PDA

Επιστροφή στο Forum : Help


joujouka
19-09-05, 12:53
Ο μονομάχος μου εδω και δυο μερες δεν τρωει και μενει ακινητος στον πατω. Επισης βγαζει συνεχεια μπουρμπουρληθρες...
Τι να κανω? Τι μπορεί να έπαθε?

spirosta
19-09-05, 13:18
1) Τον έχεις σε γυάλα, σε ενυδρείο μαζί με άλλα ψάρια?
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες
2) Όταν λες βγάζει μπουρμπουλήθρες εννοείς όπως εμείς που φυσάμε μέσα
στο νερό? Γιατί αν απλώς είναι στην επιφάνεια οι μπουρμπουλήθρες οι
μονομάχοι έτσι φτιάχνουν φωλιές
3)Μήπως βλέπεις τίποτε περίεργο στο πτερύγια ή στο σώμα ή στα μάτια του?

joujouka
19-09-05, 13:23
Σε γυαλα τον εχω μονο του. Στην αρχη τον ειχα μαζι με ενα χρυσοψαρο αλλα το χρυσοψαρο αρχισε να τσιμπαει το μονομαχο και τα εβαλα ξεχωριστα.
Οι μπουρμπουληθρες ειναι στην επιφανεια...
Νομιζω οτι το χρωμα του δεν ειναι τοσο εντονο οπως πρωτα...

spirosta
19-09-05, 13:43
Οι φυσαλλιδες είναι κάτι φυσιολογικό
Εκεί μέσα μπαίνουν τα αβγά
Το οτι δεν τρώει όμως δεν είναι καλό

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?
Όλο το νερό αλλάζεις?
Α! στρογγυλη γυάλα?

joujouka
19-09-05, 13:47
Το νερο το αλλαξω καθε τριτη μερα.
Ολο το νερο το αλλαζω.
Η γυαλα δεν ειναι στρογγυλη. Ειναι απο αυτες της ορθογωνιες που δεν ειναι γυαλινες.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
19-09-05, 14:57
Πόσο καιρό τον έχεις; όταν λες ακίνητος ..... απο κάτω στέλνει τις μπρουρμπουλίθρες στην επιφάνεια ή ανεβαίνει επάνω και κάνει εκείνη την ώρα τις μπουρμπουλίθρες; Του έχεις αλλάξει την τροφή του ή δίνεις συνέχεια την ίδια μάρκα; Για τις αλλαγές νερού καλό θα είναι να μην αλλλάζεις όλο το νερό αλλά 40-50% κάθε 3 -4 μέρες. Πάντος καλό θα ήταν να έχεις ένα φιλτράκι, απο τη στιγμή που είναι μικρό ενυδρειάκι και όχι γυάλα, με χαμηλή ροή.

Mariel
19-09-05, 15:47
οταν δεν υπαρχει φιλτρο η αλλαγη ειναι προτιμητεο να'ναι ολικη καθε 3 μερες.αλλαγη 50% δε φτανει.
τον εχεις πολυ καιρο το μονομαχο?πολλεςφορες αυτα ειναι συμπτωματα γηρατος...παρατηρεις κανενα αλλο εξωτερικο συμπτωμα?

spirosta
19-09-05, 16:42
Πάντος καλό θα ήταν να έχεις ένα φιλτράκι, απο τη στιγμή που είναι μικρό ενυδρειάκι και όχι γυάλα, με χαμηλή ροή.

Πρέπει να πω ότι και αυτή η λύση δεν είναι τόσο εφικτή αφού θέλει πατέντες.
Στα 14L που έχω τα 350L/h είναι ο ίδιος ο κατρίνα για το μονομάχο μου.
Πόσο μάλλον σε λιγότερα λίτρα και τη στιγμή που στο εμπόριο βρίσκεις δύσκολα μηχανήματα στα 200L/h για παράδειγμα.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
19-09-05, 19:13
Πρέπει να πω ότι και αυτή η λύση δεν είναι τόσο εφικτή αφού θέλει πατέντες.
Στα 14L που έχω τα 350L/h είναι ο ίδιος ο κατρίνα για το μονομάχο μου.
Πόσο μάλλον σε λιγότερα λίτρα και τη στιγμή που στο εμπόριο βρίσκεις δύσκολα μηχανήματα στα 200L/h για παράδειγμα.

Και εγώ τον έναν τον έχω σε 20lt με φίλτρο που ρυθμίζεις την ροή και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε κάποιο πρόβλημα έχει, τώρα για τις αλλαγές νερού εγώ τον 2 που τον έχω σε μια μεγάλη γυάλα του κάνω αλλαγή 60-70% κάθε 3 -4 μέρες και τόσους μήνες που τον έχω είναι μια χαρά και δεν στρεσάρετε με αυτόν τον τρόπο.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
19-09-05, 19:30
Ξέχασα το φίλτρο το έχω και χτυπάει στο πλάτος του ενυδρείου και όλα είναι οκ τώρα στο ενυδρείο γεννήστρα έχω βάλει και ένα ψεύτικο φυτάκι για να κόψω και άλλο την ροή για να μην έχω πρόβλημα με τα μωράκια, στον bettako δεν έχω βάλει τίποτα γιατί δεν χρειάζεται

crazyio
19-09-05, 19:38
φιλτράκια με χαμηλή ροή θα μπορέσεις να βρεις ....
είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα 4.5 λίτρα που έχω για τον κάθε μονομάχο ....
με πατέντες και ιστορίες δεν έγιναν και πολλά πράγματα ...
οπότε και βρήκα αυτά τα φιλτράκια που έχουν μικρή ροή ... έκοψα και λίγο ακόμα την ροή τους τοποθετώντας υαλοβάμβακα στην εισαγωγή και εξαγωγή του νερου και είναι μια χαρά ....
στο προτείνω ....

