PDA

Επιστροφή στο Forum : μικρο ενυδρειο 3 μονομαχους φαση Α


melitropos
21-09-05, 00:21
ΝΑ! η κατασκευη που ελεγα για 3 μονομαχους μαζι...οποιος θελει του λεω πως και τι υλικα απο που κτλ ...τα χωρισματα ειναι απο χοντρη ζελατινα θαμπη ωστε να μην βλεπονται και τσαντιζονται επισης ειναι διατρητες ωστε να γυριζει το νερο...σε ολα τα "δωματια"...πληροφοριες εντος

crazyio
21-09-05, 00:52
κάτι δεν μου πάει καλά ....
αρχικά να σου αναφέρω πως κάποια στιγμή η βεντουζίτσες μπορεί να ξεκολλήσουν... και αν δεν εισαι εκει να το προλάβεις έγκερα ... θα έχεις πολλύ ασχγμα αποτελέσματα ...
κατα δεύτερον .... ο μονομάχος που θα είναι στο διαμέρισμα με το φίλτρο θα τρώει τόση ροή πάνω του που δεν θα μένει σε ησυχία ... και ΔΕΝ αρέσει και τόσο η ροή σε μονομάχους ...
επίσης δεν ξέρω αν η κυκλοφορία (άρα και η φίλτρανση) θα έιναι ομοιόμορφη και στα 3 διαμερίσματα μια και απο τις τρύπες δεν ξέρω αν θα περνάει τόσο νερό όσο έχεις φανταστεί ...
τελευταίο, το αισθητικό αποτέλεσμα .... σορρυ αλλά πιστεύω πως χαραμίζεται έτσι η ομορφια των μονομάχων.....
γιατι δεν πέρνεις πλαστικους "οδηγούς" να τους κολλησεις ΠΑΝΩ στο τζάμι και απο κεί να περάσεις 2 κομμάτια απο πλέξυγκλας ή γιαλί?
τον τρόπο να μην βλέποντε τον συζητάμε....
και πιο σταθερό θα είναι, και πιο όμορφο και σίγουρα θα μπορείς να κάνεις καλύτερη δουλείά με τις τρύπες παρά στη ζελατίνα .....
και ξαναλέω ... πρόσεχε το διαμέρισμα που έχει το φίλτρο.... θα κάνεις τον μονομάχο σου να στριφογυρνάει.......

melitropos
21-09-05, 19:01
μου ζητησαν 70ευρο για 2 γυαλινα η πλεξι 29χ28cm διατρητα ...ελεος!!! και ειπα φυσικα οχι αγοραζω εκ νεου ενυδρειο....
οσο για οδηγους....καλη ιδεα!!!!!!!!!!!! αλλα απο που?εχω δει μονο σε κατι χαρακακια στενσιλ για πατρον γραμματων-σχηματων...και πως τα κολαω αν τα βρω?
ευχαριστω για τις συμβουλες σου μιας και αλλοι κολησαν στο nickname μου παρα στις αποριες μου. :)

crazyio
21-09-05, 20:35
ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟ???
ρώτα και αλλού .... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να σε κλέψουν αλλού περισσοτερο ... χαχαχα
απο γυαλί θα είναι ίσως πιο φτινά απο πλέξυγκλας.....
πήγαινε σε ένα τζαμά και ρώτησε ......
τώρα όσο για οδηγούς ίσως πάλι ο τζαμάς να σε βοηθήσει ... δεν ξέρω που θα βρέις .. εκτός αν ξέρει κανείς αλλος απο εδω να σου πει ...
αυτά θα τα κολλήσεις με σιλικόνη για ενυδρία .... ΟΧΙ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΝΑΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗ !!!!
θα κολλήσουν παραπάνω απο καλα ...
μην φοβάσαι ..... δεν σε ξεχνάνε τα παιδιά εδώ ... απλά ίσως να μην είδανε το ποστ σου εδώ .... απαντήσεις θα λάβεις και άλλες....

mikenuke
21-09-05, 20:49
για πλαστικους οδηγους μπορεις να χρησιμοποιησεις λουκια καλωδιων.

crazyio
21-09-05, 22:47
για πλαστικους οδηγους μπορεις να χρησιμοποιησεις λουκια καλωδιων.

