PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο.


hellenicsun
02-10-05, 12:03
Κατ'αρχήν σας χαιρετώ με ιδιαίτερη ικανοποίηση που ανακαλύπτω ενα ελληνικό φόρουμ που να σχετίζεται με το νέο μου χόμπυ.Σας εύχομαι ότι καλύτερο!

Ως νέος χρήστης ζητώ τις όποιες συμβουλές σας για την καλύτερη διαχείρηση του ενυδρείου και φροντίδα του μονομάχου μου.Το ενυδρείου είναι 15 λίτρων και απ'οτι μου είπαν στο μαγαζί απ'οπου το πήρα,θα είναι βασιλίας ο μονομάχος.Η διακόσμηση είναι χαλίκι,ένα απλό κοράλι και ένα ψέυτικο φυτό.Απο τροφή του δίνω μια απλή σε μορφή μικρών φύλλων της tetra και επίσης μου έχουν δώσει και χλώριο αν θυμάμαι καλά για το νερό..Μου είπαν κάθε δέκα μέρες να αλλάζω το νερό και να το ταίσω μετα απο δύο μέρες λόγω του οτι άλλαξε περιβάλλον.Βέβαια,εγώ το τάισα την επόμενη της αγοράς του,και έφαγε ευχαρίστως δύο φύλλα.Οποια tips,internet sites και γενικές πληροφορίες ευπρόσδεκτες.Θα με συγχωρήτε αν αργώ να απαντώ αλλα χρησιμοποιώ internet cafe...Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

netblues
02-10-05, 12:34
Ο μονομαχος ειναι σαρκοφαγο γιαυτό και θέλει τροφη ζωικής προέλευσης, πx bloodworms. Αλλαγες νερου θα πρέπει να κάνεις καθε τρεις μέρες με νερο + αντιχλωριο στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρείο.

Οταν λες κοραλι τι εννοεις ακριβως? Πλαστικο ή απολιθωμένο?

Maverick
02-10-05, 12:44
Καλώς ήρθες στο forum και καλή αρχή με το νέο σου ενυδρείο! :-)
Ο μονομάχος σου όντως είναι βασιλιάς σε 15 λίτρα νερού!
Δε μας είπες όμως θερμοκρασία νερού (οι μονομάχοι θέλουν 24-28 βαθμούς), αν έχεις φώς πάνω από το ενυδρείο, φίλτρο κλπ.
Στο θέμα της διακόσμησης. μπορείς να αντικαταστήσεις το ψεύτικο φυτό με κάποιο ανθεκτικό αληθινό φυτό (χωρις μεγάλες απαιτήσεις σε φως, λιπάσματα κλπ...). Κάνε ένα search στο forum και θα βρεις πολλές προτάσεις... Το κοράλλι που λες πώς είναι ακριβώς? Αν η επιφάνειά του είναι τραχιά, θα μπορούσε να τραυματιστεί εύκολα ο μονομάχος σου και να κινδυνεύσει από κάποια βακτηριακή μόλυνση... Ίσως θα ήταν καλύτερα να το αντικαταστήσεις με κάποια πέτρα με πιο ομαλή επιφάνεια...
Το προϊόν που σου έδωσαν από το μαγαζί είναι αντι-χλώριο (δεσμεύει το χρώριο και άλλες επιβλαβείς για τα ψάρια ουσίες που υπάρχουν στο νερό της βρύσης) και θα πρέπει να το βάζεις στο νερό πριν από κάθε αλλαγή νερού, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει πάνω στο κουτί... Μια πιο συχνή αλλαγή νερού (κάθε 5-6 μέρες) θα ήταν καλύτερη.
Στο θέμα της τροφής, μπορείς να πάρεις εκτός από τα flakes να πάρεις και άλλες κατεψυγμένες ή αποξηραμένες τροφές (αρτέμια, daphnia, tubifex, νύμφες κουνουπιών) και να τις εναλάσσεις για ποικιλία (οι κατεψυγμένες είναι γενικά καλύτερες από τις αποξηραμένες και βέβαια οι ζωντανές τροφές ακόμη καλύτερες :-))...
Αυτά για αρχή, ελπίζω να μη σε κούρασα, γενικά κανε search μέσα στο forum και θα βρεις απαντήσειςσε πολλές από τις ερωτήσεις σου ;-)
Περιμένουμε φωτογραφίες από το μονομάχο σου και το ενυδρείο...!

