουταλιες της σουπας σε ενα λιτρο νερο και το χτυπαμε μεχρι να μη φαινεται καθολου το αλατι στο νερο.
Αφαιρειται σταδικα με τις αλλαγες νερου .
Εσυ ομως που πρεπει να το εχεις κανα μηνα στο νερο θα αναπληρωνεις το αλατι που βγαινει σε καθε αλλαγη.
Πχ αν κανεις αλλαγη 30%, θα εχεις βγαλει το 30% του αλατιου. Οποτε αν πχ εχεις βαλει 100 γρ αλατι θα εχεις βγαλει τα 30, οποτε προσθετεις 30γρ μετα την αλλαγη νερου.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Ο Σπύρος σου πρότεινε συγκεκριμένη θεραπεία με αλάτι.
Κάντη και άσε τις πρωτοβουλίες.
Σε 5 μέρες έλα να μας πεις αν έφυγαν όλα τα σημάδια.
ΥΓ. Φρόντισε μόνο μη ρίξεις μέσα κανένα ΚΑΛΑΣ...

manos3
24-04-16, 09:16
Ωραία δν αντίλεγω απλά τ είναι τα σημάδια αφού δν είναι ικ γτ τ έβγαλε...

Φίλε αν μπορείς γράφε ολόκληρες τις λέξεις και μην κόβεις γράμματα. Κρίμα να σκοτώνουμε μια τόσο όμορφη γλώσσα όπως η Ελληνική.

Τάκης
24-04-16, 10:39
Φίλε αν μπορείς γράφε ολόκληρες τις λέξεις και μην κόβεις γράμματα. Κρίμα να σκοτώνουμε μια τόσο όμορφη γλώσσα όπως η Ελληνική.
Και σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, είναι κρίμα να γράφουμε αυτόν τον τρόπο. Και δυσνόητα είναι τα γραφόμενα και σκοτώνουμε τη γλώσσα μας.
Παιδιά δεν χρεώνουμε τους χαρακτήρες, δωρεάν είναι όλα, γράφετε ολόκληρες τις λέξεις.

ΥΓ1 Θα προτείνω στους κανόνες τους φόρουμ να μην επιτρέπετε και αυτός ο τρόπος γραφής , όπως δεν επιτρέπονται και τα greeklish.
Στο τέλος θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε

ΥΓ2 Να σας ενημερώσω πως λόγω του φόρουμ έμαθα πάλι να γράφω τουλάχιστον με ορθογραφία

delta66
24-04-16, 13:56
Στη δική μου πάντως περίπτωση Σπύρο, έτσι αρχικά εμφανίστηκαν 3 στίγματα στην ουρά και την επόμενη μέρα είχε γεμίσει και η πλάτη του...
Ναι Κωστα, εμφανιστηκαν την επομενη μερα ομως.
Εδω η συζητηση μονο, εχει κρατησει εναν αιωνα (η οποια εχει ξεκινησει και πολυ πιο πριν στο Facebook).
-------------------------
Ο Σπύρος σου πρότεινε συγκεκριμένη θεραπεία με αλάτι.
Κάντη και άσε τις πρωτοβουλίες.
Σε 5 μέρες έλα να μας πεις αν έφυγαν όλα τα σημάδια.
ΥΓ. Φρόντισε μόνο μη ρίξεις μέσα κανένα ΚΑΛΑΣ...
Και τη "θεραπεια" δεν την προτεινα για ich.
Το αλατι ενδεικνυται για διαφορα προβληματακια.

Το "θεραπεια" το εβαλα σε εισαγωγικα, γιατι το αλατι δεν ειναι φαρμακο.
Και αντιθετα απο τα φαρμακα, δεν δημιουργει προβληματα (side effects) στα ψαρια οταν γινεtai σωστα η "θεραπεια", ουτε κανει τα παθογονα και τα παρασιτα να αναπτυσουν αμυνες εναντια στα φαρμακα οταν χρησιμοποιουνται αλογιστα και χωρις λογο, και μετα οταν υπαρχει πραγματικος λογος, να μη τα πιανει τιποτα.
Kai o νοων νοειτω.

