PDA

Επιστροφή στο Forum : Co2 στην εισοδο εξωτερικου φιλτρου


Tetrakis
14-03-16, 23:54
Καλησπέρα σας...αν βάλω το σωληνάκι ΤΟΥ co2 στην εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου θα έχω κάποιο πρόβλημα? Θα εχω σωστή διάσπαση?απλά το λέω γιατί είμαι στις περίπου 200 σταγονες στα 360 λιτρα και με το difusser γεμιζε φουσκαλα το ενυδρείο...

alexis cosmo
15-03-16, 00:44
Το έχω ακριβώς έτσι.
Το σωληνάκι το έβαλα μέσα από κει που τραβάει το φίλτρο οπότε περνάει μέσα απο το φιλτρο και βγαίνει από την άλλη στην έξοδο και μέσα στο ενυδρείο.
το έχω έτσι 4 μέρες και νομίζω κάνει πολύ καλή διάσπαση χωρίς καμία φυσαλίδα να φαίνεται. Βέβαια θα μου έρθει ο drop checker την άλλη βδομάδα να δω που βρίσκομαι .
Παντός μου φαίνεται ότι κάνει τέλεια διάχυση αλλά θα φανεί στην μέτρηση.

AntoniosR
15-03-16, 01:19
Και να ρωτήσω κάτι;;; Από τη στιγμή που μπαίνει το αέριο μέσα στο φίλτρο, δεν κάνει θόρυβο λες και δεν έχει γίνει καλή εξαέρωση; Προλαβαίνει και το διασπά; :confused::confused:

alexis cosmo
15-03-16, 01:22
Εμενα ειναι αθορυβο τελειως
Εχω το ex 700 tetra και πριν και τωρα καμια διαφορα τελειως αθορυβο παλι.

rozela120
15-03-16, 09:04
λενε οτι κανονικα απαγορευτε γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο...εσεισ δεν εχετε δει κατι στην βιολογια σας?το σωληνακι το βαζουν συνηθοσ αμα θεσ στην εξοδο του φιλτρου οχι στην εισοδο...αλλα ας πουν και αλλοι που το χρημοποιουν με αυτον τον τροπο να δουμε σχολια!

Τάκης
15-03-16, 09:50
λενε οτι κανονικα απαγορευτε γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο...εσεισ δεν εχετε δει κατι στην βιολογια σας?το σωληνακι το βαζουν συνηθοσ αμα θεσ στην εξοδο του φιλτρου οχι στην εισοδο...αλλα ας πουν και αλλοι που το χρημοποιουν με αυτον τον τροπο να δουμε σχολια!
Προσωπικά δεν έχω διαβάσει τεκμηριωμένη αιτιολογία ότι συμβαίνει αυτό. Οτι πέφτει το PH και ότι η βιολογία αναπτύσσετε καλύτερα και γρηγορότερα σε ελαφρά αλκαλικό περιβάλλον είναι αλήθεια, άρα πιστεύω πως ίσως να υπάρχει μια αλαφριά μείωση βιολογίας, αν όμως έχεις ένα φίλτρο με αρκετό όγκο δεν θα παρατηρήσει κάποιος κάποια διαφορά. Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβαίνει και αν έχουμε στο ενυδρείο PH χαμηλότερο του 6,5, αυτό όμως είναι συνηθισμένο σε ενυδρεία μαλακού και όξινου νερού. Αν κάποιος το παρακολουθήσει για κανα δυό εβδομάδες και δεν δει διαφορά στις μετρήσεις , τότε δεν νομίζω πως θα υπάρξει κάποιο θέμα
-----------------------------------
Αλέξη κάνε μια μέτρηση PH στο νερό του ενυδρείου μακρυά από την έξοδο του φίλτρου και άλλη μία από την έξοδο της σωλήνας, θα δεις κάποια διαφορά ;

Tetrakis
15-03-16, 12:22
Οπότε περιμένουμε απαντήσεις για μα δούμε τι κάνουμε

sarpijk
15-03-16, 13:38
τι μαρκα ειναι το εξωτερικο σου φιλτρο?

alexis cosmo
15-03-16, 14:24
Το δικο μου ειναι tetra ex 700
Θα κανω μετρησεις ph το βραδακι να σας πω.
Το drop checker θα κανει ενα μηνα να ερθει απο εξω.
Το ενυδρειο τρεχει μονο του μονο με φυτα τωρα.

imichal
15-03-16, 15:55
Η καλυτερη διαχυση γινεται βαζοντας το στην εισοδο του φιλτρου.... και οπως ειπαν και παραπάνω αν έχεις ενα σωστο φιλτρο με σωστη ιχθυοφορτωση δεν θα εχεις προβλημα στη βιολογια. Αυτο που δεν ξερω να σου πω είναι μηπως σου δημιουργηθει προβλημα στη φτερωτη του φιλτρου.....Σε εμενα δεν ειχα ποτε προβλημα αλλά ειχα διαβασει ότι σε όλους τους την ξεκανε νωριτερα.....

