PDA

Επιστροφή στο Forum : 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 - Σχόλια & απορίες


Κλεόβουλος
24-02-16, 21:33
Σ' αυτό το θέμα μπορείτε να σχολιάσετε ή να εκφράσετε τις απορίες σας για τον Διαγωνισμό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=924807#post924807

Κωστας Malawi
24-02-16, 21:40
συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας και ένα μεγάλο μπράβο σε όσους βοήθησαν να γίνει πραγματικότητα!!
εύχομαι καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες!!

ελπίζω σε πολλές συμμέτοχες,όλοι οι καλοί χωράνε!!!

Artemisia
24-02-16, 21:45
Συγχαρητήρια για την διοργάνωση σε όλους .
Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες .

no_name
24-02-16, 21:48
Συγχαρητήρια για την κίνηση που κάνετε (σαν φόρουμ) :D :D

Τώρα στο θέμα μας... να εκφράσω την αντίρρησή μου για τον τρόπο της ψηφοφορίας.
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό να μπορούμε να ψηφίσουμε όσα ενυδρεία θέλουμε αλλά να έχουμε περιορισμό πχ μέχρι πέντε (5).

tsala
24-02-16, 21:48
Μπραβο παλικαρια!!!!

Tanganyiκας
24-02-16, 22:16
Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές και καλή επιτυχία σε όλους!
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Γιώργο για τους ψήφους.

nicpapa
24-02-16, 22:22
Ωραια κινηση Κλεόβουλε.. μου αρεσει να βλέπω τετοιους διαγωνισμους και εδω στην Ελλαδα.
Ειμαι κατα της ψηφοφοριας των μελων, ή εστω αν γινει να μην δινει τοσο βαση στα αποτελεσματα.
Εμενα περισσοτερο μου αρεσει να κρινουν οι κριτες , καθως και να αναγραφουν την αποψη τους. :)
Ετσι μπορει και το καθε μελος να βελτιωθει...

Κλεόβουλος
24-02-16, 22:49
Σας ευχαριστούμε όλους για την ενθάρρυνση και τα καλά σας (μέχρι στιγμής :)) λόγια !
Για την ψηφοφορία να πω ότι έχουμε πάρει υπόψη τα διεθνή πρότυπα και
από τη μια επιτρέπουμε να εκφραστεί η άποψη των μελών, ακόμη και αυτών που μπορεί να μην έχουν σχέση με τους εν λόγω βιότοπους αλλά κρίνουν με βάση κριτήρια κυρίως δικής τους αισθητικής,
και απ' την άλλη υπάρχει η ασφαλιστική δικλείδα των αυξημένων ψήφων των κριτών που δίνουν έμφαση στη πιο σωστή βιοτοπική προσέγγιση και τις καλές συνθήκες διατήρησης των ψαριών.
Σημειώνουμε επίσης τη δυνατότητα των μελών με τη μεγάλη συμμετοχή τους στη ψηφοφορία ακόμη και να ανατρέψουν την άποψη των κριτών (που θα αναγραφεί για κάθε ενυδρείο με το τέλος της ψηφοφορίας) όταν είναι εμφανώς αντίθετη με τη δική τους.
Προσπαθούμε και με τη δυνατότητα να ψηφιστούν πολλά ενυδρεία να επιβραβευτούν όλες οι καλές προσπάθειες και με το "Βραβείο του Αρχάριου Αφρικάνου" να ενθαρρύνουμε τα πρώτα βήματα αρχάριων ενυδρειόφιλων.
Η κεντρική ιδέα είναι η άμιλλα μέσω και του διαγωνισμού να συμβάλλει στο να γίνουμε καλύτεροι χομπίστες και να φτιάξουμε ακόμη πιο σωστά ενυδρεία για τα ψαράκια που φιλοξενούμε.
Κάντε μας κι άλλες παρατηρήσεις.
Θα μας βοηθήσει να πάμε καλύτερα στους διαγωνισμούς που θα ακολουθήσουν ;)

tsoui
24-02-16, 23:10
Μπράβο για την κίνηση και από εμένα χρειαζόταν να κουνηθούν λίγο τα νερά :) και σε όλους όσους βοήθησαν να πραγματοποιηθεί .
Εύχομαι σε πολλές και όμορφες συμμετοχές!

Λάμπρος.Τ
24-02-16, 23:26
Πολλά μα πάρα πολλά μπράβο και από εμένα στους δημιουργούς της ιδέας. Είναι μια ευκαιρεία για όλους μας να δούμε πολλά ποστεύω όμορφα ενυδρεία μαζεμένα σε ένα θέμα.
Πιο πολύ όμως μου αρέσει ο τύπος των βραβείων. Συγχαρητήρια.

chris7
25-02-16, 08:07
Συγχαρητηρια για την διοργανωση!
Καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες!!

Κλεόβουλος
01-03-16, 08:31
Καλό μήνα αδέλφια!
Αρχίζουμε δυνατά :)
Σηκώστε τα μανίκια, γαργαλέψτε τα βραχάκια σας, καθαρίστε τζάμια, πάρτε φωτογραφικές μηχανές και βάλτε τις ομορφιές σας να ποζάρουν!
Έχετε πολύ χρόνο μπροστά σας για να πετύχετε μια καλή φωτογραφία, να συμπληρώσετε την φόρμα και να υποβάλετε τη συμμετοχή σας στον
1ο Διαγωνισμό Αφρικάνικου Ενυδρείου!
Δεν χρειάζονται ντροπές και αναστολές ακόμα κι αν είναι η πρώτη σας προσπάθεια στα αφρικάνικα νερά. Η βαθμολόγηση μας θα είναι επιεικής, η κριτική μας θα είναι εποικοδομητική και θα βραβεύσουμε και τον καλύτερο Αρχάριο Αφρικανό :smt052
Ακόμα και όσοι έχετε στα σκαριά ένα αφρικάνικο ενυδρείο προλαβαίνετε άνετα να υποβάλετε συμμετοχή μέχρι τις 31 Μαΐου.
Να συναγωνισθούμε, να περάσουμε καλά, να γίνουμε καλύτεροι και να κάνουμε τους άλλους να ζηλέψουν τις δημιουργίες μας!
Καλές συμμετοχές και Καλή Επιτυχία σε όλους!!

Πάνος
01-03-16, 09:22
:smt041:smt041:smt041
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

(...και καλο μηνα...)

Κωστας Malawi
01-03-16, 09:23
Καλο μηνα κι απο εμενα!!ευχομαι ολοι να πιασετε μια φωτογραφικη στο χερι!

Λάμπρος.Τ
01-03-16, 09:40
Καλημέρα και καλό μήνα παιδιά και από εμένα.
Άντε να δούμε ωραία ενυδρεία να "κλέβουμε" ιδέες για το μέλλον.;)
Καλή επιτυχία σε όλους.

G_AQUA
01-03-16, 09:51
Μπράβο κι απο εμένα για την ιδέα!

Αντε "Αφρικάνοι" βάλτε μπρος, να δούμε και να χαρούμε όλοι τα καλούδια σας!

σσ: Κανά διαγωνισμό για φυτεμένα θα δούμε;

Τάκης
01-03-16, 10:35
Καλημέρα και καλό μήνα παιδιά και από εμένα.
Άντε να δούμε ωραία ενυδρεία να "κλέβουμε" ιδέες για το μέλλον.;)
Καλή επιτυχία σε όλους.
Ελπίζω να δω και τη δική σου συμμετοχή ε :)
Μη πας να το παίξεις νέος και πεις πως δεν συμμετέχεις
υπάρχει και Βραβείο Αρχάριου Αφρικανού
και είσαι υποδειγματικό παράδειγμα και Αρχάριου Αφρικανού αλλά και Αρχάριου Χομπίστα,
άντε γιατί θα έρθω και θα σου πάρω το μπόλι πίσω :D
--------------------------
Καλό μήνα σε όλους :)

Λάμπρος.Τ
01-03-16, 11:05
Ελπίζω να δω και τη δική σου συμμετοχή ε :)
Μη πας να το παίξεις νέος και πεις πως δεν συμμετέχεις
υπάρχει και Βραβείο Αρχάριου Αφρικανού
και είσαι υποδειγματικό παράδειγμα και Αρχάριου Αφρικανού αλλά και Αρχάριου Χομπίστα,
άντε γιατί θα έρθω και θα σου πάρω το μπόλι πίσω :D
--------------------------
Καλό μήνα σε όλους :)

Σε ευχαριστώ Τάκη φίλε μου για τα καλά σου λόγια.
Για το "υπόδειγμα" δεν το νομίζω, γιατί δεν ακολούθησα τις συμβουλές σχετικά με τον βιότοπο, αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται....

Στο άμεσο μέλλων έχο σκοπό να το στήσω όπως πραγματικά θα πρέπει να είναι.

Το "μπόλι" πάντως δεν στο δίνω με τίποτε .... χαχαχαχαχαχα:D:D
Είσαι τρελός???:):)
Να σου δώσω το γούρι μου???
Δεν γίνονται αυτά.
Αφού να φανταστείς έδωσα και σε ένα φιλαράκο όταν είχα το μικρό και αμέσως είδε "φως στο τούνελ".:grin::grin:
Το "ζουμί" με τα βακτήρια ακόμη το έχω (σχεδόν άθικτο) για να το βλέπω!!!:p
Στο μεγάλο ούτε σταγόνα δεν έριξα (κατευθείαν από το μικρό μπόλι).

Καλό μήνα και πάλι.

tsala
01-03-16, 11:53
Αντε αφρικανοι ,βαλτε μπρος!!!!:p

Κωστας Malawi
01-03-16, 14:43
Λαμπρο δεν θα φηφιστει μονο το απολυτα βιοτοπικο ενυδρειο Αν υπαρχει..φηψους μπορουμε να δωσουμε και στην ποιοτητα συνθηκων,ακομα και στην κατασταση των ψαριων και τη συμβατοτητα..η συμετοχη σου θα μας χαροποιήσει !!:)

Τάκης
01-03-16, 14:58
Λαμπρο δεν θα φηφιστει μονο το απολυτα βιοτοπικο ενυδρειο Αν υπαρχει..φηψους μπορουμε να δωσουμε και στην ποιοτητα συνθηκων,ακομα και στην κατασταση των ψαριων και τη συμβατοτητα..η συμετοχη σου θα μας χαροποιήσει !!:)
Πες του τα βρε Κώστα !!

Κωστας Malawi
01-03-16, 15:11
ασε τωρα ξερω τι θα πει.''για να παρω μερος στο διαγωνισμο πρεπει πρωτα να παω να ψαρεψω πετρες με το ψαροντουφεκο στον ειρηνικο ωκεανο'':smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

Λάμπρος.Τ
01-03-16, 15:31
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa.................:p:p:p

βρε εσύ με κοροϊδεύεις???? χαχαχαχαχαχαχαχαχα :):):)

Ψαροντούφεκο (κανονικό) έχω χρόνια να κάνω. Άμα είναι όμως για καμιά καλή κατάδυση είμαι μέσα.
Η τελευταία καλή που έκανα ήταν στις Μαλδίβες, (μόλις ξεμπερδέψω με το project στη δουλειά θα τις ανεβάσω).

Όσο για τις πέτρες, αν δεν βγάλω ολοκληρα νταμάρια από τη θάλασσα το καλοκαίρι να μην με λένε Λάμπρο.
Αλλά είπαμε, θα το φτιάξω κανονικό. Με βράχους, θαλάμια, βυθό κανονικό, κτλ...

