PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριμα τα καημενα τα φυτακια ....


makini
04-12-15, 21:51
Καλησπερα σας
Το ενυδρειο στηθηκε πριν 3 μηνες . Ο εχινοδορος ειναι μεσα 1,5 μηνα και το κερατοφυλο 1 βδομαδα (μολις μπηκε μεσα μετα απο 3 μερες μαδησε ) . Μαζι με τα φυτα ηρθαν και οι απροσκλητοι επισκεπτες τα σαλιγκαρια που αρχιζουν και γινονται πολλα και βαζω παγιδες που βλεπω με μπουκαλακι του νερου ( εχθες μπηκαν δυο ) προς το παρον βλεπω γυρω στα 10 ολα μαζι μικρα ........
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120 λιτρα
- Φωτισμός: (24 watt, φθορισμου aqua medic plant grow , 5-12 το βραδυ , ανακλαστήρες ΝΑΙ , )
- Βυθός και Υπόστρωμα: (χαλικακι χωρις υποστρωμα , 7-10 cm, χρόνος χρήσης του 3 μηνες, )
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( οχι.)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: , μέτρια,, αεραντλία ναι αεροκουρτινα πισω )
- Φίλτρανση: (eheim2213 , όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης τα βασικα που ερχονται μαζι του ):
- Φυτα: (εχινοδοροσ χ1 , κερατοφυλλο χ1 , βαλισνερια χ1 , ανουμπια χ1 ):
- Ψάρια: σκαλαρια χ3 πλεκοστομοι χ2 ):
- Ρουτίνες: (λιπάσματα flourish 2 φορες την εβδομαδα 0,6 μλ,potassium 0,9 μλ 3 φορες την εβδομαδα ,excel 3 φορες 0,5 μλ ταμπλέτες οχι , , τάισμα μια φορα την ημερα , αλλαγές νερού 1/3 την εβδομαδα με βρυσης με prime , )

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH:6
- GH: 9
- ΝΗ3/NH4:0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 20
-
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι ...api

Υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιηθεί νερο Α/Ο

Παρακαλω πολυ θελω τα φωτα σας οσο αφορα τα φυτα και το προβλημα που υπαρχει

Ευχαριστω πολυ
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_171901_zpsbu19xap2.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_171849_zpsv2qyo29h.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_171824_zpshyscq5hb.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_171814_zpsvel7gifj.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_171759_zpslqmax01z.jpg

Τάκης
04-12-15, 22:08
Πολύ φοβάμαι πως ο φωτισμός σου είναι οριακά μικρός.
Με τόσο μικρό φωτισμό θα σου έλεγα πως τα λιπάσματα είναι περιττά, και ειδικά το excel. Πόσο ύψος έχει το ενυδρείο σου ;
Για τον εχινόδορο θα ήταν καλύτερα να βάλεις καμιά ταμπλέτα και όχι υγρά λιπάσματα.
Επίσης το κερατόφυλλο δεν πρέπει να το φυτέψεις, αλλά να το πιάσεις κάπου για να το παίρνει το ρεύμα του νερού.
Παρατήρησα όμως κάτι πολύ πιο σοβαρό από τα φυτά, τα ψάρια που έχεις δεν κάνουν για το ενυδρείο σου, 3 αγγελόψαρα είναι λίγα, θα έπρεπε να είναι κοπάδι από 8 άτομα και πάνω, και για το λόγο αυτό πιστεύω πως τα 120 λίτρα είναι λίγα. Επίσης οι 2 pleco , αν είναι οι κλασσικοί δεν κάνουν και αυτοί για το ενυδρείο, θα γίνουν τεράστιοι.
Η Α/Ο δεν θα βοηθήσει τα φυτά, αλλά θα βοηθήσει να πέσει το PH που είναι ψηλό για το είδος ψαριών που έχεις

giorgosg
04-12-15, 22:25
Γι΄αυτο μην πεταξεις τα σαλιγκαρια πριν βεβαιωθεις οτι
ειναι πραγματι απο αυτα που τρωνε φυτα
γιατι τα περισσοτερα ειδη κανουν καλο οπως σε
αλγες,τρωνε υπολειμματα τροφων και αλλα.
Βγαλε μας καμια φωτογραφια με τα σαλιγκαρια.

