PDA

Επιστροφή στο Forum : 180 lit. χρυσόψαρα


manos3
22-02-16, 14:20
Είδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις: Juwel Rio 180, 100x40x50cm
Όγκος: 180 λίτρα
Ποικιλίες χρυσόψαρων: 2 common, 1 comet και 1 shubunkin
Άλλοι συγκάτοικοι: -
Φυτά: anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri
Διακοσμητικά υλικά: μαύρες πέτρες λάβας
Βυθός: μπεζ χαλαζιακή άμμος
Φόντο: σκούρο γκρι χαρτόνι
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: οι εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45W
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες 18:00 - 24:00
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: JUWEL Bioflow Filter με κυκλοφορητή 600l/h, έγινε προσθήκη βιολογικού υλικού
Διατροφή: Sera goldy σε νιφάδες και Sera bloodworms, δύο φορές ημερησίως
Μέσα Θερμανσης: -
Μέσα Ψύξης: -
Λίπανση: Tropica nutrition capsules, Seachem flourish, Seachem Potassium
Παροχή CO2: -

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): >16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού (% και συχνότητα): 60 lit κάθε βδομάδα, περίπου 33%. Προετοιμασία με τοποθέτηση του νερού σε βαρέλι 1 μέρα και εισαγωγή Seachem prime πριν την εισαγωγή
Θερμοκρασία (μέση τιμή): δωματίου

Άλλες πληροφορίες: Ξεκίνησα με το γνωστό Jumbo ενυδρείο 15 lit., τα δύο πορτοκαλί χρυσόψαρα (common και comet) και μετά από λίγο διάστημα πήγα στο Rio 180. Το ενυδρείο τρέχει 8 μήνες περίπου και σταδιακά προστέθηκαν ένα shubunkin και ένα ακόμα common, το μαύρο. Σε ότι αφορά τα φυτά, ξεκίνησα με anubias και συμπλήρωσα vallisneria, echinodorus και microsorum pteropous. Επειδή τα ψάρια μου τρώνε τα νέα φύλλα από τους echinodorus, εδώ και λίγο διάστημα έστησα το 15 lit. και το χρησιμοποιώ σαν φυτώριο, μέχρι να μεγαλώσουν και να τα μεταφυτέψω στο κυρίως ενυδρείο.

Φωτογραφίες:
77049 77050 77051 77058 77052 77053 77054 77055 77056 77057

Βίντεο:
B7fb2WuFTi8

Τάκης
22-02-16, 14:48
Ωραίο το ενυδρείο σου Μάνο, όμορφο και καθαρό

σε αυτό το ψάρι

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=77054&d=1456142957

βλέπω κάτι σημαδάκια, πρόσεξε το να δεις τι είναι .
Τα νιτρικά σου για χρυσόψαρα και με 33% αλλαγές είναι πολύ καλά, αλλά να κάνεις περιοδικά ελέγχους γιατί όσο θα μεγαλώνουν τα ψάρια θα αυξάνονται και τα νιτρικά, και να ξέρεις πως αν προσέξεις λίγο τα ψαράκια σου θα μεγαλώσουν, και μάλιστα σύντομα, και τότε θα αυξηθούν και τα νιτρικά. Αυτό όμως νομίζω πως είναι και το ζητούμενο, να περνάνε καλά και να μεγαλώνουν :)
Κάποια στιγμή θα πρέπει να πας σε λίγο μακρύτερο ενυδρείο, το 1 μέτρο που είναι τώρα θα είναι κοντό κάποια στιγμή, και όσο αν σου ακούγεται άσχημα σου εύχομαι να φανεί κοντό, γιατί αυτό σημαίνει πως τα ψάρια σου ευημερούν :)

manos3
22-02-16, 14:54
Για το μέγεθος του ενυδρείου το ξέρω, έχουν γνώση οι φύλακες και κάτι θα κάνουν όταν έρθει η ώρα ;)...

Για το ψάρι τώρα, για ποια σημαδάκια μιλάμε? Τί πρέπει να προσέξω?

Τάκης
22-02-16, 14:57
Μήπως είναι κανα χτύπημα ή μύκητας, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι κακό, απλά το πρόσεξα και στο είπα :)

manos3
22-02-16, 16:14
Η αλήθεια είναι ότι, εκτός και αν είναι κάτι τραβηγμένο, δεν ξέρω να διακρίνω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Αυτό που κάνω μέχρι τώρα είναι να ταΐζω σωστά, να πραγματοποιώ προσεκτικά τις ρουτίνες του ενυδρείου και να προσπαθώ να έχω ένα ήρεμο περιβάλλον στο ενυδρείο. Από πλευράς πρόληψης δε μπορώ να πω ότι έχω κάνει κάτι. Για να βελτιώσω τη διαβίωση των ψαριών αποφάσισα να προσθέσω και να προσπαθήσω να διατηρήσω τα φυτά τα οποία βοηθούν στην ποιότητα του νερού, αλλά δίνουν και ένα περισσότερο φυσικό περιβάλλον.

Παρακάτω έχω ένα βίντεο που είχα τραβήξει όταν είχα όλα τα φυτά στο ενυδρείο. Το είχα πάρει το ίδιο χρονικό διάστημα στο οποίο είναι και η φωτογραφία με το comet. Αν μπορεί κάποιος να παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή να συμβουλεύσει σε κάτι σχετικά με τα ψάρια, ευπρόσδεκτο. Τα φυτά είχαν έλλειψη σε κάλιο καθώς και κάποια άλγη, έχω προσπαθήσει να αντιμετωπίσω τα προβλήματα αυτά.


H7V0NZte2eQ

Τάκης
22-02-16, 16:33
Στο βίντεο δεν παρατήρησα τίποτα, ίσως στη φωτο να είναι και σκιές, για αυτό σου είπα να το δεις εσύ από κοντά.
Τώρα για φυτά και χρυσόψαρα μη περιμένεις και πολλά, και αυτό γιατί στα χρυσοψαράδικα, εκτός ότι τα ψάρια είναι "χλοοκοπτικές" μηχανές και "εκσκαφείς" του βυθού με αποτέλεσμα τα φυτά να μη βρίσκουν το χρόνο να αναπτυχθούν, συνήθως δεν έχουμε και τον κατάλληλο φωτισμό που θέλουν τα φυτά, με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η ανάπτυξη τους, και μαζί με τα παραπάνω έρχεται και η άλγη και τα αποτελειώνει.

Lth1
22-02-16, 18:22
Για το ψάρι τώρα, για ποια σημαδάκια μιλάμε? Τί πρέπει να προσέξω?

Αν δεις στην φωτο αυτο που θελει να πει ο κ.τακης ειναι κατι σημαδακια προς το ασπρο...μπορει να ειναι δερματικο εκ γενετης...
Και εγω τα βλεπω κ.Τακη...

Οσο για τα ψαρια και το ενυδρειο...
1ον Παρα πολυ ωραια ψαρια με χρωματα και ωραιες ουρες..
2ον Ευχομαι να αντεξουν τα φυτα και να μεγαλωσουν και να το δεις οπως πραγματικα θελεις...
3ον Για το ενυδρειο τα ξερεις/τα ειπε και ο κ.τακης οποτε δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο εγω...
4ον Τα καλυτερα ευχομαι να τα χαιρεσαι και να μεγαλωσουν τοσο και περισσοτερο απ'οτι περιμενεις...

:D :D :D :D :D

manos3
22-02-16, 19:25
Αυτό που μπορώ να δω στο comet είναι οτι κάποια λέπια είναι προς το άσπρο και γι' αυτό κάνει διαφορετικό σε ορισμένα σημεία. Δεν παρατηρώ κάτι άλλο.

Τα ψάρια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή σπάνιο αλλά έχουν τύπο ;). Τα πορτοκαλί με τα οποία ξεκίνησα, τα κέρδισα σε ένα πανηγύρι... Το shubunkin το πήρα από τοπικό pet shop που δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ποικιλία, το μαύρο common το αγόρασα από ιντερνετικό κατάστημα από Αθήνα, το πλήρωσα βαπορίσιο, αλλά άξιζε τα λεφτά του. Λόγω χώρου σταματάω εδώ, αν/όταν πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο βλέπουμε για νέους κατοίκους.

Σε ότι αφορά τα φυτά τώρα, νομίζω κάποια θα καταφέρουν να μείνουν. Πρόβλημα έχω μόνο σε αυτά που τρώνε τα χρυσόψαρα, προς το παρόν δε σκάβουν για να τα βγάλουν από την άμμο.

delta66
22-02-16, 23:42
Μπραβο.
Πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο.
Και το επομενο σιγουρα θα ειναι ακομα καλυτερο.

tsala
23-02-16, 01:06
Ωραιος!
Να τα χαιρεσαι!

manos3
23-02-16, 10:12
Ευχαριστώ παιδιά, δεν είχα άλλο ενυδρείο όμως... το πρώτο μου είναι.

Παρακάτω βάζω 2 φωτογραφίες που έβγαλα χθες το βράδυ έχοντας σβήσει τα φώτα στο ενυδρείο και με το φως από το φυτώριο να πέφτει στο βυθό. Οπτικά κάνει σα να είναι απόγευμα και να ετοιμάζεται να δύσει ο ήλιος δημιουργώντας σκιές…

77104 77105

delta66
23-02-16, 15:00
Ομορφο σαν θεαμα, αλλα αφυσικη γωνια φωτος για τα ψαρια.
Μη παραξενευτεις απο τη συμπεριφορα τους, αν τα δεις να να κολυμπανε στραβα, με την "πλατη" στο φως.

Τάκης
04-03-16, 11:07
Δύσκολο να ξεχωρίσεις το φύλο.
Άλλα που θα μπορούσα να βάλω για να ψάξω που μπορώ να τα βρω?
Τι εννοείς ; που να βάλεις τί ;

manos3
04-03-16, 12:46
Άλλο είδος σαλιγκαριού από αυτά που έχει το aquavivere. Αν υπάρχουν άλλα είδη που θα μπορούσα να βάλω, να ψάξω για κατάστημα που τα έχει...

tsala
04-03-16, 12:53
ramshorns snails , apple snails , melanoides tuberculata

Lth1
04-03-16, 12:58
ramshorns snails , apple snails , melanoides tuberculata

απο αυτα τα 3 ειδη ποιο δεν ειναι επιφοβο να φαει το χρυσοψαρο?

tsala
04-03-16, 13:04
ολα τα ειχα με χρυσοψαρα..
το apple ειναι πιο εντυπωσιακο και γινεται πολυ μεγαλυτερο απο τα υπολλοιπα.
ενδεχεται καποια χρυσοψαρα να του πειραζουν τις κεραιες..
προσωπικα αυτην τη στιγμη εχω 1 apple με 13 χρυσοψαρα και δεν το ενοχλει κανενα.
τα ενηλικα ramshorns δεν τα πειραζουν ... τα μικρα θα τα φανε.. καποια θα γλυτωσουν και θα μεγαλωσουν..
το ιδιο ισχυει και για τα m. tuberculata , απλα αυτα περνανε το μεγαλυτερο διαστημα της ημερας χωμενα στην αμμο και επιζουν αρκετα μικρα..

manos3
17-03-16, 19:32
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Τάκη για τα σαλιγκάρια και τα φυτά που μου έστειλε. Ότι και να πω είναι λίγο.