Maverick
02-10-05, 12:50
LOL ταυτόχρονη απάντηση! :-)

hellenicsun
02-10-05, 18:23
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Το κορράλι είναι ψεύτικο αλλά όχι πλαστικό και όντως σε κάποια σημεία είναι κάπως τραχύ.Καλύτερα να το αντικαταστήσω έ?Η θερμοκρασία του νερού είναι δωματίου..Τώρα υπολογίστε.Σκέφτηκα να πάρω έναν θερμοστάτη αλλά μου είπαν οτι δε χρειάζεται.Θεωρείτε οτι πρέπει να αλλάξω το φυτό με αληθινό?Στο μαγαζί μου είπαν οτι το πλαστικό φυτό είναι μια χαρά.Επίσης μου είπαν για αλλαγή νερού κάθε δέκα μέρες..Τώρα,εσείς μου λέτε κάθε 3-6 μέρες.Είναι καλό για το ψάρι η συχνή αλλαγή νερού?Όσο για φωτογραφίες,το συντομότερο δυνατόν!

Σας ευχαριστώ!

netblues
02-10-05, 18:41
οι μονομαχοι ειναι τροπικα ψαρια και οχι χρυσοψαρα και χρειαζονται νερο τουλαχιστον 24 βαθμους. βαλε ενα θερμομετρο για αρχή στο ενυδρείο και παρακολουθησε το. αν το δωματιο δεν κρυώνει ποτέ μπορει και να το γλιτωσεις.

τα αληθινα φυτά θελουν και ορισμενα άλλα πραγματα, όπως φως για να γινουν.. ειναι ομως απολυτα δυνατό και σε μικροτερα απο 15λ. ενυδρεία. μαθε τα βασικα και φυτα στο επόμενο βήμα.

σε 15 λιτρα καλο ειναι να βαλεις και ενα μικρο φιλτρακι, με περιορισμενη ροή.
ετσι μπορεις να κανεις ποιο αραια τις αλλαγες.
ακομα και με φιλτρο ομως.. ενα 20-30% την εβδομαδα το θελει.
10 μερες χωρις φιλτρο ειναι πολλές και το ζοριζεις.
διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.

οι αλλαγες μονο κακο δεν κανουν (οταν το νερο ειναι στην ιδια θερμοκρασια, με αντιχλωριο, και οι αλλαγες γίνονται με τρόπο ωστε να μην στρεσσαρεται το ψαρι. (πχ με ενα σωληνακι 5 χιλιοστων)..

Maverick
02-10-05, 19:06
Θεωρείτε οτι πρέπει να αλλάξω το φυτό με αληθινό?Στο μαγαζί μου είπαν οτι το πλαστικό φυτό είναι μια χαρά.

Ειναι μια χαρά, απλά για να δείχνει πιο ωραίο το ενυδρείο σου σου το πρότεινα (γιαυτό σε ρώτησα αν έχεις και φως πάνω από το ενυδρείο σου)... Αλλά όπως λέει ο netblues μάλλον διάβασε πρώτα μερικά βασικά πράγματα και μετά προχωράς σε τέτοιου είδους αλλαγές... ;-)

crazyio
02-10-05, 19:56
αυτό το λίνκ που σου δίνω είναι ενα θέμα που είχα ανοίξει εγώ πριν μερικούς μήνες και ρώταγα για το παραμικρό .....

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8490

αν το διαβάσεις θα σου λυθούν πολλές απο τις απορρίες σου ...
απο κεί και πέρα φτιάξε καφεδάκι .... άραξε και διάβασε όλα τα θέματα με τους μονομάχους ..... σίγουρα θα βρείς πολλά ενδιαφέρον πράγματα ...
για τις όποιες απορίες .. εδώ είμαστε ...

babis_gr
02-10-05, 22:29
είχα και εγώ ένα 10λιτρο πλαστικό ενυδρείο με μονομάχο. Για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και το άγχος και για να μην "στουμπώνει" με νιτρικά κτλ ο μονομάχος σου, βάλε ένα φίλτρο με σφουγκάρι (7€ περίπου) σαν αυτό που έχω στη φωτο(το έχω βάλει λοξά λόγο μεγέθους η σωστή θέση του είναι κάθετα). Αν και σύντομα σε βλέπω να ανεβαίνεις κυβικά...

