PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμαντηρας προβλημα?


kosmas
02-02-16, 09:26
Καλημερα σας! Χτες εσπασα κατα λαθος τον θερμαντηρα μου εναν Fluval 200W.Ειπα να μην παρω τον ιδιο μην ειναι ευαισθητος και αγορασα και εβαλα εναν Eheim 150w.Τον ρυθμισα στο 25.5.Μεχρι να κοιμηθω εβλεπα συνεχεια το λαμπακι αναμμενο αλλα δεν πηγε το μυαλο μου πουθενα.Σημερα το πρωι ειδα το θερμομετρο 31 βαθμους.Το εβαλα στους 20 και εφυγα για δουλεια.Τι γινετε εχει τοσο μεγαλες αποκλεισεις ή ειναι προβληματικος.Να φυγω απο την δουλεια-κινδυνευουν τα ψαρια?
Το θερμομετρο μου ειναι υδραργυρου και δεν νομιζω να φταιει γιατι και με τον Fluval αλλα και με της juwel πριν εδειχνε το ιδιο με τους θερμαντηρες.

ΔημήτρηςΤ
02-02-16, 09:44
Καλημέρα τον eheim μπορεις να τον καλιμπραρεις.

Τάκης
02-02-16, 09:51
Οι Jager ρυθμίζονται, μη με ρωτήσεις πως, δεν χρειάστηκε να το κάνω γιατι εχω STC, που θα σου πρότεινα να βάλεις και εσυ
δες και εδώ
https://www.google.gr/search?q=calibrate+jager+heater&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=YV-wVrDFOYiZsAHH7ITIBA

VaksiN76Frc

NcERHlnHZyA

kosmas
02-02-16, 11:53
Ευχαριστω! Τα ειδα τα video.Ελπιζω μεχρι το βραδυ που θα παω σπιτι να μην φαω ψαροσουπα.Απο'τι καταλαβα το κοκκινο βελακι πρεπει να δειχνει την ιδια θερμοκρασια και με το μπλε και με το θερμομετρο ετσι?
-------------------------
Οι Jager ρυθμίζονται, μη με ρωτήσεις πως, δεν χρειάστηκε να το κάνω γιατι εχω STC, που θα σου πρότεινα να βάλεις


Αυριο θα παραλαβω ενα Elitech stc 1000.Το ενυδρειο μου ειναι 81Χ36Χ45 juwel record.Το καπακι του εχει 2 θηκες που ανοιγουν για ταισμα.Λεω να χρησιμοποιησω την μια για να βαλω ανεμιστηρακια.Ποια μου προτεινετε και τι ακριβως ωστε να ειναι επαρκης η ψυξη μου ,να μην καινε πολυ και να μην κανουν θορυβο?Συγνωμη αλλα ειμαι τελειως ασχετος απο ηλεκρονικα.

nazgul
02-02-16, 12:00
Ανεμιστηρακια χωρις θορυβο, δεν θα κανουν δουλεια :D
Οποτε εντελως αθορυβα μην τα περιμενεις.

Καλη περιπτωση ειναι τα konig (θα τα βρεις στο eshop.gr). Το τροφοδοτικο που θα τα συνδεσεις καλο ειναι να προτιμησεις switching, ωστε να μπορεις να ρυθμισεις τα volts σε περιπτωση που σε ενοχλει ο θορυβος.

Τάκης
02-02-16, 12:01
Για αυτες τις διαστασεις ενυδρείο θα ειναι καλύτερα να έχεις 2 ανεμιστηράκια 80αρια. Η συνδεσμολογία είναι πολύ εύκολη και θα έλεγα πως δεν έχεις σχέση με ηλεκτρονικά αλλά απλά με ηλεκτρολογικά (+ & -) μαύρο & κόκκινο καλώδιο, τιποτε άλλο.
Βγάλε μια φωτο να δουμε πως ειναι το καπάκι, θα ειναι καλύτερα

kosmas
02-02-16, 12:39
Αυτο ειναι το καπακι
Τα ανεμιστιρακια πρεπει να μπουν σε κουτακι μεσα?

