PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορετικός μονομάχος ....


crazyio
23-09-05, 16:55
Μετά την απώλεια του ενός απο τους 3 μονομάχους μου είδα σε ένα πετ σοπ τι υπάρχει απο μονομάχους ....
εκεί εκτός απο τους κλασικούς vailtail είχε και έναν σαν αυτόν.
http://ibc-smp.org/images/picta/picta2.jpg
είναι το ίδιο με τους άλλους ή έχει κάποια ιδιαιτερότητα ?
απο μέγεθος ήταν πάρα πολύ μικρός .... σαν γκάπυ έμοιαζε στο μέγεθος ...
μεγαλώνει αυτό το είδος όσο όι άλλοι μονομάχοι ή μένει μικρός ?
αξίζει άραγε η αγορά του, ώστε να έχω και κάποιο διαφορετικό είδος ?(apart from my vailtail & my crowntail)

Υ.Γ αν δεν καταλήξω σε αυτόν τότε παρακαλείται όποιος ή όποια που έχει αρκετούς (απο αναπαραγωγές κτπ) half moon να μου πουλήσει έναν :smt026 :smt026 ... pleeeeeeeese ....

Mariel
24-09-05, 00:06
ειναι σιγουρα wild-type betta,τωρα για το ακριβες ειδος δεν ειμαι και πολυ σιγουρη,κατι σε Betta simplex μου φερνει(το οποιο ειναι και προστατευομενο ειδος)τη φωτο που τη βρηκες?ελεγε στο πετ-σοπ το ειδος του μονομαχου που ειδες??

Υ.Γ.κριμα που ψοφησε ο αλλος ο μονομαχος.... :smt022

dim
24-09-05, 01:51
η φωτό είναι απο betta picta. μην ρωτάτε απο που το βρήκα....(δεξί κλίκ-ιδιότητες!!!). βλέπω ότι είσαι απο χαλκίδα. το συγκεκριμένο είδος που ακριβώς το βρήκες. αν είναι κάπου στην Αθήνα επειδή θα κατέβω δευτέρα κάτω μάλλον θα το 'χτυπήσω' ! αν δεν το πάρει κάποιος άλλος ή δεν το θές εσύ.
βέβαια να είναι κάτι σαν και αυτό και όχι καμιά θυληκιά πεινασμένη που έγινε έτσι.! είσαι σίγουρος ότι είναι το συγκεκριμένο ψάρι ή κάτι παρόμοιο?

mikenuke
24-09-05, 20:33
http://www.ibc-smp.org/species/picta.html
και με ενα απλο googlισμα βρηκαμε και το site!

crazyio
25-09-05, 20:52
η φωτό είναι απο betta picta. μην ρωτάτε απο που το βρήκα....(δεξί κλίκ-ιδιότητες!!!). βλέπω ότι είσαι απο χαλκίδα. το συγκεκριμένο είδος που ακριβώς το βρήκες. αν είναι κάπου στην Αθήνα επειδή θα κατέβω δευτέρα κάτω μάλλον θα το 'χτυπήσω' ! αν δεν το πάρει κάποιος άλλος ή δεν το θές εσύ.
βέβαια να είναι κάτι σαν και αυτό και όχι καμιά θυληκιά πεινασμένη που έγινε έτσι.! είσαι σίγουρος ότι είναι το συγκεκριμένο ψάρι ή κάτι παρόμοιο?

παιδια την φωτό την βρίκα απο το bettas thread εδώ που λέτε για τα είδη μονομάχων.....
ειναι σε μαγαζι της Χαλκίδας και μέχρι και το Σαββάτο το μεσημερι ήταν εκεί ... τώρα δεν ξέρω τι πάιζει ...
αν τον θέλει κάποιος μου λεει να τον αγοράσω και να έρθει Χαλκίδα να τον παραλάβει .....κοντά είναι απο Αθήνα ...
Όχι δεν ρώτησα τι είδος μονομάχου ειναι παντος ....
στα χρώματα δεν θυμάμαι αν είναι ίδιος παντος αυτό το "ειδος" μονομάχου είναι.
ξαναλέω πως απο μέγεθος είναι περίπου το 1/5 ενος κανονικού μονομάχου !!!!!

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
26-09-05, 09:14
ειναι σιγουρα wild-type betta,τωρα για το ακριβες ειδος δεν ειμαι και πολυ σιγουρη,κατι σε Betta simplex μου φερνει(το οποιο ειναι και προστατευομενο ειδος)τη φωτο που τη βρηκες?ελεγε στο πετ-σοπ το ειδος του μονομαχου που ειδες??

Υ.Γ.κριμα που ψοφησε ο αλλος ο μονομαχος.... :smt022

Δεν είναι betta simplex , το πιό πάνω είδος είναι betta picta mouthbrooder το βλέπεις εξαλλου και απο το κεφάλι που είναι πιο μεγάλο για αυτό τον λόγο. Αν ήταν simplex, που είναι απαγορευμένο είδος, δεν θα το φέρναν χωρίς παραγγελία και θα πλήρωνε πολλά και το συγκεκριμένο είδος θέλει ph 8.