PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα μικρο γαριδαδικο για το σπιτι.


ikaria_jim
15-03-16, 12:14
καλημερα παιδια.εδω και αρκετο καιρο και αφου σχεδον τελειωσα μα το ενυδρειο στο ξενοδοχειο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87821
σκευτομαι να φτιαξω ενα κυβο στο σπιτι με γαριδες αλλα κατι ευκολο που να μπορει να ασχοληθει και η γυναικα μου λιγο.
σκευτομαι κατι σε 50.50.50.με red cherry.amano και δεν ξερω αν μπορω να βαλω και καποια αλλη.εσεις θα μου πειτε.
απλο θελω να ειναι με εσωτερικο φιλτρο δεν θα βαλω ψαρια και αν καποια στιγμη βαλω θα ειναι γκαπη.
εσωτερικα σκευτομαι μαυρο χαλικακι,μια σχετικα μεγαλη ριζα και java moss.
για την γυαλα θα παω σε 6αρι τζαμι με αλουμινογωνιες.και ενα απλο καπακι με λεντ και ενα ανεμιστηρα.

stanisalus18
15-03-16, 22:17
Με το κάλο να γίνει και αυτό το ενυδρείο :D Η όρεξη της κατασκευής ενός νέου ενυδρείου υπάρχει πάντα.

ikaria_jim
17-03-16, 13:03
Γνωρίζει κανείς κάποιο εσωτερικό φίλτρο με βιολογία!?
Τι φωτισμό χρειάζομαι! Για εύκολα φυτά!και τι υπόστρωμα για γαρίδες?

tkalamat
17-03-16, 13:23
Γνωρίζει κανείς κάποιο εσωτερικό φίλτρο με βιολογία!?
Τι φωτισμό χρειάζομαι! Για εύκολα φυτά!και τι υπόστρωμα για γαρίδες?

Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτεις για εσωτερικό έβαλα και εγώ στις γαρίδες και θα το αλλάξω με το κρεμαστό Fluval C2 από το PetSuperMarket είναι καλό φίλτρο και παίρνει αρκετό βιολογικό υλικό. χαλίκι έβαλα
Europet Bernina Black 1-3mm 10kg από aquariumshop.gr

ikaria_jim
17-03-16, 14:44
Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτεις για εσωτερικό έβαλα και εγώ στις γαρίδες και θα το αλλάξω με το κρεμαστό Fluval C2 από το PetSuperMarket είναι καλό φίλτρο και παίρνει αρκετό βιολογικό υλικό. χαλίκι έβαλα
Europet Bernina Black 1-3mm 10kg από aquariumshop.gr
αν θυμαμαι καλα εχω ενα τετοιο φιλτρο..πρεπει να το ψαξω.
ωραιο το μαυρο αυτο..

ikaria_jim
17-03-16, 18:58
τελικα εχω το c4.ετοιμη και η βαση.θα τις κανω και μερικα καλητεχνιματα και βαψιμο...

ikaria_jim
18-03-16, 19:59
καλησπερα παιδια.μπορει καποιος να μου πει τι φωτισμο μπορω να βαλω,θελω να αρχισω να σχεδιαζω το καπακι.μπορω να βαλω ντουι και να παω σε απλε λαμπες η να βαλω λεντοταινια.

Τάκης
18-03-16, 22:09
Αν μπορείς βάλε κανα ντουί με λάμπα led ή σποτάκια led , ακόμα και προβολάκι led μπορεις να βάλεις

ikaria_jim
18-03-16, 22:12
Αν μπορείς βάλε κανα ντουί με λάμπα led ή σποτάκια led , ακόμα και προβολάκι led μπορεις να βάλεις
ναι αλλα τι?πχ μπορω να βαλω ευκολα gu10 η ε27.θερμο ψυχρο.?watt?

