PDA

Επιστροφή στο Forum : 20λίτρο με νάνο ποταμοκαραβίδα


xristos
22-03-16, 22:40
μιας και έχω ένα 20λιτρο κομπλέ (φίλτρο,θερμοστάτη κτλ) και κάθετε είπα και εγώ να το στήσω με ασπόνδυλα (γαρίδες) αλλα μετά είδα την μικρή πορτοκάλι νάνο καραβιδούλα και έτσι μου έκατσε να φτιάξω το ενυδρείο με αυτή (και μπορεί και καμιά γαρίδα)
για αρχή το ερώτημα είναι τι υπόστρωμα μπορώ να βάλω μαζί με λευκή ψιλή χαλαζιακη άμμο;;; σκεφτόμουν το Fluval plant and shrimp stratum
περιμένω και άλλες προτάσεις γενικά

http://i67.tinypic.com/10x849k.jpg

polykarpos
22-03-16, 23:04
εισαι σιγουρος οτι ειναι νανο ?

xristos
22-03-16, 23:09
100%

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28317

polykarpos
22-03-16, 23:12
αντε να παρεις κ ενα ακομη , διαφορετικο φυλλο να εχεις κ γεννητουρια!!!


:)

xristos
22-03-16, 23:20
και αν μου βγουν 2 αρσενικοί;;;

sarpijk
22-03-16, 23:37
Αυτες ειναι μικρς καραβιδες Πολυκαρπε γιατι να βαλει μονο δυο στα 20 λιτρα?

Eδω φαινεται το μεγεθος σε σχεση με τις red cherry.

qLj5PFVKi2M

polykarpos
22-03-16, 23:39
χαχαχαχαχαχαχα δεν ξερω αν το ψήνει το ψάρι κ απο τις δυο μεριές όπως ακουσαμε δημόσια τις προάλλες αλλα προς αποφυγή τέτοιων εκπλήξεων , μπορεί εύκολα να διακρίνει κανείς το φύλλο στις καραβιδούλες...

xristos
23-03-16, 00:00
είναι πιο μικρή από το τελικό μέγεθος της amano (τουλάχιστον αυτή που έχω εγώ)

polykarpos
23-03-16, 00:08
Αυτες ειναι μικρς καραβιδες Πολυκαρπε γιατι να βαλει μονο δυο στα 20 λιτρα?

Eδω φαινεται το μεγεθος σε σχεση με τις red cherry.

qLj5PFVKi2M

????

Που είπα να βάλει μονο δυο στα 20λιτρα? :confused:

sarpijk
23-03-16, 00:11
αντε να παρεις κ ενα ακομη , διαφορετικο φυλλο να εχεις κ γεννητουρια!!!


:)

????

Που είπα να βάλει μονο δυο στα 20λιτρα? :confused:

Aυτο καταλαβα ετσι οπως το εγραψες.

polykarpos
23-03-16, 00:24
οχι οχι.... καμια σχεση κ εγω νομιζα οτι ειχε μονο μια και για αυτο ειπα να παρει αλλη μια διαφορετικου φυλλου....


κατσε να μαθουμε τα φυλλα τους κ με λιγη τυχη θα χουμε γεννητουρια!!!!

:)

xristos
23-03-16, 01:18
αν καταφέρω και βρω ζευγάρι αρσενικό/θηλυκό θα τις βάλω μαζί
για το υπόστρωμα γνωρίζει κανεις;; κάπου είδα πως με ψιλή άμμο δεν μπαίνει υπόστρωμα, ισχύει;;;

sarpijk
23-03-16, 01:23
Εαν βαλεις Fluval stratum δε χρειαζεσαι υποστρωμα αλλο.

Εγω στο γαριδαδικο εβαλα υποστρωμα τυρφη με πηλο και απο πανω αμμο μαυρη seachem sand. Εξαρταται τι υποστρωμα εννοεις.

xristos
23-03-16, 01:28
έχω την ψιλή άμμο και θέλω να του βάλω και υπόστρωμα, τι είναι αξιόλογο για ασπόνδυλα;;;
μπορεί και μερικά εύκολα φυτά

sarpijk
23-03-16, 01:38
Για ευκολα φυτα μη βαζεις τιποτα.

xristos
23-03-16, 01:44
για τις γαρίδες δεν είναι καλυτερα να βάζεις Fluval plant and shrimp stratum;;;αν βάλω μόνο την άμμο θα είμαι ok;;;

detro2
23-03-16, 02:13
Χρηστο απο την εμπειρια μου στους mexican dwarf lobster θα σου ελεγα οτι στο 20 λιτρο μην βαζεις παραπανω απο ενα .. (ουτε ενα ειναι σωστο ) .αν βαλεις δυο και ειναι αρσενικα θα σκοτοθουν αν πετυχεις θυλικο το αρσενικο θα ζευγαρονει συνεχεια με αποτελεσμα να το σκοτοσει (μπες και δες πως ζευγαρονουν ).. εγω τα ειχα σε 200 λιτρα και γινοταν σκοτομος οταν ανταμοναν τα αρσενικα .. γενικα ειναι πολυ επιθετικα μεταξυ τους .. αυτα απο τις εμπεριες που ειχα με αυτα τα ζωα .. καλη συνεχεια με οτι και να κανεις φιλε μου ...

xristos
23-03-16, 02:24
μόνο αρσενικό/θηλυκό αν είναι θα βάλω μαζί στο 20λιτρο,αν όπως λες την ''ταράζει'' την θηλυκιά για να γεννάει συνέχεια μετα τα χωριζω,2 αρσενικά μαζί δεν είχα σκοπό να βάλω.
εχεις λινκ με το ζευγάρωμα;;;

johnpecn`
23-03-16, 02:50
Μην βαλεις fluval stratum γιατι σου μαλακώνει το νερό και αυτη η καραβίδα θελει μέτρια σκληρό εως πολυ σκληρό νερο (για την εκδυση) ηταν ο λογος που δεν πηρα κι εγω. Αν θυμαμαι καλα παντως δινει μίνιμουμ 45 λιτρα,και θερμοκρασια μεχρι 25 ,αυτο ιςως ειναι προβλημα το καλοκαιρι σε 20λιτρα.

xristos
23-03-16, 03:04
μίνιμουμ δίνει τα 25 λιτρα, για το καλοκαίρι έχω σκεφτεί μια πατέντα με ανεμιστηρακια ( θα την παρουσιάσω όταν θα είναι έτοιμο) αρα μονο με την ψιλή άμμο θα είμαι μια χαρά;;;

GN_AZ
23-03-16, 10:29
για το Fluval stratum είχα διαβάσει σε ένα αμερικάνικο forum ότι τους πρώτους δύο μήνες κατέβαζε το Ph μέχρι κ το 6 σε μερικές περιπτώσεις κ μετά τους δύο μήνες άρχιζε να σταθεροποιείτε στο 7,5-8 της βρύσης.
επίσης, πάλι σε αμερικάνικο forum, έλεγαν ότι μετά τους 5-6 μήνες με Stratum άρχισαν να έχουν πρόβλημα οι γαρίδες, να μην επιβιώνουν τα μικρά κ να αργεί η ανάπτυξη τους.

johnpecn`
23-03-16, 10:47
Το stratum ειναι μια χαρα υποστρωμα,το εχω 2 χρονια σε γαριδες που έγιναν απο πεντε - εκατον πενήντα πεντε,η συγκεκριμένη καραβίδα θελει μέτριο σκληρό προς σκληρό νερό οποτε με ενα ουδέτερο υποστρωμα νερό Αθήνας και αν θες μια δυο ασβεστολιθικες πετρες θα εισαι μια χαρα.

GN_AZ
23-03-16, 11:04
Το stratum ειναι μια χαρα υποστρωμα,το εχω 2 χρονια σε γαριδες που έγιναν απο πεντε - εκατον πενήντα πεντε,η συγκεκριμένη καραβίδα θελει μέτριο σκληρό προς σκληρό νερό οποτε με ενα ουδέτερο υποστρωμα νερό Αθήνας και αν θες μια δυο ασβεστολιθικες πετρες θα εισαι μια χαρα.

παρατήρησες αλλαγές στην σκληρότητα του νερού από την χρήση του ?

johnpecn`
23-03-16, 12:24
παρατήρησες αλλαγές στην σκληρότητα του νερού από την χρήση του ?

η αληθεια ειναι οτι στο 60αρι στο πατρικο μου που εχει μονο στρατουμ και γαριδες red cherry δεν μετραω kh gh αλλα μονο νιτρικα και ph το οποιο απο 7,8 πηγε 6,8-6,9 χωρις διοξειδιο κλπ αυτο συνεπαγεται οτι εριξε το kh. Σε καθε περιπτωση παντως η ποταμοκαραβιδα η συγκεκριμενη εφοσον θελει σκληρο νερο σε γλυτωνει απο το εξοδο ενως υποστρωματος που επηρεαζει τις παραμετρους προς την οξινη πλευρα.

xristos
23-03-16, 13:50
το Fluval plant and shrimp stratum το βάζω και από πάνω ρίχνω την άμμο;;;

johnpecn`
23-03-16, 14:21
καθολου δεν το βαζεις δεν το χρειαζεσαι το αντιθετο μαλιστα , οποιος το βαλει ομως το βαζει σκετο. Στη θεση σου θα εβαζα ενα απλο χαλαζιακο με δυο τρειςασβεστιλιθικες πετρες η αρκετα βοτσαλα.

isidor
23-03-16, 14:49
Είχα παρει δυο τέτοιες καραβίδες πριν ένα χρόνο.
Τις έβαλα και τις δυο μαζί σε ένα 30λιτρο που εχω με ΓΑΡΙΔΕΣ.
Η μια πέθανε μέσα σε ένα μήνα. Πιθανολογώ πως ήταν και οι δυο αρσενικές γιατί είχαν συνέχεια μονομαχίες και τελικά μάλλον την σκότωσε.
Και ξαφνικά μια μερα είδα να κάνει επίθεση σε μια γαρίδα. Μόλις την τσάκωσε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την είχε εξαφανίσει.
Όποτε απο προσωπική μου εμπειρία σου προτείνω να μην βάλεις δυο σε τόσο μικρό ενυδρείο και να μην βάλεις ΓΑΡΙΔΕΣ. Θα στις τρώει συνέχεια.
Τώρα την εχω σε ένα 60λιτρο με μονομάχους και ειναι μια χαρα.

xristos
23-03-16, 15:05
έχω 2 τέτοιες μέσα σε ένα 120λιτρο μαζί με guppies,γαρίδες amano και red cherry,έχω δει ακόμα και μικρές γαριδούλες να κάθονται διπλά τους και να μην φοβούνται αφού δεν τους δίνει καμιά σημασία,όσο για τις 2 απλά έχουν χωρίσει το ενυδρείο και ο καθένας είναι στον χώρο του χωρίς να μπαίνει ο ένας στα χωράφια του άλλου, στο 20λιτρο θα βάλω 2 μόνο αν βρω αρσενικό/θηλυκό αλλιώς μόνο 1,απλά σκεφτόμουν μήπως μαζί του έβαζα και καμιά γαρίδα (ή αργότερα αν :smt059 να το συνέχιζα με γαρίδες) και έτσι ίσως θα ήταν καλύτερο να βάλω από την αρχή το υπόστρωμα

xristos
30-03-16, 13:37
το στήσιμο συνεχίζεται,μπήκε υπόστρωμα Fluval plant and shrimp stratum,πέτρες λάβας και μια ριζά με δεμένη moss.
τιμές που παίρνω
PH=7
NH3/NH4=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=10

για να μπει η νανοκαραβιδα ισχύει ότι και για τις γαρίδες για τον βυθό ;;;

http://i67.tinypic.com/t99vg7.jpg

http://i64.tinypic.com/1zbb5vk.jpg

xristos
02-04-16, 19:11
η καραβιδουλα μπήκε και μαζί της μπήκαν 5 red cherry και 1 amano

http://i63.tinypic.com/69jlp1.jpg

http://i68.tinypic.com/27wzuit.jpg

http://i64.tinypic.com/2i892l5.jpg

οι φωτογραφίες είναι από κινητό και γι' αυτό δεν είναι πολύ καθαρές
-------------------------
προτάσεις,παρατηρήσεις,κριτικές πάντα ευπρόσδεκτες

alexis cosmo
02-04-16, 22:31
Δεν είμαι σίγουρος αλλά. Μπορεί να έχεις μάχες εκεί μέσα.

xristos
02-04-16, 22:36
η καραβίδα είναι δοκιμασμένη με γαρίδες,δεν τις πειράζει

alexis cosmo
02-04-16, 22:40
ok απλά είχα διαβάσει ότι γενικά οι καραβίδες τρώνε τα πάντα και πρέπει να είναι μόνες τους αλλά η νανοκαραβιδα δεν ηξερα .

xristos
02-04-16, 22:43
ναι είναι μικρή,κάπου ενδιάμεσα σε amano και red cherry,μόνο μεταξύ τους έχουν μάχες

tsala
03-04-16, 00:31
Εγω παντως απο μερικα βιντεακια που ειδα, θα τις φοβομουν..
Δεν τις πολυκοντευουν οι γαριδες και φευγουν απ το διαβα τους :p
Παντως κανενα γοννο , τον τσιμπανε στανταρακι:D

xristos
03-04-16, 01:30
για τον γόνο και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλα με τις γαρίδες δεν ασχολείται