PDA

Επιστροφή στο Forum : green spot


Efh
12-11-15, 02:29
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 120
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): φυτεμενο με ευκολα φυτα 1 ριζα moor
Χρονος λειτουργιας: απο το 2011
Υποστρωμα και ποιο: οχι
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2x 24W
Φωτοπεριοδος: 0,4
Παροχη CO2: οχι
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: flourish και τωρα πηρα profito
Ταμπλετες λιπανσης: οχι
Προγραμμα λιπανσης: ανα 2 βδομαδες
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): καθε βδομαδα 30%
Θερμοκρασια: 20 κελσιου
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 12mg/L
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ: 7.2
KH: 6D
GH: 8D
Φιλτρανση: εξωτερικο eheim
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 2 black moor + 7 apple snail
Ειδη φυτων: 1 ανουμπια barteri, 3 νανα, 1 java fern
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):
Περιγραφη αλγης: green spot
Ποτε εμφανιστηκε: περιπου τελη Οκτωβρη
Αλλα σχολια: ειναι πανω στα τζαμια, πανω στα σαλιγκαρια και πανω στα φυτα!!!

Φωτο: συντομα




Απο τοτε που ειχα δει εκεινα τα σκουλικακια, που ειχα ανοιξει αλλο ποστ στα παρασιτα, νομιζω οτι εχει διαταραχτει λιγο η ολη ισορροπια που ειχα
εκανα αλλαγη και μαζεψα τα περισσοτερα απο εκεινες τις νυμφες, βεβαια εχουν μεινει ακομα καποια τα βλεπω αραια και που

Αργοτερα πολυ αργοτερα ξεκινησε η green spot, βουλιτσες πρασινες πανω στα τζαμια και στα φυλλα φυτων ειναι λιγο πιο μαυρακια, δεν περιμενα σε φωτο περιοδο 0,4 που εχω 8 ωρες να εμφανηστει

Τα φυτα εντομεταξυ ολα πετανε συνεχως φυλλα και πανε πολυ καλα, τα ψαρια και τα σαλιγκαρια ολα καλα

Εκανα μια γεναια αλλαγη και με μια καρτουλα εξησα την περισσοτερη με προσοχη, οση αιωρουταν στο νερο την ρουφαγα με τη σκουπα
Τα φυτα ομως δεν μπορω να τα ξεριζωσω εχουν κανει πολυ γερες ριζες στο ξυλο και ειναι δυσκολο να τα βαλω σε λεκανη να τα πληνω

Διαβασα για αυξηση CO2 το προβλημα που προκυπτει εδω ειναι το εξης : το ενυδρειο ειναι περιπου εντοιχισμενο, εχει ελαχιστο χωρο απο πανω ισα για να καθαριζω και στα πλαινα εχω ισα ισα χωρεσει το κουβαδακι του φιλτρου, και τις τροφες, δεν εχω χωρο για μπουκαλα

Αφου την εξησα λοιπον , σημερα ειδα να ξαναβγαινει στο τζαμι, μεθαυριο ειναι να κανω αλλαγη...και εχω προβληματιστει

σκεφτηκα το excel αλλα αυτο το μηνα δεν παιζουν εξοδα για ενυδρειο ουτε καν τα τσιγκινα!

απο την αλλη τα σαλιγκαρια που εχω δεν την τρωνε, λογικα θα πρεπει να βαλω αλλο ειδος που να την τρωει

εκανα νηστεια στα ψαρια μερικες μερες μπας και φταιει η ποσοτητα τροφης που ριχνω αλλα ματαια....αφου και περισεια να πεσει τα σαλιγκαρια γινονται δρομεις και πεφτουν στο χαλικι και σκαβουν και την εξαφανιζουν για πλακα


καποια συμβουλη κανεις?

johnpecn`
12-11-15, 02:58
Green spot εμφανίζεται με δυνατό φωτισμο χαμηλα φοσφορικα δεν εχει σχέση με co2, δεν ειναι καποια πολυ δύσκολη αλγη,απο χρυσοψαρα δν πολυ ξερω αλλα αν αρχίσεις να ταΐζεις λιγο κατεψυγμένη τροφη θα ανέβουν τα φοσφορικα σου και θα φυγει η green spot.
Η μπορείς να μειώσεις λιγο το φωτισμο σε ένταση μιας και τα φυτα σου ειναι χαμηλών απαιτήσεων.