makini
04-12-15, 22:36
Βγαλε μας καμια φωτογραφια με τα σαλιγκαρια.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-physa_zps4bef4dd4.jpg

Τάκης
04-12-15, 23:03
Οι τρύπες του εχινόδορου σίγουρα δεν είναι απο σαλιγκάρια

G_AQUA
04-12-15, 23:16
Δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος ότι οι ζημιές που βλέπω είναι (μόνο) από τα σαλιγκάρια, πχ το σάπισμα του εχινόδωρου δεν είναι. Πάντως αυτά τα σαλιγκάρια που έχεις μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά στα φυτά. :mad:
Βγάλε όσα βλέπεις και ψάξε μήπως βρεις αυγά τους κάπου ώστε να τα αφαιρέσεις κι αυτά. Συνήθως τα αφήνουν στο κάτω μέρος των φύλλων. Οπότε κοίτα πρώτα στο εχινόδωρο...

Τα υπόλοιπα, στα έγραψε ο takis_gt.

makini
04-12-15, 23:36
Δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος ότι οι ζημιές που Συνήθως τα αφήνουν στο κάτω μέρος των φύλλων. Οπότε κοίτα πρώτα στο εχινόδωρο...



Εχεις δικιο βρηκα πολλα αυγα κατω απο τα φυλλα της βαλισνεριας .....λεω να βαλω μερικα helena μεσα ....θα κανουν δουλεια ; Εαν δεν βρω helena τι ψαρια να βαλω ; Και εαν παλι δεν βρω ψαρια ....με ποιον αλλο τροπο να τα εξολοθρεψω ;

G_AQUA
04-12-15, 23:48
Βάλε Helena αλλά εν' αντιθέσει με άλλα σαλιγκάρια, με αυτά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνουν δουλειά. Βγάζε όσα πιο πολλά μπορείς και καθάριζε τα φυτά από τα αυγά τους.
Με άλλα ψάρια μην δοκιμάσεις. Τι θα τα κάνεις μετά;

nazgul
05-12-15, 00:24
Τα σαλιγκαρια σου ειναι physa fontinalis, αν δεν κανω λαθος. Δεν προκειται να πειραξουν υγιη φυτα, αρκει να υπαρχει καποια φυτικη τροφη στο ενυδρειο. Αν πεθαινουν απο την πεινα, μπορει να τσιμπησουν κανενα φυτο, αλλα το προβλημα στα φυτα σου δεν πιστευω οτι προερχεται απο τα σαλιγκαρια.

Βάλε Helena αλλά εν' αντιθέσει με άλλα σαλιγκάρια, με αυτά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνουν δουλειάΑυτο το εχεις παρατηρησει και το λες? Τα helenas μπορουν να επιτεθουν σε οποιοδηποτε σαλιγκαρι, ακομα και σε μεγαλα apple snails, στις περισσοτερες περιπτωσεις. Εκτος και αν βαλουνε 1-2 helenas και περιμενουμε να εξολοθρευσουν καιμια 100αρια λαθρεπιβατες σε μια εβδομαδα (δυσκολο).

makini
05-12-15, 00:36
το προβλημα στα φυτα σου δεν πιστευω οτι προερχεται απο τα σαλιγκαρια.


Ποιο θα μπορουσε να ειναι το προβλημα μου στα φυτα κατα την γνωμη σου ;

johnpecn`
05-12-15, 00:43
Συμφωνώ με τον nazgul τα helena θα εξαφανισουν σχεδον οποιοδήποτε σαλιγκάρι εν καιρώ και τηρουμένων των αναλογιών. Το προβλημα των φυτων σου ειναι σιγουρα ο φωτισμός και ισως το χαλίκι ,μηπως τα φυτα λυωνει το stem λιγο πιο πανω απο εκει που εχεις φυτεψει;και οι ριζες λογικα ζορίζονται. Για την ιχθυοσυνθεση στα είπε ο Τάκης.

makini
05-12-15, 01:01
Με τον υπαρχον φωτισμο εχω αλγες

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151204_220609_zpselumfex3.jpg