77788 77789 77790

Προς το παρόν τα φυτά (εκτός από την anubia) και τα σαλιγκαράκια μπήκαν στο 15λιτρο για 2-3 μέρες και το Σαββατοκύριακο θα τα μεταφέρω στο μεγάλο με τα χρυσόψαρα. Πλημμυρήσαμε φυτά :).

tsala
17-03-16, 20:25
Ωραιος!:smt023
Μπραβο Τακη!

manos3
18-03-16, 22:10
Πριν λίγο παρατήρησα ένα μικρό σκίσιμο στην ουρά ενός από τα common. Είναι ανησυχητικό αυτό, μπορεί να εκδηλώσει κάποιο πρόβλημα?

77804

Τάκης
18-03-16, 22:20
Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή θα φτιάξει μόνο του

manos3
26-03-16, 20:15
Νωρίτερα σήμερα κόλλησα μία γυάλα για να βάλω φυτά που έχω περίσσευμα και σαλιγκάρια σε πρώτη φάση. Οι διαστάσεις είναι 47x30x30 και χρησιμοποίησα 4mm τζάμι στο πάτο-μπροστά-πίσω και 5mm στα πλαϊνά (4mm ζήτησα και εκεί αλλά δεν είχε κομμάτι να το βγάλει ο τζαμάς). Δυο ερωτήσεις πάνω σε αυτό:


Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?
Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε :(:(:(.

Τάκης
26-03-16, 20:39
Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?.



Αφησε το 2-3 ημέρες, και μετά κανα 2 ημέρες γεμάτο με νερό



Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε :sad::sad::sad:.

Με μία φαλτσέτα σιγά σιγά και με διαλυτικό νίτρου καθαρίζεις τη σιλικόνη

tsala
26-03-16, 21:59
Αστο μια - δυο μερες να στεγνωσει..
Η σιλικονη τωρα που ειναι ακομα υγρη , με βαμβακι και οινοπνευμα φευγει..
Αλλαζε τακτικα το κομματι απ το βαμβακι ,γιατι θα πασαλειψει το τζαμι με την σιλικονη που μαζεψε.

manos3
26-03-16, 22:21
Φοβάμαι να βάλω χέρι σήμερα που δεν έχει στεγνώσει μην τα κάνω χειρότερα. Αύριο ή τη Δευτέρα θα το προσπαθήσω με οινόπνευμα και αν δε βγει θα το δω και με διαλυτικό όπως είπε ο Τάκης.

tsala
26-03-16, 22:35
Αυριο θα ναι αργα για οινοπνευμα , θα θελει φαλτσετα πρωτα.

Lth1
26-03-16, 22:36
Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?
Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε .
Συνημμένα Thumbnails

1) Καμια εβδομαδα θα ελεγα εγω...
2)Οπως ειπε ο κ.Τακης κομματακι απο φαλτσετα και διαλυτικο...

tsala
26-03-16, 22:41
Λουκα μην μπερδευεσαι με το θηριο σου..
Τα μικρουλια, ειδικα με 4αρακι τζαμι , στεγνωνουν αμεσως..
Αν ηταν δικο μου , αυριο το μεσημερι θα το γεμιζα για τεστ ;)

manos3
26-03-16, 22:45
Η φαλτσέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να χαράξει το τζάμι;

Τάκης
26-03-16, 22:49
Η φαλτσέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να χαράξει το τζάμι;
θέλει λίγη προσοχή, και το κάνεις με τη μπροστινή πλευρά , όχι με τη κοφτερή, τη χρησιμοποιείς σαν ξύστρα ή σαν σπάτουλα, αν ακουμπάει όλη η πλευρα επάνω στο τζάμι δεν το χαραζει

manos3
27-03-16, 11:49
Έγινε η δουλειά με λάμα από χαρτοκόπτη χειρός για τα χοντρά και βενζίνη καθαρισμού ενδυμάτων για τα πασαλείμματα. Λίγο τρίψιμο με χαρτί κουζίνας και φεύγει σχετικά εύκολα.

manos3
28-03-16, 18:02
Δύο μέρες αναμονή να τραβήξει η σιλικόνη και δοκιμαστικό γέμισμα. Μπήκε νερό μέχρι την κορυφή, όταν μπει το ενυδρείο σε λειτουργία δεν θα γεμίζει τόσο. Σε πρώτη φάση άντεξαν τα τζάμια και οι κολλήσεις παρόλο που δεν έχουν μπει κόντρες, ενώ δεν υπάρχει κάποια ορατή διαρροή.

Κάποιες φυσαλίδες που βλέπω σε ορισμένες κολλήσεις είναι κάτι ανησυχητικό, μπορεί να ανοίξουν παραπάνω? Στις πόσες μέρες δοκιμής θα μπορώ να είμαι σίγουρος οτι δεν θα υπάρξει διαρροή?

tsala
28-03-16, 19:18
μια χαρα εγινε!
με το καλο και ψαρομενο!
οι φυσαλιδες ειναι επειδη σ εκεινα τα σημεια εχει παρει αερα η σιλικονη.
μην ανυσηχεις, δεν προκειται να ανοιξει ;)

manos3
28-03-16, 19:41
Θα γίνει ένα low cost φυτεμένο με σαλιγκάρια, δε νομίζω να βάλω ψάρια. Θα μπουν κλαδέματα από φυτά που έχω και σαλιγκάρια για να είναι λίγο πιο άνετα σε σχέση με το 15λιτρο που είναι τώρα. Δοκιμαστικά θα πάει συν οτι με έτρωγε να δω πως κολλιέται ένα ενυδρείο ;).

manos3
07-04-16, 07:51
Ένα update του ενυδρείου... Εδώ και λίγο καιρό έχει μπει ένα φυτό anubias ακόμα και κάποια φυτά cryptocorynes τα οποία με χαρά είδα ότι δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα. Μπήκαν ακόμα κάποια σαλιγκάρια ramshorn και melanoides turbeculata τα οποία έχουν αναλάβει τον καθαρισμό του ενυδρείου. Τα ramshorn τα βλέπω που αλωνίζουν, τα melanoides τα είχα χάσει για αρκετές μέρες, χθες βγήκε ένα στην επιφάνεια.

78428 78429 78430 78431 78432

Κατά τα άλλα καλά, σταθερά... no news good news που λένε κάποιοι. Τα φυτά δείχνουν να έχουν στρώσει αφού τα σαλιγκάρια έχουν αναλάβει την άλγη, οι cryptocorynes έχουν πιάσει στην άμμο και τα φυτά anubias πάνε να πετάξουν νέα φύλλα.

78433 78434 78435

Επόμενο βήμα, επιτέλους, να μπουν τα ανεμιστηράκια.

ChocolatePuma
07-04-16, 09:12
Very very nice!!!!!:smt041

Τάκης
07-04-16, 10:30
Μπράβο Μάνο, όμορφο !!
Και τα φυτά μια χαρά :)
Τα melanoides μη τα ψάχνεις, κρύβονται στην άμμο.

manos3
07-04-16, 10:35
Στην αρχή έχασα τα melanoides και νόμιζα οτι ψόφησαν αλλά μετά πήρα γραμμή τί κάνουν. Στο μικρό ενυδρείο που έχω χαλίκι δε μπορούν να κρυφτούν και φαίνονται κανονικά. Έχουν γεννήσει και αυτά και τα ramshorn, super είναι!

Elena Petrou
07-04-16, 10:48
Πάρα πολύ καλό. Μπράβο σου! :)

manos3
07-04-16, 11:06
Very very nice!!!!!:smt041

Πάρα πολύ καλό. Μπράβο σου! :)

Ευχαριστώ παιδιά ;).

tsala
07-04-16, 11:21
Mπραβο Μανο! εμενα μ΄αρεσει! :smt023
τα mts , οπως στα ειπε ο Τακης.. θα τα βλεπεις οταν κλεισουν τα φωτα (αν δεν πας για υπνο :D)

manos3
19-04-16, 07:52
Μετά από σχετική συζήτηση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91553) μπήκε το σύστημα ψύξης στο ενυδρείο. Ο stc-1000 ανοίγει και κλείνει στην προκαθορισμένη θερμοκρασία και οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά. Άρχισαν οι ζέστες και το σύστημα θα δοκιμαστεί ως προς την απόδοση νωρίτερα του αναμενομένου :).

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βοήθησαν με τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις τους.

manos3
26-04-16, 08:01
Χθες ξαφνικά είδα γεννητούρια από τα melanoides tuberculata στα χρυσόψαρα... Αν επιβιώσει κανένα καλά θα είναι.

78896 78897 78898

Πριν κάποιες μέρες είδα ότι το μαύρο μου χρυσόψαρο έχει κάτι διαφορετικό. Αν καταλαβαίνω σωστά κάποια λέπια έχουν γίνει άσπρα και πιστεύω είναι φυσιολογικό γιατί και τα πορτοκαλί χρυσόψαρα που έχω έχουν αρχίσει να αλλάζουν χρώμα. Μπορεί να παρατηρήσει κανείς αν είναι κάτι άλλο?

78899 78900

Rkoo5-VbLLU
https://www.youtube.com/watch?v=Rkoo5-VbLLU

Τάκης
26-04-16, 08:55
Αυτό το άσπρο δες αν είναι χνούδι, αλλιώς κάποιο χτύπημα θα είναι, θα γίνει καλά, μην ασχολείσαι, συχνά τα χρυσόψαρα κάνουν απότομες κινήσεις και μπορεί να χτυπήσουν πουθενά.
Για αυτό λέμε όχι εμπόδια στα ενυδρεία με χρυσόψαρα

manos3
26-04-16, 09:07
Δεν είναι χνούδι, μοιάζει με λέπι που έχει αλλάξει χρώμα.

Τάκης
26-04-16, 10:43
Μάλλον χτύπημα είναι τότε

manos3
26-04-16, 10:50
Πολύ πιθανό. Τα χρυσόψαρα δεν αλλάζουν χρώμα από ένα σημείο και μετά? Υπάρχει ηλικία που το κάνουν αυτό? Το λέω γιατί τα πορτοκαλί που έχω μου φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να ασπρίζουν λίγο. Μακάρι να αλλάξουν χρώμα πάντως, θα γίνουν πιο ωραία από ότι είναι τώρα :).

Τάκης
26-04-16, 10:52
Αλλάζουν και χρώμα, δεν θυμάμαι μέχρι ποια ηλικία

ChocolatePuma
26-04-16, 11:05
Αλλάζουν και χρώμα, δεν θυμάμαι μέχρι ποια ηλικία

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=193770&postcount=2

Το τελικό χρώμα ενός χρυσόψαρου οριστικοποιείται μετά από τα πρώτα 2- 3 χρόνια της ζωής του.Η τροφή είναι ένας παράγοντας αλλά η γενετική έχει την μεγαλύτερη ευθύνη.