Τάκης
12-11-15, 09:39
Μη ριχνεις κάνενα λίπσμα, τα φυτα που έχεις δεν το χρειάζονται, αυτα φταίνε

Efh
12-11-15, 17:23
ναι ξεχασα να το πω απο τη μερα που εκανα αλλαγη και την εξησα δεν εριξα λιπασμα
να μειωσω τις 8 ωρες δλδ και να ριξω πρωτεινη να φανε

αν δεν αναβα καθολου φωτα για μερικες μερες? θα βοηθουσε?

johnpecn`
12-11-15, 21:53
Λιπασματα δεν χρειαζεσαι με τα φυτά που εχεις εκτος κι αν δεις καποια έλλειψη , καπου το ειχα διαβάσει κ μου άρεσε "η green spot ειναι το καλύτερο τεστ φωσφορικών " αυξησε λιγο τα φωσφορικά με τάισμα κτψ τροφή και θα φυγει,μπορεις να μειωσειςκαι λιγο την φωτοπεριοδο η την ενταση θα βοηθησει αυτοι ειναι οι τροποι αντιμετώπισης της green spot εμενα μονο η αυξηση των φωσφορικών δούλεψε. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν ειναι συνσρτηση νιτρικα φωσφορικά η απλα η έλλειψη τους.

G_AQUA
12-11-15, 22:07
Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν ειναι συνσρτηση νιτρικα φωσφορικά η απλα η έλλειψη τους.

Βασική είναι έλλειψη φωσφορικών ή πολύ δυνατός φωτισμός ή/και χαμηλή παροχή διοξειδίου. Η όλα αυτά μαζί :)

Efh
13-11-15, 17:05
διοξειδιο προφανως αφου δεν εχω μπουκαλα και παροχη
με δυο λαμπες 24 βατ δυνατος? warm white και οι 2
που να εβαζα και day light δηλαδη....η καμια ροζ

μειωσα τις ωρες πηγα 6ωρες , λογικα θα ειναι καλα

panos84
14-11-15, 00:09
Στη δική μου περίπτωση μόνο έλλειψη φωσφορικων δεν είναι.Έχω 2ppm.
Πρέπει να ψάξω για τις υπόλοιπες αιτίες.

Τάκης
14-11-15, 00:11
διοξειδιο προφανως αφου δεν εχω μπουκαλα και παροχη
με δυο λαμπες 24 βατ δυνατος? warm white και οι 2
που να εβαζα και day light δηλαδη....η καμια ροζ

μειωσα τις ωρες πηγα 6ωρες , λογικα θα ειναι καλα
η λάμπα warm white μου φαίνεται η πιο πίθανή αιτία

Skydiver
14-11-15, 00:29
Τις λάμπες τις έχεις καιρό;

johnpecn`
14-11-15, 00:46
Στη δική μου περίπτωση μόνο έλλειψη φωσφορικων δεν είναι.Έχω 2ppm.
Πρέπει να ψάξω για τις υπόλοιπες αιτίες.
Εγω εχω 4ppm :D ειναι και θεμα ποσα νιτρικα εχεις μαλλον. Ο tom Barr φτιάχνει σπρέι φοσφωρικων :D επισης υποστηρίζει οτι δεν ειναι θεμα έντονου φωτισμού αλλα ανεπαρκές co2 και οτι οταν χαμηλώσουμε το φωτισμο φεύγει γιατι μειώνονται οι ανάγκες των φυτων σε διοξείδιο.

η λάμπα warm white μου φαίνεται η πιο πίθανή αιτία
Η warm white θεωρούνται καλύτερες για φυτεμένα ,ενώ η ψυχρού φωτισμού ποιο ύποπτες για αλγη :D


Τις λάμπες τις έχεις καιρό;
Η green spot δημιουργείται με έντονο φωτισμο και έλλειψη φοσφωρικων αν η λαμπες της ειναι πεσμενες ,λογικά θα είχε αλλες αλγες.