και μια ερώτηση... "σοβαρή".

Στέλνουμε το email για την συμετοχή, και μέσα στο body (του Email) βάζουμε το link της τοποθεσίας που είναι η φωτογραφία ? Σωστά?

Κωστας Malawi
01-03-16, 15:38
καλα δηλωσε τωρα συμετοχη και ασε με εμενα να λεω τα δικα μου:D:D:D

Τάκης
01-03-16, 16:14
Λάμπρο νομίζω πως δεν έχει ανοίξει ακόμα , προετοιμάσου εσύ βέβαια :)

Κλεόβουλος
01-03-16, 18:24
Στέλνουμε το email για την συμετοχή, και μέσα στο body (του Email) βάζουμε το link της τοποθεσίας που είναι η φωτογραφία ? Σωστά?
Σωστά :)
Λάμπρο νομίζω πως δεν έχει ανοίξει ακόμα , προετοιμάσου εσύ βέβαια :)
Ανοίξαμε και τους περιμένουμε :D

Tanganyiκας
01-03-16, 18:35
Κλεό μια επιβεβαίωση!Θα μπορούμε να στείλουμε μόνο μία φώτο γενική του ενυδρείου,δεν θα υπάρχουν και κοντινές των ψαριών;

Κλεόβουλος
01-03-16, 18:39
"μία μόνο πανοραμική και μετωπική φωτογραφία όλου του ενυδρείου και όχι τμήματος του"
να φαίνονται βέβαια και τα ψάρια ;)

DEXFISH
02-03-16, 18:14
Καλησπέρα κι από μένα. Πολλά μπράβο για αυτή τη διοργάνωση. Βέβαια το μεγαλύτερο βραβείο είναι χαλαρώνουμε βλέποντας τα ενυδρεία μας και να τα χαιρόμαστε!
Μια ερώτηση για τη φωτογραφία τώρα...
Σήμερα βρήκα ευκαιρία με την αλλαγή νερού να βγάλω και μερικές φωτογραφίες. Αυτές που είναι χωρίς τα ψάρια, γιατί είχαν τρομάξει, είναι καθαρές.Οι άλλες που είναι έξω τα ψάρια και βολτάρουν (με αυτόν τον "ήρεμο" "απαλό" τρόπο που κάνουν τα μπουνα) :grin: είναι λίγο θολές.
Μήπως θα ήταν λειτουργικό να στείλει ο καθένας μια με ψάρια και μια μόνο με το aquascape;

Μην zw τον πιανίστα!

vag0s
02-03-16, 18:14
Ωραία προσπάθεια! :smt023

Κλεόβουλος
02-03-16, 18:35
Μήπως θα ήταν λειτουργικό να στείλει ο καθένας μια με ψάρια και μια μόνο με το aquascape;

Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να πετύχεις μια καλή φωτογραφία.
Δες το σαν άσκηση στην υπομονή (που χρειάζεται στο χόμπυ μας) :)

Κωστας Malawi
02-03-16, 18:39
σκεφτειτε μηπως εχετε κανεναν γνωστο να σας δανεισει καμια καλη καμερα.γιατι καταλαβαινω οτι τα ψαρια δεν θα κατσουν και ποτε ακινητα:)

DEXFISH
02-03-16, 21:17
Και κάτι άλλο! πειράζει να φαίνεται κανένας κυκλοφορητής ή καμιά σωλήνα ή θα είναι πολύ fail ;
Γιατί αν είναι να πετύχουμε καλή φωτό βγάζοντας και τα ματζαφλάρια πρώτα... κλάφ'τα Κλεόβουλε... ε Χαράλαμπε ήθελα να πω :D :D :D

lingistis
02-03-16, 21:48
Η φωτογραφία θα είναι πολύ πιο ωραία χωρίς να φαίνονται τα εξαρτήματα. Οπότε αν μπορείς βγάλε την φωτογραφία χωρίς αυτά.

Αν θέλουν, τα άτομα που έχουν facebook κλπ και όσοι τρέχουν κάποιο blog ας ανακοινώσουν στους φίλους τους ότι τρέχει ο διαγωνισμός ώστε να το μάθουν όλοι όσοι θα ήθελαν να συμμετέχουν ;)

Λάμπρος.Τ
03-03-16, 09:02
Η φωτογραφία θα είναι πολύ πιο ωραία χωρίς να φαίνονται τα εξαρτήματα. Οπότε αν μπορείς βγάλε την φωτογραφία χωρίς αυτά.

Αν θέλουν, τα άτομα που έχουν facebook κλπ και όσοι τρέχουν κάποιο blog ας ανακοινώσουν στους φίλους τους ότι τρέχει ο διαγωνισμός ώστε να το μάθουν όλοι όσοι θα ήθελαν να συμμετέχουν ;)

Καλημέρα φίλε "lingistis" και καλημέρα σε όλο το Forum.
Θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω αν ο διαγωνισμός είναι "φωτογραφίας" ή "ενυδρείων" ?
Αν είναι "φωτογραφίας" τότε πολύ σωστά να βγούν όλα τα ματζαφλάρια, σωλήνες, κυκλοφορητές, κτλ... που κάνουν την εικόνα πιο άσχημη.
Αν όμως είναι "ενυδρείων" τότε θα πρέπει να βγούν οι φωτογραφίες "όπως ακριβώς" είναι στημένο το κάθε ενυδρείο.
Αυτό άλλωστε θα κριθεί από όλους με τα όποια λάθη, ασυμβατότητες, παραλείψεις υπάρχουν.
Και για αυτό θα δεχτούμε και τις κρίσεις των πιο έμπειρων.
Τι νόημα θα έχει να πετύχεις μια "ωραία" φωτογραφία χωρίς να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Kostas G.
03-03-16, 09:38
Ο διαγωνισμός είναι ενυδρείων και βαθμολογική βάση δίνεται σε όλες τις πτυχές ενός σωστού ενυδρείου. Και εγώ θεωρώ οτι τα ενυδρεία καλό είναι να φωτογραφίζονται με τον εφοπλισμό λειτουργίας τους, χωρίς αφαίρεση για την φωτογράφιση. Το φωτογραφικό κομμάτι είναι σημαντικό για να επιτρέπει την κρίση του aquascape, της καταλληλότητάς του, των βιοτοπικών στοιχείων του, κτλ, αλλά ο διαγωνισμός επιδιώκει να κρίνει την πραγματικότητα του ενυδρείου

Κλεόβουλος
03-03-16, 10:09
Όπως ακριβώς τα λέει ο Κώστας. Ο διαγωνισμός δεν είναι διαγωνισμός φωτογραφίας αλλά διαγωνισμός ενυδρείων. Δεν χρειάζεται η φωτογραφία σας να είναι τεχνικά άψογη γιατί αυτό δεν κρίνεται ούτε βαθμολογείται. Χρειάζεται όμως να αποτυπώνει την κατάσταση του ενυδρείου οπτικά, τον διάκοσμο και τους κατοίκους του. Αυτό κρίνεται και έχει μια σημασία (μικρότερης βαθμολογικής βαρύτητας) το πως είναι τοποθετημένος και ο εξοπλισμός ;)
Προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρουν κάτι διαγωνισμοί με ενυδρεία που στήνονται μόνο για τη φωτογράφιση αλλά μ' αρέσει ένα ενυδρείο που φαίνεται η πραγματική εικόνα του και ο κάτοχος έχει προσπαθήσει με έξυπνη τοποθέτηση των διάφορων υλικών να κάνει "αόρατο" τον εξοπλισμό για τον θεατή.

Κλεόβουλος
04-03-16, 12:58
Και καλά νέα για τους συμμετέχοντες :)
Απ' ότι φαίνεται θα υπάρξουν και δωράκια
από επαγγελματίες που αυτοβούλως προσφέρθηκαν
και τους ευχαριστούμε!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=927465#post927465
Αναμείνατε σχετική ανακοίνωση.....

pavos
04-03-16, 22:35
ημουν νιος και γερασα!!!!
μπραβο....χιλια μπραβο αλλα αποτελεσματα το Σεπτεμβριο!!!:confused::confused::confused:
θα το ξεχασουμε μεχρι τοτε:D:D:D

Κλεόβουλος
05-03-16, 09:08
ημουν νιος και γερασα!!!!
μπραβο....χιλια μπραβο αλλα αποτελεσματα το Σεπτεμβριο!!!:confused::confused::confused:
θα το ξεχασουμε μεχρι τοτε:D:D:D
Για να προλάβεις να στήσεις ένα αφρικάνικο :p:p

Bill-Samos
06-03-16, 00:35
Μερικα tips για τις φωτογραφιες σας..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46281
http://www.aquascapingworld.com/magazine/June-2008/Magazine/Aquatic-Photography-For-the-Aquascaper.html

Κλεόβουλος
07-03-16, 19:35
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ :
Μετά από παρατηρήσεις αρκετών φίλων, κυρίως κατόχων μεγάλων ενυδρείων,
έγινε μια αναγκαία αλλαγή στους όρους του Διαγωνισμού.
Για να εκτιμηθεί καλύτερα η εικόνα ενός ενυδρείου
εκτός από την βασική πανοραμική μετωπική φωτογραφία,
οι διαγωνιζόμενοι θα υποβάλλουν και 2 συμπληρωματικές
για να μπορούν να αναδείξουν χρήσιμες λεπτομέρειες, τμήματα του ενυδρείου, τα ψάρια τους κλπ

Ελπίζουμε αυτό να βοηθήσει τους διαγωνιζόμενους.

Ζητάμε την κατανόηση αυτών που ήδη υπέβαλλαν συμμετοχή και οι οποίοι πρέπει να αποστείλουν και τις 2 συμπληρωματικές φωτογραφίες τους.

tsantos
07-03-16, 21:51
Θα βοηθησει παρα πολυ σιγουρα γιατι ειδη στα ενυδρεια που εχουν ανεβει τα ψαρια δεν πολυ φαινονται,υποθετεις βαση των στοιχειων τι ψαρια εχει μεσα,ενω ειναι φανταστικα ενυδρεια σαν τοπιο,ελειπε η λεπτομερεια ;)
1000 Bravo Κλεοβουλε!!!

Bill-Samos
07-03-16, 22:42
Συμφωνω απολυτα..Με δυο επιπλεον φωτογραφιες θα εχουμε πιο πληρη εικονα των ενυδρειων..

saxlina
14-03-16, 10:01
καλη επιτυχια στον διαγωνισμο αλλα χρωστάτε κατι απο τον προηγούμενο...

Κλεόβουλος
14-03-16, 18:37
καλη επιτυχια στον διαγωνισμο αλλα χρωστάτε κατι απο τον προηγούμενο...
Sax πάρε μέρος και εσένα θα σου δώσουμε και αναδρομικά :)

saxlina
14-03-16, 21:52
Θα μπορουσα καλλιστα , αλλα δυστυχως ειμαι σε αλλη φαση αυτην την στιγμη...
Ανωτερα βια ... Εχω βαλει και αγγελιες.:(

Undertaker
15-03-16, 08:32
Είναι μια καλή ευκαιρία να καταγγείλω τον Κλεόβουλο ο οποίος περίμενε να διαλύσω το Αφρικάνικό μου για να κανει τον διαγωνισμό.

