PDA

Επιστροφή στο Forum : help ζητηται diy co2...


klaz
21-09-05, 09:09
σας χαιρετω ,ειμαι αρχαριος απο θεσ/νικη,ειμαι κατοχος ενος rio jewel 180 λιτρων,εχω εκτος απο το εσωτερικο μηχανικο φιλτρο της jewel,και ενα εξωτερικο της eheim(μοντελο δεν θυμαμαι για 300λιτρα),λιπασμα σε μορφη χαλικιου της papillon,χαλαζιακο χαλικι aqualix 3-4cm,γυρω στις 10 ριζες φυτα(καποια χαμηλα που μοιαζουν με κρεμμυδακια,καποια επισης χαμηλα με μεγαλα πλατια φυλλα,και καποια ψηλα που μοιαζουν με φυκια...).το ενυδρειο δουλευει εδω και 5 μερες,με χθεσινη αλλαγη νερου 25%,καθως και παροχη co2 απο συστηματακι της tetra.θελω να ρωτησω γιατι μου ειπαν καποιοι οτι το συστηματακι αυτο,ειτε ειναι ψιλοαπατη,ειτε δεν καλυπτει τον ογκο του ενυδρειου μου,και επειδη με τα πρακτικα δεν τα πηγαινω καθολου καλα,αν μπορει καποιος να μου φτιαξει αυτο το αυτοσχεδιο diy co2 με ζαχαρη και μαγια (με το αζημιωτο)για τον ογκο του ενυδρειου,και εγω απλα να φτιαξω το μειγμα.σα; παρακαλω πολυ γιατι πραγματικα δεν τα πηγαινω καθολου καλα με εφαρμογες,και καταλαβαινετε οτι αυτο μου δημιουργει γενικως προβληματα μεσς στο σπιτι μου γιατι απλα δεν πιανουν τα χερια μου.....ευχαριστω.

torm
21-09-05, 09:36
Μήπως το 'χεις πάρει απο στραβό μάτι χωρίς λόγο; Η κατασκευή του συστήματος δεν είναι τόσο δύσκολη. Πιστεύω ότι οι φίλοι απο Θεσ/κη θα σε βοηθήσουν.
Για 180 λίτρα ίσως να πέφτει μικρό το 1 μπουκάλι. Ας δώσουν τα φώτα τους όσοι το έχουν δοκιμάσει σε αυτά τα λίτρα.

george hmmy
21-09-05, 09:43
Με τόσα φυτά και σε τέτοιο όγκο ενυδρείου και μένα μου φαίνεται λίγη η μία μπουκάλα. Τώρα όπως προείπε κι ο torm δεν είναι δα και τόσο τραγικά τα πράγματα klaz, είναι πολύ εύκολο να το κάνεις όσο και να μην πιάνουν τα χέρια σου! 8) Κράτα τη βοήθεια για καμιά έξτρα λάμπα αν θελήσεις που εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράματα! ;) Βέβαια, αν επιμένεις, όλο και κάποιος φίλος Σαλονικιός θα βρεθεί να κάνει το καλό...

lasal
21-09-05, 11:18
Το optimat της tetra δεν ειναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες σε αυτά τα λίτρα.
Το diy δεν ειναι δύσκολο στην κατασκευή.
Αρχικά δες την φωτογραφία που υπάρχει εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5063&highlight=%F3%F9%EB%E7%ED%DC%EA%E9
Και μετά εδώ
http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/CO2.htm
Αν μετά απο αυτά που θα δεις νομίζεις οτι πάλι δεν μπορεις
τότε ετοίμασε ενα κουτί με γλυκά να στο φτιάξουμε.
:-)
ΥΓ.
Αν στο κάνει ο Γιώργος να ξέρεις...... οτι τρώει πολύ
Νομίζω πως ο pritanis εχει ενα συστηματάκι diy παροπλισμένο
Στείλτου Pm

klaz
21-09-05, 11:53
Το optimat της tetra δεν ειναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες σε αυτά τα λίτρα.
Το diy δεν ειναι δύσκολο στην κατασκευή.
Αρχικά δες την φωτογραφία που υπάρχει εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5063&highlight=%F3%F9%EB%E7%ED%DC%EA%E9
Και μετά εδώ
http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/CO2.htm
Αν μετά απο αυτά που θα δεις νομίζεις οτι πάλι δεν μπορεις
τότε ετοίμασε ενα κουτί με γλυκά να στο φτιάξουμε.
:-)
ΥΓ.
Αν στο κάνει ο Γιώργος να ξέρεις...... οτι τρώει πολύ
Νομίζω πως ο pritanis εχει ενα συστηματάκι diy παροπλισμένο
Στείλτου Pm κουταρα με γλυκα,θα σας στειλω ΒΟΗΘΗΣΤΕ,ξερω τι σας λεω ,ειναι δυσκολο για μενα,ειδικα με τις στεγανοποιησεις κλπ.......