Τάκης
02-02-16, 13:25
Ετσι όπως το βλέπω , για να μη γίνει μετατροπή στο καπάκι, θα πρέπει να φτιαχτεί ένα τελάρο που θα μουν τα ανεμιστηράκια μέσα , και ετσι θα μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις όποτε θες. Αν φτιαχτει ένα τελάρο και μπουν και τα 2 μαζί, τότε θα έχεις και το άλλο καπάκι ανοικτό για να βγαίνει ο αέρας, αλλιώς 2 τελάρα, 1 για καθε ανεμιστηράκι , θα μπουν τα τελάρα και στα 2 ανοίγματα, και έτσι από το χώρο που περισεύει θα φεύγει ο αέρας άνετα. Τώρα ανάλογα με το άνοιγμα των καπακιών βάζεις 80αρια ή 92αρια ανεμιστηράκια, 120αρια δεν πρέπει να χωράνε.

delta66
02-02-16, 13:27
Ευχομαι να μη παθουν τα ψαρακια τιποτα με τετοια σκαμπανεβασματα στη θερμοκρασια.
Η αποτομη ανοδος ιδιως της θερμοκρασια, εστω και 2 βαθμων ειναι προβλημα για τον οργανισμο τους (το ψαρι -εκτος λιγων εξαιρεσεων- ειναι εξωθερμος/ποικιλόθερμος (https://www.google.gr/search?q=%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE% BD%CE%B1%CE%B9+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%8 1%CE%BC%CE%BF%CF%82+%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD %CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=H5OwVvShIou3swHo2IDQAw#q=%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE% BA%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF %CF%82) οργανισμος, επηρεαζεται αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου, ακολουθωντας τη, με αποτελεσμα το θερμικο σοκ που ουσιαστικα σχετιζεται με τη μεταφορα του αιματος στο σωμα τους)
Να φανταστεις οταν ανεβαζουμε θερμοκρασια για διαφορους λογους οταν χρειαζεται, το κανουμε με ρυθμο περιπου 1 βαθμο ανα 8-12 ωρες για ασφαλεια.
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Cold-blooded

kosmas
02-02-16, 14:00
Ετσι όπως το βλέπω , για να μη γίνει μετατροπή στο καπάκι, θα πρέπει να φτιαχτεί ένα τελάρο που θα μουν τα ανεμιστηράκια μέσα , και ετσι θα μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις όποτε θες. Αν φτιαχτει ένα τελάρο και μπουν και τα 2 μαζί, τότε θα έχεις και το άλλο καπάκι ανοικτό για να βγαίνει ο αέρας, αλλιώς 2 τελάρα, 1 για καθε ανεμιστηράκι , θα μπουν τα τελάρα και στα 2 ανοίγματα, και έτσι από το χώρο που περισεύει θα φεύγει ο αέρας άνετα. Τώρα ανάλογα με το άνοιγμα των καπακιών βάζεις 80αρια ή 92αρια ανεμιστηράκια, 120αρια δεν πρέπει να χωράνε.
Εχουν ετοιμα τελαρα ή θηκες τα μαγαζια τυπου πλαισιο?
τροφοδοτικο απο εκει να παρω?

Τάκης
02-02-16, 14:02
Εχουν ετοιμα τελαρα ή θηκες τα μαγαζια τυπου πλαισιο?
τροφοδοτικο απο εκει να παρω?
Δεν ξέρω, δεν έχω δει :(
-------------------------
Τροφοδοτικά βρίσκεις ευκολα , και καλύτερα να πάρεις μεταβλητου voltage για να μη τα έχεις συνέχεια στα 12V και να ειναι πιο ήσυχα, οταν σφιξουν οι ζέστες το πας στα 12v