Mariel
19-09-05, 19:53
Και εγώ τον έναν τον έχω σε 20lt με φίλτρο που ρυθμίζεις την ροή και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε κάποιο πρόβλημα έχει, τώρα για τις αλλαγές νερού εγώ τον 2 που τον έχω σε μια μεγάλη γυάλα του κάνω αλλαγή 60-70% κάθε 3 -4 μέρες και τόσους μήνες που τον έχω είναι μια χαρά και δεν στρεσάρετε με αυτόν τον τρόπο.

ειναι πολυ πιο ευκολο η ροη να στρεσαρει το ψαρι σε 4 λιτρα παρα στα 20.οσο για τις αλλαγες νερου,ο καθενας εχει το δικο του τροπο.εχω ακουσει και περιπτωσεις ατομων που αλλαζουν ακομα πιο αραια το νερο και τα ψαρια τους ειναι οκ(το αν στρεσαρονται η οχι δυστυχως δεν το καταλαβαινεις τοσο ευκολα).το ιδανικο ξαναλεω ειναι ολικη(η σχεδον ολικη του τυπου αφηνω ελαχιστο νερο ωστε το ψαρι να καλυπτεται)καθε 3 μερες.το 60-70 με το 40-50 που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ εχει μεγαλη διαφορα ιως οχι για μας,αλλα για το ψαρι.φυσικα αυτο εξαρταται και απο το μεγεθος του ενυδρειου.40% αλλαγη καθε 4 μερες σε μικρο ενυδρειο δεν ειναι ο,τι καλυτερο....γι'αυτο θα παρακαλουσα να ειμαστε πιο προσεκτικοι στις συμβουλες που δινουμε ειδικα σε αρχαριους...η τουλαχιστον να τονιζουμε οτι αυτο ειναι καθαρα και μονο απο δικη μας εμπειρια και δε σημαινει οτι ειναι ο κανονας.

Tolis
19-09-05, 20:21
Οντως άλλο 40% άλλο 70%... Και εξαρταται παντα και σε τι δεξαμενη ειναι, άλλο 20 λιτρα κι άλλο μια μικρη γυαλα.
Το θεμα των απαντησεων δεν ειναι τοσο τι λεμε αναλογα με την εμπειρια μας, αλλά και σε ποιον τα λεμε. Η Τζινια μπορει να κανει "σκοντο" σε καποια πραγματα γιατι εχει καποια εμπειρια που της επιτρεπει να διατηρει τα ψαρια της αλλιως - σε εναν αρχαριο ομως οι απαντησεις καλο ειναι να "γέρνουν" προς την οσο ασφαλεστερη πλευρα γινεται.

crazyio
20-09-05, 15:18
ειναι πολυ πιο ευκολο η ροη να στρεσαρει το ψαρι σε 4 λιτρα παρα στα 20.


πιστεύω πως αυτό εξαρτάται απο την ροή .....
έτσι όπως είναι η ροή τώρα στα δικά μου ενυδρία είναι τόσο μικρή που προκαλεί ίσα ίσα ανατάραξη της επιφάνειας του νερού ...
δλδ το ψάρι και απο κάτω ακριβώς απο την ροή να πάει δεν θα καταλάβει και πολλά παρα μόνο ίσως να νιώσει πως το νερό εκει δεν είναι στάσιμο ...
ίσα ίσα που ενώ την πρώτη μέρα που έβαλα τα φιλτράκια έδειξαν να μην το θέλουν και τόσο πολύ αυτό.. απο τις επόμενες μέρες είδα πως πάνε επίτηδες εκεί και "παίζουν" με την ροή ......
Τελικά φαίνεται πως μετά απο πολλούς πειραματισμούς και ψάξημο βρήκα τα κατάλληλα φιλτράκια για τα 4.5 λίτρα μου.. και πιστεύω πως μια χαρά θα ταιριάζουν και για ενυδρία μέχρι 15-20 λίτρα με φούλ την ροή ... μια και δεν είναι και τόσο μεγάλη ...(εγώ αυτή τη στιγμή την εχω στην ελλάχιστη)
φανταστείται πως έτσι όπως είναι τώρα είναι σαν να υπάρχει μια βρύση και να ρίχνει ελλάχιστο νερό μεσα στο ενυδρίο απο ύψος 2-3 εκατοστά απο την επιφάνεια του νερού ....

Mariel
21-09-05, 00:23
σαφως εξαρταται απο τη ροη...απλα οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο προσεκτικη(ισως και πιο δυσκολη)ειναι η ρυθμιση και ισως χρειαστουν οπως λες κι εσυ και διαφορες πατεντες :wink: