PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκίνημα Reef.....Εξοπλισμος-Γνώμες..


haf_k
18-11-15, 23:03
Μετά από χρόνια σε ενυδρεία γλυκού νερού και με ενα πέρασμα σε mini reef στο παρελθόν λέω να κάνω ενα νέο ξεκίνημα σε μεγαλύτερο Reef...

Εξοπλισμος:
Ενυδρείο custom made με 91μηκος, 75 ύψος, 27 πλάτος περίπου στα 180 λίτρα.. Με 10αρι τζαμί. Έχει δυο τρύπες φ30 στην πλάτη.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/656c9ecf5c164eecc46c7d7005c0736c.jpg

Sump με διαστάσεις 40 μηκος 40 ύψος 27 πλάτος με τρία χωρίσματα.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/e033f3842650c76b0093d38da7bbc3b9.jpg

Ξεκίνησα λοιπόν πρώτα την καταςκευη του έπιπλου, βασίστηκα σε αυτό το σχέδιο και αφού αγόρασα την ξυλεία ξεκίνησα....
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/7191353602e2d989815f06a32f716d49.jpg

Το βάρος πέφτει στα 4 χοντρά δοκάρια κυρίως,
Κατόπιν έβαλα τα πλαϊνά .. και την μπροστινή φάσα..
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/2dd7ecb755b0247080cc09b88a529ce5.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/629b4a927adc8e0e436854aedeee2c96.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/72bcf957117112af7c851f1059ad90ad.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/c9a5529fa3178e15490c9ac5ab3c3058.jpg
Και τέλος έτοιμο..με το λούστρο του.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/50e4cdc1c36c6063d07ed4d1e2f5751b.jpg

Σαν αντλία θα χρησιμοποιήσω μια Enheim που μου διέθεσε φίλος.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/f35022786e7c78ec13f293268e0d6ef8.jpg

Ερωτήσεις..

-Δεν έχω ασχοληθεί με τά υδραυλικά.. Που θα βρω υλικά.. Σωληνωςεις, σε τι Διαστάσεις?
Διαβάζω για θόρυβο στην επιστροφή.. Πως θα τον αποφύγω..
Τι μπαίνει σε κάθε χώρισμα του sump σε κάθε ενα από τα τρία που διαθέτω..
Ποιο skimmer προτείνεται?.
Αυτα για αρχή... Ευχαριστώ..

sailor247
19-11-15, 00:00
Για υδραυλικα θα πας στον Σταματιου Πετρου Ραλλη κ' Κηφισσου.Εφοσον η τρυπα στην πλατη ειναι Φ30 θα παρης τον αντιστοιχο συνδεσμο δεξαμενης,ποτηρακι αναροφησης,γωνιες,σωληνα και οτι αλλο χρειαζεσαι.Πες στα παιδια μεσα ξερουν.Τους εχουμε ζαλισει αρκετοι με ενυδρεια;).Για σκιμμερ ψαξε στις αγγελιες για κανενα deltec mce 600 η κατι αντιστοιχο.Οσο για το τι θα βαλεις στα διαμερισματα δες σε θεματα μελων εδω πως τα εχουν διαμορφωσει και αποφασισε τι θες να κανεις.

Γιαννης Μ5
19-11-15, 00:32
Το 27 πλάτος και το 75 ύψος πιστεύω θα σε δυσκολέψουν.Το πλάτος στο στήσιμο και το ύψος στον φωτισμό.Παρόλα αυτά σου εύχομαι καλή αρχή.

haf_k
19-11-15, 20:34
Για υδραυλικα θα πας στον Σταματιου Πετρου Ραλλη κ' Κηφισσου.Εφοσον η τρυπα στην πλατη ειναι Φ30 θα παρης τον αντιστοιχο συνδεσμο δεξαμενης,ποτηρακι αναροφησης,γωνιες,σωληνα και οτι αλλο χρειαζεσαι.Πες στα παιδια μεσα ξερουν.Τους εχουμε ζαλισει αρκετοι με ενυδρεια;).Για σκιμμερ ψαξε στις αγγελιες για κανενα deltec mce 600 η κατι αντιστοιχο.Οσο για το τι θα βαλεις στα διαμερισματα δες σε θεματα μελων εδω πως τα εχουν διαμορφωσει και αποφασισε τι θες να κανεις.


Και οι δυο Τρύπες χρησιμοποιούνται για επιστροφή? χρειάζεται κάποιος διακόπτης ενδιάμεσα στις σωληνώσεις?

sailor247
19-11-15, 21:14
Μπορείς να τις κάνεις και τις δύο για υπερχείλιση Για ασφάλεια η μια υπερχείλιση και μια επιστροφή.Βάνα θα βάλεις στο δίκτυο της υπερχείλισης και αν θες και στης επιστροφής.Όντως είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα να κάνεις θαλασσινό με αυτών των διαστάσεων ενυδρείο.

haf_k
19-11-15, 21:49
Μπορείς να τις κάνεις και τις δύο για υπερχείλιση Για ασφάλεια η μια υπερχείλιση και μια επιστροφή.Βάνα θα βάλεις στο δίκτυο της υπερχείλισης και αν θες και στης επιστροφής.Όντως είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα να κάνεις θαλασσινό με αυτών των διαστάσεων ενυδρείο.


Οκ ευχαριστώ.. Θα τις κάνω και τις δυο υπερχείλιση, απλά βλέπω ενα σωρό πολύπλοκες υδραυλικες συνδέσεις και κάπου έχω μπερδευτεί..

Κάπου διάβασα ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα πρέπει να υπάρχει κάποιος μηχανισμός να σταματήσει την επιστροφή... Για αν αποφύγω την πλημμύρα, Δεν ξέρω αν στην δίκη μου περίπτωση έχει εφαρμογή..

sailor247
19-11-15, 23:01
Οκ ευχαριστώ.. Θα τις κάνω και τις δυο υπερχείλιση, απλά βλέπω ενα σωρό πολύπλοκες υδραυλικες συνδέσεις και κάπου έχω μπερδευτεί..

Κάπου διάβασα ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα πρέπει να υπάρχει κάποιος μηχανισμός να σταματήσει την επιστροφή... Για αν αποφύγω την πλημμύρα, Δεν ξέρω αν στην δίκη μου περίπτωση έχει εφαρμογή..
Δεν χρειαζεται καποιος μηχανισμος απλα θα πρεπει το σαμπ να εχει τετοια σταθμη που σε περιπτωση διακοπης ρευματος να χωραει και οσο νερο κατεβει απο την υπερχειλιση.Γι'αυτο εχουμε σχετικα ψηλα τις αναρροφησεις των υπερχειλισεων;)Σε ποια περιοχη μενεις?

haf_k
19-11-15, 23:25
Δεν χρειαζεται καποιος μηχανισμος απλα θα πρεπει το σαμπ να εχει τετοια σταθμη που σε περιπτωση διακοπης ρευματος να χωραει και οσο νερο κατεβει απο την υπερχειλιση.Γι'αυτο εχουμε σχετικα ψηλα τις αναρροφησεις των υπερχειλισεων;)Σε ποια περιοχη μενεις?


Βόρεια Προαστεια..ΚΡΥΟΝΕΡΙ.

Να πάρω πλαστική διαφανή σωλήνα με χοντρή διατομή για τις επιστροφές και αντλία η να κολλήσω PVC σωλήνες?

sailor247
20-11-15, 00:05
Βόρεια Προαστεια..ΚΡΥΟΝΕΡΙ.

Να πάρω πλαστική διαφανή σωλήνα με χοντρή διατομή για τις επιστροφές και αντλία η να κολλήσω PVC σωλήνες?Οτι σε βολευει καλυτερα.Αντλια επιστροφης ετσι κι αλλιως θα βαλεις.

haf_k
20-11-15, 17:29
Σήμερα πήρα τα υδραυλικά από Σταματιου.. Ευχαριστώ, για την πληροφορία, κυριολεκτικά έχει τα πάντα.,., δεν ξέρω βέβαια από τιμές αλλά μου φάνηκαν λογικές αφού όλα τα εξαρτήματα ήταν βαρείς τύπου.

Μια ερώτηση... Οι δυο φ30 είναι ικανές να υποστηρίξουν την υπερχείλιση?. Μου φαίνονται μικρές οι τρύπες..