kosmas
02-02-16, 14:03
Ευχομαι να μη παθουν τα ψαρακια τιποτα με τετοια σκαμπανεβασματα στη θερμοκρασια.
Η αποτομη ανοδος ιδιως της θερμοκρασια, εστω και 2 βαθμων ειναι προβλημα για τον οργανισμο τους (το ψαρι -εκτος λιγων εξαιρεσεων- ειναι εξωθερμος/ποικιλόθερμος (https://www.google.gr/search?q=%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE% BD%CE%B1%CE%B9+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%8 1%CE%BC%CE%BF%CF%82+%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD %CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=H5OwVvShIou3swHo2IDQAw#q=%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE% BA%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF %CF%82) οργανισμος, επηρεαζεται αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου, ακολουθωντας τη, με αποτελεσμα το θερμικο σοκ που ουσιαστικα σχετιζεται με τη μεταφορα του αιματος στο σωμα τους)
Να φανταστεις οταν ανεβαζουμε θερμοκρασια για διαφορους λογους οταν χρειαζεται, το κανουμε με ρυθμο περιπου 1 βαθμο ανα 8-12 ωρες για ασφαλεια.
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Cold-blooded

Εγω να δεις πως το ευχομαι.Σε λιγακι θα παρατησω το μαγαζι και θα παω να δω τι γινετε.Μου κανει εντυπωση η μεγαλη διαφορα απο 25 στο 31.Ολοι λενε πως
το καλιμπραρισμα ειναι για 1-2 βαθμους

delta66
02-02-16, 14:09
Κι εμενα μου εκανε εντυπωση.
150W θερμαντηρας σε 110 λιτρα ενευδρειο, οσο και ακαλιμπραριστος και να ηταν, δεν πιστευα οτι μπορει να ξεφυγει τοσο.
Μηπως ειναι χαλασμενος σκεφτομαι και ειναι κολλημενος στο ON.
Οταν τον χαμηλωσες στους 20, εσβησε το λαμπακι?

kosmas
02-02-16, 14:21
Οχι.Τωρα μολις πηρα τηλ.τον υιο μου που ηρθε απο το σχολειο και του ειπα να διαβασει το θερμομετρο.Ειναι στο 29,5

delta66
02-02-16, 14:38
Οχι? Δλδ δεν εσβησε το λαμπακι? Ειναι κολλημενος τοτε.
Πες τους να τον βγαλουν απο την πριζα τελειως, να αρχισει να πεφτει μονη της η θερμοκρασια.
Και μολις πας σπιτι ψαξε για λυση να μη παγωσουν τα ψαρια χωρις θερμανση τελειως. (εκτο κι αν καθεσαι και βαζεις και βγαζεις εσυ την πριζα του θερμαντηρα παρακολουθωντας το θερμομετρο χαχαχαχα)
Ή βαλε stc (ή eliwell που ειναι αμεσα διαθεσιμος Ελλαδα, αλλα ακριβος) στο θερμαντηρα, να τον αναβοσβηνει αυτος.
Ή παρε αλλον θερμαντηρα (ετσι κι αλλιως θα παρεις ομως controller - οπως βλεπεις ειναι χρησιμος εως απολυτως αναγκαιος. Μπορει οικονομικα να μη συμφερει να παρεις θερμαντηρα).
Εκτος κι αν ειναι στην εγγυηση ακομα και τον αντικαταστησεις. Αν σου πουν οτι θα στον αντικαταστησουν αλλα μπορει να υπαρξει καποια καθυστερηση, ζητα δανεικο ενα θερμαντηρα για αυτο το χρονικο διαστημα, απο εδω απο το φορουμ.

