PDA

Επιστροφή στο Forum : ramshorn


karidas
05-01-16, 00:24
Καλησπέρα παιδιά πρι μερικές μέρες έβαλα σε 20 λίτρα με μονομαχο καμια εικοσαριά ramshorn. Και σήμερα γέμισα το ενυδρείο με φυταπου πήρα απο συνχομπιστα εκτός απο την σεσιφλορα τα αλλα δεν τα ξέρω.λετε να εχω πρόβλημα με τα φυτά απο τα σαλιγκάρια

alexis cosmo
05-01-16, 00:31
Αν υπάρχει τροφή δεν θα τα πειράξουν λογικά αλλά αν είναι το σκληρά φυτά δεν έχεις πρόβλημα.
Εγώ μία nymphaea zankeri red που έχω μου τρώνε τα καινούρια φύλα που είναι τρυφερά αλλά χωρίς ιδιετερο πρόβλημα.
Αν ταιζεις ζωντανές Τρώφες η κατεψυγμένες και υπαρχει μπόλικη προτεινη θα γενοβολανε σαν τρελά.
εμένα γέμισε αλλά σε λίγο θα αρχίζω να δίνω.
το ενυδρείο όμως είναι πεντακάθαρο.

karidas
05-01-16, 00:38
Καμια τροφή του εμπορίου η μη για τα σαλιγκάρια υπάρχει; εχω ακούσει για καρότο ισχύει;

alexis cosmo
05-01-16, 00:52
Για καρότο δεν το ξέρω αλλά τρώνε ότι απομένει από τροφές και άλγη.
ρίχνω λίγο παραπάνω γιατί έχω μικρά και έτσι γέμισα ramshorn αλλά δεν με πειραζει

Τάκης
05-01-16, 08:58
Τα ramshorn τρώνε ακόμα και αρβυλες :)
Και το καρότο θα το φάνε αλλά όχι μεγάλα κομμάτια γιατι αν αργήσουν να το φανε θα μουχλιασει, δοκιμασε μικρα κομμάτια αλλά να εχεις το νου σου να τα βγαλεις αν δεις και περασουν 2-3 ημερες και δεν το έχουν φάει, αν ειναι και ζεματισμενο ακομα καλύτερα, αγγουρι το τσακιζουν

karidas
05-01-16, 22:38
Θα το δοκιμάσω. Και το αγγουράκι πριν απο λίγο είδα πάνω σε κατι φυτά κατι που κατά ενενήντα τις εκατό ειναι αυγα.μηπως ξέρει κανείς πόσες μέρες κάνουν να εκκολάπτουν;