PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθετε στον πάτο του ενυδρείου


klairitsa
07-01-16, 15:32
καλησπέρα...
είμαι καινούργια στο forum και δεν εχω μεγαλη εμπειρία από ενυδρεία, σχεδόν καμια θα έλεγα. Εχω ενα ενυδρείο 100 λίτρα με 3 χρυσοψαρακια. Το ενα εδω και 3μερες ειναι πολυ άρρωστο, δεν κολυμπάει σχεδον καθόλου και κάθετε στον πάτο του ενυδρείου. Χθες το απομόνωσα και το έβαλα σε ενα 10λιτρο κουβαδάκι με ενα μικρο φιλτρο και αεραντλία και του εβαλα και φαγακι το οποιο έφαγε, αλλα δεν ειδα κάποια αλλαγή.Την μερα πριν αρρωστήσει έβαλα στο ενυδρείο αεραντλία και 2 βατραχακια, μπορεί να αρρώστησε απο αυτά? Τα άλλα 2 χρυσόψαρα είναι μια χαρά.
Πρεπει να του κανω κάποια θεραπεια?
Να του δώσω καποια βιταμινη?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160107/6bb6275ec81c9acaac86e19f9e3c4c16.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160107/f7857369e7c65d31fe509a2c92b47d0c.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160107/38fcf6e6765bc397b1db703767b8532d.jpg

tsala
07-01-16, 15:51
καλως ηρθες και καλη χρονια.

Δυστυχως ξεκινησες λαθος κι εσυ οπως οι περισσοτεροι απο μας , απο τους παντογνωστες πετσοπαδες...
τουλαχιστον , εχεις ενυδρειο και οχι γυαλα.

Λοιπον , αρχικα θα σου προτεινα να διαβασεις ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων κι οτι αποριες εχεις ρωτας.
Τα βατραχακια , δεν πανε με χρυσοψαρα , θα πρεπει να τα αποχωριστεις αμεσα..
επισης στα ψαρια ειναι οριακα, με λιγα λογια δεν μπαινει ουτε λεπι παραπανω.
προφανως δεν εχεις κανει τεστ.. θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ νερου (αμμωνιας ,νιτρωδη και νιτρικων) για να δουμε την ποιοτητα του νερου σου.
Εστρωσες καπως το ενυδρειο?
ποσο καιρο λειτουργει και ποσο καιρο ειναι τα ψαρια μεσα?

Το ψαρι μην το βγαζεις απο το ενυδρειο και μην το ταιζεις για την ωρα γιατι δεν ξερουμε αν υπαρχει αμμωνια στο νερο (στο 10 λιτρο , σιγουρα θα βγαλει αν ριχνεις τροφη).

Η κατασταση του πιθανοτατα οφειλεται σε κακη ποιοτητα νερου (παρουσια αμμωνιας ή νιτρωδων που ειναι τοξικα για τα ψαρια)

Kostas G.
07-01-16, 15:52
Έχει οποιοδήποτε εμφανές σημάδι ασθένειας; Αναπνέει πιο γρήγορα μήπως; Όσο πιο λεπτομερής η περιγραφή της συπεριφοράς του, τόσο πιο πιθανή μια σωστή διάγνωση.

Το κυνηγούσαν μήπως τα άλλα;

Οι συνθήκες νερού ποιές είναι;

Τάκης
07-01-16, 15:54
Καλως ήρθες και απο εμενα
Συμπλήρωσε αυτη τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009
ώστε να αποκτήσουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του πιθανου προβλήματος και καμια γενικη φωτογραφια του ενυδρείου θα βοηθούσε

klairitsa
07-01-16, 16:15
1 μηνα λειτουργει το ενυδρείο και τα ψαρια ειναι μεσα 3 εβδομαδες... δεν ξερω αν το εστρωσα σωστά, εβαλα το φιλτο με το σφουγκαρι του και κατι μπιλακια απο πανω που μου διαφευγει το ονομα τους αυτη τη στιγμη, αντιχλωρικο και βακτηρια στο νερο, το αφησα να δουλέψει 1 εβδομαδα, ετσι μου ειπαν, και εβαλα τα ψαρακια μεσα.
Καποιο εμφανες προβλημα στο σωματακι του δεν νομιζω οτι εχει, εκτως του οτι εχει χασει τη γυαλαδα το χρωμα του,αλλα μπορει να ειναι κ η ιδεα επειδή τον βλέπω κατσουφη.
Δεν αναπνεει γρηγορα απο οσο εχω προσεξει. φανταστείτε οταν τον εβγαλα απο το ενυδρείο, ουτε καν κουνιωταν στην απόχη, οσο αν τον κυνηγούσαν τα άλλα ειναι πιθανο γιατι χθες είδα το πιο μεγάλο χρυσόψαρα να την πέφτει άσχημα στα βατράχια κ για πολύ ωρα.
Τεστ νερου δεν εχω κανει
-------------------------
Τι τεστ νερού πρεπει να πάρω?