Paraskos
24-04-16, 15:44
Χρήστο στο Facebook ήταν παλαιότερα για αλλά ψάρια τα οποία δεν υπάρχουν εμείς λέμε για αυτά που υπάρχουν τώρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
24-04-16, 15:45
Τα ψαρια/ψαρι δεν εχει/εχουν ικ φιλε μου...σαν μυκητας ειναι...το αλατι κατα μεγαλο ποσοστο δεν θα κανει δουλεια κατα την δικη μου οπτικη πλευρα...κανελα βαλε αν θελεις αλλα και παλι δεν νομιζω να γινει κατι...
Αυτος ο μυκητας προσβαλει το ψαρι κατα κυριο λογο οταν υπαρχει καποιο κουρνιασμα στην αμμο κατω..τουλαχιστον ετσι παρατηρησα εγω...το πως φευγει η αν επιδεινώνεται αγνωστο απο πλευρας μου ακομα...σιγουρα ομως θα παρει καιρο για να φυγει πανω απο το ψαρι/ψαρια...
Οπως σου ειπανε και τα παιδια αν σου ειπαν γτ δεν εχω διαβασει τα παντα..αλλαγες νερου να κρατας το νερο οσο το δυνατον καθαροτερο...αυτα απο εμενα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
24-04-16, 15:47
Δν κατάλαβα αυτο με την άμμο Lth1;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
24-04-16, 15:51
Οταν το ψαρι κυριως η ουρα του ακουμπα την αμμο υπαρχει το ενδεχομενο να κολλήσουν μυκητα...ετσι εχω υποψιαστει εγω απο τα δικα μου...αυτος ο μυκητας παρουσιαζεται στην ουρα αν δεν απατώμαι...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
24-04-16, 15:54
Αυτο με τν ουρά δν τ έχω παρατηρησει να πω την αλήθεια πάντως κάτω δν έχω άμμο άλλο οψιθιανο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
24-04-16, 15:55
Με πιανεις αδιβαστο οσον αφορα τον οψιθιανο...παρολα αυτα αυτο μου φαινεται μυκητας και οχι ικ...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
24-04-16, 16:05
Μάλιστα τα ψαράκια ήταν και οπές παλιά και στν διάθεση και στην κινητικότητα μόνο το τίναγμα που κάνουν τα 2 από τα 3 και αυτο γίνετε τα πρώτα λεπτά που ανάβουν τα φώτα.. Δλδ να ανησυχώ υπάρχει κίνδυνος να τα χάσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
24-04-16, 16:06
Απο τον μυκητα οχι..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Paraskos
24-04-16, 16:10
Μάλιστα όποτε καθαρό νερό και θα φύγουν..για τν κανέλα που είπαν τα παιδιά πια είναι η γνώμη σ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
24-04-16, 16:26
δεν νομιζω να κανει κατι...μπορει σε αλλες περιπτωσεις να βλεπεις διαφορα..παρολα αυτα οπως ειπε και ο κ.τακης βαλε μεσα στο ενυδρειο 3-4 ξυλακια και αστα εκει...κακο δεν κανουν...
Πραγματικα ομως δεν ξερω τι ειναι αυτο...θελω να το ψαξω και για μενα αλλα με το φορτο εργασιας δεν προλαβαινω....

Paraskos
24-04-16, 16:50
Δν ξέρω αν είδες κ ένα άλλο κίτρινο ψάρι που έχω ανεβάσει τα είχε αυτά τα σημάδια τώρα 2,5 βδομάδες και δν έχει πάει τίποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Elena Petrou
26-04-16, 12:44
Mπορω να πω, οτι διαβασα μονομιας το Thread και ηταν διασκεδαστικο και κουραστικο ταυτοχρονα. Τα παιδια παραπανω καλυψαν αναλυτικα, το τι πρεπει να κανεις απο εδω και περα.

Εγω θα συνοψισω σε δυο πραγματα :

1. Δεν προκυπτει απο πουθενα Ick. Τοσοι ανθρωποι το ειδαμε και αν υπηρχε, μαλλον θα στα ειχε παρει τα ψαρακια τοσες μερες.

2. Μην αγχωνεσαι και κανεις βιαστικες κινησεις και "λιγο απο ολα". Διαλεξε μια διαδρομη και ακολουθησε την με ψυχραιμια. Αν ημουν στην θεση σου θα ακολουθουσα την συμβουλη με το αλατακι και με υπομονη θα παρατηρουσα τις εξελιξεις.

;)

Paraskos
26-04-16, 12:54
Ευχαριστώ για τν συμβουλή αν και τα σημάδια αρχίζουν και φεύγουν με μια άλλη θεραπεία που κάνω αν και διάφορους γνωστές του χομπυ που το είδαν μ είπαν οτι είναι ικ απλά είχα καλή ποιότητα νερού και δυνατά ψάρια γιαυτο ήταν έτσι


Sent from my iPhone using Tapatalk