Mariel
06-10-05, 23:53
καταρχην καλωσορισες!!!οπως ειπαν και τα παιδια πρωτα απο ολα κοιταξε μηπως μπορεσεις να βρεις τροφη κατεψυγμενη.ειναι κατα πολυ καλυτερη.10 μερες χωρις φιλτρο ειναι παρα πολλες.καθε 3-4 το πολυ θελει αλλαγη.αληθινα φυτα απλα βοηθανε στην ποιοτητα του νερου και στην μεγαλυτερη αισθηση φυσικου περιβαλλοντος.

hellenicsun
16-10-05, 00:26
Epanerxomai sto thema kai zito signomi gia ta greeklish alla o ypologistis arnite pismatika na allaksei se ellinika..:( .Zito signomia kai gia tin paraplanisi i opoia einai i eksis.To enidrio einai 5lt telika..Exo prosthesei thermostati,thermomettro kai dio gatopsara.Peta apo nifades taizo kai me bloodworms to monomaxo pou xairei akras igias.Oso gia ta gatopsara..ola teleia..Paixnidiarika kai meta apo ekfovismo apo ton monomaxo kratane apostaseis alla dn ta pirazei....

Tolis
16-10-05, 00:28
ΠΟΛΛΑ ψαρια για 5 λιτρα......

hellenicsun
16-10-05, 00:32
Diladi na proxoriso sta posa litra?

Tolis
16-10-05, 00:40
Τι γατοψαρα ειναι?

Σκεφτεσαι να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο κοινωνικο? Αν ναι προχωρα σε οσο πιο μεγαλο μπορεις.

hellenicsun
16-10-05, 00:45
Τι γατοψαρα ειναι?

Σκεφτεσαι να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο κοινωνικο? Αν ναι προχωρα σε οσο πιο μεγαλο μπορεις.

To ti gatopsara einai den mporo na sou po..Pados einai xromatos anoixto mpez me mia grami mauri sti mesi i opoia fainete les kai einai apo mesa toy..Dn skeftomai na valo polla psaria akoma..Elega na teleioso me rodostomous tin poikilia..Gia ti litra les na pao?????

dim
16-10-05, 01:13
καταρχήν γειά σου. πρωτον μην βιάζεσαι, όποιος βιάζεται σκοντάφτει.! επειδή σαν καινούριος που είσαι ότι βλέπεις θα θές να το πάρεις, σκέψου το λιγάκι γύρνα καμιά βόλτα στα μαγαζιά και μεταά αποφάσισε τι θέλεις να πάρεις και τι θές να κάνεις. όπως σου είπε και ο Τόλις όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα γιατί ποτέ δεν φτάνει ένα ενυδρείο. το έχεις καταλάβει ήδη φαντάζομαι αφού αγόρασες ένα 5άλιτρο για τον μονομάχο σου και τώρα θές και άλλα ψαράκια. ψάξε πρώτα τι θές και ασχολήσου λιγάκι να δεις τι χρειάζεται ένα ενυδρείο. τον μονομάχο σου να τον έχεις μόνο του και να τα βγάλεις τα γατόψαρα απο μέσα γιατί σε 5 λίτρα δεν σηκώνει. αυτά προς στιγμήν και τα ξαναλέμε. και πρόσεχε τι σου πουλάνε. να μαθαίνεις πρώτα τι θές και τι πρέπει να αγοράσεις και μετά να το παίρνεις.

hellenicsun
16-10-05, 01:21
καταρχήν γειά σου. πρωτον μην βιάζεσαι, όποιος βιάζεται σκοντάφτει.! επειδή σαν καινούριος που είσαι ότι βλέπεις θα θές να το πάρεις, σκέψου το λιγάκι γύρνα καμιά βόλτα στα μαγαζιά και μεταά αποφάσισε τι θέλεις να πάρεις και τι θές να κάνεις. όπως σου είπε και ο Τόλις όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα γιατί ποτέ δεν φτάνει ένα ενυδρείο. το έχεις καταλάβει ήδη φαντάζομαι αφού αγόρασες ένα 5άλιτρο για τον μονομάχο σου και τώρα θές και άλλα ψαράκια. ψάξε πρώτα τι θές και ασχολήσου λιγάκι να δεις τι χρειάζεται ένα ενυδρείο. τον μονομάχο σου να τον έχεις μόνο του και να τα βγάλεις τα γατόψαρα απο μέσα γιατί σε 5 λίτρα δεν σηκώνει. αυτά προς στιγμήν και τα ξαναλέμε. και πρόσεχε τι σου πουλάνε. να μαθαίνεις πρώτα τι θές και τι πρέπει να αγοράσεις και μετά να το παίρνεις.

