PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφέ άλγη σε αφρικάνικο.


Λάμπρος.Τ
18-03-16, 20:32
Καλησπέρα σας,

Στα τζάμια του ενυδρείου μου (ιδιαίτερα) αλλά και σε κάποια φύλλα φυτών (ανουμπιες), έχει εμφανιστεί καφέ άλγη.
Στο τζάμι και στα φύλλα την καθαρίζω κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού (όπως σήμερα).

Το ενυδρείο μου είναι 300 λτ, αφρικάνικο, με 3 ανούμπιες, 2 βαλισνέριες, 3 Crinum. (πρόσφατα έβαλα και λίγο κερατόφυλλο να μου κατεβάσει τα NO3).

Έχω διαβάσει όλα τα άρθρα για την καφέ άλγη και εδώ και αλλού, και εφαρμόζω τις οδηγίες καταπολέμησης (αύξηση στις ώρες φωτισμού) , αλλά ακόμη δεν την βλέπω να υποχωρεί.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Σκέφτομαι να βάλω 1 -2 Apple snails για να αρχίσουν τον καθαρισμό (αν επιβιώσουν από τις αφρικάνες).

Κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω?

FilipposK.
18-03-16, 21:26
Βαζεις λυπασμα;

Λάμπρος.Τ
18-03-16, 21:30
οχι τίποτε. Αφρικάνικο είναι. Τι λιπασμα να βάλω ?
Για τις ανούμπιες ή για την βαλισνέρια ? :D:D:D

isidor
18-03-16, 21:41
Βάλε 5 με 6 nerite snail και θα στο κάνουν καθρέφτη.

Τάκης
18-03-16, 22:02
Οχι apple Λάμπρο, δεν τρώνε και τόσο άλγη, πιστεύω πως πιο πολύ φυτά τρώνε, Nerite ναι, βάλε, αλλά το πιθανότερο είναι να γεμίσεις άσπρα αυγά. Αν νομίζεις πως τα ramshorn θα τη βγάλουν καθαρή σου δίνω

Undertaker
18-03-16, 22:14
Τα αυγά των nerite είναι χειρότερα από την άλγη. Άλλωστε και τα σαλιγκάρια δε κάνουν και καμιά σπουδαία δουλειά. Είχα 8 σαλιγκάρια και πάρα λίγο να τους βάλω πινακίδες μέσα στο ενυδρείο για να τους δείχνω το δρόμο προς την άλγη. Λάμπρο είχες και παλιότερα καφέ άλγη, έφυγε και ξαναεμφανίστηκε ή εμφανίστηκε τώρα για πρώτη φορά;

alphonse
18-03-16, 22:15
Θα διαβασες φανταζομαι οτι κανει τον κυκλο της και φευγει...οποτε..….
Chill:smt028:smt028:smt028

Λάμπρος.Τ
18-03-16, 22:56
Τα αυγά των nerite είναι χειρότερα από την άλγη. Άλλωστε και τα σαλιγκάρια δε κάνουν και καμιά σπουδαία δουλειά. Είχα 8 σαλιγκάρια και πάρα λίγο να τους βάλω πινακίδες μέσα στο ενυδρείο για να τους δείχνω το δρόμο προς την άλγη. Λάμπρο είχες και παλιότερα καφέ άλγη, έφυγε και ξαναεμφανίστηκε ή εμφανίστηκε τώρα για πρώτη φορά;

Πάνο, Δεν είχα ξανά. Τώρα εμφανίστηκε για πρώτη φορά.

Τα Nerite είναι όντως χειρώτερα από την αλγή με τα αυγά τους.

Τάκη τα ramshorn δεν θα αντέξουν με τίποτε. Για αυτό είπα για Apple. Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτε αλλά έχω διαβάσει ότι κανουν καλή δουλειά.

alphonse ναι το διάβασα, αλλά πόσο μεγάλος είναι αυτός ο κύκλος ???

FilipposK.
18-03-16, 23:14
Εμενα οταν εστησα το γαριδαδικο μου γεμησε με καφε αλγη παντου αλλα μετα απο δυο εβδομαδες εφυγε τελειως τωρα πια την βλεπω μονο αν τυχει και βαλω παραπανω λυπασμα αλλα σε πολυ λιγα σημεια κυριως στις mosses αλλα φευγει με την αλλαγη

Irakles
18-03-16, 23:32
Βαλε τα melanoides turbeculata κανουν τρελη δουλειά!!!

alphonse
18-03-16, 23:32
Αν τηρείς τις αλλαγές κρατώντας τα φωσφορικά και νιτρικά κάτω ,σε 6 με 8 εβδομάδες θα φύγει η πολλη. Με την φωτοπεριοδο μην πολυπαίζεις,ένα 6ωρο θεωρώ ότι ειν' αρκετο
Φαντάζομαι ούτε εσύ θέλεις να φύγει όλη.....αφρικανικό εστησες;)

Undertaker
18-03-16, 23:45
Λάμπρο αν είναι η πρώτη φορά που εμφανίζεται, θα φύγει μόνη της.

Λάμπρος.Τ
18-03-16, 23:46
Τις αλλαγές τις τηρώ παραπάνω από ευλαβικά 40 - 50 % την βδομάδα.
Φωτοπερίοδο έχω 8 ώρες (4 ώρες για κάθε ζευγάρι 2 χ 39 watt. Υπάρχουν 2 ζευγάρια λαμπών, 1 μπροστά και 1 πίσω).
Τα νιτρικά είναι χαμηλά.
Την καφέ άλγη τι να την κάνω στο Αφρικάνικο ?:confused:
Την πράσινη τρώνε οι αφρικάνες, την καφέ δεν την κοιτάνε καθόλου.

Κωστας Malawi
19-03-16, 00:12
ομορφη ειναι η καφε αλγη.αστη οπως ειναι.εμενα γεματες ειναι οι πετρες.

Τάκης
19-03-16, 08:44
Βαλε τα melanoides turbeculata κανουν τρελη δουλειά!!!

Φοβάμαι πως τα melanoides δεν θα κάνουν τίποτα, δεν τα έχω δει να αγγίζουν οποιοδήποτε είδος άλγης, επειδή ανακατεύουν τον βυθό δεν αφήνουν να δημιουργηθεί άλγη στο βυθό. Τον βυθό όμως τον κρατάνε καθαρο από οποιοδήποτε σκουπιδάκι

alphonse
19-03-16, 10:41
.....
Την καφέ άλγη τι να την κάνω στο Αφρικάνικο ?:confused:
Την πράσινη τρώνε οι αφρικάνες, την καφέ δεν την κοιτάνε καθόλου.
Για λογους βιοτοπικης αισθητικης
Ειδα εχεις topic στην κατηγορια των βιοτοπικων οποτε...
Τα tropheus μου ξυνουν πανω απο τις πετρες οτιδηποτε εμφανιστει

Λάμπρος.Τ
19-03-16, 20:36
Στις πέτρες δεν θα με πολυένοιαζε αλλά στο τζάμι ήταν χάλια και δεν βλέπεις καλα καλά και τα ψαρια.
Εβαλα λοιπόν 2 apple snail και άρχισε ήδη ο καθαρισμός.

johnpecn`
19-03-16, 20:39
Δεν νομιζω οτι η αλγη τις φωτό ειναι διατομική μαλλον για bba ,η διατομική θα φυγει οταν καταναλώσει το πυριτικό νάτριο αυτο ειναι που λενε θα κανει τον κύκλο της ;)

alphonse
20-03-16, 10:25
Δεν νομιζω οτι η αλγη τις φωτό ειναι διατομική μαλλον για bba ,
Εεε...και την να την κανουμε αφου δεν ειναι πρασινη:grin:
…προφανως η φωτο ειναι απλη αναφορα στην παρουσια αλγεων στο βιοτοπο..

Λάμπρος.Τ
20-03-16, 10:46
Δεν νομιζω οτι η αλγη τις φωτό ειναι διατομική μαλλον για bba ,η διατομική θα φυγει οταν καταναλώσει το πυριτικό νάτριο αυτο ειναι που λενε θα κανει τον κύκλο της ;)

προφανώς μιλάτε για την φωτό του alphonse γιατί εγώ φωτό δεν έβαλα.
Και όντως τα apple κάνουν απίστευτη δουλειά. Σε ένα βράδυ καθάρισαν όλο το μπροστινό τζάμι.

Λάμπρος.Τ
11-04-16, 14:34
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
Δυστυχώς παρόλο του ότι έχω βάλει μέσα 4 Apple snails, και παρόλο του ότι αρχικά είχαν κάνει καλή δουλειά στο καθάρισμα, οι Αφρικάνες τα τρομάξανε και τώρα ξεθαρεύουν μόνο το βράδυ και άν...

Με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα τζάμια του ενυδρείου (ειδικά το μπροστά και το πίσω) με καφέ άλγη !!!

Επίσης έχουν αρχίσει να πιάνουν καφέ άλγη ακόμη και οι πέτρες λάβας.
Και άντε εκεί έχει αρχίσει να δείχνει (τουλάχιστον τώρα στην αρχή) ωραία και φυσική, στα τζάμια όμως μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Έχω διαβάσει όλα τα post σχετικά με την καφέ άλγη και τους τρόπους αντιμετώπισης και έχω μειώσει την ποσότητα των ταϊσμάτων.
Ο φωτισμός είναι 8ωρος (2 λάμπες των 35watt η κάθε μία, σύνολο 70 watt).

Σχετικά με τον φωτισμό θα ήθελα τη γνώμη σας στο παρακάτω ερώτημα.
Αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρείο 2 ζευγάρια λάμπες εργοστασιακές (από 1 λευκή και 1 ρόζ το κάθε ζευγάρι – 35watt η λάμπα, άρα 70 watt το ζευγάρι), και ανάβω 4 ώρες τις μπροστινές και 4 ώρες τις πίσω.
Σκέφτομαι να βάλω στη θέση της ροζ του μπροστινού ζευγαριού τη λευκή από το πίσω και ουσιαστικά να ανάβω μόνο το μπροστά φωτιστικό ζευγάρι για 8 ώρες μήπως και αλλάξει κάτι.

Έχω δίκιο που το σκέφτομαι έτσι ή μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο με τις λάμπες?

ChocolatePuma
11-04-16, 16:42
Έχω δίκιο που το σκέφτομαι έτσι ή μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο με τις λάμπες?

Καλησπέρα
Από αφρικανές δεν ξέρω, αλλά η καφε θέλει απλά υπομονή

Θα φυγει όπως ηρθε

Λάμπρος.Τ
11-04-16, 18:32
Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα που θα μπορούσα να υπολογίσω ?
Με τις λάμπες λες να δοκιμάσω αυτό που γράφω ή δεν παίζει ρόλο πιστεύεις?

Λάμπρος.Τ
12-04-16, 20:25
Επειδή το πρόβλημα με την καφέ άλγη δυστυχώς δεν έχει βρει λύση, και επειδή έχουν αρχίσει να πιάνουν οι πετρες και τα φυτά άλγη θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων για το πως να την αντιμετωπίσω.

Τι να κάνω βρε παιδιά, δώστε καμιά ιδέα.
Να αλλάξω λάμπες ? να μειώσω ή να αυξήσω φωτοπερίοδο ? πιο λίγο ταίσμα (αν το κάνω σε λίγο θα πηγαίνουν να τρώνε έξω :D) ? Να αυξήσω την κυκλοφορία με κάποιο κυκλοφορητή (ήδη έχω 2 φίλτρα να τρέχουν)?

Στις φωτογραφίες φαίνονται η καφέ αλγη στις πέτρες (έχιε αρχίσει να κάνει γκαζόν επάνω τους) και στο πίσω τζάμι. Καθώς επίσης και τα φύλλα από τις ανούμπιες και τη βαλισνέρια που έχουν περίεργα σημαδία.

όσο καιρό είχα το κοινωνικό με τα σαλιγκαράκια μου μέσα τετοια προβλήματα δεν είχα και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω.

tsantos
12-04-16, 21:00
Λαμπρο επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα ξεκινησε με καφε και στη πορεια εγινε μπορντο και μαλιαρη,αυτο που εκανα ηταν να αλλαξω λαμπες απο λευκη σε κιτρινιαρα εμποριου να καλυψω λιγο κατω απ την λαμπα με αλουμηνοχαρτο για να μην σκαει το φως κατευθειαν και να μειωσω την φωτοπεριοδο απο 10 σε 6 ωρες,συχνες αλλαγες νερου και ισιωσε η κατασταση.Βγαινει ακομα αλγη αλλα σε νορμαλ επιπεδα.Τα turbecolata ειναι πολυ καλα και θα κανουν δουλεια με τις αλγες μονο αν δεν σου μενει φαγητο κατω και μενουν νηστικα!Ολα τα αλλα σαλιγκαρια θα υποφερουν απο τις αφρικανες εκτος απ τα nerit που δεν κανουν και τοσο τρελη δουλεια.Τα apple βγαλτα ειναι κριμα,θελουν και πολυ φαει και τρωνε φαπες.

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 08:23
Λαμπρο επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα ξεκινησε με καφε και στη πορεια εγινε μπορντο και μαλιαρη,αυτο που εκανα ηταν να αλλαξω λαμπες απο λευκη σε κιτρινιαρα εμποριου να καλυψω λιγο κατω απ την λαμπα με αλουμηνοχαρτο για να μην σκαει το φως κατευθειαν και να μειωσω την φωτοπεριοδο απο 10 σε 6 ωρες,συχνες αλλαγες νερου και ισιωσε η κατασταση.Βγαινει ακομα αλγη αλλα σε νορμαλ επιπεδα.Τα turbecolata ειναι πολυ καλα και θα κανουν δουλεια με τις αλγες μονο αν δεν σου μενει φαγητο κατω και μενουν νηστικα!Ολα τα αλλα σαλιγκαρια θα υποφερουν απο τις αφρικανες εκτος απ τα nerit που δεν κανουν και τοσο τρελη δουλεια.Τα apple βγαλτα ειναι κριμα,θελουν και πολυ φαει και τρωνε φαπες.

Φίλε "tsantos" καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έχω κάποιες απορίες όμως...
Τα "melanoides turbeculata", καθαρίζουν την άλγη και από τα τζάμια ή κάθονται μόνο στο βυθό ? Σε εσένα κάνουν αυτή τη δουλειά ?

Τις λάμπες να τις αλλάξω. Οκ.
Να βγάλω τις 2 ροζ και να αφήσω ζευγάρια τις λευκές που έχει από τη μαμά του και τις "κιτρινιάρες" που λες εσύ να βάλω?
Ποιες λες "κιτρινιάρες" ? πως να τις ψάξω ?
Μου έχουν πει να βάλω daylight λάμπες. Κάνουν αυτές?
Αν πάω σε έναν πχ.. Κάυκα και ζητήσω λάμπα 39 watt daylight, θα ξέρει τι να μου δώσει ?
Τις "κιτρινιάρες" πως τις ζητάω ?
Στις λάμπες τώρα δεν έχω βάλει ανακλαστήρες (δεν είχε από τη μαμά του) και δεν έβαλα για να μην έχω περισσότερο φως στο ενυδρείο.
Το αλουμινόχαρτο που γράφεις πως να το βάλω?
Να το τυλίξω γύρω από τη λάμπα σε κάποια σημεία ?

Tanganyiκας
13-04-16, 09:06
Λάμπρο κιτρινιάρες εννοεί τις warm white!Το πιο πιθανό είναι να φταίνε οι ροζ λάμπες,όποτε έχω χρησιμοποιήσει ροζ πάντα είχα άλγη.

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 09:09
Γιώργο πως τις ζητάω από μαγαζί με ηλεκτρολογικά υλικα (πχ.. Καυκά) ?

Tanganyiκας
13-04-16, 09:12
Όπως σου τις γράφω warm white και το μήκος που θες.
-------------------------
Παίζει ρόλο και η κυκλοφορία όμως που έχεις!

tsantos
13-04-16, 09:24
Φίλε "tsantos" καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έχω κάποιες απορίες όμως...
Τα "melanoides turbeculata", καθαρίζουν την άλγη και από τα τζάμια ή κάθονται μόνο στο βυθό ? Σε εσένα κάνουν αυτή τη δουλειά ?Ναι καθαριζουν γενικα τα παντα,μονο αν δεν βρισκουν φαει,αλλιως την πεφτουν στο φαει και μετα νανι :D

Τις λάμπες να τις αλλάξω. Οκ.
Να βγάλω τις 2 ροζ και να αφήσω ζευγάρια τις λευκές που έχει από τη μαμά του και τις "κιτρινιάρες" που λες εσύ να βάλω?Δες πρωτα απο ποια μερια βγαζει αλγη απ τη μερια που εχεις τις ροζ η απ την αλλη?
Ποιες λες "κιτρινιάρες" ? πως να τις ψάξω ?
Μου έχουν πει να βάλω daylight λάμπες. Κάνουν αυτές?
Αν πάω σε έναν πχ.. Κάυκα και ζητήσω λάμπα 39 watt daylight, θα ξέρει τι να μου δώσει ?Θα ξερει αλλα περιμενε λιγο
Τις "κιτρινιάρες" πως τις ζητάω ?Απλες λαμπες ζητα σαν αυτες που βαζουν στα γραφεια.
Στις λάμπες τώρα δεν έχω βάλει ανακλαστήρες (δεν είχε από τη μαμά του) και δεν έβαλα για να μην έχω περισσότερο φως στο ενυδρείο.
Το αλουμινόχαρτο που γράφεις πως να το βάλω?Σαν να βαζεις ανακλαστηρα αναποδα,να εχει φως το ενυδρειο αλλα οχι αμεσο.
Να το τυλίξω γύρω από τη λάμπα σε κάποια σημεία ?

Πριν πας για λαμπες κανε πρωτα αυτο με το αλουμηνοχαρτο και σβησε τις λαμπες απο τη μερια που βγαζει ποιο πολυ αλγη και βλεπουμε.Αν δεν βρεις turbeculata εκει κοντα πες μου να σου στειλω.

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 09:24
Όπως σου τις γράφω warm white και το μήκος που θες.
-------------------------
Παίζει ρόλο και η κυκλοφορία όμως που έχεις!

Ok. Θα πάω να πάρω 2 warm white τότε για να αλλάξω τις ροζ.

Όταν λές ότι παίζει ρόλο η κυκλοφορία τι εννοείς?
έχω ήδη 2 φίλτρα μέσα να τρέχουν (σύνολο ονομαστικής ροής 2600 Lt/h.)

Τι άλλο να κάνω ?

Tanganyiκας
13-04-16, 09:30
Στο δικό μου το 400άρι έχω 2 wavemaker 3000l/h,όταν σταμάτησα τον έναν λόγω προβλήματος ξεκίνησε να πιάνει πάλι άλγη(έκανα κάνα μήνα να τον αλλάξω λόγω "μαϊντανού")μόλις πήρα καινούργιο άρχισε να εξαφανίζεται!

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 09:33
Πριν πας για λαμπες κανε πρωτα αυτο με το αλουμηνοχαρτο και σβησε τις λαμπες απο τη μερια που βγαζει ποιο πολυ αλγη και βλεπουμε.Αν δεν βρεις turbeculata εκει κοντα πες μου να σου στειλω.

Από τη μαμά του το καπάκι έχει 2 φωτιστικά με 2 λάμπες σε κάθε φωτιστικό 39watt (1ροζ + 1 ασπρη).
Έτσι ανάβω 4 ώρες το μπροστά φωτιστικό που έχει τη λευκή προς την μεριά του μποστά τζαμιού και 4 ώρες το πίσω φωτιστικό που έχει τη λευκή προς τη μεριά του πίσω τζαμιού.
Δηλαδή οι ροζ λάμπες είναι στη μέση.
Άλγη έχω παντού στο μπροστά (απλά το καθαρίζω πιο εύκολα σε σχέση με το πίσω) και στο πίσω τζάμι άλλά και στη μέση στις πέτρες.

Αυτό που περιγράφεις με το αλουμινόχαρτο ακόμη δεν έχω καταλάβει πως θα το στερεώσω στη λάμπα.
να τυλίξω την λάμπα με αυτό? Δεν πειράζει που θα ακουμπάει το αλουμινόχαρτο στη λάμπα?

Tanganyiκας
13-04-16, 09:37
Ναι τυλίγεις την λάμπα δεν υπάρχει πρόβλημα!

tsantos
13-04-16, 09:51
Σβησε για αρχη τελειως τις ροζ οπως λεει και ο Tanganyiκας και εγω αυτη την εντυπωση εχω και αναβε μονο τις λευκες για κανα 6ωρο.Το αλουμινοχαρτο θα το φτιαξεις σαν μια μακρια λουριδα διπλη-τετραπλη που θα καλυπτει τη μιση λαμπα κατα μηκος και θα το πιασεις σε 2-3 σημεια με tire up πανω στην λαμπα,οπως δηλαδη βαζεις τον ανακλαστηρα αλλα αναποδα να φωτιζει το νταβανι,δεν εχουν αναγκη να καουν ουτε το αλουμινοχαρτο ουτε το tire up

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 10:14
Στο δικό μου το 400άρι έχω 2 wavemaker 3000l/h,όταν σταμάτησα τον έναν λόγω προβλήματος ξεκίνησε να πιάνει πάλι άλγη(έκανα κάνα μήνα να τον αλλάξω λόγω "μαϊντανού")μόλις πήρα καινούργιο άρχισε να εξαφανίζεται!

Οκ. Θα ψάξω να βρώ κάποιο αθόρυβο (αν ξέρεις κάνεις μου το γράφει..) wavemaker και όταν βρω θα το βάλω.

Ναι τυλίγεις την λάμπα δεν υπάρχει πρόβλημα!

Σβησε για αρχη τελειως τις ροζ οπως λεει και ο Tanganyiκας και εγω αυτη την εντυπωση εχω και αναβε μονο τις λευκες για κανα 6ωρο.Το αλουμινοχαρτο θα το φτιαξεις σαν μια μακρια λουριδα διπλη-τετραπλη που θα καλυπτει τη μιση λαμπα κατα μηκος και θα το πιασεις σε 2-3 σημεια με tire up πανω στην λαμπα,οπως δηλαδη βαζεις τον ανακλαστηρα αλλα αναποδα να φωτιζει το νταβανι,δεν εχουν αναγκη να καουν ουτε το αλουμινοχαρτο ουτε το tire up

Γιώργο, "tsantos" (δεν ξέρω το όνομα σου), Παιδιά σας ευχαριστώ και τους 2.
Θα κάνω αυτά που μου είπατε. Συνοψίζοντας:

1. Αλλαγή τις ροζ λάμπες με "warm white".
2. Βάζω αλουμινόχαρτο κάτω από την λευκή που ήδη έχει για να μην ρίχνει φως (θα πέφτει το φως μονο από την warm white), και ουσιαστικά θα ρίχνει φως μόνο η 1 λάμπα από κάθε φωτιστικό.

3. μειώνω φωτοπερίοδο από 8 σε 6 ώρες.
4. βάζω μερικά turbeculata μέσα
5. βρίσκω wavemaker "αθόρυβο" και τον προσθέτω για να βοηθάει στην κυκλοφορία.

Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι.
Λοιπόν κάνω όλα αυτά και θα σας ενημερώσω.

Tanganyiκας
13-04-16, 10:20
Δεν θα έβαζα ακόμα σαλιγκάρια μέσα!Αθόρυβοι είναι οι jebao από ότι έχω ακούσει,μόλις μπορέσω τέτοιους θα πάρω.Τώρα έχω sun sun.

isidor
13-04-16, 10:24
Δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις.
Και εγώ sun sun έχω και κάνει σαν να περνάει τρένο.
Οι sun sun ξεκινούν από 20€ και οι jebao από 60€ και πάνω.

tsantos
13-04-16, 10:46
Μην αγορασεις ακομα λαμπες,σβησε τις ροζ και κρατα μονο τις λευκες καλυμμενες και κανε και καμια αλλαγη νερου λιγο ποιο συχνα και με τον κυκλοφορητη που θα βαλεις θα δεις σιγουρα αλλαγη.Αλεξανδρος :D

Λάμπρος.Τ
13-04-16, 10:46
Δεν θα έβαζα ακόμα σαλιγκάρια μέσα!Αθόρυβοι είναι οι jebao από ότι έχω ακούσει,μόλις μπορέσω τέτοιους θα πάρω.Τώρα έχω sun sunsun.

Δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις.
Και εγώ sun sun έχω και κάνει σαν να περνάει τρένο.
Οι sun sun ξεκινούν από 20€ και οι jebao από 60€ και πάνω.

Γιώργο, Ισίδωρε, αν είναι να είναι αθόρυβοι οι jebao, να πάρω και ας έχουν και 80 ευρώ.
Έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που το ξέρετε, το έχετε ακούσει δηλαδή ?
Προκειμένου να ακούω το βουητό από τη μια και την γκρίνια από την άλλη, χίλιες φορές να πληρώσω και να πάρω κάτι που θα μου χαρίζει εμένα την ηρεμία μου και στα ψαράκια (αλλά και στο ενυδρείο γενικότερα) την υγεία τους.

isidor
13-04-16, 10:53
Λάμπρο εγώ έχω μόνο τον sun sun και κάνει πολύ θόρυβο.
Για τους jebao δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω.
Αλλά η γνώμη μου είναι μακρυά από sun sun αν δεν θες θόρυβο.

Tanganyiκας
13-04-16, 10:58
Κάπου διάβαζα ότι οι jedao PP-... είναι καινούργιοι και είναι σαν να μην υπάρχουν άλλα και τους RW που έχω δει σε ενυδρείο δεν ακούγονται.

isidor
13-04-16, 11:02
Κάνε μια ερώτηση στους θαλασσινούς.
Αυτοί έχουν σίγουρα wave maker.

johnpecn`
13-04-16, 15:06
η καφε αλγη βγαινει λογω χαμηλης οξυγονωσης,χαμηλου φωτισμου,περισια silicates και νιτρικων.Οταν οι πιο πολλοι λενε θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει,χωρις να το ξερουν εννοουν οτι θα φαει τα silicates και θα εξαφανιστει.
Ο λογος που εμφανιζεται σε νεοστημενα κυριως ενυδρεια ειναι οτι σε ενα καινουριο ενυδρειο 99% περιεχει η αμμος η και το ενυδρειο το καινουριο silicates συν οτι οι πιο πολλοι αρχαριοι ξεκινανε με χαμηλο ισως και ανεπαρκη φωτισμο που εχουν τα περρισοτερα μαμισια ενυδρεια,συν λιγα εως καθολου φυτα ισως και λαθος αλλαγες.Οποτε αν θες να φυγει η καφε αλγη δεν χρειαζονται ουτε αλουμινοχαρτα ουτε σαλλιγκαρια κλπ αυξηση κυκλοφορια οξυγονωση,καλες αλλαγες νερου=χαμηλα νιτρικα και phosguard στο φιλτρο.
Εννοειται οτι κανεις οτι θελεις απλα τα γραφω να υπαρχουν ;)

odin79
13-04-16, 15:25
για μενα λαμπρο 2 βηματα κανεις αρχικα μειωνεις φωτοπεριοδο κατα 2 ωρες βγαζεις την ροζ την αντικαθηστας..τυληγεις και τις 2 κατα το ημισυ στις ακρες τους δηλαδη.αν ειναι η λαμπα ενα μετρο θα τυλιξεις με ολουμηνοχαρτο 25 ποντους δεξια 25 ποντους αριστερα και 2 αλλαγες νερου την βδομαδα γεναιες.σε εμενα δουλεψε τελεια

Κωστας Malawi
14-04-16, 20:24
Λαμπρο κανε αυτο με τις λαμπες που σου ειπαν τα παιδια και κανε 4 μερες συσκοτισξ του ενυδρειου πληρη..δηλαδη θα το σκεπασεις με κουβερτα.μετα κανε μια αλλαγη νερου και συνεχισε κανονικα.μην περιμενεις ομως να απαλλαγεις οριστικα απο τις αλγες.απλα θα ειναι σε νορμαλ επιπεδα.

Λάμπρος.Τ
14-04-16, 21:26
Λαμπρο κανε αυτο με τις λαμπες που σου ειπαν τα παιδια και κανε 4 μερες συσκοτισξ του ενυδρειου πληρη..δηλαδη θα το σκεπασεις με κουβερτα.μετα κανε μια αλλαγη νερου και συνεχισε κανονικα.μην περιμενεις ομως να απαλλαγεις οριστικα απο τις αλγες.απλα θα ειναι σε νορμαλ επιπεδα.

Βρε βρε καλός τον ....Λάζαρο (αν και νωρίς ακόμη):D:D
Αν το σκεπάσω Κώστα και έχω πληρη συσκότηση πως θα ταίζω?
θα τα αφήσω 4 ημέρες νηστικά? Τη βλέπω τη δουλειά να παραγγέλνουν delivery.

Κωστας Malawi
14-04-16, 21:41
δεν εχουν αναγκη 4 μερες να μεινουν νηστικα.κανε μια δοκιμη,δεν χανεις τιποτα!

Λάμπρος.Τ
15-04-16, 15:25
Λοιπόν σήμερα που είχα το ρεπό μου έκατσα και σσχολήθηκα για τα καλά με το ενυδρείο.
Μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, πήγα και πήρα 2 ανακλαστήρες pilux και τους έβαλα ανάποδα να μπλοκάρουν το φώς τελείως από τις μεσαίες εργοστασιακές λευκές λάμπες.
Πήρα και 2 T5 Daylight και τις έβαλα στην θέση των ροζ που είχα και τις οποίες έβγαλα.
Ο φωτισμός τώρα είναι απο την 1 daylight στο ενυδρείο και τα χρώματα ψαριών και πετρών δείχνουν πολύ πιο όμορφα.
Έβαλα και ένα wavemaker jebao 4000 lt/h (εντελώς αθόρυβος) συνεπώς η κυκλοφορία βελτιώθηκε.
Έβγαλα επίσης το spray bar από το 2ο φίλτρο και με κάποιες μούφες το οδήγησα να πέφτει πίσω απο τις πέτρες για να έχω κυκλοφορία και εκεί.
Συνεπώς από κυκλοφορία και φωτισμό είμαι super.
Για να δούμε τώρα.
Τη συμβουλή σου Κώστα θα τη δοκιμάσω το Πάσχα μια και θα λείπω οπότε αν δεν χω βελτίωση θα πέσει αυλαία για 4 ημέρες.

stanisalus18
15-04-16, 17:45
πήρα 2 ανακλαστήρες pilux

Μπορώ να ρωτήσω από που τους πήρες? Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα με την άλγη αν και νομίζω ότι θα φύγει από μονή της σιγά σιγά. Σε μένα έκανε τον κύκλο της και έφυγε άπλα, τώρα για πόσο καιρό δεν θυμάμαι καθόλου.

Λάμπρος.Τ
15-04-16, 20:12
Μπορώ να ρωτήσω από που τους πήρες? Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα με την άλγη αν και νομίζω ότι θα φύγει από μονή της σιγά σιγά. Σε μένα έκανε τον κύκλο της και έφυγε άπλα, τώρα για πόσο καιρό δεν θυμάμαι καθόλου.

καλησπέρα. Τα πήρα από τον Σταφυλάκη, Ηρακλέους 6 Ν.Κόσμος.
Αλλά επειδή δεν είχε στη διάσταση τη δική μου πήρα μεγαλύτερους και τους έκοψα με το ψαλίδι.
8 ευρώ τον ένα.
πήρα και 2 Τ5 Daylight 35watt 4 ευρώ η μία.

Tanganyiκας
15-04-16, 21:47
Ποιον wavemaker πήρες(τύπο);

Λάμπρος.Τ
15-04-16, 22:01
jebao WP10. Δεν ακούω τίποτε απολύτως. Και έτσι και το βάλω στο wave προγραμμα κάνει το νερό στο ενυδρειο (από κύμα) λες και πέρασε ταχύπλοο.
Σίγουρα στα λεφτά του βρίσκεις από εξωτερικό καλύτερο, αλλά και βιαζόμουν και τους έβαλα να μου το κάνουν τεστ πριν το πάρω να δω θόρυβο.

Tanganyiκας
15-04-16, 23:08
Όταν λες καλύτερο,σε τί εννοείς;

Λάμπρος.Τ
16-04-16, 08:22
Ας πούμε για παράδειγμα ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να βρω με περισσότερα λίτρα κυκλοφορία ή πιο νέο μοντέλο με περισσοτερες επιλογές στο control unit.
Για μένα όμως κάνει μια χαρα τη δουλεία του.

Tanganyiκας
16-04-16, 15:58
Βάλε μια φώτο να δω πια είναι(το κουτί).

Λάμπρος.Τ
16-04-16, 16:31
http://m.petsupermarket.gr/8574/product/jebao-wave-maker-wp10.html
αυτή πήρα Γιώργο.

Tanganyiκας
17-04-16, 00:20
http://m.petsupermarket.gr/8574/product/jebao-wave-maker-wp10.html
αυτή πήρα Γιώργο.

Ευχαριστώ!