Τάκης
18-03-16, 22:19
Ψυχρό λευκό , αν βάλεις πολλά , όπως πχ GU10 βάλε 2 προς 1 ή 3 προς 1 , ψυχρό / θερμο, πιο πολύ το ψυχρό, εγω πάντως δεν θα έβαζα θερμο, θες μου αρέσει. Ε27 μπορείς να βάλεις 2-3 7βατες ή κανα προβολάκι 10βατο ψυχρό.
Το αισθητικό είναι πιο πολύ, πως θα φαίνονται αυτα που θα βάλεις

ikaria_jim
18-03-16, 23:03
Ψυχρό λευκό , αν βάλεις πολλά , όπως πχ GU10 βάλε 2 προς 1 ή 3 προς 1 , ψυχρό / θερμο, πιο πολύ το ψυχρό, εγω πάντως δεν θα έβαζα θερμο, θες μου αρέσει. Ε27 μπορείς να βάλεις 2-3 7βατες ή κανα προβολάκι 10βατο ψυχρό.
Το αισθητικό είναι πιο πολύ, πως θα φαίνονται αυτα που θα βάλεις
Ωραια.μπορω να βαλω και τα 2και αν ειναι βγαζω το θερμο.πες μου και κατι αλλο.με τι να το βαψω απο μεσα το κοντρα πλακε.?

Τάκης
18-03-16, 23:11
ποιο κοντρα πλακε βρε ;

ikaria_jim
18-03-16, 23:14
ποιο κοντρα πλακε βρε ;
Το καπακι.με κοντρα πλακε θα το κανω.

Τάκης
18-03-16, 23:20
Α,
συντηρητικό ξύλου διαλύτου, και μετά αν θες το βάφεις, βελατούρα και μετα ρηπολίνη , διαλύτου ή νερού αλλά και τα 2 το ίδιο

ikaria_jim
18-03-16, 23:25
Α,
συντηρητικό ξύλου διαλύτου, και μετά αν θες το βάφεις, βελατούρα και μετα ρηπολίνη , διαλύτου ή νερού αλλά και τα 2 το ίδιο
Δεν θα εχω προβλημα με το νερο του ενυδρειου.να μην βγαλει κατι μεσα θελω να πω.

Τάκης
19-03-16, 08:55
Το περνάς πολλά χέρια συντηρητικό και δεν θα πάθει τίποτα, και δεν χρειάζεται από μέσα να το βάψεις, το βάφεις μόνο από έξω

ikaria_jim
19-03-16, 15:27
καλο μεσημερι παιδια..
πηρα τα τζαμια το πρωι και λογο του οτι δουλεια δεν ειχε σημερα λογο βροχης....μπαμ.το εφτιαξα με την βοηθεια της γυναικας μου που οπως μπορειτε να δειτε εφαγε λιγο το δαχτυλο της..ευτυχως λιγο.

Artemisia
19-03-16, 23:26
Μπράβο !!
Αν σε βοηθάει η γυναίκα σου και στην κατασκευή , είναι δικό της τέλος :D:D
Καλογέμιστο σας εύχομαι :D:D

tsala
20-03-16, 00:48
τροχιστε βρε λιγο τα τζαμια με κανενα γυαλοχαρτο, θα κοψετε κανενα δαχτυλο!:D
καλογεμιστο!

stanisalus18
20-03-16, 00:52
τροχιστε βρε λιγο τα τζαμια με κανενα γυαλοχαρτο, θα κοψετε κανενα δαχτυλο!:D
καλογεμιστο!

+1 σε αυτά που σου λέει εδώ, δεν είναι δύσκολο το τρίψιμο. Καλογεμιστο και από μένα :D

ikaria_jim
20-03-16, 12:11
παντα τα περναω με γυαλοχαρτο εκτος αν τα κανω ροντε.αλλα εχτες ειπα οτι θα το κανω μετα...και την πατησα.αλλα δεν ηταν βαθη.οποτε οκ...
-------------------------
μια ακομα ερωτηση...λογικα με 5αρι τζαμι θα χρειαστω κοντρες πανω..θα κανω ενα τεστ να δω φυσικα πρωτα αλλα αν θελω?να βαλω περιμετρικα η να κανω ενα σταυρο?

tsala
20-03-16, 13:04
τι διαστασεις εχει το ενυδρειο? 50χ50χ50?