Distixos einai adinaton na vgalo ta gatopsara.Pou na ta valo aloste???Tis simvoules mou distixos tis perno apto petshop opou mou eipan toti dn iparxei provlima na mpoun gatopsara..Mallon tha koitakso tin proti tou allou mina gia allagi enidriou me megalitero.Vevaia eimai igoumentisa opou iparxei mono ena magazi....

Mariel
16-10-05, 02:39
μην ανησυχεις,ολοι εχουμε περασει απο το σταδιο που παιρνουμε ψαρακια και μετα ανακαλυπτουμε την ασυμβατοτητα τους ειτε με τα υπολοιπα ειτε με τα λιτρα του ενυδρειου μας ;) το καλο ειναι οτι εδω μπορεις να ρωτας ο,τι θες πριν προχωρησεις στην αγορα του,οποτε να μη χρειαζεται να βασιζεσαι στο τι σου λενε στο μαγαζι εκει...

αφου σκεφτεσαι να αγορασεις μεγαλυτερο ενυδρειο,ακεψου πρωτα τι ψαρια θα σου αρεσε να βαλεις μεσα....ο μονομαχος θα μπορουσε ανετα να μεινει στο 5λιτρο μονος του,μιας και γενικα δεν ειναι και πολυ ψαρι κοινωνικου ενυδρειου....

α!!και αν εχεις,στειλε μας και καμια φωτο να τον δουμε κιολας ;)

dim
16-10-05, 02:41
δεν σου είπα να μην ακούς συμβουλές, απλά οι άνθρωποι μαγαζιά έχουν και η δουλειά τους είναι να πουλάνε. εμείς εδώ Θεσ/νίκη έχουμε πολλά μαγαζιά, όταν ξεκίνησα έβαλα σε 20άλιτρο 30-40 ψάρια μετά απο συμβουλές κάποιων ιδιοκτητών. είτε είναι ένας είτε πολλοί να πουλάνε θέλουν. στο λέω γιατί έχω πληρώσει πολλά και χωρις απαραίτητα να φταίνε οι μαγαζάτορες. αγόραζα και χωρίς συμβουλές των ιδιοκτητών πράματα που δεν χρειαζότανε. κάτσε διάβασε όσο περισσότερο μπορείς εδώ μέσα, και θα μάθεις πολλά. και για ότι απορία εμείς παλιοί και νέοι θα προσπαθούμε όσο μπορούμε να βοηθάμε.

hellenicsun
19-10-05, 21:32
Λοιπόν,έπετε συνέχεια...:(
Η κοπέλα μου,μου δώρησε 4 neon tetra με αποτέλεσμα να φουλάρει για τα καλά το ενυδρείο!Τώρα περιμένω να μαζεψω τα 40 ευρώ που απαιτούνται για το 15λιτρο στο οποίο θα βρίσκονται τα neon tetra μαζί με τα γατόψαρα.Χώρια οτι μάλλον πρέπει να πάρω και φίλτρο.Εννοείτε οτι ο μονομάχος θα μείνει στο 5λιτρο..Το γαμώτο είναι οτι δεν πρόκειτε πριν τέλος του μήνα να γίνει η αγορά..:-| Προς το παρόν φροντίδα και αγάπη συν συνεχή καθαριότητα μπορώ να προσφέρω.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ!:)

netblues
19-10-05, 21:49
ποιο 5 λιτρο?
σε ποσα λιτρα εχεις τα ψαρια που ειπες αυτη τη στιγμη?

dim
19-10-05, 21:53
να πεις την κοπέλα σου μισές δουλειές να μην κάνει.! η κάνει δώρα ή δεν κάνει. όχι μισές δουλειές. να σου πάρει και το ενυδρείο το 15άλιτρο, ή μάλλον ψάξε λίγο την δουλειά αν πιάνει λίγο το χεράκι σου να κολήσεις κάνα 60άλιτρο να ξεκινήσεις γιατί τα ψαράκια σου δεν τα βλέπω καλά, εσένα σε κόβω ορεξάτο για ψάρια.! προσπάθησε να κάνεις κάτι γιατί φαντάσου τον εαυτό σου σε μια τουαλέτα μαζί με άλους 5.! να τρώτε να πίνετε και να μην πω τι άλλο θα κάνετε εκεί. πως θα σου φαινόταν? θα άντεχες?