Τάκης
26-04-16, 12:06
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=193770&postcount=2

Το τελικό χρώμα ενός χρυσόψαρου οριστικοποιείται μετά από τα πρώτα 2- 3 χρόνια της ζωής του.Η τροφή είναι ένας παράγοντας αλλά η γενετική έχει την μεγαλύτερη ευθύνη.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b494-takis62-sweet-thank-you-smiley-emoticon_zpscscgzsrs.gif

tsala
26-04-16, 12:25
Δεν υπαρχει οριο ηλικιας σε αλλαγη χρωματος..ουτε ειναι στανταρ οτι θα αλλαξουν.
Μπορουν να αλλαζουν χρωμα εως και το τελος της ζωης τους.
Τα δικα μου ειναι 5 ετων και ακομα αλλαζουν χρωματα.
Στην φωτο φαινεται σαν χτυπημα η αλλαγη λεπιων..
Αλλα νομιζω καπου γδαρθηκε...θα επανελθει ομως.

manos3
26-04-16, 12:45
Για αυτό λέμε όχι εμπόδια στα ενυδρεία με χρυσόψαρα

Αλλα νομιζω καπου γδαρθηκε...θα επανελθει ομως.

Το μόνο που θα μπορούσε να το γδάρει είναι κάποιες πέτρες λάβας που έχω στο ενυδρείο. Αν κατάφερε να χτυπήσει εκεί...

Πάντως ξαναλέω, αν καταφέρουν να αλλάξουν και δε μείνουν μονόχρωμα όπως είναι τώρα θα είναι σούπερ.

delta66
26-04-16, 13:18
Αν εχει κενα αναμεσα στις πετρες, σιγουρα χωθηκε να ψαξει για τροφη και γδαρθηκε.
Κλάσικ.

Τάκης
26-04-16, 13:38
Αν έχεις πέτρες λάβας , τα κατάφερε και πολύ μάλιστα, το δικό μου βαράει στη γωνία του φίλτρου που την έχω γυαλοχαρτάρει για να μην είναι κοφτερή, πολλές φορές το εχω δει που του λείπει λέπι. Θα φτιάξει, μην ανησυχείς

tsala
26-04-16, 14:16
Η πετρες λαβας ειναι κοφτερες, ειναι πολυ πιθανο.

manos3
06-05-16, 18:25
Απόπειρα εισαγωγής egeria densa στο ενυδρείο.

79173

Μία μέρα μετά και έμεινε μόνο το κοτσάνι. Απίστευτο!!!

Τάκης
06-05-16, 23:02
χαχαα Μάνο
Τα χρυσόψαρα είναι πως θα τους κάτσει
τώρα αν σου πω πως έβαλα και egeria densa και δεν την έχουν ακουμπήσει τα τέρατα και μεγαλώνει θα το πιστέψεις ;

manos3
07-05-16, 07:26
έβαλα και egeria densa και δεν την έχουν ακουμπήσει τα τέρατα και μεγαλώνει θα το πιστέψεις ;

Καλημέρα, είχα διαβάσει οτι η egeria densa μπορεί να είναι ανθεκτική και την έβαλα να βοηθήσει λίγο στην αντιμετώπιση της άλγης αλλά τα ψάρια είχαν άλλη γνώμη :).

delta66
07-05-16, 10:32
"Ανθεκτικη" ειναι στην μειωμενη "κηπουρικη" φροντιδα και στην ελλειψη ιδιαιτερου φωτισμου και εξοπλισμου γενικα.
Διαβασες καπου οτι ειναι ανθεκτικη στα χρυσοψαρα? :D

manos3
07-05-16, 12:10
Όταν έψαχνα γενικά είχα δει οτι είναι ένα από τα φυτά που θα μπορούσε να δοκιμάσει κάποιος και μάλιστα το πρότειναν επειδή είναι γρήγορης ανάπτυξης και τραβάει νιτρικά.

delta66
07-05-16, 12:50
Την προτειναν για ενυδρειο με συνηθισμενα ψαρια.
Οχι με χρυσοψαρα. :D

manos3
07-05-16, 18:59
Την προτειναν για ενυδρειο με συνηθισμενα ψαρια. Οχι με χρυσοψαρα. :D

Έχεις δίκιο, ψάχνοντας ξανά βλέπω οτι την προτείνουν σαν ‘sacrificial plant'. Οτι τα χρυσόψαρα θα φάνε αυτή και θα αφήσουν άλλα φυτά σε ησυχία.

manos3
26-06-16, 19:07
Μπήκαν ορισμένα φυτά στο ενυδρείο για να αλλάξει λίγο. Κάποια από αυτά λογικά θα αντέξουν (java fern, crinum thaianum) άλλα μάλλον θα φαγωθούν (echinodorus bleheri, hygrophila corymbosa) αλλά μπήκαν γιατί δε χωρούσαν στο φυτεμένο. Πέρασα και ένα καθαρισμό τις anubies με χλωρίνη γιατί τις είχε αρπάξει η καφέ άλγη, όλα καλά...

80259 80260 80261

Bismakos
27-06-16, 21:34
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και τα χρυσοψαρα σου :smt041!!!

manos3
27-06-16, 21:56
Ευχαριστώ, τα χρυσόψαρα είναι κόλλημα και αν αρχίσεις δύσκολα τα αφήνεις :).

Bismakos
27-06-16, 22:37
ειμαι και εγω παθων και χαιρομαι αφανταστα !!!:p:p

manos3
07-08-16, 10:55
Όπως έγραψα σε άλλο θέμα μου, μεταφέρθηκε μέσω φυτού ένα ψαράκι στο γαριδάδικό μου και μάλλον είναι χρυσόψαρο (φωτό). Είναι μικρότερο από 2 εβδομαδών αλλά μεγαλώνει καθημερινά. Σε περίπτωση που όντως είναι χρυσόψαρο, σε τί ηλικία το μεταφέρω στο κυρίως ενυδρείο και το βασικότερο, πώς το πιάνω χωρίς να καταστρέψω τα πάντα? Δεν έχω δοκιμάσει να το πιάσω αλλά δε νομίζω να κάτσει ήσυχο και να με περιμένει...

81036810378103881039

tsala
07-08-16, 11:27
Μοιαζει οντως με χρυσοψαρο..
Αφησε το να μεγαλωσει να μην χωραει στο στομα των αλλων , αλλα μην αρχισει να τρωει και γαριδες...
Παρακολουθα το ...
Δεν νομιζω να δυσκολευτεις να το πιασεις..

manos3
07-08-16, 12:07
Σε ότι αφορά το μέγεθος λογικά σε 10-12 μέρες θα είναι καλά.

manos3
10-08-16, 21:45
Νωρίτερα παρατήρησα ότι ένα από τα χρυσόψαρα έχει βγάλει ένα άσπρο σπυρί/μπιμπίκι. Ούτε αυτό, ούτε κανένα άλλο παρουσιάζει το παραμικρό σύμπτωμα ή συμπεριφέρεται διαφορετικά από τα συνηθισμένα. Είναι ασθένεια, τί κάνουμε τώρα?

81088 81089

υγ. το νερό φαίνεται βρώμικο επειδή μόλις είχα ρίξει τροφή...

delta66
10-08-16, 21:50
Εγω θα εκανα για αρχη μερικα μπανια σε αλατονερο
Κανε αναζητηση για διαδικασια και δοσολογιες. Εχουν ξαναγραφτει

manos3
10-08-16, 21:55
Ευχαριστώ Σπύρο, θα βρω τα θέματα και θα τα διαβάσω. Αύριο απόγευμα θα μπορέσω να το αρχίσω δυστυχώς...

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό και να πρέπει να ψαχτώ με φάρμακα? Το λέω γιατί θα πρέπει να κάνω παραγγελία από internet και αν μεσολαβήσει το 3ήμερο θα είναι αργά...

delta66
10-08-16, 22:27
Αναλογα πως θα αντιδρασει με το αλατι.
Αν δεν εβλεπα καποια βελτιωση μεσα σε μια βδομαδα, θα την εψαχνα με φαρμακα πλεον.
Επειδη λειπουν και λεπια, υποπτευομαι οτι καπου γρατζουνηθηκε σε καμια "μαχη" ζευγαρωματος. (οι πετρες ειναι αγριες)
Αυτα περνανε συνηθως ευκολα.
Αν ειναι παρασιτο ή βακτηριακη, θελει φαρμακα.
Ισως ειναι skin ulcers (πληγη στο "δερμα") σε πρωιμο σταδιο. Το αλατι τις "καιει" παντως και τις επουλωνει συνηθως.
Απλα φοβομαστε για δευτερογενεις παθησεις (μολυνση της πληγης) μεχρι να επουλωθει και προσεχουμε την ποιοτητα του νερου και συντηρηση στο φιλτρο για να μη καταφυγουμε σε φαρμακα.

manos3
10-08-16, 22:36
Οπότε αγοράζω αλάτι αύριο, το ξεκινάω και από βδομάδα αν δεν έχω αποτέλεσμα βλέπουμε...

delta66
10-08-16, 22:41
Επειδη δεν φαινεται και τελειως καθαρα, μπορεις να αποκλεισεις μονος σου την περιπτωση αυτα που μονμιω για βγαλμενα λεπια οτι δεν ειναι carp pox σε πρωιμο σταδιο?
Δες φωτος στο ιντερνετ https://www.google.gr/search?q=goldfish+carp+pox&client=firefox-b&biw=1920&bih=959&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwj21ajK2rfOAhWKDSwKHThRCJEQ_AUIBygA&dpr=1
-------------------------
Οπότε αγοράζω αλάτι αύριο, το ξεκινάω και από βδομάδα αν δεν έχω αποτέλεσμα βλέπουμε...
Ναι αλατι Χιων χοντρο θαλασσινο χωρις προσθετα (απο τα ΑΒ)
Αν βρεις το τυροκομικο, ακομα καλυτερα. http://www.chionsalt.gr/index.php?route=product/category&path=59_66_63
αλλιως το πρασινο http://www.chionsalt.gr/index.php?route=product/product&path=59_67_69&product_id=65

manos3
10-08-16, 22:49
Δε μοιάζει με αυτό που δείχνεις στο google. Αν δεις στο 2ο post μου είχε πει και ο Τάκης, αλλά πάντα έτσι είναι. Κάποια λέπια είναι πιο ανοιχτόχρωμα.

delta66
10-08-16, 22:54
OK τοτε. Αλατι.

tsala
10-08-16, 22:59
Ειχε βγαλει ενα παρομοιο στο ιδιο σημειο ενα αρσενικο μου common.

Αλατι οπως ειπε και ο Σπυρος και καλυτερα μπανια σε αλατι με μεγαλυτερη δοσολογια.
Εγω εκανα 2 φορες θεραπεια με αλατι 2γρ/λιτρο στο κυριως ενυδρειο ... Αργησε να φυγει...πλεον δεν υπαρχει καθολου.
Τα μπανια θα βοηθησουν καλυτερα,απλα εγω δεν ειχα τον χρονο να τα κανω.

delta66
10-08-16, 23:09
Ναι λιγο αλατι στο ενυδρειο προληπτικα πχ 0.1-0.2%
και πιο πολυ (1-2%) για 15-20λεπτα μπανια σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο κλπ
Καλα προδιαλυμενο το αλατι, δυνατη αεραντλια κλπ
Διαβασε αναλυτικες οδηγιες και προφυλαξεις απο αλλα θεματα.

manos3
10-08-16, 23:12
Θα βρω σχετικά θέματα να διαβάσω και θα το παρουμε από την αρχή. Για να καταλάβω όμως, μιλάμε για θεραπεία σε καραντίνα ή σε όλο το ενυδρείο;

delta66
10-08-16, 23:27
Το εγραψα Ναι λιγο αλατι στο ενυδρειο προληπτικα πχ 0.1-0.2%
και πιο πολυ (1-2%) για 15-20λεπτα μπανια σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο
Πχ τα samla πλαστικα απο το Ικεα ειναι μια χαρα και φτηνα
Αναλογα το μεγεθος του ψαριου μπορει να γινει και σε καθαρο κουβα.

tsala
11-08-16, 00:35
οχι δεν θελει καραντινα ...
απλα ενα καθαρο δοχειο/κουβα/λεκανη με νερο απο το ενυδρειο , εχεις διαλυσει καλα το αλατι , βαζεις το ψαρι μεσα για κανενα τεταρτο και μετα πισω στο ενυδρειο.