Κλεόβουλος
15-03-16, 08:37
Είναι μια καλή ευκαιρία να καταγγείλω τον Κλεόβουλο ο οποίος περίμενε να διαλύσω το Αφρικάνικό μου για να κανει τον διαγωνισμό.
Κάντο φυτεμένο :p θα ακολουθήσει διαγωνισμός για λαχανόκηπους :D

Λάμπρος.Τ
15-03-16, 09:33
Είναι μια καλή ευκαιρία να καταγγείλω τον Κλεόβουλο ο οποίος περίμενε να διαλύσω το Αφρικάνικό μου για να κανει τον διαγωνισμό.

Καλημέρα σε όλους.

Πάνο, ευτυχώς που το διάλυσες μήπως και δούμε και εμείς οι υπόλοιποι κανένα βραβείο.:):):)

Καλημέρα φίλε μου, και ποτέ δεν είναι αργά. Η Αφρική πάντα θα σε περιμένει.

DEXFISH
21-03-16, 17:57
Δεν βλεπω συμμετοχές. Τι έγινε; Όλοι περιμένουν τελευταία μέρα ή υπάρχει κάποιο κόλλημα στη διαδικασία;

Κλεόβουλος
21-03-16, 18:04
Στην Αφρική είναι χαλαροί οι ρυθμοί :)
Κάτσε να γυαλίσουν τις πέτρες τους :smt025 έχουμε καιρό......

DEXFISH
25-03-16, 11:50
Την έστειλα κι εγώ την ταπεινή συμμετοχή μου!


Ωχ, το ξαναέστειλα γιατί τώρα είδα ότι είχε πρόβλημα στην αποστολή και το έστειλα από το άλλο e-mail.

Κλεόβουλος
05-04-16, 17:51
Στην Αφρική είναι χαλαροί οι ρυθμοί :)
Κάτσε να γυαλίσουν τις πέτρες τους :smt025 έχουμε καιρό......
Που είστε παλιοτεμπέληδες αφρικανοί? :cool:
Περιμένετε να ανακοινωθούν πρώτα τα πλούσια :smt081 δώρα του Διαγωνισμού?

DEXFISH
05-04-16, 19:12
Που είστε παλιοτεμπέληδες αφρικανοί? :cool:
Περιμένετε να ανακοινωθούν πρώτα τα πλούσια :smt081 δώρα του Διαγωνισμού?

Μας το παίζουν ντροπαλοί!

Πάνος
05-04-16, 19:32
ετσι είναι οι αφρικανοι...κινουνται σε ρυθμους Μαλαουι...φεεεεεεεεετα :D:D

Λάμπρος.Τ
05-04-16, 19:42
Κλεόβουλε, γράψε ότι στο νικητή θα δώσεις το τηλέφωνο "της ψιλής ξανθιάς μοντέλας" ....που λέγαμε και να δεις μετά τι θα γίνει..:p
Δεν θα προλαβαίνεις να γράφεις συμμετοχές. Θα πέσει ο server....χαχαχα:D:D

Κλεόβουλος
05-04-16, 19:47
:D:D αυτή τη κράτησα για μένα :smt016

DEXFISH
05-04-16, 19:47
ετσι είναι οι αφρικανοι...κινουνται σε ρυθμους Μαλαουι...φεεεεεεεεετα :D:D

Αν κινούνταν σε ρυθμούς υποβρύχιας Μαλάουι θα ήταν όλα γρήγορα. Μάλλον σε ρυθμούς παράκτιας Μαλάουι κινούνται.

Ή μπορεί σε ρυθμούς Αμαζονίου :smt082

Irakles
06-04-16, 23:21
Γυαλίζουμε πέτρες!!!! Συντομα κοντα σας!!!!

isidor
13-04-16, 12:13
Θέλω να λάβω μέρος σαν αρχάριος αλλά δεν κάνω μετρήσεις σε pΗ, GΗ, KΗ.
Μπορώ να λάβω μέρος χωρίς αυτά ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση?

Κλεόβουλος
13-04-16, 13:13
Θέλω να λάβω μέρος σαν αρχάριος αλλά δεν κάνω μετρήσεις σε pΗ, GΗ, KΗ.
Μπορώ να λάβω μέρος χωρίς αυτά ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση?
Καλό θα ήταν για την αξιολόγηση αλλά κατά τη γνώμη μου εφόσον χρησιμοποιείς νερό δικτύου οι τιμές στην Αθήνα είναι ικανοποιητικές για τα ψάρια μας (βάλε αυτές με την ένδειξη "~τιμές δικτύου");)

Κλεόβουλος
28-04-16, 12:43
Αγαπητοί αφρικανοί
για τεχνικούς λόγους η ημερομηνία λήξης υποβολής συμμετοχών στον διαγωνισμό άλλαξε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90456

Έχετε λιγότερο από ένα μήνα για να υποβάλετε τη συμμετοχή σας οπότε μη το αφήνετε τελευταία στιγμή ώστε να διευκολύνετε κι εμάς.

Ελπίζω μετά τις διακοπές του Πάσχα να είστε πιο ζωηροί και
να δούμε περισσότερες συμμετοχές :)

*Παρακαλώ επίσης αυτούς που έχουν ήδη υποβάλλει συμμετοχή αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις φωτογραφίες τους
(είτε έχουν χαθεί από τον ιστότοπο που τις φιλοξενούσε, είτε είναι ελλιπείς)
να τις στείλουν στο μεϊλ του διαγωνισμού.

Bill-Samos
28-04-16, 14:23
Παω στη σελιδα με τις αναρτησεις πριν κανενα μηνα να δω τα ενυδρεια και βλεπω πρωτη αναρτηση KostasG ,δευτερη ΚostasG,τριτη KostasG..Φανατικος αφρικανος ο KostasG σκεφτομαι..Επιασε ολες τις λιμνες..Κοιταω εχτες να δω τις υπολοιπες και συνεχιζει τις αναρτησεις ο ΚostasG..Tεσσερις,πεντε,εξι,δεκα...τι εγινε ρε λεω..μετα καταλαβα :smt031:smt119:smt082:smt082

Λάμπρος.Τ
28-04-16, 14:30
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.................:smt082
Αυτά είναι... Ο Κώστας και ο Τάκης στα Αφρικάνικα και ο Κλεόβουλος με τους δίσκους !!!
....Και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.....!!!

χαχαχαχαχαχα........

Τάκης
28-04-16, 14:36
.Φανατικος αφρικανος ο KostasG σκεφτομαι..Επιασε ολες τις λιμνες..:D:D:D:D:D
Βρε Βασίλη, και ειδικά ο Κώστας καμία σχέση με Αφρική,
όπως εγώ με τα Θαλλασινά :p
Ο Κώστας και ο Τάκης στα Αφρικάνικα και ο Κλεόβουλος με τους δίσκους !!!
:D:D:D
Αυτό και αν είναι

Κλεόβουλος
28-04-16, 17:05
....και συνεχιζει τις αναρτησεις ο ΚostasG..Tεσσερις,πεντε,εξι,δεκα...τι εγινε ρε λεω..μετα καταλαβα :smt031:smt119:smt082:smt082

:smt081:smt081:smt081 και δεν είσαι ο μόνος που αργά κατάλαβε ;)

Άντε να βλέπω συμμετοχές (όχι του Κώστα :p)

Κλεόβουλος
10-05-16, 07:12
15 μέρες έμειναν.............κουνηθείτε βρεεεεε :smt064

Αλεξανδρος Χανια
10-05-16, 11:35
Καλημερα!!εχω στειλει e mail την συμμετοχη μου εδω και πολυ καιρο ομως απαντηση δεν πηρα!!ισως να μην ειναι εγκυρη αλλα πειτε το μου τουλαχιστον !!ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kostas G.
10-05-16, 17:32
Καλημέρα Αλέξανδρε,

Την συμμετοχή σου την έστειλες μόλις 4μέρες πριν. Ισχύει, απλά είμαι εξωτερικό για δουλειά και γιαυτό δεν έχει ανέβει ακόμα. Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου.

Με εκτίμηση,
-Κωνσταντίνος

Αλεξανδρος Χανια
10-05-16, 17:50
Ευχαριστω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλεόβουλος
11-05-16, 13:02
14 μέρες έμειναν.....:smt117

alphonse
11-05-16, 13:50
:(14 μέρες έμειναν.....:smt117
:smt028:smt028:smt028:smt028

DEXFISH
11-05-16, 15:41
14 μέρες έμειναν.....:smt117

Βλέπω να προλαβαίνει ο Τυρινθος να φτιάξει το 3μετρο ξύλινο χαχαχαχαχα

Κλεόβουλος
11-05-16, 17:08
Βλέπω να προλαβαίνει ο Τυρινθος να φτιάξει το 3μετρο ξύλινο χαχαχαχαχα
Αυτόν κατά τα Χριστούγεννα τον βλέπω :D:D και
έτσι κι αλλιώς θα είναι εκτός συναγωνισμού αφού είναι κριτής ;)

Κωστας Malawi
11-05-16, 17:11
ετσι κι αλλιως ειμαι εκτος συναγωνισμου εγω:D
καποια στιγμη θα ερθει και η σειρα μου.αρκει να βγει το ονειρο μου ετσι οπως το φανταζομαι..

Λάμπρος.Τ
11-05-16, 18:37
Αυτόν κατά τα Χριστούγεννα τον βλέπω :D:D και
έτσι κι αλλιώς θα είναι εκτός συναγωνισμού αφού είναι κριτής ;)

Έτσι και πάει για Χριστούγεννα τον φαντάζομαι κάπως έτσι.....

Μαζί με μια νεογέννητη μικρούλα κιχλίδα (όπως της φωτό) :D:D:D

tsoui
11-05-16, 22:33
Καλημέρα Αλέξανδρε,

Την συμμετοχή σου την έστειλες μόλις 4μέρες πριν. Ισχύει, απλά είμαι εξωτερικό για δουλειά και γιαυτό δεν έχει ανέβει ακόμα. Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου.

Με εκτίμηση,
-Κωνσταντίνος

Εσυ να προσεχεις εκει που γυρνας :D;)

Κλεόβουλος
12-05-16, 06:52
12 κι απόψε έμειναν.....:smt069

Λάμπρος.Τ
12-05-16, 08:40
:(
:smt028:smt028:smt028:smt028

Καλή σου ημέρα.

Τον άρχοντα που έχεις στην φωτογραφία τον γνωρίζεις ?
Όχι τίποτε άλλο αλλά με τον δρόμο που έχω πάρει με βλέπω να τον φτάνω σύντομα.

alphonse
12-05-16, 21:41
Καλή σου ημέρα.

Τον άρχοντα που έχεις στην φωτογραφία τον γνωρίζεις ?
Όχι τίποτε άλλο αλλά με τον δρόμο που έχω πάρει με βλέπω να τον φτάνω σύντομα.

κι εσυ τον γνωριζεις:)
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/money/4380721/We-need-Big-Fat-Greek-Rebrand-says-one-of-countrys-top-economists.html
αρθρακι της βρετανικης sun της οποιας μονο η σελιδα 3 ,καθε τευχους αξιζει(page 3)

Κλεόβουλος
13-05-16, 08:42
12 μέρες έμειναν.....
http://1.bp.blogspot.com/_GFo2NhVEkEk/TRIeZjDuRII/AAAAAAAAMWI/VQVZG49iXuo/s1600/waiting+line.jpg μη στριμώχνεστε :D

Undertaker
13-05-16, 08:50
Κλεόβουλε καλημέρα. Δε θέλω να γραψω κάτι για τον διαγωνισμό, απλά ήθελα να εισχωρήσει στο θεμα σας ενας Αμερικάνος για να σας κάνει σπάσιμο ως ένδειξη διαμαρτυρίας που δε διοργανώνεται ένας αντίστοιχος διαγωνισμός για εμας. :D:D zwzw Χαχαχαχαχαχαχαα.
Την καλημέρα μου!