Τάκης
14-11-15, 00:57
Η warm white θεωρούνται καλύτερες για φυτεμένα ,ενώ η ψυχρού φωτισμού ποιο ύποπτες για αλγη :D


Αν σου πω πως μόλις αντικατάστησα τα led θερμου λευκού με ψυχρό λευκό σταμάτησε η άλγη ; :D

johnpecn`
14-11-15, 01:12
Αν σου πω πως μόλις αντικατάστησα τα led θερμου λευκού με ψυχρό λευκό σταμάτησε η άλγη ; :D

Το διαβασα:D αλλα αλλο τα led αλλο η λαμπες ,παντως γενικα τυχαίνουν διαφορα μυστήρια πράγματα σε καποια ενυδρεια γι αυτο λεμε οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο:D οποτε συνήθως περνούμε ως δεδομένο τον μέσο όρο και γενικα αμα δεις η θερμού φωτός ενδυκνηνται για φυτά.

Τάκης
14-11-15, 01:19
γενικα τυχαίνουν διαφορα μυστήρια πράγματα σε καποια ενυδρεια γι αυτο λεμε οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο:D .

Σε αυτο έχεις δίκιο :)

Efh
15-11-15, 05:32
ειμαι στα 3000 κελβιν τις συγκεκριμενες τις εχω πολλους μηνες πριν εμφανηστει η αλγη αυτη

μια λυση θα ηταν να εβαζα μια ψυχρη με μια ροζ, οποτε σαν τελικο θα εδινε λιγο γλυκο λευκο, πραγμα που θεωρω οτι το πετυχαινει το ζεστο λευκο οποτε αντι να εχω δυο χρωματα ξεχωριστα εβαλα αυτες.

μαλλον μου φαινεται πρεπει να κανω ενα τεστακι φωσφορικων

Γιαννης Μ5
15-11-15, 05:51
Στα δικά μου κατά καιρούς φυτεμένα,όσες φορές είχα green spot,δεν είχα καμία άλλη άλγη και το ενυδρείο πήγαινε σφαίρα...Γνώμη μου,εφόσον τα φυτά σου πάνε καλα,μην κανείς τίποτα...

Efh
28-11-15, 22:32
σημερα κατα την εβδομαδιαια αλλαγη παλι ειχα αλγη σε τζαμια και σαλιγκαρια
εαν ριξω καποιο αλγοκτονο η εξελ θα επηρεαστει κανενα φυτο? βαλισνεριες δεν εχω, γιατι ακουσα οτι δεν τα αντεχουν....
τα μονα που προσθεσα ηταν java moss ελαχιστη ποσοτητα και εναν εχινοδορο

Τάκης
28-11-15, 22:33
Τι σαλιγκαρια έχεις ;

Efh
28-11-15, 22:34
μονο apple

Τάκης
28-11-15, 22:42
Βάλε μερικα ramshorn να ησυχάσεις :)
Απο την άλλη ειναι καλό να βρεις και την αιτία χωρίς να βάλεις χημικά, ίσως να έχεις έντονο φωτισμό

Efh
28-11-15, 22:45
ειναι μια λυση κι αυτα!
σκεφτηκα και τα ζεμπρακια και τα ramshorn

Τάκης
28-11-15, 22:53
ειναι μια λυση κι αυτα!
σκεφτηκα και τα ζεμπρακια και τα ramshorn
Ελα να σου δώσω ramshorn, ΕΓΓΥΗΣΗ :)

Skydiver
28-11-15, 22:59
σημερα κατα την εβδομαδιαια αλλαγη παλι ειχα αλγη σε τζαμια και σαλιγκαρια
εαν ριξω καποιο αλγοκτονο η εξελ θα επηρεαστει κανενα φυτο? βαλισνεριες δεν εχω, γιατι ακουσα οτι δεν τα αντεχουν....
τα μονα που προσθεσα ηταν java moss ελαχιστη ποσοτητα και εναν εχινοδορο

