PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχισμένη ουρά χρυσόψαρου


Αγγελικη Καν
07-03-16, 22:40
Καλησπερα σε ολους.
Το ψαρακι μου αρχικα εχασε μερικα λεπια κ υπεθεσα οτι θα γδαρθηκε.Γι αυτο κ αφαιρεσα ενα διακοσμητικο που το ειχα βαλει μολις 2 μερες.Σημερα παρατηρησα κομμενη την ουριταα του.sos!!!τι πρεπει να κανω;;;
Ευχαριατω

tsantos
07-03-16, 22:48
Τιποτα απολυτως δεν ειναι μην ανησυχεις,θα ξανακολλησει σε λιγες μερες!

Αγγελικη Καν
07-03-16, 22:51
Σε ευχαριστω που μου απαντησες.Γιατι ομως συνεβη αυτο;περιμενω απο μερα σε μερα να παραλαβω το νεο του σπιτι κ στεναχωρεθηκα μηπως αρρωστησε

Τάκης
07-03-16, 23:16
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, λίγες ημέρες με αλάτι ή melafix θα βοηθήσει.
Βγάλε όμως όλα τα ψευτικα διακοσμητικά, κακο κάνουν

tsala
07-03-16, 23:18
Τπτ δεν ειναι..
Ποσα λιτρα ειναι το νεο του σπιτι;
Τι φιλτρο;

Αγγελικη Καν
07-03-16, 23:26
Εχω βγαλει τα διακοσμητικα Τακη.
Tsala θα μου το χαρισει μια φιλη το ενυδρειο(αχρησιμοποιητο).Δεν ξερει ακριβως λεπτομερειες.Μου ειπε 100 λιτρα ομως.Τα υπολοιπα θα τα δω απο κοντα ;-)

tsala
07-03-16, 23:31
Οκ, αντε με το καλο..λιγα τα λιτρα βεβαια για τετοιο ψαρι, αλλα σιγα σιγα τα βηματα;)
Θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο ,μην συμβιβαστεις με εσωτερικο.

Αγγελικη Καν
08-03-16, 11:37
Ευχαριστω πολυ!
Οκ, αντε με το καλο..λιγα τα λιτρα βεβαια για τετοιο ψαρι, αλλα σιγα σιγα τα βηματα;)
Θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο ,μην συμβιβαστεις με εσωτερικο.

Τάκης
08-03-16, 12:11
Εχω βγαλει τα διακοσμητικα Τακη.

Καλά έκανες Αγγελική. Να αποφεύγεις τα ψεύτικα και τα τεχνητά διακοσμητικά γιατί μπορούν να βγάλουν τοξικά στο νερό , και επίσης στα χρυσόψαρα αποφεύγω και τα ξύλα ακόμα, γιατί ειδικά τα κλασσικά χρυσόψαρα μπορεί να τραυματιστούν με μία απότομη κίνηση. Να σκεφτείς πριν μερικές εβδομάδες τραυματίστηκε το μεγάλο το δικό μου επάνω στην αντλία που έβαλα για να αλλάξω παραπάνω νερό, τρόμαξε και έκανε απότομη κίνηση και βρήκε στη γωνίας της αντλίας με αποτέλεσμα να τραυματιστεί, του έφυγαν μερικά λέπια και μάτωσε λίγο.

Αγγελικη Καν
08-03-16, 13:20
Τακη τα λεπια του θα ξαναβγουν;πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο για την.ουριτσα.κ τα λεπια;παντως τα στικ μου δειχνουν οτι το νερο ειναι ενταξει...

Τάκης
08-03-16, 14:18
Και τα λέπια θα ξαναβγούν , και τυχόν σχίσιμο στην ουρά ή στα πτερύγια θα επουλωθεί, μη σε ανησυχεί. Απλά το αλάτι βοηθάει στην επούλωση και στην αποφυγή πιθανής μόλυνσης, όπως βοηθάει και το melafix. Μόνο αν βάλεις αλάτι θα το αφαιρέσεις σταδιακά.
Τι εννοώ, πχ βάζεις 20 ή 30 γραμμάρια / 10 λίτρα νερό (μια κουταλιά της σούπας είναι περίπου στα 20-25 γραμμάρια), το διαλύεις πολύ καλά και δεν το ρίχνεις έτσι μέσα στο ενυδρείο, στις αλλαγές βάζεις στο φρέσκο νερό πριν το ρίξεις στο ενυδρείο και το ανάλογο αλάτι. Όταν τελειώσεις τη θεραπεία, δεν αλλάζεις το νερό με νερό χωρίς αλάτι, αλλά μειώνεις το αλάτι σταδιακά στο φρέσκο νερό της αλλαγής ή κάνεις τακτικά, πχ καθημερινά για 7 με 10 ημέρες 10%-15% αλλαγή με νερό χωρίς αλάτι. Θέλει μια σχετική προσοχή η αφαίρεση του αλατιού γιατί αλλιώς τα ψάρια θα πάθουν οσμωτικό σοκ και θα πεθάνουν, όχι δηλαδή απότομες μειώσεις, ακόμα και 10% αλλαγή το πρωί και 10% το βράδυ είναι καλά και θα το αφαιρέσεις και σχετικά γρήγορα.
Αν δεν βάλεις αλάτι πάρε να έχεις melafix και κάνε μια θεραπεία για 3 ημέρες.
Να ξέρεις πως καλό είναι αλάτι να έχεις πάντα στο ντουλάπι σου , είναι φάρμακο, και όχι το απλό αλάτι αλλά αυτό χωρίς πρόσθετα, το τυροκομικό,
δηλαδή αλάτι που να γράφει φυσικό χωρίς πρόσθετα, προσωπικά αγοράζω από τα Α/Β το πράσινο Χιων
http://neonsupermarket.gr/media/catalog/product/cache/1/small_image/228x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/x/o/xontroalati.jpg

Αγγελικη Καν
08-03-16, 18:43
Τακη σε ευχαριστω πολυ για ολα.Δεν ειχα ιδεα για αλατι θεραπεια κλπ.να σαι καλα!!!