Κλεόβουλος
13-05-16, 08:55
Μην ανησυχείτε.....αμερικανάκια, κιτρινομούρηδες, λαχανοκαλλιεργητές και αλμυροί.....έρχεται και η σειρά σας ;)
Καλημέρα σε όλους!

Κλεόβουλος
14-05-16, 07:08
11 έμειναν.....
http://cdn.meme.am/instances/500x/55938730.jpg

Κλεόβουλος
15-05-16, 08:22
10 μέρες έμειναν.....
η αντίστροφη μέτρηση άρχισε :p
http://files.onlyimage.com/premium/previews/163/icons-of-circled-white-numbers-for-movie-countdown-on-black-grunge-background-available-as-single-huge-image-and-as-full-set_163040018.jpg

Τάκης
15-05-16, 16:01
9jK-NcRmVcw

Λάμπρος.Τ
15-05-16, 19:50
9jK-NcRmVcw

Τάκη, κάτσε σε λίγο θα σουτάρει βολές.... ο "Καμπούρης" :D:D:D

DEXFISH
15-05-16, 20:10
Έχετε 9 μέρες και 10 νύχτες καιρό να γίνεται όλοι αφρικανοί νταμαράδες. Μετανοείτεεεεεεεεεεεεεε

Κλεόβουλος
16-05-16, 07:43
http://pic.azimage.com/photos/premium/thumbs/107/film-countdown-9_107491826.jpg

Κλεόβουλος
17-05-16, 07:36
http://cache4.asset-cache.net/xd/178357419.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=62CA815BFB1CE4806AEEF5B77C0C116186871D979DBBA836 461AB313299F88A68A1B22D29BCDA9C1

Κλεόβουλος
18-05-16, 09:07
http://thumbs.dreamstime.com/t/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AC-41600142.jpg Τελευταία εβδομάδα παιδιά!! τρέξτε να προλάβετε :p

*δεν μπορώ βέβαια να μην επισημάνω την απογοήτευση μου από τον αριθμό των μέχρι τώρα συμμετοχών :(
Ενώ έχουν στηθεί δεκάδες ενυδρεία και με τη δική μας μικρή συμβολή, απαντώντας καθημερινά και στην πιο χιλιοαπαντημένη ερώτηση και ανεβάζοντας διαρκώς το επίπεδο στη γνώση και στην πληροφόρηση αρχάριων αλλά και έμπειρων στο χόμπυ.
Μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους, με κυρίαρχο το γενικότερο κλίμα της κατήφειας-δυσκολίας-απαισιοδοξίας που έχουν βυθίσει την ελληνική κοινωνία.
Αλλά το χόμπυ και ο διαγωνισμός είναι ένα μέσο πιστεύω για να ξεφεύγουμε από την γκρίζα καθημερινότητα.
Ας το αξιοποιήσουμε ;)

Λάμπρος.Τ
18-05-16, 10:09
Καλά τα λέει ο Κλεόβουλος.
Αντε βρε. Δηλώστε, πάρτε μέρος....
Τι έγινε? Τόσοι λίγοι είναι Αφρικανοί ???

Undertaker
18-05-16, 10:16
Πόλοι μπορεί να ειναι οι λόγοι που κάποιοι δε δηλώνουν συμμετοχή και όχι μόνο αυτοί που ανέφερε ο Κλεοβουλος. Σκεφτείτε απλά ότι κάποιος μπορεί να μην έχει το χρόνο να δουλέψει το ενυδρείο του για να το παρουσιάσει στο διαγωνισμό. Κακά τα ψέμματα, θέλει να διορθώσει ατέλειες, να κάνει μια γενική καθαριότητα από αλγες που μπορεί να έχει σε τζάμια ή διακοσμητικά και χάνουν την γενική εικόνα, άλγη στην πλάτη που στο αφρικανικό με τα νταμάρια μέσα θέλει περισσότερη δουλειά κτλ. Άλλος μπορεί να μη θέλει να το παρουσιάσει γιατί μπορεί και ο ίδιος να αναγνωριζει κάποια λάθη στην ψαροσύνθεση ας πούμε και φοβάται τυχόν "κατακραυγή" (σε εισαγωγικά βάζω τη λέξη. Μη πιαστείτε από αυτή) που συνηθίζεται από ορισμένα μελη στα φόρουμ. Καλή επιτυχία σε όλους.

Κλεόβουλος
18-05-16, 11:02
Δεν νομίζω ότι είναι λόγος μισή ώρα παραπάνω δουλειά στη διάρκεια της βδομαδιάτικης αλλαγής νερού, για να κάνουμε ένα λίφτιγκ, μια καθαριότητα και να βγάλουμε μερικές φωτογραφίες.
Ακόμα και στους έμπειρους χομπίστες είναι χρήσιμες οι παρατηρήσεις, ακόμα κι αν καμιά φορά είναι υπερβολικές, για να γίνονται καλύτεροι και υπόδειγμα για τους νεότερους.
Δεν πρέπει να φοβόμαστε τη κριτική απ' αυτούς που έχουν την ίδια αγάπη για το χόμπυ.
Γνωρίζω ότι είμαστε πιά σ' ένα ψηλό επίπεδο σε σχέση ακόμα και με χώρες πολυπληθέστερες, πλουσιότερες και με μεγαλύτερη προϊστορία στο άθλημα.
Φτάνει να το διατηρούμε, να το δείχνουμε, και μέσα από διαγωνισμούς, και να εξελισσόμαστε. ;)

Undertaker
18-05-16, 11:37
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά επειδή "ξέρω", σου λέω ότι ο φόβος της δυσμενους κριτικής υπάρχει.

DEXFISH
18-05-16, 11:49
Αφρικάνικα είναι. Καθαρίζεις το μπροστινό τζάμι και είσαι έτοιμος.

Κλεόβουλος
18-05-16, 11:52
....ο φόβος της δυσμενους κριτικής υπάρχει.
Έτσι κι αλλιώς οι όροι συμμετοχής έχουν προβλέψει:
-Δε θα γίνονται δεκτά ενυδρεία με τεχνητά διακοσμητικά (χρωματιστό χαλίκι, κάστρα, πλαστικά φυτά, κλπ).

-Δεν θα γίνονται δεκτά ενυδρεία με ψάρια υβρίδια, με συγκατοίκηση ψαριών από διαφορετικούς βιότοπους ή με εκδήλως απαράδεκτες συνθήκες.
:)
Για όλα τα υπόλοιπα τι να φοβηθεί κάποιος? να μη του πουν ότι έβαλε στραβά τις πέτρες? :D το πολύ πολύ να έχει βάλει παραπάνω ψάρια (σύνηθες), να έχει βάλει ασύμβατα είδη (ευκαιρία να το μάθει), να έχει βάλει φυτά από άλλο βιότοπο (μάλλον αναγκαίο κακό), να έχει λάθη στη διαρρύθμιση (θα βοηθηθεί απ' τις παρατηρήσεις) και άλλα συνήθη πταίσματα.
Η συμμετοχή μόνο κέρδος έχει ;)

lingistis
18-05-16, 12:04
Η συμμετοχή μόνο κέρδος έχει ;)

Έτσι είναι... και στο κάτω κάτω αν το ενυδρείο είναι σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού δεν είναι ανάγκη να είναι τέλειο... βήμα βήμα και στον επόμενο διαγωνισμό (δικό μας ή αλλού) θα είναι σπέσιαλ :)

tsala
18-05-16, 19:39
Για όλα τα υπόλοιπα τι να φοβηθεί κάποιος? να μη του πουν ότι έβαλε στραβά τις πέτρες? :D το πολύ πολύ να έχει βάλει παραπάνω ψάρια (σύνηθες), να έχει βάλει ασύμβατα είδη (ευκαιρία να το μάθει), να έχει βάλει φυτά από άλλο βιότοπο (μάλλον αναγκαίο κακό), να έχει λάθη στη διαρρύθμιση (θα βοηθηθεί απ' τις παρατηρήσεις) και άλλα συνήθη πταίσματα.
Η συμμετοχή μόνο κέρδος έχει ;)

Ετσι ακριβως!

Λάμπρος.Τ
18-05-16, 20:23
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά επειδή "ξέρω", σου λέω ότι ο φόβος της δυσμενους κριτικής υπάρχει.

Πάνο,
ας δηλώσουνε συμμετοχή, και αν για κάποιο λόγο τους ενοχλούν οι περίεργες κριτικές ή τα σχόλια (αν υπάρξουν) ας πούνε ότι "αυτός φταίει" :smt064 και ας δείξουν εμένα. :D:D:D

Προσωπικά δεν καίγομαι ούτε για τίτλους ούτε για μπράβο σε κανένα τομέα της ζωής μου. Πόσο μάλλων όταν πρόκειται για το χόμπι μας.

Βασικά τα περισσότερα από αυτά που θα ακούσει θα είναι τεκμηριωμένα και ενδεχομένως να μην τα είχε σκεφτεί ο ίδιος ή να μην τα είχε διαβάσει.
Το αν θα τα εφαρμόσει είναι "άλλου Παπά ευαγγέλιο".

Undertaker
18-05-16, 21:06
Δε διαφωνώ ρε παιδια, απλά είπα μερικές αιτίες που αποτρέπουν καποιους από το να συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Για να είμαι πιο ακριβής λοιπόν, οι αιτίες που ανέφερα δεν είμαι απλά εικασίες. Θα σας πω ότι στο παρελθόν προσωπικά δε συμμετείχα σε διαγωνισμο επειδή βαριόμουν να καθαρίσω και να ετοιμάσω το ενυδρείο (ίσως επειδή είμαι ψιλοτελειωμανής και είχα πολλή δουλειά να κάνω) ενώ ξέρω άλλο μελος που αυτή τη φορά δε συμμετέχει επειδή όπως μου είπε χαρακτηριστικά, δε θέλει να ακούσει κράξιμο......(είδες, δεν είπα το όνομά σου).

Λάμπρος.Τ
18-05-16, 22:42
Δε διαφωνώ ρε παιδια, απλά είπα μερικές αιτίες που αποτρέπουν καποιους από το να συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Για να είμαι πιο ακριβής λοιπόν, οι αιτίες που ανέφερα δεν είμαι απλά εικασίες. Θα σας πω ότι στο παρελθόν προσωπικά δε συμμετείχα σε διαγωνισμο επειδή βαριόμουν να καθαρίσω και να ετοιμάσω το ενυδρείο (ίσως επειδή είμαι ψιλοτελειωμανής και είχα πολλή δουλειά να κάνω) ενώ ξέρω άλλο μελος που αυτή τη φορά δε συμμετέχει επειδή όπως μου είπε χαρακτηριστικά, δε θέλει να ακούσει κράξιμο......(είδες, δεν είπα το όνομά σου).

Έλα βρε "μαρτυριάρη" πες ποιός είναι ...:D:D:D
χαχαχα....
Αδερφέ συμφωνώ με αυτό που λες. Ισχύει.
Απλά η προσπάθεια είναι ...για να μην ισχύει.;)
Εγώ πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι περισσότεροι "παλιοί" Αφρικανοί" έγιναν μετανάστες σε άλλες Ηπείρους (ξέρω "κάποιον" :rolleyes: αλλά και εγώ ονόματα δε λέω....(παλιο Captain America).
χαχαχαχα...

