PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ενυδρείο 60lt "της ανηψιάς"


pagokoftis
21-10-15, 15:40
Η ανηψιά μεγαλώνει και ζηλεύει το 400άλιτρο δικό μου και ο θείος πρέπει να μην χαλάει χατήρια :-)
Οπότε επήλθε συμφωνία για αντικατάσταση του ηρωικού 20άλιτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84176), με ένα 60άλιτρο, με 3-4 ψαράκια μέσα και 2 ανεμώνες που υπήρχαν και στο παλιό...

Ο εξοπλισμός:
Αντλία επιστροφής 600λ/ω
wave Μaker Jebao RW4
1 κόκκινο Flood Light για το ATS
1 σκίμερ Resun SK-300
3χ9w φωτιστικό

Μετρημένα συνεχώς από την θάλασσα που βουτάω:
Αλατότητα 1029sg
Θερμοκρασία max 24C, min 14C
pH 7.9-8.1
ΝΟ3 μέχρι 10

Τροφή: Ψάρια ->Mysis, Artemia, Bloodworms, Ανεμώνες->Γαριδούλες μικρές κατεψυγμένες

Τα ζωντανά είναι τα παρακάτω:
1 Chromis Chromis
1 Thalassoma Pavo
1 Coris Julis
1 Symphodus Roissali
1 Black goby

1 Actinia Equina
1 Anemonia Viridis
3-4 Σαλιγκάρια και ερημίτες
Μερικές Πεταλίδες

pagokoftis
21-10-15, 15:44
Κατασκευάστηκε η γυάλα, με 6άρι τζάμι και δύο κόντρες μικρές κάτω, 2 τρύπες για υπερχείλιση αριστερά και επιστροφή στο κέντρο.. Στην υπερχείλιση, προσαρμόστηκε πλαστικό γλαστράκι φυτών ενυδρείου, στην γωνία, για να μην μπει κανά ψαράκι μέσα..
74367743687436974370

Κατασκευάστηκε το sump πλάτης με 3άρι πλέξιγκλας...
74371743727437374374

Το οποίο έχει:
1. Πρώτο διαμέρισμα, ενυδρειακό βαμβάκι και σφουγγάρι σε αποσπώμενη θήκη για εύκολο καθάρισμα και από κάτω του ένα διχτάκι με ελαφρόπετρα, καθώς δεν ξέρω κατά πόσο καλός είναι βράχος μου.. Ανάμεσά τους διχτάκι με ενεργό άνθρακα..
74375743767437774378
2. Δεύτερο διαμέρισμα, προορίστηκε για chaeto καθώς το νερό θα ανέβαινε από το πρώτο διαμέρισμα και θα στριφογύρναγε, με μία λάμπα από πάνω του, αλλά καθώς δεν έχω βρει ακόμα, έβαλα άλλο ένα διχτάκι με ελαφρόπετρα..
3. Τρίτο διαμέρισμα, σκίμερ, το Resun SK-300, είναι μικρό, αθόρυβό και κάνει δουλίτσα για το μέγεθός του, οριακά τα 60 λίτρα πιστεύω, αν και γράφει μέχρι 100...
74379
4. Τέταρτο διαμέρισμα, επίστροφή και μια μικρή κατασκευή για ATS πάνω από την επιστροφή.. Έχει αρκετό χώρο για το νερό, όταν κλείνω την αντλία και χωράει και η αυτόματη αναπλήρωση.. Από κάτω από το διαμέρισμα αυτό, υπάρχει χώρος όπου μπαίνουν τα ηλεκτρικά, driver, St-1000 controller, άνοιγμα κλείσιμο φωτών και αντλίας με τηλεχειριστήριο κλπ... Κατασκευάστηκε και μια θήκη για ανεμιστηράκια που θα μπαίνει πάνω στο sump..
74380743817438274383743847438574386

Κατασκευάστηκε και το φωτιστικό με πλέξιγκλας και αυτό λευκό, το οποίο έχει 2 ράγες όπου μπαίνουν παράλληλα λεντ μπάρες.. Στο κάτω μέρος του που πατάει στη γυάλα, έφτιαξα 2 εγκοπές όπου μπαίνει ένα φύλο πλέξιγκλας και εφαρμόζει έτσι ώστε να μην μπαίνει η υγρασία/πιτσιλιές στον χώρο των λεντ και μπορέι να βγαίνει εύκολα να καθαριστεί, χωρίς να μετακινηθεί το φωτιστικό καθόλου..
Στο πάνω μέρος του προσάρμοσα ένα ανεμιστηράκι ώστε να βγάζει τον θερμό αέρα από τον χώρο των λεντ.. Δεν ένα τρύπες για εξαγωγή του αέρα, καθώς λόγω βάρους και μικρού πάχους (3mm) το πλέξιγκας φύλο, κάνει μια μικρή κοιλιά ομοιόμορφα μπρος και πίσω, απ' όπου βγαίνει ο αέρας..
74387743887438974390743917439274393743947439574396

pagokoftis
21-10-15, 15:56
Και μερικές φωτό από το ενυδρείο, αν και θολές, λόγω ανακατώματος άμμου, βράχου κλπ... Δυστυχώς ο βράχος με τα σφουγγάρια, προφανώς μου πήρε αέρα και το νερό μετά από μισή μέρα θόλωνε και μια δυσάρεστη μυρωδιά γέμιζε το δωμάτιο...
Το υποψιάστηκα, τον έβγαλα, τον μύρισα... κολώνια κανονική...απομακρύνθηκε, έγινε και περίπου 90% αλλαγή νερού και όλα καλά τώρα... Δεν περίμενα να χαλάσει έτσι το σφουγγάρι, σίγουρα για 1-2 δευτερόλεπτα βγήκε εκτός νερού...
74397743987439974400744017440274403744047440574406 7440774408

pagokoftis
21-10-15, 16:00
Και τώρα το πρόβλημα :smt084 :smt084 :smt084 :smt084 :smt084
Οι λεντ μπάρες που έχω είναι αυτές (http://www.ebay.com/itm/261632255150) και ο driver αυτός (http://www.ebay.com/itm/400766807980)
Μετά από καμιά βδομάδα λειτουργίας, βγήκαν off, όπως φαίνεται απο την παρακάτω φωτό, 2 τριάδες λεντ, τα οποία πριν σβήσουν, για 3-4 μέρες τρεμόπαιζαν περιοδικά... Άλλη μία τριάδα στην μεσαία μπάρα υποφωτίζει και τρεμοπαίζει και αυτή...
Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα?? Από watt νομίζω είμαι οκ, έχω συνδέσει παράλληλα τις 3 μπάρες και το ανεμιστηράκι.. Είναι 36w ο driver και 3x9w οι μπάρες... Το ξέρω ότι πλήρωσα κινέζο, αλλά τόσο χάλια??
Εν τω μεταξύ έχω βάλει άλλες 4 τέτοιες μπάρες σε κουζίνα σπιτιού κάτω από ντουλάπια, 6 μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα!! :smt120 :smt120 :smt120

74409

Τάκης
21-10-15, 16:18
Ξέρεις τι φοβάμαι για αυτες τις μπαρες led, ότι δεν είναι για πολλές ώρες συνέχεια αναμμένες.
Στη κουζίνα που έχεις δεν είναι αναμμένες συνέχεια τόσες ώρες και κάθε μέρα.
Το ίδο έπαθα και εγω με τις λεντοταινίες όταν είχα βάλει στην αρχή.
Για τον driver να μη σε ρωτήσω, πιστεύω πως έχεις αυτον με 12 V και όχι με 24

pagokoftis
21-10-15, 16:27
Από τον Μάιο μέχρι το Σεπτέμβριο άναβαν 3-4 ώρες τη μέρα... Ήταν σαν φωτιστικό τέλος πάντων βραδινό...
Ναι των 12v έχω!! Έχω διαβάσει οτι οι λεντοταινίες που παίζουν στα 24v είναι πιο ποιοτικές πάντως...
Παίζει καμιά μάρκα καλή, luxeon π.χ. να ξέρω οτι δεν θα έχω θέματα?
¨Εχω άλλες 12 μπάρες, θα δοκιμάσω και τις άλλες μήπως έτυχα σε ελαττωματικές

pagokoftis
27-10-15, 23:59
Και ένα μικρό βιντεάκι...
UYLSCbGk6ck

Samian
30-10-15, 23:47
Πω Πωωωωω το ομορφιά είναι αυτή.....
Πολύ καλό και συγχαρητήρια.

Επιφυλάσομαι για περαιτέρω σχόλια όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

Καλή συνέχεια....:grin::grin::smt041:smt041:grin:

pagokoftis
31-10-15, 01:58
Πω Πωωωωω το ομορφιά είναι αυτή.....
Πολύ καλό και συγχαρητήρια.

Επιφυλάσομαι για περαιτέρω σχόλια όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

Καλή συνέχεια....:grin::grin::smt041:smt041:grin:

Σε ευχαριστώ Samian!! Η ανηψιά μου έχει ξετρελαθεί!! Μετά από 2 αλλαγές νερού περίπου 80% με απομάκρυνση των σφουγγαριών, όλα οκ τώρα!!

gregkn73
31-10-15, 15:38
Mπραβο είσαι καλός μάστορας και το εκανες πανέμορφο.

pagokoftis
31-10-15, 19:24
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!!

Κλεόβουλος
31-10-15, 19:39
Μπράβο σου Θείε :)
Πες μας αν θέλεις λίγα πράγματα για τις ρουτίνες σου.

pagokoftis
01-11-15, 00:29
Την έχω βαφτίσει κι όλας, οπότε μου έμοιασε το παιδί στην μούρλια με τη θάλασσα :D :D :D

Τα ψαράκια τα ταΐζω, ένα κύβο κατεψυγμένο (Mysis, Artemia ή Bloodworms) την ημέρα, μισή ποσότητα το πρωϊ και μισή το απόγευμα, καθώς όταν τον έριχνα όλον μαζί, αφού κατανάλωναν τα 2/3, άφηναν την τροφή να περνάει δίπλα τους χωρίς ενδιφέρον...
Τις ανεμώνες και έναν οφίουρο, 2 φορές την βδομάδα γαριδούλες 2 εκατοστών κομματιασμένες (βουτάει και ο γοβιός ο πεινάλας αρκετά κομματάκια) Για τις ανεμώνες πιστεύω αρκεί, για τον οφίουρο ελπίζω... :smt120

Κάθε 2 βδομάδες αλλαγή νερού 20 λίτρα ιδανικά από θάλασσα, διαφορετικά αλάτι+ΑΟ, αλλαγή του ενεργού άνθρακα.. Βασικά προσθέτω άλλο ένα διχτάκι και με στην επόμενη αλλαγή βγάζω το προηγούμενο που έχει μείνει μέσα 1 μήνα κ.ο.κ. Επίσης καθαρίζω το ATS καθώς και το σκίμερ..