καθημερινα μπανια και βλεπεις πως παει..

διαβασε κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221) , καθως κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58252) (απο το #19 και κατω)επεξηγησεις απο τον Σπυρο.

manos3
11-08-16, 08:38
Ευχαριστώ Σπύρο και Γιάννη, κατατοπιστικότατοι και οι 2. Αρχικά να πω ότι σήμερα το πρωί δεν είδα κάτι διαφορετικό στο ψάρι, το σημάδι εκείνο ήταν το ίδιο, ίσως και να καλυτέρεψε λίγο. Θα το δω πάλι το απόγευμα, μετά τη δουλειά. Αν όντως έχει αρχίσει να φεύγει, να προχωρήσω με το αλάτι ή όχι?

Στην περίπτωση που γίνει η θεραπεία, ξεκινάω με αυτό που έγραψε ο Σπύρος: Ναι λίγο αλάτι στο ενυδρείο προληπτικά πχ 0.1-0.2% και πιο πολύ (1-2%) για 15-20λεπτα μπάνια σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο

Κάνω το μπάνιο στο ψάρι σε ένα 15λιτρο του Jumbo που έχω και το επιστρέφω στο κυρίως. Δυστυχώς δεν έχω αεραντλία, έχω όμως ένα μικρό κυκλοφορητή, θα τον βάλω να ρίχνει νερό από ψηλά να κάνει ανατάραξη της επιφάνειας.

Αφού αφήσω το ψάρι στο δοχείο για 15-20 λεπτά, θα αρχίσω σταδιακά να αντικαθιστώ νερό του μπάνιου με νερό από το ενυδρείο, σύμφωνα με το παρακάτω: Ενώ τα ψάρια δέχονται καλά την απότομη αύξηση της αλατότητας, δεν συμβαίνει το ίδιο και με το αντίθετο. Γι’ αυτό μετά από κάθε θεραπεία με αλάτι, καλό είναι να γίνονται μικρές συχνές αλλαγές νερού ώστε η αλατότητα να επανέλθει με ομαλό και αργό τρόπο.

Πόση ώρα περίπου να διαρκέσει η σταδιακή αντικατάσταση του νερού?

christoschor
11-08-16, 09:24
Μάνο καλημέρα,

Ένα παρόμοιο στίγμα είχε εμφανιστεί στο comet που έχω στο ενυδρείο, το οποίο όμως εξαφανίστηκε μετά από πέντε ημέρες χωρίς να κάνω κάτι.

manos3
11-08-16, 20:11
Γύρισα 3 super market (δεν έχουμε ΑΒ στην περιοχή μου), πουθενά αλάτι Χίων. Βρήκα ένα που λέει οτι είναι χωρίς χημικά, θα πάω με αυτό...

81095

Παρατηρούσα νωρίτερα το ψάρι και μου φαίνεται όπως χθες, ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα. Σκέφτομαι να μην το πάω σε μπάνιο ακόμα αλλά να βάλω προληπτικά 0,2% αλάτι και να το ξαναδώ αύριο. Με βάση το 1ο link που έδωσε ο Γιάννης


ΥΠΟΤΟΝΙΚΑ
0,1% (10 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....ενας καλός τρόπος "πρόληψης", με διάρκεια εφαρμογής ένα μήνα το λιγότερο.
0,2% (20 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....αντιμετώπιση "ελαφρού προβλήματος παρασίτων", διάρκεια μέχρι ένα μήνα.

στα 180 λίτρα που είναι το ενυδρείο μου θέλω 360 γραμ.

tsala
11-08-16, 21:19
Δες μονο μην εχει ιωδιο το αλατι , διαβασε καλα τι αναφερει.

Οκ , κανε στο ενυδρειο 0.2% , μπορει να φυγει ευκολα και να μην χρειαζεται να στρεσσαριστει στο μπανιο.

Αλατι θα βαλεις οσα τα καθαρα λιτρα νερου.
Αν ειναι 180 λιτρα οι διαστασεις του ενυδρειου , ειναι λιγοτερα τα λιτρα.
Αν ομως τα εχεις μετρημενα 180 , τοτε βαλε 360γρ.
Παρε ενα μετρο και μετρησε το υψος νερου απο το χαλικι και πανω , εως την σταθμη και πολλαπλασιασε το με τις υπολλοιπες εσωτερικες διαστασεις του ενυδρειου

manos3
11-08-16, 21:31
Γράφει οτι είναι χωρίς χημικά, για ιώδιο δεν αναφέρει τίποτα.

Το ενυδρείο είναι το rio 180 με διαστάσεις 100x40x50, πραγματικό ύψος νερού 40cm, χωρητικότητα λίγο μικρότερη από 160 λίτρα. Έβαλα 350 γραμ, οπότε γύρω στο 2,2%.

tsala
11-08-16, 21:37
Οκ!;)

manos3
12-08-16, 21:25
Έχω την εντύπωση οτι το εξόγκωμα έχει αρχίσει να υποχωρεί και γιˊ αυτό δεν έκανα ούτε σήμερα μπάνιο στο ψάρι. Έκανα όμως αλλαγή νερού για να μειώσω την αλατότητα στο κυρίως.

Σημείωση: με βάση το αλάτι που πρόσθεσα χθες στο ενυδρείο το ποσοστό ήταν 0,22% και όχι 2,2% που έγραψα χθες...

Τάκης
12-08-16, 21:32
Μάνο πρόσεξε τις αλλαγές για να μειώσεις το αλάτι, πρέπει να γίνουν σταδιακά και ομαλά και όχι απότομα.
Μια καλή λύση είναι 10%-15% καθημερινά

manos3
12-08-16, 21:40
Έβαλα χθες το αλάτι και σήμερα έκανα περίπου 1/4, 25%. Θα δω και αύριο αν οντως καλυτερεύει το ψάρι και βλέπουμε.

tsala
12-08-16, 22:14
Αλλαγη γιατι εκανες;
Μεγαλουτσικη η αλλαγη (ευτυχως οχι τοσο μεγαλη), δεν επρεπε να κανεις τοσο και δεν επρεπε να βγαλεις αλατι ακομα.
Επρεπε να το αφησεις τουλαχιστον 5 - 7 μερες..

manos3
12-08-16, 22:32
Δεν έπρεπε, ε; Την Κυριακή (μεθαύριο) που θα έκανα κανονικά να κάνω ή όχι; και αν ναι, να βάλω το ανάλογο αλάτι;

tsala
13-08-16, 01:33
οτι αλλαγη και να κανεις , θα προσθετεις οσο αλατι εβγαλες..
ρε συ μια μερα αλατι εβαλες , γιατι βιαζεσαι?:D
η ποσοτητα ειναι μικρη , τα ψαρια δεν παθαινουν τιποτα αν σε αγχωνει αυτο ;) (εχω αφησει και ενα μηνα)

η αλατοτητα θα πρεπει να πεσει σταδιακα οπως σου ειπε και ο Τακης

manos3
13-08-16, 06:11
Μιας και μου φαίνεται οτι βελτιώνεται, και για να μην κάνω πάλι του κεφαλιού μου... λέω να κάνω σήμερα μια αλλαγή 50 λιτρα με 0,2% αλατι, άλλη μία αύριο για να αυξήσω πάλι την αλατότητα στο ενυδρείο και να το αφήσω έτσι κάποιες μέρες.

Σημ.: ο λόγος που λέω για 50 λιτρα είναι οτι έχω βαρέλι και μπορώ να μετρήσω εύκολα τις ποσότητες.

tsala
13-08-16, 10:44
Αν παει καλυτερα , αφησε το τωρα με οσο αλατι εχει και παρακολουθησε το να δεις αν εξαφανιστει...
Νομιζω δεν θα χρειαστει αυξηση αν ειναι ηδη καλυτερα.

manos3
17-08-16, 20:15
Έκανε το θαύμα του το αλάτι και το σημάδι έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Να αρχίσω από αύριο να κάνω μικρές αλλαγές νερού ή να το αφήσω;

tsala
17-08-16, 20:36
Ποσες μερες ειναι τωρα;

manos3
17-08-16, 20:48
Είχα βάλει αλάτι (0,2%) την περασμένη Πέμπτη αλλα την Παρασκευή έκανα αλλαγή περίπου 25% και μείωσα την αρχική αλατότητα. Κανονικά θα έκανα αλλαγή νερού την Κυριακή, δεν έκανα...

tsala
17-08-16, 22:03
Αλλαγη ,να κανεις...μην παραμελεις τις αλλαγες σου.
Απλως οτι αλατι βγαζεις , να το βαζεις στο νερο της αλλαγης.
Εφυγε τελειως το σημαδι;
Εγω θα ελεγα αστο 2-3 μερες ακομα.

manos3
17-08-16, 22:14
Έχει μειωθεί στο ελάχιστο. Οπότε λέω να κάνω μία αλλαγή με αλάτι τη Παρασκευή και από Κυριακή να αρχίσω σταδιακά να προσθέτω φρέσκο νερό.

delta66
17-08-16, 22:22
Αστο το αλατι μεχρι να φυγει.
Εχει περασει μηνας?

manos3
17-08-16, 22:35
Τί μήνας, όχι... Μία βδομάδα αύριο.

delta66
17-08-16, 22:49
Τί μήνας, όχι... Μία βδομάδα αύριο.
Ενα μηνα αστο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=77310&postcount=9

tsala
17-08-16, 23:17
Ειπα σε προηγουμενο ποστ οτι και ενα μηνα μπορεις να το αφησεις ανετα...
Βεβαια απο την στιγμη που εξαφανιστει το σημαδι , νομιζω ειναι αχρειαστο... (Οχι οτι θα παθουν τπτ τα ψαρια)
Αρα ,περιμενε να φυγει εντελως και επειτα αρχισε να βγαζεις.

manos3
22-08-16, 13:27
Είχα χρόνο χθες και μιας και είχε μεγαλώσει αρκετά το μικρό ψαράκι είπα να το μεταφέρω στο κυρίως ενυδρείο. Το έπιασα με μία απόχη και το έβαλα μαζί με τα άλλα, στην αρχή όλα καλά, δεν του έδωσαν σημασία. Μετά από λίγο βλέπω και το είχε στο στόμα του το μεγάλο :(. Δε μπόρεσε να το κατεβάσει και το έβγαλε, ευτυχώς δε φαινόταν να έχει πάθει κάτι σοβαρό, λίγο έσκισε το ραχιαίο πτερύγιο.