Ετοιμάζω και την διακόσμηση του ενυδρείου http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/20/9e9d969213b622b2604d2f87cf4c6adf.jpg

Irakles
20-11-15, 19:05
Το μονο που με προβλημάτιζει ειναι η βαση.... ξυλο και αλατι δεν πάνε μαζι ειδικά με το σαμπ.... νομιζω θα εχεις πρόβλημα αργοτερα... μονο ο κιλοδωκος μου φαίνεται ασφαλές γιατι το ξυλο οσο και να αργεί κάποια στιγμή φουσκώνει...

haf_k
20-11-15, 21:16
Το μονο που με προβλημάτιζει ειναι η βαση.... ξυλο και αλατι δεν πάνε μαζι ειδικά με το σαμπ.... νομιζω θα εχεις πρόβλημα αργοτερα... μονο ο κιλοδωκος μου φαίνεται ασφαλές γιατι το ξυλο οσο και να αργεί κάποια στιγμή φουσκώνει...


Εσωτερικά μέσα στο sump θα το μονωσω. Επίσης σκεφτόμουν να κολλήσω αυτοκόλλητο αλουμίνιο σε φύλο για να προστατευθεί η βάση του ενυδρείου από κάτω.

Τάκης
21-11-15, 09:14
Περασε εσωτερικά το ξύλο με συντηριτικό εμποτισμου διαλύτου, πχ Vivexyl , Diaxyl κλπ
Θα αντέξει
Το 1ο χερι , αν ειναι καθαρο ξυλο, θα το ρουφίξει γρήγορα, το 2ο πιο αργα και το 3 ακομα πιο αργα.
Αν υπάρχουν χαραμάδες τις γεμίζεις με ακρυλικλη μαστίχη στο χρώμα του ξύλου.
Αν θα βάλεις ακρυλική μαστίχη πέρασε πρώτα το 1ο χερι συντηριτικό, βάζεις τη μαστίχη και μετα περνας τα υπολοιπα χερια, η ακρυλική μαστιχη βάφεται. Στο τελος, αν θες να γυαλιζει, το περνας με ενα χερι βερνικι ξύλου , πχ Vivelack, δεν χρειάζεται βερνικι θαλασσης, αυτα αντεχουν στον ηλιο, κατα τα άλλα είναι σχεδόν τα ιδια .
Από οτι ειδα το ξυλο το δουλευεις καλα, άρα ξέρεις, μάλλον καλύτερα και από εμένα :)

haf_k
21-11-15, 15:35
Περασε εσωτερικά το ξύλο με συντηριτικό εμποτισμου διαλύτου, πχ Vivexyl , Diaxyl κλπ
Θα αντέξει
Το 1ο χερι , αν ειναι καθαρο ξυλο, θα το ρουφίξει γρήγορα, το 2ο πιο αργα και το 3 ακομα πιο αργα.
Αν υπάρχουν χαραμάδες τις γεμίζεις με ακρυλικλη μαστίχη στο χρώμα του ξύλου.
Αν θα βάλεις ακρυλική μαστίχη πέρασε πρώτα το 1ο χερι συντηριτικό, βάζεις τη μαστίχη και μετα περνας τα υπολοιπα χερια, η ακρυλική μαστιχη βάφεται. Στο τελος, αν θες να γυαλιζει, το περνας με ενα χερι βερνικι ξύλου , πχ Vivelack, δεν χρειάζεται βερνικι θαλασσης, αυτα αντεχουν στον ηλιο, κατα τα άλλα είναι σχεδόν τα ιδια .
Από οτι ειδα το ξυλο το δουλευεις καλα, άρα ξέρεις, μάλλον καλύτερα και από εμένα :)


Έχεις απόλυτο δίκιο, εχω ξεκινήσει να περνώ την μαστίχα.


Μια ερώτηση βρε παιδιά.. Οι δυο φ30 που εχω μου φαίνονται μικρές.. Είναι ικανές να εξυπηρετούν την υπερχείλιση στο sump?

Samian
21-11-15, 23:24
Μια χαρά είναι......:D:D:D
Προχώρα.....σε παρακολουθούμε .....

haf_k
22-11-15, 20:19
Εχω ξεκίνησε και μαζεύω σιγά σιγά εξοπλισμό... Κάποια πρόταση για Skimmer και κυκλοφορία?

haf_k
23-11-15, 23:54
Προσπαθούσα εναγωνίως να κάνω χώρο για να μπει το sump στο σαλόνι και ο μόνο χώρος που είναι διαθεςιμος είναι να μπει το ενυδρείο σε μια βάση και από πίσω να μπει το sump. Εννοείται ότι δεν θα φαίνεται και θα είναι και προσβάσιμο..
Απορίες..
Υπάρχει πρόβλημα αν το sump και το ενυδρείο είναι στο ίδιο επίπεδο?
Επειδή το sump δεν θα είναι σε κουτί θα εχω θόρυβο ροής?

haf_k
26-11-15, 06:38
Κάποια προταση για κυκλοφορία?.
-------------------------
Τελικά Παράγγειλα μια jebao rw-15.
Skimmer σκέφτομαι το Deltec MCE300,

ερώτηση.. Αυτό μπαινει στο Sump η είναι κρεμαστό?

voas
22-12-15, 16:31
φιλε πως παει το project?εχεις κολλησει πουθενα?

haf_k
22-12-15, 18:22
Υπάρχει πρόοδος..

Καταρχάς το ενυδρείο τοποθετήθηκε στο σαλόνι και η βάση που έφτιαξα χρησιμοποιήθηκε άλλου..

Αγόρασα την jebao rw15 αλλά είναι too much από κυκλοφορία, την εχω σε διακοπτόμενη λειτουργία διαφορετικά γίνεται το ενυδρείο πλυντήριο..
Τουλάχιστον τώρα εχω πολύ καλή κυκλοφορία.

Σήμερα παρέλαβα και το Σκιμερ coral D300 από fish street και ετοιμάζομαι για την πρώτη αλλαγή με νερό από όσμωση πλέον γιατί το αρχικό γέμισμα ήταν από βρύση,

Χθεσινές μετρήσεις πριν την αλλαγή..

KH: 10.9
NO2: 0
NO3: 35
NH4: 0
Ανεβασμένα νιτρικά αλλά πιστεύω ότι η όσμωση, το Σκιμερ και η αλλαγή θα το συνεφέρουν..
-------------------------
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/22/6031cd2d402165e41383ccea5c1425d1.jpg
Και μια φωτο..
-------------------------
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/22/8b65d3352e09c3b406ab31d102fc9280.jpg

voas
22-12-15, 22:53
[QUOTE=haf_k;911773]Υπάρχει πρόοδος..ωραιος

Καταρχάς το ενυδρείο τοποθετήθηκε στο σαλόνι και η βάση που έφτιαξα χρησιμοποιήθηκε άλλου..:D

Αγόρασα την jebao rw15 αλλά είναι too much από κυκλοφορία,μια χαρα είναι,θα την βρεις μπρωστα σου την αγορα της ;)την εχω σε διακοπτόμενη λειτουργία διαφορετικά γίνεται το ενυδρείο πλυντήριο..
Τουλάχιστον τώρα εχω πολύ καλή κυκλοφορία.

Σήμερα παρέλαβα και το Σκιμερ coral D300 από fish street καλοριζικο:p και ετοιμάζομαι για την πρώτη αλλαγή με νερό από όσμωση πλέον γιατί το αρχικό γέμισμα ήταν από βρύση,ποσο καιρο τρεχει?
τα υπολοιπα θα στα πουν οι εμπειροι......καλη συνεχεια(το μικρο σου?):cool:
Χθεσινές μετρήσεις πριν την αλλαγή..
εχω τη γνωμη ότι ο βραχος δεν πρεπει να ακουμπάει στο τζαμι!τον βραχος πως τον εχεις στερεωσει? .................................................. ............................................:smt07 3

KH: 10.9
NO2: 0
NO3: 35
NH4: 0
Ανεβασμένα νιτρικά αλλά πιστεύω ότι η όσμωση, το Σκιμερ και η αλλαγή θα το συνεφέρουν..
-------------------------
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/22/6031cd2d402165e41383ccea5c1425d1.jpg
Και μια φωτο..
-------------------------.................................................. .................................................. ...................

haf_k
23-12-15, 08:54
Ο βράχος δεν είναι κολλημένος. Αναγκαστικά λόγω του μικρού πλάτους ακουμπάει στο πίσω τζαμί.

Sakisdraminos
23-12-15, 10:05
Ο βράχος δεν είναι κολλημένος. Αναγκαστικά λόγω του μικρού πλάτους ακουμπάει στο πίσω τζαμί.

εβαλες 1α τον βραχο και μετα τον αραγονιτη?

haf_k
23-12-15, 17:39
εβαλες 1α τον βραχο και μετα τον αραγονιτη?


Όχι, πρώτα αραγωνιτης και μετά βράχος, βλέπεις κάτι περίεργο?