Εγώ παλαιότερα που είχα δοκιμάσει αλγοκτόνο, νομίζω το JBL Algol (https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2329), μου χάλασαν αρκετά φυτά και πήγαν αδιάβαστα κάτι σαλιγκάρια (apple). Για τα σαλιγκάρια δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό, αλλά για τα φυτά σίγουρα. Σε μια εβδομάδα αφού το έριξα, τα διέλυσε. Έκανε δουλειά όμως με τις άλγες (είχα αρκετές λόγω λάθους λίπανσης). Δεν τις εξαφάνισε αλλά τις μείωσε περισσότερο από 80%. Τα φυτά μετά από καμιά 15αριά ημέρες, πήραν πάλι τα πάνω τους και σιγά σιγά οι άλγες εξαφανίζονταν. Είχα σταματήσει όμως εντελώς την λίπανση και είχα μειώσει τον φωτισμό (σε ένταση - είχα κάπου στου 1W/l). Το excel δεν θα σου κάνει κάπου κακό (ακόμη και σε υπερδοσολογία) εκτός από την Java moss και τις βαλισνέριες. Αυτά θα στα ταλαιπωρήσει αλλά δεν θα στα καταστρέψει.

Efh
29-11-15, 00:48
Εγώ παλαιότερα που είχα δοκιμάσει αλγοκτόνο, νομίζω το JBL Algol (https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2329), μου χάλασαν αρκετά φυτά και πήγαν αδιάβαστα κάτι σαλιγκάρια (apple). Για τα σαλιγκάρια δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό, αλλά για τα φυτά σίγουρα. Σε μια εβδομάδα αφού το έριξα, τα διέλυσε. Έκανε δουλειά όμως με τις άλγες (είχα αρκετές λόγω λάθους λίπανσης). Δεν τις εξαφάνισε αλλά τις μείωσε περισσότερο από 80%. Τα φυτά μετά από καμιά 15αριά ημέρες, πήραν πάλι τα πάνω τους και σιγά σιγά οι άλγες εξαφανίζονταν. Είχα σταματήσει όμως εντελώς την λίπανση και είχα μειώσει τον φωτισμό (σε ένταση - είχα κάπου στου 1W/l). Το excel δεν θα σου κάνει κάπου κακό (ακόμη και σε υπερδοσολογία) εκτός από την Java moss και τις βαλισνέριες. Αυτά θα στα ταλαιπωρήσει αλλά δεν θα στα καταστρέψει.



σκεψου εσυ εχεις 1 βατ στο λιτρο μειωμενο κιολας
εγω που ειμαι στο 0.4? τι να πω?
τα σαλιγκαρια οντως την ακουσαν ? καλα εχω και πιο μικρο ενυδρειο να τα βαλω δεν υπαρχει θεμα για λιγο
τοσο καιρο εχω κοψει λιπανση τελειως και η αλγη δε λεει να φυγει η ατιμη!


(παντως jbl προιοντα επαιρνα στο παρελθον αλλα πλεον αλλαζω εταιρειες υπαρχουν και καλυτερες!)

Skydiver
29-11-15, 02:29
σκεψου εσυ εχεις 1 βατ στο λιτρο μειωμενο κιολας
εγω που ειμαι στο 0.4? τι να πω?
τα σαλιγκαρια οντως την ακουσαν ? καλα εχω και πιο μικρο ενυδρειο να τα βαλω δεν υπαρχει θεμα για λιγο
τοσο καιρο εχω κοψει λιπανση τελειως και η αλγη δε λεει να φυγει η ατιμη!


(παντως jbl προιοντα επαιρνα στο παρελθον αλλα πλεον αλλαζω εταιρειες υπαρχουν και καλυτερες!)

Προσωπική μου άποψη, τα αλγοκτόνα δεν κάνουν δουλειά σε δύσκολες καταστάσεις. Αν οι άλγες είναι πολλές και σε έκταση, καλύτερα να αφαιρέσεις τα φυτά που έχουν επάνω τους άλγη, να βγάλεις και να καθαρίσεις καλά διακοσμητικά (πέτρες, ξύλα κτλ) και εξοπλισμό (φίλτρα, θερμοστάτες κτλ) και να ξεκινήσεις από την αρχή :rolleyes: . Ευκαιρία για ένα νέο στήσιμο :D !!! Άποψή μου πάντα.... :smt102 . Οι άλγες* και ιδιαίτερα κάποιες φεύγουν πολύ δύσκολα σε σημείο να σε κάνουν να απογοητεύεσαι :smt086:smt011:smt099:smt021 . Οπότε λοιπόν ρίχνεις μια ατομική και βάζεις μπροστά ένα νέο ξεκίνημα ;) !