kosmas
02-02-16, 16:49
Οχι? Δλδ δεν εσβησε το λαμπακι? Ειναι κολλημενος τοτε.
Πες τους να τον βγαλουν απο την πριζα τελειως, να αρχισει να πεφτει μονη της η θερμοκρασια.
Και μολις πας σπιτι ψαξε για λυση να μη παγωσουν τα ψαρια χωρις θερμανση τελειως. (εκτο κι αν καθεσαι και βαζεις και βγαζεις εσυ την πριζα του θερμαντηρα παρακολουθωντας το θερμομετρο χαχαχαχα)
Ή βαλε stc (ή eliwell που ειναι αμεσα διαθεσιμος Ελλαδα, αλλα ακριβος) στο θερμαντηρα, να τον αναβοσβηνει αυτος.
Ή παρε αλλον θερμαντηρα (ετσι κι αλλιως θα παρεις ομως controller - οπως βλεπεις ειναι χρησιμος εως απολυτως αναγκαιος. Μπορει οικονομικα να μη συμφερει να παρεις θερμαντηρα).
Εκτος κι αν ειναι στην εγγυηση ακομα και τον αντικαταστησεις. Αν σου πουν οτι θα στον αντικαταστησουν αλλα μπορει να υπαρξει καποια καθυστερηση, ζητα δανεικο ενα θερμαντηρα για αυτο το χρονικο διαστημα, απο εδω απο το φορουμ.
Εχω παραγγειλει Elitech stc-1000 και θα παραλαβω αυριο.Χτες τον πηρα το θερμαντηρα πιστευω να τον αλλαξουν
-------------------------
Τελικα ο θερμαντηρας ηταν προβληματικος.Πηγα και μου τον αλλαξανε.Τωρα τι ζημια μου αφησε στα ψαρια και στα φυτα ενας Θεος ξερει.Ευτυχως δεν ειχα καμμια απωλεια ακομα.Τα σαλιγγαρια τα βρηκα ολα στο καπακι πανω και το νερο ειχε αφρους.

kosmas
06-02-16, 10:13
Καλημερα σας! Το καπακι που θα βαλω τα ανεμιστηρακια ειναι 9,5 Χ 35 εκατοστα.Να βαλω δυο των 8 ή τρια μικροτερα?

Τάκης
06-02-16, 10:34
8αρια, τα πιο μικρα θα κάνουν πιο πολύ θόρυβο και λιγοτερη απόδοση

kosmas
06-02-16, 10:40
Με προβληματιζει το καπακι εκει που καθετε ακουμπαει δε μια προεξοχη 0,5 cm γυρω γυρω. Δηλαδη το καθαρο που μενει ειναι 8.5 Χ 34. Θα ειναι οριακα.Οταν λενε 8 ειναι 8 ακριβως? γιατι αν εχει και καποιο μικρο πλαισιο δεν χωραει

Τάκης
06-02-16, 10:43
Θα παω να μετρησω ενα σε λιγο και θα σου πω, αλλά και 7,5 να κανεις τη τρυπα δεν θα εχεις προβλημα

kosmas
06-02-16, 10:51
Με 7,5 τρυπα κατι γινεται. Αν χωρανε να βαλω 3 θα ειναι καλυτερα ετσι? Φτηνα ειναι

Τάκης
06-02-16, 11:01
Ποσα λίτρα ειναι το ενυδρειο σου ;
-------------------------
Σου εχω ευχαριστα νεα
η καθε πλευρα στα 8αρια ειναι 7,9 , και το ποτηροτρυπανο που κανω τρυπες για αυτα τα ανεμιστηρακια ειναι 7 εκατοστα, αρα μια χαρα σε παιρνει

kosmas
06-02-16, 11:03
Ευχαριστω πολυ! 2 ή 3 ?

Τάκης
06-02-16, 11:05
στα 130 λιτρα στο δικο μου εχω 2 και δεν εχω προβλημα, ποτε η θερμοκρασια δεν ανεβηκε πάνω απο 27 βαθμους
αλλά να υπαρχει κενο για να φευγει ο αερας, αλλως δεν θα έχουν απόδοση

kosmas
06-02-16, 11:10
Το ενυδρειο ειναι 81Χ36Χ45 καθαρα αν δεν κανω λαθος 110 λιτρα.Ειπαμε να αφηνω το διπλα καπακι ανοιχτο.Συμφωνα με αυτα που διαβασα υπαρχει και η λυση του τριτου ανεμιστηρα αναποδα,να βγαζει αερα.Τι ειναι καλυτερο?

Τάκης
06-02-16, 13:57
2 ανεμισηράκια είναι ενταξει. 3ο να βγαζει αερα έξω δεν νομιζω πως χρειάζεται, και μια τρυπα στο μεγεθος του ανεμιστηρα κανει δουλειά, κριμα είνα να χαραμίσεις ενα ανεμιστηράκι, αν μπορεις βάλτο και αυτο να στελνει και φροντισε να υπαρχουν ανοιγματα στο καπακι

kosmas
06-02-16, 14:32
Το καπακι μου παντα ειναι μουσκεμα-σταζει.Θα εχουν προβλημα οι ανεμιστηρες?
Το καλοκαιρι μηπως πρεπει να ριχνω την σταθμη του νερου?
Οταν αλλαξα φιλτρο απο eheim 2213 σε fluval 306 εχω τεραστια εξατμιση νερου και συνεχεια αναπληρωνω.Ειναι φυσιολογικο αυτο?
χρειαζομαι φιλτρο σκονης ανεμιστηρα?
χρειαζομαι αντικραδασμικο πλαισιο?
Συγνωμη σας ζαλισα.Ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω με τις ερωτησεις και να κανω μονο απαντησεις

Τάκης
06-02-16, 14:41
Δεν μας ζαλίζεις, μην ανησυχείς.
Το καπάκι σου έχει υγρασία γιατί μάλλον δεν αερίζεται, δεν έχει δηλαδή τρύπες να φευγουν οι ατμοι. Επίσης εχω παρατηρήσει πως είναι πιο έντονο όταν υπάρχει αεραντλία, και μαζευονται πολλές σταγόνες στο σημειο που ειναι η αεροπετρα. Ειναι φυσιολογικο και αναμενομενο, για αυτο θα πρέπει να κανεις τακτικα αναπλήρωση, και το καλοκαιρι με τα ανεμιστηράκια αυτο θα ειναι πολύ πιο έντονο.
Τα ανεμιστηράκια δεν έχω ακουσει να είχε καποιος πρόβλημα, τα δικά μου , όταν ειχα αεραντλία, ήταν πάντα μουσκεμα, να σκεφτεις πως είναι άσπρα από τα άλατα, δουλευουν έτσι απο τον Σεπτέμβριο του 2012, και κάθε χρόνο λέω να τα αλλάξω αλλά αφου δουλευουν μια χαρα τα αφηνω ετσι.

delta66
06-02-16, 14:48
Το καπακι μου παντα ειναι μουσκεμα-σταζει.Θα εχουν προβλημα οι ανεμιστηρες? Αν δεν θελεις νερα στο καπακι, χρειαζονται για να γινεται η εξατμιση ελευθερα. Τα Konig δεν καταλαβαινουν ευκολα απο υγρασια, αλλα και μονο που θα ανοιχτουν τρυοες θα εξυπηρετειται η εξατμιση.
Το καλοκαιρι μηπως πρεπει να ριχνω την σταθμη του νερου? Oχι. Το αντιθετο πρεπει να την κρατας σταθερη και ψηλα.
Οταν αλλαξα φιλτρο απο eheim 2213 σε fluval 306 εχω τεραστια εξατμιση νερου και συνεχεια αναπληρωνω.Ειναι φυσιολογικο αυτο? Το φλουβαλ εχει μεγαλυτερη ροη. Γινεται μεγαλυτερη αναταραξη? Αν ναι, αυτο ειναι. Η αναταραξη εξυπηρετει την εξατμιση.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι και λαθος. Μπορει να χρειαζεται η εξτρα αναταραξη και για εξτρα οξυγονωση (αναλογα την ιχθυοφορτωση).
χρειαζομαι φιλτρο σκονης ανεμιστηρα? Οχι, κοβει τη ροη του ανεμιστηρα.
χρειαζομαι αντικραδασμικο πλαισιο? Οχι. ΜΠορεις να βαλεις ομως 2 λαστιχενιες βιδες (http://g-search3.alicdn.com/bao/uploaded/i4/18188025520411394/T13UlqFmtjXXXXXXXX_!!0-item_pic.jpg_180x180.jpg) στο καθε ανεμιστηρακι (που δεν σκουριαζουν και που βγαινουν και ευκολα με ενα τραβηγμα) και κανουν και για τους κραδασμους. (μη φοβασαι οτι υπαρχει καμια διαφορα με και χωρις. Σιγα τους κραδασμους που κανουν)
Συγνωμη σας ζαλισα.Ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω με τις ερωτησεις και να κανω μονο απαντησεις
SD


