PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με AO


pagokoftis
11-03-16, 12:47
Έχω πάρει την παρακάτω ΑΟ με 50GPD, Flush Kit, DI Unit, η οποία λειτουργεί μια χαρά εδώ και 1.5 χρόνο... Μου βγάζει περίπου 30 λίτρα το 4ωρο, που νομίζω είναι πολύ καλά!!
Την ίδια ακριβώς έχει και ένας φίλος εδώ και 3 μήνες, μόνο που του βγάζει 30 λίτρα σε 20 ώρες!!!!
Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα?? Η χρήση που κάνει είναι παρόμοια με την δική μου!!
Η πίεση του δικτύου του είναι λίγο μικρή, περίπου 30+ PSI
Επίσης νομίζω ότι όταν την πρωτολειτούργησε, δεν άφησε να τρέξει από προφίλτρο και άνθρακα το νερό σκέτο να καθαρίσει και να συνδέσει μετά την μεμβράνη, αλλά όπως του ήρθε συνδεμένο κομπλέ...
Υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει σωματίδια από τον άνθρακα στην μεμβράνη και να έχει βουλώσει??
Επίσης παρατηρώ ότι η ρητίνη του (ίδια με την δική μου) τελειώνει πολύ πιο γρήγορα από ότι σε μένα, αρχίζει και μαυρίζει γραμμικά 3-4 φορές πιο γρήγορα... Οπότε μήπως δεν λειτουργεί καλά η μεμβράνη και δεν καθαρίζει αρκετά, πράγμα που το πραγματοποιεί η ρητίνη στο τέλος και γι' αυτό εξαντλείται γρηγορότερα??
Λογικά το προφίλτρο στερεών και ο άνθρακας κάνουν τα βασικά, η μεμβράνη τα περισσότερα και η ρητίνη τα τελευταία ψιλά...
Thanx!!

Γιώργος Κ
11-03-16, 17:36
Θα πρεπει να κανει πολυ καλο flush ... :rolleyes:
ποσο tds μετρατε στο "καθαρο"?

pagokoftis
11-03-16, 22:40
μάλιστα, έκανα flush πάνω από δέκα λεπτά!!
TDS τό ίδιο πάνω κάτω και στους δύο, 3-5 ή και λιγότερο, είναι pen style το TDSόμετρο, δεν ξέρω αν είναι αρκετά ακριβές...
Μήπως παίζει ρόλο η σχετικά χαμηλή πίεση???

tsala
11-03-16, 22:43
η πιεση παιζει μεγαλο ρολο στα ποσα λιτρα / ωρα μαζευεις..
αν δεν εχεις πιεση και με 50αρα μεμβρανη , κλαυτα χαραλαμπε!

delta66
11-03-16, 22:55
Και η θερμοκρασια παιζει ρολο και η καθαροτητα του νερου, εκτος απο την πιεση.
Επισης η "ρυθμιση" του flow restrictor που βαζει η καθε εταιρεια. (ρυθμιζει το ποσοστο απορριψης καθαρο-βρωμικο)
Η καλυτερη αποδοση που εχω πετυχει με 50αρα μεμβρανη, με νερο βρυσης στα 120ppm (ηδη μετρια μαλακο δλδ), καλοκαιρι και με νορμαλ καλη πιεση, ειναι 150-160 λιτρα σε 24 ωρες.
(190 λιτρα ειναι υποτιθεται το μαξιμουμ που μπορει να βγαλει μια 50αρα, σε σουπερ ιδανικες συνθηκες, αλλα δεν πιστευω οτι το εχει κατορθωσει κανενας)


SD

pagokoftis
13-03-16, 22:24
Σας ευχαριστώ, θα αλλάξουμε συσκευές για να δω τι φταίει...
Ή η πίεση πρέπει να είναι το πρόβλημα, ή να έχει πιάσει άνθρακα η μεμβράνη...
Είδωμεν...

alexteo
13-03-16, 22:57
Να εκμεταλλευτώ και εγώ την ευκαιρία και να κάνω μια ερώτηση , απο σήμερα έχω απενεργοποίηση την δίκη μου Α/Ο έκλεισα με το νερο που είχε μεςα όλες τις εισόδους/ εξόδους της με τις ειδικές τάπες , θα υπάρξει προβλημα στις μεμβράνες , για όσο χρονικό διάστημα την έχω εκτος λειτουργία , ευχαριστω

delta66
14-03-16, 00:18
Να εκμεταλλευτώ και εγώ την ευκαιρία και να κάνω μια ερώτηση , απο σήμερα έχω απενεργοποίηση την δίκη μου Α/Ο έκλεισα με το νερο που είχε μεςα όλες τις εισόδους/ εξόδους της με τις ειδικές τάπες , θα υπάρξει προβλημα στις μεμβράνες , για όσο χρονικό διάστημα την έχω εκτος λειτουργία , ευχαριστω
no problem