PDA

Επιστροφή στο Forum : 13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή?


spirosta
12-10-05, 15:24
Λοιπόν έχω φιλτρο 350L/h το οποίο δουλεύει πιο αργά με πατέντες για να μειώσουμε τα tsunami. θερμοστάστης και σταθερά 29 κελσίου. Τα λίτρα είναι τα καθαρά μετρημένα με.... κανάτα.

Και η ερώτηση... Κάθε πότε αλλαγή 4L νερού. Τα 4 λίτρα (30%) τα λέω γιατί έχω σημάδι και ένα κουβαδάκι ακριβώς στην ποσότητα αυτή. Εγώ αλλάζω κάθε 4 μέρες. Μπορώ και παραπάνω για να μειώσω stress ή να μην το ρισκαρων. Το φίλτρο έχει μπλε σφουγγάρι (μάλλον μικρή ποσότητα) και έχω μηδενική αμμωνία από χθεσινή μέτρηση (στις 3 μέρες). Ας πουν την εμπειρία τους οι ειδικοί.


(όσο για το finrot που είχε το ψαράκι μου μάλλον από υπερβολικό stress το ξεπέρεσε και είναι μια χαρά.... ένα κομμάτι μόνο λείπει από το κάτω πτερύγιο αλλά και αυτό έχει γίνει καλά κατά 50%)

netblues
12-10-05, 15:26
ποσο καιρο ειναι στημενο αυτο το ενυδρειο?
αφου στρωσει μπορεις αφοβα να αλλαζεις καθε εβδομαδα ή και λιγο περισσοτερο χωρις κανενα προβλημα.

spirosta
12-10-05, 16:19
Στρώθηκε πριν μπει ο μονομάχος για 40 μέρες και έχω το ψάρι άλλον 1,5μήνα.

Mariel
14-10-05, 01:39
θερμοκρασια καλο ειναι να την κατεβασεις λιγο στους 26.29 χρησιμοποιουμε για να προετοιμασουμε το ζευγαρι για αναπαραγωγη και για το μεγαλωμα των μικρων.αλλαγη νερου αφου εχεις φιλτρο μπορεις και καθε βδομαδα.