Είπα να μην το βάλω στο προηγούμενο ενυδρείο, δεν ήθελα να στήσω καινούργιο και γι' αυτό πήρα ένα μπουκάλι, έκανα τρύπες για να κυκλοφορεί το νερό, το έβαλα μέσα και το κρέμασα στο κυρίως ενυδρείο. Σκοπός είναι να το κρατήσω εκεί για 2 βδομάδες να μεγαλώσει κι άλλο και μετά να ξαναδοκιμάσω…

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν το έχω έτσι περιορισμένο? Έχω μια 15λιτρη γυάλα που θα μπορούσα να στήσω αλλά δεν έχει στρωμένο φίλτρο (μπορώ να βάλω μπόλι από το μεγάλο) και δεν μπορώ να βάλω σύστημα ψύξης οπότε οι θερμοκρασίες θα ανεβαίνουν πολύ. Στο μεγάλο ενυδρείο από την άλλη έχω έλεγχο της θερμοκρασίας αλλά δεν έχω καλή κυκλοφορία νερού μέσα στο μπουκάλι…

Τάκης
22-08-16, 13:46
Μάνο προσπάθησε να φτιάξεις μια μεγαλούτσικη γενήστρα με τούλι και να το έχεις σε αυτό το ενυδρείο, για να γλυτώσεις εξτρα αλλαγές σε άλλο ενυδρείο.
Πρέπει να μεγαλώσει λίγο ακόμα

manos3
22-08-16, 13:52
Κάτι σε γεννήστρα λες, ε? Θα δώ τί μπορώ να φτιάξω.

tsala
22-08-16, 14:16
Φτιαξε μια γεννηστρα η παρε μια ετοιμη (http://www.petsamolis.gr/προϊόντα/ΨΑΡΙ-ΧΕΛΩΝΑ-ΕΡπΕΤΑ/ΑΞΕΣΟΥΑΡ/Διάφορα/ΑλλοςΕξοπλισμός/TRIXIEΓΕΝΝΗΣΤΡΑΨΑΡΙΩΝΜΕΔΙΧΤΥ1045571.html)

manos3
02-09-16, 15:09
Είμαι πλέον στην τέταρτη εβδομάδα που έχω αλάτι (0,2%) στο ενυδρείο και σκέφτομαι να αρχίσω να μειώνω την περιεκτικότητά του σταδιακά. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Λίγες μέρες μετά την εισαγωγή του αλατιού, μία εβδομάδα αν δε κάνω λάθος, το ψάρι έγινε γρήγορα καλά και χάθηκε το σημάδι που είχε. Προχθές όμως είδα ότι το εμφάνισε στο ίδιο ακριβώς σημείο και χθες είχε πάλι αρχίσει να εξαφανίζεται. Το ψάρι δεν παρουσιάζει καμία διαφορετική συμπεριφορά και τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου είναι όπως είναι πάντα, φυσιολογικά.

Χθες, και έχοντας κάνει αλλαγή την Κυριακή, έκανα μετρήσεις νερού με τα 2 υγρά τεστ που έχω και πήρα
NH3/NH4: 0
ΝΟ3: λίγο πάνω από 10 (το τεστ έχει χρώματα στα 10 και 25, ήταν περισσότερο κοντά στο 10).

Τι μπορώ να κάνω, το αλάτι στην ποσότητα αυτή δε φαίνεται να κάνει κάτι αφού το σημάδι εμφανίστηκε τη δεύτερη φορά ενώ υπήρχε αλάτι στο ενυδρείο. Να κοιτάξω να πάω σε κανένα φάρμακο ή να το αφήσω αφού φεύγει το σημάδι και βλέπουμε?

delta66
02-09-16, 15:26
Μπανια του εκανες?

manos3
02-09-16, 15:40
Όχι γιατί είχε εξαφανιστεί τελείως το σημάδι από ένα σημείο και μετά.

delta66
02-09-16, 15:42
Ή θα του κανεις μπανια και θα το επιστρεφεις στο ενυδρειο ή θα το βγαλεις σε δοχειο για θεραπεια με esha2000.

manos3
02-09-16, 15:44
Μια ερώτηση πάνω σ' αυτό, αν του κάνω μπάνια με αυξημένο αλάτι πως θα το επιστρέψω στο ενυδρείο χωρίς να πάθει ζημιά από την απότομη μείωση της αλατότητας?

delta66
02-09-16, 15:51
Θα ελλατωνεις στο δοχειο την αλατοτητα σαν να κανεις προσαρμογη οταν αγοραζεις ψαρια.

Τάκης
02-09-16, 15:55
τα μπάνια είναι για λίγο,
με πόση αλατότητα κανεις τα μπάνια ;

delta66
02-09-16, 15:57
με πόση αλατότητα κανεις τα μπάνια ;
Εμενα ρωτας?

Τάκης
02-09-16, 16:00
Οχι βρε, τον Μανο
εσυ κανεις τα μπάνια ; :)

delta66
02-09-16, 16:08
Μα δεν εχει κανει απο οτι καταλαβα.
Στο ενυδρειο εβαλε λιγο. Δοσολογια προληψης. 0.2%

manos3
02-09-16, 16:12
Έτσι, 0,2% στο ενυδρειο για κοντά 4 βδομάδες, κανένα μπάνιο ακόμα.

Τάκης
02-09-16, 16:19
Μάνο,
αν κάνεις μπάνιο με 2%-3% που είναι για 2 λεπτά το πολύ,
δεν χρειάζεται προσαρμογή
αν κάνεις μπάνιο με λιγότερη αλατότητα που κρατάει κανα 20λεπτο,
εκεί προσθέτεις σιγα σιγα στο κουβά νερό από το ενυδρείο για να μειώνεις αλατότητα

delta66
02-09-16, 16:27
Μονο 2 λεπτα?
Εγω κανω 15-20 λεπτα με 2%.

manos3
02-09-16, 16:35
Τωρα που γύρισα σπίτι και το βλέπω έχει φύγει τελείως, απλά φαίνεται πως κάτι υπήρχε εκεί... Λέω να μην προχωρήσω σε κάποια θεραπεία, να κάνω μικρές αλλαγές να φύγει το αλάτι από το ενυδρείο και να το δω μετά.

Τάκης
02-09-16, 16:40
Μεχρι 3 λεπτά τα έχω αφήσει,
μικρά ψαράκια όπως ροδοστομοι κλπ , σε λιγότερο από 2 λεπτα έχουν γυρίσει τούμπα βρε.
Και αυτό με 3% , 300 γρ αλάτι σε 10 λίτρα νερό.
20 λεπτά έχω αφήσει με 3-4 κουταλιές της σούπας σε 10 λίτρα νερό

delta66
02-09-16, 16:47
Σε καρδιναλιο (που ειναι ευαισθητοι στο αλάτι) με fungus, εχω κανει επιτυχως μπανια σε αλατι 1.5% για 15 λεπτα και παραμονη σε 0.2% για μια εβδομαδα. -+10
Η τουμπα δεν ειναι απαραιτητα προβλημα. Οπως δεν ειναι προβλημα και οι τρελλες ανασες ή το χασιμο της ισορροπιας.
Ολα το παθαινουν συνηθως αμεσως.
Το θεμα ειναι να μη πεσουν οι ανασες .... στο μηδεν. :D
Και να μη πεσει αποτομα η αλατοτητα μετα.

Τάκης
02-09-16, 16:57
Η αλήθεια είναι πως το έχω κάνει μόνο 2-3 φορές , και στα 2 λεπτά που τα βλέπω τουμπα τα βγάζω, φοβάμαι να τα αφήσω περισσότερο.
Και τα χρυσόψαρα που είναι μεγάλα πάλι λίγες φορές, 2-3 και αυτά, με την αλατότητα που είπα (3-4 κουταλιές της σούπας)

delta66
02-09-16, 17:17
δεν κανει τιποτα αυτο

tsala
02-09-16, 20:45
Στην τουμπα , οντως "τα χρειαζεσαι" λιγο:D , γι αυτο εγω προτιμω να βαζω στο ενυδρειο αλατι.

manos3
12-09-16, 09:06
Τα χρυσόψαρα άρχισαν να τρώνε και τις ανούμπιες οπότε τις έβγαλα αναγκαστικά και τις έβαλα σε ένα 15λιτρο που έχω. Με την ευκαιρία και αφού έχουν πέσει οι θερμοκρασίες, έβαλα εκεί και το μικρό χρυσόψαρο με ένα εσωτερικό φίλτρο μπολιασμένο από το κυρίως ενυδρείο. Οταν δω οτι μεγάλωσε και δεν κινδυνεύει να γίνει μεζές θα το βάλω με τα άλλα.

Τα ψάρια πάντως δεν την εκτίμησαν ιδιαίτερα την αλλαγή στο ενυδρείο τους. Είναι πολύ άδειο, τρομάζουν με το παραμικρό και αφού δεν έχουν που να κρυφτούν μαζεύονται στις γωνίες... Τους πήρα τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα για να αλλάξουν τη διατροφή τους και οταν συνέλθουν οι ανούμπιες θα κάνω μια απόπειρα να τις ξαναβάλω.

manos3
26-09-16, 07:46
Έκανα την καθιερωμένη ρουτίνα χθες, έβαλα στο κυρίως ενυδρείο τα μικρό ψαράκι και είπα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες...

8190581906819078190881909

Τα τέσσερα χρυσόψαρα που πλέον είναι λίγο μεγαλύτερα από ενός χρόνου δέχθηκαν σχεδόν αδιάφορα το μικρό που είχα από γέννα. Το πλησίασαν λίγο να δουν τί είναι και δεν ασχολήθηκαν άλλο μαζί του σε όλη τη διάρκεια της μέρας. Το ψαράκι είναι σχεδόν 2 μηνών τώρα οπότε είπα να το αφήσω με τα άλλα... Μεγάλο λάθος όπως αποδείχτηκε σήμερα αφού το πρωί που πήγα να ταΐσω είδα το μικρό να το φέρνει βόλτα το ρεύμα που δημιουργεί το φίλτρο και τα πτερύγιά του στραπατσαρισμένα. Το μάζεψα και το έβαλα στο ενυδρείο που το είχα μέχρι χθες, του έριξα λίγη τροφή και είδα ότι κολυμπάει και τρώει. Το άφησα εκεί και ελπίζω το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι να είναι καλά.

Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα χρυσόψαρα έχουν γίνει τέρατα. Ειδικά τα δύο common (μαύρο και πορτοκαλί) φαίνεται ότι θα γίνουν αρκετά μεγάλα. Το πορτοκαλί μάλιστα έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα σε κάποια σημεία και βγάζει λευκά λέπια.

Υγ. είχα σκοπό να ανοίξω θέμα για αφαίρεση μικρογρατζουνιών από το τζάμι αλλά είναι δευτερεύων τώρα :(.

Lth1
26-09-16, 08:43
Τις ανουμπιες τις τσακισαν ε???Χμμμμ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
26-09-16, 09:37
Χρυσοψαρούκλες :)
Κρατησε λίγο καιρό ακόμα μόνο του το μικρό

manos3
26-09-16, 09:38
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... Έχω δοκιμάσει java fern, echinodorus bleheri, cryptocorynes, vallisneria gigantea, δεν έμεινε τίποτα. Στην αρχή δεν τα έτρωγαν αλλά από ένα σημείο και μετά, τώρα το καλοκαίρι, δεν άφηναν τίποτα. Τον τελευταίο μήνα άρχισαν και τις anubies και αναγκάστηκα να τις βγάλω. Το μόνο που αντέχει είναι crinum thaianum το οποίο βέβαια το τραβούσαν και το έβγαζαν από την άμμο οπότε και εγώ το έδεσα σε μια πέτρα και το κρατάω κάτω. Δεν ξέρω αν είναι θέμα διατροφής ή όχι αφού τους δίνω flakes σπιρουλίνα και κάποια λαχανικά μέσα στην εβδομάδα. Πιθανότατα οφείλεται στο ότι μεγάλωσαν και απλά τσακίζουν τα πάντα :).

