PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρώτο 54λιτρο


gsa
08-10-05, 19:34
Το 54 λιτρο μου 2,5 μήνες μετά από το αρχικό του στήσιμο.

Υ.Γ. Έχει ακόμα χώρο για φυτά ... ;)

Celda
09-10-05, 00:18
Μπράβο πολύ ωραίο!...

Για κάνε μας μια γενικη παρουσίαση...ψάρια, εξοπλισμό, διαστάσεις...ξέρεις τα βασικά. Α, και τι φυτά!

Κωνσταντίνα

gsa
09-10-05, 10:23
Ενυδρείο Juwel 54 λίτρα (60x30x30) με εσωτερικό φίλτρο και λάμπα 15W μανίσια.

Φυτά:

Lilaeopsis brasiliensis
Cryptocoryne beckettii ''petchii''
Bacopa caroliniana
Vallisneria spiralis
Elodea (Egeria Densa)
περιμένω 10 γλαστράκια από aquaristikshop (πραγματικά αργούν πολύ) για να ολοκληρωθεί το φύτεμα.


Ψάρια:

2 Black Molly,
2 Xiphophorus helleri,
2 Corydoras albino,
3 Mikrogeophagus ramirezi,
2 Pterophyllum scalare
παραπέμπω στην υπογραφή μου ... περί τεράστιας μόρφωσης. Η αποκατάσταση θα γίνει με το επόμενο ενυδρείο :p

george
09-10-05, 22:14
περιμένω 10 γλαστράκια από aquaristikshop (πραγματικά αργούν πολύ) για να ολοκληρωθεί το φύτεμα.
[/LIST]



Σου τα εστειλαν οι Γερμανοι ;; Περιεργο γιατι καποτε που ρωτησα ειπαν οτι δεν στελνουν γιατι δεν εγγυωνται την κατασταση τους οταν φτασουν Ελλαδα.

Μακαρι να σου ερθουν σε καλη κατασταση !

koulio
09-10-05, 23:42
καλως ηρθες στην παρεα μας

Moonchild
10-10-05, 12:22
gsa, δεν θέλω να σε απογοητευσω, αλλά είχα παραγγείλει κι εγώ 3 γλαστράκια από το ίδιο μαγαζί δοκιμαστικά, και επειδή τα παρέλαβα σε 1 μήνα από την παραγγελία, μόνο το ένα ήταν σε καλή κατάσταση, τα άλλα 2 ήταν σάπια.... Ελπίζω να είναι πιο ανθεκτικά αυτά που πήρες εσύ γιατί πραγματικά αργούνε πάρα πολύ..!
->πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου, καλή συνέχεια!:p

gsa
10-10-05, 21:46
Σου τα εστειλαν οι Γερμανοι ;; Περιεργο γιατι καποτε που ρωτησα ειπαν οτι δεν στελνουν γιατι δεν εγγυωνται την κατασταση τους οταν φτασουν Ελλαδα.

Μακαρι να σου ερθουν σε καλη κατασταση !

Μετά από 25 ημέρες από την αποστολή ... έφτασαν σήμερα σε "ταλαίπωρη"
κατάσταση.
Η συσκευασία περιελάμβανε δύο σακούλες με υγρό όπου σε κάθε μία από αυτές υπήρχαν 5 γλαστράκια. Η μία από αυτές ήταν σε άψογη κατάσταση και ελαφρώς αφυδατωμένη ενώ η άλλη ήταν τελείως αφυδατωμένη με αποτέλεσμα από εκείνη να σωθούν κάποιες ρίζες - 2 από κάθε γλαστράκι περίπου.

Επειδή αναζήτησα το δέμα μέσω ΕΛΤΑ - λόγω καθυστέρησης - ανακάλυψα ότι έρχονται ΟΔΙΚΩΣ από Γερμανία με πρώτη στάση στη Θεσσαλονίκη (10 ημέρες νωρίτερα από ότι στην Πάτρα).

Πάντως ύστερα από σχολαστική εργασία περίπου 4 ωρών έχουν φυτευτεί στο ενυδρείο πλέον.

gsa
10-10-05, 21:47
gsa, δεν θέλω να σε απογοητευσω, αλλά είχα παραγγείλει κι εγώ 3 γλαστράκια από το ίδιο μαγαζί δοκιμαστικά, και επειδή τα παρέλαβα σε 1 μήνα από την παραγγελία, μόνο το ένα ήταν σε καλή κατάσταση, τα άλλα 2 ήταν σάπια.... Ελπίζω να είναι πιο ανθεκτικά αυτά που πήρες εσύ γιατί πραγματικά αργούνε πάρα πολύ..!
->πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου, καλή συνέχεια!:p
Η επιτυχία σε εμένα ανέβηκε στο 60-70 %.