Ειναι λογικο αφου εχω αλγες εστω και λιγες να αυξησω φωτισμο ;

Εχω παραγγειλει ταμπλετες για τον βυθο οσο αφορα τον εχινοδορο ....το κερατοφυλλο θεωρω οτι καταστραφηκε

Τάκης
05-12-15, 01:13
Καφέ άλγη βλέπω, αυτή οφείλεται συνήθως σε χαμηλό φωτισμό ή και σε νεοστημενο ενυδρείο

makini
05-12-15, 01:48
Καφέ άλγη βλέπω

Η αλγη ειναι πρασινη πιστεψε με .

θα βοηθουσε εαν κλαδευα τα κατεστραμενα φυλλα του εχινοδορου χαμηλα στην βαση τους ;

G_AQUA
05-12-15, 11:23
Αυτο το εχεις παρατηρησει και το λες? Τα helenas μπορουν να επιτεθουν σε οποιοδηποτε σαλιγκαρι, ακομα και σε μεγαλα apple snails, στις περισσοτερες περιπτωσεις. Εκτος και αν βαλουνε 1-2 helenas και περιμενουμε να εξολοθρευσουν καιμια 100αρια λαθρεπιβατες σε μια εβδομαδα (δυσκολο).

Ναι! Έχω δει σε δικό μου 240 άρι τι γενοκτονία μπορούν να κάνουν 5 όλα κι όλα Helena σε άλλα σαλιγκάρια έχω δει όμως σε άλλο μου ενυδρείο να περνούν δίπλα από τα συγκεκριμένα και μόνο high five δεν έκαναν :D Παρ'όλα αυτά- το γράφω άλλωστε- ας τα δοκιμάσει. Μπορεί η περίπτωσή μου να ήταν συμπτωματική...
Την ζημιά αυτά τα σαλιγκάρια πάντως δεν την κάνουν μόνο με το τσιμπολόγημα στην πρασινάδα. Την κάνουν με την κολλώδη ουσία στην οποία τοποθετούν τα αυγά τους. Με τον καιρό αυτή βλάπτει και αδυνατίζει τον ιστό των φύλλων με αποτέλεσμα σε εκείνο το σημείο να δημιουργούνται τρύπες και σαπίσματα...
Γενικά εγώ δεν βρίσκω κανέναν λόγο κάποιος σε φυτεμένο ενυδρείο να κρατάει σαλιγκάρια που μπορούν να βλάψουν τα φυτά όταν για τις άλλες δουλειές (άλγες, καθάρισμα, οξυγόνωση βυθού) υπάρχουν είδη που μπορούν να κάνουν εξαιρετική δουλειά χωρίς να πειράζουν ποτέ την πρασινάδα...

Makini, ακόμα κι αν τα σαλιγκάρια έχουν βάλει το χεράκι τους, τα φυτά δεν βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση εξ αιτίας τους.
Ο φωτισμός ίσα-ίσα που αγγίζει το minimum. Κόψε τα σαπισμένα φύλλα. Σπάσε ταμπλέτες σε 2-3 κομμάτια και βάλε από ένα βαθιά στο χαλίκι δίπλα στις ρίζες των φυτών. Excel και κερατόφυλλο δεν έχουν καθόλου καλή σχέση. Πόσο ρίχνεις; Ισως πρέπει να το σταματήσεις ή να ρίχνεις λιγότερο. Από το κερατόφυλλο κράτα μόνο τα υγιή κομμάτια κι άστα για λίγο ελεύθερα στην επιφάνεια μέχρι να ξαναπάρουν τα πάνω τους. Δεν θα τα φυτεύεις στο χαλίκι ποτέ, θα τα πιάνεις απλά από κάπου. Κι όταν χαλάει πάλι το κάτω μέρος τους θα το κόβεις...

Η άλγη στις πέτρες είναι πράσινη σποτ. Νεοσύστατο ενυδρείο, προβληματικός φωτισμός. Τα νιτρικά στο 20 πότε έχεις; Πριν ή μετά την αλλαγή νερού; Πολύ ψηλά δεν τα λες αλλά είναι στο όριο της ζημιάς. Και δεν ξέρουμε τι γίνεται με τα φωσφορικά....