Με αυτά και μ'αυτά παραλίγο να κάψω την πίτσα!!!
Ευτυχώς την πρόλαβα πάνω πριν κρυσταλώσει το τσένταρ.... Καλή μου όρεξη. ....χεχεχεχε

tsala
18-05-16, 23:36
Πανο ,για να σκεφτεται ο φιλος οτι θα ακουσει κραξιμο προφανως εχει λαθη στο ενυδρειο του ..
Δεν μπορω να φανταστω ,οτι ειναι κατι αλλο..πχ θα τον κραξουμε για το στησιμο.. Δεν παιζει κατι τετοιο..
Το κακο ειναι οτι τα ξερει τα λαθη του και δεν κανει τιποτα γι αυτο.

Undertaker
19-05-16, 05:19
Όχι Γιάννη, δεν θεωρεί ότι έχει λάθη και προσωπικά νομίζω ότι δεν εχει λάθη και αυτό λέω γιατί στο συγκεκριμένο θεμα που περιμένει να φαει κράξιμο (ψαροσύνθεση - αριθμός ψαριών) έχω κι εγώ διαφορετικές απόψεις από ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα. Τέλος πάντων αυτό ειναι μεγάλη ιστορία και θα.χαλασουμε το παρόν θέμα. Προσωπικά ρου ζήτησα να το βάλει στο διαγωνισμό, μια χαρά ειναι το ενυδρείο Του!

Κλεόβουλος
19-05-16, 06:59
http://2015.ukm.no/ukm.no/pl3725/files/2014/11/countdown.jpg και όλοι οι καλοί (και οι κακοί :D) χωράνε............

Κλεόβουλος
19-05-16, 19:00
Και καθώς περιμένουμε τις τελευταίες συμμετοχές
εκτελέσαμε τον "χορό της αναμονής" (πρώτος βγαίνω, για όσους δεν με γνώρισαν) :p :p
0H0r4L3VM8g

Κλεόβουλος
20-05-16, 07:44
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTv1fWI2x3PtHny78QG6U3Y-aWbw3z4dziYP3jD1XO-aJK2x1s2

Κλεόβουλος
21-05-16, 08:43
http://www.nextdeal.gr/media/k2/items/cache/768abb9b97297c1306a965421c43c7c7_XL.jpg

Κλεόβουλος
22-05-16, 09:05
http://www.sieben-verlag.de/blog/wp-content/uploads/2012/10/eStick-Countdown3.jpg

Κλεόβουλος
23-05-16, 07:39
http://cdn.grid.fotosearch.com/CSP/CSP079/k0795245.jpg

Αλεξανδρος Χανια
23-05-16, 07:49
Καλημερα!!εχω στειλει αλλη μια συμμετοχη....ελπιζω ο Κωστας να προλαβει να την αναρτησει!!καλη επιτυχια σε ολους!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

isidor
23-05-16, 08:08
Καλημέρα.
Τελικά έστειλα και εγώ χτες το βράδυ.
Πιστεύω να την έλαβε.
Καλή συνέχεια σε όλους.

Irakles
23-05-16, 08:41
Ελπίζω να προλάβει ο Κώστας και να ελαβε και την δικη μου συμμετοχή γιατι γιατι 2η μερα και ουτε φωνη ουτε ακρόαση!!! Κωστα κωστα εισαι εδω???

tsala
23-05-16, 09:33
Τελευταιες μερες περιμενετε;:D
Καλιο αργα παρα ποτε!:D
Θα μπουν οι φωτο σας ,μην ανυσηχειτε.. Ελπιζω:D

Αντε κι αλλοι οσο προλαβαινετε!!!!:smt041

Irakles
23-05-16, 09:37
Τελευταιες μερες περιμενετε;:D
Καλιο αργα παρα ποτε!:D
Θα μπουν οι φωτο σας ,μην ανυσηχειτε.. Ελπιζω:D

Αντε κι αλλοι οσο προλαβαινετε!!!!:smt041

Ελληνες είμαστε!!! Η καλη δουλειά αργεί να γίνει!!! Χαχαχαχα!!!

Κλεόβουλος
23-05-16, 09:39
Και οι αφρικανοί σαν τους νεοέλληνες έγιναν :D όλα τελευταία στιγμή.

Μην ανησυχείτε πάντως εφόσον είστε εμπρόθεσμοι θα αναρτηθούν όλες οι έγκυρες συμμετοχές ;)
Προλαβαίνετε και οι υπόλοιποι αργοπορημένοι αμφιταλαντευόμενοι :cool:
(που είναι τα τροφέους? τα χαπς? τα κοχυλόψαρα? οεο? :rolleyes:)

Kostas G.
23-05-16, 10:42
Η ημερομηνία αποστολής μετράει για την εγκυρότητα, όχι ανάρτησης ;)

Κλεόβουλος
23-05-16, 12:02
Επιτέλους είδα και ένα με τροφέους!!
Κι αυτό που δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο είναι τα αρκετά με Ps.saulosi που βλέπω
και χαίρομαι ιδιαίτερα αφού φαίνεται πως οι προσπάθειες που έγιναν, και γίνονται, για τη διάδοση και διάσωση αυτού του πανέμορφου είδους κάτι απέδωσαν :)

Άντε και οι τελευταίοιοιοιοι......:p

Irakles
23-05-16, 12:40
Αυξάνει ο αριθμός των συμμετοχών πάντως δυνατά!!!

Κάποια δεν τα έχουμε δει καθόλου και πόσα ακόμα είναι κρυμμένα !!!

Κλεόβουλος
23-05-16, 13:09
Κι επειδή θέλουμε να επιβραβεύσουμε και μόνο την διάθεση να μοιραστείτε μαζί μας τις δημιουργίες σας,
όσο ατελείς ή πρωτόλειες κι αν είναι,
ιδού και το επιπλέον κίνητρο :)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=944513&postcount=4

alphonse
23-05-16, 16:43
Kawia ufike-άργησε τόσο,όσο για να προλαβεις:)




Άντε και οι τελευταίοιοιοιοι......:p
Μου θύμησες την πρωινή ατάκα του γυμνασιάρχη μου όταν τους πετύχαινα στην προσευχή ....κάθε πρωί όμως...

Bill-Samos
23-05-16, 16:57
Κι επειδή θέλουμε να επιβραβεύσουμε και μόνο την διάθεση να μοιραστείτε μαζί μας τις δημιουργίες σας,
όσο ατελείς ή πρωτόλειες κι αν είναι,
ιδού και το επιπλέον κίνητρο :)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=944513&postcount=4
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=79581&d=1463938598
Οριστε η συμμετοχη μου..Μη μου πεις οτι δε βγαινω τελευταιος??????:D:D

Κλεόβουλος
23-05-16, 16:58
Μου θύμησες την πρωινή ατάκα του γυμνασιάρχη μου όταν τους πετύχαινα στην προσευχή ....κάθε πρωί όμως...
Με τόση πιτσιρικαρία :smt048 εδώ μέσα
κι εγώ καμιά φορά νοιώθω σαν παιδονόμος :D:D

DEXFISH
23-05-16, 21:00
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=79581&d=1463938598
Οριστε η συμμετοχη μου..Μη μου πεις οτι δε βγαινω τελευταιος??????:D:D

:smt120:smt120:smt120:smt120

alphonse
23-05-16, 21:38
...Με τόση πιτσιρικαρία :smt048 εδώ μέσα....
....πρώτος βγαίνω, για όσους δεν με γνώρισαν...
0H0r4L3VM8g

"Πάπούς μι την κόκκινη σαλβάρα
πάπούς χορεύει μπροστά
πάπούς μι την κόκκινη σαλβάρα
πάπούς χορεύει μπροστά "
https://youtu.be/teNIiYIvFxw
Στέργιους πισμάνιψι
Στίχοι: Παραδοσιακό
Μουσική: Παραδοσιακό
Περιοχή: Δυτική Θράκη


....."μεγαλωνω και γινομαι κακος"....ψελλισε και κατηφορησε ενα μονοπατι του βουνου Mehale

Κλεόβουλος
24-05-16, 06:31
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=79581&d=1463938598
Οριστε η συμμετοχη μου..Μη μου πεις οτι δε βγαινω τελευταιος??????:D:D
Κρίμα, το έχασες το έπαθλο γιατί είσαι κριτής :smt082:smt082

Κλεόβουλος
24-05-16, 06:44
http://thumbs.dreamstime.com/t/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-41600033.jpg
http://i2.wp.com/tsoutsouneros.arvanitis.eu/wp-content/uploads/%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%91%CE%99%C E%91-%CE%95%CE%A5%CE%9A%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%99%CE%91.j pg

Irakles
24-05-16, 08:19
Ποτε ακριβώς ειναι η λήξη??? Σημερα 12 το βράδυ???

Λάμπρος.Τ
24-05-16, 08:23
Ποτε ακριβώς ειναι η λήξη??? Σημερα 12 το βράδυ???

Γιατί σκοπεύεις να στήσεις άλλο και να το στείλεις στις 23:59 ???
:D:D:D

Irakles
24-05-16, 08:48
Γιατί σκοπεύεις να στήσεις άλλο και να το στείλεις στις 23:59 ???
:D:D:D

Ωχ με πήρανε χαμπάρι....:smt120:smt120:smt120

Θα μπορούσα να το κανω κι αυτό, γυάλα, νερο, πετρες, φιλτρο εχουμε !!!
Αλλα πρόκειται για ενα φιλο, αν τον πεισω εστω και τελευταία στιγμη.....

Tanganyiκας
24-05-16, 09:50
Γιατί σκοπεύεις να στήσεις άλλο και να το στείλεις στις 23:59 ???
:D:D:D

:D:D:D:D

Κλεόβουλος
24-05-16, 12:23
Ποτε ακριβώς ειναι η λήξη???
Η υποβολή συμμετοχών είναι μέχρι
αύριο Τετάρτη 25 Μαΐου
στις 23.59' και 59''
:)

Irakles
24-05-16, 12:42
Εεεε εχουμε καιρο τοτε ακόμη!!! Χαχαχαχα!!!:D:D:D

Λάμπρος.Τ
24-05-16, 12:50
Η υποβολή συμμετοχών είναι μέχρι
αύριο Τετάρτη 25 Μαΐου
στις 23.59' και 59''
:)

Έλα βρε Κλεόβουλε αμάν πια, ....τσίμα τσίμα θα προλάβει ο Ηρακλής (ευτυχώς μείνανε και τα δέκατα του δευτερολέπτου) :D:D:D

Κλεόβουλος
24-05-16, 13:09
:) μήπως να βάλουμε και βραβείο για τον τελευταίο που θα υποβάλλει συμμετοχή? :smt028

Irakles
24-05-16, 13:37
Χαχαχαχααα!!!! Εντάξει δεν στελνω... αντε θα αφησω το βραβειο τελευταίας συμμετοχής για αλλον!!!

