PDA

Επιστροφή στο Forum : προτασεις για θερμαντηρα


pavos
15-01-16, 16:58
οπως λεει και ο τιτλος, θελω προτασεις για θερμαντήρα αξιόπιστο σε νορμαλ τιμη.
αγορασα προσφατα 2 RS 75W και δεν κλεισαν ουτε μηνα....
ο ενας ειδα εδω και μερικες μερες εχει παρει υγρασια αλλα μεχρι στιγμης δουλευει ακομα.... για ποσο θα φανει!!!

ο αλλος μεχει χθες το βραδυ δουλευε στο μικρο ενυδρειο που βαζω να κανω αρτεμια. Σημερα που σχολασα ειδα οτι δεν εχει σκασει η αρτεμια και κοιταω το θερμομετρο να λεει 19 αντι για 25. βγαζω την αντισταση και τι να δω!!!!

pavos
15-01-16, 17:01
οπως λεει και ο τιτλος, θελω προτασεις για θερμαντήρα αξιόπιστο σε νορμαλ τιμη.
αγορασα προσφατα 2 RS 75W και δεν κλεισαν ουτε μηνα....
ο ενας ειδα εδω και μερικες μερες εχει παρει υγρασια αλλα μεχρι στιγμης δουλευει ακομα.... για ποσο θα φανει!!!

ο αλλος μεχει χθες το βραδυ δουλευε στο μικρο ενυδρειο που βαζω να κανω αρτεμια. Σημερα που σχολασα ειδα οτι δεν εχει σκασει η αρτεμια και κοιταω το θερμομετρο να λεει 19 αντι για 25. βγαζω την αντισταση και τι να δω!!!!
__________________....

stav
15-01-16, 17:02
http://www.petcumulus.gr/aquael-heater-zone-gold-75-watt

aquaristas12
15-01-16, 17:05
αν τους πηρες απο Ελλαδα εχουν σιγουρα εγγυηση να στους αλλαχουν.Οι πιο αξιοπιστοι ειναι της eheim οι jager

stav
15-01-16, 17:11
Οι πιο αξιοπιστοι ειναι της eheim οι jager

Ηταν.

Artemisia
15-01-16, 17:47
Σταύρο είχατε διακοπές ρεύματος εεεε ???? 3 σαν αυτον τον θερμοστάτη είδα σε μια βδομάδα σπασμένους ;)
Πάρε 1 τιτανίου με κοντρολερ για μια ζωή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;)
http://www.igna.gr/index.php/eshop/thermansi-psyksi-6/4506-de01-0281-thermantiras-titaniou-boyu-300w-me-controller-detail

pavos
15-01-16, 18:05
Σταύρο είχατε διακοπές ρεύματος εεεε ???? 3 σαν αυτον τον θερμοστάτη είδα σε μια βδομάδα σπασμένους ;)
Πάρε 1 τιτανίου με κοντρολερ για μια ζωή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;)
http://www.igna.gr/index.php/eshop/thermansi-psyksi-6/4506-de01-0281-thermantiras-titaniou-boyu-300w-me-controller-detail

οχι δεν ειχαμε διακοπες.... ισως να ειναι μαπα
κινεζικοι με 7€.... θα παρω την ελενη να της πω αλλα δεν ξερω αν θα τους αλλαξει
να παρω τιτανιου με τοσα λεφτα για να βγαζω αρτεμια δε λεει!!! χαχααχα


@aquaristas12απο δω τους πηρα . κανονικα εχουν εγγυηση οπως λες

aquaristas12
15-01-16, 18:26
αν ειναι απο ελλαδα βαση νομου το καταστημα υποχρεουτε να.δινει εγγυηση για καθε ηλ.συσκευη για 2χρονια

Κλεόβουλος
15-01-16, 18:35
Μάπα οι RS zw
Μετά από λιγότερο ένα χρόνο χθες πέταξα έναν 300άρη που πήρα λόγω αφραγκίας.
Jagger διαχρονικά είναι οι ανθεκτικότεροι απ' όσους χρησιμοποίησα.
Κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και τους Fuval E series
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/PetSafe/FluvalEGroupShot._SL350_.jpg
Ηταν.
δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι (?)

Τάκης
15-01-16, 19:25
Κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και τους Fuval E series

Κλεόβουλε οι Fuval E series έχουν ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας, και αν έχεις STC πάει χαράμι και ειναι κρίμα τα λεφτά που θα δώσεις.

pavos
15-01-16, 19:46
Κλεοβουλε αυτοί θα είναι πανακριβοι για τη δουλεια που τους θέλω...

Ο jagger σε τι τιμές παίζει μέχρι 100w????