Καθαρισμό σφουγγαριού και ενυδρειακού βάμβακα στο καλαθάκι κάθε 2-3 μέρες... Από τότε που το πρόσθεσα, πιάνει αρκετή βρώμα ακόμα και σε 2 μέρες και το σκίμερ έχει μειώσει την παραγωγή του αισθητά.. Μιας και στο δικό μου ενυδρείο 400ιων λίτρων, έχω πάνω από ένα χρόνο που δεν χρησιμοποιώ σκίμερ, αλλά μόνο κάλτσες, ενεργό άνθρακα και ATS, είπα να βάλω και εδώ μηχανική φίλτρανση...

Αντιφώσφορο δεν έχω βάλει καθώς δεν έχω φωσφορικά, νιτρικά κάτω από 5, το ATS πιστεύω βοηθάει πάρα πολύ... Το ph είναι στο 8 περίπου, όσο το μετράω και στην θάλασσα..

Φωτοπερίοδος 8 ώρες τη μέρα...

Αυτά... είναι μικρό το ενυδρείο και προσπάθησα να το κάνω όσο πιο εύκολο στην συντήρησή του... Τάισμα, άδειασμα του σκίμερ, καθαρισμό σφουγγαρο/βάμβακα τα κάνει η ανηψιά μου, τα υπόλοιπα εγώ, αλλά μαθαίνει γρήγορα :D

ΕΛπίζω να την παλέψει το ερχόμενο καλοκαίρι με τα 3 ανεμιστηράκια και να μην χρειαστεί chiller..

difan
01-11-15, 09:20
Πράγματι πολύ όμορφο.

pagokoftis
01-11-15, 12:28
Σε ευχαριστώ, να 'σαι καλά!!

pagokoftis
11-11-15, 00:36
Έγιναν 2 ανέλπιστες προσθέσεις στο ενυδρείο!!
Η πρώτη ένας πορτοκαλί μικρός αστερίας και η δεύτερη ένα κοράλι από την θάλασσα των Πατρών!!!! Και τα 2 πιάστηκαν από φίλο δύτη στα 38 μέτρα...

Ο αστερίας μπήκε χθες μεσημέρι στο ενυδρείο με προσαρμογή περίπου 2 ωρών!! Ο φίλος με διαβεβαίωσε ότι δεν τον έβγαλε από το νερό, προστέθηκε στο ενυδρείο παρομοίως, ανάποδα για καλο και για κακό... Κινείται στο τζάμι πολύ αργά, χωρίς να είναι τα ποδαράκια του όλα σε κίνηση.. Μικρή γαριδούλα και mysis που το προσφέρθηκε προσεκτικά στο κέντρο, αν και πιάστηκε ελαφρά, δεν έγινε φαγητάκι, τις άφησε... Να ανησυχώ, ή είναι στάδιο της προσαμογής?? Το νερό είναι full οξυγονωμένο διαρκώς και η αλατότητα αρκετά σταθερή...

Το κοραλάκι, μου μοιάζει σαν Dendrophyllia ramea, αλλά δεν είμαι σίγουρος!! Ο φίλος Samian θα με κατατοπίσει :D :D :D
Ήταν κομμάτι στο βυθό σπασμένο, προφανώς από δίχτυα, καθώς σε κάθε κατάδυση βρίσκουν αρκετά και μεγάλα κομμάτια σπασμένα και τους έχει προταθεί να τα χώνουν όρθια στην άμμο, ή σε στενές χαράδρες βράχων.. Επίσης τους έχουν πει, ότι είναι σπάνια και υπό εξαφάνιση κοράλια (?)
Όταν το παρέλαβα, ήμουν σίγουρος ότι ήταν νεκρό, καθώς έβλεπα μέσα στις τρύπες που είναι τώρα τα κεφάλια τους και δεν υπήρχε τίποτα... Αλλά λέω δεν το βάζω, έτσι για ομορφιά να το δει η ανηψιά και ας το αφήσω και νεκρό..
Το βράδυ ρίχνοντας μια ματιά με το φακό, είδα τις τρύπες να έχουν καλυφθεί και οι περισσότερες είχαν στοματάκια.. Αργότερα, είδα και 2 μικρά πλοκαμάκια... Άρχισα να αφοδεύω πάνω μου :D :D :D :D :D
Το πρωί που τάισα τα ψαράκια artemia βγήκαν οι 2 πρώτες φωτό των κοραλιών και το απόγευμα που τάισα mysis και έριξα και το ζουμάκι από τις γαρίδες και έγινε λίγο πανικός από σωμματίδια στο ενυδρείο, σε 2 λεπτά άνοιξαν πάλι και βγήκαν και 3 τελευταίες φωτό... Μετά από καμιά ώρα έκλεισαν πάλι... Συμπεριφορά σαν της ντομάτας ακριβώς!!!
Μιας και δεν έχω κάτι σε τροφή για κοράλια θα κάνω πούδρα από flakes σε λίγο νερό από το ενυδρείο και θα προσπαθήσω να ταΐσω με πιπέτα.. Μακάρι να ανοίξουν όπως στις φωτός που μου έδειξε ο φίλος από τον βυθό!!

Samiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan, κανένα tip παρακαλώ :) :) :)

747837478474785747867478774788

Διάβαζα λίγο για τα μεσογειακά κοράλια και είδα ότι το μάξιμουμ ανάπτυξης ήταν τα 6mm/χρόνο!! Ήξερα ότι μεγαλώνουν πολύ αργά, αλλά οτι το κοραλάκι αυτό άρχισε να μεγαλώνει πριν 20-40 χρόνια... :smt120 :smt120 :smt120 :smt120 :smt120 :smt120

pagokoftis
12-11-15, 00:05
Δεύτερη μέρα, αστερίας κόβει βόλτες πλέον στο ενυδρείο, αλλά από φαγητό, δεν μας τιμάει...

Το κοράλι, έχει ανοίξει πολύ περισσότερο, είδα όλους τους πολύποδες ανοιχτούς κάποια στιγμή!! Δεν ξέρω σε μέγεθος αν είναι αυτό το φυσιολογικό τους, ή αν ανοίγουν περισσότερο... Τάισα με πιπέτα τριμμένο φυλαράκι με κλειστή επιστροφή/wavemaker και άρπαξαν αρκετά κομματάκια... Μιας και αργότερα είδα τα πλοκαμάκια να ανοίγουν περισσότερο, θα δοκιμάσω και artemia/mysis αύριο!! Ελπίζω να πάει καλά, θα το προσπαθήσω και θα ταΐζω καθημερινά..

Μερικές νέες φωτό και βίντεο...

7482174822748237482474825

Gub6b7G3SEY

Sakisdraminos
12-11-15, 07:30
Ωραιος 1η φορα το βλεπω. Δεν φενεταιι να εχει κατι το περιεργο το κοραλι!

pagokoftis
12-11-15, 13:22
Μάλιστα.. Είναι ντόπιο κοράλι, μάλλον για Dendrophyllia Ramea μου κάνει, δεν είναι φωτοσυνθετικό... Δεν είναι σαν τα δικά σας τα τροπικά, αλλά έχει και αυτό την ομορφιά του.. Μακάρι να καταφέρω να το διατηρήσω...
-------------------------
Σήμερα το πρωΐ τάισα mysis, artemia αλλά και τρίμματα γαριδούλας και το κοράλι έκανε τσιμπούσι :D :D :D
Ανοίγουν περισσότερο τα πλοκαμάκια μέρα με τη μέρα!!!
Τάισμα τώρα, κάθε πότε?? Ανάλογα με τις ανεμώνες, κάθε 3-4 μέρες, ή πιο συχνά?? Στα μάτια μου, σαν μικρές ανεμώνες φαίνονται... Το μεγαλύτερο κεφάλι είναι στα 2-2.5 εκατοστά...

Ο αστερίας αρνείται να φάει, δοκίμασα γαριδούλα και mysis, πέρασε ακόμα και από πάνω από την γαρίδα ολόκληρος, αλλά δεν... :confused:

Samian
16-11-15, 12:29
Μπράβο σου πολύ καλές προσθήκες.
Εκτός από αυτά που σου είπα σε πμ.....
Καλύτερα το κοράλι να το ανεβάσεις πάνω σε βράχο.....έστω και χαμηλά..αρκεί να μην είναι μέσα στην άμμο.
Κατα τα λοιπά...καλά το πας.:smt041:smt041

pagokoftis
20-11-15, 21:28
:D :D Thanx!!
Ναι θέλω να το ανεβάσω, ή μάλλον να το κολλήσω σε βράχο, γιατί ο αστερίας κάποια στιγμή θα το αγκαλιάσει και θα το πετάξει... και οι ερημίτες δεν μασάνε επίσης...
Διαβάζω τώρα πως κολλάνε τα κοράλια oi reefάδες και κατέληξα να χρησιμοποιήσω κυανοακρυλική gel κόλλα, γυρίζοντας ανάποδα και σταθεροποιώντας το κοράλι στην στάθμη του νερού, ώστε να βρίσκεται μέσα στο νερό και να κολλήσω το βραχάκι από πάνω!! Ελπίζω να μην ζαλιστεί...
Τέλος, επειδή δεν την παλεύω με τα ψάρια όποτε ταΐζω (και βράδυ με φακό, ο γοβιός δεν μασάει καθόλου), χωρίζω με διαφανές πλαστικό το κομμάτι αυτό του ενυδρείου και ταΐζω με την ησυχία μου... :D :D :D

ΑΓΓΕΛΟΣ2
21-11-15, 21:08
πολυ ομορφο το ντοπιο ενυδρειο ! μπραβο!!!

pagokoftis
22-11-15, 02:02
Να 'σαι καλά, thanx!!

pagokoftis
29-11-15, 01:32
Μιας και το ενυδρείο της ανηψιάς μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88423), εξοπλίστηκε με διάφορα συμπράγκαλα, τα οποία συνδέονταν σε μπαλαντέζες, σταυρούς κλπ.. όλα εκτεθειμένα.. και για να αποφύγω καμιά ηλεκτροπληξία λόγω μικρής ηλικίας, αποφάσισα να τα συμμαζέψω στο παρακάτω κουτάκι, όπως έχω κάνει και στα δικά μου ενυδρεία...
Λογω ευκολίας το έφτιαξα από ξύλο που είχα πρόχειρο και όχι με πλέξιγλας...
Μπορεί να λειτουργεί με χρονοδιακόπτη, το φωτιστικό του ενυδρείου και του ATS, και ασύρματα να ανοιγοκλείνει την αντλία επιστροφής, το σκίμερ, τον κυκλοφορητή και την αναπλήρωση... Έτσι ώστε να μην μπαίνουν χέρια σε μπρίζες κλπ... Έχω βάλει ένα μικρό ανεμιστηράκι για απαγωγή της θερμότητας και μερικές τρύπες στο πίσω μέρος για εισαγωγή του αέρα...

