PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς νεους χρηστες


Tolis
13-10-05, 14:48
Το εχουμε πει και σε διαφορες ανακοινωσεις και στους κανονες του φορουμ, αλλά καλο ειναι να υπαρχει και μονιμο εδω, μιας και κατα καιρους η ιστορια επαναλαμβανεται.
Παρατηρειται συχνα, καποιοι νεοι χρηστες και αρχαριοι στο χομπυ, αφου ξεκινησουν σιγα σιγα και με την βοηθεια αλλων παλιοτερων αρχισουν να βλεπουν καποια αποτελεσματα σωστα, μεσα στον ενθουσιασμο τους να ξεκινουν να απαντανε σε ερωτησεις αλλων αρχαριων χωρις σταματημο. Ο ενθουσιασμος, η καλη προθεση, κι η διαθεση να βοηθησουν ειναι κατανοητα, αλλά συνηθως μεσα στον ενθουσιασμο και την διαθεση να απαντησουν, κανουν πολλα λαθη που ισως τα πληρωσουν οι ερωτουντες (και τα ψαρια τους). Γιαυτο, αν δεν ειστε σιγουροι γιαυτο που λετε, καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.

koulio
13-10-05, 20:08
τολη μηπως θα ηταν καλο για λιγες μερες να αναβασεις αυτην την
ανακοινωση σε ολες τις κατηγοριες ??

Tolis
04-11-05, 12:45
Ενα φρεσκαρισματακι μηπως το διαβασουν κι αλλοι......

Tolis
21-01-07, 23:20
Μια υπενθυμιση στο πανω πανω μηνυμα..

Tolis
17-04-07, 02:28
Ελπιζω οι αναγνωριζοντες τον εαυτο τους να το διαβασουν - αλλιως θα αρχισω να το κολλαω σε καθε μηνυμα....

sot-zoe
17-04-07, 19:44
Γιατι δεν ονομαζεις τα ατομα και να σβηνεις τα σχετικα (ασχετα) ποστ ?

netblues
17-04-07, 21:03
Μηπως λεω, μηπως κατι τετοιο θα ηταν μαλλον υπερβολικό?

Tolis
17-04-07, 23:17
Τα ασχετα ποστ εχω βαρεθει να τα σβυνω τις τελευταιες μερες.

pani
18-04-07, 06:55
Σας είναι εύκολο να μας δώσετε μιαν ένδειξη για τα άσχετα ποστ; Να εξηγήσω κάτι επειδή και γώ γράφω κάποτε κάτι άσχετο θάθελα να ξέρω τι πρέπει να προσέχω για να μην σας φέρνω σ αυτή τη δύσκολη θέση.

Tolis
18-04-07, 12:23
Δεν εχει να κανει με σενα πανιτσα.
Ειναι δυο ειδων τα ποστ.
Στην πρωτη περιπτωση, νεα αλλα και παλια μελη σε καποιο θεμα ενυδρειακο αρχιζουν τα αστεια ή τα ραντεβου μεταξυ τους. Αυτο μπορει να φαινεται ανωδυνο, αλλά για αυτους που παρακολουθουν το θεμα, και για τους moderators που πρεπει να διαβαζουν ολα τα μηνυματα καθημερινα για να μην ξεφυγει τιποτα, οταν εχουν να διαβασουν 200 θεματα, το να ανοιγουν το θεμα για να διαβασουν τις νεες απαντησεις και βλεπουν ενα "αληθεια τι ωρα θα με παρεις τηλεφωνο το βραδυ?" ειναι πολυ κουραστικο και χασιμο χρονου.
Η δευτερη και πιο επικινδυνη περιπτωση ειναι αυτη που λεω πιο πανω. Παρατηρειται συχνα, καποιοι νεοι χρηστες και αρχαριοι στο χομπυ, αφου ξεκινησουν σιγα σιγα και με την βοηθεια αλλων παλιοτερων αρχισουν να βλεπουν καποια αποτελεσματα σωστα, μεσα στον ενθουσιασμο τους να ξεκινουν να απαντανε σε ερωτησεις αλλων αρχαριων χωρις σταματημο. Ο ενθουσιασμος, η καλη προθεση, κι η διαθεση να βοηθησουν ειναι κατανοητα, αλλά συνηθως μεσα στον ενθουσιασμο και την διαθεση να απαντησουν, κανουν πολλα λαθη που ισως τα πληρωσουν οι ερωτουντες (και τα ψαρια τους). Γιαυτο, αν δεν ειστε σιγουροι γιαυτο που λετε, καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.

thanasis76
05-12-07, 19:53
Ελπιζω, ξανα, να το διαβασουν ολο το ποστ αρκετοι νεοι και λιγοτερο νεοι και να μην αρχισω να στελνω ΠΜ παλι...


καλησπερα!!!! καλα κανεις και το βαζεις γιατι οντος εχεις δικιο...
επιδη εχω απαντηση κι εγω σε 3-4 ποστ αν εχεις δει κατι απο εμενα... πες το μου!!!! καλη συνεχεια... κι ελπιζω να το διαβασουν ολοι.....

mikele
28-01-09, 19:28
και φυσικα να ειμαστε λιγο ελαστικοι με λιγη πλακιτσα κτλ κτλ κανα αστειο αλλα μη ξεφτυλιζουμε τα θεματακια ............προσοχη λοιπον σε ολους και ολες :p

george
21-07-09, 21:48
Μια υπενθύμιση :D

Πάνος
21-07-09, 23:13
Μια υπενθύμιση :D
....καλο κανει....(για να θυμομαστε τα νιατα μας που μας το στελνανε και σε μας :D:D)

antonis15
22-07-09, 12:51
καμια φορα τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως φενονται σαν νεος και σχετικα αρχαριος ακολουθω το forum και τους θειους μου που εχουν 40χρονια εμπειρια εμαθα πολλα(π.χ. οτι τα αγγελοψαρα ειναι κιχλιδες) και πολλα αλλα εχω κανει λαθη διαβασα,ειδα,ακουσα και εμαθα και αν απαντισα παλλια λαθος σορι απο καρδιας.....

