PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλο τζαμι, γινεται?


Nick74
31-10-15, 17:19
Αν καποιος γνωριζει απο τζαμια θελω να κανω μια ερωτηση: ειναι δυνατο να κολλησω με σιλικονη δυο τζαμια ωστε να γινουν διπλο χωρις να φαινεται στο τελικο αποτελεσμα?
οσον αφορα την ορατοτητα σε ενα πειραμα που εκανα σε κατι μικρα κομματια που ειχα εδειξε να μην υπαρχει προβλημα, ομως σε μεγγαλη επιφανεια δε γνωριζω αν θα εχει ιδιο αποτελεσμα.

καμια ιδιεταιρη οδηγια?

mixalhs89
31-10-15, 17:30
Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο αν θα έχει άερα σε κάποια σημεία ανάμεσα τους. Γιατί και στα διπλά τζάμια που φτιάχνουν τα βάζουν σε ειδικό μηχάνημα για να τον αφαιρέσουν, αλλά δεν ξέρω στην περίπτωση αυτή αν επηρεάζει και πόσο επηρεάζει.

Nick74
31-10-15, 17:37
λεω να βαλω διαφανη σιλικονη αναμεσα τους και να στρωσω το τζαμι με τον τροπο που βαζουμε τις προστασιες στα κινητα...
Τωρα ποσο ευκολο ειναι να μην κανει φυσαλιδα δεν ξερω

kixlidatos
31-10-15, 17:54
Υπαρχουν ετοιμα τρυπλεξ γυαλια.

Δεν πρεπει να γινετε αυτό που λες.
Οσο και διαφανη να είναι,σε μεγαλουτσικη επιφανεια θα φανει.

Demetra
31-10-15, 18:31
Πρέπει να βρεις σιλικόνη με 82% καθαρότητα όπως το γυαλί προκειμένου να μην χαλάσεις την καθαρότητα (αν βέβαια σε ενδιαφέρει) για το αν είναι εφικτό να μην υπάρχουν φυσαλίδες δεν ξέρω

Nick74
31-10-15, 18:35
Υπαρχουν ετοιμα τρυπλεξ γυαλια.

Δεν πρεπει να γινετε αυτό που λες.
Οσο και διαφανη να είναι,σε μεγαλουτσικη επιφανεια θα φανει.

Σε μικρο μεγεθος απο ρεταλια εκανα μια δοκιμη και δε φαινεται αλλα δεν ξερω αν γινεται σε μεγαλη επιφανεια να μη γινει φυσαλιδα.
αυτο που με ενδιαφερει ειναι 170 Χ 55

alexis cosmo
31-10-15, 19:44
στο 1.70 θα φαίνεται 1000%
μην το επιχειρήσεις γιατί θα πάνε τζάμπα τα κομμάτια και στο 1.70 θα είναι ακριβούτσικα.
τι πάχος θέλεις να ενωσεις και θέλεις να βάλεις 2 τζαμια?
γνώμη μου πάρε ένα τζάμι στο πάχος που θες να κάνεις και θα είσαι σίγουρος χωρίς να έχεις δώσει τζάμπα λεφτά. .
δεν υπάρχει περίπτωση να μην φαίνεται φυσαλίδα η σιλικόνη σε κάποια σημεία.
και αν ενωθούν μην νομίζεις θα τα ξανά ανοίξεις μετά έστω και χωρίς να στεγνώσει η σιλικόνη και αν τα ανοίξεις με πολύ τύχη θα φας καμιά βδομάδα μέχρι να τα καθαρίσεις τελείως.
φιλικα Αλεξης;)

Harris1
31-10-15, 19:50
αν θες ένα χοντρό τζάμι, παίρνεις ένα τζάμι έστω 10 mm
αν για κάποιο λόγο θες με μεμβράνη* παίρνεις securit


υγ: Tα securit καλύτερα να τα δεις από κοντά για να δεις αν σου αρέσει η εικόνα
2. Τα securit επίσης αν σπάσουν δεν διαλύονται