ikaria_jim
20-03-16, 13:15
τι διαστασεις εχει το ενυδρειο? 50χ50χ50?
ναι.

tsala
20-03-16, 13:18
κατω εβαλες κοντρες?
ειναι ψηλο το ενυδρειο για 5αρι τζαμι...
εγω θα εβαζα και κατω και πανω , σιγουρα!
θα ελεγα να βαλεις κοντρες σε πλαισιο (πανω - κατω)

ikaria_jim
20-03-16, 13:21
κατω εβαλες κοντρες?
ειναι ψηλο το ενυδρειο για 5αρι τζαμι...
εγω θα εβαζα και κατω και πανω , σιγουρα!
θα ελεγα να βαλεις κοντρες σε πλαισιο (πανω - κατω)
κατω δεν πιστευω να εχει θεμα..ειναι οι γωνιες που εχω βαλει..τις εχω μπουκωσει με σιλικονη.αλλα θα κανω τεστ..αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν κανω πλαισιο πως θα βαλω το φιλτρο

tsala
20-03-16, 13:28
μπορεις να αφησεις κενο στις κοντρες , ωστε να χωραει το μπαστουνι του φιλτρου.. οπως στο σχημα.
ή να κοψεις τις κοντρες στις πισω γωνιες , ωστε να περναει απο κει.

ikaria_jim
20-03-16, 13:33
μπορεις να αφησεις κενο στις κοντρες , ωστε να χωραει το μπαστουνι του φιλτρου.. οπως στο σχημα.
ή να κοψεις τις κοντρες στις πισω γωνιες , ωστε να περναει απο κει.
το φιλτρο ειναι το c4κρεμαστο.δεν το εχω ματρησει αλλα εχει πλατοσ.

tsala
20-03-16, 13:35
ακομη καλυτερα...
αφηνεις κενο στην πισω κοντρα , οσο χρειαζεται το φιλτρο.
αρα, καπακι δεν θα κανεις ?

ikaria_jim
20-03-16, 13:46
ακομη καλυτερα...
αφηνεις κενο στην πισω κοντρα , οσο χρειαζεται το φιλτρο.
αρα, καπακι δεν θα κανεις ?
θα κανω καπακι.θα του εκανα κενο για το φιλτρο.
-------------------------
θα κανω καπακι.θα του εκανα κενο για το φιλτρο.
και που να βαλω το φιλτρο..στην γωνια η στην μεση?και τις κοντρες ποσο πλατος να τις κανω?

ikaria_jim
20-03-16, 18:33
να κανω κατι τετοιο πανω.αλλα η πλευρα που δεν εχει ολοκληρη κοντρα πως θα παρει δυναμη?

tsala
20-03-16, 21:25
5cm κοντρες ειναι μια χαρα.
Εγω θα το εβαζα στο κεντρο για ομαλοτερη ροη.. Οχι οτι θα εχεις προβλημα αν το βαλεις στις ακρες.
Εγω τις κοντρες θα τις εβαζα, 3 κολλημενες στα τζαμια και η πισω (που θα ειναι το φιλτρο) θα ειχε κενο , τοσο οσο θα χρειαζεται για να χωρεσει το φιλτρο.

ikaria_jim
20-03-16, 21:47
5cm κοντρες ειναι μια χαρα.
Εγω θα το εβαζα στο κεντρο για ομαλοτερη ροη.. Οχι οτι θα εχεις προβλημα αν το βαλεις στις ακρες.
Εγω τις κοντρες θα τις εβαζα, 3 κολλημενες στα τζαμια και η πισω (που θα ειναι το φιλτρο) θα ειχε κενο , τοσο οσο θα χρειαζεται για να χωρεσει το φιλτρο.
ναι.οκ..αυτο ηθελα να δω.απλα λεω αν θα υπαρχει προβλημα που η πισω δεν θα πιανει και στις 2 ακρες.

