PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY CO2, Διάχυση


ThDam
13-10-05, 20:46
Στο 60άρι ενυδρείο μου η λάμπα έφτασε στο τέλος της ωφέλιμης ζωής της, οπότε ευκαιρίας δοθείσης θα την αλλάξω και θα προσθέσω με πατέντα στο καπάκι άλλη μια, καθώς θέλω να βάλω γκαζόν και κόκκινα φυτά. Αυτό προφανώς σημαίνει και CO2.
Τελικά με βλέπω να πέφτω στα σκληρά. Μπήκε στο πρόγραμμα η κατασκευή DIY CO2. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά και το πρόβλημα που έχω προς το παρόν στο σχεδιασμό μου είναι η διάχυση.
Για αερόπετρες χρειάζεται αντλία; Πως συνδέται το όλο σύστημα;
Το μπιμπερό θα καταλάβει πολύτιμο χώρο στο ενυδρείο.
Έχω εσωτερικό φίλτρο τριών διαμερισμάτων με την αντλία στο μεσαίο. Δεν υπάρχει υποδοχή για την εισαγωγή ατμοσφαιρικού αέρα. Καμιά ιδέα ή πατέντα για να πηγαίνει το CO2 σ' αυτό;

klaz
13-10-05, 20:55
πανε παρε τη σκαλα διαχυσης της hagen με 12-15 ευρω και καθαρισες......

ThDam
13-10-05, 21:42
Θέλει αντλία; Διαστάσεις;

george
13-10-05, 23:10
Θέλει αντλία; Διαστάσεις;

Οχι !

http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=118&PROD_ID=01076980020101

ThDam
13-10-05, 23:21
Ευχαριστώ...

koulio
14-10-05, 08:05
.
Έχω εσωτερικό φίλτρο τριών διαμερισμάτων με την αντλία στο μεσαίο. Δεν υπάρχει υποδοχή για την εισαγωγή ατμοσφαιρικού αέρα. Καμιά ιδέα ή πατέντα για να πηγαίνει το CO2 σ' αυτό;

για δοκιμασε στην εισαγωγη του εσωτερικου αν χωραει ;)

ποιο φιλτρο ειναι ??

ThDam
14-10-05, 12:20
για δοκιμασε στην εισαγωγη του εσωτερικου αν χωραει ;)

ποιο φιλτρο ειναι ??


Άγνωστο το φίλτρο, το πήρα από lfs, διαστάσεις 23Χ18Χ5, στην μια πλευρά θήκη για βιολογικό υλικό, στην μέση κυκλοφορητής που έχει από πάνω σφουγγάρι εμποτισμένο με άνθρακα (το άφησα περισσότερο για μηχανικό), και στην άλλη πλευρά, θήκη για θερμοστάτη και δίπλα ακριβώς από κάτω μέχρι πάνω σφουγγάρι. Ο κυκλοφορητής τραβάει νερό στην πλευρά του βιολογικού υλικού από κάτω και στην άλλη πλευρά περνάει από το σφουγγάρι και καταλήγει στον κυκλοφορητή από πάνω.
Το φίλτρο είναι αρκετά μεγάλο και το σωληνάκι μπορώ να το χωρέσω σε οποιοδήποτε σημείο. Που προτείνεις;

koulio
14-10-05, 16:09
για δοκιμασε απο κατω απο την αρχικη εισοδο του νερου στο φιλτρο ;-)

ThDam
14-10-05, 21:43
Ευχαριστώ...