Τάκης
31-10-15, 20:14
Νίκο αισθητικά δεν θα πετύχει, θα φαίνεται.
Ισως να μη φαινεται τόσο άσχημα αν τα κολλήσεις μόνο περιφερειακά, και θα έχεις μια αυξηση της αντοχής. Για την αύξηση της αντοχής τη βλέπουμε στα διπλά τζάμια, δεν σπάνε τόσο ευκολα όσο τα μονά, και είναι πιο άκαμπτα

mixalhs89
31-10-15, 20:52
Νίκο αισθητικά δεν θα πετύχει, θα φαίνεται.
Ισως να μη φαινεται τόσο άσχημα αν τα κολλήσεις μόνο περιφερειακά, και θα έχεις μια αυξηση της αντοχής. Για την αύξηση της αντοχής τη βλέπουμε στα διπλά τζάμια, δεν σπάνε τόσο ευκολα όσο τα μονά, και είναι πιο άκαμπτα
Ναι αλλά αυτό Τάκη δεν προυποθέτει και την αφαίρεση του αέρα εσωτερικά; γιατί νομίζω και στα διπλά τζάμια τον αφαιρούν γι'αυτό τον λόγο για να αυξήσουν την αντοχή ενώ άν έχει αέρα νομίζω δεν έχει αυτές τις ιδιότητες υπό αυτή την μορφή.

Τάκης
31-10-15, 21:32
Ναι αλλά αυτό Τάκη δεν προυποθέτει και την αφαίρεση του αέρα εσωτερικά; γιατί νομίζω και στα διπλά τζάμια τον αφαιρούν γι'αυτό τον λόγο για να αυξήσουν την αντοχή ενώ άν έχει αέρα νομίζω δεν έχει αυτές τις ιδιότητες υπό αυτή την μορφή.
Οχι, δεν αφαιρουν τον αερα, αν τον αφαιρούσαν θα έκαναν κουρμπα, εχω σκίσει/ξεκολλήσει διπλο τζάμι και δεν έκανε κάτι μόλις ανοιξα τρύπα στη μαύρη σιλικόνη με το αλουμινιο που έχουν

tsala
31-10-15, 23:01
Nick δεν νομιζω να πετυχει κατι τετοιο..
+φωνω με τον Αλεξη σε οσα ειπε..
Δεν χρειαζεται να βαλεις 2πλο τζαμι, παρε 10ρι ή 12ρι (για να εισαι και πιο σιγουρος) και τελειωσες.

Harris1
01-11-15, 09:19
Σίγουρα ένα 10 ή 12 χιλιοστά θα σου κάνει καλύτερα την δουλειά σου. Είναι θέμα αντοχών, καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον που ξέρει για να σου πει τι χρειάζεσαι, μην πάρεις πχ 10 αν θες κάτι μικρότερο. ή αντοχές υπολογίζονται εμπειρικά και έχω την εντύπωση επίσης ότι κάποιοι Μηχανικοί ή τζαμάδες να μπορούν να τις υπολογίσουν.

Για αυτό που λες για την σιλικόνη και το κόλλημα, δεν είναι καλή ιδέα, θα σου κάνει φυσαλίδες, ανομοιομορφία, θα είναι κάτι άσχημο.
ή securit θα πάρεις, αν χρειάζεσαι πραγματικά μεγάλο πάχος, με ασφάλεια οτι δεν θα σου σπάει.
ή τζάμι μεγάλου πάχους.
Κατόπιν αν κατάλαβα καλά για αυτό που λέτε. Καμία σχέση!
Συγκρίνετε τους διπλούς υαλοπίνακες κουφωμάτων, με ένα τζάμι μεγάλου πάχους?
Ο υαλοπίνακας, πχ τζάμι 5 χιλιοστά και κενό 10 χιλιοστά και τζάμι 5 χιλιοστά.
Παίζει τον ρόλο τζαμιού 5 χιλιοστά, που το ενδιάμεσο κενό τον μόνο ρόλο που έχει είναι την θερμοδυναμική συμπεριφορά του υαλοπίνακα.

Nick74
01-11-15, 11:13
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έχω κάτι στο μυαλό μου για ειδική κατασκευή και με ενδιαφέρει να είναι όσο γίνεται πιο ασφαλισμένη, οπότε θεώρησα με βάση τις αρχές της κλασσικής μηχανικής ότι καλύτερα δύο ή περισσότερα λεπτά φύλα πάρα ένα μονοκόμματο.
Για πάτο και γύρω έτσι κι αλλιώς η ενίσχυση θα είναι ξύλο οπότε είναι εντάξει, όμως για μπροστά σκέφτηκα να βάλω διπλό τζάμι με αυτό τον τρόπο.
Ίσως γίνει διαφορετικά. ..

Πριν το φτιάξω θα ανεβάσω σχέδια

Το securit τι είναι?

Τα τριπλά τζάμια πάλι τι λένε? (Κι από τιμή πρέπει να έχουν το βάρος τους σε χρυσάφι η καμιά σχέση? )