Αυτό θα κάνω Τάκη, θέλοντας και μη. Ευτυχώς άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία γιατί δεν θα μπορούσα να βάλω stc και σε αυτό το ενυδρείο.

Lth1
26-09-16, 09:39
Καλα ναι τα ξερω με τα φυτα..απλα εχω την εντυπωση οτι καποια στιγμη βαριουνται...θα δειξει...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
26-09-16, 09:45
Μάνο δεν χρειάζεται STC, θερμαντήρα μετά τον Οκτώβρη,
και ειδικά εσύ μέσα στο σπίτι δεν χρειάζεται ποτέ, μη τα καλομαθαίνεις :)

manos3
26-09-16, 09:48
Για ψύξη εννοούσα... Στα χρυσόψαρα δεν έβαλα θερμαντήρα πέρυσι και δεν θα βάλω ούτε φέτος.

Τάκης
26-09-16, 10:09
Α εντάξει, δεν θες ψύξη τώρα, αστο έτσι.
Τώρα είναι η καλύτερη εποχή, ουτε ψύξη , ούτε θέρμανση ;)
Οι ιδανικότερες θερμοκρασίες για χρυσόψαρα :)

fotisamor
26-09-16, 10:14
. Τους πήρα τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα για να αλλάξουν τη διατροφή τους και οταν συνέλθουν οι ανούμπιες θα κάνω μια απόπειρα να τις ξαναβάλω.

Μάνο καλημέρα.
Ποια τροφή τους πήρες ??

manos3
26-09-16, 10:19
Ξεκίνησα να τους δίνω αυτή (http://www.aquavivere.gr/analosima/trofes/aquili-spirulina-clorella-flakes).

manos3
26-09-16, 20:13
Όπως έγραψα νωρίτερα η χθεσινή απόπειρα εισαγωγής του μικρού ψαριού, 2 μηνών περίπου, στο ενυδρείο δεν πήγε καθόλου καλά. Το ψάρι επέστρεψε στη γυάλα που το φιλοξενούσε για δύο εβδομάδες (φωτογραφία, jumbo ενυδρείο 15 lit με φίλτρο μπολιασμένο από το μεγάλο ενυδρείο) και είναι στην κατάσταση που φαίνεται στο βίντεο

VRkWA5xp1FM
https://www.youtube.com/watch?v=VRkWA5xp1FM

Του έχω ρίξει τροφή και τρώει, έχει ισορροπία και κολυμπάει με τα μπροστά πτερύγια αλλά υπάρχει τραύμα στην ουρά. Την κουνάει μέχρι ένα βαθμό αλλά πολύ λίγο και φοβάμαι οτι το άρπαξαν από εκεί και ίσως του την έσπασαν.

Λογικά θα γίνει θεραπεία στην γυάλα που το έχω, τι θεραπεία όμως? Τα φυτά δεν είναι προτεραιότητα και τα σαλιγκάρια φεύγουν ανά πάσα στιγμή...

Τάκης
26-09-16, 20:20
Βάλε αλάτι Μάνο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
ξεκίνησε με 0,3% (30 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)

manos3
26-09-16, 20:25
Είχα κάνει πρόσφατα θεραπεία με αλάτι και ευτυχώς έχει περισσέψει λίγο. Από ότι βλέπω είναι μικρή ποσότητα, λίγο μεγαλύτερη από προληπτικη θεραπεια. Ξεκινάω με αυτό και βλέπουμε.

Τα ramshorn έχουν πρόβλημα στο αλάτι, να τα βγάλω?

Τάκης
26-09-16, 20:59
Οχι, δεν θα πάθουν τίποτα, και σε βόθρο να τα βάλεις ζουν :)

Artemisia
26-09-16, 21:58
Περαστικά Μάνο στο ψαράκι !! Όλα να πάνε καλά . Πιστευω θα τα καταφέρει :D

tsala
26-09-16, 22:10
Κριμα το ψαρακι , το τσακισαν..
Περα απ το αλατι , εγω θα εκανα και μια θεραπεια με esha 2000

manos3
26-09-16, 22:20
Περαστικά Μάνο στο ψαράκι !! Όλα να πάνε καλά . Πιστευω θα τα καταφέρει :D

Ευχαριστώ Αρτεμισία, και εγώ ελπίζω να πάει καλά.

Περα απ το αλατι , εγω θα εκανα και μια θεραπεια με esha 2000

Γιάννη, μιλάμε για αυτό (http://www.petsupermarket.gr/3056/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/esha-2000.html), σωστά?

stanisalus18
26-09-16, 22:52
Καλό κουράγιο και από μένα, ελπίζω να αναρρώσει σύντομα ο μικρός.

Ναι σωστά αυτό είναι: http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-2000supregsup.html

tsala
26-09-16, 22:53
Ναι Μανο , ξεκινα αν θες πρωτα με το αλατι για μερικες μερες και δες πως παει.
Αν το ειχες θα σου ελεγα βαλτο, αλλα τωρα περιμενε αν θελεις 3-4 μερες ,που θα αρχισει να φαινεται αν κανει δουλεια το αλατι

manos3
28-09-16, 09:51
Έχοντας 0,3% αλάτι για δύο 24ωρα το ψαράκι φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα και οι κοκκινίλα στην ουρά έχει αρχίσει να υποχωρεί. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι όταν δεν τρώει κάθεται σε μια γωνία πίσω από μια πέτρα…

Ήμουν χθες σε pet shop και αγόρασα esha 2000. Να το αρχίσω θεραπεία παρόλο που έχει αρχίσει να βελτιώνεται? Αν ναι, την κάνω παράλληλα με το αλάτι και σε τι αναλογίες? Κάνω την προτεινομένη με βάση τις οδηγίες ή να πάω σε ποιο ελαφριά?

81952819538195481955

Τάκης
28-09-16, 10:29
Αν κάνεις, κάνε τη προβλεπόμενη , είναι ήπια αυτή η θεραπεία

manos3
28-09-16, 11:05
Θα κάνω για καλό και για κακό μιας και το πήρα. Μπορεί να μπει παράλληλα με το αλάτι ή υπάρχει πρόβλημα?

Τάκης
28-09-16, 11:57
Μαζί με το αλάτι

tsala
28-09-16, 12:57
Οχι δεν υπαρχει, μαζι βαλτο.

Fishermen1234
28-09-16, 13:13
Συμφονω με τα παραπάνω, αλλά μην ξεχνας πως το esha 2000 μπορεί να βλάψει τα μαλάκια.(τα ramshorn στην περίπτωση σου)

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
28-09-16, 13:33
Συμφονω με τα παραπάνω, αλλά μην ξεχνας πως το esha 2000 μπορεί να βλάψει τα μαλάκια.(τα ramshorn στην περίπτωση σου)
Δεν τα πειραζει.

Fishermen1234
28-09-16, 13:34
Έτσι λέει όμως στις οδηγιες

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
28-09-16, 13:50
Έτσι λέει όμως στις οδηγιες

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λεει "ισως". Tο εχω χρησιμοποιησει με ramshorn, σε διπλασια δοσολογια απο την κανονικη και για 6 ημερες θεραπειας αντι για 3.
Για πιο ευαισθητα (πχ zebra) "ισως". Για ramshorn κανενα προβλημα.

Fishermen1234
28-09-16, 13:53
Κι εγώ επάνω γράφω "μπορεί" .
Αν το έχεις δοκιμάσει με ramshorn τότε λογικά δεν θα πειράξει και τα ramshorn του Μάνου . [emoji6]

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
09-10-16, 17:27
3η εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και το ψαράκι φαίνεται οτι θα αναρρώσει πλήρως. Στην αλλαγή που έκανα σήμερα έβαλα 20 γραμ. αλάτι αντί για 30 γραμ. που έβαζα τις 2 προηγούμενες ώστε να μειώσω την περιεκτικότητα σταδιακά. Στο τέλος της θεραπείας σκέφτομαι να βάλω το ψάρι στο μεγάλο ενυδρείο, μαζί με τα άλλα, και γι΄αυτό αγόρασα μία γεννήστρα από δίχτυ. Θα το κρατήσω εκεί όσο το δυνατόν περισσότερο για να μην έχουμε τα ίδια για τρίτη φορά...

821938219682195

υγ. τα ramshorn δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα με το esha2000 στην προτεινόμενη δοσολογία.

Artemisia
09-10-16, 18:56
Σωστός !! :D
Μια χαρά ο survivor !! ;)
Tα ramshorn δεν τα πάνε καλά μόνο σε μαλακό νερό όλα τα άλλα τα αντέχουν :)

manos3
09-10-16, 19:02
Survivor δε λες τίποτα!

Fishermen1234
10-10-16, 06:54
Μπράβο, τα κατάφερε μία χαρά.
Το ελαστικό με αυτή τη γεννηστρα είναι πως όλοι τη σπάνε!

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christoschor
10-10-16, 08:25
Συγχαρητήρια φίλε μου. Μια χαρά τον βλέπω τον τυπάκο.....

Τάκης
10-10-16, 08:32
Μπράβο Μανο :)
Ωραίος ο μικρούλης
Και τα ramshorn αντεχουν στις χειρότερες συνθήκες,
εκτός το μαλακό νερό ;)

manos3
10-10-16, 09:44
Ευτυχώς πήγε καλά και δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Δε δίνω ονόματα σε ζώα γενικά αλλά αυτό θα το λέω Survivor όπως είπε και η Αρτεμισία :).

Fishermen1234
10-10-16, 13:07
Ούτε εγώ 😊, παρατσούκλια τους βγάζω για να τα ξεχωρίζω 😀

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
10-10-16, 18:03
Ωραιος Μανο!
μονο που το ψαρι ειναι μεγαλο για γεννηστρα, καλο ειναι να μην μεινει εκει πολυ , μην εχει αλλα προβληματα, λογω στρες.

Artemisia
10-10-16, 18:42
Γιάννη αν ο φίλος μας κάνει μια 4πλάσια γεννήστρα (για το χρυσόψαρο) και την βάλει στο μεγάλο ενυδρείο θα έχει πρόβλημα ??

tsala
11-10-16, 00:23
Για ποσο ομως?
το μεγεθος του δεν ειναι για να μενει σε γεννηστρα.
καλυτερα να μεινει σ ενα 40-60 λιτρο για 2 μηνες και μετα να μπει με τα αλλα.
κανονικα σε τετοιο μεγεθος, δεν θα επρεπε να το ενοχλουν..

manos3
11-10-16, 08:01
Δυστυχώς είναι δύσκολο να μπει κάπου αλλού άμεσα. Οι επιλογές που υπάρχουν σε ενυδρεία είναι ένα 15λιτρο του Jumbo, ένα 40λιτρο με γαρίδες και το 180λιτρο με τα άλλα χρυσόψαρα.

Τώρα είναι στο 15λιτρο*** για να γίνει η θεραπεία με το αλάτι και σύντομα θα πρέπει να πάει αλλού. Το να μπει με τις γαρίδες το βλέπω δύσκολο γιατί μάλλον δε θα αφήσει καμία :D οπότε είναι μονόδρομος το κυρίως ενυδρείο. Η μόνη εναλλακτική που βλέπω είναι να πάρω κανένα σχετικά μεγάλο πλαστικό δοχείο και να το βάλω εκεί με το φίλτρο από το 15λιτρο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτό που έγραψε και ο Γιάννης, για ποιο λόγο το ενοχλούν ακόμα (είναι πάνω από 2 μηνών) και πότε θα μπορέσει να μπει με τα άλλα χωρίς πρόβλημα...

*** στο 15λιτρο το έβαλα μέσα στη γεννήστρα για να μην έχω να το κυνηγάω αργότερα. Επειδή στη γεννήστρα ήταν πολύ νευρικό, δεν είχε κάπου να κρυφτεί και ήταν μαζεμένο σε μία γωνία, κάλυψα τις 4 πλευρές του ενυδρείου για να μην τρομάζει. Αυτό έκανε δουλειά γιατί όποτε κοιτάξω από πάνω το βλέπω και κολυμπάει στον περιορισμένο χώρο που έχει.

Lth1
11-10-16, 09:14
Σαμπλα απο ικεα..45 λιτρο+καπακι 9 ευρω νομιζω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
11-10-16, 11:19
Συμφωνω με τον Λουκα.
Αστο εκει ενα 2μηνο, αρκετα ταισματα (πρωτεινη) και θα ειναι ετοιμο να μπει με τα αλλα.

manos3
11-10-16, 12:29
Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.
Είναι να μην γίνει η αρχή τελικά, ενός ψαριού μύρια ενυδρεία έπονται :D. Ξεκινάει κανείς με ένα μικρό ενυδρείο, περνάει σε μεγαλύτερο, θα φτιάξει και ένα γαριδάδικο, και ένα φυτεμένο, μια καραντίνα για ώρα ανάγκης, να μην φτιάξει και μια λίμνουλα στην αυλή...

tsala
11-10-16, 12:31
ετσι παει :D
Μανο, καπου θα βρεις, αυτα δεν ειναι πολυ ακριβα.. και σε σουπερ μαρκετ βρισκεις.

stanisalus18
11-10-16, 12:34
Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.

Βρίσκεις ανάλογα κουτιά στα Praktiker, Leroy Merlin, Jumbo κτλ

manos3
11-10-16, 12:48
ετσι παει :D
Μανο, καπου θα βρεις, αυτα δεν ειναι πολυ ακριβα.. και σε σουπερ μαρκετ βρισκεις.

Βρίσκεις ανάλογα κουτιά στα Praktiker, Leroy Merlin, Jumbo κτλ

Σίγουρα θα βρω σε super market στην περιοχή. Δεν ξέρω βέβαια τι ποιότητας πλαστικό θα είναι...

tsala
11-10-16, 14:36
ολα παρομοιας ποιοτητας ειναι..
μην παρεις κανενα με ροδακια μονο και κανει κοιλια.

Artemisia
11-10-16, 17:19
Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.
Είναι να μην γίνει η αρχή τελικά, ενός ψαριού μύρια ενυδρεία έπονται :D. Ξεκινάει κανείς με ένα μικρό ενυδρείο, περνάει σε μεγαλύτερο, θα φτιάξει και ένα γαριδάδικο, και ένα φυτεμένο, μια καραντίνα για ώρα ανάγκης, να μην φτιάξει και μια λίμνουλα στην αυλή...
Πελάαααατη μου !!!:D:D:D Σε περιμένω και με λιμνούλα :D:D:D
Εγω ανάποδα τα έκανα Μάνο Μεγάλη λίμνη, Μικρή λίμνη, πιο μικρή λίμνη και πολλά ενυδρεία :D:D
2 Μηνων είναι και τα δικά μου τα χρυσόψαρα αλλά με τα μεγάλα δεν μπαίνουν με τίποτα μετά απο 4 μήνες το βλέπω. Γιατι τα χρυσόψαρα μου είναι 15-20εκ. τα common :cool:
Περιέργο που φοβάται τόσο, τα δικά μου μόλις με δούνε κυνηγάνε το χέρι μου .

manos3
11-10-16, 18:33
Πελάαααατη μου !!!:D:D:D Σε περιμένω και με λιμνούλα :D:D:D .

Όλα θα γίνουν σιγά σιγά...

manos3
16-10-16, 14:41
Δυστυχώς σήμερα είχα την πρώτη απώλεια ψαριού στο λίγο χρόνο που ασχολούμαι με το κόσμο του ενυδρείου... Είναι το πρώτο ψάρι που απέκτησα και ο λόγος που ξεκίνησα το χόμπυ, ένα comet περίπου 1,5 χρόνου.

Από τα μέσα της εβδομάδας παρατήρησα ότι την περισσότερη ώρα ήταν μαζεμένο σε μία γωνιά αλλά όταν τάιζα έτρωγε και κολυμπούσε κανονικά, ενώ δεν είχε και κάποιο εξωτερικό σημάδι, από ότι μπόρεσα να δω τουλάχιστον (φωτό). Σήμερα το πρωί και ενώ ετοίμαζα τις αλλαγές νερού το είδα κάτω στην άμμο και το μαύρο common του τσιμπούσε την ουρά χωρίς να αντιδράει οπότε το πήρα και το έβαλα σε ένα πλαστικό δοχείο στο οποίο και κατέληξε το μεσημέρι...

Το δοχείο αυτό είναι ένα πλαστικό κουτί 70 lit (όπως συζητούσαμε τις προηγούμενες μέρες) το οποίο γέμισα χθες με νερό, τοποθέτησα ένα μικρό στρωμένο φίλτρο και έβαλα το μικρό χρυσόψαρο για να μην το έχω σε γεννήστρα. Πριν βάλω το νεκρό πλέον ψάρι σε αυτό, πήρα το μικρό και το έβαλα στο 15λιτρο που το είχα τις προηγούμενες μέρες.

Τί κάνω από δω και πέρα? Θέλω άμεσα να ξαναβάλω το μικρό στο 70 lit αφού το 15λιτρο που το έχω δεν έχει φίλτρο. Θα πρέπει να κάνω απολύμανση το πλαστικό δοχείο και το φίλτρο πριν βάλω το μικρό ή δεν χρειάζεται?

Σε ότι αφορά το κυρίως ενυδρείο, χρειάζεται να γίνει κάποια θεραπεία στα υπόλοιπα ψάρια? Αν ναι, τι θεραπεία από τη στιγμή που το ψάρι δεν έχει κάποιο εμφανές σύμπτωμα?

------------------------------
Edit: αλλαγή στα common και comet τα οποία είχα γράψει ανάποδα.

Lth1
16-10-16, 14:52
Κομμετ ειναι φιλε μου...εκανε μετρησεις να δεις μην και τυχον υπαρχει κατι περιεργο?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
16-10-16, 14:58
Δίκιο έχεις, έγραψα ανάποδα τα common/comet.
Κράτησα νερό πριν την αλλαγή και μέτρησα, NH3/4 ήταν 0 και NO3 στην κλίμακα 10 με 25.

Lth1
16-10-16, 15:03
Νο2?Ετσι στο ξαφνικο??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
16-10-16, 15:09
Δεν έχω υγρό τεστ για ΝΟ2 και δεν το μετράω.
Αυτό το ξαφνικό δεν καταλαβαίνω και εγώ. Το μόνο θέμα που είχα στο ενυδρείο όσο καιρό τρέχει είναι οτι το συγκεκριμένο ψάρι είχε παρουσιάσει ένα άσπρο στίγμα το οποίο έφυγε μετά από ήπια θεραπεία με αλάτι. Δε γνωρίζω αν σχετίζεται ή όχι...

Lth1
16-10-16, 15:11
Δεν νομιζω να ειναι σχετικο,και εμενα εχουν βγαλει αρκετες φορες ασπρα σημαδακια αλλα φευγουν...κατα καιρους...δεν μπορω να σκεφτω κατι ετσι στα γρηγορα...περιμενε τα παιδια μηπως και ριξουν καμια ιδεα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
17-10-16, 07:27
Τελικά έκανα γενική απολύμανση (δοχείο, φίλτρο, φυτά) με υπερμαγγανικό κάλιο, γέμισα το φίλτρο με ελαφρόπετρα από το κυρίως ενυδρείο και έβαλα το ψαράκι χθες το βράδυ. Τάισα ελάχιστα σήμερα το πρωί και το απόγευμα θα μετρήσω για ΝΗ3/4 και ΝΟ3 να έχω μια εικόνα τί γίνεται...

christoschor
17-10-16, 14:53
Μάνο καλό είναι να πάρεις και τεστ για NO2. Εγώ έχω χάσει ψάρι λόγω έλλειψης μετρήσεως νιτρωδών και είχα παρόμοια συμπεριφορά. Να φανταστώ ότι ακούμπαγε πάτο σε γωνία του ενυδρείου και ήταν νωχελικό? Απλά όταν το ταιζες μόνο ανέβαινε? Και όταν κατέληξε να φανταστώ ότι δεν είχε κάποιο ευκρινές σημάδι...Α κάτι ακόμη, τα περιττώματα του ήταν φυσιολογικά?

manos3
17-10-16, 15:15
Τη συμπεριφορά που περιγράφεις είχε (γωνία και κάτω στην άμμο), στα περιττώματα δεν είχα προσέξει κάτι.

Υπάρχει πιθανότητα ενυδρείο που τρέχει πάνω από ένα χρόνο με μηδενική αμμωνία και χαμηλά νιτρικά να σηκώσει νιτρώδη ξαφνικά? Τί μπορεί να το προκαλέσει?

Όπως και να έχει, θα αγοράσω test NO2. Αξίζει της aquili (http://www.aquavivere.gr/analosima/metriseis-nerou/aquili-no2-nitrite-test) που είναι οικονομικό ή να πάω πάλι σε sera (http://www.aquavivere.gr/analosima/metriseis-nerou/sera-nitrite-no2-test)?

christoschor
17-10-16, 16:45
Μανο αν βρεις σε καλω τιμη παρε api. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω salifert. Οσον αφορα τα νιτρωδη οι αιτιες μπορει να ειμαι πολλες. Ας δουμε ομως αν οντως εχεις. Το φιλτρο εχεις και με το ισχυ?

Lth1
17-10-16, 17:00
Αυτο που λες υπαρχει περιπτωση ναι..
Βρες απο e-bay τα εχει πολυ φθηνα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fishermen1234
17-10-16, 17:57
Ωχ, σου εύχομαι να μην είναι από αρρώστια, να μείνουν γερά τα υπόλοιπα ψάρια.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

manos3
17-10-16, 19:08
Το φίλτρο που τρέχει είναι το εσωτερικό της juwel με κυκλοφορητή 600 lit/h, 2 λίτρα βιολογικό υλικό (κεραμικό μακαρόνι και ελαφρόπετρα) και σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση. Σημερινές μετρήσεις, μετά από χθεσινή αλλαγή 30%, δίνουν ΝΗ3/4 στο 0 και ΝΟ3 μεταξύ 5 και 10.
8236282363

Θα κοιτάξω να παραγγείλω αύριο ένα από τα test NO2 που έδειξα στα link νωρίτερα αφού με οι αγορές από το ebay είναι θέμα...

