PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσόψαρο κολυμπά ανάποδα


Katerinakat
02-02-16, 14:18
καλησπερα μου πηραν δωρο ενα χρυσοψαρακι και το εχω εδω και ενα μηνα περιπου μαζι με ενα αλλο oranda και τα δυο σε ενυδρειο 60 lt αλλαγες νερου κανω περιπου καθε βδομαδα το 40%..σημερα το ψαρακι το καινουργιο κολυμπαγε αναποδα και μολισ πηγαινα κοντα του γυρναγε κανονικα και κολυμπαγε χωρισ να κολυμπαει περιεργα η να παρουσιαζει ασταθεια..τρωει κανονικα και παιζει και με την αμμο..επισης εξωτερικα δεν εχει κανενα σημαδι...κανει που και που κολοτουμπες και ξαναγυρναει κανονικα..τι να κανω??

Τάκης
02-02-16, 14:25
Καλησπέρα Κατερίνα
βγάλε μια φωτο ή ένα βιντεο να δουμε κατα αρχή το ειδος του χρυσόψαρου και αν εχει φουσκωμένη τη κοιλιά του.

tsala
02-02-16, 14:28
βρασε ενα-δυο μπιζελια αρακα..
οχι πολυ ωρα , ισα ισα να μαλακωσουν.
αφαιρεσαι τον φλοιο πατωντας τα και λιωσε τον αρακα στο χερι σου και ριξτο στο ενυδρειο.
αφησε και τα 2 να φανε.

βγαλε κι ενα βιντεακι οπως ειπε ο Τακης.

Katerinakat
02-02-16, 14:29
αυτο ειναι

Katerinakat
02-02-16, 14:30
βιντεο δεν μπορω να το βγαλω να αναποδογυριζει γιατι δεν το κανει οταν ειμαι εδω δεν ξερω και πριν τυχαια το ειδα...να το βγαλω ομως ετσι?

Τάκης
02-02-16, 14:41
αρακα, όπως ειπε ο Γιάννης,
αρακα και παρακολουθησε το,
να μη του ρίξεις άλλη τροφή, μόνο λίγο αρακά

Katerinakat
02-02-16, 14:49
ενταξει ευχαριστω πολυ...ειναι πολυ σοβαρο?

Τάκης
02-02-16, 14:59
Ακόμα μάλλον όχι, αλλά μη το αφήσεις. Και να φροντίσεις να τα ταιζεις βυθιζόμενο πελετ, γιατι ίσως, χωρις να ειναι απόλυτο, τα φυλαρακια οταν τα τρωνε απο την επιφάνεια να ρουφάνε και αερα μαζι, αλλιώς μπορει να δημηουργηθει απο βακτηριακή μόλυνση. Για αυτο σου είπα να το παρακολουθείς.
Ξέχασα να σου πω, πως μπορει να ειναι και ανατομικό πρόβλημα και να το κανει για πάντα αυτό. Εχω ενα μικρό εγω που τον έβγαλα "Κολοτουμπα¨ , οταν πάει να κολυμπησει κανει κολοτουμπες, αλλά ζει και τρώει κανονικά, δηλαδή μπορει να ειναι και μόνιμη αναπηρία. Στα funcy λόγω δυσμορφίας του σώματος δυστυχώς μπορεί να υπάρξει και αυτό

Katerinakat
02-02-16, 15:06
καταλαβα..η τροφη που τους δινω ειναι σε πελετσ αλλα δεν βυθιζεται...θα παω να παρω αλλη...χιλια ευχαριστω μακαρι να πανε ολα καλα

Katerinakat
05-02-16, 15:37
χθες δεν το ειδα να ααποδογυριζει καθολου και τα ταισα το βραδυ αλλασημερα παλι αναποδογυριζε και νομιζω πιο πολυ απο προχθες..να ξαναδωσω αρακα?

