PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτα σε ενυδρεια με κιχλιδες Malawi


george
30-09-05, 10:53
Eτσι για να ανοιξει και αυτη η κατηγορια...ας ακουσω τις γνωμες για την παρουσια φυτων σε ενα τετοιο ενυδρειο (με mbuna και haps - μην zw :smt021 και μην με :smt021 ).

Εχω διαβασει αρκετα αλλα ηθελα και γνωμες απο καποιους που το εχει δοκιμασει !

γαυρος
30-09-05, 19:42
anubias - crinum than,- vallisneria, ειναι τα σιγουρα και δοκιμασμενα για χρονια γιωργο!!
απλα να προσεξουμε πως θελει το καθενα απο αυτα, στο θεμα φυτεματος κλπ.
αλλα θελουν το βολβο μισο-φυτεμενο, αλλα θελουν η ριζα εξω, κλπ.
παντως σου εγγυωμαι για αυτα τα 3 .
εκτος και τα ψαρια σου ειναι ...κουνελια:smt082

mikenuke
30-09-05, 21:09
Ακομη και στον διαγωνισμο του AGA οι κριτες παντα λενε πως θα ηταν πιο καλα αν υπηρχε και καμια βαλισνερια στο ντεκορ, μιλω για την κατηγορια διαγωνιζομενων με ενυδρεια βιοτοπου. Και αν δουμε και καποια βιντεο-ντοκιμαντερ θα προσεξουμε οτι που και που υπαρχουν καποια φυτα και καμια φορα και κανενας κορμος δεντρου. Αυτο ομως συμβαινει σε περιοχες κοντα στις οχθες της λιμνης και για τις 2 περιπτωσεις.

Juan
03-10-05, 09:31
Εχω διαβασει αρκετα αλλα ηθελα και γνωμες απο καποιους που το εχει δοκιμασει !

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ψάχνοντας για άλλα πράγματα βρήκα αυτό
http://www.aquabotanic.com/afcichplants.htm
Ελπίζω να θα σε βοηθήσει . . .

Γιατί όμως δεν έγινε το post στην κατηγορία Aquascaping>Φυτεμένα ενυδρεία. ;

george
17-10-05, 22:47
anubias - crinum than,- vallisneria, ειναι τα σιγουρα και δοκιμασμενα για χρονια γιωργο!!
παντως σου εγγυωμαι για αυτα τα 3 .
εκτος και τα ψαρια σου ειναι ...κουνελια:smt082

Ή κατι δεν παει καλα με την εγγυηση ή τα ψαρια μου ειναι κουνελια.
Εβαλα ενα φυτο (anubia) για δοκιμη..με το γλαστρακι...και αρχισαν να το τσιμπολογουν !!

niar71
28-10-05, 02:49
παντως οσες vallisneria κι αν εδωσα στον sotzoe τα ψαρακια του τις περιποιηθηκαν μια χαρα.... μαλλον οι δικες μου ειναι νοστιμες ...

Tolis
28-10-05, 22:26
Γιατί όμως δεν έγινε το post στην κατηγορία Aquascaping>Φυτεμένα ενυδρεία. ;
Γιατι μιλαμε για aquascaping ενυδρειου με αφρικανες που το βασικο στειχειο ειναι η πετρα - τα φυτα ειναι απλως ....μια χαρουμενη νοτα +-8