Παρακάτω είναι τα εξαρτήματα που χρησιμοποίησα μαζί με τα links από ebay, αν ενδιαφέρεται κάποιος να φτιάξει κάτι αντίστοιχο...

1. Ασύρματος διακόπτης τεσσάρων καναλιών: http://www.ebay.com/itm/291308800371
2. Ρελέ με χρονοκαθυστέρηση για την αναπλήρωση (το έχω προγραμματίσει στα 15 λεπτά): http://www.ebay.com/itm/251726751154
3. Float Switch για την αναπλήρωση: http://www.ebay.com/itm/121341693312
4. Μετασχηματιστή 12V 6w για το Float Switch και το ανεμιστηράκι: http://www.ebay.com/itm/131524685282
5. Ανεμιστηράκι 4cm από eshop
6. 2 χρονοδιακόπτες: http://www.ebay.com/itm/390568182074
7. Αντλία για την αναπλήρωση: http://www.ebay.com/itm/281533534639
8. Τροδοφοτικό για τo LED φωτιστικό: http://www.ebay.com/itm/400766807980
Κλέμες, καλώδιο, φις μπριζών, βίδες...

Παρακάτω είναι το σχέδιο που έφτιαξα για την σύνδεση των εξαρτημάτων και μερικές φωτό από το εσωτερικό/εξωτερικό του κουτιού!! Το σχέδιο όπως βλέπετε είναι σούπερ πρόχειρο :-) αλλά πιστεύω βοηθάει κάπως...

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75087&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75088&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75089&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75090&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75091&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=75092&d=1448752391

Sakisdraminos
29-11-15, 09:56
Φιλαρακι καλα το εκανες αλλα εγω θα το εκανα λιγο μεγαλυτερο και δεν θα ειχα τς κλεμες την μια πανω στην αλλη! ;)
Για 3 λογους.
1 να είναι πιο άνετο
2 να έχει χορό κενό μήπως βάλεις αργότερα κάτι ακόμα
3 μην ακούμπησει τπτ μεταξύ τους

Themis_aqua
29-11-15, 10:08
Μια χαρα:)Ευχαριστουμε και για τα λινκ που εδωσες θα χρειαστουν σιγουρα:D

pagokoftis
29-11-15, 20:57
Να είστε καλά!!
Σάκη οι κλέμες είναι χύμα στις φωτό όντως, τις έχω δέσει με λαστιχάκι την μία πάνω στην άλλη, δεν ακουμπάει τίποτα ανάμεσά τους, μπορώ λίγο στιμωχτά όντως, να προσθέσω κάτι άλλο και αν χρειαστεί μπορώ να ξεβιδώσω με 2 βίδες την βάση που είναι με κόντρα πλακέ και να έχω άμεση πρόσβαση στις κλέμες...
Είναι όντως πάντως στριμωχτά όλα, λίγο μεγαλύτερο δεν θα έβλαπτε... :D :D :D Αν και δεν προβλέπω να βάζω κάτι άλλο...
Στα άλλα 2 μου ενυδρεία τα έχω όλα βιδωμένα πάνω στην ορθογώνια βάση, εκτός από το ανεμιστηράκι και κλείνει από πάνω με κουτί αντί για καπάκι... Έτσι η πρόσβαση είναι άμεση.. Είναι φτιαγμένα με πλέξιγκλας και κουμπώνει το κουτί με κλιπς στην βάση και έχεις ορατότητα μέσα, πιο πολύ από άγχος μην σχηματιστεί καμια υγρασία και πανιάσει, ώστε να προλάβω...
Προτείνω φυσικά αυτή τη μέθοδο κατασκευής του κουτιού!!

Samian
10-01-16, 14:10
Έχουμε τπτ νεώτερο για το ενυδρείο.....???

Μας τρέλανες με το απίθανο κοράλλι και μετά τπτ....κρίμα...δώσε πληροφορίες στο λαό.....:smt052

pagokoftis
12-01-16, 09:34
Λοιπόν το ενυδρείο πάει μια χαρά πιστεύω!!
Έχουμε ένα θεματάκι με νιτρικά, φτάνουν 10-20... δεν γίνονται και οι αλλαγές νερού στην ώρα τους... και έχουμε γεμίσει λίγες πράσινες άλγες, αλλά είναι ωραίες και δεν μας πολυνοιάζουν... Το ATS, κάνει δουλειά, αλλά τα ψαράκια, ειδικά ο μαυρογοβιός τρώνε τον πωπό τους... 1-2 κυβάκια mysis, artemia, bloodworms καθημερινά... οπότε με 10x12cm επιφάνεια, μονής όψης, πόσα νιτρικά να καταναλώσει...
Έχω 2 διαμερίσματα στο φίλτρο ελευθερα, οπότε ή θα ρισκάρω με caulerpa racemosa στο ένα από αυτά που έχει πολύ μικρή ροή νερού, ή θα πάω σε βότκα...
Τα ψαράκια έχουν παραμείνει, έχουν μεγαλώσει αρκετά, ο γοβιός έχει διπλασσιαστεί από το καλοκαίρι...
Προσθέσαμε λίγα φύκια που ξέβρασε η θάλασσα, που είχαν καλές ρίζες.. Έβαλα πιο μπροστά τον κυκλοφορητή να μην τα βαράει και μου γεμίζουν άλγες... Επίσης δύο κόκκινα διαφορετικά φυτά που μοιάζουν με callophycus serratus, ceramium rubrum, bonnemaisonia hamifera... και δύο μικρές codium bursa, οι οποίες επίσης είχαν ξεβραστεί... Πρόσεξα να μην είναι ξεραμένες και παραμορφωμένες αλλά στρογγυλές και ζουμερές :-) Ελπίζω να τα καταφέρουν... Και να ρουφήξουν και κανα νιτρικοφωσφορικό :-) Τις στρίμωξα ελαφρά ανάμεσα στους βράχους μιας και επιπλέουν και τις λυπόμουν να τις κολήσω με κόλα!! Δεν ξέρω αν μπορούν να ξαναπιαστούν, θα δούμε...
Το κοράλι πάει μια χαρά, όποτε ταΐζουμε τα ψαράκια, μετά από 10άλεπτο ανοίγουν όλα.. Mysis, artemia, bloodworms τα τρώνε όπως είναι, κομματάκια μικρά γαριδούλας και σουπιάς στον τρίφτη, επίσης...
Ο αστερίας, δεν ξέρω τι τρώει, πάντως τον βλέπω ενεργητικό συνεχώς και ίδιο σε μέγεθος όπως μου τον έφεραν... Δυστυχώς προσπάθειες μς μύδι και πεταλίδες απο την θάλασσα, με μεγάλη υπομονή... δεν έγιναν φαγητάκι... Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ του προσφέρω κάτι που μπορέι να βρει στην θάλασσα και να του αρέσει, αλλά γνωστός μου που έχει χρόνια αστερίες στο ενυδρείο του (βέβαια είναι 400-500 λίτρα) μου είπε οτι σίγουρα βρίσκουν τροφή καθώς μεγαλώνουν, χωρίς να δέχονται τροφή και από τον ίδιο... Τι να πω...
Αυτά!!

76096760977609876099761007610176102761037610476105

hIdQ2wD7Amw

Βλέπω ενυδρεία με διάφορα είδη θαλασσινών μεσογειακών και τροπικών φυτών/αλγών, με ωραία χρώματα, που διατηρούν επιτυχώς και θέλω να προσπαθήσω κι εγώ... Το μόνο που προτείνουν σθεναρά είναι να μην βρίσκονται σε συνεχόμενη ροή γιατί θα γεμίσουν άλγες.. πράγμα που έχω διαπιστώσει και στο δικό μου όπου διατηρώ φύκια 2 χρόνια τώρα... Όπου είναι σε περιοχή με μεγάλη ροή, γεμίζουν καφέ άλγη τα φύλα και μοιραία σαπίζουν... Τα υπόλοιπα που είναι δίπλα από τους wavemakers πάνε μια χαρά και αναπτύσσονται... Το ίδιο πάθαινε και η caulerpa racemosa και taxifolia, σε περιοχή πάνω σε βράχο μπροστά από τα wavemaker... Μόνο η chrysymenia wrightii δεν κόλλαγε καφέ άλγη, ίσως επειδή μεγάλωνε γρήγορα (κλάδευα συνεχώς!!) Είδωμεν...