tsala
21-03-16, 00:26
Οχι , δεν θα εχεις προβλημα..
Η πισω κοντρα θα πιανει τα πλαινα τζαμια, το πισω τζαμι θα το πιανουν οι δυο πλαινες κοντρες..
Οι κοντρες θα ειναι κολλημενες μεταξυ τους κι ετσι θα δενουν μια χαρα το ενυδρειο

ikaria_jim
21-03-16, 20:24
Μπηκαν οι κοντρες.αυριο θα κανω γεμισμα.και θα δουμε.
Ερωτηση,εχω δει αρκετες γαριδες.ξερει καποιος ενα καλο συνδυασμο που να μπορω να βρω ευκολα?

tsala
21-03-16, 22:40
Διαφορα ειδη απο γαριδες θελεις να βαλεις;

ikaria_jim
21-03-16, 22:53
Διαφορα ειδη απο γαριδες θελεις να βαλεις;
2 me 3.να εχει λιγο ενδιαφερον.αν παιζει να μπουν.δεν ξερω!

tsala
22-03-16, 13:11
Κοιτα , εγω προσωπικα δεν θα το εκανα..
Ειχα παλαιοτερα αμανο με cherry ,και τις "ετρωγαν" οι cherry οταν επεφτε τροφη..
Βεβαια ηταν μικροτερο το ενυδρειο απ το δικο σου..
Για ειδη που μπορουν να συνδιαστουν σε νερο βρυσης παντως και βρισκονται ευκολα ειναι
Ενα ειδος neocaridina (πχ red cherry, snowball κλπ) ,αμανο και bamboo .
Αυτα τα 3 ειδη μπορουν να συμβιωσουν χωρις υβριδισμους και τα βρισκεις ευκολα..
Επιφυλασσομαι μονο για συμβιωση αμανο-cherry.
Αν επαιζες με Α/Ο και minerals , θα μπορουσες να βαλεις και καποιο αλλο ειδος caridina..

aquadann
22-03-16, 13:33
επειδή τυχαίνει να έχω τις τελευταίες περίπου 10-15 μέρες στο 105λίτρο ένα συνδυασμό, amano, red fire shakura & bamboo shrimp & ottos να πω τα εξής:

Δεν έχω διαπιστώσει προς το παρόν κάποιο πρόβλημα, ούτε στην συμβίωση ούτε στο φαγητό.

Στο ενυδρείο έχω μέσα τώρα 10 amano, 20 rer fire shakura, 4 bamboo & 6 ottocinclus.

Τάκης
22-03-16, 13:33
Γιάννη εγω έχω ΑΜΑΝΟ με Red Cherry και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μια χαρα ζουν μαζί

tsala
22-03-16, 13:46
Το ξερω..
Πολλοι δεν εχουν προβληματα... Αλλοι τοσοι ειχαν:D
Δεν ξερω , δοκιμαζει ο καθενας και βλεπει..

ikaria_jim
22-03-16, 16:32
Το ξερω..
Πολλοι δεν εχουν προβληματα... Αλλοι τοσοι ειχαν:D
Δεν ξερω , δοκιμαζει ο καθενας και βλεπει..
στο 200 λιτρο που ειχα.ειχα ρεντ με αμανο και γκαπυ.ποτε δεν ειχα προβλημα.αλλα δεν με πειραζει να μην βαλω αμανο.απλα θελω να εχει λιγο ενδιαφερον.

tsala
23-03-16, 00:05
Να βαλεις τοτε :p

ikaria_jim
23-03-16, 17:50
καλησπερα παιδες.
ερωτηση..πετρες βαζω οτι θελω η πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες?
θελω να βαλω μερικες μαζι με τις ριζες.

