PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζαρζαβατικά!!!


CASPER
17-09-05, 20:37
Διάβαζα εδώ για κάποιους που ταϊζετε τα ψαράκια σας με ζαρζαβατικά... μαρούλια αγγούρια αρακάδες και τέτοια. Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: Ωμά τα δίνετε? ή δεν έχει σημασία???

sot-zoe
17-09-05, 21:13
Μαρουλια , αγγουρια σχεδον παντα ωμα , αρακας ελαφρως ζεματισμενος .
Θα σου ελεγα ομως να βαζεις ενα αγγουρακι δεμενο σε μια πετρα για καμια ωριτσα , και μετα να το βγαζεις και οσο εχουν φαει (οσα θα το προτιμησουν) .

scalare
17-09-05, 21:40
Για σου φιλαρακο.
Εγω ταιζω τα ψαρακια μου με αγγουρακι, μαρουλι, καροτο, πατατα, λαχανο και καποια φρουτα, κερασια, μπανανομηλα, ροδακινα τα οποια πρεπει να ειναι ωριμα ****** για να ειναι γλυκα, ωμα παντα τα βαζω, τοσο οι πλακοστομοι οσο και τα γκαπι μου τα καταβροχθιζουν! Τα αφινο μια μερα το πολλυ μεσα στο ενυδρειο και μετα αφαιρο οτι περισεψε.Επισης ολα τα παραπανο ειναι καλη τροφη και για τα σαλιγκαρια αν εχεις.

pani
19-09-05, 06:30
Καλημέρα σας, εγώ το αγγουράκι , το μαρούλλι και το λάχανο τα ζεματάω για λίγο... κατάλαβα ότι έτσι ειναι ευκολότερο για να τα φάνε.... φρούτα δεν δίνω δεν δοκίμασα φυσικά...

scalare
19-09-05, 10:48
Δοκιμασε και θα δεις πια ειναι αυτα που αρεσουν στα δεικα σου ψαρακια δεν χανεις τιποτα.Επισης ειδα σε ενα ντοκιμαντερ στην .τν. οτι τα φρουτα και τα λαχανικα οταν τα βαλουμε στο νερο για καπιες ωρες ελευθερωνουν οξεα,ιχνοστοιχεια βιταμινες η ποσοτητα φανταζομαι δεν θα φτανη για ολλα τα πλασματα του ενυδρειου αλλα ειναι και ενα ακομη συν σε αυτην την διατροφη.Η πατατα συγκεκριμενα ελευθερωνη πιο πολλα ιχνοστοιχεια απο τα αλλα λαχανικα.παντα να τα βαζεις ωμα για να εχουν ολες της βηταμινες και να διαλεγης τα ****** μερη (αν εχουν) για να μπορουν να τα φανε πιο ευκολα τα ψαρια.Στην αρχη παντα τα ψαρια ειναι διστακτικα σε καινουργια τροφη αλλα μολις την δοκιμασουν και τους αρεση....την καταβροχθηζουν!

ghat
19-09-05, 11:06
Εγώ προτιμώ ό,τι λαχανικό ή φρούτο τους δίνω να είναι ωμό, όπως ακριβώς θα το έβρισκαν στη φύση. Μην ξεχνάς να αφαιρείς ό,τι περισσεύει μετά από μία ημέρα, για να μη σου μολύνει το νερό η αποσύνθεση.

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
19-09-05, 12:25
Εγώ δίνω στα σαλιγκάρια μου και στους κογκολέζους μαρούλι βρασμένο και αγγούρι ωμό και κάνουν πάρτι κάθε μέρα. Δεν ήξερα πως μπορώ να δίνω και φρούτα; λέτε να το δοκιμάσω;

basillis
19-09-05, 13:46
Καλά ολα αυτά παιδιά, αλλά πάντα με μέτρο.

CASPER
19-09-05, 19:32
Πάντως και το αγγουράκι και τη μπανανίτσα, μου τα φτύσανε στη μούρη. Τα αγνόησαν εντελώς!!! Πολύ επιλεκτικά είναι!!!

Tolis
19-09-05, 19:52
Ειδικα τα φρουτα, με πολύ μετρο. Και για ολα, φρουτα και λαχανικα, 2-3 ωρες αρκουν μεσα στο νερο, οχι παραπανω.

CASPER
19-09-05, 19:55
Ειδικα τα φρουτα, με πολύ μετρο. Και για ολα, φρουτα και λαχανικα, 2-3 ωρες αρκουν μεσα στο νερο, οχι παραπανω.

Το ότι αγνοούν αυτό που τους έχω βάλει σημαίνει ότι δεν τους αρέσει άραγε ή ότι απλά δεν το δοκιμάσανε? Να ξαναβάλω κάποια στιγμή το ίδιο ή όχι???

Tolis
19-09-05, 19:59
Για τι ειδη μιλαμε?

CASPER
19-09-05, 20:01
Για τι ειδη μιλαμε?

Είδη ψαριών φαντάζομαι ότι λές.Οχι φαγητού.

Σκαλάρια, Γκουράμι,Ραμιρέζι,coridoras,cynododis,red eye σμηνόψαρα.

Tolis
19-09-05, 20:07
Τα περισσοτερα απο αυτα δεν ειναι απο τα ειδη που θα την πεσουνε σε λαχανικα με μανια. Ισως τα synodontis λιγο περισσοτερο απο τα άλλα. Δοκιμαζε μια φορα τη βδομαδα για 2-3 ωρες κι οτι φανε.

CASPER
19-09-05, 20:08
Τα περισσοτερα απο αυτα δεν ειναι απο τα ειδη που θα την πεσουνε σε λαχανικα με μανια. Ισως τα synodontis λιγο περισσοτερο απο τα άλλα. Δοκιμαζε μια φορα τη βδομαδα για 2-3 ωρες κι οτι φανε.

o.k. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Θα τους βάλω πίτσα στο τέλος. Ποιός μπορεί να αντισταθεί??? :)