Sakisdraminos
12-01-16, 09:56
Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;

Themis_aqua
12-01-16, 09:58
Φοβερο το ενυδρειο της ανηψιας μπραβο!!:pΚαι το κοραλλι στην αρχη του βιντεο ολα τα λεφτα!!Γιατι λες οτι τα φυτα που βρισκονται σε δυνατη ροη εχουν αλγες,το wavemaker αυτη τη δουλεια δεν κανει,να αυξανει τη ροη;;:rolleyes:

pagokoftis
12-01-16, 12:33
Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;

Έχω το Resun SK-300, το οποίο είναι οριακό για 60 λίτρα.. Σαν σκίμερ κάνει δουλειά, δεν είναι της πλάκας, βγάζει σκούρο ζουμί.. Έχω τρυπήσει χαμηλά το καπάκι του και έχω περάσει λάστιχο αεραντλίας το οποίο καταλήγει σε πλαστική μπουκάλα 1.5 λίτρου χαμηλά, για να μην το αδειάζω συνεχώς και μου γεμίζει την μπουκάλα σε διάστημα ενός μήνα περίπου... Έχω άλλη μία ίδια μπουκάλα γεμάτη με νερό φτιαγμένο, οπότε όση απώλεια έχω από σκιμμερ κάθε 3-4 μέρες την αναπληρώνω, έτσι ώστε όταν γεμίσει η μπουκάλα από το σκίμερ, να έχει αδειάσει η δεύτερη... Έτσι η αναπλήρωση με νερό από ΑΟ δεν μου αλλάζει την αλατότητα...
Θερμοκρασίες το Χειμώνα φτάνουν μέχρι 17-18 και το καλοκαίρι μέχρι 24-25 το πολύ...
-------------------------
Φοβερο το ενυδρειο της ανηψιας μπραβο!!:pΚαι το κοραλλι στην αρχη του βιντεο ολα τα λεφτα!!Γιατι λες οτι τα φυτα που βρισκονται σε δυνατη ροη εχουν αλγες,το wavemaker αυτη τη δουλεια δεν κανει,να αυξανει τη ροη;;:rolleyes:

Να 'σαι καλά!! Το wavemaker μια χαρά την κάνει την δουλειά του, αυτό πρέπει να γίνεται, απλά όταν βρίσκονται φυτά σε υψηλή ροή νερού μαζεύουν άλγες... Το ίδιο γίνεται και στο ATS όπου φως και υψηλή ροή, γεμίζει με άλγη...
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :-) Ούτε είναι εύκολο στο μικρό αυτό ενυδρείο να έχω περιοχές λίγης ροής... Μόνο δίπλα από το wavemaker που έχω βάλει τα περισσότερα φύκια είναι χαμηλή η ροή...

Sakisdraminos
12-01-16, 18:41
Τα βακτηριδια με τον ανθρακα θελουν ρουτηνα καθημερινη.
επισις γιανα δουλεψουν θελουν δυβατο σκιμμερ.


Πιστευω οτι δεν ειναι καλη λυση η καουλερπα.....

pagokoftis
12-01-16, 23:25
Η βότκα όντως θέλει καθημερινή ασχολία, αλλά έχω ένα doser.. Χρησιμοποιώ την μέθοδο στο δικό μου 400άλιτρο μεσογειακό και σε άλλο ένα.. Αλλά το σκίμερ στο μικρό αυτό... δεν ξέρω τι θα καταφέρει όπως επισήμανες...
Η Caulerpa κάνει θαύματα πραγματικά!! Πολύ ανώτερη σε απορρόφηση νιτρικών/φωσφορικών από chaeto και την βρήκα εξίσου καλή με το ATS (αν μπορώ να συγκρίνω κάπως ποσότητες...)
Έχω δοκιμάσει και taxifolia και racemosa, δεν κράσαραν ποτέ και ας φώτιζα 16 ώρες τη μέρα!! Και τις 2 τις έχω δοκιμάσει και σε sump και μέσα σε ενυδρείο (ένα 20άλιτρο) Βρίσκω άπειρη ποσότητα σε ένα παραθαλάσσιο εξοχικό...
Μεγαλώνουν σαν τρελές, η racemosa, έβγαζε 2 "μπιλάκια" την μέρα, αλλά θέλουν χαμηλή ροή για να μεγαλώσουν... Σε υψηλή ροή και φως, γέμιζαν ένα "χνούδι"/άλγη και τελικά κατέληγαν...
Αν κρασάρει όμως και γίνει χαμός, ποιός την ακούει, που γυρνάει από το σχολείο και πάει κατευθείαν στα ψαράκια :D :D :D
Είδωμεν... και οι μαγαλύτερες αλλαγές νερού δεν κάνουν κακό :D :D

Sakisdraminos
13-01-16, 08:56
Ετσι ακριβως με την καουλερπα.

Εγω θα σου προτηνα σαν θειος να της κανονισεις κανα δυο μεγαλες αλλαγες νερου.
να μετριασει λιγο το φαγητο.
πιστευω θα ειναι πιο φυσικο το ενυδρειο και θα ειναι και πιο γερο!

Οι αλγες ειτε chaeto ειτε ats ειτε καουλερπα σε χαμηλες θερμοκρασιες πεφτει η αποροφητικοτητα τους....

pagokoftis
13-01-16, 09:51
:smt023 :smt023 :smt023

Samian
13-01-16, 21:56
:smt041:D:smt041
Σούπερ η ανηψιά.
Πολύ καλό. Έχει βέβαια αρκετή άλγη αλλά δεν είναι άσχημη, ιδιαίτερα οι κόκκινες και οι codium bursa που είναι όλα τα λεφτά. Μου άρεσαν και οι ποσειδωνίες (Posidonia oceanica) που πρόσθεσες. Γι'αυτές προσπάθησε να μας ενημερώνεις για την πορεία τους.
Το κοράλλι τα σπάει στην κυριολεξία.
Όσο για τον αστερία......μπορείς να τον κρατήσεις για αρκετό καιρό ακόμη και όταν δεις ότι αρχίζει να "λεπταίνει" μπορείς να τον επιστρέψεις στην θάλασσα. Συνήθως επιβιώνουν αλλά βρίσκονται δυστυχώς σε μια μόνιμη κατάσταση πείνας.....

pagokoftis
14-01-16, 00:47
:smt041:D:smt041
Σούπερ η ανηψιά.
Πολύ καλό. Έχει βέβαια αρκετή άλγη αλλά δεν είναι άσχημη, ιδιαίτερα οι κόκκινες και οι codium bursa που είναι όλα τα λεφτά. Μου άρεσαν και οι ποσειδωνίες (Posidonia oceanica) που πρόσθεσες. Γι'αυτές προσπάθησε να μας ενημερώνεις για την πορεία τους.
Το κοράλλι τα σπάει στην κυριολεξία.
Όσο για τον αστερία......μπορείς να τον κρατήσεις για αρκετό καιρό ακόμη και όταν δεις ότι αρχίζει να "λεπταίνει" μπορείς να τον επιστρέψεις στην θάλασσα. Συνήθως επιβιώνουν αλλά βρίσκονται δυστυχώς σε μια μόνιμη κατάσταση πείνας.....

Μάλιστα... θα τον κρατήσω τον αστερία και θα τον παρατηρώ...
Ποσειδωνίες κρατάω από πέρυσι στο δικό μου ενυδρείο!! Δεν έχω τρελή ανάπτυξη, δεν ξέρω και στη φύση πόσο γρήγορα γίνεται, βγαίνουν παραφυάδες πάντως... Έχω 10cm άμμο υπόστρωμα... Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βρίσκονται σε μεγάλη ροή είναι γεμάτες άλγες και σαπίζουν...
Και στο εξοχικό μου που βουτάω, μιας και έχει κάτι "νησάκια" τα οποία κόβουν το κύμα και έχει περιοχές με λίγη κίνηση νερού, εκεί τα φύκια είναι καταπράσινα, σε περιοχές που πάνε πέρα δώθε από τον κυματισμό, είναι καφε γεμάτα με άλγη...
Παρακολουθώ μερικά blog από Αγγλία, Ισπανία που κάνουν "πειράματα" με διάφορες άλγες/φυτά/φωτισμό/θερμοκρασίες κλπ.. και καταγράφουν ποια από αυτά επιβιώνουν σε ενυδρεία...
Εκτός από πoσειδωνίες, έχω διατηρήσει Sargassum Muticum επιτυχώς, το οποίο μάλιστα καλαδεύω συνεχώς, μεγαλώνει σαν τρελό, και μερικά κόκκινα σαν μικρά δεντράκια... Κάτι ωραία πράσινα φυτά, που ξεβράζει η θάλασσα, μετά από 2 μέρες ασπρίζουν και λιώνουν :smt120 :smt120 :smt120
Θα κάνω μια παρουσίαση και στο δικό μου να τα δείτε... Το κοιτάω και ετοιμάζω άλλη μία γυάλα για πειράματα με άλγες/φυτά..

Samian
14-01-16, 21:28
Ποσειδωνίες κρατάω από πέρυσι στο δικό μου ενυδρείο!!
Εκτός από πoσειδωνίες, έχω διατηρήσει Sargassum Muticum επιτυχώς........
Θα κάνω μια παρουσίαση και στο δικό μου να τα δείτε...

Αααππππππ......κάτι μας κρύβεις ;;;;;:cool::cool:

Για κάνε παρουσίαση...το ταχύτερο δυνατόν.;)

pagokoftis
14-01-16, 22:50
:D :D :D :D :D :D
Έχω 400 λίτρα μεσογειακό 2 χρόνια τώρα!!! Και ένα 120λιτρο 1 μέτρο, που στεγάζει σμερνούλες περιστασιακά... και τώρα το μετατρέπω για να κάνω τα πειράματά μου με τα φυτάκια...
Έχω σκορπισμένο υλικό, θα συγκεντρώσω και θα παρουσιάσω :D

Samian
15-01-16, 20:54
Άσε τα σάπια και ....σπάσε τον πάγο zw

Κρυφά ενυδρεία, εεε......Θα δεις τι θα πάθεις.

Πες μας τι μας κρύβεις, 2 χρόνια ........:smt079:smt079

Τι μας κρύβεις, που έχεις βάλει την μεσοπελαγική ξέρα από το μέσο του Αιγαίου με τα ατελείωτα στρώματα των NPS κοραλιών και τις τεράστιες γοργονίες;;;;;

Στέλνω drone ΤΩΡΑ για κατασκοπεία.........

Σε παρακαλώωωωωω.....πες τπτ......

pagokoftis
15-01-16, 21:59
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Όχι μωρέ, δεν έχω καν κοράλι στο δικό μου...
Απλά με το που το είδε, το ερωτεύθηκε :D :D
Τον πρώτο χρόνο είχα ελάχιστα πράγματα, ότι μου φέρνανε, καθώς λόγω μυωπίας δεν είχα μάσκα!! Φέτος αξιώθηκα να πάρω με διορθωτικούς φακούς και να μαζεύω μόνος μου...
Είμαι και χειμερινός κολυμβητής από το δημοτικό, ντροπή μου...

Από τον θαυμασμό μου στις σμέρνες που έπιανα για λίγη ώρα σε λεκάνες και στις παρατηρούσα, μπήκα στο φόρουμ εδώ πριν 2 χρόνια, για να φτιάξω ένα ενυδρείο που θα τις φιλοξενούσε.. Είπα να πάω από την παρακάτω μπλε λεκανίτσα, σε ενυδρείο :D :D :D

Y8Q_Bdm14Y4

Αλλά τα ψαράκια με κέρδισαν...

Μετακόμισα μετά το καλοκαίρι και δεν είναι όπως ήταν πριν, οπότε θα κάνω 2 παρουσιάσεις, του παλιού και του νέου :D :D :D
Θα βρω χρόνο και θα το πράξω Samian :D

voas
26-01-16, 13:54
μπραβο μπραβο μπραβο!αυτος ειναι θειος:p
αντε μετα να μην σου εχει αδυναμια γιαννη:smt052

pagokoftis
27-01-16, 20:42
μπραβο μπραβο μπραβο!αυτος ειναι θειος:p
αντε μετα να μην σου εχει αδυναμια γιαννη:smt052

:D :D :D Να 'σαι καλά φίλε μου!!

Πρόσθεσα και μερικές άλγες που ξέρω οτι πάνε καλά και πρόσθεσα και άλλη μία ανεμώνη!! Κάναμε και μια ανακατάταξη των βράχων... Έγινε λίγο πιο αποπνικτικό, αλλά και πιο χρωματιστό πιστεύω...

7634176342763437634476345763467634776348

ChocolatePuma
27-01-16, 20:43
:smt041:smt041:smt041...!!!!!

Χίλια μπράβο...

Samian
27-01-16, 20:58
Πολλά μπράβο φίλε.

Ξεκινάς μια ολόκληρη κατηγορία φυτεμένου θαλασσινού, από μόνος σου.

Εάν από φωτισμό είσαι εντάξει πιστεύω ότι οι περισσότερες από τις μακροάλγες θα αντέξουν.

Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις....

Υ.Γ
Αααχχχ αυτό το κοραλάκι......:smt020:smt020

voas
27-01-16, 22:51
ποποπο.......:smt120 γιαννη παπαδες κανεις φιλε......:D
προσυπογραφω το μηνυμα του φιλου samian

pagokoftis
28-01-16, 00:07
:smt041:smt041:smt041...!!!!!
Χίλια μπράβο...

Να 'σαι καλά σοκολατένιε :D :D :D

ποποπο.......:smt120 γιαννη παπαδες κανεις φιλε......:D
προσυπογραφω το μηνυμα του φιλου samian

Σε ευχαριστώ mr ερπετό :D :D :D

Πολλά μπράβο φίλε.
Ξεκινάς μια ολόκληρη κατηγορία φυτεμένου θαλασσινού, από μόνος σου.
Εάν από φωτισμό είσαι εντάξει πιστεύω ότι οι περισσότερες από τις μακροάλγες θα αντέξουν.
Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις....

Υ.Γ
Αααχχχ αυτό το κοραλάκι......:smt020:smt020

Thanx Samian!! Σχεδόν όλοι βγάζουν σπυράκια όταν ακούν για άλγες, εμένα πάντα μου άρεσαν.. Καταλαβαίνω φυσικά ότι όταν έχεις ένα reef και δίνεις ένα σκασμό λεφτά για κοράλια, δεν τις θες.. Αλλά στα μεσογειακά που λείπουν αυτά τα υπέροχα χρωματιστά πλάσματα, υπάρχουν πολλές άλγες που μπορούν να δώσουν χρώμα στο ενυδρείο μας...

Τα παρακάτω π.χ. δεν μπορείς να πεις οτι είναι απλά ωραία...
http://i434.photobucket.com/albums/qq68/Basilesim/Reefing/Macrotankmature0001.jpg
http://i132.photobucket.com/albums/q13/tjjeepboy/macro0001.jpg

Πωλούνται επίσης σε πολλά ιντερνετικά καταστήματα μακροάλγες, όπως στο παρακάτω που έχει απίστευτη ποικιλία, με κορυφαία την μπλε Hypnea Pannosa, η οποία μοιάζει πραγματικά σαν κοράλι!!! (πολλές από αυτές τις άλγες χρειάζονται υψηλά επίπεδα ασβεστίου όπως και τα SPS reef ενυδρεία, καθώς η βάση τους είναι "σκληρή" :-) )
http://live-plants.com/

Έχω μελετήσει ένα χρόνο τώρα μερικά είδη που μπορούν να διατηρηθούν στα μεσογειακά ενυδρεία, αλλά θα ξεκινήσω ενυδρείο προσεχώς για πειράματα με διάφορα είδη/ροή/φωτισμό.. και θα ενημερώσω...

Στο παρόν ενυδρείο, πρόσθεσα άλλη μια μπάρα led και πήγαμε στα 36w από τα 27w.. Για 60 λίτρα πιστεύω είναι οκ!!

Samian, με την πρώτη ευκαιρία που θα μου ξαναφέρουν, σου έχω υποσχεθεί ότι θα σου στείλω (όχι οτι δεν είσαι γεμάτος κοράλια στην ενυδρειάρα σου... :p)

Samian
28-01-16, 22:28
(όχι οτι δεν είσαι γεμάτος κοράλια στην ενυδρειάρα σου... :p)

Ποτέ δεν είναι αρκετά.....
https://www.youtube.com/watch?v=Gk4Ntcq5uNg
:D:D:D

pagokoftis
29-01-16, 15:10
Ποτέ δεν είναι αρκετά.....
https://www.youtube.com/watch?v=Gk4Ntcq5uNg
:D:D:D

:D :D :D :D :D :D

Όταν μου το έφεραν, μπορώ να πω οτι αγχώθηκα αρκετά!! Βλέποντας τα ταΐσματα στα NPS κλπ... νόμιζα οτι θα πρέπει να είμαι με τροφή κάθε μισάωρο... Αλλά το τάισμα κάθε 2-3 μέρες που εφαρμόζω και στις ανεμώνες, θέλω να πιστεύω οτι αρκεί...
Πλέον ταΐζω με κλειστά φώτα, κλείνω αντλία/κυκλοφορητές, βάζω το φως από το κινητό κάθετα πάνω στο καπάκι να φωτίζει μόνο το κοράλι και με πιπέτα και βρέξιμο λίγο το χεράκι, ταΐζω όλα τα κεφαλάκια σχετικά εύκολα... Η καλογριά τριγυροφέρνει, αλλά είμαι γρήγορος στον ανεφοδιασμό της πιπέτας και την προλαβαίνω πρίν πάει να δαγκώσει τα κεφαλάκια με την τροφή.. Και ο γομάρης ο γοβιός κάνει που και που κανά ντου, αλλά του κόβω μπάτσες και απομακρύνεται :D :D :D (τρυφερά πάντα...) περιμένω μέτα το τέλος του ταΐσματος 3-4 λεπτά μέχρι να καταπιούν την τροφή και να μην προεξέχουν κομμάτια, ανοιγω αντίες, κυκλοφορητες, κλείνω φώτα και πάω για ύπνο :D :D

Samian
29-01-16, 21:21
Και που να με δεις με φακό κεφαλιού στο σκοτάδι και με την σύριγγα ταϊσματος σε ρόλο νίντζα ταΐστρας..........https://i.ytimg.com/vi/JS_j07Emt9U/hqdefault.jpg

Ρε τι κάνουμε για το χόμπυ......

pagokoftis
07-02-16, 16:19
Και που να με δεις με φακό κεφαλιού στο σκοτάδι και με την σύριγγα ταϊσματος σε ρόλο νίντζα ταΐστρας..........https://i.ytimg.com/vi/JS_j07Emt9U/hqdefault.jpg

Ρε τι κάνουμε για το χόμπυ......

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

26-1-2016 έβγαλα το ATS και πρόσθεσα όπως φαίνεται στις παραπάνω φωτό αρκετή ποσότητα Sargassum Muticum...
Είχα την υποψία ότι κατεβάζει νιτρικά, αλλά στο δικό μου με το ATS δεν μπορούσα να το καταλάβω...
Πρόσθεσα εκείνη τη μέρα άλλα 9w φωτισμό και έκανα 25% αλλαγή νερού...
Τα νιτρικά ήταν 30+, οπότε με την αλλαγή να πήγαν 20-25...

Σήμερα μετά από 2 βδομάδες, ακριβώς πριν κάνω την αλλαγή νερού, μέτρησα νιτρικά!! 2 φορές!! Ήταν μηδέν!! και πλάγια που έβαλα το δείγμα (Salifert) έδειχνε 0, ίσως με πολύ προσπάθεια να έδειχνε 0,2ppm!!! Όλα αυτά ταΐζοντας το ίδιο και έχοντας βγάλει το ATS που κάτι έκανε...
Η Sargassum Muticum από τότε που την έβαλα, ειδικά από 0-15cm κάτω από την στάθμη του ενυδρείου κάνει perling συνεχώς...
Αυτά... ελπίζω να την δοκιμάσω σε sump φίλου (παίζει με βότκα...) και θα παραθέσω αποτελέσματα...

Το καλό είναι οτι στις περιοχές που την βρίσκω, είναι σε κολπίσκους ήρεμους, με σχεδόν καθόλου ροή, με αυξημένη θερμοκρασία το καλοκαίρι, αντέχει άνετα σε θερμοκρασία 25 που είναι το μάξιμουμ που φτάνει στο ενυδρείο μου... Οπότε πιστεύω θα μπορούσε να αναπτυχθεί και σε sump σε reef ενυδρεία... Δεν νομίζω να είχε θέμα αλατότητας... Επίσης το βάθος στο οποίο αναπτύσσεται στις περιοχές αυτές, είναι μέχρι και 20cm νερού max.. οπότε σε ένα sump με σχετικά λίγο φωτισμό, θα μπορούσε αν έχει αποτέλεσμα...

