PDA

Επιστροφή στο Forum : Corydoras - Είναι τελικά τόσο ευαίσθητα ;


george
21-09-05, 22:08
Στο μικρο ενυδρειο (30 λιτρα) που προσφατα εστησα έβαλα ένα corydoras adolfoi και ενα albino.

Μεσα σε μια μερα το adolfoi το εχασα και μετα απο 4 μερες εχασα και το albino.

Oι μετρησεις ειναι μια χαρα....το φιλτρο που χρησιμοποιω το ειχα σε αλλο μου ενυδρειο για 2 εβδομαδες...και γενικα δεν βλεπω προβλημα.

Εννοειται οτι πριν τα βαλω μεσα στο ενυδρειο εκανα προσαρμογη.

Τα νεον και οι ροδοστομοι που γενικα θεωρουνται ευαισθητα ψαρια ειναι μια χαρα.

Το περιεργο ειναι οτι ενα ζευγαρακι adolfoi που εβαλα σε αλλο μου ενυδρειο δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα μετα απο 5 ημερες.

Καποιος μου ειχε πει οτι τα corydoras ειναι ευαισθητα και σε νεα ενυδρεια δεν αντεχουν ευκολα.

Ηταν θεμα τυχης ή επαιξα εγω με την τυχη μου ;;

Takis
21-09-05, 23:26
Είναι συχνό φαινόμενο αυτό με τα κορυντόρας.
Άσε λίγο καιρό, 3-4 μήνες και ξαναδοκίμασε

Tolis
22-09-05, 01:24
Μια θεωρια για τις συχνες περιπτωσεις θανατων corydoras σε καινουργια ενυδρεια, λεει οτι σε ενυδρεια στημενα προσφατα, ακομα κι αν εχει γινει σωστα το στρωσιμο κι εχει ξεκινησει κανονικα ο κυκλος του αζωτου, στο χαλικι οπου δεν υπαρχει κυκλοφορια νερου, τα βακτηριδια αποικουν τις επιφανειες πολυ πιο αργα, και συνεχιζουν για καποιο διαστημα να γινονται μικρο-κυκλοι με αποτελεσμα να υπαρχουν μικροποσοτητηες νιτρωδων στο χαλικι, που βλαπτουν τα cories που ειναι σε συνεχη επαφη με αυτο.

safi
22-09-05, 11:46
Τα corydoras πρέπει να είναι σε ομάδα τουλάχιστον των 5.
Επίσης το καλύτερο για αυτά είναι να ζουν σε ενυδρείο με μήκος πάνω από 70cm.

halvas69
22-09-05, 12:04
Μια θεωρια για τις συχνες περιπτωσεις θανατων corydoras σε καινουργια ενυδρεια, λεει οτι σε ενυδρεια στημενα προσφατα, ακομα κι αν εχει γινει σωστα το στρωσιμο κι εχει ξεκινησει κανονικα ο κυκλος του αζωτου, στο χαλικι οπου δεν υπαρχει κυκλοφορια νερου, τα βακτηριδια αποικουν τις επιφανειες πολυ πιο αργα, και συνεχιζουν για καποιο διαστημα να γινονται μικρο-κυκλοι με αποτελεσμα να υπαρχουν μικροποσοτητηες νιτρωδων στο χαλικι, που βλαπτουν τα cories που ειναι σε συνεχη επαφη με αυτο.
Κάπως έτσι πρέπει να είναι.
Πριν από ένα χρόνο μετακόμισαν μερικά νεογέννητα Corys (Γέννα του yiatse) σε δικό μου ενυδρείο ηλικίας 1,5 μήνα.
Σε 2-3 ημέρες τα έχασα ΟΛΑ !!! :smt022 και δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί, τώρα πιστεύω ότι ξεκαθάρισα το τι έγινε.

Juan
22-09-05, 12:28
Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι αντίστοιχο από τις ταμλέτες βυθού που χρησιμοποιούμε για λίπανση αν δεν 'φυτευτούν' βαθιά ;

halvas69
22-09-05, 12:58
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα όταν χρησιμοποιούσα λίπασματα σε ταμπλέτες, αλλά αν λάβουμε υπ'οψιν ότι τα λιπάσματα που αγοράζουμε υποτίθεται ότι είναι Fish-safe, μάλλον δεν συντρέχει λόγος ανυσηχίας.......εκτός αν ξέρει κάποιος κάτι που μου διαφεύγει.

Pritanis
23-09-05, 20:57
Γιωργο εχω βρει κατι κοριντορακια αστερια...... Panda με 3 € κουκλακια σκετα... Και sterbai με 4 € μαγεια σκετη.... Εχω μια εβδομαδα που τα πηρα και ειναι αστερια.....

george
23-09-05, 21:56
Γιωργο εχω βρει κατι κοριντορακια αστερια...... Panda με 3 € κουκλακια σκετα... Και sterbai με 4 € μαγεια σκετη.... Εχω μια εβδομαδα που τα πηρα και ειναι αστερια.....

Απο που τα πηρες ;