....

kosmas
06-02-16, 14:53
Αεραντλια δεν εχω.Ισως απο την ροη του φιλτρου.Οταν αφηνω ενα καπακι ανοιχτο δεν εχω πολλα νερα αλλα εχω μεγαλη εξατμιση.
φιλτρο σκονης και αντικραδασμικο χρειαζομαι? (για να τα παραγγειλω ολα μαζι)
Επιζω βιδες να εχουν ή θελω?
-------------------------
ΟΚ με καλυψατε ευχαριστω! Σπυρο απο εσενα διαβασα για ολες αυτες τις λεπτομερειες στα ανεμιστηρακια.

delta66
06-02-16, 14:58
Αυτην την εποχη εξατμιση αξια λογου?
Ποσα λιτρα ειναι το νερο του ενυδρειου και ποσα λιτρα περιπου εχεις εξατμιση?
Ποια θερμοκρασια χωρου και ποια του νερου?


Εχουν βιδες αλλα ειναι απλες μεταλλικες και οχι ανοξειδωτες.
Θα σκουριασουν.
Την καλυτερη λυση στην εγραψα πιο πανω.
-------------------------
Ναι, νομιζω εχω γραψει εκει παρακατω, διαφορες παρατηρησεις με το περασμα του χρονου.
Καποια πραγματα που χρησιμοποιησα ειναι περιττα αν και μπάνικα και καποια πιο ευχρηστα.
Επισης το εχω αλλαξει και τα βαζω απεξω απο το καπακι τα ανεμιστηρια. Μπορει να φαινονται αλλα δεν με ενοχλει προσωπικα το θεαμα. Μαρεσουν να φαινονται.
Και τωρα με τις βιδες, κανω μια ετσι και το καλοκαιρι τα βγαζω οπως ειναι ολα μαζι. Τους κανω ενα καθαρισματακι με ενα σφουγγαρι και λιγο ξυδι και τα φυλαω για το επομενο. Παλια, με τις ανοξειδωτες βιδες, τα ειχα μονιμα πανω. Που να καθομαι και να ξεβιδωνω χιλιαδες βιδες καθε φορα?

kosmas
06-02-16, 15:07
Ποσο ειναι σε λιτρα ολο δεν το εχω μετρησει. 81 Χ 36 Χ45 ειναι το ενυδρειο.Εχω βγαλει το εσωτερικο φιλτρο,εχω 15 κιλα αμμο(5 ποντους) και δυο ριζες.Πετρες δεν εχω.Πιστευω 100 με 110 λιτρα ειναι και συμπληρωνω 2-3 λιτρα μεσοβδομαδα.Θερμοκρασια 25,5 νερου,σπιτιου οταν ειμαστε 20 οταν λυπουμε 16

kosmas
08-02-16, 13:33
Καλημερα σας! Αν κανω τις τρυπες στο καπακι μπορω να βαλω τα ανεμιστηρακια απο πανω ή θα ειναι μακρυα απο το νερο?