Αυτά!! Συνεχίζω να πειραματίζομαι και επανέρχομαι...

Samian
07-02-16, 19:21
Πάρα...πάρα..πολύ ενδιαφέρον.:D:D
Σε τι θερμοκρασία παίζεις ;;;;

voas
08-02-16, 09:55
μπραβο γιαννη!φοβερη οξυδερκεια εχεις:pξανα μπραβο

isidor
08-02-16, 10:14
Πραγματικά πανέμορφο ενυδρείο. Μια μικρή όαση.
Λίγο ακόμα θες να με κάνεις να προσπαθήσω με ένα 60lt που έχω να ασχοληθώ με αλάτια που νομίζω πως είναι το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο!!!
Για άλλη μια φορά μπράβο σου. (Να χα και εγώ ένα τέτοιο θείο).

pagokoftis
08-02-16, 10:56
Πάρα...πάρα..πολύ ενδιαφέρον.:D:D
Σε τι θερμοκρασία παίζεις ;;;;

Τώρα είναι στους 17-18 στο δωμάτιο αυτό που δεν θερμαίνεται... Έχει φτάσει στα κρύα τα πολλά μέχρι 14!!
Καλοκαίρι δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, καθώς το θέλει η μικρή σαν παλαβή!! Με κανά μικρό chiller θα την βγάλω μάλλον...
Στο δικό μου φτάνει το περισσότερο 24-25, και την βλέπω ένα χρόνο τώρα να μην καταλαβαίνει τίποτα από υψηλές θερμοκρασίες... Το καλοκαίρι από εκεί που μαζεύω, το νερό είναι άνετα στους 30+ Μεγαλώνει το ίδιο γρήγορα...
Απλά στο δικό μου δεν είχα βάλει ποτέ αρκετή ποσότητα, λίγη δεμένη σε πετρούλες μόνο...
Θα συνεχίσω να παρατηρώ και θα κοτάξω να την βάλω και σε sump reef ενυδρείου...


μπραβο γιαννη!φοβερη οξυδερκεια εχεις:pξανα μπραβο
Να 'σαι καλά φίλε μου!! Αν και το ενυδρείο σου μοιάζει σαν διαστημόπλοιο με όλο αυτόν τον εξοπλισμό που έχεις προσθέσει, μπορεί και να σε εδιαφέρει για τα νιτρικά...

Πραγματικά πανέμορφο ενυδρείο. Μια μικρή όαση.
Λίγο ακόμα θες να με κάνεις να προσπαθήσω με ένα 60lt που έχω να ασχοληθώ με αλάτια που νομίζω πως είναι το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο!!!
Για άλλη μια φορά μπράβο σου. (Να χα και εγώ ένα τέτοιο θείο).

:-) :-) :-) Να ΄σαι καλά!!
Φίλε μου, το πιο δύσκολο δεν είναι το ενυδρείο, αλλά να καταφέρεις να κρατάς συνεχώς το ενδιαφέρον ψηλά, σε ένα ζωηρό, υπερκινητικό, λατρεμένο τερατάκι, που βαριέται εύκολα τα πάντα :-) :-)
Και το ενυδρείο το έχει καταφέρει αυτό... Αρχίζω να την μαθαίνω και φωτογραφία με μακρο φακούς.. και η αδερφή μου με λατρεύει κάθε φορά που πάω σπίτι της γιατί είναι σίγουρη οτι θα μπορέσει να πιει ένα καφέ με ηρεμία :-) :-) :-)
Το μεσογειακό σε σχέση με το reef ενυδρείο είναι αρκετά πιο απλό και σε σχέση με του γλυκού νερού, αν το φτιάξεις σωστά δεν θα σε κουράζει... Αν το γουστάρεις να το κάνεις!! Εγώ ξεκίνησα με 14λιτρο από Jumbo πριν 2μιση χρόνια με ένα ψαράκι και μία ανεμώνη...

Sakisdraminos
09-02-16, 08:20
Φιλε τα τελευταια χρονια εσυ και ο Samian εχετε ανεβασει το επιπεδο στα μεσογειακα.
Απο οτι βλεπω συνεχος λινονται τα προβληματα και πλεον διατηρουνται τα κοραλια.
Μια ζωη λογο οτι δεν υπαρχουν στο εμποριο θα ειναι ανεκτημιτη αξεια το να βλεπουμε τετοια ενυδρεια.

Στο θεμα της ψυξης καλο ειναι να ψαχτεις απο τωρα για να εισαι ευοιμος το καλοκαιρι!

pagokoftis
09-02-16, 18:02
Φιλε τα τελευταια χρονια εσυ και ο Samian εχετε ανεβασει το επιπεδο στα μεσογειακα.
Απο οτι βλεπω συνεχος λινονται τα προβληματα και πλεον διατηρουνται τα κοραλια.
Μια ζωη λογο οτι δεν υπαρχουν στο εμποριο θα ειναι ανεκτημιτη αξεια το να βλεπουμε τετοια ενυδρεια.

Στο θεμα της ψυξης καλο ειναι να ψαχτεις απο τωρα για να εισαι ευοιμος το καλοκαιρι!

Να 'σαι καλά Σάκη!!
Την dendrophyllia ramea θέλω να την θεωρώ εύκολο κοράλι, ως προς το τάισμά της τουλάχιστον.. Τα κοράλια του Samian... είναι άλλο κεφάλαιο... Κάτι γοργονίες κλπ με μικροσκοπικά πολυποδάκια... άντε να τα ταΐσεις, χωρίς να βλέπεις το βράδυ εφιάλτες για μετρήσεις νιτρικών :D :D :D
Το μόνο "κακό" με τα δικά μας κοράλια, είναι οι αργοί ρυθμοί ανάπτυξης...

Θα μεριμνήσω για chiller γιατι εκτός της ανηψιάς, δεν μου κάνει κι εμένα καρδιά να το χαλάσω...

pagokoftis
10-02-16, 21:41
Μερικές φωτό από το ανήψι, μη βαράτε τώρα μαθαίνει :-) όπου φαίνεται μια μικρή ανάπτυξη του κοραλιού!!! Φαίνεται στις 3 πρώτες φωτό!! Βλέποντας προσεχτικά τις πρώτες φωτό που είχα τραβήξει όταν μου το έφεραν, εκεί που βρίσκεται το νέο μικρό πολυποδάκι, ήταν απλά ένα λείο "σπυράκι", το οποίο πλέον κατάφερα να το ταΐσω!!!
Με ρυθμούς ανάπτυξης μερικά χιλιοστά τον χρόνο που έχουν τα κοράλια μας, είμαι πολύ ενθουσιασμένος!!
Συν μερικές άλλες κοντινές από πολύποδες, ποδαράκια του αστερία και του γοβιού που δεν ντρέπεται ποτέ να ποζάρει... :D :D :D

7663576636766377663876639766407664176642

Artemisia
11-02-16, 01:00
Μερικές φωτό από το ανήψι, μη βαράτε τώρα μαθαίνει :-) όπου φαίνεται μια μικρή ανάπτυξη του κοραλιού!!! Φαίνεται στις 3 πρώτες φωτό!! Βλέποντας προσεχτικά τις πρώτες φωτό που είχα τραβήξει όταν μου το έφεραν, εκεί που βρίσκεται το νέο μικρό πολυποδάκι, ήταν απλά ένα λείο "σπυράκι", το οποίο πλέον κατάφερα να το ταΐσω!!!
Με ρυθμούς ανάπτυξης μερικά χιλιοστά τον χρόνο που έχουν τα κοράλια μας, είμαι πολύ ενθουσιασμένος!!
Συν μερικές άλλες κοντινές από πολύποδες, ποδαράκια του αστερία και του γοβιού που δεν ντρέπεται ποτέ να ποζάρει... :D :D :D

7663576636766377663876639766407664176642
:smt023:smt023 Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι :D Ανυπομονώ να κάνω και εγώ ένα :D

pagokoftis
11-02-16, 09:05
Σε ευχαριστώ!! Αναλογικά με αυτά που έχεις μέχρι τώρα... σε βλέπω να φτιάχνεις κάτι τουλάχιστον τοσο μεγάλο όσο του Bill Wann!!! :D :D :D
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1081178508570392&set=rpd.100000347589990&type=3

Sakisdraminos
11-02-16, 10:27
Έχετε ανέβει πολλά επίπεδα λέμε!
Ωραία πραγματα....
Το κοράλλι πρέπει να είναι υγιέστατο!

voas
11-02-16, 13:57
μπραβο γιαννη!:p μαζι με τον σαμιαν εχετε απογειωσει τα μεσογειακα....και το καλο ειναι οτι εχετε ακομα πολλα να δωσετε:D...............θα κανετε την μεσογειο ωκεανο οι δυο σας το βλεπω εγω....:D

pagokoftis
11-02-16, 15:15
Έχετε ανέβει πολλά επίπεδα λέμε!
Ωραία πραγματα....
Το κοράλλι πρέπει να είναι υγιέστατο!