Sakisdraminos
23-12-15, 18:07
Ειναι επικυδινο το να μην εχεις κοληση τον βραχο και να ειναι τοσο ψηλα.
καλυτερα μειωσε το υψως του βραχου η κολησετο.
τουλαχιστον αμα πεσει να μην παει στα τζαμια...

haf_k
23-12-15, 18:08
Μάλλον θα τα κολλήσω, έχεις δίκιο σε κάθε περίπτωση..
Ποια είναι η κόλλα, γνωρίζεις?

haf_k
28-12-15, 20:26
Μαλλον Υπερεκτιμήσα θεωρώντας ότι είχα στρωμένο βράχο αλλά δεν ήταν έτσι..

Σημερα έχασα ενα ocellaris και ενα Pteragonon Gauderni.. Τουλάχιστον δεν τα βλέπω μέσα στο ενυδρείο.

Μέτρησα νιτρικά ΝΟ3 και ειναι 50! Παρότι λειτουργεί το Σκιμερ που προςφατα τοποθετηςα και έκανε αλλαγή πριν από μια εβδομάδα..
Μάλλον τάιζα υπερβολικά.

Ελάττωσα τα φώτα σε 3-4 ώρες ανα μέρα, ετοιμάζομαι για αλλαγή..
Και εχω παραγγείλει άλλη μια jebao rw8 για υποςτηριξη κυκλοφοριας..

Καποια άλλη ιδέα;

Sakisdraminos
29-12-15, 09:02
Μαλλον Υπερεκτιμήσα θεωρώντας ότι είχα στρωμένο βράχο αλλά δεν ήταν έτσι..

Σημερα έχασα ενα ocellaris και ενα Pteragonon Gauderni.. Τουλάχιστον δεν τα βλέπω μέσα στο ενυδρείο.

Μέτρησα νιτρικά ΝΟ3 και ειναι 50! Παρότι λειτουργεί το Σκιμερ που προςφατα τοποθετηςα και έκανε αλλαγή πριν από μια εβδομάδα..
Μάλλον τάιζα υπερβολικά.

Ελάττωσα τα φώτα σε 3-4 ώρες ανα μέρα, ετοιμάζομαι για αλλαγή..
Και εχω παραγγείλει άλλη μια jebao rw8 για υποςτηριξη κυκλοφοριας..

Καποια άλλη ιδέα;

Άμα δεν είχες ζωντανό βράχο και τάιζες και πολύ και δεν έριχνε και βακτηρίδια τότε φίλε νομίζω ότι δύσκολα θα την γλίτωναν τα ψαράκια!

Δεν πηράζει κανε μια καλή αλλαγή πάρε και λίγα βακτηρίδια να ρήξης και κόψε το τάισμα για 3-4 μέρες!
Κάθε εμπόδιο σε καλό λένε! Τώρα κατάλαβες στο περίπου τι παίζει!
Από εδώ και πέρα θα έχεις λίγο παραπάνω υπομονή και δεν θα κάνεις λαθοι!

haf_k
29-12-15, 09:31
Θα βοηθήσει αν βάλω βακτήρια? Είχα το JBL Denitrol και το Aquatan SERA από το ενυδρείο γλυκού. Κάνουν αυτά για το θαλασσινό?

Sakisdraminos
29-12-15, 09:46
Θα βοηθήσει αν βάλω βακτήρια? Είχα το JBL Denitrol και το Aquatan SERA από το ενυδρείο γλυκού. Κάνουν αυτά για το θαλασσινό?

αν θελεις θα σου ελεγα να βαλεις καλητερα special blend ειναι οτι πρεπει εχει σχεδον ολων το λογιων τα βακτηριδια!

haf_k
30-12-15, 10:17
αν θελεις θα σου ελεγα να βαλεις καλητερα special blend ειναι οτι πρεπει εχει σχεδον ολων το λογιων τα βακτηριδια!


Λοιπόν πήρα το special blend..

Οι οδηγιες λένε ότι για πρώτη μέρα σε ενυδρείο 180 λίτρων ρίχνεις 60 ml δηλαδή όλο το περιεχόμενο! Ισχύει!

voas
13-01-16, 22:56
εγω εριξα 210μλ την πρωτη φορα μεσα.........βρομησε 1μερα ολο το σπιτι βοθρος:Dκαι επειτα ριχνω 10μλ ανα 7 μερες μεχρι να τελειωσει και το δευτερο μπουκαλι των 210μλ

Sakisdraminos
13-01-16, 23:01
Λοιπόν πήρα το special blend..

Οι οδηγιες λένε ότι για πρώτη μέρα σε ενυδρείο 180 λίτρων ρίχνεις 60 ml δηλαδή όλο το περιεχόμενο! Ισχύει!

