PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαμουράι της moss


Artemisia
21-02-16, 21:56
Κάθε φορά που κλαδεύω τις moss μου κάνω την Σαμουράι για να πιάσω όλα τα κομματάκια με την απόχη :smt120 έχω κλειστή την αντλία κατα το κλάδεμα .
Υπάρχει κανένας τρόπος να την μαζεύω εύκολα ??
Ευχαριστώ :D

sarpijk
21-02-16, 22:02
zDbB77cl4c4

Artemisia
21-02-16, 22:10
Eυχαριστώ Στέφανε θα δοκιμάσω με το σωληνάκι που βάζουν στις αεραντλίες :D

nicpapa
21-02-16, 22:19
Με το ενα χερι κλαδευεις και με το αλλο χερι ρουφας... :D

Artemisia
21-02-16, 22:21
Με το ενα χερι κλαδευεις και με το αλλο χερι ρουφας... :D
Eυχαριστώ Νίκο , αυτό θα κάνω γιατι αν το δέσω πάνω στο ψαλίδι δεν νομίζω να τα καταφέρω :D:D

Τάκης
21-02-16, 23:14
Ωραία ιδέα :)

Themis_aqua
21-02-16, 23:32
Αυτο το θεμα ειχα κι εγω σημερα:D:DΟποτε θεωρησα πιο ευκολο να τη βγαλω εξω μαζι με τη ριζουλα και ξεμπερδεψα γρηγορα..Αλλα εσυ Αρτεμισια δεν μπορεις να το κανεις αυτο με την τεραστια ριζα φανταζομαι:)Κι αυτο με το να ρουφας ταυτοχρονα δεν μου φαινεται και το πιο ευκολο και τα δυο χερια μεσα στο νερο εκτος κι αν υπαρχει βοηθος..

Artemisia
21-02-16, 23:43
Αυτο το θεμα ειχα κι εγω σημερα:D:DΟποτε θεωρησα πιο ευκολο να τη βγαλω εξω μαζι με τη ριζουλα και ξεμπερδεψα γρηγορα..Αλλα εσυ Αρτεμισια δεν μπορεις να το κανεις αυτο με την τεραστια ριζα φανταζομαι:)Κι αυτο με το να ρουφας ταυτοχρονα δεν μου φαινεται και το πιο ευκολο και τα δυο χερια μεσα στο νερο εκτος κι αν υπαρχει βοηθος..
Θέμη για να την βάλω μέσα την ρίζα , γέμισα γρατζουνιές το ενυδρείο:smt120 οπότε καταλαβαίνεις δεν γίνεται .... επίσης έχω μικρά γαριδάκια :rolleyes: Θα δοκιμάσω και θα δω , βοηθός δεν υπάρχει ..... και ο θεός βοηθός :D

nazgul
22-02-16, 00:10
Γενικως το να βγει μια μεγαλη ριζα απο ενα ενυδρειο σε λειτουργια δεν ειναι καθολου καλη ιδεα. Τοσο για την αναταραξη που θα προκαλεσει στο βυθο, με οτι αρνητικο αυτο συνεπαγεται, οσο και για το στρεσαρισμα των ζωντανων.

Artemisia
28-02-16, 00:23
Λοιπόν , εχθές κούρεψα τις moss και δοκίμασα (με σωληνάκι αεραντλίας μαύρο που είχα ) να ρουφάω (όχι με το στόμα ;)) τα κλαδέματα , γενικά πήγε καλά το θέμα απλά κάποιες φορές βούλωνε και έπρεπε να σταματάω για να βγάζω απο μπροστα τα κομματάκια ;)
Και το καλό είναι οτι ενω σχετικά καθυστερώ δεν έβγαλα πολύ νερό απο το ενυδρείο με το σωληνάκι , αντε 5 λίτρα οπότε σε γενικές γραμμές , πήγε καλά .:D:D:D