:D :D :D Να 'σαι καλά Σάκη!! Δεν έχω ιδέα από κοράλια, δεν είχα ποτέ reef, είναι το πρώτο που μου έφεραν... Με την εμπειρία που έχεις και τις ομοιότητες που πρέπει λογικά να έχουν με τα τροπικά, σε πιστεύω!! Μακάρι να τα περνάει σούπερ στο ενυδρείο!! Μου είπε κάποιος φίλος οτι αν το βλέπω να ανοίγει τους πολύποδες, όταν "μυριστεί" φαγητό και να μην πιάνει άλγη ο σκελετός τους, είναι μια χαρά!! Ενώ πέτρες, τζάμια, κυκλοφορητές κλπ... την πιάνουν την άλγη τους (είχα και 10-20 νιτρικά), ο κορμός του κοραλιού δεν έχει πιάσει ποτέ το παραμικρό και ας είναι σε περιοχή με υψηλή ροή!!! Πράγμα που μου έκανε καιρό εντύπωση!!! Λες και έχει ένα μανδύα που τον αλλάζει συχνά, όπως έχω δει τις ανεμώνες να κάνουν... Τι να πω? μακάρι να πάνε όλα καλά και να πληθύνω με μερικά ακόμα... και ίσως σε καμια δεκαριά χρόνια να φτάσω σε αριθμό τον Samian :D :D :D :D :D :D :D :D
-------------------------
μπραβο γιαννη!:p μαζι με τον σαμιαν εχετε απογειωσει τα μεσογειακα....και το καλο ειναι οτι εχετε ακομα πολλα να δωσετε:D...............θα κανετε την μεσογειο ωκεανο οι δυο σας το βλεπω εγω....:D

:D :D :D :D :D :D Είναι τέλειο αυτά που παρατηρείς και θαυμάζεις για μερικές ώρες με την μάσκα σου, ή με τον καταδυτικό εξοπλισμό σου, στην ωραία θάλασσά μας, να μπορείς, έστω ένα κομμάτι τους, να το απολαμβάνεις καθημερινά στο ενυδρείο σου... Μια σταγόνα αιγαίου, ιονίου..... :D

Artemisia
11-02-16, 16:08
Σε ευχαριστώ!! Αναλογικά με αυτά που έχεις μέχρι τώρα... σε βλέπω να φτιάχνεις κάτι τουλάχιστον τοσο μεγάλο όσο του Bill Wann!!! :D :D :D
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1081178508570392&set=rpd.100000347589990&type=3
αχαχαχχα :D:D:DΦανταστικό αλλά δεν υπάρχει περιπτωση μικρότερο θα κανω ;)

pagokoftis
11-02-16, 17:12
αχαχαχχα :D:D:DΦανταστικό αλλά δεν υπάρχει περιπτωση μικρότερο θα κανω ;)

:D :D :D :D :D

voas
19-02-16, 12:49
γιαννη καλησπερα!πως παει το δημιουργημα σου?καιρο εχω να δω νεα του?:D

Dimis
19-02-16, 18:42
Τωρα το ειδα και επαθα πλακα!
Απιστευτα χρωματα,ειδικα μετα τις προσθηκες των φυκων.

Μπραβο και παλι Μπραβο σε ενα εξαιρετικα δυσκολο εγχειρημα.

Samian
19-02-16, 22:21
Το Μεσογειακό Τμήμα του GAB, θα σας πάρει τα μυαλά.:smt041:D:smt041:D

Δώσε pagokoftis εξέλιξη και φώτο στο λαό.:smt020:smt020

Sakisdraminos
21-02-16, 10:32
Θέλω να βλέπω ανταλλαγές κοράλιων μόνο έτσι θα έχετε μεγάλη ποικιλία σε κοράλλια αλλά και περισσότερες πληροφορίες με το τι χρειάζονται .....

pagokoftis
23-02-16, 17:13
Γρήγορο update, χωρίς φωτό, γιατί ήμουν με 40άρια/πνευμονία, δεύτερη βδομάδα σήμερα τέζα...
Καλά νέα: Νιτρικά μηδέν ότι και να κάνω
Κακά νέα: Κιτρινίζει το νερό αρκετά... Αν και δεν έχω ριάκτορα για τον άνθρακα, πρόσθεσα άλλο ένα σακουλάκι με 2πλάσσια ποσότητα άνθρακα, στην είσοδο της αντλίας, αλλά δεν είδα και καμιά θεαματική αλλαγή!! Το νερό διαφανές δεν έγινε... Ίσως χρειάζεται διαφορετική ποιότητα??
Με τις αλλαγες νερού, διορθώνεται προσωρινά το πρόβλημα...
Σίγουρα η ποσότητα που έχω βάλει είναι τεράστια και έχω και την υποψία ότι καθώς τα 2/3 του φυτού είναι πίσω από τον βράχο, μέχρι τον πυθμένα, όπου δεν υπάρχει φως, πρέπει να αρχίζει να σαπίζει στην περιοχή αυτή (έβλεπα περιοδικά μερικά αποχρωματισμένα κλαδάκια να επιπλεουν, τα κόβουν οι ερημίτες), οπότε και βγαίνει αυτό το κίτρινο χρώμα...
Όταν έρθω στα ίσα μου, θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω...
Θα βγάλω αρκετή ποσότητα, και μάλλον θα δέσω μόνο πάνω στον βράχο όπου και μόνο φαίνεται και θα τεστάρω μέχρι πόση ποσότητα είναι αρκετή να αντιμετωπίζει τα νιτρικά...

Ελπίζω το color pigment αυτό να μην είναι τοξικό για τα ψαράκια!!! Samian τι λες??? :confused: :confused: :confused:

Προσεχώς θα βουτήξουν και οι δύτες μου και όλο και κάτι θα μου φέρουν... :D

voas
23-02-16, 17:37
περαστικα γιαννη!:(
ευχες για ταχεια αναρρωση:p

pagokoftis
23-02-16, 20:49
Να 'σαι καλά φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!!

Samian
23-02-16, 22:50
Καταρχήν περαστικά σου.....
Βάλε πολυθρόνα απέναντι από το ενυδρείο σου και χάζευε.....Ρούφα και καμιά τζούρα αέρα από αυτό, πότε - πότε και θα γίνεις περδίκι....

Η κιτρινίλα μπορεί να οφείλετε στην παρουσία μεγάλης ποσότητας φυκών (άλγης) αλλά και στην αποσύνθεση τους.
Στην δεύτερη περίπτωση το πιο πιθανό είναι να σου είχαν ανεβεί ΚΑΙ νιτρικά κλπ που όμως με την σειρά τους απορροφούνται από το κομμάτι της άλγης που ζει και ευημερεί και πάει λέγοντας κύκλος δλδ.

Εγώ θα πρότεινα να διευθετήσεις καλύτερα τις άλγες σου μέσα στο ενυδρείο προκειμένου να έχουν όλες πρόσβαση σε φως και ροή. Πέτα ότι έχει αρχίσει να χαλάει - σαπίζει ή ότι δεν φαίνεται και τόσο καλά στην υγεία του.

Βεβαιώσου ότι η ροή του νερού σου περνάει από το σύνολο της ποσότητας του άνθρακα γιατί η μεγάλη ποσότητα δεν σημαίνει ότι κάνει πάντα καλό. Θέλεις ροή μέσα από τους πόρους του άνθρακα. Επίσης δοκίμασε την μικρή ποσότητα που είχες και πριν αλλά με συχνότερη αλλαγή της (κάθε 1 - 2 εβδομάδες).

Και ένα τελευταίο. Μήπως πρόσθεσες τελευταία κάτι άλλο στο σύστημα σου και κάνει αυτό την βρωμοδουλεία ;;; Κανένα σφουγγάρι μήπως ;;;

Πάμε εμπειρικά και με αργά - μικρά βηματάκια, αποκλείοντας κάθε φορά δεδομένα που μπορεί να συμβάλουν στην συνέχιση του προβλήματος.

Εάν τα ψάρια είχαν πρόβλημα θα είχε φανεί από την αρχή. Θα την είχαν "ακούσει" εάν ήταν τοξικό το θέμα. Βέβαια σε παρατεταμένη έκθεση δεν ξέρουμε. Εγώ πιστεύω πάντως πως τα ψαράκια μας εάν ταϊζονται καλά και φροντίζουμε για την γενική ποιότητα του νερού τους επειδή είναι άγρια είναι και λιγότερο ευαίσθητα σε διάφορες καταστάσεις .....

Προχωράμε και βλέπουμε...εδώ είμαστε :D:D:D


Υ.Γ
Έχω ήδη κρατήσει θέσεις στο ενυδρείο....

pagokoftis
24-02-16, 08:37
:D :D :D
Να 'σαι καλά Samian!!
Κι εγώ περίμενα να δω νιτρικά, αλλά τίποτα, σίγουρα πρέπει να έχει σαπίσει ένα μεγάλο κομμάτι... Ήταν βλακεία μου που το έδεσα στον πυθμένα το φυτό, πίσω από τον βράχο... Έχει μειωθεί και η διαπερτότητα του φωτιστικού, σχεδόν 1ev (μόνο φωτογραφικά μπορώ να το μετρήσω με την DSLR), με αποτέλεσμα το perling να έχει μετατοπιστεί προς την επιφάνεια... Αποτέλεσμα αυτού ήταν να αρχίσει να χαλάει και μία πράσινη άλγη, η οποία προφανώς δεν παίρνει το φως που έπαιρνε... Δεν έχω προσθέσει τίποτα άλλο...
Έπαθα και έμαθα στις αρχές με τα σφουγγάρια, όπου το νερό είχε γίνει κίτρινο, αλλά και βρώμαγε αισχρά...
Εδώ η μυρωδιά είναι κανονικότατη, θαλασσίτσα :D
Μιας και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, κάνουν 40-50% αλλαγή την βδομάδα, για να μην κιτρινίζει το νερό, μέχρι να μπορέσω να πάω να βγάλω το φυτό και να δω πως είναι...
Δυστυχώς δεν έχω ριάκτορα, αλλά θα μετατρέψω ένα εσωτερικό φιλτράκι 250λ/ω που έχει χώρο για μια γεμάτη χούφτα άνθρακα...
Παρήγγειλα και από waterwaves 5lt που πρότεινες... και βλέπουμε...

Samian
13-03-16, 14:43
Πως πάει το σύστημα ;;;

pagokoftis
23-03-16, 09:58
Τα πράγματα ήταν όπως το φανταζόμουν... πίσω από τον βράχο δεν υπήρχε φυλαράκι, μόνο ο κορμός και στο κάτω μέρος πάνω στην άμμο, μια μαυρίλα, σαπίλα... :(
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκανα τέτοια πατάτα...
Έτυχε και πάνω στις πνευμονίες μου...
Δικαίως και ο ενεργός άνθρακας, δεν μπορούσε να κάνει και πολλά...
Απομακρύνθηκαν, καθαρίστηκε το ενυδρείο, έγινε και σχεδόν ολική αλλαγή νερού και τώρα είμαστε οκ...
Θα βγω σε παραλία αυτό το ΣΚ και θα μαζέψω πάλι φυτάκια, τα οποία θα τοποθετήσω σε μέρος με φως από παντού και σε μικρότερη ποσότητα και θα ενημερώσω για την αποτελεσματικότητά τους...