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
05-12-15, 12:00
Με προσθήκη καλίου θα διορθωθεί πιστεύω το πρόβλημα, το είχα κι εγώ κι ήταν το τρίτο κατά σειρά φυτό που μου παρουσίασε το πρόβλημα μετά το πολύσπερμα και την κορύμποσα, όταν πρόσθεσα κάλιο ίσιωσαν μετά από δύο εβδομάδες.

nazgul
05-12-15, 12:14
Μπορεί η περίπτωσή μου να ήταν συμπτωματικήΑπο δικη μου παρατηρηση, θα θεωρουσα οτι ετυχε να μην τα αγγιξουν. Θα τους αρεσαν περισσοτερο τα υπολοιπα, μαλλον :D
Αλλα ας μεινουμε στο θεμα μας.

Για αρχη, κατι πρεπει να κανεις με την ιχθυοσυνθεση, που ειναι πιο σημαντικη απο τα φυτα.

Για τα φυτα τωρα:
-ο φωτισμος ειναι οντως οριακος.
Θα μπορουσαν, θεωρω, να σταθουν ευκολα φυτα με το συγκεκριμενο φωτισμο, ομως. Αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν.
-το χοντρο χαλικι δεν ειναι και το καλυτερο για φυτα που αναπτυσσουν ριζικο συστημα.
Δεν το αφηνουν να αναπτυχθει σωστα, με συνεπεια το φυτο να μην πηγαινει καλα. Ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι οτι καλυτερο για εμενα για ενα φυτεμενο ενυδρειο.
-τα φυτα που αντλουν θρεπτικα κυριως απο το ριζικο τους συστημα, ειναι καλυτερο να τα βοηθαμε με καμια ταμπλετα βυθου που και που.
-τα λιπασματα ειναι αρκετα, δεδομενου οτι τα φυτα δεν αναπτυσσονται σωστα για να τα καταλαλωνουν τα θρεπτικα και δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα. Εκει ερχεται η αλγη που βλεπεις, για να τα καταναλωσει.
-τις περισσοτερες φορες (οχι ολες), παρατηρωντας αρκετους χομπιστες που χρησιμοποιουν excel:
excel + valisneria -> ξεχνας τη valisneria
excel + κερατοφυλλο - > ξεχνας το κερατοφυλλο

Θα προτεινα να δοκιμασεις και αλλα φυτα, τα οποια δεν φυτευονται για να εχουν προβλημα με το χαλικι. Π.χ. java fern, καποιου ειδους moss, περισσοτερες anubias κλπ.


Με προσθήκη καλίου θα διορθωθεί πιστεύω το πρόβλημα, το είχα κι εγώ κι ήταν το τρίτο κατά σειρά φυτό που μου παρουσίασε το πρόβλημα μετά το πολύσπερμα και την κορύμποσα, όταν πρόσθεσα κάλιο ίσιωσαν μετά από δύο εβδομάδες.

Βαζει καλιο οπως γραφει ο φιλος μας.

makini
05-12-15, 16:30
Καλο μεσημερι σε ολους τους φιλους και ευχαριστω για της απαντησεις και το ενδιαφερον σας

Χαλικακι εχω ανακατεψει ψηλο με χοντρο για να σπασω την μονοτονια που εχει ενας ομοιομορφος βυθος

Πιστευω οτι ο εχινοδορος μου εχει προβλημα λογω του υποστοματος που ειναι καινουριο και δεν μπορει μονο απο τα ζουμια να προωδευσει επισης πιστευω οτι με ταμπλετες θα λυθει το προβλημα . Ειναι στο δρομο και ερχονται

Ευχαριστω για την πληροφορια που αφορα το κερατοφυλο να ειναι ελευθερο και να μην το φυτευω ...απλα το ειδα σε φωτο και το εκανα και εγω ..... το εβαλα μονο και μονο να πεσουν λιγω τα νιτρικα μια και διαβαζω οτι το κανει αυτο.