Τάκης
07-01-16, 16:20
Βγάζεις τα βατραχια σίγουρα
Το πιθανότερο να ειναι άστρωτο φιλτρο, σε μια εβδομαδα δεν στρώνει.
Ψάχνεις να βρεις μπολι και να κανεις μετρήσεις να δουμε τη κατάσταση της βιολογίας σου.
Και μεχρι να βρεις μπολι και να κανεις μετρήσεις κανεις 30% αλλαγες νερου 2-3 φορες την εβδομάδα και ταίζεις όσο πιο λίγο μπορείς. Να φροντίσεις το νερό της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, έστω 0,5 με 1 βαθμο χαμηλότερη.
Αν έχεις ψευτικα διακοσμητικά και φυτα στο ενυδρείο τα βγαζεις, όπως και το κοχυλι, ακομα και αληθινο να ειναι θα σου ανεβαζει σκληρότητες.
Θερμοκρασία ενυδρείου κρατησε την στη θερμοκρασία δωματίου, δεν χρειάζεται να εχεις πολύ ζεστο νερό, 19-20 αυτη τη περίοδο ειναι μια χαρα, και ακομα χαμηλότερη να ειναι δεν πειραζει καθολου. Τα ψαρια που εχεις αυτη τη περίοδο μπορεί να εχουν ακομα και 13 βαθμούς.
Διάβασε εδω για τα χρυσόψαρα, θα βρεις χρησιμες πληροφοριες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
-------------------------

Τι τεστ νερού πρεπει να πάρω?
Να προτιμήσεις υγρα τεστ,
για αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) ,
νιτρωδη (ΝΟ2)
και νιτρικα (ΝΟ3)

Ποιο φιλτρο έχεις ; και τι διαστασεις εχει το ενυδρειο ;

klairitsa
07-01-16, 16:28
Ωραια... καταλαβα!
Αλλα εχω 2 απορίες:
1.που θα βρω μπολι?
2. Με το άρρωστο μικρο τι πρεπει να κανω?
Α... και μια τριτη:
Γινετε 3 εβδιμαδες να ηταν καλα και ξαφνικά να αρρώστησε?
-------------------------
Το ενυδρείο ειναι 75×35×40 αν δεν κανω λάθος το φίλτρο ήταν μαζι με το ενυδρείο μαρκα aquael...
Εχω μονο ενα ψεύτικο φυτο, γιατί πρέπει να το βγαλω? Δεν είμαι σίγουρη αν θελω να πάρω αληθινα
-------------------------
[QUOTE=klairitsa;913632]Ωραια... καταλαβα!
Αλλα εχω 2 απορίες:
1.που θα βρω μπολι?
2. Με το άρρωστο μικρο τι πρεπει να κανω?
Α... και μια τριτη:
Γινετε 3 εβδιμαδες να ηταν καλα και ξαφνικά να αρρώστησε?
-------------------------
Το ενυδρείο ειναι 75χ35χ40 αν δεν κανω λάθος το φίλτρο ήταν μαζι με το ενυδρείο μαρκας aquael...
Εχω μονο ενα ψεύτικο φυτο, γιατί πρέπει να το βγαλω? Δεν είμαι σίγουρη αν θελω να πάρω αληθινα

Κωστας Malawi
07-01-16, 16:30
Καλα η τριτη ερωτηση με σκότωσε:D:D
1.θα βαλεις αγγελια και θα ζητησεις μπολι κοντα στην περιοχη σου.
2.οτι και με τα υπολοιπα.ξανα στο ενυδρειο και αλλαγες νερου μεχρι να μπει μπολι(αμεσα).

Τάκης
07-01-16, 16:32
Μπόλι θα βρεις από κάποιον άλλο χομπίστα και να έχει υγιές ενυδρείο.
Σε ποια περιοχή είσαι ;
Τα ψεύτικα φυτά μπορεί να αφήνουν τοξικά στο νερό από το υλικό που είναι φτιαγμένα και μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια, καλύτερα γυμνό το ενυδρείο πάρα να έχει επικίνδυνα αντικείμενα μέσα.
Ναι μπορεί από τη μια στιγμή στην άλλη να φανεί πρόβλημα, που έγινε όμως σιγά σιγά, ή αν η αίτια είναι πολύ σοβαρή να δημιουργηθεί το πρόβλημα γρήγορα

klairitsa
07-01-16, 16:40
Οκ...😢
Θα παω να παρω τεστ και θα τα κανω το βράδυ και θα σας στειλω τα αποτελεσματα...
Στον αρρωστο να κανω νηστεια, ε?
Νηστικός πως θα δυναμωσει?
-------------------------
Οκ...😢
Θα παω να παρω τεστ και θα τα κανω το βράδυ και θα σας στειλω τα αποτελεσματα...
Στον αρρωστο να κανω νηστεια, ε?
Νηστικός πως θα δυναμωσει?

Στους Αμπελοκηπους μενω (Αθήνα )

Τάκης
07-01-16, 16:47
Αν μπορουσες να ερθεις Κερατσινι θα σου έδινα μπολι.
Δες μηπως μπορει να βρεθεί κάποιος χομπιστας κοντα σου να σου δωσει μπολι και αν ειχε τεστ να σου μετραγε το νερό του ενυδρείου.
Νηστικο για λιγες ημέρες δεν θα παθει τιποτα
Πρεπει να κανεις κάτι με τα βατραχια, αν μπορεις να τα επιστρεψεις στο πετ-σοπ.
Χρυσοψαρα μονο με χρυσόψαρα

klairitsa
07-01-16, 16:50
Αυτος μου ειπε οτι μπορω να τα βαλω τα βατραχια, άλλωστε κ αυτός με χρυσόψαρα τα ειχε... 😢
Να τα βαλω με το μονομάχο στο 20λιτρο ή ειναι μικρός ο χωρος?

Τάκης
07-01-16, 17:00
Μην ακούς τα πετ-σοπ, να πουλήσουν θέλουν.
Είναι ικανοί να σου πουν πως στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις και καρχαρία ή κροκόδειλο
Και που τα είχε , εσύ τα είδες για κάποια στιγμή, δεν θα μάθεις ποτέ πόσα έζησαν μαζί ή αν πέθανε κανα χρυσόψαρο
Και βέβαια δεν θα τα βάλεις με τον μονομάχο,
Αν μπορείς προσπάθησε να τα επιστρέψεις