υγ. αντίστοιχες μετρήσεις έγιναν και στο πλαστικό 70 lit με το μικρό ψάρι που δίνουν και πάλι ΝΗ3/4 στο 0 και ΝΟ3 μεταξύ 5 και 10. Η παρουσία ΝΟ3 σημαίνει οτι έπιασε το μπόλι στο φίλτρο, σωστά?
8236482365

christoschor
17-10-16, 19:36
Θεωρητικα ναι. Ομως υπαρχει περιπτωση να επαρκει για τη διασπαση της αμμωνιας οχι ομως και ολης της ποσοτητας νιτρωδων

Τάκης
17-10-16, 20:27
Θεωρητικα ναι. Ομως υπαρχει περιπτωση να επαρκει για τη διασπαση της αμμωνιας οχι ομως και ολης της ποσοτητας νιτρωδων
Σωστά

Lth1
17-10-16, 20:34
Δεν ειναι θεμα με το e-bay,βρηκα τροπο πολυ κομπλε :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christoschor
17-10-16, 20:35
Τακη αν θυμαμαι καλα τετοια κατασταση δηλωνει ανεπαρκη ισχυ φιλτρανσης?

Τάκης
17-10-16, 20:42
ανεπαρκή βιολογία βασικά,
που μπορεί να οφείλετε ή σε ανεπαρκή επιφάνεια αποίκισης ή σε ανεπαρκή πληθυσμό γιατί δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως

manos3
18-10-16, 10:05
Έγινε παραγγελία test NO2, υπομονή 2-3 μέρες και θα έχω μετρήσεις και για αυτά.

manos3
21-10-16, 18:59
Παρέλαβα το test NO2 και έκανα μετρήσεις να δω που βρίσκομαι. Αποτέλεσμα 0 και στα δύο ενυδρεία, τόσο στο κυρίως όπου είχα την απώλεια όσο και στο πλαστικό με το μικρό.

Τάκης
21-10-16, 19:06
Μια χαρά Μάνο

manos3
06-11-16, 15:44
Φωτογραφίες από το ψαράκι μετά από είκοσι περίπου μέρες στο πλαστικό δοχείο. Είναι 3,5 μηνών και έχει μέγεθος σχεδόν 4 cm, δείχνει μια χαρά αλλά θα το κρατήσω και αυτό το μήνα στο πλαστικό πριν το βάλω στο κυρίως ενυδρείο.

82960 82961

Artemisia
06-11-16, 16:15
Mια χαρα ο μικρός Μάνο :D να τον χαιρεσαι, τον/την survivor ;)

manos3
06-11-16, 16:42
Είναι και αυτό... κάποια στιγμή πρέπει να βρω το φύλο των ψαριών.

manos3
15-11-16, 20:44
Νέα τροφή για τα τερατάκια :D.

83119

KostasGR
15-11-16, 21:12
Από που;;;

manos3
15-11-16, 21:21
Από το Γιώργο (Misirls Aquarium (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=8359)). Πολύ καλό παιδί και καλός επαγγελματίας.

delta66
15-11-16, 22:37
Νέα τροφή για τα τερατάκια :D.

83119
Να κοιτας και ημερομηνια ληξης (πισω μερια κατω αριστερα) καλου κακου, γιατι η αντιπροσωπεια κανει εισαγωγες καθε δισεκτο ετος. (Αν και ο Μισιρλης ως καταστημα λιανικης θα τα προσεχει αυτα πριν φτασουν σε εσενα)
Λογικα αυτη πρεπει να ειναι φρεσκια και να εχεις ληξη 2/2018./
Κανει μονο για μικρα χρυσοψαρα.

Tip: επειδη δεν βουλιαζει αυτη η τροφη, μπορεις να την βρεχεις για 2 λεπτα με νερο ενυδρειου, πριν την ριξεις στο ενυδρειο.

manos3
16-11-16, 07:30
Έχεις δίκιο, 2/2018 γράφει. Με προβληματίζει το "κάνει μόνο για μικρά χρυσόψαρα" που έγραψες. Να μην ταίσω και τα μεγάλα; Έλεγα να την αναμείξω με τις άλλες τροφές που έχω για ποικιλία...

Πάντα έτσι δίνω την τροφή, τη βάζω σε νερό να ποτίσει και μπλουμ :).

delta66
16-11-16, 15:53
Με προβληματίζει το "κάνει μόνο για μικρά χρυσόψαρα" που έγραψες. Να μην ταίσω και τα μεγάλα;
Nα τα ταισεις, απλα ειναι μικρο το πελετακι και παιδευονται.

manos3
01-12-16, 08:34
Μπήκε χθες το απόγευμα ο "survivor" στο κυρίως ενυδρείο και ευτυχώς μέχρι και σήμερα το πρωί δεν είχαμε κανένα παρατράγουδο. Το είχα αρκετό καιρό στην απομόνωση, το τράβηξα όσο μπορούσα αλλά με κούρασε που έκανα 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού και χθες πήρα τη μεγάλη απόφαση. Μεταφέροντάς το μου έκανε εντύπωση πόσο μεγάλωσε και δεν το είχα αντιληφθεί... Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά :).

Τάκης
01-12-16, 08:38
Αντε με το καλό, καλη συμβίωση :)

Artemisia
01-12-16, 18:12
Μπήκε χθες το απόγευμα ο "survivor" στο κυρίως ενυδρείο και ευτυχώς μέχρι και σήμερα το πρωί δεν είχαμε κανένα παρατράγουδο. Το είχα αρκετό καιρό στην απομόνωση, το τράβηξα όσο μπορούσα αλλά με κούρασε που έκανα 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού και χθες πήρα τη μεγάλη απόφαση. Μεταφέροντάς το μου έκανε εντύπωση πόσο μεγάλωσε και δεν το είχα αντιληφθεί... Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά :).
Μπράβο Μάνο μου, στον survivor και σε εσένα που τον μεγάλωσες :smt041 Καλή συμβίωση να έχει !!
2 Φορές την εβδομάδα έκανες αλλαγή και κουράστηκες???:D:D :D κάθε μέρα κάνω 20-30% στα χρυσόψαρα που μεγαλώνω ..... 8 σε 100 λίτρα ;) μέχρι να πάμε στα 2500 λίτρα :cool:

manos3
01-12-16, 18:22
Άσε, 30 λίτρα κάθε Τετάρτη και Κυριακή, ψόφησα :D.

κάθε μέρα κάνω 20-30% στα χρυσόψαρα που μεγαλώνω ..... 8 σε 100 λίτρα

Χαρά στο κουράγιο σου βρε Αρτεμησία, ήρωας είσαι.

Artemisia
01-12-16, 18:26
Χαχχαχαχαχαχα Μάνο μου , απλά τα αγαπώ :D
Φωτό να μας βάλεις παρακαλώ !!! Να δούμε το βαφτιστήρι μου :D:D

manos3
01-12-16, 18:47
Δε χρειάζεται να το ζητήσεις δεύτερη φορά...

833798338083381

Στρογγυλό στρογγυλό, σα μπάλα έχει γίνει :).

Artemisia
01-12-16, 18:56
Φτου φτου φτου !! Θα έχει καλή ζωή με σένα Μάνο :D Να το χαίρεσαι !!

tsala
01-12-16, 21:56
Ωραια Μανο , κουκλι εγινε,να το χαιρεσαι!

manos3
01-12-16, 22:14
Χρυσόψαρο είναι, εννοείται οτι θα είναι όμορφο :D.

manos3
15-01-17, 23:00
Φάλαινα μου βγήκε το μαύρο :). Το μικρό είναι common ή comet?

840778407884076

Lth1
15-01-17, 23:24
Commet

tsala
15-01-17, 23:35
Ωραιο το μαυρο! Αυτα ειναι ψαρια!!!

Lth1
15-01-17, 23:41
Ωραιο το μαυρο! Αυτα ειναι ψαρια!!!

Βγηκανε μια δοση μαζικα απο τα πετ σιτυ..εχω και εγω ενα και εχει γινει δεινοσαυρος...

manos3
15-01-17, 23:56
Από aquariumshop το είχα πάρει, φθινόπωρο '15 αν θυμάμαι καλά.

Lth1
16-01-17, 00:00
Α ναι?Θα ειχανε φερει αρκετα μαγαζια τετοια..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3
07-02-17, 18:17
Απαραίτητη προσθήκη στο ενυδρείο προσφορά του Γιάννη ( stanisalus18 ), ευχαριστώ Γιάννη :D.

84516

Fishermen1234
09-02-17, 18:25
Κουκλιά

stanisalus18
09-02-17, 23:36
Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου φίλε μου :D

manos3
07-05-17, 10:51
Μεγάλωσε και άσπρισε ο survivor.

859348593585936

Artemisia
08-05-17, 21:15
Να τον χαίρεσαι, τον ομορφούλη !!:D

manosxe
10-05-17, 11:14
Να τα χαίρεσαι πολύ όμορφα και ενδιαφέρον ιστορία του μικρού μιας και μόλις διάβασα ολόκληρο το θέμα σου.

manos3
10-05-17, 12:00
Να 'σαι καλά συνονόματε και συντοπίτη :). Και εσύ από ότι βλέπω ωραία κατάσταση έχεις φτιάξει.

manosxe
10-05-17, 12:01
Να 'σαι καλά συνονόματε και συντοπίτη :). Και εσύ από ότι βλέπω ωραία κατάσταση έχεις φτιάξει.
Σε ευχαριστώ πολύ :)

manos3
14-08-17, 15:57
Το ενυδρείο κλείνει, 180 lit. χρυσόψαρα τέλος.

Τάκης
14-08-17, 16:21
Γιατί ; :confused:

manos3
14-08-17, 16:30
Ε, τι... να μην αναβαθμιστώ εγώ? :)

Τάκης
14-08-17, 16:31
Να αναβαθμιστείς,
να πας σε 500 λίτρα ή και παραπάνω
ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ πάλι :)

manos3
14-08-17, 19:28
Εννοείται χρυσόψαρα, τί άλλο?

86973

tsala
14-08-17, 21:12
Ωραίος Μανο!!
Ποσα λιτρα;

manos3
14-08-17, 21:20
Ευχαριστώ Γιάννη. 620 με 640 λίτρα είναι, εξαρτάται από το σημείο που θα βάλω την υπερχείλιση.

tsala
15-08-17, 00:13
Ωραία, μπομπα!
Με το καλο!

Artemisia
19-08-17, 22:35
Βρε βρε τον Μάνο :) αντε με το καλό !!! Να την χαρείς !!

manos3
19-08-17, 22:37
Ευχαριστώ, θα την χαρώ :).

christoschor
20-08-17, 11:11
Μανο με το καλο να το στησεις να περνανε τα ψαρια σου ταρατσα:D

manos3
20-08-17, 16:00
Προχωράει σιγά σιγά... Έχοντας βάλει σταδιακά 5 ψάρια εδώ και μία εβδομάδα, με σημερινές μετρήσεις έχω
NO3 μικρότερο από 10
NO2 = 0
ΝΗ3/4 = 0

Σαν προσωρινό φίλτρο και μέχρι να ετοιμαστεί κάτι καλύτερο έχω βάλει ένα σακί ελαφρόπετρα σε ένα μπουκάλι και από μέσα περνάει νερό με αντλία 800 lit/hour.