* Μιλάω πάντα για πολλές (4+) άλγες συγχρόνως και σε μεγάλο βαθμό.

ΥΓ Το αλγοκτόνο (πρέπει να ήταν της JBL) δεν μπορώ να πω πως δεν έκανε δουλειά. Δούλεψε αρκετά αλλά μου έκανε και μεγάλη ζημιά στα φυτά. Το μεγαλύτερο όμως θέμα είναι πως δεν κατάφερε να εξαφανίσει εντελώς τις άλγες. Σε κάποια σημεία έμειναν υπολείμματα τα οποία αργότερα άρχισαν να εξαπλώνονται πάλι :smt095 . Ίσως να μην είχα βρει την πραγματική αιτία του κακού. Ίσως... Όπως σου είπα όμως, σταμάτησα εντελώς την λίπανση, μείωσα στο 50% το φωτισμό (2 λαμπτήρες από 4) και κράτησα σταθερά και σχετικά ψηλά το CO2. Τι να πω... Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσο πας να διορθώσεις μια άσχημη κατάσταση και πειραματίζεσαι, τόσο χειρότερα τα κάνεις. Από την μικρή σχετικά εμπειρία μου βλέπω πως η ισορροπία έρχεται μόνη της αν δεν επεμβαίνεις συνέχεια. Θα τον βρει μόνο του τον δρόμο αρκεί να το αφήσεις στην ησυχία του και φυσικά να πληροίς τις βασικές προϋποθέσεις (φωτισμό, CO2, υπόστρωμα, ιχθυοφόρτωση, τάισμα, φίλτρανση κτλ).

johnreta
29-11-15, 02:34
To να σταματατε την λιπανση δεν ειναι και οτι πιο σωστο...
αλλο μεγαλη αλλαγη και να προσπαθεις να ισορροπησεις και αλλο κομμενα ολα.
Μειωσε την φωτοπεριοδο, αυξησε λιγο τα φωσφορικα γινε λιγο σχολαστικη στις αλλαγες με τον καθαρισμο...
και αν δε δεις προκοπη κανε συσκοτιση 3-4 μερες.
εγω αυτο θα εκανα τουλαχιστον. :)

ΥΓ ειναι σιγουρα gsa και οχι gda?
βαλε και καμια φωτο :)

Skydiver
29-11-15, 02:40
Τώρα είδα τα φυτά που έχεις. Δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με αλγοκτόνο. Δοκίμασε μια θεραπεία και βλέπεις... :rolleyes:

G_AQUA
29-11-15, 15:02
Αφήστε τα αλγοκτόνα στην ησυχία τους.:D Σπάνια έχουν αποτελέσματα και συχνά δημιουργούν πρόβλημα στα υπόλοιπα φυτά (και οι άλγες φυτά είναι άλλωστε)
Η συσκότιση δεν έχει αποτελέσματα στην σποτ και διοξείδιο σε ενυδρείο με χρυσόψαρα δεν παίζει.
Δες τι γίνεται με νιτρικά- φωσφορικά. Κάνε μετρήσεις. Θέλει κάτι πάνω, κάτι κάτω. Δεν μπορώ να σου πω ποιο χωρίς να έχουμε νούμερα. Θα πρέπει να πειραματιστείς. Πιθανόν να λύσεις το πρόβλημα με αλλαγή λάμπας.
Καθάριζέ την άλγη με κάρτα, κάνε αλλαγές νερού και φρόντισε να μην βλέπει το ενυδρείο σου απ' ευθείας το ηλιακό φως. Λογικά κάποια στιγμή θα φύγει, δεν είναι δύσκολη άλγη...

Efh
01-12-15, 20:54
εβγαλα δυο φωτο απο διαφορετικες ανουμπιες μονο εκει φαινεται καθαρα

Efh
01-12-15, 20:57
και στην δευτερη σε πολλα φυλλα

Efh
24-12-15, 22:05
Ενημερωση : η αλγη εκανε κυκλο και εφυγε!

με παιδεψε 1.5 μηνα περιπου