Κωστας Malawi
15-01-16, 19:46
εγω εχω στο βαρελι αλλαγης τον fluval m series.μια χαρα ειναι.

pagokoftis
15-01-16, 20:02
Τους RS τους χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και δεν είχ αποτέ πρόβλημα... πολύ περίεργο μου κάνει...
Μου έχει σπάσει ένας σε αλλαγή νερού όπου έμεινε εκτός νερού, από δικιά μου βαλκεία.. και άλλος ένας πάλι σε αλλαγή νερού, τον οποίο έκλεισα πρώτα και μετά έγινε η αλλαγή, αλλά καθώς έγινε γρήγορα, πάλι έσπασε...
Από τότε και πέρα, κλείνω τον θερμαντήρα και κάνω την αλλαγή νερού μετά από 2-3 λεπτά...
Μήπως συνέβη κάτι παρόμοιο και σε εσένα?
Δεν ξέρω τι γίνεται με άλλες μάρκες, καθώς είχα αγοράσει 10 από ebay και για άλλους...

pavos
15-01-16, 20:07
Τους RS τους χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και δεν είχ αποτέ πρόβλημα... πολύ περίεργο μου κάνει...
Μου έχει σπάσει ένας σε αλλαγή νερού όπου έμεινε εκτός νερού, από δικιά μου βαλκεία.. και άλλος ένας πάλι σε αλλαγή νερού, τον οποίο έκλεισα πρώτα και μετά έγινε η αλλαγή, αλλά καθώς έγινε γρήγορα, πάλι έσπασε...
Από τότε και πέρα, κλείνω τον θερμαντήρα και κάνω την αλλαγή νερού μετά από 2-3 λεπτά...
Μήπως συνέβη κάτι παρόμοιο και σε εσένα?
Δεν ξέρω τι γίνεται με άλλες μάρκες, καθώς είχα αγοράσει 10 από ebay και για άλλους...

Αυτός που δουλεύει ακόμη είναι σε ενυδρείο με γόνο και γίνεται αλλαγή νερού με πολύ προσοχή σε ίδια θερμοκρασία.

Αυτός που χάλασε είναι σε ενυδρειακι που κάνω Αρτέμια.... μόνιμα 25 βαθμούς χωρίς αλλαγές νερού

ΔημήτρηςΤ
15-01-16, 20:22
Πουλάνε παιδιά εδώ μέσα Κ σ Καλή τιμη κάνουν Κ αποστολές.

Κλεόβουλος
15-01-16, 20:34
Κλεοβουλε αυτοί θα είναι πανακριβοι για τη δουλεια που τους θέλω...

Ο jagger σε τι τιμές παίζει μέχρι 100w????
να σου στείλω έναν να κάνεις τη δουλειά σου? :)

ΔημήτρηςΤ
15-01-16, 22:13
Αι Γεια σου.

pavos
15-01-16, 22:27
να σου στείλω έναν να κάνεις τη δουλειά σου? :)
kleo πιστευω ο ιγνατιος θα τους αλλαξει αυριο.... αν τυχει κατι και δεν εχει η στραβωσει η δουλεια που δεν πιστευω θα σου στειλω μηνύμα
ευχαριστω παντως.....εισαι πολυ ενταξει;)

stav
16-01-16, 03:34
Μάπα οι RS zw
Μετά από λιγότερο ένα χρόνο χθες πέταξα έναν 300άρη που πήρα λόγω αφραγκίας.
Jagger διαχρονικά είναι οι ανθεκτικότεροι απ' όσους χρησιμοποίησα.
Κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και τους Fuval E series
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/PetSafe/FluvalEGroupShot._SL350_.jpg

δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι (?)

Μεσα σε τεσσερα χρονια αλλαξα δυο.

Λιβέρης Σταύρος
16-01-16, 10:48
Απο εμπειρία και μόνο, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τους Jagger. Αυτό δε σημαίνει πως κάποιοι μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη απο ένα τυχαίο γεγονός, π.χ: αστοχία υλικού, ταλαιπωρία στη μεταφορά του προιόντος ή ότι άλλο. Μην ξεχνάμε και τον παράγοντα του ανθρώπινου λάθους που μπορεί να κάνουμε άθελά μας, όπως: να ακουμπάει ο θερμαντήρας στο χαλίκι (απαγορεύεται), να κάνουμε αλλαγή νερού υπό τάση και να μένει ο θερμαντήρας αναμμένος χωρίς νερό έστω και για λίγο (απαγορεύεται), να μην είναι βυθισμένος στο νερό μέχρι εκεί που τουλάχιστον πρέπει. Επίσης ένας τέλειος συνδυασμός είναι Jagger με Eliwell αν θέλει κάποιος να έχει απόλυτες τιμές θερμοκρασίας και ταυτόχρονα διπλή ασφάλεια σε περίπτωση βλάβης του θερμοστάτη.

moradin
16-01-16, 10:55
Μεσα σε τεσσερα χρονια αλλαξα δυο.

