PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγή αγγελόψαρων


anasios
25-09-05, 16:50
Μετά από 4 μήνες , τα αγγελόψαρα , σήμερα το μεσημέρι ξαναγέννησαν.Τα άτιμα τόσο χώρο είχαν, πάνω στο φίλτρο γέννησαν.
Επειδή μαζί με το ζευγάρι έχω κι ένα κλόουν, και απο φόβο μήπως τα αρπάξει όπως στην προηγούμενη, πήρα τα αυγά αφού έγινε μάχη με το αρσενικό.
Τα αυγά τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρειάκι και περιμένω.
Στις φωτό φαίνεται η διαδικασία.

netblues
25-09-05, 17:57
Σε ενυδρειάκι χωρίς τους γονείς?
Πως τα εβγαλες/ξεκόλησες?
Θες αεραντλία και methylene blue αν ειναι χωρις τους γονείς.
Γενικά η εκκόλαψη χωρις γονείς μέχρι να κολυμπήσουν τα πρώτα ψαράκια ελεύθερα είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία.

Γιατί δεν βάζεις τους γονείς μόνους τους να γεννησσουν και να φροντίσουν τα αυγά?
Αν το κάνεις τωρα και ταίσεις ζωνταντή τροφή σε 2-3 εβδομάδες θα ξαναγενήσσουν.

Οπως και να εχει, θα χρειαστείς ζωντανες αρτέμιες το πολυ σε 4-5 μέρες από την γέννηση των αυγών.

anasios
26-09-05, 22:57
Τα αυγά τα ξεκόλλησα με αναρόφηση με ένα μικρό λάστιχο.Περιττό να σου πω ό,τι το αρσενικό έγινε ταύρος.Το έχω ξανακάνει πιο παλιά.Τα αυγά τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρειάκι , με μια πέτρα για να γυρίζει το νερό.Εριξα λίγες σταγόνες φάρμακο για fugus.Το νερό είναι μισό από το ενυδρείο και μισό απιονισμένο.Πάντως έτσι που το εκανα μια φορά βγήκαν περίπου τα μισά.

Έχω αρτέμια αυγά για τις πρώτες μέρες.Πάντως σήμερα λίγα αυγά είχαν ασπρίσει και τα απομάκρυνα.
Δεν έχω που να βάλω το κλόουν αλλιώς θα τα άφηνα με τους γονείς.

netblues
27-09-05, 05:06
το προβλημα είναι οτι χωρις τους γονείςτα αυγά πέφτουν κάτω και ανακατευονται με μπιχλα.
με το που θα σκασουν οι ουρές μέχρι να κολυμπησουν τα μικρά εαν δεν ειναι καθαρά η θνησιμοτητα ανεβαινει.
λογικα σημερα το απογευμα θα πρεπει να δεις ουρές να κουνιουνται.

anasios
28-09-05, 12:12
Το ενυδρειάκι δεν έχει βυθό για να είναι πιο καθαρό.Τώρα που γύρισα είδα ό,τι μερικά έχουν βγάλει ουρίτσα.

Το έχω ξανακάνει πιο παλιά, και το αποτέλεσμα ήταν να βγουν περίπου τα μισά.Αλλά επειδή πλησίαζε το καλοκαίρι και άρχιζαν διακοπές, που ευτυχώς έχω πολλές , αλλά δεν είμαι σπίτι, τα άφησα στην τύχη τους και καταλαβαίνεις τη συνέχεια.
Τώρα έχω αρκετό χρόνο. Για να δω.
Πάντως το θηλυκό έχει ακόμα τη κοιλιά του φουσκωμένη και συνεχίζει να καθαρίζει το φίλτρο.

netblues
28-09-05, 12:23
Τωρα ειναι το πιο κρισιμο σημειο.. Μεχρι να κανουν swim up.
Κανε καθημερινες αλλαγες νερου και με λιγη τυχη ολα θα πανε καλα.
Αρτεμιες απο μεθαυριο.