Samian
26-03-16, 21:12
Και για την ανταπόκρισή τους στο φωτογραφικό σου φακό...εννοείται !!!!!:D:D

pagokoftis
10-04-16, 23:53
:-) :-)
Λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να προχωρήσω το project/test με τις άλγες... λίγο αργότερα...
Πρόσθεσα ένα μικρό Holothuria Tubulosa που οργώνει...
Επίσης πρόσθεσα μια απίστευτα όμορφη ανεμώνη με πράσινα πλοκάμια και κίτρινο με μαύρες ρίγες σώμα, νομίζω Actinia Striata ή Cari...
Η τριχοειδής άλγη έχει εξαφανιστεί σχεδόν και το λίγο κυανοβακτήριο που είχα έχει φύγει εντελώς...
Έχω ανάπτυξη σε 2 κυρίως περιοχές πράσινης άλγης, σαν bryopsis, που μου αρέσει πολύ καθώς και δύο ωραίων κόκκινων αλγών (Rhodophyta??), οι οποίες ξαφνικά αναπτύσσονται γοργά!!!
Μιας και ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία, πρόσθεσα σε ένα διαμέρισμα του sump λίγη chaeto, να δω κι εγώ πως θα πάει...
Με τον ίδιο ρυθμό αλλαγών νερού, τα νιτρικά έχουν πάρει την κάθοδο, πλέον κάτω από 10...
Ο αστερίας, αν και δεν τον έχω δει ποτέ να τρώει κάτι, διατηρεί την σιλουέτα του :-) Έχω βρει πάντως δύο κελύφη από σαλιγκάρια άδεια...
Το κοράλι έχει αισθητή ανάπτυξη από τότε που το παρέλαβα!! Έχω μετρήσει τουλάχιστον 7-8 νέα μικρά κεφαλάκια!!!
Αυτά...

78544785457854678547785487854978550785517855278553 78554785557855678557785587855978560785617856278563 78564785657856678567785687856978570

leonardos
11-04-16, 01:56
μπραβο πολυ ωραιο αποτελεσμα και φοβερα ζωντανα!!!

ChocolatePuma
11-04-16, 16:44
Ωραία χρώματα!!! Αρα σωστό περιβάλλον :D

Sakisdraminos
11-04-16, 17:05
Καλά χτυπάς πολλά ενυδρεία τροπικά με της κοντινές σου!

voas
11-04-16, 21:46
μπράβο μπράβο γιαννη!:)φοβερα χρωματα απαράμιλλη ομορφιά!
κάνεις εξαιρετική δουλεία και δίνεις μεγαλες συγκινήσεις!
εεεε και λιγο πιο συχνή ενημέρωση δεν κανει κακο:D

pagokoftis
12-04-16, 14:28
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
Έχει και το ταπεινό μεσογειακό την χάρη του... :)

stanisalus18
12-04-16, 15:00
Σούπερ η ενυδρειαρα αυτή με άπλα λογία :D

protifora
12-04-16, 19:28
Τι φωτογραφίες!!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samian
16-04-16, 22:08
Ότι και να πω είναι λίγα....Μπράβο..

Καλή συνέχεια..

pagokoftis
17-04-16, 22:25
Σας ευχαριστώ πολύ!! Σιγά σιγά σουλουπώνω και το δικό μου, μετά από μετακόμιση και έρχεται και άλλο ένα με μία μικρή σμέρνα προσεχώς...

sarpijk
17-04-16, 22:42
Τελειο το συνολο και υπεροχα τα ψαρακια!

Samian
15-08-16, 11:16
H "Ανηψιά" μάλλον είναι σε συνεχείς διακοπές.

Μας ξέχασες........

Δώσε info και foto στο λαό.....:p:p:p

Sakisdraminos
16-08-16, 08:28
H "Ανηψιά" μάλλον είναι σε συνεχείς διακοπές.

Μας ξέχασες........

Δώσε info και foto στο λαό.....:p:p:p

Μάλλον οι διακοπές σταματάνε με την έναρξη της σχολικής περιόδου .....:D

pagokoftis
17-08-16, 15:38
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Όπως το είπατε!! Δάσκαλοι και οι δύο γονείς, έχοντας παράνοια με τις διακοπές...

Το ενυδρείο ανανεώθηκε ριζικά όπως φαίνεται από την παρακάτω φωτό... :smt009:smt009:smt009
Έφυγα για 5 μέρες από Πάτρα και γυρίζοντας βρίσκω ένα ρελέ πεσμένο και ρεύμα στο σπίτι πουθενά...
Ένα μεγάλο ψυγείο και ένας καταψύκτης ντουλάπι γεμάτο ζουμιά από τα αλλοιωμένα κρέατα και ψάρια... και ένα ενυδρείο... να σε πιάσει η καρδιά σου... η μπόχα άρχισε να φεύγει μετά από 5-6 μέρες...

Εκτός από 3 ανεμώνες (Actinia) που άντεξαν κλειστές, όλα τα υπόλοιπα, ψόφια μέσα σε ένα γαλακτώδες νερό... Οι ανεμώνες φιλοξενούνται προς το παρόν σε ένα 15άλιτρο με λίγη chaeto με συχνές αλλαγές νερού...

Μου έφαγε μία μέρα να καθαρίσω τα πάντα και reboot από Σεπτέμβρη...
Ανηψιά δεν ξέρει κάτι ακόμα... να δω πως θα της το πω...

Πάει και το κοράλι Samian!!! Το έφαγες!!!! :smt052:smt052:smt052

Δυστυχώς και με τον ηλεκτρολογο που μίλησα δεν κατάφερα να βρω τι έφταιξε... Κάποιο βραχυκύκλωμα κατέληξε... αλλά από που?? Μόνο τα ψυγεία και το ενυδρείο ήταν ανοιχτά.. και στο ενυδρείο ήταν όλα οκ... :smt120:smt120:smt120

81182 81183

Τάκης
17-08-16, 15:56
Κρίμα :(

Δυστυχώς και με τον ηλεκτρολογο που μίλησα δεν κατάφερα να βρω τι έφταιξε... Κάποιο βραχυκύκλωμα κατέληξε... αλλά από που?? Μόνο τα ψυγεία και το ενυδρείο ήταν ανοιχτά.. και στο ενυδρείο ήταν όλα οκ... :smt120:smt120:smt120


Επειδή και εγώ φοβόμουνα μη συμβεί και σε εμένα, 2 ημέρες πριν φύγω για διακοπές φώναξα ηλεκτρολόγο και μου έβαλε ένα διακόπτη bypass που απενεργοποιεί την αυτόματη ασφάλεια, γύρισα και ήταν όλα μια χαρά.
Να ξέρεις πως οι αυτόματες ασφάλειες διαρροής πέφτουν και με μία αστραπή ή κεραυνό

voas
17-08-16, 16:06
κρίμα κρίμα γιαννη!να ειναι και το τελευταίο φιλε!
ειμαι σιγουρος όμως οτι θα το κάνεις ακόμα καλύτερο!

Samian
17-08-16, 16:41
Κρίμα ρε συ .....και δεν λυπήθηκα μόνο το κοράλλι για να ξέρεις.....:confused::confused:

Reboot της "ανηψιάς" λοιπόν...

Θα μείνεις στο 60αρι ή θα πιάσεις εκείνο το 400αρι που είχες υποσχεθεί ;;;:D

Sakisdraminos
17-08-16, 18:00
Οοοοο παίξε Τζόκερ.
Θα συμφωνήσω με τον Τάκη για της ασφάλειες.

Πιστεύω ότι μετά από το καλοκαίρι το ενυδρείο θα δουλεύει πολύ δυνατότερα .....

Φαντάζομαι τι άκουσες από την γυναίκα ......

pagokoftis
19-08-16, 11:43
Η αδερφή μου και ο γαμπρός μου είναι ακόμα διακοπές... τους είπα τι έγινε στο σπίτι τους, αλλά σίγουρα δεν κατάλαβαν ποτέ τι τράβηξα για να καθαρίσω :-)
Κάτι τέτοιο μου είπε οτι θα βάλει, το οποίο θα κλείνει ο ρελές και μετά θα τον ξανανοίγει... δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρολογικά...
Αγχώθηκα μη μου συμβεί το ίδιο και στο δικό μου στο σπίτι μου πλέον...

Samian έχω υλικό από τότε που το έφτιαχνα... θα το βρω και θα κάνω παρουσίαση... αν και έκανα κι εγώ ένα μικρό reboot όταν μετακόμισα πρόσφατα... το υπόσχομαι...

Samian
19-08-16, 12:28
Samian έχω υλικό από τότε που το έφτιαχνα... θα το βρω και θα κάνω παρουσίαση... αν και έκανα κι εγώ ένα μικρό reboot όταν μετακόμισα πρόσφατα... το υπόσχομαι...


Πρόσεχε τι τάζεις.......:smt020

Samian
23-10-16, 19:07
Περιμένουμε ότι μας έταξες......

Πέρασαν 2 μήνες.....

Ανοιπομονούμε !!!!

Βαρέθηκα την μοναξιά.....

:smt120:smt120:smt120:smt052

voas
19-11-16, 20:50
Γιάννη καλησπέρα!
Έχουμε κανενα νέο για το μέλλον;
Εύχομαι να εισαι καλα φιλαρακι!

pagokoftis
21-11-16, 11:11
Reboot δυστυχώς δεν έγινε, ακόμα τουλάχιστον...
Μετά από μια μίνι καταθλιψούλα, συμβιβάστηκε με ένα μικρότερο φυτεμένο με tetras...
Το είχα αγαπήσει περισσότερο από το δικό μου το ενυδρείο αυτό!!
Samian θα κάνω παρουσίαση απλά, γιατί το υλικό από την κατασκευή του θα με πάρει Χριστούγεννα να το βρω!! :D:D:D

Sakisdraminos
21-01-17, 07:57
Φίλε τι έγινε με την παρουσίαση εδώ άρχισαν τα όργανα για τον διαγωνισμό.
Δεν βλέπω να μας δείχνετε οι μεσογειακοι της κατασκευές σας !