μαλλον χτιπα και για μενα η καμπανα...:cool:

Πάνος
22-07-09, 13:29
για ολους χτυπα και δεν ειναι τιποτα προσωπικο...το δεχθηκα φυσικα κι εγω το μηνυματακι αυτο....δεν στελνεται με κακια...συμβουλη και προτροπη ειναι...αν δε σκεφτουμε εγωιστικα....τοτε δε το παρεξηγουμε και σκεφτομαστε διπλα πριν μιλησουμε...;)

Tolis
20-09-09, 13:39
Μια υπενθυμισουλα δεν βλαπτει...

ΧρήστοςΠ
20-09-09, 16:52
Ευχαριστούμε :D

Tolis
29-08-10, 14:28
Και ξανα μια υπενθυμιση για τους πιο καινουργιους...

Γιώργος Κ
08-05-12, 22:51
Μια υπενθυμιση ακομα μια φορα!! :rolleyes:

Κλεόβουλος
15-11-14, 18:59
Ψιτ νεαρέ.....για ρίξε μια ματιά πάνω-πάνω :cool:

Κλεόβουλος
17-03-15, 21:52
Νεαρέ για σένα το λέω :)

Κλεόβουλος
22-04-16, 16:59
Το εχουμε πει και σε διαφορες ανακοινωσεις και στους κανονες του φορουμ, αλλά καλο ειναι να υπαρχει και μονιμο εδω, μιας και κατα καιρους η ιστορια επαναλαμβανεται.
Παρατηρειται συχνα, καποιοι νεοι χρηστες και αρχαριοι στο χομπυ, αφου ξεκινησουν σιγα σιγα και με την βοηθεια αλλων παλιοτερων αρχισουν να βλεπουν καποια αποτελεσματα σωστα, μεσα στον ενθουσιασμο τους να ξεκινουν να απαντανε σε ερωτησεις αλλων αρχαριων χωρις σταματημο. Ο ενθουσιασμος, η καλη προθεση, κι η διαθεση να βοηθησουν ειναι κατανοητα, αλλά συνηθως μεσα στον ενθουσιασμο και την διαθεση να απαντησουν, κανουν πολλα λαθη που ισως τα πληρωσουν οι ερωτουντες (και τα ψαρια τους). Γιαυτο, αν δεν ειστε σιγουροι γιαυτο που λετε, καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.
λίγο φρένο οι νέοι, ειδικά σε συμβουλές για ασθένειες.....

Κλεόβουλος
17-08-16, 12:54
επάνω.....:rolleyes:

delta66
09-10-16, 17:19
Το εχουμε πει και σε διαφορες ανακοινωσεις και στους κανονες του φορουμ, αλλά καλο ειναι να υπαρχει και μονιμο εδω, μιας και κατα καιρους η ιστορια επαναλαμβανεται.
Παρατηρειται συχνα, καποιοι νεοι χρηστες και αρχαριοι στο χομπυ, αφου ξεκινησουν σιγα σιγα και με την βοηθεια αλλων παλιοτερων αρχισουν να βλεπουν καποια αποτελεσματα σωστα, μεσα στον ενθουσιασμο τους να ξεκινουν να απαντανε σε ερωτησεις αλλων αρχαριων χωρις σταματημο. Ο ενθουσιασμος, η καλη προθεση, κι η διαθεση να βοηθησουν ειναι κατανοητα, αλλά συνηθως μεσα στον ενθουσιασμο και την διαθεση να απαντησουν, κανουν πολλα λαθη που ισως τα πληρωσουν οι ερωτουντες (και τα ψαρια τους). Γιαυτο, αν δεν ειστε σιγουροι γιαυτο που λετε, καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.
Μια υπενθυμιση του παραπανω.

Lth1
09-10-16, 19:39
Μηπως θα επρεπε να γινεται λιγο πιο συγκεκριμένο??
Υ.Γ θα υπάρξουν παρεξηγήσεις ε?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GAB team
09-10-16, 19:54
Μηπως θα επρεπε να γινεται λιγο πιο συγκεκριμένο??

Δεν χρειάζεται. Αυτοί στους οποίους απευθύνεται το μήνυμα το καταλαβαίνουν ;)

delta66
09-10-16, 20:30
Μηπως θα επρεπε να γινεται λιγο πιο συγκεκριμένο??
Υ.Γ θα υπάρξουν παρεξηγήσεις ε?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παρεξηγησεις θα γινουν αν κυνηγαμε συνεχως πισω απο τα ποστ και γραφουμε αλλα.
Καλο ειναι οταν γραφει καποιος νεος να διπλοτσεκαρει αυτο που γραφει οτι δεν ειναι τελειως λαθος, και δεν ωθει αυτους που ρωτουν, σε ανουσια χρηση φαρμακων, ζουμιων κλπ, λαθος κινησεις στο ενυδρειο τους, ή εστω τους αγχωνει χωρις λογο και αιτια.
Ας αφηνει τουλαχιστον μια αμφιβολια σε αυτα που γραφει οτι μπορει να μην ειναι και απολυτα σωστα. Να μη τα γραφει με απολυτο τροπο. Να κραταει μια επιφυλαξη.
Εδω το κανουν αυτο μεχρι και οι εμπειροι.

Κλεόβουλος
04-10-17, 07:08
Ετήσια ανανέωση :cool: