PDA

Επιστροφή στο Forum : στεγνωτηριο και απιονισμενο νερο...


klaz
09-10-05, 10:09
καλημερα.να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω νερο απο το στεγνωτηριο στο σπιτι μου μαζι με νερο της βρυσης σε δοσολογια 50% για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου στο ενυδρειο μου...??? ευχαριστω...

netblues
09-10-05, 10:19
το νερο απο το στεγνωτηριο δεν θα εχει ιχνη απορρυπαντικου?
ασε καλυτερα..

klaz
09-10-05, 16:22
υπαρχει τροπος να ειμαι σιγουρος..??? αν το βρασω..γνωριζετε κατι σχετικο..?????????δεν θελω να πειραματιστω με τα ψαρια μου....

netblues
09-10-05, 18:12
ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να μην το βαλεις.
το βρασιμο δεν απομακρυνει απορρυπαντικα η αλλα χημικα προσθετα..
παρε μια συσκευη αντιστροφης οσμοσης και ασε τους πειραματισμους.

mikenuke
09-10-05, 21:31
Ασε που εχει διαφορες οσμες απο τα ρουχα...π.χ. ιδρωτιλα.

klaz
09-10-05, 21:41
ασε ρε μιχαλη....εσυ μονο λογια εισαι.....ποτε θα βρεθουμε να τα πουμε.....??

ghat
12-10-05, 23:43
Τη μία και μοναδική φορά που χρησιμοποίησα απιονισμένο νερό τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά, μέτρησα 11 απώλειες! Άσε καλύτερα...

Giorgos
21-10-05, 23:08
ghat, εξήγησέ μας τι ακριβώς έκανες και μέτρησες είχες 11 απώλειες μετά την χρήση απιονισμένου νερού (από σούπερ μάρκετ υποθέτω).
Δε νομίζω ότι ευθύνεται το νερό αλλά είναι πιο πιθανό να έκανες εσύ κάποιο λάθος κατά την αλλαγή νερού (πχ. πρόσθεσες μεγάλη αναλογία απιονισμένου νερού επηρεάζοντας τις συνθήκες - σκληρότητες και pH - πολύ απότομα).

ghat
22-10-05, 01:11
Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, τώρα είδα το μήνυμα. Ναι, το απιονισμένο νερό το πήρα από σούπερ μάρκετ και έβαλα μισό-μισό με νερό βρύσης. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος, αλλά λέω να μην το ξανατολμήσω!