Tetrakis
15-03-16, 16:15
Αυτό είναι το φίλτρο μου.,,δεν ξέρω περισσότερα γιατί το πήρα μαζί με το ενυδρειο μεταχειρισμένα. Μόλις έβαλα τεστ για co2 να δω τι γίνετε σε σχέση με την διάσπαση που έκανε όταν το είχα στην εισοδο του εσωτερικού και το έκανε τελείως ομίχλη.

Tetrakis
15-03-16, 18:58
Μολις τσεκαρα το τεστ και ολα ειναι οκ.οποτε αν καποιος δεν μας πει οτι κανουμε καπου λαθως ειναι μια πολυ καλη λυση για διασπαση.

alexis cosmo
15-03-16, 20:09
Αυτο νομιζω και γω.
Τελικα δεν προλαβα να φτιαξω διαλειμα και να μετρησω λογικα αυριο βραδακι

Themis_aqua
16-03-16, 00:48
Με πεισατε:)Με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω κι εγω:D:DΑλλωστε με μιση φυσ/δευτ. που το χω τωρα με γυαλ.diffuser ' ειναι μικρη παροχη οποτε δεν πιστευω να εχω θορυβο στο φιλτρο..

kosmas
16-03-16, 08:54
Δηλαδη σκετο το σωληνακι το σφηνωνεις στο μπαστουνι του φιλτρου?

alexis cosmo
16-03-16, 12:05
Δες την φωτο στο θεμα μου θα καταλαβεις.

kosmas
16-03-16, 12:21
Ποια φωτο? Δεν μου εμφανιζει τιποτα

Tetrakis
16-03-16, 13:27
Δηλαδη σκετο το σωληνακι το σφηνωνεις στο μπαστουνι του φιλτρου?

ναι φίλε μου..τόσα απλα

alexis cosmo
16-03-16, 13:51
Στα 300 λιτρα φυτεμενο πανε στο ποστ μου θα το δεις.
Ειμαι απο κιν και δεν μπορω να στο στειλω σε λινκ να το δεις

bloskas
16-03-16, 14:15
και εγω εχει πολυ καιρο που κανω διαχυση με αυτο τον τροπο.

δεν εχω σκετο σωληνακι, εχω και ενα atomizer (https://www.aquasabi.com/vcdn/images/item/zoom/6PvJumkgpH/up-aqua-co2-atomizer-angled-green.jpg) και ολο μαζι στο μπαστουνι της εισοδου του φιλτρου.

Tetrakis
16-03-16, 18:45
και εγω εχει πολυ καιρο που κανω διαχυση με αυτο τον τροπο.

δεν εχω σκετο σωληνακι, εχω και ενα atomizer (https://www.aquasabi.com/vcdn/images/item/zoom/6PvJumkgpH/up-aqua-co2-atomizer-angled-green.jpg) και ολο μαζι στο μπαστουνι της εισοδου του φιλτρου.

Στα ποσά λιτρα είσαι φίλε μου????έχεις δει διαφορα???

bloskas
16-03-16, 19:14
120. η καλυτερη απλουστερη μεθοδος κατα τη γνωμη μου.
το φιλτρο λειτουργει σαν ενας μεγαλος εξωτερικος ριακτορας.
βεβαια το ενυδρειο μου δεν ειναι τοσο μεγαλο. σε μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερο αεριο δεν ξερω αν θα υπαρχει προβλημα στο φιλτρο.
προβλημα εννοω αν μαζευει αεριο στο φιλτρο μεσα γιατι θεμα βιολογιας δεν ισχυει.

Tetrakis
16-03-16, 20:13
120. η καλυτερη απλουστερη μεθοδος κατα τη γνωμη μου.
το φιλτρο λειτουργει σαν ενας μεγαλος εξωτερικος ριακτορας.
βεβαια το ενυδρειο μου δεν ειναι τοσο μεγαλο. σε μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερο αεριο δεν ξερω αν θα υπαρχει προβλημα στο φιλτρο.
προβλημα εννοω αν μαζευει αεριο στο φιλτρο μεσα γιατι θεμα βιολογιας δεν ισχυει.


είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην βιολογία???

bloskas
16-03-16, 22:11
μπορει να υπαρχει εξισου μεγαλο ποσοστο co2 και o2 ταυτοχρονα μεσα στο ενυδρειο. το co2 δηλαδη δεν μειωνει το οξυγονο που χρειαζονται τα βακτηρια. με μια φυσιολογικη αναταραξη της επιφανειας, γινεται η ανταλλαγη αεριων και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Τάκης
16-03-16, 22:24
μπορει να υπαρχει εξισου μεγαλο ποσοστο co2 και o2 ταυτοχρονα μεσα στο ενυδρειο. το co2 δηλαδη δεν μειωνει το οξυγονο που χρειαζονται τα βακτηρια. με μια φυσιολογικη αναταραξη της επιφανειας, γινεται η ανταλλαγη αεριων και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Σωστός :)

Χρηστος
24-03-16, 00:47
Κοιτα και αυτο αν θελεις να δωσεις λιγα χρηματα https://www.youtube.com/watch?v=GwquBpWda1w Γλιτωνεις τις φουσκες χωρις να χανεις κατι αλλο 🔝

Themis_aqua
24-03-16, 13:13
Λοιπον παιδια το εκανα κι εγω σημερα:)Στην αρχη ακουγα να κανει λιγο θορυβο το φιλτρο,λοιπον τωρα δεν ακουγεται τιποτα..Το θεμα ειναι κανει την τελεια διασπαση ή μαζευεται το αεριο καπου μεσα στο φιλτρο;Οταν κουναω το φιλτρο τοτε βλεπω φυσαλλιδες να βγαινουν απ το spray bar:rolleyes:Αυτο με ανησυχει λιγο..:smt120
Λεω να το αφησω ετσι σημερα και το απογευμα που θα ανοιξουν τα φωτα να δω τι θα μου δειχνει ο dropchecker αλλα και τα φυτα πως θα φωτοσυνθετουν..

odin79
24-03-16, 23:24
το εκανα και εγω παιδια απλα να ρωτησω κατι..μηπως οι φυσαλιδες που κολανε στα φυτα ειναι καλυτερες απο την τελεια διασπαση?
-------------------------
Καθε μερα το βραδακι ειχα pearling σημερα οχι...εβαλα παλι τον γυάλινο

nicpapa
24-03-16, 23:28
το εκανα και εγω παιδια απλα να ρωτησω κατι..μηπως οι φυσαλιδες που κολανε στα φυτα ειναι καλυτερες απο την τελεια διασπαση?
-------------------------
Καθε μερα το βραδακι ειχα pearling σημερα οχι...εβαλα παλι τον γυάλινο
Ηταν pearling ή απλα το co2 κολουσε στα φυτα? :D
Μια χαρα ειναι η διασπαση του co2 ετσι, το μονο προβλημα ειναι οτι σε διακοπη ρευματος , το φιλτρο θα γεμισει co2 σε περιπτωση που δεν εχετε ηλεκτρομαγνητικη.
Kαι μετα δεν περνει μπρος.
Την εχω πατησει πολλες φορες με το ecco pro της eheim και το fluval 206.

odin79
24-03-16, 23:52
Ηταν pearling ή απλα το co2 κολουσε στα φυτα? :D
οχι βρε κατω απο τα φυλα εχει co2.Απο πανω στην καινουρια βλαστηση εχει κατι οξυγονοσταγονες νααα,με το συμπαθιο..:D

alexis cosmo
24-03-16, 23:57
και γω μαύτο τον τρόπο δεν έβλεπα ούτε φυσαλιδιτσα co2 και τα φυτά είχαν τρελό pearling.
Νομίζω είναι ότι πιο απλό και ότι καλύτερο από όλα τα θέματα.

Themis_aqua
25-03-16, 00:08
Το δικο μου θεμα ειναι πως οταν κουναω το φιλτρο περα-δωθε τοτε ακουω θορυβο και και μετα απο λιγο μικρες μεγαλες αδιαλυτες φυσαλλιδες πεταγονται απ το spray bar.Μετα απο 5 λεπτα αν το ξανακανω παλι το ιδιο..:oΑυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι εγκλωβιζεται ποσοτητα αεριου μεσα στο φιλτρο σε καποιο σημειο, που δεν διασπαται τελικα και βγαινει αδιαλυτο στην εξοδο..
Το drop checker με μπερδευει και λιγο,σιγουρος δεν ειμαι..Με βλεπω να ξαναβαζω τον γυαλινο μου φαινεταιzw