Η ανουμπια μου παει σφαιρα με αυτες της συνθηκες .....μου φαινεται θα το γεμισω με ανουμπιες :D .....και μια ερωτηση αφου ειναι ευκολο φυτο γιατι ειναι τοσο ακριβο ;

Η βαλισνερια που εχω παει και αυτη πολυ καλα φανταστητε οτι την κουρεψα κιολας και τα κομματια τα φυτεψα και πανε και αυτα καλα !!! Μου τα χαλαει λιγο ο ενας πλεκος που την γλυφει και την λιωνει λιγο χαμηλα ....αλλα τον ξεγελω καθε βραδυ με ταμπλετες και αγγουρακι και κανει σαν τρελος ....

Τα ζουμια που βαζω τα βαζω σε ποσοτητα 1/3 λογω του οτι οι δοσολογιες που αναγραφονται στα μπουκαλια αφορουν σε φουλ φυτεμενο και θεωρησα εγω σωστο με βαση τα φυτα που εχω να βαζω το 1/3 ....εκανα σωστα ;

Skydiver
05-12-15, 16:57
Η ανουμπια μου παει σφαιρα με αυτες της συνθηκες .....μου φαινεται θα το γεμισω με ανουμπιες :D .....και μια ερωτηση αφου ειναι ευκολο φυτο γιατι ειναι τοσο ακριβο ;
Είναι αργής ανάπτυξης και ίσως γι' αυτό το λόγο.

Η βαλισνερια που εχω παει και αυτη πολυ καλα φανταστητε οτι την κουρεψα κιολας και τα κομματια τα φυτεψα και πανε και αυτα καλα !!!
Τι ακριβώς κούρεψες και τι φύτεψες και πάει καλά;:smt017

Μου τα χαλαει λιγο ο ενας πλεκος που την γλυφει και την λιωνει λιγο χαμηλα ....αλλα τον ξεγελω καθε βραδυ με ταμπλετες και αγγουρακι και κανει σαν τρελος ....
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο ως απίθανο όσο αφορά το πρώτο...:smt104

Τα ζουμια που βαζω τα βαζω σε ποσοτητα 1/3 λογω του οτι οι δοσολογιες που αναγραφονται στα μπουκαλια αφορουν σε φουλ φυτεμενο και θεωρησα εγω σωστο με βαση τα φυτα που εχω να βαζω το 1/3 ....εκανα σωστα ;
Σωστά έπραξες!:smt023

makini
05-12-15, 17:19
Η ανουμπια μου παει σφαιρα με αυτες της συνθηκες .....μου φαινεται θα το γεμισω με ανουμπιες :D .....και μια ερωτηση αφου ειναι ευκολο φυτο γιατι ειναι τοσο ακριβο ;
Είναι αργής ανάπτυξης και ίσως γι' αυτό το λόγο.

Η βαλισνερια που εχω παει και αυτη πολυ καλα φανταστητε οτι την κουρεψα κιολας και τα κομματια τα φυτεψα και πανε και αυτα καλα !!!
Τι ακριβώς κούρεψες και τι φύτεψες και πάει καλά;:smt017

Μου τα χαλαει λιγο ο ενας πλεκος που την γλυφει και την λιωνει λιγο χαμηλα ....αλλα τον ξεγελω καθε βραδυ με ταμπλετες και αγγουρακι και κανει σαν τρελος ....
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο ως απίθανο όσο αφορά το πρώτο...:smt104

Τα ζουμια που βαζω τα βαζω σε ποσοτητα 1/3 λογω του οτι οι δοσολογιες που αναγραφονται στα μπουκαλια αφορουν σε φουλ φυτεμενο και θεωρησα εγω σωστο με βαση τα φυτα που εχω να βαζω το 1/3 ....εκανα σωστα ;
Σωστά έπραξες!:smt023

Ευχαριστω για τις απαντησεις ....

Στην βαλισνερια που ειναι σαν φυκια απο θαλασσα αναπτυσοταν και καλειπτε εκτος απο το υψος και το πλατος του ενυδρειου εμποδιζωντας ετσι και το φως να κατεβει ....ετσι κουρευτηκε και ειναι μονο στο υψος και αυτα που κουρεψα τα ξαναφυτεψα αλλου και ειναι ζωντανα και αυτα οπως και το υπολοιπο φυτο .