Κανει δουλεια καλη δουλεια και ετσι αλλα σιγουρα η καθημερινη δοσολογια μαζι με βοτκα κανει ακομα καλυτερη!
Αν θες να κανεις πιο γρηγορα αποτελεσματα ξεκινα με την 1η δωση και απο την επομενη μερα κανε ρουτηνα βακτηριδια και βοτκα.

haf_k
13-01-16, 23:15
εγω εριξα 210μλ την πρωτη φορα μεσα.........βρομησε 1μερα ολο το σπιτι βοθρος:Dκαι επειτα ριχνω 10μλ ανα 7 μερες μεχρι να τελειωσει και το δευτερο μπουκαλι των 210μλ


Το πήγα τμηματικά και έριξα το μπουκάλι σε μια εβδομάδα.

Ξεκίνησα την βότκα καθημερινά 0.1ml,

voas
13-01-16, 23:31
Το πήγα τμηματικά και έριξα το μπουκάλι σε μια εβδομάδα.

Ξεκίνησα την βότκα καθημερινά 0.1ml,
απλα εγω εκανα λαθος,αυτό ηθελα να σου πω:D
τωρα για βοτκα καλυτερα να στα πει ο σακης που τα γνωριζει καλα αυτά....

haf_k
14-01-16, 07:19
απλα εγω εκανα λαθος,αυτό ηθελα να σου πω:D
τωρα για βοτκα καλυτερα να στα πει ο σακης που τα γνωριζει καλα αυτά....


Σχετικά με την βότκα διάβασα αρκετά άρθρα στο internet, υπάρχουν πολλά θετικά σχόλια αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στην δοσολογίας και μετρήσεις.
Εγώ για την πρώτη εβδομάδα για τα λίτρα μου θα ξεκινήσω με 0.1-0.2 και την δεύτερη εβδομάδα λίγο περισσότερο.
Εννοείται ότι μετράς τακτικά και ανάλογα αυξομειώνεις την δόση.

Αυτή την στιγμή εγώ έφτασα νιτρικά στα 100..

Αν και έβαλα και δέυτερο κυκλοφορήτη, κάνω αλλαγές τακτικά με όσμωση πλέον και το σκιμάρισμα ειναι πιο δυνατόν πλέον..
Έτσι περιμένω υπομονετικά πτώση νιτρικών.

Το αποτέλεσμα όμως ήταν να χάσω 5 μανδαρίνος, 1 yellow tang και 2 ocellaris και έπεσε θλίψη Σ όλη την οικογένεια..
Τα μόνα που έχουν επιβιώσει ειναι 3 Chromis και μια γαρίδα perpemint!

Δεν θελει λοιπόν βιασύνες πλέον και κάνω υπομονή πριν μπει οτιδήποτε άλλο ζωντανό..

Αυτά προς γνώση και αποφυγή...

Sakisdraminos
14-01-16, 08:32
Εχεις καταλαβει που οφειλεται αυτη η αυξηση νιτρικων;
Νομιζω οτι πκεον εχει εμπεδωσει οτι το θαλασσινο θελει υπονονη.....

haf_k
14-01-16, 12:12
Εχεις καταλαβει που οφειλεται αυτη η αυξηση νιτρικων;

Νομιζω οτι πκεον εχει εμπεδωσει οτι το θαλασσινο θελει υπονονη.....


Αρχικά νόμιζα γιατί τάισα υπερβολικά μερικές μέρες, μετά από τις αλλαγές νερού, το δυνατό skimming, μείωση ταΐσματος περιμένω να πέσουν, δεν μπορώ να καταλάβω το άλλο να συμβαίνει..
Θα κάνω νέες μετρήσεις να δω τι γίνεται..

Sakisdraminos
14-01-16, 14:49
Το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο και αρκετα στοκαρισμενο..
Θες και αλλο λογο για τα νιτρικα!

haf_k
14-01-16, 14:59
Μπορεί να ειναι τα νιτρικά μόνο η αιτία για τον θάνατο των ψαριών? Υπάρχει και κάτι άλλο που θα έπρεπε να μετρήσω?

Sakisdraminos
14-01-16, 17:06
Με τα βακτηριδια και την βοτκα θα τρεξεις την βιολογια σου
αλλα μαλλον ειναι επιδι στοκαρες γρηγορα.
το θαλασσινο αργει να (στρωσει)....

kostas82
14-01-16, 18:15
Βότκα γιατί;