Undertaker
24-05-16, 15:00
Δώστε παράταση στο λαό. Εδώ το κράτος κάθε χρόνο για τα τέλη κυκλοφορίας δίνει μερικές μερες, εσείς τίποτα;

Κλεόβουλος
24-05-16, 17:25
Παράταση δεν έχει :smt018. Σιγά να μη γίνουμε σαν το ελληνικό κράτος :smt084

DEXFISH
24-05-16, 17:34
Σκεφτόμουν να βάλω και το μικρό με τα κοχυλόψαρα αλλά θέλω να αφήσω ελπίδες σε κανέναν άλλον να κερδίσει τον βασιλικό πολτό :D:D

Λάμπρος.Τ
24-05-16, 19:40
Ναι Σταύρο συμφωνώ. Άσε γιατι όταν θα βγουν τα αποτελέσματα μόλις θα έχει γεννήσει η γυναικα. Δε λέει να φας βασιλικό πολτό και φτου και από την αρχή.
χαχαχαχαχαχα.......:):)

Κλεόβουλος
25-05-16, 07:43
http://thumbs.dreamstime.com/t/hourglass-dripping-water-vector-38815749.jpg λίγες ώρες έμειναν.....εκμεταλλευτείτε τες ;)

Κλεόβουλος
25-05-16, 18:22
:) Λίγο πριν ακουστεί το
PZNLi1HLDTU

Irakles
25-05-16, 20:49
Τικ τσκ τικ τακ τικ τακ...!!!

tsala
25-05-16, 22:06
Αντε και οι αργοπορημενοι, ουτε μια ωρα δεν εμεινε!!!:smt108

Κλεόβουλος
26-05-16, 07:36
Ευχαριστούμε όλα τα μέλη που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό μας!
Οι 20 συμμετοχές είναι πιστεύω επιτυχία για τον πρώτο μετά από χρόνια διαγωνισμό του GAB
και τον πρώτο Διαγωνισμό για αμιγώς αφρικάνικα ενυδρεία :)
Καλή Επιτυχία σε όλους!!!
Σε λίγο θα αρχίσει και η ψηφοφορία των μελών.

....και οι εκτός της μαύρης ηπείρου μην ανησυχείτε ;)
έρχεται και η σειρά σας........

Undertaker
26-05-16, 07:43
Ξέστησα το αφρικάνικο λίγο πριν ξεκινήσει αυτός ο διαγωνισμός. Βιαστείτε γιατί μέχρι να κάνετε διαγωνισμό και για Αμερικάνους, βλέπω να το ξεστήνω και αυτό και να αλλαζω Ήπειρο.

Κλεόβουλος
26-05-16, 07:47
Εσύ ξέρω πως δεν θ' αντέξεις και πολύ μακριά μας :D

Undertaker
26-05-16, 07:56
Τότε ίσως θα πρέπει να λάβετε μια ειδική μέριμνα για μενα και στους διαγωνισμούς να μου επιτρέπετε να βάζω τα παλιά μου ενυδρεία γιατί βλέπω να χάνω πάντα το δικαίωμα της συμμετοχής.

Kostas G.
26-05-16, 11:31
Η σωστή διατήρηση των ενυδρείων και ψαριών περιλαμβάνει γενικά την μακροχρόνια διατήρησή τους και όχι την αλλαγή των ψαριών κάθε λίγο. Όσο και να θέλουμε και να δούμε και να ζήσουμε διαφορετικά πράγματα στα ενυδρεία μας, το καλύτερο είναι να διαλέγουμε τι προτιμούμε να έχουμε μακροπρόθεσμα και να μένουνε με αυτά. Τα ψάρια μας ανταμείβουν με υπέροχη συμπεριφορά τότε ;)

akis_bmw
26-05-16, 12:48
Ευχαριστουμε πολυ για αυτο το διαγωνισμο και ενα μπραβο σε ολους που ''τρεχουν'' για να γινει πραγματικοτητα.
Καλη επιτυχια σε ολους μας. :)

tsala
26-05-16, 12:50
Καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες!
Πολυ ομορφα ενυδρεια ,η επιλογη θα ειναι δυσκολη!:smt041

Κωστας Malawi
26-05-16, 16:15
καλη επιτυχια φιλοι αφρικανοι!!!

Κλεόβουλος
28-05-16, 09:02
Ευχαριστούμε όλα τα μέλη που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό μας!
Οι 20 συμμετοχές είναι πιστεύω επιτυχία για τον πρώτο μετά από χρόνια διαγωνισμό του GAB
και τον πρώτο Διαγωνισμό για αμιγώς αφρικάνικα ενυδρεία :)
Καλή Επιτυχία σε όλους!!!
Σε λίγο θα αρχίσει και η ψηφοφορία των μελών.

Η ψηψοφορία των μελών αρχίζει την Τετάρτη 1 Ιουνίου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92289
Επίτηδες αφήσαμε αυτό το περιθώριο ημερών
για να έχετε μερικές μέρες να παρατηρήσετε όλα τα ενυδρεία λεπτομερώς
και να κάνετε τις καλύτερες επιλογές ;)
Έχουμε πολλά σωστά και όμορφα ενυδρεία και θα δυσκολευτείτε :)

Κλεόβουλος
31-05-16, 07:51
Νωρίς ήρθατε βρε παιδιά.....σε λίγες ώρες ανοίγουν οι κάλπες :p
http://1.bp.blogspot.com/-79v16lntsT4/U2-l6M5sB1I/AAAAAAAAD9A/s8WzrEj1aNY/s1600/%CE%9F%CE%B9+%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80% CE%BF%CE%B9+%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AD%C E%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD+%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD+%C E%BF%CF%85%CF%81%CE%AC+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%BD%C E%B1+%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%BF%CF%85%CE %BD+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%BF+%CE%BC%CE%AD%C E%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%9D%C F%84%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%BA+%CE%BA%CE %B1%CE%B9+Luhansk+%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%C F%87%CE%AD%CF%82.jpg

ΣταυροςΜ
31-05-16, 08:48
Ωραίος διαγωνισμός και μπράβο στους διοργανωτές του!

Θα ήθελα όμως να πω οτι από λάθος μου δεν είδα οτι άλλαξε η ημερομηνία υποβολής... και έτσι έχασα την ευκαιρία να συμμετέχω κι εγώ...

Ηταν λάθος μου το ξέρω αλλά θεωρώ πως ήταν λάθος και η αλλαγή ημερομηνίας! Τι να κάνουμε... το γονίδιο μας, που μας κάνει να τα κάνουμε όλα τελευταία στιγμή θα αργήσει να εξαφανιστεί...

Εστειλα μειλ προχτες για να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα... αλλά δεν πήρα απάντηση...

Undertaker
31-05-16, 09:00
Κρίμα φίλε μου. Απ' την άλλη όμως ο Κλεοβουλος κάθε μέρα πόσταρε αντίστροφη μέτρηση, δε το είδες; Δε πειράζει, έχεις παρουσιάσει σε κάποιο θέμα το ενυδρείο σου να το δούμε;

Λάμπρος.Τ
31-05-16, 09:07
Καλημέρα Παιδιά.........

(για να μην γίνει παρεξήγηση, τις φωτό τις είχα φτιάξει πριν διαβάσω το θέμα με το παιδί που δεν πρόλαβε).

ΣταυροςΜ
31-05-16, 12:01
Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να μπαίνω συχνά στο φόρουμ, και είδα μόνο το 31/05... (κι αυτό τυχαία το είδα στις 22/05...

Φωτογραφίες έβγαλα στις 23/05 αλλά τις έστειλα 28/05... (αφού είχα στο μυαλό μου τις 31)

Οπως και να έχει... όταν αλλάζει μια προθεσμία, αλλάζει για παρακάτω όχι για πίσω! Αν χρειαζόταν χρόνος για να δούμε τις συμμετοχές ας άλλαζε η έναρξη της ψηφοφορίας μερικές μέρες αργότερα...

Τέλος πάντων, τώρα μπορεί να γίνει κάτι;

Κλεόβουλος
31-05-16, 12:37
Φίλε Σταύρο η διάρκεια υποβολής συμμετοχής ήταν 3 μήνες και 1 μήνα πριν την λήξη ανακοινώθηκε η λήξη 5 μέρες νωρίτερα λόγω τεχνικού προβλήματος.
Τα περιθώρια ήταν μεγάλα και χαλλλαρά.
Θα έχεις την ευκαιρία για συμμετοχή στους επόμενους διαγωνισμούς που θα ανακοινωθούν (θα υπάρχει διαγωνισμός και για βιοτοπικά ενυδρεία).
Δεν μας κάνεις μέχρι τότε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου? ;)

Κλεόβουλος
31-05-16, 13:12
....και για όποιον δεν το άκουσε :rolleyes:
η ψηφοφορία αρχίζει αύριο Τετάρτη 1 Ιουνίου γύρω στις 8.30' το πρωί
και λήγει, 2 μήνες μετά, στις 31 Ιουλίου 2016

DEXFISH
31-05-16, 13:28
....και για όποιον δεν το άκουσε :rolleyes:
η ψηφοφορία αρχίζει αύριο Τετάρτη 1 Ιουνίου γύρω στις 8.30' το πρωί
και λήγει, 2 μήνες μετά, στις 31 Ιουλίου 2016



Δώστε μια προθεσμία τουλάχιστον μεχρι τις 32 Ιουλίου! Δεν βγαίνουμε...

Κλεόβουλος
01-06-16, 07:17
H ψηψοφορία άνοιξε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92289
Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!
και Καλό βόλι στους υπόλοιπους :)

http://az616578.vo.msecnd.net/files/2016/03/11/635933204964718479812272003_Go-Vote-500x500.png

Λάμπρος.Τ
02-08-16, 08:44
Καλημέρα και "Μπράβο" στο Tanganyika Deep waters για την πρώτη θέση στην επιλογή κοινού.
:smt041:smt041:smt041

επίσης ένα Μπράβο και στα υπόλοιπα 2 ενυδρεία της τριάδας:

"Malawi Beach" & "Tanganyika Lover"

Πολύ ωραία τα ενυδρεία σας παιδιά. Να τα χαίρεστε.:smt041:smt041:smt041

Κλεόβουλος
25-08-16, 18:08
Είστε έτοιμοι για τα Τελικά Αποτελέσματα? :smt052
ή να σας αφήσω λίγο ακόμη στην αναμονή?

Κωστας Malawi
25-08-16, 18:22
τα εφτιαξες?βαλτα να δουμε τι εγινε τελικα..

Undertaker
25-08-16, 18:48
Άντε Κλεό.....

ilias vag
25-08-16, 19:24
οπ ελπίζω να έγινε σφαγή και να είχε μάχη στήθος με στήθος ��

Κλεόβουλος
25-08-16, 19:37
Μάχες λέπι με λέπι :)

...νομίζω ότι πολλοί λείπουν ακόμη διακοπές....

ilias vag
25-08-16, 19:40
έτσι φαίνεται βγάλε τα αποτελέσματα να μαζευτούν μπροστά στα ενυδρεία τους χαχα

Bill-Samos
25-08-16, 20:29
Βγαλτα νυχτα..μεχρι το πρωι θα χουν ξεθυμανει..:D:D

Κωστας Malawi
25-08-16, 20:30
καταλαβα Bill!!χαντακι η βαθμολογια:D

Bill-Samos
25-08-16, 20:53
Kιχλιδες του ρηγματος κριναμε..Χανδαξ προεκυψε.. :D:D:D

Irakles
25-08-16, 20:54
Δεν θελω να βλέπω.... πολυ μάχη πρεπει δόθηκε....

Κωστας Malawi
25-08-16, 21:01
Kιχλιδες του ρηγματος κριναμε..Χανδαξ προεκυψε.. :D:D:D

:smt044:smt044:smt044:smt044

Bill-Samos
25-08-16, 21:02
Δεν θελω να βλέπω.... πολυ μάχη πρεπει δόθηκε....