Έχω 2 jagger 300w από το 2008.
Ο ένας μέσα στο ενυδρείο, δεν τον έκλεισα ποτέ σε αλλαγές κτλ, δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμα.
Ο δεύτερος δουλεύει στο βαρέλι αλλαγών, και άρα αναγκάζεται να λειτουργεί σε πολύ διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα (όταν το νερό που πρέπει να ζεστάνει είναι 5-10 βαθμούς), δουλεύει κι αυτός απροβλημάτιστα.
Σε αντίθεση, έχω 2 juwel, έναν 200w κι έναν 100w, οι οποίοι ζεσταίνουν ακόμα, αλλά αν τους αφήσω χωρίς κοντρόλερ κάνουν τα δικά τους...
Άλλη εταιρία δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω καθώς δεν έχει χρειαστεί να τους αλλάξω :grin:

Τάκης
16-01-16, 12:25
Εχω 3 jager (1 σε κάθε ενυδρείο) , 1 fluval M300 εφεδρικό, 1 Elite 50αρι στη καραντίνα (30αρις κύβος), 1 Tetra που αναβει οποτε θέλει και είναι απο αντικατάσταση με το ίδιο πρόβλημα, 1 SICCE που στα 2 χρόνια χάλασε το κουμπάκι και έφαγε πέταμα. Ο ένας jager βέβαια με προβλημάτισε γιατι δεν έχει βαθμους κελσιου αλλά διαβάθμιση από το 1 έως το 9 και σύμφωνα με τις οδηγιες είναι για θερμοκρασίες από 18 έως 32. Τους έχω βέβαια όλους με stc επομένως δεν με απασχολει αν είναι ακριβεις ή όχι

όπως: να ακουμπάει ο θερμαντήρας στο χαλίκι (απαγορεύεται),

Γιατί να μην ακουμπάει στο χαλίκι ; Τι θα πάθει ;
Στο φυτεμενο μου εδω και 3,5 χρόνια ακουμπαει στο χαλίκι χωρίς κανενα πρόβλημα

delta66
16-01-16, 16:11
Εχω την εντυπωση οτι σε ολα τα προιοντα οσο περναει ο καιρος πεφτει η ποιοτητα τους (για μειωση του κοστους κατασκευης τους).
Κι εγω εχω ως καλυτερους απο τους γυαλινους, τους eheim jager, αλλα ειχε πεσει στα χερια μου ενας παμπαλαιος της sera, που δεν καταλαβαινε χριστο. Πρασινος. Ειχε περιεργη αντισταση μεσα. Οχι σπειροειδής οπως οι σημερινοι.
Γρηγορος και ακριβης στη διατηρηση της θερμοκρασιας.
Δυστυχως μου επεσε κι εσπασε. Την πρωτη φορα που μου ειχε πεσει, ειχε σπασει μονο καποιο κομματι απο την κεφαλη και το κολλησα. Το γυαλι ειχε αντεξει.

Κλεόβουλος
16-01-16, 19:32
Δυστυχως μου επεσε ....... Την πρωτη φορα που μου ειχε πεσει, ............
Εσύ αν άρχισαν να σου πέφτουν διάφορα, να το κοιτάξεις :smt081:smt081

pavos
16-01-16, 22:57
Θελω να πω οτι σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με igna.gr η ελενη μου εστειλε 2 ιδιους και τους πηρα μερικες ωρες μετα....
ευχαριστω πολυ... και να λεμε κ τα καλα οχι μονο τα στραβα για τα pet shop

ΑΛΛΑ....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-mm31-pavos-dsc_0121_zpssmpwrrd9.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-mm31-pavos-dsc_0122_zpssvttnvvh.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-mm31-pavos-dsc_0117_zpsxthxmaxg.jpg

αυτος ειναι ο καινουργιος....:(

tsala
17-01-16, 13:20
ωραιος ο Ιγνατιος!
παντως κι εγω εχω rs , ειχα φτασει να εχω και 5 διαφορων watt , ποτε δεν ειχα προβλημα...
παντως κινεζος θερμαντηρας + κινεζος κοντρολερ = ενας jagger (στην τιμη)
εγω προτιμω τον κινεζικο συνδυασμο :D

Themis_aqua
18-01-16, 01:32
Κι εγω εχω εναν rs 75w στο 60 λιτρο.Στην αρχη ειχα jagger 100w αλλα λογω μεγεθους τον αλλαξα, λεω θα παρω τον rs που ναι και φτηνος, αλλωστε κοντρολλερ εχω μια χαρα:)Αλλα..Προσφατα που χρειαστηκε να ανεβασω τη θερμοκρασια στους 29 να κανω θεραπεια,εκανε ολη μερα να την παει στους 28 και ποτε δεν πηγε παραπανω:((Και στο σπιτι η θερμοκρασια δεν πεφτει ποτε κατω απο 19..)Επισης παρατηρησα πως πριν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια, εσβηνε και ξαναπερνε μπροστα μετα απο λιγο..Λιγο ακομη και θα ξαναεβαζα τον jagger:pTo κανουν αυτο οι θερμαντηρες γενικα να σβηνουν για λιγο για προστασια;

Κλεόβουλος
18-01-16, 09:08
Κλεόβουλε οι Fuval E series έχουν ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας, και αν έχεις STC πάει χαράμι και ειναι κρίμα τα λεφτά που θα δώσεις.
το ξέρω Τάκη αλλά τους σκεφτόμουν λόγω αξιοπιστίας αλλά και λόγω μεγέθους. Ο 300άρης Jagger είναι 50 εκ.
Θα πάρω τιτανίου Schego και καθάρισα :)
To κανουν αυτο οι θερμαντηρες γενικα να σβηνουν για λιγο για προστασια;
το κάνουν μην ανησυχείς ;)