PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύρφη


anasios
18-09-05, 00:48
Κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή η τύρφη στο φίλτρο;Και ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητά της;Μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο υλικό;Με τι άλλο υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

johnny98130
18-09-05, 07:47
Η αλλαγή της τύρφης ειναι συνεπεια της αναποτελεσματικότητας της να κατεβαζει το PH. Αν διαπιστώσεις κατι τετοιο μεσω τακτικών μετρήσεων που κάνεις τότε θέλει αλλαγή. Η διάρκεια ζωης της τύρφης εξαρταται και απο την σκλήρότητα του νερού που θέλεις να αλλαξεις. Αν ειναι πολύ σκληρό το νερο τότε η διάρκεια ζωής της τύρφης μειώνεται δραματικά.

anasios
18-09-05, 15:02
Το ph είναι στο 6 αλλά μαζί με την τύρφη βάζω στις αλλαγές και ένα σταθεροποιητή της seachem ph 5.0 Discus Buffer.Ετσι δεν μπορώ να καταλάβω πότε χρειάζεται αλλαγή, η τύρφη, γιατί το ph είναι σταθερό.

johnny98130
18-09-05, 17:19
Περίμενε γιατι με έμπλεξες τωρα. Για πες μου τα εξής:
1)Το νερό της βρύσης σου πόσο ειναι¨?
2) Τι ρίχνεις για να το κανεις 6
3) Αν το νερό σου ειναι ήδη μαλακο (Ph=6) γιατι θέλεις να το ριξεις στο 5
4) Για πόσα λίτρα νερού μιλάμε??

anasios
18-09-05, 22:32
Περίμενε γιατι με έμπλεξες τωρα. Για πες μου τα εξής:
1)Το νερό της βρύσης σου πόσο ειναι¨?
2) Τι ρίχνεις για να το κανεις 6
3) Αν το νερό σου ειναι ήδη μαλακο (Ph=6) γιατι θέλεις να το ριξεις στο 5
4) Για πόσα λίτρα νερού μιλάμε??
Tο νερό της βρύσης είναι 7, στις αλλαγές νερού χρησιμοποιώ το σταθεροποιητή που έγραψα πριν.Τα λίτρα είναι 170, και έχω ένα ζευγάρι δίσκους που πριν 3-4 μήνες γέννησαν, αλλά τα αυγά εξαφανίστηκαν την αλλη μέρα.Πιστεύω ό,τι αν κατέβει λίγο πιο κάτω ίσως είναι πιο καλά.

accnt
19-09-05, 07:28
Tο νερό της βρύσης είναι 7, στις αλλαγές νερού χρησιμοποιώ το σταθεροποιητή που έγραψα πριν.Τα λίτρα είναι 170, και έχω ένα ζευγάρι δίσκους που πριν 3-4 μήνες γέννησαν, αλλά τα αυγά εξαφανίστηκαν την αλλη μέρα.Πιστεύω ό,τι αν κατέβει λίγο πιο κάτω ίσως είναι πιο καλά.

Το Ph σου είναι μια χαρά, ακόμα και για αναπαραγωγές δίσκων. Το ότι τα αυγά εξαφανίστηκαν δεν έχει να κάνει με το Ph.

Θα πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς στα σίγουρα ότι πρόκειται για ζευγάρι (αρσενικό θηλυκό).

Τα αυγά τώρα μπορεί να φαγώθηκαν είτε από τους ίδιους τους γονείς, είτε από άλλα ψάρια. Και στις δύο περιπτώσεις το πρόβλημα έγκειται στην απειρία των δίσκων σου. Πρέπει να τα αφήσεις να γεννήσουν αρκετές φορές, μέχρι να μάθουν και τα ίδια από τα λάθη τους.

anasios
19-09-05, 23:37
Και αν δεν μάθουν;Κάποιος είπε ό,τι πρέπει ν΄αλλάξει το ζευγάρι, ισχύει;

johnny98130
20-09-05, 07:56
Αν ειναι ζευγαρι θέλει λίγο χρόνο. Κάνε λίγο υπομονή!!!!