Ναι τον πλεκο τον εχω δει να το κανει αυτο ......

Η αλγη που εμφανιστηκε θα μπορουσε να ειναι απο τον φωτισμο ;

Η ελειψη φωσφορου ή σιδηρου ας πουμε πως φαινεται στα φυτα που εχω ;
(ανουμπια,κερατοφυλλο,βαλισνερια,εχινοδορος) .

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ah193-petinaros-img_20151205_172439_zpsnyjc3vzo.jpg

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
05-12-15, 19:00
Ο εχινόδωρος να συμπληρώσω θέλει οπωσδήποτε ταμπλέτα στο βυθό πολύ κοντά του, για το κάλιο ποσότητα δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ βάζω diy όμως μπορείς να πειραματιστείς βάζοντας παραπάνω καθώς δεν είναι ζουμί που θα σου φέρει άλγες. Μία ένσταση έχω σ αυτό που λένε για το κερατόφυλλο και τις βαλισνέριες σε σχέση με το excel, προσωπική άποψη δεν ισχύει, πριν βάλω διοξείδιο έβαζα εξέλ και κάποια στιγμή και υπερδοσολόγηση για να καταπολεμήσω άλγες και δε μου πείραξε ούτε το κερατόφυλλο ούτε τη βαλισνέρια. Παίζει ρόλο όμως πιστεύω κι ο τρόπος, αν για το ενυδρείο σου είναι να ρίξεις 15ml εβδομαδιαία κι εσύ τα ρίξεις την πρώτη μέρα ίσως και να έχεις πρόβλημα, εγώ έριχνα 13ml την πρώτη μέρα μετά την αλλαγή νερού και 3 καθημερινώς και δεν είχα πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα είναι όταν ήθελα να ρίξω στοχευμένα σε ένα σημείο για άλγη εκεί ναι μου έκανε ζημιά όχι όμως ανεπανόρθωτη για παράδειγμα έριξα μπροστά και απ ευθείας αφού βούλιαξα όλη τη σύριγγα από απόσταση 2 εκατοστών στο γρασιδάκι μου και μου σάπισε τα φύλα τα οποία όμως επανήλθαν μετά από δύο εβδομάδες όμως μου κανε δουλιά και σκότωσε την άλγη. Αν ρίχνεις με σύριγγα στην επιφάνεια και πας σύμφωνα με τη δοσολογία της seachem δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα φυτό προσωπική μου άποψη από εμπειρία βέβαια.

Skydiver
05-12-15, 20:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις ....

Στην βαλισνερια που ειναι σαν φυκια απο θαλασσα αναπτυσοταν και καλειπτε εκτος απο το υψος και το πλατος του ενυδρειου εμποδιζωντας ετσι και το φως να κατεβει ....ετσι κουρευτηκε και ειναι μονο στο υψος και αυτα που κουρεψα τα ξαναφυτεψα αλλου και ειναι ζωντανα και αυτα οπως και το υπολοιπο φυτο .
Αν εννοείς πως έκοψες τα φύλλα και τα φύτεψες ξανά, δεν θα δεις κάτι παρά τα φύλλα να σαπίζουν σιγά σιγά στο ενυδρείο σου. Η βαλισνέρια αναπτύσεται με δρομείς.

Ναι τον πλεκο τον εχω δει να το κανει αυτο ......
:smt102

Η αλγη που εμφανιστηκε θα μπορουσε να ειναι απο τον φωτισμο ;
Στις περισσότερες (σχεδόν όλες) μια από τις παραμέτρους που παίζουν ρόλο στην εμφάνισή τους είναι ο φωτισμός. Όχι μόνο ο φωτισμός αλλά συνδυασμός του φωτισμού με άλλες αιτίες (νιτρικά, CO2, λίπανση κτλ ). Ο φωτισμός μπορεί να φταίει για διάφορους λόγους: ένταση (πολύ χαμηλός ή πολύ υψηλός), διάρκεια (λίγες ή πολλές ώρες), φάσμα (kelvin), ποιότητα (παλαιωμένες λάμπες χάνουν τις ιδιότητές τους με το πέρασμα του χρόνου - kelvin, lumen κτλ.). Συνηθίζουμε να αντικαθιστούμε τους λαμπτήρες μετά τους 12 μήνες.

Η ελειψη φωσφορου ή σιδηρου ας πουμε πως φαινεται στα φυτα που εχω ;
(ανουμπια,κερατοφυλλο,βαλισνερια,εχινοδορος) .
Διάβασε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86148). +-4

makini
06-12-15, 10:31
Και παλι ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και γενικοτερα για το χρονο σας


Εχω τα φυλλα καρφωμενα στο βυθο γυρω στον μηνα και αν εχουν σαπισει μονο δυο φυλαρακια απο τα δεκα .....σιγουρα εν καιρω θα σαπισουν ολα ετσι ;

Δε του αρεσει του πλεκου η βαλισνερια ; Προτιμά τον εχινοδορο καλυτερα ;

Σημερα εκανα αλλαγη νερου και μετρησα νιτρικα στο 40 !!! Μετα την αλλαγη επεσαν στο 10 . Επισης εριξα λιγο το PH απο 7,5 στο 7,2 με οσμωση μισο και μισο βρυση . Η γενικη μου GH ειναι 5 και η ανθρακικη το ιδιο ....Πειτε μου αν επραξα σωστα τουλαχιστον για τα ψαρια που εχω .....

Το χαμηλο PH 6,5 - 7,0 που θελω σιγα σιγα να παω για να βοηθησω τα ψαρια μου να ειναι στις συνθηκες τους ,θα βοηθησει τα φυτα μου ;

Θα βοηθουσε εαν κλαδευα τα κατεστραμενα φυλλα του εχινοδορου χαμηλα στην βαση τους ;

Σας ζαλησα με τις ερωτησεις μου ε ;:confused::confused::confused:

G_AQUA
06-12-15, 11:04
Οι πλέκο δεν έχουν προτιμήσεις ανάμεσα σε αυτά τα φυτά.

Τι αλλαγή έκανες και τα νιτρικά από το 40 έπεσαν στο 10; Με τι κάνεις μετρήσεις;
Τις τιμές του νερού δεν πρέπει να τις αλλάξεις για τα φυτά αλλά για τα ψάρια σου. Τα περισσότερα φυτά δεν έχουν πρόβλημα με το PH εκτός κι αν πηγαίνει σε ακραίες τιμές. Και σίγουρα δεν έχουν τα φυτά που έχεις εσύ στο ενυδρείο σου. Επίσης, όταν αυξάνουμε ή χαμηλώνουμε τιμές στο νερό, το κάνουμε σταδιακά ώστε τα ζωντανά να έχουν χρόνο να προσαρμοστούν. ΠΧ , μείωση του PH κατά μια μονάδα πρέπει να γίνει κατά 0,2-0,3 κάθε μια-δυο ημέρες...

makini
06-12-15, 11:07
Οι πλέκο δεν έχουν προτιμήσεις ανάμεσα σε αυτά τα φυτά.

Τι αλλαγή έκανες και τα νιτρικά από το 40 έπεσαν στο 10;Με βαση τα καθαρα μου λιτρα (90) εκανα αλλαγη 1/3 δηλαδη τα 30 λιτρα . 15 Α/Ο και 15 βρυση Με τι κάνεις μετρήσεις; Εχω υγρα τεστ της API .
Τις τιμές του νερού δεν πρέπει να τις αλλάξεις για τα φυτά αλλά για τα ψάρια σου. Τα περισσότερα φυτά δεν έχουν πρόβλημα με το PH εκτός κι αν πηγαίνει σε ακραίες τιμές. Και σίγουρα δεν έχουν τα φυτά που έχεις εσύ στο ενυδρείο σου. Επίσης, όταν αυξάνουμε ή χαμηλώνουμε τιμές στο νερό, το κάνουμε σταδιακά ώστε τα ζωντανά να έχουν χρόνο να προσαρμοστούν.Νομιζω οτι αυτο εκανα μειωσα ελαχιστα το PH ΠΧ , μείωση του PH κατά μια μονάδα πρέπει να γίνει κατά 0,2-0,3 κάθε μια-δυο ημέρες...

Καλημερα
.