crazyio
21-09-05, 12:56
διαβάζοντας τα post στα λίνκ που έχει δώσει ο Lasal έχω την εξής απορεία ...
όλοι χρησημοπιείτε μπουκάλια απο αναψυκτικά πλαστικά και δίαβασα για μπετονάκια που είχαν γίνει μπαλόνια και πως μερικές φορές σκάνε απο την πίεση ....
Ερώτηση....
γιατι δεν πέρνετε ένα ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ τέτοιο μπουκάλι ..... (καλή ιδέα θα ήταν ένα μεταλλικό ΘΕΡΜΟΣ εναμισόλιτρο ίσως και μεγαλύτερο), που με ένα μικρό τρυπανάκι ή έστω με αρκετή πίεση με ένα κατσαβίδι ή κάτι αιχμηρό τέλος πάντον θα του ανοίγατε τρύπα απο πάνω για όλα τα μετέπειτα ....
έτσι το μόνο που θα μπορεί να πάθει είναι ή να πετάξει το σωλήνα και μόνο ή άντε να τον τρυπήσει .... αλλα θα έχετε εξαλέιψει τον φόβο του να σκάσει όλη η φιάλη στα καλά καθούμενα ....
Εκτός αυτού σίγουρα θα είναι και πολύ πιο εμφανίσημο κοντά στο ενυδρίο ένα όμορφο θερμός μεταλλικό απο ένα μπουκάλι αναψυκτικού....
Ισως το μόνο πρόβλημα θα είναι πως δεν θα φαίνεται το πόσο υλικό έχει μέσα το μπουκάλι ... αλλά και πάλι πιστεύω πως υπάρχουν θερμός με ένδειξη στο πλαί ...
το έχει δοκιμάσει κανεις ? τι προβλημα άλλο μπορεί να υπαρχει με χρήση του θερμός αντί για πλαστικού ?

Άσε που εκεί το ρακόρ θα "πιάνει" πολύ πιο καλά ...

mikenuke
21-09-05, 14:33
οσοι ενδιαφερεστε για την προταση του ψραζυιο δειτε εδω:

http://greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6867

halvas69
21-09-05, 16:47
όλοι χρησημοπιείτε μπουκάλια απο αναψυκτικά πλαστικά και δίαβασα για μπετονάκια που είχαν γίνει μπαλόνια και πως μερικές φορές σκάνε απο την πίεση ....
Πολύ απλά και για πολλοστή φορά το μπουκάλι σε DIY CO2 δεν σκάει από την πίεση.
Tα οποιαδήποτε σκασίματα ή διογκώσεις που έχουν αναφερθεί ωφείλονται σε λανθασμένες ενέργειες, περιορισμού ροής του αερίου ή πλήρες κλείσιμο της μπουκάλας......για ποιόν λόγο δεν κατάλαβα ποτέ.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιορίσουμε την έλευση του αερίου καθώς το παραγώμενο CO2, από τον συνδιασμό μαγιάς και ζάχαρης, δεν είναι τόσο πολύ ώστε να βλάψει το ενυδρείο μας.
Ωραία ιδέα :smt115 το μεταλλικό δοχείο, ε και πιό καλόγουστη από το πλαστικό.

crazyio
21-09-05, 16:55
Απλά πιστεύω πως ενα "καλόγουστο" ΘΕΡΜΟΣ ομοφαίνει τον χώρο σε σχέση με το πλαστικό μπουκάλι .. που οπως και να το κανεις ... δεν είναι και τοσο ΙΝ για τα σαλόνια μας ......
μπορεί να κοστίζει μερικά ευρώ παρα πάνω απο μια πορτοκαλάδα (που θα πιούμε μονορούφι για να μας μείνει το μπουκάλι) αλλά αξίζει πιστευώ....

sot-zoe
21-09-05, 19:00
Το καλο με τα μπουκαλια απο αναψυκτικα ειναι οτι κλεινουν αεροστεγως και με λιγο τεφλον στο σπιρωμα του καπακιου εισαι σιγουρος.
Εαν χανει εστω και ελαχιστα , τοτε δεν θα μπορει να φτασει το αεριο στο ενυδρειο , ειναι ενα μεγαλο θεμα οι διαροες , και εαν μπορεις να το αξασφαλισεις στο θερμος τοτε ενταξει , αλλα νομιζω οτι οπως ολοι μας μπορει κανεις να κρυψει το μπουκαλι πισω απο το ενυδρειο , δεν χρειαζεται να ειναι στην μοστρα ;-)

crazyio
21-09-05, 20:31
απλά βάζεις τεφλόν στο σπείρωμα του καπακίου του θερμός ... η μια η άλλη ....
απλά αισθητικά και απο θέμα αντοχής πρέπει να είναι καλύτερο...