έξυπνο!!!!!

Άλλα ίσως εμφανισιακά να μην είναι τόσο καλό.... αλλα είναι ο σίγουρος και δοκιμασμένος τρόπος φαντάζομαι αν δεν βρεθεί κάτι άλλο ...εκτος και αν απλά θες να κανεις την δουλειά σου και το θέμα εμφάνιση το αφίνεις σε δεύτερη μοίρα ..

melitropos
21-09-05, 23:37
οχι απο καλωδια!!!!εχουν ερθει σε επαφη με το χαλκο!!!ξερω και εχω σιλικονη ενυδρειων...βρηκα σταντ απο πλεχι τσαμπα!!!για δειτε τα αλλα παλι ψηλα θελει απο 2 βεντουζες....στο τελος τελος θα παρς το ενυδρειο υπο μαλης στην συγκεντρωση ετσι οπως παμε...

crazyio
22-09-05, 00:16
οχι απο καλωδια!!!!εχουν ερθει σε επαφη με το χαλκο!!!

Μπορείς να πάρεις το εξωτερικό περίβλημα απο μεγαλύτερης διαμέτρου καλώδιο που ο κάθε αγωγός έχει και δικό του περίβλημα ... και πιο πρακτικό θα έιναι λόγο μεγαλύτερης επιφάνειας κόλλησης με σιλικόνη και πιο σταθερό ....
συγγνώμη, αλλα πλαστικό στάντ είναι αυτό στην φωτό?? ελεος δλδ ....
ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ!!!! δεν αξίζει να κάνεις κάτι πρόχειρο και να εχεις καθε τρεις και λίγο αλλαγές ..... τώρα που είναι άδειο το ενυδρίο όλα γίνοντε εύκολα ... μετα με τους μονομάχους, το χαλίκι, το νερό, τα φυτά και ό,τι άλλο βάλεις ΔΕΝ θα είναι καθόλου εύκολη δουλεία το να κάνεις πάλι πατέντες .....
1 μήνα προσπαθούσα να βρώ άκρη για σωστό φίλτρο, για το ένα για το άλλο και δεν είναι και ότι καλύτερο ό,τι φτίαχνεις να το χαλάς και πάλι απο την αρχή .... τουλάχιστον εκμεταλευσου τώρα που είναι ετσι χωρίς ψάρια ....

mikenuke
22-09-05, 00:37
μαλλον δεν καταλαβατε!
εννοω καναλι απο καλωδια.αυτα που χρησιμοποιουν γιαα να καλυψουν καλωδια σε γραφεια και να μην φαινονται. ασπρο καναλι σχηματως Π.
Αν το κολλησεςις ομορφα με μαυρη σιλικονη δεν θα φαινεται ασχημα και σιγουρα θα φαινεται πιο ομορφα απο το κολπο με τις βεντουζες.

crazyio
22-09-05, 00:55
μαλλον δεν καταλαβατε!
εννοω καναλι απο καλωδια.αυτα που χρησιμοποιουν γιαα να καλυψουν καλωδια σε γραφεια και να μην φαινονται. ασπρο καναλι σχηματως Π.
Αν το κολλησεςις ομορφα με μαυρη σιλικονη δεν θα φαινεται ασχημα και σιγουρα θα φαινεται πιο ομορφα απο το κολπο με τις βεντουζες.

αααααααα οκ ... ακόμα καλύτερο ..... σωστός !
οι βεντούζες για μένα είναι πάντος χάλια απο όλες τις απόψεις .....
ίσως η τελευταία σου επιλογή αν ναυαγήσουν όλες οι άλλες .