odin79
25-03-16, 15:36
Το δικο μου θεμα ειναι πως οταν κουναω το φιλτρο περα-δωθε τοτε ακουω θορυβο και και μετα απο λιγο μικρες μεγαλες αδιαλυτες φυσαλλιδες πεταγονται απ το spray bar.Μετα απο 5 λεπτα αν το ξανακανω παλι το ιδιο..:oΑυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι εγκλωβιζεται ποσοτητα αεριου μεσα στο φιλτρο σε καποιο σημειο, που δεν διασπαται τελικα και βγαινει αδιαλυτο στην εξοδο..
Το drop checker με μπερδευει και λιγο,σιγουρος δεν ειμαι..Με βλεπω να ξαναβαζω τον γυαλινο μου φαινεταιzwκαι εγω το ιδιο παρατηρησα οποτε +1

pagokoftis
27-03-16, 23:19
Η διάσπαση που θα κάνει το φίλτρο, εξαρτάται από τις φ/δευτ του κάθε ενυδρείου, από το συνολικό μήκος των σωλήνων εισαγωγής εξαγωγής του φίλτρου, αλλά και από την ροή του...
Εσωτερικό φίλτρο δεν θα πρότεινα καθόλου, αν και από τον απλό diffuser, ανάλογα με το ύψος του ενυδρείου, θα μπορούσε να κάνει καλύτερη διάχυση...
Αν έχει παρατηρήσει κανείς την διάχυση CO2 που κάνει μια σκάλα διάχυσης (αν και συνολικά δεν κάνει καλή δουλειά), βλέπει την μείωση του μεγέθους της φυσαλίδας CO2 από το ξεκίνημά της, μέχρι την έξοδο...
Όταν το συνολικό μήκος του σωλήνα ένός εξωτερικού φίλτρου είναι σχετικά μεγάλο, οι φυσαλίδες CO2 διατρέχοντας αυτό το μήκος καθώς και το εσωτερικό του φίλτρου, είναι λογικό να διαχέονται στο νερό..
Η αργή ταχύτητα του φίλτρου, προκαλεί συνένωση φυσαλίδων σε μεγαλύτερες, πράγμα που δεν είναι επιθυμητό..
Οπότε, μεγαλύτερη ροή=καλύτερη διάχυση...
Μεγαλύτερο μήκος σωλήνα=καλύτερη διάχυση
Τώρα αρκετές φ/δευτ σε φίλτρο με μικρό μήκος σωλήνων και μικρή ροή, είναι επόμενο να μην μπορεί να πετύχει πλήρη διάχυση, οπότε έχουμε σχηματισμό φυσαλίδων στο πάνω μέρος του φίλτρου, οι οποίες συνενώνονται σε μία μεγάάάλη, μέχρι που (ανάλογα την γεωμετρία του πάνω μέρους του), καταφέρνει να "βρει" την έξοδο του σωλήνα και βγαίνει λες και φυσάμε με καλαμάκι στο ενυδρείο...
Πολλές φορές έχει παρατηρηθεί ο σχετικός θόρυβος στο φίλτρο, λόγω λειτουργίας της φτερωτής σε περιβάλλον μη πλήρες σε νερό...
Το ίδιο μπορέι να γίνει και σε ριάκτορα, στην φτερωτή του, ο οποίος τροφοδοτείται με μεγάλο αριθμό φ/δευτ. , ή δεν υπάρχει αρκετή ροή...
Η γνώμη μου είναι οτι αν λειτουργεί σωστά το παραπάνω σύστημα και δεν υπάρχει έξοδος φυσαλίδων από την επιστροφή, τότε μια χαρά...
Αν ακούγεται θόρυβος στο φίλτρο, ή εξαγωγή φυσαλίδων, not ok...
Η μη σωστή λειτουργία της διάταξης αυτής, μπορέι να προκαλέσει την καταστροφή του φίλτρου, αν και θα άρχιζε να καταστρέφεται το αυτί μας πρώτα από τον θόρυβο :D :D :D
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Themis_aqua
27-03-16, 23:58
Φιλε pagokofti μας καλυψες πληρως για αλλη μια φορα, σ ευχαριστουμε:smt041

pagokoftis
28-03-16, 18:02
Να 'σαι καλά!! :D

Χρηστος
05-05-16, 14:43
Εχει δοκομασει κανεις αυτον τον τροπο διαχυσης; https://youtu.be/GwquBpWda1w
Φαινεται να λυνει και τα δυο προβληματα.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Στάλθηκε από το VIVA_i10G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
06-05-16, 07:56
Εχει δοκομασει κανεις αυτον τον τροπο διαχυσης; https://youtu.be/GwquBpWda1w
Φαινεται να λυνει και τα δυο προβληματα.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια

pagokoftis
08-05-16, 23:23
Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2
Δεν τα προτείνω, ενώ λειτουργούν καλά στην αρχή, μετά σε βασανίζουν στο καθάρισμα!!
Εξωτερικούς ριάκτορες με φτερωτές σου προτείνω μόνο!!