Τάκης
08-02-16, 13:52
Καλημερα σας! Αν κανω τις τρυπες στο καπακι μπορω να βαλω τα ανεμιστηρακια απο πανω ή θα ειναι μακρυα απο το νερο?
Οπως θες τα βάζεις, είναι θεμα αισθητικής. Για αντοχή θα ειναι καλύτερα απο εξω γιατι δεν θα πιάνουν ευκολα υγρασία, αλλά θα ίσως θα φαινονται άσχημα στο ματι

kosmas
08-02-16, 14:01
Ευχαριστω! Αν κανουν την ιδια δουλεια δεν με νοιαζει το ματι.Ετσι μπορει να χωρεσουν και οι 92mm

kosmas
09-02-16, 17:32
Καλησπερα σας! konig ανεμιστηρακια δεν βρηκα πουθενα.Εχουν εξαντληθει.Μονο παραγγελεια με μεταφορικα,αντικαταβολη....δεν συμφερει.Zalman βρηκα αλλα ειχαν μονο με led.Τελικα πηρα αυτα http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f8-pwm-fan-80mm-p-PER.650186. Κανουν? Τα εχετε χρησιμοποιησει?

Τάκης
09-02-16, 17:40
Καλησπερα σας! konig ανεμιστηρακια δεν βρηκα πουθενα.Εχουν εξαντληθει.Μονο παραγγελεια με μεταφορικα,αντικαταβολη....δεν συμφερει.Zalman βρηκα αλλα ειχαν μονο με led.Τελικα πηρα αυτα http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f8-pwm-fan-80mm-p-PER.650186. Κανουν? Τα εχετε χρησιμοποιησει?
Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, καλά λόγια έχω ακούσει

tsala
10-02-16, 22:39
Οντως τα konig ,δεν τα ειδα κι εγω στο e shop..
Μια χαρα δουλεια θα κανουν κι αυτα, προχωρα;)

kosmas
11-02-16, 08:58
Ευχαριστω πολυ moderators! Καλοριζικοι

Τάκης
11-02-16, 09:13
Ευχαριστω πολυ moderators! Καλοριζικοι
Νασαι καλά φίλε μου :)

kosmas
11-02-16, 09:30
Τακη εσυ που εισαι μαστορας, φτιαχνω ενα controller με stc-1000 που θα μπει σε κουτι.Υπαρχει καμια πατεντα να μπει και το τροφοδοτικο μεσα και να μπορω με καποιο κουμπακι να ρυθμιζω τα volt απ'εξω χωρις να ανοιγω το κουτι.Εχω ξανακανει την ερωτηση καπου αλλου αλλα δεν πηρα απαντηση

Τάκης
11-02-16, 12:27
Δύσκολο βρε Κοσμά, και να το φτιάξεις, αν στο μέλλον βρεις άλλον μετασχηματιστή ίσως να μη ταιριάζει.
Νομίζω πως είναι πολύ καλύτερα να φτιάξεις ένα κουτάκι με πρίζες και να έχεις επάνω στη πρίζα τον μετασχηματιστή, και έτσι και εύκολα αλλάζεις το voltage αλλά και τον μετασχηματιστή αν χρειαστεί. Δεν προτιμώ τις μόνιμες λύσεις αλλά τις πιο εύκολες σε πιθανή αντικατάσταση, και αυτά συνήθως δεν μπορείς να βρεις κάτι ακριβώς το ίδιο με το προηγούμενο.
Αυτό που θεωρώ πιο απαραίτητο είναι φις σασι για να αποσυνδέεις εύκολα τον μετασχηματιστή , επίσης να βάλεις και κονέκτορες για να αλλάζεις ανεμιστηράκια όταν χρειαστεί χωρίς να κόβεις και να ενώνεις καλώδια

φις σασί

http://i.stack.imgur.com/Q6b13.jpg


κονέκτορες

http://venieris.com/DesktopModules/CATALooKStore/MakeThumbImage.aspx?fileticket=IYF0S0QH2Tk%3d&PORTALID=0&W=300&ssl=true

kosmas
11-02-16, 13:22
OK Ευχαριστω! Εξωτερικα θα τον βαλω με φις