Ενα σου λεω..Ποταμι ετρεξε το αιμα :D:D:D

Κλεόβουλος
27-08-16, 10:09
Είστε έτοιμοι για τα Τελικά Αποτελέσματα? :smt052
ή να σας αφήσω λίγο ακόμη στην αναμονή?
Καλύτερα λέω να περιμένουμε μέχρι τέλος του μήνα,
να γυρίσουν και οι περισσότεροι παραθεριστές ;)
Υπομονή και κάντε όνειρα και σχέδια......
https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/products/104678345T812A231PC1017881567PA1663PT17X0Y29S48/views/1,width=300,height=300,appearanceId=231,version=14 58450446/funny-fish-lovers-shirt-men-s-premium-t-shirt.jpg

Λάμπρος.Τ
27-08-16, 10:32
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα....... είσαι στο μυαλόοοο ..κάτι μάγικόοοοο.....
Χαχαχαχαχαχα

DEXFISH
27-08-16, 11:13
Καλύτερα λέω να περιμένουμε μέχρι τέλος του μήνα,
να γυρίσουν και οι περισσότεροι παραθεριστές ;)
Υπομονή και κάντε όνειρα και σχέδια......
https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/products/104678345T812A231PC1017881567PA1663PT17X0Y29S48/views/1,width=300,height=300,appearanceId=231,version=14 58450446/funny-fish-lovers-shirt-men-s-premium-t-shirt.jpg

Βγαίνει και GAB το μπλουζάκι;

ilias vag
27-08-16, 17:23
χαχαχ ωραία μπλούζα που μπορούμε να βρούμε την στάμπα ;

Κωστας Malawi
28-08-16, 20:28
τελειωνει ο μηνας λεμε!!σε λιγο θα μπει ο καινουριος και μας εχει φαει η αγωνια:)

Κλεόβουλος
28-08-16, 20:44
Εσύ τι αγωνία έχεις? το πολύ πολύ να φας ξύλο απ' τη βαθμολογία που έβαλες :D:D

Κωστας Malawi
28-08-16, 20:49
μα δε φταιω εγω!!απλα γεννηθηκα αυστηροςzw

η αληθεια ειναι οτι λιγο ξυλο θα το φαω:p:p

Bill-Samos
28-08-16, 20:52
Ευτυχως που ημουν large στη βαθμολογια εγω και θα τη γλυτωσετε..μαλλον...:p

Κωστας Malawi
28-08-16, 20:55
εγω δεν χαρισα..οτι εβλεπα το ειπα..
ας τα ξαναφτιαξουν απο την αρχη:D
ηταν ομως και μερικα πολυ ομορφα!!!

Κλεόβουλος
28-08-16, 21:22
δοντ γουόρυ :smt052
Η βαθμολόγηση φαίνεται ότι ήταν δίκαιη παρόλο που υπάρχει η ξεχωριστή οπτική του κάθε κριτή ;)

Θα ήθελα πάντως να συζητήσουμε, και από τώρα και αφού δημοσιευτούν και τα αποτελέσματα,
μερικές παρατηρήσεις που έγιναν από διάφορους φίλους
ή άλλες που μπορούν να γίνουν τώρα.
Και ίσως να γίνουμε ακόμα καλύτεροι στους επόμενους διαγωνισμούς. :)
Κάποιες που θυμάμαι:
- το κοινό να έχει τη δυνατότητα να ψηφίζει το πολύ μέχρι 5 ενυδρεία και όχι όλα
- ο ρόλος της φωτογραφίας στην ψηφοφορία. Να επισημαίνεται ότι δεν γίνεται διαγωνισμός φωτογραφίας αλλά ενυδρείων.
- Η χρησιμοποίηση στο aquascape μη φυσικών υλικών (όπως οι κατασκευές με φελιζολ) είναι θεμιτή ή να μην επιτρέπεται?
-.........

Bill-Samos
28-08-16, 21:49
..για τη φωτογραφια αν θυμασαι εκανα και εγω σχολιο..αλλα το αντιθετο.. :p ..σαφως δεν ειναι διαγωνισμος φωτο αλλα αφου δεν ημαστε μπροστα στα ενυδρεια,η ποιο ακριβης αποψη που μπορουμε να εχουμε ειναι μεσω της φωτογραφιας..αντικειμενικα ειναι απιθανο να μην παιξει ρολο..
Για την ψηφοφορια του κοινου,και εγω νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα ο καθενας να εχει μετρημενες ψηφους..
Ενα αλλο σημειο ειναι ισως η εποχη που γινονται οι διαγωνισμοι και οι προθεσμιες..Νομιζω ειναι εμφανες οτι το καλοκαιρι δε βολευει γενικα..πολλοι αποντες,μειωμενο ενδιαφερον..και οι προθεσμιες δεν χρειαζεται να ειναι τοσο μεγαλες..θεωρω δυσκολο να στησει καποιος ενα ενυδρειο μονο και μονο για το διαγωνισμο..οποτε ενας μηνας ας πουμε φτανει..αντε και μια δυο βδομαδες ακομα να βγουν τα αποτελεσματα..απο κει και περα χανουμε λιγο το..mood...:p .Εκει γυρω στις αρχες Δεκεμβρη μεχρι τα μεσα Ιανουαριου μου φαινεται η καλυτερη εποχη..

tsala
28-08-16, 22:06
ναι , λιγοτερα καλυτερα... εγω θα ελεγα εως 3 .. το top three :D

Λάμπρος.Τ
28-08-16, 22:28
Ναι αλλά αμα δινουν 3 ψήφους τότε τα 5 - 6 πρώτα θα πάρουν όλους τους ψήφους και όλοι οι υπόλοιποι μηδεν (0).
Αν πάρουν μέρος 30 άτομα θα έχουν βαθμους οι 6 και οι υπόλοιποι 24 από μηδέν.
Πως θα φανει η διαφορά των άλλων 24 ???

Irakles
29-08-16, 14:09
Εγω θα σταθω στο διάκοσμο πιο πολυ απο οτι στα πόσα ενυδρεία να ψηφίζει το κοινο, αν και το 6-7 ειναι αρκετο νομίζω ...
δεν μπορουμε να λεμε βιοτοπικο και να έχουμε οτιδήποτε τεχνητό ειτε φυτο ειτε φειζολ, αν εισαι καλλιτέχνης κολλα τις πέτρες... γιατι ετσι μπορω να παω να κανω ενα 3D εκτύπωση σε οτι σχημα θελω τον βράχο ή να ειμαι ακομα πιο καλος στο να κοβω φειζολ ( χωρις να σημαίνει οτι ειναι ευκολο να το φτιάξεις για να μην παρεξηγηθώ αλλα ειναι εκτος φύσης) και να δημιουργήσω βραχους, οπως και τα πλαστικά φυτά... το θεμα ειναι με φυσικα υλικα να κανεις κατι όμορφο... πετρες,ξυλα, φυτα... ειμαι αυστηρός?

tsala
29-08-16, 14:27
Δεν θα βγουν μηδεν ρε συ Λαμπρο..
Δεν εχουμε ιδια γουστα/γνωμη ολοι.
Σιγουρα θα εχει ισσοπαλιες , αλλα θα μοιραστουν θεσεις.
Εγω προσωπικα ψηφισα (αν θυμαμαι καλα:D ) 4 ενυδρεια..
Δεν βρισκω τον λογο για παραπανω (αντε 5) ,γιατι ετσι αδικω το πρωτο στην προτιμιση μου,που θα παρει ιδιο ποντο με τα αλλα,ενω μ αρεσει περισσοτερο
Ηρακλη ,για τα πλαστικα ,υπαρχει στους κανονισμους και απαγορευονται..εχει μπει καποιο με πλαστικα;
Οσο για το φελιζολ ,ισως επρεπε να μπει στους ορους ,αν κι εμενα δεν με πειραζει μια πλατη,αλλα εως εκει...

Undertaker
29-08-16, 14:32
Και γιατί δε κάνουμε κάτι όπως στη Eurovision. Παράδειγμα αν τα διαγωνιζομενα ενυδρεία είναι 10, τότε ξεκινάμε από αυτό που μας άρεσε περισσότερο βάζοντας το 10αρι και σιγά σιγά φτάνουμε στο 1 με τη σειρά που μας άρεσαν. Ολοι θα έχουν τους βαθμούς τους και οι καλύτεροι θα ξεχωρίσουν.

"Lampro's African aquarium.......................................... .......ten points!"

Bill-Samos
29-08-16, 14:36
Γιατι η ψηφοφορια του κοινου πρεπει να ειναι και ευκολη σαν διαδικασια..Αλλιως το καλυτερο θα ηταν να ψηφιζει και το κοινο με φορμα που να περιλαμβανει διαφορες παραμετρους..αλλα ποιος θα ψηφιζε?

tsala
29-08-16, 15:24
Αλλα eurovision θα ηταν το καλυτερο, αλλα οπως ειπε ο Βασιλης , θελει απλοτητα ,γιατι αλλιως μαλλον θα ψηφιζαμε 30 ατομα:D

G_AQUA
29-08-16, 17:38
Κι εγώ πιστεύω ότι το σύστημα βαθμολογίας θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Είτε να πρέπει να ψηφίσουμε λιγότερα είτε να υπάρχει μια διαφορετικότητα σε ότι αφορά τους "πόντους" που παίρνει το πρώτο σε προτίμηση από τα επόμενα. Κι αυτό γιατί ο μεγάλος αριθμός επιλογών ψήφου μπορεί να επιβραβεύει την συμμετοχή αλλά από την άλλη μάλλον αδικεί τα πιο καλά ενυδρεία.
Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το σύστημα, πέραν αυτού δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολύπλοκο το να υπάρχει κλιμακούμενη βαθμολογία. Αλλωστε όσοι ασχολούνται με το χόμπι είναι αρκετά έξυπνα παιδιά:D

Σε ότι αφορά το διαθέσιμο χρόνο, σαφώς και πρέπει να δίνεται ένα περιθώριο δυο και σε κάποιες περιπτώσεις τριών μηνών. Ειδικά αν μιλάμε για φυτεμένα που έχουν ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον το οποίο για να επανέλθει θέλει κάμποσες βδομάδες.

Τέλος, δεν θυμάμαι καλά γιατί δεν του έδωσα σημασία όταν ψήφισα: τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα είναι ανοιχτά για τον καθέναν; Αν ναι, τότε καλύτερο θα ήταν να τα βλέπουμε μια και καλή στο τέλος του διαγωνισμού...

Κλεόβουλος
29-08-16, 17:41
Τέλος, δεν θυμάμαι καλά γιατί δεν του έδωσα σημασία όταν ψήφισα: τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα είναι ανοιχτά για τον καθέναν; Αν ναι, τότε καλύτερο θα ήταν να τα βλέπουμε μια και καλή στο τέλος του διαγωνισμού...
Τα μέχρι στιγμής είναι ορατά απ' όσους ψηφίζουν και μετά.

DEXFISH
29-08-16, 18:19
Εγώ είμαι υπέρ στο να μπορούμε να ψηφίζουμε μερικά. Εντάξει όχι 20 αλλά αρκετά. Επίσης να μην είναι ορατά γιατί μπορεί να επηρεάζουν. Πάντως διαφωνώ με την ψήφιση μόνο 3.