halvas69
19-10-05, 21:57
Πολύ φοβάμαι ότι είναι 5 λίτρα καθώς το αναφέρει παραπάνω....γιακ !
Φίλε μου χωρίς φίλτρο ξέχασε το θα βαρέσει τιμές αμμωνίας και νιτρικών στο θεό (εκτός του ότι είναι πολύυυυυ μικρός ο χώρος για τόσα ψάρια).
Σε βλέπω να κάνεις αλλαγές νερού σε καθημερινή βάση μπας και γλυτώσεις τίποτα μέχρι να πάρεις κανένα 60λιτρο ενυδρείο, με φίλτρο βεβαίως-βεβαίως !

hellenicsun
23-10-05, 18:34
Σας ευχαριστώ παρα πολύ.Θα πώ στη κοπέλα μου να μου πάρει ενα 60λιτρο με όλα τα κομφόρ.Αν και μάλλον θα με διαολοστείλει...Οχι,πρόκειτε να πάω σε ένα φίλο τζαμά να κανονίσουμε να μου φτιάξει ένα ενυδρείο.Αλλα 60λιτρο?Είστε σίγουροι?Τα καλά φίλτρα πόσο πάνε?

halvas69
23-10-05, 20:30
To 60αρι το είπα για πλάκα, αλλά η αλήθεια είναι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο....και πιό εύκολο ;)

hellenicsun
23-12-05, 23:20
Αναβαθμιση

Τελικα λογω οικονομικων πηρα ενα 15λιτρο και τα ψαρακια σαφως ειναι σε καλυτερη μοιρα.Ολα χαιρουν ακρας υγειας.Βεβαια ακομα δεν εχω βαλει φιλτρο..Ειναι μια αγορα που επροκειτω να γινει τις επομενες μερες..;)

Mariel
24-12-05, 02:29
ολα τα ψαρια που ειχες αναφερει προηγουμενως τα εχεις σε 15 λιτρα??δηλ,το μονομαχο,4 νεον και 2 γατοψαρα?και χωρις φιλτρο??και παλι η ιχθυοφορτιση ειναι μεγαλη για το ενυδρειο σου.....:( δε γινεται να τα χωρισεις??η εστω να χαρισεις καποια?

Mariel
19-01-06, 00:47
....Στις ερωτήσεις.Για ποιούς λόγους τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψαράκια που έχω;Δεν μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα χώρου.Η μόνη λύση θα ήταν να μεταφερθεί ο μονομάχος πίσω στο 5λιτρο αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για θερμοστάτη και σίγουρα δεν μπορεί να μπει φίλτρο..Τι μπορώ να κάνω;Τα 15 λίτρα για πόσα και πια ψάρια είναι ικανοποιητικά;....



χωρις φιλτρο δεν υπαρχει προβλημα,μπορεις να κανεις αλλαγες καθε 3 μερες.αλλα χωρις θερμοστατη θα΄χεις προβλημα....:( δε γινεται με τιποτα να παρεις?αν οχι,καλυτερα να μεινει στο 15λιτρο...

PascM
19-01-06, 09:42
Ίσως μια ιδέα που μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα είναι να μπει ο μονομάχος στο 5λιτρο και να μπει δίπλα στο 15λιτρο με χώρισμα κάποιο πλαστικό σκούρο (π.χ. κομμάτι από τις αφίσες που μπαίνουν σαν φόντο) αν και δεν ξέρω αν είναι απόλυτα απαραίτητο, ελπίζοντας ότι από την απώλεια θερμότητας που θα έχει το 15λιτρο να "κλέβει" λίγη και ο μονομάχος μέχρι να υπάρξει η δυνατότητα της αγοράς θερμοστάτη. Τώρα τι θερμοκρασίες υπάρχουν στο χώρο? Είναι πολύ κρύο?
Την παραπάνω πρόταση δεν την έχω δοκιμάσει και έτσι δεν μπορώ να είμαι απόλυτος όμως με θερμοκρασίες δωματίου περίπου 20 βαθμούς ο μονομάχος θα τα καταφέρει αρκετά καλά μέχρι να ετοιμαστεί το σπίτι του με την κατάλληλη θερμοκρασία.

