PDA

Επιστροφή στο Forum : Δε Φτιαχνουν Φωλια.....


ilias_72
02-10-05, 23:13
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΔΩ!! ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ GR LINK!!

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ…

ΚΑΤΑ’ ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΜΟΥ.

ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ 2 ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΡΙΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΡΟΦΗ ΜΕ BLOODWORMS. Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑ8ΕΤΕΣ ΡΙΓΕΣ ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΕΝΤΟΝΟΥ ΦΛΕΡΤ ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΦΩΛΙΑ. (SORRY ΠΑΡΑΛΗΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 33*16*25 ΥΨΟΣ ΔΗΛΑΔΗ 13 LT ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΕΝΑ ΨΕΥΤΙΚΟ ΦΥΤΟ Κ ΧΩΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΗΛΥΚΙΑ) ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ…

ΓΥΡΙΖΩ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ………….. ΑΚΟΥΣΤΕ……… ΕΒΓΑΙΝΑΝ 4-6 ΑΒΓΑ ΚΑ8Ε ΦΟΡΑ Κ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ Κ ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ……. ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΠΟΥ…. ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ……

ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΡΗΓΟΡΑ Κ ΕΒΑΛΑ ΑΛΛΟΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ……

ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΙΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΦΩΛΙΑ….

ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑ8ΟΣ?????

Maverick
03-10-05, 16:30
Kαταρχάς καλως ήρθες στο forum! Μην απελπίζεσαι, πολλές φορές τα πράγματα δεν πάνε όπως τα περιμένουμε, ακόμα και χωρίς να κάνουμε λαθη...
Το ενυδρείο 13 λίτρων είναι μιά χαρά για έναν μονομάχο, αλλά δεν κάνει για αναπαραγωγή, καθώς άν τελικά έχεις εκει μέσα γύρω στα 50 μικρά να τρώνε 3-4 φορές τη μέρα, καταλαβαίνεις τι θα γίνει από αμμωνία και νιτρικά... Γιαυτό λοιπόν (και ειδικά τώρα στις πρώτες σου προσπάθειες...) πρέπει να προμηθευτείς ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για την αναπαραγωγή (γύρω στα 40 λίτρα είναι μια χαρά).
Στο πρώτο λοιπόν ζευγάρωμα ο αρσενικός έφαγε τα αβγα... Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, ειδικά αν ο αρσενικός δεν έχι τραφεί σωστά (με τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνες) τον τελευταίο καιρό (αν πχ τον αγόρασες πρόσφατα από πετ σοπ όπου δεν τους ταϊζουν αρκετα...)... Είπες ότι έκανες την προετοιμασία με bloodworms και στους 2 γονείς?
Τώρα στη δεύτερη προσπάθεια (μετά από πόσο καιρό? το σωστό είναι μετά από 2 εβδομάδες νέας προετοιμασίας, ώστε να έχει ξανά έτοιμα αβγά η θηλυκιά και να έχουν αναρρωσει από τυχών τρυματισμούς), ο αρσενικός δε φτιάχνει φωλιά... Επίσης κάτι συνηθισμένο, αν ο αρσενικός δεν έχει προλάβει να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, δεν φτιάχνει φωλιά... Θα βοηθούσε αν έβαζες τη θηλυκιά σε μία γεννήστρα (ώστε να είναι στο ίδιο ενυδρείο, να τη βλέπει, αλλά να μην μπορεί να την πειράξει). Συνήθως ο αρσενικός φτιάχνει τη φωλιά μέχρι το επόμενο πρωί... Πάντως υπάρχουν και αρσενικοί που φτιάχνουν τη φωλία κατά τη διαδικασία του ζυγαρώματος και άλλοι που δε φτιάχνουν ποτέ...
Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρίο σου? Για αναπαραγωγή και γρήγορη ανάπτυξη των μικρών, χρειάζεσαι 27-29 βαθμούς.
Έχεις προετοιμαστεί για καλλιέργεις infusoria και αρτέμια (την infusoria μπορείς να τη γλυτώσεις αν υπάρχουν αρκετά φυτά στο ενυδρείο αναπαραγωγής, οπότε οι ικροοργανισμοί που έχουν αναπτυχθεί, καλύπτουν τα μικρά για τις πρώτες 2-3 μέρες της ζωήσ τους μέχρι να αρχίσει το τάϊσμα με αρτέμια...)?
Γενικά, κάνε ένα search στο forum και θα βρείς αρκετές απαντήσεις πάνω στο θέμα της αναπαραγωγής...
Μήν απογοητεύεσαι και έχε υπομονή, για ότι άλλες απορίες έχει εμεί είμαστε εδώ...;-)

Mariel
07-10-05, 00:01
συμφωνω με το γιαννη...πολλες φορες τρωνε τα αυγα λογω φτωχης σε πρωτεινες διατροφης.το να βαλεις ετσι αμεσως μεσα τον αρσερνικο χωρις προσαρμογη και χωρις να τον εχεςι αφησει να προσαρμοστει στην παρουσια της θηλυκιας φταιει γι'αυτο(τη στιγμη μαλιστα που η θηλυκια ειχε ηδη βγαλει τα αυγα).ταισε τα παλι καλα για 2 βδομαδες και ξαναπροσπαθησε μετα

mikenuke
07-10-05, 14:52
καλως ηρθες Ηλια,
θα σε παρακαλουσαμε να γραφεις με μικρα γραμματα και οχι κεφαλαια.

ilias_72
10-10-05, 00:12
ευχαριστώ για την βοηθειά σας!

Mariel
10-10-05, 02:52
κρατησε μας ενημερους για οτιδηποτε νεοτερο;)