tsala
23-03-16, 18:08
Καλο θα ειναι αυτες που θα βαλεις να ειναι μη ασβεστολιθικες ,για να μην ανεβασουν τις σκληροτητες.
Αν ειναι μικρες , δεν νομιζω να δεις και διαφορα.. Αλλα οι μεγαλες ,πιθανοτατα να ανεβασουν τις τιμες.
Αν ψαχνεις για αγορα , βρες πετρες λαβας η ξυλοπετρες..
Αν ψαξεις απο την φυση , κανε ενα τεστ με ακουαφορτε (αν και δεν ειναι στανταρακι) , αν αφρισουν , θα ειναι ασβεστολιθικες .
Τις πλενεις και τις σκουπιζεις καλα πριν το τεστ

ikaria_jim
23-03-16, 18:39
Καλο θα ειναι αυτες που θα βαλεις να ειναι μη ασβεστολιθικες ,για να μην ανεβασουν τις σκληροτητες.
Αν ειναι μικρες , δεν νομιζω να δεις και διαφορα.. Αλλα οι μεγαλες ,πιθανοτατα να ανεβασουν τις τιμες.
Αν ψαχνεις για αγορα , βρες πετρες λαβας η ξυλοπετρες..
Αν ψαξεις απο την φυση , κανε ενα τεστ με ακουαφορτε (αν και δεν ειναι στανταρακι) , αν αφρισουν , θα ειναι ασβεστολιθικες .
Τις πλενεις και τις σκουπιζεις καλα πριν το τεστ
εχω και ασβεστολιθικες και μη..οποτε θα παω σε μη..οκ...ευχαριστω παρα πολυ.

ikaria_jim
28-03-16, 17:21
Καλημερα παιδια το ενυδρειο λοιπον τρεχει απο το σαββατο.δεν εχω ξεκινησει στρωσιμο γιατι ειμαι σε διλημμα.η γυναικα μου θελει και ψαρια οπωσδηποτε.δεν ξερω αν το φιλτρο με καλυπτει.φλουβαλ σ4 κρεμαστο.εχω το 206 να το βαλω η θα γινει πλυντηριο?και αλλη μια απορια,που θα βρω καμια ριζα σαν δεντρο να μπει απο πανω μοσσ.?εχω μερικες απο το παλιο αλλα δεν μου ταιριαζουν.
-------------------------
κανεις?

tsala
28-03-16, 19:53
εφοσων εχεις το 206 , βαλτο και το δοκιμαζεις..
αν εχει μεγαλη ροη , στραγγαλισε την εξοδο του νερου μ ενα βανακι.
οσο για την ριζα , δεν ξερω αν βρεις.. θελει ψαξιμο..
παντως μπορεις με τις παλιες που εχεις να κοψεις και να ραψεις , ωστε να φτιαξεις μονος σου ενα δεντρακι..
τα κομματια μπορεις να τα δεσεις με tire up.. ενωσεις ψηλα, ωστε να καλυφθουν με moss και να μην φαινονται

ikaria_jim
29-03-16, 18:16
Να παρετε μια εικονα.το στησιμο ειναι τις γυναικας μου οπου βρηκε ενα στο δικτυο και της αρεσε.η ριζα ειναι προς το παρων ετσι για να κατσει.θα μπει στην μεση με μοσσ πανω.θα βαλω και καποιες βεργιες πανω στις πετρες.εβαλα και το 206 και παει σφαιρα.περιμενω και τις λαμπες.δεν ειναι αυτες που εχω.ακουω αποψεις με την ιδεα οτι ετσι το θελει πφφφ.χεχε.

ikaria_jim
30-03-16, 09:53
Κανενας καποια προταση!!!για φυτα εκτος απο μοσσ σκευτομαι να βαλω και φερν.μετα απο πολυ αγωνα με την γυναικα μου.δεν θελει πολυ πρασινο.ειναι πιστευω αφρικανα.της αρεσε το παλιο με τα σιμιλις.χεχε.

Τάκης
30-03-16, 11:08
Γεμισε το με φυτά βρε, γαρίδες θα βάλεις, οχι αφρικάνες, πολλά και εύκολα φυτά, και όχι μόνο δεμένα σε ξύλα και πέτρες

ikaria_jim
30-03-16, 11:16
Γεμισε το με φυτά βρε, γαρίδες θα βάλεις, οχι αφρικάνες, πολλά και εύκολα φυτά, και όχι μόνο δεμένα σε ξύλα και πέτρες
Για παρε τηλ την γυναικα μου να της το πεις!δεν θελει πολυ πρασινο.αλλα θα βαλω μοσσ,φερν και καμια μπαλα μοσσ.