Λέμε ... τεράστια μόρφωση !!!

george
10-10-05, 22:00
Μετά από 25 ημέρες από την αποστολή ... έφτασαν σήμερα σε "ταλαίπωρη" κατάσταση.

Επειδή αναζήτησα το δέμα μέσω ΕΛΤΑ - λόγω καθυστέρησης - ανακάλυψα ότι έρχονται ΟΔΙΚΩΣ από Γερμανία με πρώτη στάση στη Θεσσαλονίκη (10 ημέρες νωρίτερα από ότι στην Πάτρα).



Γαυρε τ'ακους ;;;;

gsa
10-10-05, 22:07
Γαυρε τ'ακους ;;;;
Και επειδή το σωστό πρέπει να το λέμε η επικοινωνία μου έγινε μέσω ερωτήματος από αντίστοιχη φόρμα στο site των ΕΛΤΑ στη διεύθυνση www.elta.gr (από την επιλογή ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΑΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ)

Η απάντηση ήταν άμεση αφού την επόμενη εργάσιμη ημέρα με πήραν τηλέφωνο στην εργασία μου στην Πάτρα !

γαυρος
10-10-05, 22:26
δηλαδη που ειναι τρο***ες οι γερμανοι και τα στελνουν με υπηρεσια εδαφους φταινε τα ελτα ?? :smt068

δεν παμε καλααααα...:smt030:D

koulio
11-10-05, 18:18
να μεινουμε επι του θεματος κυριοι ..........

ευχαριστω

Apostolis
12-10-05, 08:49
...ΓΑΥΡΕΕΕΕΕΕΕΕ! σε είπε "κύριο"!!! :smt062 τον...!!!

Moonchild
12-10-05, 13:50
Η επιτυχία σε εμένα ανέβηκε στο 60-70 %.

Λέμε ... τεράστια μόρφωση !!!
Χαίρομαι που ήσουν πιο τυχερός από μενα!! :smt023 αν και σκέφτομαι αν ξαναπαραγγείλω απο κεί να δω μήπως έρχονται και με κουριερ για πιο γρήγορα. (έτσι δεν θα κινδυνεύνουν κι όλας να ξεραθούν τα φυτά..)
Καλή συνέχεια!!

koulio
13-10-05, 20:00
να μεινουμε επι του θεματος κυριοι ..........

ευχαριστω

να μην λεμε τα ιδια και τα ιδια ....

ευχαριστω

gsa
13-11-05, 12:46
Και μια σημερινή φωτογραφία 1,5 μήνα μετά από την προηγούμενη.

Juan
13-11-05, 14:34
Σημαντική πρόοδος για ενάμιση μήνα.
Είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αλλά μάλλον θα το αλλάζεις συχνά μέχρι να βρεις πως σου αρέσει. :smt081:smt081
Αν θέλεις μια συμβουλή εκμεταλλέυσου την ρίζα !
Είναι ωραίο κομμάτι... μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτήν.

hiphoper
13-11-05, 20:10
ταιριαζουν παιδια τα ζωοτοκα με ραμιρεζι?:confused:

gsa
13-11-05, 22:30
ταιριαζουν παιδια τα ζωοτοκα με ραμιρεζι?:confused:

Η σύνθεση του ενυδρείου είναι ... από δύο ενυδρεία. Αυτό που βλέπεις ... και αυτό που έρχεται.

Στην παρούσα φάση ραμίρεζι και σκαλάρια δεν υπάρχουν πλέον στο ενυδρείο (ick είναι η φανερή αιτία, ιχθυοφόρτιση είναι η υποψία μου - χωρίς όμως να αλλάξουν οι δείκτες αφού οι μετρήσεις μου είναι τακτικότατες).
Έχουν αντικατασταθεί από tiger barbs (τα δύο ενυδρεία ... εξακολουθούν να είναι δύο :p )

gsa
18-09-06, 20:40
Tο 54λιτρο όπως ξαναστήθηκε ύστερα από τη μεταφορά του από το σπίτι στο γραφείο (είναι φανερή η αντανάκλαση του τηλεφώνου στο τζάμι του ενυδρείου ;) )

Λίγες λεπτομέρειες για αυτό:
Φυτά: Microsorium pteropus, Anubias nana, Egeria Densa, bacopa caroliliana, Ceratopteris thalictroides, Lilaeopsis brasiliensis, Cryptocoryne beckettii ''petchii'', Echinodorus tenallus (κ.α. που δε θυμάμαι)

Ψάρια: Brachydanio rerio, Hyphessobrycon pulchripinnis, Hyphessobrycon sweglesi, Caridina japonica.

Συνθήκες: ΝΟ3 10, ΝΟ2 0, GH 7, kH 4, pH 6.8

Εβδομαδιαίες αλλαγές: 12 λίτρα (περίπου 22 %)

Λιπάσματα: πλήρης σειρά της seachem