PDA

Επιστροφή στο Forum : Betta+φυτά


Celda
25-09-05, 19:47
Καλησπέρα σε όλους!

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι φυτά θα μπορούσα να βάλω στον μονομάχο μου; Θα ήθελα κάτι με ελάχιστες απαιτήσεις σε φως, ο ρυθμός ανάπτυξης του δεν με απασχολεί! Εχει ήδη java moss και κερατόφυλλο, αλλα θα ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα. Για αυτούς που τον θυμούνται με το υφασμάτινο φυτό, να πω ότι άλλαξα εντελώς την εικόνα του ενυδρείου: μόνο αληθινά φυτά, ένα πήλινο γλαστράκι(κομμένο στη μέση) και ένα βραχάκι. Σκέφτομαι μιας και ζει σε ρίζες με την πρώτη ευκαιρία να βρω κάτι αντίστοιχο το οποίο θα βγαίνει και εξω απο την επιφάνεια και θα του προσφέρει περισσότερο προστασία.
Ευχαριστώ πολύ

Mariel
26-09-05, 00:01
μερικα φυτακια που μπορεις να βαλεις κι ειναι ευκολα στην αναπτυξη ειναι τα εξης

Hornwort (Ceratophyllum demersum), Java Moss (Vesicularia dubyana), Java Fern (Microsorium pteropus), Cryptocryne wendtti, Anubias nana

Celda
26-09-05, 00:08
Ευχαριστώ Μάριελ,

Για ανούμπιες σκεφτόμουν και εγω μιας και εχω κερατοφυλλο και java moss. Απλως ήθελα να το επιβεβαιώσω για να μην κάνω καμιά χαζομάρα και παθει κανα αλλεργικό σοκ :wink: Επαθε που επαθε νίλα ο καημένος τωρα πρόσφατα!

Maverick
02-10-05, 19:09
μερικα φυτακια που μπορεις να βαλεις κι ειναι ευκολα στην αναπτυξη ειναι τα εξης

Hornwort (Ceratophyllum demersum), Java Moss (Vesicularia dubyana), Java Fern (Microsorium pteropus), Cryptocryne wendtti, Anubias nana

Επίσης μπορείς να βάλεις και μερικα κλωνάρια Egeria densa που είναι πολύ έυκολο στην ανάπτυξη και απορροφά πολλά νιτρικά... ;-)