Λογικο ειναι να ξανακαθαριζει το φιτλρο..
αφου θεωρει οτι τα αυγα χαθηκαν..

anasios
01-10-05, 15:52
Σάββατο σήμερα και τα νεογέννητα έχουν γίνει αρκετά ζωηρά.Μοιάζουν σαν να είναι κολλημένα από το κεφάλι.Μερικά προσπαθουν να ξεκολλήσουν και τινάζονται.Άλλα έχουν κολλήσει στα πλευρά του ενυδρείου.Είναι 80 - 100 άτομα.Σύντομα θα ανεβάσω φωτό.
Πότε αρχίζουν να κολυμπάνε ελεύθερα;

netblues
01-10-05, 20:49
εχουν ακομα τον σάκο απο το αυγό απο τον οποίο και τρέφονται.
θα αρχισουν να κολυμπανε ελεύθερα πέντε μέρες αφότου σκασανε τα αυγά. η μια εβδομαδα απο τη γονιμοποίηση. λογικα σε 48 ωρες απο σήμερα το αργοτερο.

anasios
02-10-05, 14:33
Μια φωτό από κινητό τηλέφωνο. Μερικά που έχουν κολλήσει στο πλαινό τζάμι.Σήμερα είναι η 7 μέρα που γεννήθηκαν τα αυγά.Η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς.Μήπως να ανεβώ 1-2 βαθμούς;

netblues
02-10-05, 17:06
δεν υπαρχει λογος να ανεβασεις θερμοκρασια πλεον..
χρειαζονται ταισμα και συχνες αλλαγες νερου.

babis_gr
02-10-05, 22:34
Να σου ζήσουν τα scalarόπουλα!

anasios
03-10-05, 22:11
Σήμερα όλα κολυμπούν ελεύθερα.Από φαγητό δεν δοκίμασαν ούτε αρτέμια.Μήπως είναι νωρίς;Ελπίζω αύριο να πεινάνε περισσότερο.Είδωμεν...

netblues
03-10-05, 22:21
καθολου νωρις δεν ειναι.
πρεπει να τα ταισεις αμεσα

anasios
03-10-05, 22:35
Τους έδωσα αρτέμια αλλά ούτε που δοκίμασαν.Είναι μαζεμένα όλα μαζί και παρότι οι αρτέμιες κολυμπούσαν δίπλα , αυτά τίποτα.Πάντως φαίνονται ζωηρά-ζωηρά.

netblues
04-10-05, 07:19
ζωντανες αρτεμιες απο εκκολαψη και δεν τις εφαγαν?
πολυ περίεργο. μηπως τις εφαγαν αλλα δεν το ειδες?
στο ενυδρειο υπαρχει αλγη τουλαχιστον?

anasios
04-10-05, 15:27
Σήμερα , φίλε μου έκαναν πάρτυ, δεν τα προλάβαινα να τα ταίζω.Πάντως χθες μου έβγαλαν την ψυχή.Καθέ πότε χρειάζονται τάισμα; γιατί όποτε κι αν τους δίνω τρώνε με μεγάλη βουλημία.Πρέπει να πάρω ψηφιακή γιατί το κινητό δε λέει.

Giorgos
04-10-05, 20:10
Το ιδανικό θα ήταν να τα τάιζεις 4-5 φορές την ημέρα αλλά μικρές ποσότητες για να μην μολύνεις το νερό του ενυδρέιου.
Αν τα ταϊζεις Artemia, ένας καλός τρόπος για να καταλάβεις ότι τρώνε είναι αν δεις ότι οι κοιλιές τους είναι κοκκινωπές.

anasios
04-10-05, 21:09
Από αλλαγές κάνω συχνά οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Εκτός από αρτέμια τι άλλο τρώνε;Και για πόσο καιρό;

Σε πόσους μήνες μεγαλώνουν;Τι ποσοστό επιβίωσης έχουν;Κάποιος που έχει κάνει και ξέρει ας δώσει μια απάντηση αν του είναι εύκολο.
Thanks.

mikenuke
04-10-05, 21:39
http://www.mm-aquaristik.de/Shop/assets/big/Baby%20Star%202.bmp
http://www.mm-aquaristik.de/Shop/pd-165566115.htm
αν μπορεις να την βρεις καπου ειναι πολυ καλη, υποκαταστατο ζωντανης αρτεμιας στην ουσια ειναι αρτεμια επεξεργασμενη.

anasios
04-10-05, 21:54
Μήπως γνωρίζεις τη διαδικασία παραγγελίας μέσω internet, γιατί λίγο δύσκολο μου φαίνεται να βρεθεί, αν και θα ψάξω αύριο.

Giorgos
04-10-05, 22:39
Για την παραγγελία μέσω internet, καλύτερα να σου απαντηθεί μέσω ΠΜ.

Στο θέμα μας τώρα.
Τι εννοείς σε πόσους μήνες μεγαλώνουν; Ενηλικιώνονται (είναι σεξουαλικά ώριμα) σε ηλικία 9-10 μηνών. Σε κανονικές συνθήκες, σε ηλικία 3-4 μηνών έχουν φτάσει μέγεθος που μπορείς να τα δώσεις σε άλλους χομπίστες ή σε κάποιο μαγαζί.
Το ποσοστό επιβίωσης των νεογνών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως την εμπειρία του χομπίστα, αν τα μωρά μεγαλώνουν με τους γονείς ή έχουν απομακρυνθεί από αυτούς, τις συνθήκες που τους παρέχονται, τη δίαιτα, το ενυδρείο που μεγαλώνουν (στην περίπτωση που παραμένουν με τους γονείς) - τι συγκάτοικοι υπάρχουν και πολλά ακόμη.

anasios
04-10-05, 22:51
Η απάντησή σου είναι πολύ διαφωτιστική.Όμως πώς μπορεί να εξαρτάται από το ότι μεγαλώνουν με τους γονείς ή όχι;Για την επιβίωση εννοώ.

netblues
05-10-05, 07:32
Η επιβιωση με γονεις ή οχι εχει σημασια μεχρι να αρχίσουν να κολυμπανε μόνα τους. Οι γονεις τα προστατεύουν στη συνέχεια απο οτι άλλο πλησιάσει, αλλα αν ειναι μονα τους στο ενυδρείο, η υπαρξη γονεων δεν προσφέρει τίποτε.

Η καλλιέργεια ζωντανης αρτέμιας ειναι πολυ ευκολη υπόθεση, και διατροφικά ανώτερη απο οποιαδήποτε επεξεργασμένη. Η ετοιμη καλή είναι για έξτρα γεύματα...

Τα μικρα για τις επόμενες δυο εβδομάδες τρώνε μετα βουλιμίας μόνο αρτέμιες.
Εχω δοκιμάσει διάφορες άλλες τροφές αλλά αρχίζουν να την τρώνε μετά την τρίτη εβδομάδα.

Απο το πόσες αρτέμιες ταίζεις και πόσο συχνά,καθως και απο τις συχνες αλλαγες νερου, εξαρτάται η ανάπτυξη τους.
Μετα την 3η εβδομάδα προσθέτεις και καποια τροφή σε μορφή τριμμένου flake.

Ο μεγαλύτερος κινδυνος ειναι η ανεπάρκεια του βιολογικού φίλτρου το οποίο απο την μια αυξάνει το φορτίο του απο τα μικρά και απο την άλλη το συχνό τάισμα επιβαρύνει το νερό. Οποτε οι συχνες αλλαγες και το σιφωναρισμα της "μπιχλας" είναι από τα πιο κρίσιμα.

Tolis
05-10-05, 19:04
αλλα αν ειναι μονα τους στο ενυδρείο, η υπαρξη γονεων δεν προσφέρει τίποτε.
Με επιφυλαξη, ετσι ακαδημαικα, η παρουσια των γονιων εστω και χωρις εχθρους, για οσο περισσοτερο διαστημα, τα ηρεμει και τα προφυλασσει απο παραπανω αγχος. Καποιοι λενε οτι ειναι σημαντικο - υπαρχει παντα το ρισκο βεβαια να "γυρισει" η κατασταση και οι γονεις να φανε τα μικρα.

anasios
07-10-05, 23:11
Λοιπόν τα αγγελόψαρα ξαναγέννησαν.ΔΕΝ πέρασαν 15 μέρες και σήμερα το φίλτρο ,πάλι, ήταν γεμάτο αυγά.Προς το παρόν τα έχω αφήσει έτσι και βλέπω τι θα τα κάνω.

netblues
08-10-05, 00:22
αμα προσεχουν τα μικρα δεν γεννανε τοσο συχνα..
κατανταει προβλημα απο ενα σημειο και μετα η αυξημενη επιθετικότητα...

anasios
08-10-05, 22:28
Αυτή τη φορά θα αφήσω τα αυγά με τους γονείς τους.
Συνεχίζεται...

Giorgos
16-10-05, 17:57
αλλα αν ειναι μονα τους στο ενυδρείο, η υπαρξη γονεων δεν προσφέρει τίποτε. Και κάτι ακόμα για το θέμα αυτό.
Κατά την εμπειρία μου (αλλά έχει παρατηρηθεί και από άλλους χομπίστες), τα μωρά που μεγαλώνουν με τους γονείς τους (μέχρι και τον πρώτο μήνα της ζωής τους) παρουσιάζουν σημαντικά μεγαλύτερη και ταχύτερη ανάπτυξη από αυτά που μεγαλώνουν σε ενυδρείο μόνα τους. Μιλάμε πάντα για μωρά της ίδιας γέννας.
Συγκεκριμένα, το έχω δοκιμάσει σε αρκετά μεγάλο ενυδρείο και με πολύ καλό και συχνό τάισμα των νεογνών με ζωντανές τροφές.

Επίσης, έχει αποδειχθεί ότι ψάρια που τα έχουν μεγαλώσει οι γονείς τους, μεγαλώνουν και γίνονται πολύ καλύτεροι γονείς από ψάρια που τα έχουν μεγαλώσει χομπίστες μόνοι τους (χωρίς τους γονείς).

Οπότε θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη των γονιών για το μεγάλωμα των νεογνών.

anasios
16-10-05, 22:33
Αυτή τη φορά θα αφήσω τα αυγά με τους γονείς τους.
Συνεχίζεται...
Τα αυγά τελικά έσκασαν, τα ψαράκια μετά από φροντίδα των γονέων άρχισαν να κολυμπούν ελεύθερα.Είναι περισσότερα από τα πρώτα που τα χώρισα.Κάποιο ατύχημα όμως στο άλλο μου ενυδρείο με ανάγκασε να τα μαζέψω σε χωριστό δοχείο, γιατί θα τα έτρωγαν τα μεγαλίτερα.
Τώρα έχω δύο γέννες με διαφορά 2 βδομάδων.
Δεν προλαβαίνω να φτιάχνω αρτέμιες.
Ελπίζω τουλάχιστο να ζήσουν αρκετά.

anasios
18-11-05, 00:15
Μετά από 2 μήνες περίπου, τα αγγελοψαράκια , καμιά 30αριά συνολικά είναι μόνα τους σε ένα 80 άρι.Τα ταΐζω ακόμα αρτέμιες ,αν και τρώνε και έτοιμη τροφή για μωρά της tetra. εκεί θα ξεχειμωνιάσουν .Ελπίζω κατά την άνοιξη να βρουν νέο σπίτι.

dim
18-11-05, 01:53
εγώ μεγάλωσα τα αγγελόψαρα με αρτέμια, flakes και grindal worms. ζωντανή αρτέμια τον πρώτο καιρό. ειδικά με τα grintal τρελαίνονται και είναι τροφή με πολύ πρωτεϊνη και τα βοηθάει στην γρήγορη ανάπτυξη. αν έχεις ή μπορείς να βρείς απο κάποιο μέλος και κάνεις καμιά καλιέργεια θα καταλάβεις τι σου λέω.