Τάκης
05-02-16, 15:41
Αστο νηστικό κανα 2 ημέρες και δες αν γυρίζει πάλι αναποδα

Katerinakat
05-02-16, 15:44
τωρα εδωσα αρακα πριν διαβασω την απαντηση αλλα δεν τα ξαναταιζω...

Τάκης
05-02-16, 15:48
Ισως και να πρεπει να αλλαξεις τροφή , προσπάθησε να βρεις βυθιζόμενα πελετ
Μονο αυτες ξέρω που τους έδινα ενα φεγγάρι, τωρα τους δίνω μόνο DIY :)
http://www.petsupermarket.gr/7658/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/nutrafin-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%C E%BF%CF%85-pellets-42gr.html
http://www.petsupermarket.gr/8166/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/new-era-goldfish-pellets-15mm-120gr.html

Katerinakat
05-02-16, 15:50
πηγα να βρω βυθιζομενα..ζητησα τους λεω θελω βυθιζομενα μου λεει μια κοπελιτσα υπαρχουν τετοια? κατσε να φωναξω τον ιχθυολογο και ηρθε και μου δωσε εκεινος καποια που μου πε οτι βυθιζονται και μολις γυρισα σπιτι ειδα οι λεει επιπλεοντα και τα δοκιμασα και δεν βυθιζονταν...πρεπει να ξαναπαω τωρα

Τάκης
05-02-16, 16:10
πηγα να βρω βυθιζομενα..ζητησα τους λεω θελω βυθιζομενα μου λεει μια κοπελιτσα υπαρχουν τετοια? κατσε να φωναξω τον ιχθυολογο και ηρθε και μου δωσε εκεινος καποια που μου πε οτι βυθιζονται και μολις γυρισα σπιτι ειδα οι λεει επιπλεοντα και τα δοκιμασα και δεν βυθιζονταν...πρεπει να ξαναπαω τωρα
Ο ιχθυολόγος ε , ισως να ήταν ειδικος για τον αστερισμό των Ιχθύων, και σαν Ιχθύς που είμαι λέω να πάω να με κοιτάξει :D

Να γραφουν απο έξω "Sinking pelet"
Αν γράφουν "floating pelet" επιπλέουν,
Αν δεν γράφουν τίποτα :confused:

Deus
06-02-16, 16:31
Ο ιχθυολόγος ε , ισως να ήταν ειδικος για τον αστερισμό των Ιχθύων, και σαν Ιχθύς που είμαι λέω να πάω να με κοιτάξει :D

Να γραφουν απο έξω "Sinking pelet"
Αν γράφουν "floating pelet" επιπλέουν,
Αν δεν γράφουν τίποτα :confused:
Χαχχα είχα πάει σε ένα pet city και κάτι ρώτησα και μου λέει ο πιτσιρικάς κάτσε να έρθει ο ιχθυολογος.
Μετά από καιρό ξαναπηγα και ρώτησα τον ίδιο που είναι ο ιχθυολογος και μου λέει εγώ είμαι. Μάλλον πήρε το πτυχίο του στην πορεία... [emoji13]
Εμένα ότι και να μου δώσουν το διαβάζω μια, γιατί σου λένε ότι να ναι.

Τάκης
10-02-16, 16:24
Κατερίνα πως πάει ;

ChocolatePuma
10-02-16, 19:31
πηγα να βρω βυθιζομενα..ζητησα τους λεω θελω βυθιζομενα μου λεει μια κοπελιτσα υπαρχουν τετοια? κατσε να φωναξω τον ιχθυολογο και ηρθε και μου δωσε εκεινος καποια που μου πε οτι βυθιζονται και μολις γυρισα σπιτι ειδα οι λεει επιπλεοντα και τα δοκιμασα και δεν βυθιζονταν...πρεπει να ξαναπαω τωρα

Ολες τις τροφές ειναι καλό να τις βουτάς σε νερό από το ενυδρειο, πριν τις ρίξεις στο main