Mariel
19-01-06, 13:46
δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικο αυτο με το χωρισμα...μπορεις να το δοκιμασεις αν θελεις χωρις ψαρι μεσα με ενα θερμομετρο για λιγο...
παντως θερμοκρασια 20 βαθμοι ειναι αρκετα χαμηλη και δε θα το συνιστουσα...

hellenicsun
19-01-06, 18:44
Η αγορά θερμοστάτη δεν αποτελλεί πρόβλημα πλέον.Η θερμοκρασία του χώρου όπου βρίσκεται το ενυδρείο εξαρτάται απο το καλοριφέρ που ανοίγει στους 20 βαθμούς απο τις 7 το βράδυ και για περίπου 5 ώρες.Δυστηχώς όμως για να μπορεί το νερό να παραμένει απλώς χλιαρό έχω ρυθμίσει τον θερμοστάτη στους 28 βαθμούς.Οπότε τί;Να κάνω τη μεταφορά;
Θέλω επίσης να ρωτήσω αν οι συμβουλές περί στρωσήματος νερού,αξίζει να αναφερθούν για την αλλαγή περιβάλλοντος του μονομάχου.
Ακόμη,επειδή το 5λιτρο είναι άδειο απο διακόσμηση,τι να αγοράσω;Mήπως να δοκιμάσω τη φύτευση πραγματικών φυτών (και για το 15λιτρο);Μπά ε;

Mariel
20-01-06, 02:22
οταν λες χλιαρο,τι θερμοκρασια εννοεις?
αν δεν εχεις φιλτρο μπορεις να τον βαλεις αμεσως μεσα(αμεσως εννοω αφου αφησεις το ενυδρειο με νερο για μια μερα ;) ).διακοσμηση μπορεις αν θες να βαλεις κατι αν και δεν ειναι απαραιτητο.αφου θ'αλλαζεις καθε 3 μερες ολο το νερο δεν συζηταμε για αμμο και φυτεμενα φυτα.απο αληθινα θα μπορουσες μονο να βαλεις java moss η καμια anubia,που αντεχουν και δε θελουν πολυ φως.

PascM
20-01-06, 12:47
Θεωρώ τον έλενχο της θερμοκρασίας του νερού με θερμόμετρο απαραίτητη! για να ξέρεις τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο δεν αρκεί να έχεις ρυθμίσει τον θερμοστάτη στους 28 υπάρχει περίπτωση το 28 του θερμοστάτη να είναι 31 ή 25 αν δεν το έχεις ελένξει με θερμόμετρο. Το έχω ζήσει το θέμα

hellenicsun
20-01-06, 16:29
Η θερμοκρασία του νερού είναι στους 26 βαθμούς με τον θερμοστάτη στους 28..Mariel,τα αληθινά φυτά που μου προτείνεις είναι εντάξει με το φυσικό φως;Το δωμάτιο που βρίσκεται το ενυδρείο φωτίζεται αρκετά καλά καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας..Το νερό στο 5λιτρο να είναι εξ'ολοκλήρου απο τη βρύση ή να προσθέσω και απο το 15λιτρο;

Mariel
21-01-06, 01:12
με θερμοκρασια στους 26 θα εισαι μια χαρα ;) ναι,γι'αυτα φτανει το φυσικο φως που υπαρχει στο δωματιο,οπως και για τη Java fern.νερο αν το αφησεις μια μερα πριν τη μεταφορα,μπορεις να βαλεις βρυσης,αλλα με πολυ καλη προσαμογη.αλλιως αν θελεις να βαλεις απο το 15λιτρο(τι θερμοκρασια εχει αληθεια?)μπορεις να τον βαλεις μετα απο μικροτερης διαρκειας προσαρμογη.καλο ειναι επισης να μη βαλεις καθολου υποστρωμα,γιατι θα σε δυσκολευει στις ολικες αλλαγες νερου ;)

Mariel
27-01-06, 02:17
τι εγινε τελικα με τη μεταφορα??

hellenicsun
28-01-06, 13:29
τι εγινε τελικα με τη μεταφορα??

Συγνώμη για τη καθυστέρηση αλλά είχα κάποια προβλήματα με τη συνδεσή μου στο internet.Η μεταφορά δε θα γίνει αφού χθές γνώρισα κάποιον ο οποίος μπορεί να μου φτιάξει ενυδρείο και μάλιστα αρκετά μεγάλο με λίγα χρήματα..Μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχω το νέο ενυδρείο κι έτσι δε θα χρειαστεί να μετακομίσει ο μονομάχος.Θα επανέλθω και πάλι μετά το πέρας της διαδικασίας..Ευχαριστώ:)

Mariel
29-01-06, 01:49
θα περιμενουμε νεα και φωτο ;)