Κλεόβουλος
01-09-16, 08:05
Ήρθε και η στιγμή που όλοι περιμέναμε :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93299

alphonse
02-09-16, 09:58
......γιατί για πρώτη φορά ανυπόγραφα τα σχόλια των κριτων?:D:D:D
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κλεόβουλος
02-09-16, 10:22
Γιατί δεν έχει σημασία ποιός το είπε (και οι 5 κριτές είναι αρκετά έμπειροι χομπίστες) αλλά τι είπε ;)
Έτσι κι αλλιώς τα σχόλια είναι επιγραμματικά και συνοπτικά. Αναλυτικά μπορεί κάποιος να πει τις παρατηρήσεις του και να τις συζητήσει σε μια παρουσίαση του ενυδρείου στην αντίστοιχη ενότητα.

no_name
02-09-16, 10:31
Καλημέρα,

όσο για τα σχόλια που διαβάζω, καλό θα ήταν να ήταν αναλυτικά ώστε να ξέρει τι λάθος έχει κάνει και αυτός που του άρεσε το ενυδρείο να γνωρίζει τα λάθη ώστε να μην προχωρήσει σε ένα τέτοιο στήσιμο!!!

ΥΓ το προτείνω και για τους υπόλοιπους διαγωνισμούς!!!

Κλεόβουλος
02-09-16, 11:04
Από την αναλυτική βαθμολογία φαίνεται σε ποιό τομέα υστερεί ή υπερτερεί ένα ενυδρείο.
Κατά τη γνώμη μου ένας διαγωνισμός δεν γίνεται κυρίως για να συζητηθούν τα πιθανά λάθη μιας προσπάθειας αλλά για να συναγωνισθεί με άλλες αντίστοιχες. Αυτό γίνεται στις παρουσιάσεις στο φόρουμ όπου ακούγονται/αντιπαρατίθενται όλες οι απόψεις και όχι μόνο των πχ 5 γκουρού κριτών, που βαθμολογούν ένα τελικό αποτέλεσμα.

no_name
02-09-16, 11:24
Δεν θα συζητηθούν, απλά θα ξέρει τα λάθη του αναλυτικά!!!

Και αν κατεβάσει ένα ενυδρείο ένα μέλος που δεν έχει παρουσιάσει στο φόρουμ που θα μάθει τα πιθανά λάθη του???

voas
02-09-16, 12:58
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους τους διαγωνιζομενους!
για εμένα είναι όλοι νικητές και μόνο για την προσπάθεια που έκαναν!
να είμαστε καλά και του χρόνου να χαρούμε τα ιδια βελτιωμένα άλλα και ακόμα νεα και περισσότερα!

Bill-Samos
02-09-16, 14:41
Γιατι δεν ανεβαζουμε τις φορμες της βαθμολογιας που περιεχουν και τα σχολια ωστε να τα δουν και οι ενδιαφερομενοι αν θελουν?Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..

Λάμπρος.Τ
02-09-16, 15:56
ναι ..ναι... για βάλτε τις βαθμολογίες ανα κριτή να ξέρουμε σε ποιόν θα κόψουμε την καλημέρα !!!

Bill-Samos
02-09-16, 16:43
ναι ..ναι... για βάλτε τις βαθμολογίες ανα κριτή να ξέρουμε σε ποιόν θα κόψουμε την καλημέρα !!!

Tην καλημερα κοψε την ..τα σουβλακια μη μας κοψεις:D:D
Γενικα υπηρχε νομιζω εξαιρετικη ομοφωνια,οποτε αν την κοψεις θα γλυτωσεις τουλαχιστον 4-5 καλημερες χαχχαχαχ

alphonse
02-09-16, 17:46
Γιατί δεν έχει σημασία ....
Συμφωνώ ,ποσό σημασία μπορέσει να χει αλλωστε? θεωρώ ότι αυτό τ αυγό ξυρίστικε επαρκώς :) να μην χάσουμε στο τέλος και την ουσία....

Στο σύνολο των σχολίων υπήρχε αναφορά στη χρήση η' μη συνθετικών υλικών. Αυτό θα μπορούσε να μπει σαν κανονας(για όσους θα θέλαν να ακολουθήσουν:p) και σίγουρα όχι σαν "αδυναμία" βιοτοπικης αισθητικής πχ

Bill-Samos
02-09-16, 17:53
Συμφωνώ ,ποσό σημασία μπορέσει να χει αλλωστε? θεωρώ ότι αυτό τ αυγό ξυρίστικε επαρκώς :) να μην χάσουμε στο τέλος και την ουσία....

Στο σύνολο των σχολίων υπήρχε αναφορά στη χρήση η' μη συνθετικών υλικών. Αυτό θα μπορούσε να μπει σαν κανονας(για όσους θα θέλαν να ακολουθήσουν:p) και σίγουρα όχι σαν "αδυναμία" βιοτοπικης αισθητικής πχ
Αν και αναφερεται στους κανονισμους ,περι της χρησης τεχνητων διακοσμητικων,ομολογω οτι αυτη ηταν μαλλον ''ειδικη περιπτωση''.Οποτε στον επομενο φανταζομαι θα βελτιωθει ο κανονισμος..

Κλεόβουλος
02-09-16, 18:08
Φίλε alphonse το αυγό το ξυρίσαμε αλλά μη το σπάσουμε κιόλας! ;)
Διακρίνω μια πικρία αλλά μην αδικείς την κριτική (που για όλους ήταν αρκετά επιεικής κατά τη γνώμη μου).
Για το δικό σου ενυδρείο τα σχόλια ήταν αυτά:
Σχόλια κριτών :
-Το τριγωνικό ενυδρείο αδικεί μια πολύ καλή προσπάθεια. Οι ψεύτικες πέτρες της οροφής δεν μ' αρέσουν.
-Πολύ ωραίος συνδυασμός background και aquascape που θυμίζει μικροσύστημα της λίμνης Tanganyika. Σωστή η επιλογή απομάκρυνσης του ενός υποείδους Tropheus.
-Μ' αρέσει η εικόνα που βγάζει. Μια μικρή παραφωνία είναι οι "πέτρες"-φελιζόλ που είναι κολλημένες στο μπροστινό τζάμι.
-Το φόντο αδικεί τους κατοίκους. Κατά τα άλλα πολύ δυνατή προσπάθεια.
-Δεδομένου ότι στη σύνθεση αναφέρθηκες, κάτι άλλο μεμπτό δεν βλέπω πλην του δομικού θέματος με τα τρίγωνα ενυδρεία.....Ανούμπιες!?....

Κανένα σχόλιο δεν αναφέρθηκε στη χρήση του φελιζόλ (παρά το ότι στην Ανακοίνωση των κανόνων του διαγωνισμού αναφέρεται: -Δε θα γίνονται δεκτά ενυδρεία με τεχνητά διακοσμητικά (χρωματιστό χαλίκι, κάστρα, πλαστικά φυτά, κλπ). ) καθώς είχαμε αποφασίσει να δεχτούμε την συμμετοχή, αν και δεχτήκαμε κριτική από συνυποψήφιο γιατί δεν ήμασταν απολύτως σαφείς. Δεχτήκαμε τη συμμετοχή γιατί αυτή η χρήση δεν επηρεάζει ούτε τις παραμέτρους διατήρησης των ψαριών ούτε την αισθητική γιατί προσπαθεί να αντιγράψει την εικόνα ενός βραχώδους τοπίου.


*στον επόμενο διαγωνισμό θα είμαστε σαφέστεροι :)

alphonse
02-09-16, 18:34
....Διακρίνω μια πικρία αλλά μην αδικείς την κριτική....

Θα φταει μαλλον ο γραπτος λογος που ετσι κι αλλιως δεν ειμαι καλος.
Και το κυριοτερο αδικιες και υπονοουμενα σε ανθρωπους που σπαταλησανε ανιδιοτελως χρονο και κοπο ...πολυ μακρια απο μενα καπετανιο:)

Κλεόβουλος
02-09-16, 18:51
Θα φταει μαλλον ο γραπτος λογος που ετσι κι αλλιως δεν ειμαι καλος.
Και το κυριοτερο αδικιες και υπονοουμενα σε ανθρωπους που σπαταλησανε ανιδιοτελως χρονο και κοπο ...πολυ μακρια απο μενα καπετανιο:)

Εγώ κατάλαβα λάθος τότε και ζητώ συγγνώμη :smt052

alphonse
02-09-16, 19:06
Μεταξυ φιλων υπαρχουν παρεμηνειες κι οι συγνωμες περσσευουν:)
Παω τωρα να κουρνιασω κατω απο απο μια κουβερτα ,να κλαψω με την ησυχια μου:)
Εσυ ξεκινα να σβηνεις:p

Κλεόβουλος
02-09-16, 19:08
Αν δεν κανονίσεις να πιούμε σύντομα κάνα τσίπουρο δεν σβήνω τίποτα :D:D

Λάμπρος.Τ
02-09-16, 22:50
Ρε σεις... με εμένσ που Το λέω...το γράφω ...ότι είμαι "πικραμένος" από το αποτέλεσμα θα ασχοληθεί κανείς ???? Κοίτα ρε που δεν με πιστεύουν.....δεν φταίει κανείς. Εγώ φταίω που σας έστειλα δωρεάν τις φωτογραφίες του ενυδρείου μου.
Ήταν η τελευταία.... για τις επόμενες θα πληρώσετε κύριοι....

Κλεόβουλος
03-09-16, 10:41
Το ξέρω φίλε μου ότι σε πικράναμε και ζητούμε συγγνώμη :oops:
αλλά ξέρω ότι θα κάνεις κάτι καλύτερο τώρα που το ξεπάτωσες αυτό το χάλι :D

Λάμπρος.Τ
03-09-16, 14:43
Το ξέρω φίλε μου ότι σε πικράναμε και ζητούμε συγγνώμη :oops:
αλλά ξέρω ότι θα κάνεις κάτι καλύτερο τώρα που το ξεπάτωσες αυτό το χάλι :D


Χαχαχαχαχαχαχα.... σε ευχαριστώ που είσαι ειλικρινής Κλεόβουλε.
Θα πάω να φάω ένα ταψί σαμαλι να μου περάσει η πίκρα.
Έτσι και αλλιώς τον Σταύρο τον πέρασα....!!!!

Κλεόβουλος
03-09-16, 17:08
Έτσι και αλλιώς τον Σταύρο τον πέρασα....!!!!
Καλά αυτός μετά αυτή τη βαριά ήττα πήγε να κρυφτεί στο δάσος με τα μαστιχόδεντρα :p:p

DEXFISH
03-09-16, 19:29
:D
Δεν ήθελα να σας τρομάξω από τον πρώτο διαγωνισμό!

pans3
04-09-16, 12:50
Κι εμένα η γνώμη μου είναι ότι μια κλιμακούμενη βαθμολογία θα ήταν ίσως πιο δίκαιη.
Επίσης θα ήθελα περισσότερα σχόλια απ'τους κριτές.
Κάποιοι πιθανόν να παίρνουν μέρος, μόνο για τη χαρά της συμμετοχής,
αλλα και για να δουν κάποια σχόλια απο ανθρώπους που σέβονται τη γνώμη και την εμπειρία τους. Παράλληλα, αυτά τα σχόλια, για τόσα πολλά διαφορετικά ενυδρεία, είναι συσσωρευμένη γνώση για τους νεότερους.
Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες, τέτοια εγχειρήματα είναι αξιέπαινα, ΜΠΡΑΒΟ σε όλους.

Κλεόβουλος
04-10-16, 08:09
Σας ευχαριστούμε για τα σχόλια και τις υποδείξεις σας.
Στον επόμενο αφρικάνικο διαγωνισμό θα τα πάρουμε υπόψη
και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο.
Μέχρι τότε, συνεχίστε να δίνετε αυτό που αξίζει στα ψάρια σας!! +-3