PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για convict


ilias vag
18-02-16, 21:16
παιδιά αληθεύει οτι τρώνε τα φυτά στο ενυδρείο η ειναι και αυτο μύθος ;

Κλεόβουλος
18-02-16, 21:31
Είναι αλήθεια ότι τσιμπολογάνε τα φυτά με μαλακά φύλλα κυρίως όταν δεν τους δίνουμε αρκετή φυτική τροφή ;)

ilias vag
18-02-16, 21:38
ωραία κ κάτι ακομα υπάρχει περίπτωση να συγκατοικήσουν με corrydoras ;

Κλεόβουλος
18-02-16, 21:41
Με τίποτα δεν μπορούν να συγκατοικήσουν εκτός από μεγαλύτερες κεντροαμερικάνικες κιχλίδες που μπορούν να βάλουν τις κόνβικτ στη θέση τους ;) και βέβαια σε ευρύχωρο ενυδρείο.

ilias vag
18-02-16, 21:42
οκ ευχαριστώ παρα πολυ φίλε μου

Kostas G.
19-02-16, 02:06
Αληθεύει οτι μπορούν να χαλάνε την εμφάνιση των φυτών αλλά εξαρτάται από το τάισμά τους σε μεγάλο βαθμό και από το άτομο. Αλγοφάγα ειναι πιο πολύ πάρα φυτοφάγα. Τα κρατούν και σε φυτεμένα ενυδρεία καμιά φορά, με επιτυχία.

Σε μεγάλο ενυδρείο με σχετικά ήπιες κιχλίδες και ένα ήπιο convict(όχι ζευγάρι), γίνεται. Αλλιώς θέλει πάρα πολύ μεγάλο ενυδρείο για να γίνει και να μην χτυπήσουν τα Corydoras όταν γεννήσουν τα convict καθώς δεν αποφεύγουν ενεργά τις επικίνδυνες περιοχές όπως θα έπρεπε. Π.χ. σε 2μετρο, έχει καλές πιθανότητες επιτυχίας και τα Convict θα είναι σχετικά ήρεμα. Σε 1μέτρου μάλλον απίθανο, τα convict γίνονται πολύ επιθετικά σε στενούς χώρους.
1 ήσυχο convict μεγαλωμένο από μωρό με τα Corydoras και κανα firemouth, θα μπορούσε να συγκατοικήσει με Corydoras. Είναι σε αρκετό βαθμό όπως μάθουν όταν δεν τίθεται θέμα φύλαξης χώρου για αναπαραγωγή. Μπορούν να ειναι πολύ ήσυχα, όπως και οι περισσότερες άγριες κιχλίδες(Αμερικάνες τουλάχιστον). Η διαφορές χαρακτήρα από άτομο σε άτομο και ανάλογα με τους συγκατοίκους με τους οποίους μεγάλωσαν ειναι πολύ μεγάλη.

Αυτό που πρέπει να πω ειναι οτι όπως πολύ σωστά είπε ο Κλεόβουλος δεν ειναι ιδανικό και δεν συστείνεται γιατί αν δεν σου κάτσει, πάνε τα Corydoras. Και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στην εκλογή ατόμου και μεγάλο ενυδρείο, οι πιθανότητες να στραβώσει ο συνδυασμός είναι αρκετές

ilias vag
19-02-16, 02:54
Δεν το ρισκάρω τότε ... Η απορία ήρθε γτ μου πρωτινε ένα παιδί να μου δώσει 9 μωρα convict για το ζευγάρι απο τα κριμπ που εχω αλλά επειδή είδη ειναι φυτεμένο και επειδή θελω να βαλω κορυντορας έθεσα αυτές τις ερωτήσεις...ευχαριστώ για την απάντηση ��

Kostas G.
19-02-16, 13:33
Ε, καλύτερα τα Corydoras και μπορείς να βάλεις rainbow(Herotilapia multispinosa) που είναι ήσυχα και κινούνται στα ανώτερα στρώματα ή Bolivian ram που επίσης είναι πολύ ήσυχα, ή άλλη μικρή νοτιοαμερικάνικη κιχλίδα αν θέλεις να αντικαταστήσεις τα krib. Είναι πολύ όμορφα και αυτά όμως

ilias vag
19-02-16, 18:06
πολυ όμορφα τα rainbow .... Τα κριμπ ειναι απίστευτα ψάρια αλλά επειδή μ αρέσει να εχω ψάρια απο μια Ήπειρο επέλεξα να αφήσω την Αφρική και να πάω για Αμερική..... Τα rainbow λογικά τρώνε γαρίδες οπος και τα κριμπ ;

Kostas G.
20-02-16, 00:23
Δεν τα έχω ιδιαίτερα ικανά για κυνήγι, αλγοφάγα είναι κατα βάση, αλλά υποθέτω αν το βάλουν στο μυαλό τους, το μπορούν μάλλον. Μωρά σαλιγκάρια τρώνε π.χ. απόσο θυμάμαι. Νομίζω πως αν τα μεγαλώσεις από μωρά με ενήλικες γαρίδες, θα μάθουν να τις αγνοούν σε ένα πυκνοφυτεμμένο αν αυτές αρχικά τα αποφεύγουν μέχρι να τις συνηθίσουν και να τις αγνοούν. Εγγυημένο δεν είναι, αλλά πιθανό.

Η συμπεριφορά τους καμία σχέση με τα krib, κολυμπούν αργά και ήρεμα σε όλα τα στρώματα νερού, τραβώντας την τριχοειδή άλγη από οπουδήποτε την βρουν. Είναι ενδιαφέροντα ψάρια και πολύ εύκολα θα φάνε από το χέρι σου.

ilias vag
20-02-16, 22:31
Ξέρεις π μπορώ να βρω ;

delta66
21-02-16, 02:18
Ισως αν μαζι με τα convict, εμπαιναν τιποτα ψαρια-διαιτητες (οπως οι melanotaenia), να τους εβγαζαν καμια κιτρινη καρτα και να σταματαγαν να τρωνε τα φυτα.
(για οποιον γνωριζει το αστειο) :grin::grin::grin:

ilias vag
21-02-16, 09:11
χαχα καλό και καλημέρα κυρίες

Kostas G.
21-02-16, 09:25
:D


Ηλία, έχεις pm ;)

Τάκης
21-02-16, 09:36
Ισως αν μαζι με τα convict, εμπαιναν τιποτα ψαρια-διαιτητες (οπως οι melanotaenia), να τους εβγαζαν καμια κιτρινη καρτα και να σταματαγαν να τρωνε τα φυτα.
(για οποιον γνωριζει το αστειο) :grin::grin::grin:
:D:D:D:D:D:D:D:D
μόνο που δεν είναι αστείο, είναι αληθινή ιστορία :)

ilias vag
21-02-16, 12:02
Δηλαδή;

Kostas G.
22-02-16, 10:18
Εννοεί πως έχει υποθεί πραγματικά :D

ilias vag
22-02-16, 12:46
αααα οκ χαχα